67"é jaargang. Vrijdag 17 April 1914. No. 14503 S- De ongekroonde koning. Deze courant verschijnt d age 1 ijk s, met uitsondering van Zon- en Feestdageai Prijs P«r kwartaalVoor Schiedam en Ylaardingen fl. 1.25, franeè per post £1. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Viaardingsn 10 ëent, Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenemea. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóér «n our aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven Ne. 141 (hoek Korte Haven). BUITENLAND. Schiedam, 17 April 1914 de VEREEN. STATEN EN MEXICO. De Mexicaansche president heeft al Imel gauw bakzeil gehaald. Er zat trouwens weinig anders op. Hij heeft den Amen kaanscho zaakgelastigde ten zijneut doen weten, dat het verlangde saluut aan d Amerikaansehe vlag gebracht zal worden naar het heet echter onder deze vore waarde, dat de Amerikaansehe. sehejien het salvo zullen beantwoorden onder erken ning van de Mexicaansche autoriteiten, DM de Vexeenigdc Staten hierin zullen tegenn,.! komen is wel vrij zeker, daar president Wilson gisteren nog in een interview be f; verklaard, dat er geen precedent besta.it voor de weigering om een saluut te beant woorden en dat het aanbod van Hum bi derhalve moet worden aangenomen En verder verklaarde hij, dat hij niet veel gevoelt voor hel denkbeeld om de Mexican iteche kust aan de Zuidzee te b'.ok- keeren, wijl dit geen andeiTe uitwerk ine; zou hebben dan dat de handel van Mexico met de Vereenigde Stalen verbind.>r.l wordt. Dezen stand der zaken iri aaiimciking genomen, is men van oordeel, dat de cii-is voorhij is. De telegrammen spreken dan ook van oen aanmerkelijke ontspanning, en re wis wordt gewag gemaakt over bid doen terugkeeren van enkele der Arüeii- kaanscho oorlogsschepen, die thans full speed naar do Mexicaansche wateren onder weg zijn. Het conflict heeft derhalve niet zoon ernstige wending genomen als bel zich in den beginne liet aanzien. In de En- gelsche pers werd trouwens het optreden van de Vereenigde Staten tegen Mexico reeds aanstonds eenigszins ironisch opge vat. Men verweet de regeering, te Washing ton, dit keer uit een mug; een olifant te willen makenIluerta heeft reeds bij ver schillende voorkomende gelegenheden te genover de Vereenigde Staten een veel scherper houding aangenomen, dan deze, waarbij hij weigerde de vlag te saluerren, wat toch van ondergeschikt belang is, na dat hij voor het "incident te Tampico ruim schoots zijn verontschuldigingen had aange boden. De Engelsehc pers is het dan ook niet bepaald duidelijk, of het zenden van de geheele Amerikaansehe vloot naar Mexi co werkelijk het einde b'etcekent van Wil son's politiek van dralen, dan wel of deze vlootdemonstratie niet louter bluff '- politiek is. GEMENGDE M1DEDBHLINGEN. Prijs der Advertenti3n: Van 16 regels fl. 0.92; ieder» regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeel!ge voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummera die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie; bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. België. In antwoord op een desbetreffende vraag heeft de minister van huitenlandsche za- Roman, van PAUL OSKAR IIöCKER. Naar het Duitsch. (Nadruk verboden.) 24) Tante Eddy wisselde pen snellen blik met Beate. Zou haar nichtje al welen lire Klaus Toerbrüggo als drinkebroer en ru ziemaker Mer en overal hekend storm Was het dan mogelijk met een man om te gaan, tegen wien zulk een strafvorvolewg werd ingesteld? Wat was het eigenlijk Voor een menscli? Mevrouw Biggar was toch fei telijk verplicht geweest haar broeder oei it ■voor te stellen. .Eensklaps overviel lmar een vreeselijke angst: de zenuw zwakke recon valescent zou misschien zelf het. stuur van de auto in handen willen nemen. Beate scheen in zülke overwegingen niet te ko men. Zij zag er zoo- vroolijk uit als ooit het vooruitzicht op een kleine afwisseling stem de haar altijd reeds prettig. Sedert Klaus Teerbriigge hier in lid sa natorium was, hadden slechts weinigen dei andere patiënten hem gezien. Ilij had in de villa zijn eigen ruim ligba.loo.ri, zijn eigen gymnastiekt-toeslellen, een tuin met oen hooge schutting, waarin hij werken kun zonder met iemand in aanraking te komen. In de eerste weken, toen mevrouw Biggar nog niet met de andere gasten van hel sa natorium omging, had zich een cyclus van legenden gevormd rondom de villa en haar bewoners, die eon klein vermogen besteed den om hier zoo afgezonderd mogelijk te kunnen leven. Telkens was Teerbrüggc's auto uit Dresden aangekomen en voor de ken in den Senaat verklaard, dat de Bel gische regeering. alvorens in te gaan op het voorstel van Amerika om aan het Per manente Hof te 's-Gravenhage de vooi bereiding van de derde vredesc ,/ferentie op to dragen, venscht te weten hoe dat voorstel door andere regeeringen zal we den ontvangen. Uit de gedachten wissel teïf tnsschen enkele mogendheden o\ei de voi- ming van een commissie van voorbereiding is de kwestie nog niet geheel duidelijk geworden. En verder deelde de minister mede. dat de regeering geenerlei mededeeling heeft ontvangen omtrent do besprekingen tns schen Nederland en Rusland over de bijeon- rceping van een derde Vredesconferentie. Frankrij k. Ernest I.avisse, van de Académie Fran- ',aiso, wijdt in de „Matin" een hoofdarti kel tuin de tienjarige „Entente Cordiale-' tuxsehon Frankrijk en Engeland. Hij betoogt, dat men eigenlijk nog niet goed weet, wat men heeft aan de Drievou dige Entente, die Frankrijk, Engeland en Rusland .samenbindt. Indien het tot een Europeeschcn oorlog komen zou, dan zou de Triplo Alliantie gemeenschappelijk: kun nen optreden. Oostenrijk. Italië en Duitsch- iaml hebben hun progiam daarvoor gereed. Maar de Entente? Die hoeft niets dan goe de bedoelingen. Een strijdprograrn, volgens welk men samen zou kunnen optreden be slaat hij de Entente niet. Aan het slot van zijn artikel zegt de hoer Lavisse, dat de mogelijkheid niet is buiten gesloten dat de vrede bewaard blijft, en hij eindigt Laten wij alles doen wat den vrede ten goede kan komen. Laat elk van ons mede werkten tot de minnelijke oplossing van alle pijnlijke kwesties. En laat ons gedenken dat een der leden van de Triple Entente, de keizer van Rusland, op edele wijze aan de regeeringen en de volkeren heeft voorge steld, hun geschilpunten ter oplossing voor te leggen aan do vrederechters. Laten wij het Hof in den Haag zeer ernstig opnemen, het heeft reeds driemaal den oorlog voor komen. En vooral: Laat ons tijd winnen. Laat ons tijd winnen! Laat ons lijd win nen .Taurès, de leider der Fransche sociaal democraten heeft te Carmaux hij zijn be strijding van den driejarigen "dienstplicht tijdens een verkiezingsrede voor drieduizend toehoorders, het volgende gezegd „Wij, sociaal-democraten, zijn voor de sa menstelling van een nieuw leger op nieuwe grondslagen reeds zeker van den steun van een 1000-tal zeer intelligente en ijverige officieren. „Voor eonigc weken heb ik een banket gepresideerd van eenigc honderden officie ren, die met ons een volksleger willen villa stilgehouden. Dan gingen vele dames met binocles gewapend voor het venster staan om den geheimzinniger! lijder te zien instappen. Maar het was meestal oen teleur stelling voor haar: Klaus Teerbriigge was reeds vroeger door een anderen uitgang hei huis uitgegaan, en stapte buiten op den straatweg pas in. Dezen man dus zon Beate loeren kennen. Beate zou de eerste zijn van al de dames uit hot sanatorium. "Vóór het naar bed gaan "hesprak gravin Czernin het geval uitvoerig met haar nichtje. Geheel besloten was zij altijd nog niet of zij morgen niet liever haar kleine zemnv-kwaaltjes zou krijgen. Maar einde lijk gaf zij toch haar toestemming. Zij schreef vmi Erxlehen nog 's nachts uvei het geval. „Natuurlijk ben ik gespannen als een paraplu!" schreef zij in haar brief, dien de kamerkollner 's morgens naar het postkantoor bracht, juist toen de 60 Il.R. wagen voorreed. In een oogwenk waren alle vensters dei beide hoofdgebouwen bezet .Met zijn vlasblond, kort geknipt haar, hol haardelooze jonge gezicht, do leeren pel, den half langen lederen mantel met bont gevoerd, maakte Klaus Teerhrügge ge heel den .indruk van hel type van den En- gelschcii sportman. Ook zijn manieren deden daaraan denken. Ilij was zakelijk, ronduit, begroette de dames beleefd, vermeed ech ter alle onnoodige woorden. Nadat liij ieder zijn plaats had aangewezen, ging hij op de voorbank naast den chauffeur zitten. „Als hij liet nu maar in zijn hoofd krijgt zelf te sturen!" dacht de gravin. Een ziekelijken, vervallen indruk maakte de jonge man volstrekt niet Hij was eerder dikker dan sportmannen op den leeftijd vormen, een leger van Fransche republi- keinsche soldaten. Wij zijn gereed om te handelen. Het is tijd om de Fransche natie en productie te redden." v Naar vei luidt, zal president Poincaré in den loop van den zomer een reis naar Italië ondernemen en zich eenigen tijd te Viareggio in Toscane ophouden. Oost e n r ij k-II o n g a r ij e. Aan mus Sylvia Pankhurst, die onlangs te Weenen een lezing hield over vrouwen- kie.-recht, is to Dresden liet verlof tot het houden van een lezing onthouden. Miss Pankhurst is daarop naar Boedapest ver trokken. Op weg dam heen heeft eeu han dig zakkenroller haar -ongeveer 300 gul den weten te ontstelen. Italië. j Een dep italic van den Bond van Spoor- weeptii-aoneel is gisteren te Rome aange komen om met de regeering over de hangen de geschillen te onderhandelen. De aan komst heeft tot stormachtige toonee Jen aan leiding gegeven. Ongeveer 1000 spoorweg beambten wachtten de delegatie bij hejt station op en allen vielen vercenigd de argeloos hun werkzaamheden verrichtende berichtgevers en photografen der Romein- sche bladen, die den Bond niet al le gunstig gezind zijn, aan, en bewerkten hen met de vuisten. Vooral de berichtgever van liet volksblad „Messagertf" werd danig toegetar keld. Vervolgens trokken de afgevaardig den in triumf door de stad om hun onder handelingen in te leiden. Intnsschcn schijnt het gevaar voor een algemloeno spoorwegstaking nog bijtijds te zijn bezworen, daar de regeering, zonder vooreerst nieuwe bedragen in tc willigen, toch geneigd blijkt, een commissie te be noemen om do eischon van hot spoorweg personeel te onderzoeken. De minister van arbeid deelde n.l. aan de deputatie mee, dat de volgende maand een vergadering zal worden hijeenger-K'ocn, waar het spoorweg personeel zal zijn vertegenwoordigd. Vol gens de Wet van 13 April 1911 zal men daar overgaan tot de benoeming cener commissie, die de arbeidsvoorwaarden van personeel zal onderzoeken en de noodige maatregelen voorstellen. De regeering zal binnenkort het parlement ontwerpen voorleggen, betreffende onver wijlde verhoogingen van pensioenen, mini- mumloonen en vermindering van arbeids duur. A 1 h a n i Naar uit Athene wordt gemeld, heeft, volgons aldaar ontvangen berichten, de Alhanecsche gendarmerie in de laatste da- van negen-endwiniig jaar gewoonlijk zijn; dc gravin vond zijn gezicht zelfs wat ge zwollen maar het was daarbij, zeker door den tuinarbeid in de middagzon van de laatste dagen flink bruin verbrand. Gedurende lief eerste' gedeelte van den tocht liep het gesprek alleen over sport. Klans Teerhrügge keerde zich nu en dan om, hield zich vast aan de leuning en maakte een korle opmerking. Meestal was het een humoristisch woord, een grapje of een dwaze sclia'lksehe opmeiking. Hij was zondei twijfel oen intelligent menscli, die goed rondgekeken had in de wereld. Ilij word scherper toen het gesprek kwam op de patiënten van "het, sanatorium. Na tuurlijk had hij opgemerkt dat hij "daar het voorwerp was van de algemeene belangstel ling. Ook 'de binocles waren hem niet ont gaan. „liet moet even pijnlijk wezen als vorst in een residentie zijn intocht te doen o'f als arme zondaar naar hel cachot gevoerd te worden of naar de gerechtsplaats." Evelyne zei„Vorsten wennen daar wel aan." „Maar de arme zondaars hebben geen tijd f.ich daarin fc oefenen," antwoordde hij. Het was een verre tocht. Opi) het uitdruk kelijk verlangen van de gravin reden ze niet sneller dan vijftig kilometer in het uur en loeh hadden zij voor het déjeuner reeds oen flink eind afgelegd. Voorbij Boden bach ver lieten zij de Elbe en bereikten na allerlei mooie omwegen het plaatsje Teplitz dat m winterslaap lag. Terwijl in 't hotel de lunch in gereedheid werd gebracht, maakten zij' de gewone wan deling naar het „Schoone uitzicht". De gravin had zich natuurlijk van den eenigen cavalier meester gemaakt en de beide dames volgden het weinig hij elkaar passende paar. gen belangrijke voordeden behaald, en i- zij tamelijk ver in E pi nis doorgedrongen Een gendarmerie-afdeeiing, onder twee Ne derlandsche en drie Aihance^che officieren, bevindt zich negen kilometer benoorden Chimnra in Kalarat. E<m afdeeling, onder twee Nederlandsclie en ze« Albanee-che offi eieren, bestemd voor de bezetting van I 'cl- j vino en Argyrocastio, is tot Smanos, dri-' K.M, van Tepeleni. opgerukt. Een derde afdeeling bevindt zic.li hij Battoii, henoor den Tepelent. Te Korifza zijn in de laatste dagen groote afdeelingcn gendarmerie en Albanecscho vrijwilligers aangekomen, zoodat enkele ai- deelingen uit die stad in Zuidelijke rich ting kondén vertrekken, om de Albaneesche dorpen van Gricksche henden te zuiveren. En hij Preraeti, waar een botsing lussclien Albanoezen en Gricksche henden plaats had, rukken 'de Alhaneezen vooruit. De reis van Zografos (den leider der Epiroten) naar Korfoa schijnt geen resul taat te hebben opgeleverd. Zografos ver klaart, dat do "voorstellen der Albanee sche regeeiing niets om het lijf hebben. Hij schrijft haar houding toe aan pressie door Italië en gelooft niet, dat een ge wapend conflict vermeden kan worden. Turk ij e. De Porie verneemt van haar gezant te Athene, dat do Duiteche keizer op K or foe een conferentie zal jfre«idee.ren, waaraan de Duiische rijkskanselier, de Duilschc gezant to Konstantinopel, de Gricksche premier Venizelos en minister Streit zullen deel nemen en waarop de kwestie betreffend a Chios en MylLleno besproken zal worden. Nadat do ministerraad gisteren zijn goed keuring had gehecht aan do te Parijs ge parafeerde overeenkomst betreffende de lee ning heeft .de sultan heden een irade ge- teekend, waarbij Djavid bey wordt ge machtigd onmiddellijk het verdrag te tee kenon, samen met de „Banquc Ottomane", optredend namens zichzelf en de belang hebbende banken. Officieel wordt verzekerd, dat de mini'-- LcT van financiën, Djavid bey, zoodra bin nen eenige dagen de voorbereidende werk zaamheden voor de begroeiing ton einde zullen zijn gebracht, de vroeger begon nen onderhandelingen met Duitscliland over economische belangen zal hervatten- Men weet nog niet of de minister zich naar Berlijn zal begeven, dan wel of de oii'k-i- bandclingen to Konstantinopel zulten wor den gevoeid. In een nota, oenigc dagen geleden aan de Duitscho ambassade gezonden, stelde de Porie voor het Turk'sch-Duilsehe handels verdrag, dat op 26 Juni afloopt, voorloo pig voor een 'jaar le verlengen. Maar het gesprek bleef toch algemeen. Klaus Teerbriigge had zijn auto-mantel in 'i hotel gelaten. Hij had een Engelsch Sak- Ico-piak aan van den nicuwsten snit. Wat zonderling was alleen de kleuren-symphonic van zijn das. De gravin bestudeerde hem voortdurend om te zien waar zijn abnorma liteit in zat. Zij kou echter met den bes ten wil niets ziekelijks in hem ontdekken. "Tegenover Beate was hij openhartig en natuurlijk; hij liet zich echter niet ver leiden haar hot, hof te maken. Een woord dat Evelyne onlangs tot Beate gezegd'had, gaf haar de oplossing voor zijn omgang met dames. Hij kon zich verloonch in wel ken kring hij wilde, steeds waren er een paar vrouwen die jacht op hem maakten. Verleden jaar te Dresden had liij Verschei dene brieven gekregen met liefdesverkla ringen en huwelijksaanzoeken en daaronder van getrouwde vrouwen, die zich ter wille van hem wilden laten scheiden en van wie iedereen daclil dat zij zoo gelukkig mogelijk waren. Zijn geld was als het licht, waarom dc motten dansten. De ongewone wandeling bergop had zoo wel de gravin als den jongen Teerbriigge vermoeid. Toen zij hoven kwamen was zijn voorhoofd bezweet. Evelyne wilde niet dal hij ging zliten. Zij herhaalde dat verbod, toen hij zich verzetten wilde, op een zoo scherpen, bevelenden toon, dat heide dame-, verbaasd opkeken. Do gravin verwachtte nu stellig dal hij zijn wil zou doorzetten. Maar bij lachte en klople vriendelijk zijn zuster op den schouder oil zei: „In zulke ontzei lende conflicten wordt men nu als reconvalescent gebracht. Of men toont zich een man en doet een domheid ofGoed Eva, ik zal mij schikken. Twist zoeken? Och neen, daar hen ik te moe voor." Deze laatste woorden die hg met een Tripolis. Volgens een telegram uit Benghasi wer den tweeduizend inboorlingen uit de huurt van Gcdebia na een hardnekkig gevecht door de Italianen teruggedreven. Zij ver loren 154 man aan dooden en namen nog een aantal gewonden mede. Aan Italiaansche zijde sneuvelden 6 man en werden 28 gewond. 11' aï ti. Een telegram uit Port an Prince zegt dat de Republiek Haiti voor een staats bankroet staat, daar dc bankiers weigeren venter voorschotten te geven, zoolang zij met de volte controle krijgen. China. Volgens een Reutertelegxam uit Peking heeft een legermacht van 50.000 man de rooverhende van den „Vitten. Wolf" omsin geld te Kienohow in Sjensi, dat door deze was geplunderd. Er is een groote slachting aangericht. De troepen vielen de roevers kloekmoedig aan en cioodden oen honderdtal. Dc anderen trachten nu zich terug te trekken. De toestand is reeds belangrijk verbe terd Enkele steden haddon zich togen plun dering weten tc vrijwaren door haar poor ten voor de roovers (e openen en een zwaar losgeld te betalen, in de plaatsen echter, waar tegenstand geboden was, wa ren de roevers met onmenrehelijke wreed heid opgetreden: Geneesheeren van de missies behande len de gewonden. Naar uit Shanghai wordt gemeld, hebben de gearresteerde samen zwoerd cits verklaaid, dal zij alleen in Shanghai meer dan 1000 aanhangers bezitten, die onder leiding van Dr. Sun Jat Sen staan, lil den nacht van 17 April zou een algemeene aanval op de politie nabij het arsenaal plaats hebben. Ook de officieren van het arsenaal zouden tot de samenzweerders belmoren. De sa menzwering is echter juist door een der officieren verraden. BINNENLAND. Ridderorde. Rij Kon. bowluit van 31 Maart is de oppor- schipprr P. II. de Jong benoemd tot broe der in dc orde van den Nederlandse hen Leeuw. Do reis van den lieer Van Kol. Men meldt ons, in verhand met de be richten omlrenl oen regecringsopdracht aan den lieer Van Kol betreffende een studie li ijnlamtech plat accenl uitsprak, klonken bijna aandoenlijk. Beate zag hem nu voor het eerst in de oogen maar zij verschrikte bijna van dc uitdrukking daarin. Er Bik kelde ioLs ai.- haat in zijn blik, een inwen dige onrust, die met de berusting van zijn woorden niet overeen te brengen was. Hij zette gehoorzaam den kraag van zijn jas op, bleef staan en slak een sigaret op. Evelyne was met de gravin vooruit geloo- pen en sprak over de strenge voorschriften,; die de dokter den herstellende gegeven had. Waarschijnlijk wilde' zij trachleu den in druk weg te nemen van de bruuske manier waarop zij haar aneening had gezegd. „Dus is de geliefde sigaret, u niet ontno men?" vroeg Beate luchthartig, alleen op- dat. er geen pauze zou ontstaan. „Ik zou ze mij niet hebben laten ont nemen, freule." „Is u zulk een hartstochtelijk rooker?" „Neen. Niet meer dan andere mannen. Ik verzet mij alleen tegen den lijdenden vorin: is u ontnomen." Zij schrikte. „Ik begrijp u niet." „Ik wil daarmee zeggen dat ik nooit naar een inrichting gegaan zou zijn, waar ik' m ij in één enkel opzicht aano dwang had moeten onderwerpen." „I" was op 't oogenblik toch zoo mooi gehoorzaam "ik vond het heel verstan dig van u." „Verstandig? Hm. De verstandigste geeft toe. Daar troosten de zwakken zich altijd mee." „Wat meent u dan met dien dwang?" (Wordt vervolgd). URANT.

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1