Kunst en Wetenschap. roeiersaak, waarin twee personen waren gezeten. De roeiersaak kantelde, waardoor- de twee inzittenden te water gei a,akten. Slechts een hminor kon gered worden, ter wijl de :29-jarige Verlieij uit Hoogvliet, ge hu wil en vader van twee kinderen, m de diepte verdween. YLAARDJNGEN, 7 Mei. Op 17 Hei a.s. zat de gemeente veldwachter .T. de Rave den dag herdenken, waarop hij voor 25 jaren bij het politievak in diemd trad. VLAAI! DINGEN', 7 Mei. Hoor den direc leur der gemunte-reiniging zijn weder proe ven in tiet werk goate'd tot best lijding van de stofplaag. Zoo is de Hofsingel bestrooid met eWoor-e-aleium, een gedeelte van den Rmuensmge] met glutrine en het Yorploegh Ylnissé plein met chloor-meagnesmm loog. R. CiA'ï VLAARDINGEN, 7 Mei, Loop der bevol king van deze gemeente van 1 Januari tot en met 30 April 1914. M. V. Tot. Bevolk, op 1 Jan. 1914 11527 11510 23037 Yermeerd.: M. Y. Tot. Geboorte 108 100 208 Vestiging 121 108 229 229 208 437 11756 11718 23474 Vermind.tM. V. Tot. Ov lijden 42 43 85 Vertrek 183 181 364 225 224 449 Bevolk, op 1 Mei 1914 11531 11494 23025 .Aantal huwelijken in April13. STADSNIEUWS. Gemeenteraad. Openbare vergadering van den Gemeente raad van Schiedam, op Dinsdag 12 Mei 1914, des namiddags 2 uur. Vaststelling van de notulen der vergade ring van 31 Maart j.l. en verdaging van die van 21 April d. a. v. - Mededeelingen. Ingekomen stukken. 'Agenda. 1. Wijziging der begroeting voor 1913 van het Stads-Ziekenliuis. 2. Voorstel om B,. en W. te machtigen tot het indienen van een adres ter aanvulling van het tarief van den tol onder Overschie. 3. Voorstel tot verkoop aan S. Boele van het grasgewas van het terrein gelegen hij het R.-K. Ziekenhuis. -1. Verzoeken van S, C. Waalwijk van Doorn q.q. om grond aan de verlengde Schoolstraat, hoek Nassaustraat en aan. de St. Liduinastraat, hoek Veenlantstraat, te koopen, met advies van B. en W. 5. Overeenkomst met den Staat cn de Furness Scheepvaart- en Agentuur Maat schappij en anderen inzake den aanleg van een Scheepsverf. 6. Voorstel tot het verkenen van een voorschot aan de Bouwvereeniging „Een dacht" voor den houw; van arbeiderswonin gen o'p het voor dat doel in erfpacht uit te geven terrein der Gemeente, gelégén tusschen den voormaligen Schinkel- en Groenendijk ten Voordwesten van de werf „Guslo'". 7. Adres van de Afd. Schiedam van den Bond van Nederlandsche Gemeentewerklie den, waarin wordt verzocht om alle onkos ten cn werkzaam lieden, voortvloeiende uit de opname in het Rijkspensioenfonc vooi Gemeente-amibtenaren, benevens die, vooit- vloeiende uit de aanvrage voor eigen- en jveduven- en weezenpensioen, voor Gemeen- terekening te nemen; met advies van B. en W. S. Voorstel tot vaststelling van den staal van oninbare posten op de plaatselijke di recte belasting naar het ïnkomen, dienst 1911/1912. 9. Voorstel tot wijziging der verorde ning betreffende de makelaardij. En verdere voorstellen jen mededeelingen. GemeenteraadsstnkkeE. Van B. en W. is het volgende schrijven bij den Raad ingekomen: G r o n du i tgif te. Van de Fumess-Scheepvaart en Agen tuunnaatsehappij, gevestigd te Rotterdam, kwam ten vorigen jare hij ons een aanvrage in om een terrein, vormende de Zuid-Ooste lijke punt van hef Sberrebosch met het cl aar- voor gelegen stuk domeingrond. Deze aan vraag werd gedaan voor een op te richten scheepsbouw-maatschappij. Langdurige onderhandelingen werden over deze aanvrage gevoerd niet alleen met de aanvraagster, maar pok met het Domeinbestuur en de Maatschappij, die on der onze Gemeente de za hnzegenvi ssc- h o rij heeft gepacht Een kaart van het terrein, groot 8 H.A. is bij dit advies overgelegd. Het voorontwerp van het contract, dat is opgemaakt door Mr. D. Ellis van Raalte, werd, nadat het naar onze meening zoo ge steld was, dat het de Vederzijdsche be doeling vertolkte, in handen gesteld van Mr. Fruin. Diens opmerkingen werden daarop mei Mr. van Raalte besproken, waarop een en kele wijziging of aanvulling werd aange bracht; terwijl ten aanzien van de overige opmerkingen een volkomen bevredigende toelichting Werd gegeven. Wij willen er op wijzen, dat, hoezeer jhet voorontwerp van het pontract, voor de leden uwer vergadering ter lezing gelegd, bestemd is om als grondslag te dienen voor de overeenkomst, waartoe wij machtiging yerzoeken, wij niet te min vrijheid moeten voorbehouden de te zijner, tijd noodige wij zigingen aan te brengen. Zoo zal bij hei sluiten der overeenkomst of a.ri 2 of art 3. moeten vervallen en mogelijk reeds dadelijk een nuimilhng noo- dig zijn, zoowel \an de orfpnchtssoni als de arootte van het terrein, tengevolge van een suppl. overeenkomst, die strekt ter ver-* vanging van het overpad over de 70 M. kade. Inmiddels was, tengevolge van de onder handelingen met de vtor hei ij-maatschappij verkregen, dat, gediuvnde den loop van de pacht, tegen föOO per jaar 55 M. van de ovhhnde /ou worden afgestaan, bene- \ens het weiland achter 125 M. (55 -[- 70 MA visriikade. De staat luid tegen de opruiming van de bnonbedoelde 5.3 Meter kade geen to- zvaai. Een overpad over de 70 M. kade. ten Westen van de 55 Meter, dooi de aanvraagster nog verder verlangd, konden wij niet verkrijgen; waarop de aanviaag ster, dieper de te graven haven in. mtbrei ding van terrein bedong en daarmede van hel overpad afzag: het laatstbedoelde lei;- rei.u is op de kaart met een roode bies om- ge-eii. De grond die wij van hetlvjk noodig heb ben, kunnen wij aanvankelijk voor 30 ja ren in erfjwrht verkrijgen nier 30 jaren verlenging, tegen 10 cent per vlerk M. gedurende de eerste 10 jaren, 15 cent per vlerk- 51. gedurende de tweede 10 jaren, 20 cent per vierk. M. gedurende de derde 10 jaren. Wanneer de zaak de vlucht neemt, welke de aanvraagster verwacht, wensrht zij op tie op een terrein langs de laagwaierlijn breed 150 M. en diep 300 51. Dit terrein, is op "de kaart aangegeven in groen. De optie is gedurende 2 jaren een abso lute, en daarna, gedurende ruig 8 jaren, meer een recht van voorkeur. De overeenkomst wordt aangegaan voor 60 jaren, d.vv.z. voorzoo ver het Gemeente- eigendom betreft., terwijl de domeingrond wordt uitgegeven voor zoolang de Gemeente den grond in erfpacht heeft met een maxi mum van GO jaren. De erfpachtscanon aldus in het voor ontwerp genoemd hoezeer ze voor zoo ver het domeingrond 1> „'treftmisschien zal blijken meer een huur té moeien heeten (zie art. 3 waarbij gei acht is aan de mo gelijkheid dat de Staa wel verhuur, maar geen erfpachtsoverd'acht bestaat), bedraagt per vierk. M. ei re? 46 cent, en in het ge heel f42000 voor de eerste* 20 jaar. Daarbij is ids waarde aangenomen f933333, terwijl een rente is vastgesteld van 4Va Pct- Voor ieder volgend tijdvak van 20 jaar wordt de grondwaarde herzien, met dien verstande, dat de canon wij zullen dat woord blijven gebruiken, omdat de aan vraagster de rechten en plichten van "den erfpachtster op zich neemt (onderhoud en grondlasten) en zich geheel als erfpachtstei' wil gedragen dat de canon, zeggen wij, nimmer beneden het laatst vastgestelde cij fer zal diden en na 20 jaar niet meer dan 20 pet. en na 40 jaar niet meer dan 40 pet. boven het oorspronkelijk bedrag zal stijgen. De verplichting tot betaling van den ca non gaal in tien maanden na de dagteeke- ning der akte. Zij wordt verschoven 3 maal met 1 maand, wanneer de gemeente dan niet gereed is met de werken die gemaakt moeten worden. Zijn de werken na 13 maan den nog niet gereed, dan verschuift iedere niaand vertraging 'de betaling "hvee maan den. Voor de eerst/: 10, resp. 13 maanden wordt 'f21000 uitbetaald. Tegenover een wat men zou kunnen noemen boete voor te late levering heeft de gemeente een pre mie als zij binnen 13 maanden gereed is. Bij bet sluiten der overeenkomst verplicht zich de gemeente om het terrein gelijk te maken op 4 51. -f- N.A.P., behoudens oen strook, breed langs de rivier 140 5L die op 120 M. van den oever van 4 51. -j- N.A.P. hellend gemaakt moet worden tot ten minste 60 c.M. beneden N.A.P;. in de oeverlijn. 5Terder zal een begin moeten worden ge maakt met den havenaanleg en wel tot een diepte van ten minste 7.60 M. N.A.P., terwijl voor het dok of de dokken van de aanvraagster een gedeelte lang 150 51. en breed 35 5Ieler uitgediept en onder houden moet worden tot 11.60 N.A.P. Aan "de oevers moet een bekleeding ge maakt worden, die boven gewoon laag wa ter (0.60 51. N.AP) door de aanvraag ster ,en daar beneden door de gemeente moet worden onderhouden. Daar volgens art 4 der oniwerp;-over eenkomst de grens tusschen het uit te geven terrein en het openbaar water wordt gevormd door rle laagwaterlijn, is, wan neer de oeverbékleeding onder laagivater wordt aangelegd op het terrein, dat de Ge meente van het rijk in erfpacht heeft, de Gemeente verzekerd viui het recht tot hef fing van havengeld en tot uitoefening van het politietoezicht op het havenbedrijf. Ten slofte r,al het terrein zoo spoedig mo gelijk langs een verharden weg van de land zijde toegankelijk gemaakt moeten worden, terwijl de in Schiedam meer dan een halve eeuw besproken verbinding tusschen haven en spoorweg hier in zoover weder ter sprak© is gekomen, dat de gemeente de „moreele verplichting" aanvaardt om „voor zoover zulks op aannemelijke voorwaarden te ver krijgen is" voor het tot stamdkomen van die verbinding „haar medewerking te ver- leenen."- Js de verbinding verkregen dan moet de aanvraagster er ook van kunnen genieten.. Blijkens art. "43 hebben wij 'lievoegdheid veilige inlichtingen voor jieihngeu enz. op bet terrein te plaatsen. Hoewel niet uit drukkelijk genoemd i. hieronder o.i. ook Ie verstaan het planteen van de noodige havenlichten. Ten sloile zal niet voor de aanvraagster, maar Ier Wille van het havenbedrijf, 'do westelijke zij van den haveningang als op de kaart is aangegeven, moeten worden afge-chumd. Daartoe is nog een deel van den strekdam op te ruimen. Waar wij een strekdam opruimen, vordert het rivierbeheer. Hat wij langs de normaal lijn een minstens gelijk eind strekdam in de plaats geven. Wij ineenen dat dit o.a. kan geschieden voei (ie arbeidersbonen, waardoor wij van dit werk hel voordeel zouden hebben, dal ook dit terrein tof de normaallijn uitge bracht werd. liet ontbrekende zal elders gelegd moeien worden. Het aangevraagde terrein is bestemd om als scheepswerf te dienen. Een andere be stemming mag daaraan niet* worden gege ven zonder onze schriftelijke vergunning. In verhand met de bestemming tot scheepsverf mag de aanvraagster een of meer dokken leggen in hel gedeelte der ha ven, lang 150 hij 35 51. Zij betaalt daar voor fl per jaar. terwijl zij binnen den nf stand van 35 51. van haar terrein sche pen, droogdokken, en andere drijvende voor werpen mag vastmaken. Voor zoover de schepen enz. alleen ge touwd of hersteld worden en niet lossen of laden is geen havenrecht verschuldigd. Daarmede is"gedurende 60 jaren tegen over do aanvraagster contractueel vastge legd wat «teeds heeft gegolden in ons ha,- venrechl en dat naar wij meenen een al gemeen geldend beginsel is. Voor het geval de Gemeente de beschik king niet verkrijgt eventueel verliest over een deel van het terrein of het ge- heele terrein is een billijke voorziening getroffen in de artt. 5860 en 73 der ont werpovereenkomst. Het recht om de vervallenverklaring uit te spreken is geregeld in de artt. 61 en, 62. Ten aanzien van art. 62 zij nog opge merkt, dat wij nog nader hebben bedongen, dat door de Furness Scheepvaart- en Agen- tuurmaatschappij een vennootschap, wer kend met 6 millioen gulden "torg zal gesproken worden voor de naleving ran dat artikel. De wederzijdsche bevoegdheden bij eindi ging van de overeenkomst zijn neergelegd in de artt. 63—65 en vorderen o.i. geen toe lichting. Het recht van overdracht tobben wij alleen toegekend aan de hypotheekhouders. Deze toekenning is noodig gebleken en ont moet 'bij ons geen bezwaar, omdat voor het geval de eerste oprichtster zich niet zou kunnen staande houden, door de hou ders der hypotheek-obligation een nieuwe combinatie gevormd moet kunnen worden. Daar o.i. ook de algemeene bepalingen geen uitlegging vorderen, laten wij hier volgen een overzicht van de kosten der werken, die wij thans noodig achtenwaar bij echter in aanmerking dient genomen te worden, dat deze werken niet uitslui tend ten dienste van dc aanvraagster'zijn, maar onder meer strekken om de terreinen 'ten "bosten van de te maken haven voor den handel open te stellen. Aim grondverzet voor het maken van de haven is noodig 650.000 kub. 51. legen ten booste 30 cents f195.000; 500 51. ovevvoorziening zon der grondverbetering a f340 f170.000; 350 M, oevervoorziening mei grondverbetering a Ï540, f189.000; 110 51. strekdam langs de 51 aaskade a 1200, f22.000. Aan den heer Volker op afoetaling van zijn vorde ring wegens het ophoogen ven de grienden; thans het Sterrebosch f 100.000; wegaan leg en onvoorzien f 24.000. Totaal f 700.000. GVu pel. rente en schulddelging van f 700~0G0, f 45.500. De gemiddelde canon aan den Staat te totalen f 4.800. Totaal f 50.300. Tegenover deze uitgaaf staat behalve de winsten uit de levering van electi'iciteitl en de opbrengst van het havengeld waar mede wij de onderhoudskosten gedekt ach ten, de canon van de aanvraagster» ad f42.000; te verwachten opbrengst van 4 Hecta ren ten oosten van de ontworpen haven f18.000. Totaal 160.000. Ten slotte terugkomend op de hiervoor aK mogelijk onderstelde aanvulling der overeenkomst niet de aanvraagster, mee nen wij thans reeds het volgende te moe ten mededeelen: Tengevolge van de weigering van de vis- scherij-maatschappij om overpad over de 70 51. vischkade te geven, zal het, zoo als wij reeds mededeelden, noodig zijn die per de haven in een stuk grond bij het oorspronkelijk bedoeld terrein te voegen. De canon daarover is reeds besproken op 85 cents per vierk. 5L, in tot totaal f8500. Dit. bedrag zal u voorkomen niet in even redigheid te zijn met den prijs voor hét comic grondstuk bedongen. Het is dat echter wel, omdat voor dezen grond jverken gemaakt moeten worden, die uitsluitend de aanvraagster ten goede ko men en deze die heeft te vergoeden. Verder is in dezen prijs ook begrepen' het verschaffen van een gelegenheid, om een dok van minder diepgang te.leggen; zoodat rnel^j 1 A., maar H/s H.A. in be Mag zon worden genomen, waardoor de prijs met 20 rente verhoogd is IteMimecrend hebben wij de eer u vu.in to stellen: lo. ons te machtigen: a. van den Staal iu erfpacht te hemen tot land of water te zomen groot onge veer 5.86 11. A., begrensd door liet gemeente- eigendom, hot verlengde van de oostelijke grens van perceel N. no. 126 de normaallijn en de lijn aanvangend op 55 51. van het oostelijk oiiule van de vischkade, haaks op de normaallijn 10 M. iu noordelijke rich ting loopend, dan westwaarts ombuigend en 70 XI. lang evenwijdig met de normaal lijn gaande en van daar ongeveer noord- westwaarts loopend tot de grens van het Gemeente-eigendom en zulks tegen een ca non van 10. 15 en 20 cent per vierk. 5L, respectievelijk voor het eerste, tweede en derde tiental jaren, welke verhoogd zal worden met f790 's 'jaare voor het ge deelto dat water is of wordt. b' aan de Burgerlijke Maatschappij „Nieu we 51aas" te Rotterdam gedurende viei jaren uit te koeren een som van f500 voor het recht tot in bezit nemen van 55 Meier vischkade, gelegen aan het Ooste lijk einde van die kade en het weiland achter de 55 ~j~ 70 51, kade. c met den Staat ren overeenkomst aan te gaan betreffende liet afgraven en op ïuimen van 55 51. vischkade cn van den strekdam ten oosten van die vischkade tegen de verplichting om elders langs de normaallijn der rivier op overeen te ko men plaats een nieuwen strekdam te ma ken. d. van tot van den "Staal in erfpacht verkregen terrein, voor liet Gemeente-eigen dom Sectie. N, nos. 234 en 235 (gedeelte- 1 ijk7 het boven laag water aan te leggen gedeelte', met een gedeelte van de pferceelén Sectie N, nos. 204—209, 218 219 eigendom der Gemeente in huur of erfpacht uit te geven voor ten hoogste 60 jaren tegen den canon (huur) van f42000. c. tot ophooging van het uit te geven terrein tot 4 51. boven N.A.P., behoudens de op het terrein aan te leggen helling'. f. tot het maken van een haven, breed op de waterlijn 150 51., diep 7.60 51. N.A.P., met. een gelegenheid voor het leggen van dokken breed 35 5L, lang 150 Mmet een dieple van 11.60 51. N.A.P. met de noodige oeverbekleedingen ter wederszijden van de haven en langs de rivier. g. tot het maken van een verharden weg ter verbinding van het uit te geven ter rein met de openbare wegen der Gemeente. 2o. U in principe bereid te verklaren tot de uitgifte van nog 1 H.A. grond ten noor den van het uit te geven terrein tegen een canon van 65 cent eventueel verhoogd met 20 cent per meter voor tot recht om een tweede dok in de haven te nieerenvoor welke uitgifte n nader een ontwerp-be-luit zal worden aangeboden. Een wonlngboaw-vrorsehot. Gisteren hebben wij in ex ten so gegeven het advies van B. en >V. inzake iiet ver strekken van een voorschot voor den. bouw van 184 arbeiderswoningen. Naar aanleiding van dit advies word! van 'hier aan het "Volk" geschreven: Bi. en W. stellen den Gemeenteraad voor aan de bouwvereeniging „Eendracht" leen voorschot te veileenen, groot f290.000, zijn de 85 pCt. van de oprichtingskosten der door de vereeniging te bouwen huizen. Een paar jaar geleden heeft de kleri kale raadsmeerderheid ieder verzoek om voorschot van de vereeniging „Volkshuis vesting"' afgewezen. Die besluiten stonden sterk onder den invloed der bouwers. Maar de gevolgen bleven niet uit: de woning nood is groot. Nu de vestiging der „Furness"" maat schappij met haai* massa's werklieden in 't verschiet komt, begrijpt men dat tot zoo niet langer gaat en wordt het verzoek der bouwvereeniging aanbevolen. De eisch is gesteld, dat de vereeniging 15 pCt. van het kapitaal (f50.606,19) in aan- deelen zou plaatsen, aan welken eisch is voldaan. Het vermoeden wordt wel geuit, dat de firma Smulders de zaak financieel steunt. Waartegen geen bezwaar is, alsmaar opgepast wordt, dat de woningen niet dooi die firma als haar fajmekswoningen vol den beschouwd. Het bouwplan omvat 184 woningen, waar onder 6 winkelhuizen, benevens een volks- badhus. Op Hemelvaartsdag zal te Duindigt een openlucht-samenkomst van vrijzinnig her vormden gehouden, worden, waarhij o. m. als spreker zal optreden de heer D. Rook van hier, terwijl het kerkkoor van den Protestantenbond afd. Schiedam ipch zal doen hooien. Crisjernamiddag te 5 uur zou de schip persknecht van het motorvaartuig „Elisa beth"', te Bergen op Zoem thuisbehoorende, liggende nabij de Spoorbrug in de Schie, de lamp1, die nog warm was, vullen met spiritus. Daarbij geraakte de spiritus in de lamp en in de kan in brand, terwijl de vlam zich ook mededeelde aan 's mans kleeren. ïüj sprong daarom in de Schie ter blussching van tot vuur, en werd dm del ijk daarop door den schipper weer op het droge gehoïpen. -Hij had echter ernstige brandwonden gekregen aan den linkerarm en in het gelaat, 'die door de politic wer den verbonden. Hedenmiddag omstreeks half een is een 12-jarig knaapje in de Lange Kerkstraat van een groantenwagen, Waarop hij geklom men was, gevallen, waauloor het een bloe dende woud aart hel hu tfd kreeg ©n hij |hj- v u Md o us bleef liggen. Met den gi m-n bil wagen R hij naar oen dokter gebracht, van waar zijn moeder hem heeft gehaald en nmde naar huis genomen. AGENDA. Heden en volgende dagen. Schïedamsche Bioscoop 8 uur. Voorstelling. Heden en volgende avonden. Casino, 8 u. Specialiteiten voorstelling. Heden en volgende avonden Tivoli Schouw burg, 8 uur. Gezelschap-Nap. do la Mar. Artikel 284. Vooraf: De Hazepoot. 7 51«i. Groote Schouwburg. 8 uur. N. V. Het Toonec 1 -ItovaardsAe Sabijn- sche 5Iaagdenroof. 8 5Iei. Groote Schouwburg. 8 uur. ierd. Toon. Gez. Jeannine. lier© arend Mevr. A. Tartan dKlein. 9 5Iei. Oiteon, 8 uur. Ned. Varren, tot Af- scli. v. Alcoh. li. dranken. Open bare vergadering met toonee! en muziek. 12 Mei. Gemeenteraad Schiedam, 2 uur. Het Stedelijk Museum aan het Doeleplein alhier, ia eiken Woensdag van 2 tot 4 uur voor het publiek opengesteld. Den eersten Dinsdag van iedere maand wordt in de A m b a c h t s s c h o ol een openbare les gegeven, die dus door belang stellenden kan worden bijgewoond. Van vergaderingen, bijeenkomsten, con certen, vermakelijkheden, e. d. g. verzoe ken wij steeds geregeld mededeeling, op dat wjj die in onze agenda kunnen op nemen. Parsifal. De Elberfelders hebben gisteravond, bij de tweede opvoering in den Rotterdamschen Schouwburg, geheel met eigen krachten, gespeeld de muziek dan uitgezonderd. Van Urlus was n.l. telegrafisch bericht ont vangen, dat hij „ongedisponeerd"' was, het geen voor de veie bezoekers ©en groote teleurstelling hoteekende. Karl Baum, uit de titelrol van Lohengrin nog wel hekend, nam thans zijn plaats in cn slaagde erin die teleurstelling goeddeels te doen verdwijnen. Deze zanger heeft een zeer dragelijken Par sifal gegeven. Hij heeft zijn figuur mee en zijn actie was geheel in de lijn, maar de stem zou men hier en daar wat krachtiger heb ben gewenscht. Ook nu weer wist de goede samen wer king van het geheel die wijding te brengen, welke dit spel van middeleeuivsche mystiek bij een goede vertolking dient fe geven. En daarvoor zorgde in de eerste plaats wederom hei Concertgebauworke'-r, dat on der Knapperlsbusch's leiding vooral in de tweede en derde acte sublieme muziek gaf. De indrukwekkendheid van dc graalscéne aan liet slot kwam than» mede tot volle uiting. De graalscène in het eerste bedrijf had ook heel mooie momenten. Treffend mooi klonk liet knapenkoor met „Dor Glaube lebl", daarentegen was het. koor der lad ders even daarna een o ogenblik er abso lute uit. De hoofdpersonen gaven zich ook nu ten volle, zoodat het, alles bijeen genomen, een voorstelling' werd, die algemeene vol doening wekte. Er werd a"an liet eind-a, dat ditmaal even na elven kwam, den spelers een warme ovatie gebracht. Een zevental bloemstukken voor Fel. Nissen, Eri, Baum, Zilken, dirigent Rnapperlsbusch, intendant von Oerlach en den dirigent der koren, werden onder luide toejuichingen ten tooneele gedragen, een tastbaar bewijs le verend van de Waardeering, welke de ver richtingen der Etberfelder Opera in deze dagen hebben gewekt. Royale gift. In de Woensdagmiddag gehouden zitting van den Haarlemschen gemeenteraad deed de voorzitter, burgemeester jhr. mr, Sand- bferg, de zeer belangrijke mededeeling, dat door een ingezetene, die ongenoemd wenschl 1e blijven, een bedrag van f 250.000 voor den bouw van een nieuwen schouw burg aan de gemeente werd beschikbaar ge steld. Tentoon stelling van Nederlandsche kunst Reuter seint d.d. gisteren uit Weenen In tegenwoordigheid van den minister van onderwijs en sclioone kunsten, Hus- sarek, den gezant van Oostcnrijk-Hongarij'e in Den Haag, baron Von Gistel, en burge meester Weissldrcbner, bad heden in de kunstsalon Pisko door den Nedarlandschen gezant, jhr. (Van Weede, de opening plaats van de tentoonstelling van Nederlandsche kunst sinds 1870. De heer Van Weede drukte daarbij zijn voldoening er over uit, dat door deze ten toonstelling de bestaande vriendschappelij ke betrekkingen tusschen Oostemijk-Honga- rije en Nederland nu ook op het gebied van de kunst .tot uiting komen. Onze gezant sprak 'tevens zijn vreugde uit ovei" de verbetering van de gezondheid van den keizer. Een lawaai-concert. Te 5filaan heeft het eerste lawaai-concert der futuristen plaats gevonden in het pu bliek. jFtet orkest bestond uit een jglrooté vijf-en-twintig „lawaaifverwekkers", zooals Marinetti het noemt. 3 gonzers', 3 knette raars, 2 dondergoden, 3 .knars-kerels, 1 gor gelaar, '3 jankers, 1 fluiter, 1 schol teranji (waarschijnlijk bediende Marinetti deze „partij" zelf!), 1 slijper. 1 ritselaar en ruischer». Het programma vermeLdde de volgende lawaai-nmnmers; 1. „Het ontwa ken eener groote stad", 2. „Het souper op het terras van het Casino", 3. „Samen komst van verschillende vliegmachines en automobielen". Nadat de lawaai ver wekkers eenige minuten lang naar hartelust aan 't

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2