67"' Jaargang. Dinsdag 28 April 1914. Mo. 14512 De ongekroonde koning. Deze courant verschrj nt dagelijks, met uitzondering van Zon- Bn Feestdagen Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25, franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 'lö óeatj Afzonderlijke nummers 2 cent Abonnementen worden dagelijks aangenomen, Adrertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags véér gen aar san het Bureau bezorgd zijn. i Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der AdvertsntiSn": Van 16 regels fl, 0.92; iedere regel meer 16 cents. Reclames 30 cent per regel, Groote letters naar de plaats die Zij innemen, Advertentiën bij abonnement op vootrdeelige voorwaarden.; Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-,- Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen,- worden Zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van *40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan bet Bureau te voldoen.; Intercommunale Telefoon No. 103. Bericht. Zij, die zich met ingang van I Mei e.a. op de „Scbiedamsche Courant" abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Afsluiting van een gedeelte van den Buitenhavenweg. Burgemeester en Wethouders van Schie dam; Bréngen ter openbare kennis, dat van Woensdag 29 April as, tot nadere aankondiging, oen gedeelte van den Buitenhavenweg loopende tusschen de houtverf van de Firma v. d. Eist en de Koninginnebrug voor het verkeer met rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. BUITENLAND. Schiedam, 28 'April 1914. FRANKRIJK. De Kamerverkiezingen hebben, de her slemmingen natuurlijk buiten beschouwing gelaten, al heel Weinig yerandering in rle sterkte dor partijen gebracht. Van de 602 verkiezingen hebben er 340 een defini tieve uitslag gehad, terwijl er 251 herstem mingen moeten plaats hebben en van elf districten de uitslag nog onbekend is. Deze laatst» betreffen de verkiezingen in de tien koloniale districten en een twijfelachtig re sultaat te Pontivyi Blijkens de 340 definitieve uitslagen ver liezen de radicaal-socialisten en de onaf hankelijke socialisten samen 6 zetels, de vrije, meer gematigde radicalen 1 zetel. Daarentegen winnen do geünifieerdc socia listen 5 zetels, de bond der linkerzijde, do z.g. Briandisten, 1 zetel, de progessis- ten 3 zetels en de rechterzijde 3 zetels. Dat winst en. verlies liiet kloppen, konu door dat het aantal districten met drie vermeer derd is; er wordt dus in totaal meer ge wonnen dan verloren. Zooals men uit deze cijfers ziet, is er van groote verschillen geen sprake. De Temps" meent, in een beschouwing over deze verkiezingen, dat de kiesrecht hervor ming noodiger dan ooit is gebleken en een aantal voorstanders gewonnen heeft, dat liet land zich duidelijk tegen de inquisitoriale inkomstenbelasting hoeft verklaard en dat de kiezers algemeen de wet op den drie jarigen diensttijd als noodzakelijk aanvaard hebben. i Roman van PAUL OSKAR HöCKER. Naar het Duitsch. (Nadruk verb,oden.) 33) Zij had in New-York omgegaan met de vrouw van den nieuwen gezant van 'Amc «ka; met verscheidene families uer groot industrie, welke naar Berlijn waren go- komen, had zij de vriendschap weer aan geknoopt, haar huis kon 'eenmaal het mid delpunt worden van de beste Amerikaan sche kringen. Daarbij voegde zich dan licht fiot kleine uitgelezen kringetje van do ansto cratieuit do Mark, Excellentie von Erxleben zou zijn oudo betrekkingen weer nanknoo pen, gravin Czernin en de nieuwbakken ca •Valerie-officier van de lijfwacht moesten bet overige doen. De zonderlinge gelukwcnschen van haar zuster Gwendoline zetten een domper op 'Beate's vreugde. Door al de drukte was bet Beate geheel door het hoofd gegaan, dat zij in den eersten tijd van haar verblijf in bet i sanatorium aan haar zuster in New-York geschreven had ove'r enkele patiënten, on der anderen over Klaus Toerbriigge. Zij kon zich met den besten wil niet meer heriime- r>eri Wat zij destijds geschreven liad. Maar Gwendoline" deed nu precies of Beate een misdaad beging als zij het huwelijksaan zoek aannam. Opgewonden kwam Beate met deze brief ld de hand in haars vaders kamer. Het was dog in de woning te Zehlendorf. Zij schreide. „Hoe komt Gwendoline er bij zulke vree sdij ke dingen te schrijven? Wie heeft haar verteld dat Klaus uit oen asyl voor drank zuchtigen komt? Dat is afschuwelijk!" leider ziet het blad in den uitslag een uitgesproken voorkeur voor de gematigd radicale partijen. De aanwijzing zou nog sterker zijn geweest, wanneer de geümfieer- de radicalen uit zucht tot lijf-behoud nVt midden in de verkiezingsperiode het pro gramma van Pau overboord geworpen had den. Jfet blad hoopt, dat dit voor hen een les zal zijn. om zich nu ook in de toekomst niet te houden aan bet programma van Pau, maar aan de uitspraak der kiezers, die hen naar de Kamer gezonden hebben, juist om dat zo het grootste gedeelte van dit. pro gramma lieten vallen. Behalve de verkiezing van Caillaux in zijn oude district Momers, en den val van Talamas, den afgevaardigde van Ycivailles, dia destijds de daad van mevrouw Caillaux verheerlijkte, heeft zeker niet minder de aan dacht getrokken de verkiezing van abbé Lemire, den afgevaardigde van Hazebrouck, die door den bisschop van Rijssei in de ban is gedaan omdat hij weigerde te breken met de republikeinsche politiek en even min zijn medewerking aan de republikein- scho „Cri de Flandres" wilde slaken. Des ondanks werd bij herkozen met een meerder heid van 2000 stemmen op zijn legencan- didaat. Den avond van den verkiezingsdag werd do priester-afgevaardigde naar zijn Huis geleid door een menigte, die, zooals do Matin" zegt „délirait d'enthousiasme." Zondagochtend waren vanaf den kansel do katholieke kiezers voor het laatst gewaar schuwd niet te stemmen op Lemire. Toen 's avonds het resultaat bekend Werd, liepen op het groote plein to Hazebrouck 4O0Ö menschen uit alle hoeken van het district bijeen. Daar ontving de priester de geluk- vonsehende menigte noodzaakte hem, voor het venster te komen. Hij hield een toe spraak, de medaille van afgevaardigde op de borst, de driekleurige sjerp om het middel, doch geen Woord was verstaanbaar. Er kwam geen eind aan de kreten „Vivc Lemire." Toen hij zich naar huis begaf, omringde do menigte hem, en juichte hem toe met een niet te beschrijven geestdrift. Men viel hem om den hals en liet hem nau welijks door. Over den weg van 300 meter, die hij had af te leggen, deed hij een vol uur. En ten slotte moesten de 25 gendarmen, die in het stadje patrouilleerden, oen baan voor hem openen. Voor zijn huis hief de menigte plechtig .Vivat somper in aeternum"' aan, dat ge volgd werd door de „Marseillaise" en ge legenheidsliederen. In de vier hoeken der stad waren bengaalscho vuren ontstoken, om welke de menigte uitgelaten den gehec- ïen avond zong on danste. Jngrid hoorde hoe verontwaardigd haar zuster was en kwam de kamer binnen. Haar vader stuurde haar ontevreden weg toen 1 ngrid vroeg wat er toch aan de hand was bij wilde eerst Gwendoline's brief zelf lezen. Midden in den brief keek hij op en zag Beate verbaasd aan. „Wat praat zij (och al door van een laboratorium? En wie is die juffrouw Hillern? Sapperloot, ik begrijp er niets van 1" Beate had haar zelfbeheerschig nog niet terug. Gloeiend van opgewondenheid, haas- lig, deelde rij Gwendoline's geheim mee. Zoo hoorden zij het. iB,ij do Walkers was Gwendoline al lang niet meer, het adres, dat zij hun een poos geleden had opgegeven, was dat van baar boarding-bouse; zij ging op een cur sus om landarts te worden en werkte tcens prnctisch in het laboratorium van haar vriendin, miss Elisabeth Hillern; zij wilde niet naar Duitsehland terogkeeren, voordat zij examen had gedaan en haar diploma had. Het eenige wat van dit alles op mijnheer von Erxleben indruk maakte was dit: Gwen doline had al dien tijd comedic tegenover .hom gespeeld, zij had misbruik gemaakt van zijn verdouwen, ze had hem in iederen brief opnieuw voorgelogen.' „Dat had ik nooit van haar gedacht. Dat is een groote, groote teleurstelling. Hoe i- hol mogelijk!" Daarna begreep hij, dat hij in zijn eerste drift niet genoeg rerht had laten wederva ren aan de redenen, die Gwendoline er toe hadden bewogen zich zelfstandig te maken. De omstandigheden waren toen anders dan nu. Zij had het goed bedoeld, naar haar zwakke krachten had zij zelfs willen helpen den last, die op haars vaders zak rustte, te verminderen. Misschien had zij het zelfs als een soort heldendaad beschouwd. Maar zij DE VEREEN. STATEN EN MEXICO. Het aannemen van de Zuid-Amerikaan- sche bemiddeling door Wilson, en Bryan heeft een zeer scherpe kritiek uitgelokt van vele leden van het Congres, die vóór een agressief optreden zijn. De -vroegere gezant te Mexico, Algarst, verklaarde, dat Huerta oen door hom aangeboden bemiddeling steeds beslist van de hand gewezen heeft en dat bij hoogstwaarschijnlijk opnieuw zou weigeren. Men gelooft algemeen, dat het eenige resultaat zal zijn een uitstel van de oorlogsverklaring. Men hoopt, dat tij dens de onderhandelingen 3000 nog in Mexi co vertoevende Amerikanen in veiligheid ge bracht kunnen worden. Huerta heeft de in de stad Mexico gear resteerde Amerikanen vrijgelaten, nadat de Britsche gezant hem verzekerd had, dat het ook Mexicanen te Vera Cruz vrij stond de stad te verlaten. Huerta geloofde, dat de Mexicanen in Vera Cruz gevangen zouden worden gehouden on verklaarde hierom, tegen-maatregelen te hebben genomen. In de buurt van Aguas Calientes werd door Mexieaansche bondstroepen een trein met vluchtelingen aangehouden. Meer dan 30 Amerikanen werden met geweld uit den trein gehaald, bedreigd, uitgescholden en later gevangen genomen. Onder de gearres teerden bevond zich ook de Amerikaansche consul Schmutz. Oorlogsschepen, vooral Duilsche en Brit sche, nemen langs de gehcele kust vluchte lingen aan boord. Admiraal Fletcher heeft den staat van beleg te Vera Cruz geprocla meerd en den non-combattanten aangeraden deze stad te verlaten en zich te begeven aan boord van de transportschepen. Admiraal Badger berichte gisteren dat hij het troepen-cordon uitgebreid heeft tot over de grenzen van Vera Cruz. Een batal jon marine-soldaten heeft zich verschanst 2>/i> mijl van de stad. Vijandige ontmoetingen hadden nog niet plaats. Krachtige maatregelen zijn genomen tegen de Mexieaansche scherpschutters, die 's nachts aanvallen deden o>p de Amerika nen. Een kolonel is met 500 mariniers en twee hydro-aeroplanes gezonden naar Teje- 9 mijlen zuidelijker, om do daar gelegen waterwerken Ie beschermen, daar gedreigd was den watertoevoer af te snijden. De Mar- coni-maatschappij stelde zich ter beschik king van do Noord-A merikaanschc Unie. Brnadlonzc telegranunen uit Vera Cruz brachten het bericht te New-Orleans aan, dat de Mexieaansche bondsgenornal Maas zeven gevangen genomen Amerikanen, die zich schuldig hadden gemaakt aan een sa menzwering, ter dood veroordeeld heeft. Dit bericht is nog niet bevestigd. Te Totnpico' hebben ernstige ongercld- liad niet bedacht, dat dio jarenlange mislei ding hem veel grooter verdriet deed dan haar dappere werklust hem vreugde kon verschaffen. liet was niet Beate, die den brief van baar zuster beantwoordde, maai- haar ader. Het was de langste particuliere brief, die ooit aan zijn pen Was ontvloeid. Hij be spaarde zijn dochter niets, al erkende hij ook haar goede gezindheid. En het slot van zijn brief bereikte zijn hoogtepunt in den t'isch, dat zij haar tenten daar ginds on middellijk zou opbreken en naar haar fa milie terugkeenen. Beate's huwelijk was op den 3en Mei bepaald. Zij moest na ont- v angst van dezen brief dus dadelijk iele- giafeeren welke boot zij van plan was te nemen. Zij zou eerstdaags door de Duitschc bank een wissel ontvangen voor haar over tocht en kleinigheden, die zij misschien nog to betalen had. Wekenlang zweeg Gwendoline als een mot en toen haar vader haar eindelijk een telegram, zond, luidde het telegrafisch ant woord: „Vertrek voor den herfst onmoge lijk wegens examen." Van toen af Werd de naam van Gwen doline in den familiekring niet genoemd. Nu kwam do eerste Zondag, dien zij allen met elkander in de mooie, nieuwe wo ning in de Kaiserallée doorbrachten. Na eenige heftige looneelen had Beate eindelijk haar vader overgehaald, dalHauns- heinz legen Paschen pit dienst zou gaan en zich aan do schilderkunst wijden. Het ge tuigenis van zijn leeraars luidde helaas dat hij voor militair niot veel aanleg had en ook een wetenschappelijk licht zou, hij nooit worden. Hij zou dus een jaar les krijgen van een schilder maar slechts onacr voorwaarae, dat hfj pp zich nam om het eindexamen af te leggen en daarvoor naar heden plaats gehad tegen de Amerikanen en daarom heeft de rebellen-commandant Ca bal le fo. de vijandelijkheden tegen de bondstroepen opnieuw geopend. Hij is na een ernstig gevecht doorgedrongen tot liet kerkhof van de stad en heeft dat bezet. De matrozen van den Duitschen kruiser „Dresden", welks commandant de razzia tegen de Amerikanen wist te stuiten, hebben de vrouwen en kinderen der Amerikanen aan boord van do in de haven liggende schepen getocht. De Mexieaansche hondstroepen, die Nue- vo Laredo (aan de Texaansche grens) Vrij dag ontruimden, hebben later getracht het Amerikaansche gebied 20 K.M. noordelijker binnen te dringen. Zij werden door de Amerikanen teruggeslagen met een verlies rum 10 man aan dooden en 20 aan ge wonden. De Amerikanen leden geen ver liezen. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Engeland. In antwoord op de hem in het Lager huis gestelde vraag wat de regeering van plan is te doen in verband met de jong ste gebeurtenissen in Ulster, zeula eerste minister AsquLth, blijkens een Reuter-tele- gram: _,,Na dezie ernstige, voorbëeldelooze wandaad (toejuichingen van de ministerieo- lenj kan het Huis erop erkenen, dat de regeering onverwijld de noodige maafoege len zal nemen ter handhaving van de auto riteit der Wet, ter bescherming van de offi cieren en ambtenaren in do uitoefening hun ner taak en om de onderdanen des konings hun wettelijke rechten te verzekeren" (toe juichingen). i Carson was in het Huis tegenwoordig. Luxemburg. s Het Belgische koningspaar heeft gisteren een bezoek gebracht aan do groothertogin van Luxemburg. Er had een gala-diner plaals, Waarbij o.a. ook de vreemde gezanten aanzaten. i Na het diner maakten do souveVeinen met de groothertoginnen Marie Adelaide oir Ma rie Anne een rijtoer door de geïllumineerde straten der hoofdstad, Waar zij door de me nigte geestdriftig werden toegejuicht. OostenrijkHongarije. Er zijn geen belangrijke veranderingen in den toestand van den keizer merkbaar. De keizer heeft ondanks zijn hoestbuien den nacht goed doorgebracht Als gevolg van de koudere weersgesteldheid duren de calarrhate verschijnselen nog voort Do troonopvolger, aartshertog Frans 'Fer dinand, zou hedenmorgen door den keizer in audiëntie Worden ontvarig^afnvaarbij do een drilschool te gaan, indien na verloop van een jaar mocht blijken, dat hij geen aanlog of talent genoeg had voor de schilder kunst. Do kinderen waren verheugd over dit besluit de baron zelf had er niets ine© op. t „Het brokkelt af!" zei hij met een knor rig gezicht. i Zij zatien op Papa's kamer, die op de hall uitkwam, met de clubfauteuils, de loeren sofa, schonW en' kast met boeken„ die voor zijn nieuwe betrekking waren aan geschaft, het geheel maakte een allerbeliage- lijksien indruk. Ilaunsheinz genoot van de zegepraal, dat men voornamelijk aan hem do harmonie der kleuren in de gehoele wo ning te danken had. Beate was vaak ver rast door zijn aardige invallen. Papa zou hij- Later ook wel bckc-erenals hij eerst maar oen bekend schilder was! „Het brokkelt af!" zei b'aron Von Erx leben zuchtend. „Ilaunsheinz schilder, Gwendoline tandarts en Beate mevrouw Teerbrügge.. Er blijft niet al te veel van den ouden slam over." Beate was doodsbleek geworden. Zij stond verontwaardigd op. l)at haar vader haar zoozeer vernederde was haar onbegrijpelijk. Juist op don dag van lieden, nu zij zich na dien langen, vreeselijken tijd van ver nedering eindelijk weer in een omgeving bevonden hunner waardig. En wel door hare „schuld", dat zij haar hand had geschon- kau aan een man, die niet tot haar stand behoorde. „Voordat ik met Klaus Toerbriigge ver loofd was, Papa," zei ze op diep freurigen loon, „was ik voor vijftig mark in de maand salaris, gezelschapsjuffrouw en voorlezercs hij gravin Czernin. Ik geloof dat het toen ook al afbrokkelde." Zij ging de kamer uit. Het stilzwijgen, dat keizer zijn orders zal mededeel-en voör de opening der delegaties, welke morgen in Boedapest moet plaats hebben. Albanië. Uit goede bron verneemt de „Wiener All- ogom. Zeitung", dat het onjuist is, dat do ambassadeurs van Oostenrijk en Italië den Russischen minister van buitenlandsehe za ken hebben medegedeeld, dat Oostenrijk en Italië zich evenueel genoopt zouden kunnen zien om Albanië te bezetten. Japan. 1 Het voorloopig onderzoek naar het Japan- sche vlootsehandaal is afgeloopen. Naar de correspondent van do „Times" de Tokio seint, moet gebleken zijn, dat de Japan- sche agenten van de Engelsche firma Yickers, door Wier bemiddeling de bouw van den kruiser Kongo aan die firma is op gedragen, van hun commissieloon ad 115.000 aan adm. Matsoemoto 40.000 hebben afgestaan.Zij worden deswege van omkooping beschuldigd. Herrmann, de Tokiosche agent Van de Duitsche firma Siemens en Schuckert, wordt beschuldigd van omkboperij in ver hand mot een contract over douadlooze telegrafie, en van vernietiging van uit het Duitsche consulaat te Jokohama gestolen bewijsstukken. t Pootey, de vroegere correspondent van Reufer's agentschap te Tokio en Blundell, de correspondent van hetzelfde agentschap te Jokohama, Worden beschuldigd,voor 75 geheime stukken, door zekeren Rich ter uit het bureau der firma Siemens- Sclmokerl gestolen, te hebben gekocht en met behulp daarvan de firma 5000 te hebben afgeperst. i Admiraal Matsoemoto zal voor een krijgs raad worden gedaagd. BINNENLAND, RMderorde. Bij Kon. besluit van 17 dezer is E. R. van Nes van Moerkerk, hoofdinspecteur- generaal van den rijkswaterstaat, bevorderd tot. commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Bij Kon. besluit van 25 dezer is bij b'evordei-ing benoemd'tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, de chef der afdeeling poststempelfnbricage bij 's rijks Munt, H. J. lïarmsen, te Utrecht. Johann!ter-Orde. Z. K. IL do Prins der Nederlanden beeft als commendator van cle commanderij Ne derland der Johanniter-Orde bepaald, dat de ridderdag dier commenderij zal Worden gehouden op Dinsdag 16 Juni, te 's-Gra- venhago. j volgde, was drukkend. Generaal Von Erx leben stond aan het raam en staarde naar do breede takken der kastanjoboomenHier en daar begon zich reeds na den zactiten voorjaarsregen liet teere zachte groen te vcrtöonen. Hij slikte het andwoord zijner oudste zwijgend. Maar hij voelde het bitter. jHij werd uit zijn gepeins gewekt doop een huurauto, die voor het huis stilhield. Een zwarte haardos werd zïchbaar tusschen de jaspanden ©en zweem van dra- gonderblauw do cavaleriesabel kletterde op do wagentxede en sleepte den slanken man na. „Daar is BSmes1-" riep von Erxleben dadelijk stralend van Vreugde de kamer in. Toen de kersversche luitenant bij de lijf wacht voor 'L eerst bezoeken aflegde om zich bij zijn chefs te 'melden, had hij na tuurlijk zijn licht blauwe uniform ook in do Kaiser-allée willen vertoonen, maar hij had zijn vader nifot thuis getroffen. Met een verwonderlijke snelheid was d© over plaatsing geschied. Den 8stcn Maarf Was het bewijs van goedkeuring van het hoofdbu reau op liet ministerie van oorlog vertrok ken en een gunstig toeval wilde, dat het ver zoek reeds hij hot eerste rapport van den goneraal-adjudanl bij Zijne Majesteit Op de lijst gebracht kon worden. Op den dag voor- 'dat het militair weekblad uitkwam, telegra feerde een oude kennis van zijn vader! beur reeds do veelbeteekennde woorden: „Oelukgewenscht met de gaxdosteï'- Rörrirs was opgetogen. Moigen vroeg om. zeven uur had hij voor 't eerst dienst bij bet nieuwe wapen. Hij kwam zoo juist van den photograaf. (Wordt vervcigd.l S]l ïOAPi11CHIE CO., WIT.

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1