67"" Jaargang. Woensdag 13 Mei 1914. No. 14525 De ongekroonde koning. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- En Feestdagen, Prijs per kwartaal: Koor Schiedam en ïlaardingen 1.25, franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en V.laardingen "10 cent, Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen, Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs -der Advertentiën! Jan 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reciam.es 30 cent per regel, Groote letters naar de plaats die zij innemen, Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen,- worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van '40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus, Schiedam. Aangifte van leerlingen voor den volgen den cursus kan vóór 15 Juni geschieden schriftelijk met opgave van naam, voor namen, datum en jaar -van geboorte en de school, waar het'* onderwijs is geno ten, mondeling eiken Dinsdag en Donderdag van 13 uur in het gebouw der H. B. S. De Directeur M. HORN. BUITENLAND. Schiedam, 13 Mei 1914. DE VEEEEN. STATEN EN MEXICO. Volgens de „NeW-York Herald" rukt thans de rebellenaanvoerder Zapata tegen de hoofdstad Mexico op. Mocht deze inderdaad de stad innemen, zoo seint de daar vertoe vende correspondent van het Now-Yorksche blad, dan krijgen wij een schrikbewind, zoo als nog geen enkele Amerikaansche stad ooit gezien heeft. Er zijn hier berichten ontvangen omtrent de wreedheden, waar aan zich deze bandiet met zijn horden te Cuernavaca schuldig heeft gemaakt en daar uit blijkt voldoende, wat men hier even tueel van hem te wachten heeft. Vreemdelingen loopen vooral groot ge vaar, want Zapata geeft om geen enkele re geering en respecteert geen enkele vlag. Of hij te doen krijgt met Engelschen, Duit- scliers, Amerikanen of met Mexicanen, het is hem precies hetzelfde, allen wacht het zelfde lot. En hij is nog slechts op korten afstand van de stad, die hij bereiken kan langs een zeer goeden weg, loopende door een streek, waar zijn manschappen volko men thuis zijn. Dat het er overigens toch al donker voor de stad uitziet, blijkt uit een ander bericht, volgens hetwelk president Huerta mijnen heeft laten aanleggen met het doel geheelc wijken van de stad in de lucht te laten vliegen, wanneer zij door Ameri kanen of rebellen wordt bezet. De correspondent van de „Daily Tele graph" te Mexico heeft een onderhoud ge had met den van alle zijden bedreigden president. liet lot heeft gewild, zoo zei Huerta o. a., dat in mijn handen do be slissing zou liggen over de kwestie van leven of dood van onze nationale pnai- Roman van PAUL OSKAR HoCKER. Naar het Duitsch. (Nadruk verboden.) 46) Zij trachtten haar met vereende pogin gen steeds weer gerust te stellen. Op den avond van den eersten dag vroeg Beate o-ni een handspiegel. Zij schrikte van haar uiterlijk. „Er zal een afschuwelijk lit- tejken van over blijven," jammerde zij. ,ik ben voor mijn heele leven misvormd." In dat opzicht kon Gwendoline haar go rvststellen. Over een week, zei zo, zou dc dikte verdwenen zijn. Het oog zelf was ge lukkig niet gekwetst. „Maar misschien is het in ieder geval raadzaam een oogdoktcv te laten komen. Naast de villa van profes sor Siedtner woont professor Gutmann, eer: specialist. Wil ik hem laten halen?"' „Neen, dat wou Beate volstrekt niet. „Door je man mishandeld, dat is zoo pro letariërachtig." Haunsheinz had 's morgens de motorboot naar het jacht teruggebracht. De machi nist, zoo zei de kok, had mevrouw Tteer- brügge gisteravond met de motorboot aan land zien gaan; zij was haar familie zeker gaan opzoeken. Tfeerbrügge sliep. Mot geen syllabe maakte iemand van de beman ning een toespeling op hetgeen er was voorgevallen. Ze schenen goed gedresseerd te zijn. De kok' bracht den jongen heer toen weer aan land terug; hij' moest toch mkoopen gaan doen. Heel onschuldig vroeg bij, of hij om één uur met de lunch op mevrouw moest rekenen. Hausheinz had de boodschap meegekregen dat zijn zuster ziek jyas eu dar er voorloopig' van terugkeeren hankelijkheid. Ik heb het recht niet ter wille van mijn eigen rust die onafhankelijk heid op het spel te zetten. Mijn plicht is te strijden tot liet laatste. Wij zullen do wereld toonen hoe het heilige beginsel der nationale souvereinileit verdedigd moet wor den. De verovering van Mexico, zoo zei Huer ta verder, zal een moeilijke taak zijn voor Amerika. Zij zal heel wat meer eischen dan men daar vermoedt, en dan misschien nog niet gelukken. Zelfs als de hoofd stad genomen mocht worden, zou hier van dc hoornen in het park nog geschoten wor den en er zou een eindelooze guerilla vol gen. De revolutie in ons land, zoo eindigde de president, is niets anders dan een ver kapte Amerikaansche oorlog. Amerika heeft aan de rebellen niet alleen wapens en munitie geleverd, maar ook manschap jien. Te Torreon streden geheelo compagnieën Amerikanen in uniformen van de Yereenig- de Staten met de opstandelingen, onder bevel van Villa. Te Gomez Palacio, Ciardo en op andere plaatsen zijn meer dan twee honderd lijken van Amerikanen gevonden hun bebloede kleederen met de regiments nummers van het leger der Vereenigde Sta ten zijn op mijn last bewaard. En ook in de hulpdiensten, ziekenverpleging, trein, enz., is door de Vereenigde Staten voorzien. Volgens een bericht uit Vera Cruz zendt Huerta groote hoeveelheden munitie en pro visie naar Pueblo, een plaats, gelegen aan den weg naar Vera Cruz, een der meest geschikte punten voor de verdediging van de geheele streek. Men leidt daaruit af, dat hij binnenkort de hoofdstad zal verlaten. GEMENGDE MEDEDEELÏNGEN. Engeland. Eerste minister Asquith heeft gisteren in liet Lagerhuis liet voornemen der regee ring meegedeeld om een wetsontwerp in te dienen lot wijziging van de Home Rule- wet, in de hoop dat, zoo daaromtrent over eenstemming wordt verkregen, heide ont werpen tegelijk wet zullen worden. In de Royal Academy te Londen heeft gistermiddag een vrouw met een bijl het portret van den hertog van Wellington door Hubert v. Herkomer beschadigd. Zij bracht hot schilderstuk drie sneden toe. D.e vrouw is gearresteerd. Spanje i n M a r o k k o. De Spanjaarden, 6COO man sterk, on der hevel van generaal Sylvcslre, hebben het Marokkaansehe kamp in de nabijheid van Quenla overvallen. De Spanjaarden aan boord geen sprake was. Den tweeden dag kwam Evelyne. Zonder eenig geleide. Zij was buiten zichzelf van verontwaar diging dat Beate van boord gegaan was. Er was een hevige scène tnsschon de heide schoonzusters. „Jij hebt er veel meer schuld aan dan hij. Ja zeker, jij, Ati. Hij was hersteld, liet was zeker dat hij niet weer zou in storten zoolang ik bij hem was. Maar jij bent te zwak, te buigzaam. Je imponeert hem niet. Daarom krijgt hij moed zich te verzetten. Ik heb hem steeds met één enkelen blik in toom gehouden." Beate wentelde al die beschuldigingen met de grootste heftigheid van zich af. Zij was misleid, bedrogen. Evelyne had haar altijd de volle waarheid omtrent haar Ij roe der verzwegen, omdat zij wist dat zij an ders nooit tot een huwelijk had kunnen besluiten, „Vijf maal heb ik zulk een afschuwelijk tnoneol doorgemaakt. Het werd steeds er ger. Een zesde maal zou ik niet hele ven." „Dat hangt van je zelf af, Ati. Je moet een beetje slimmer zijn, je moet beter op passen, dat is het eenige. En heeft hij jc werkelijk weten te misleiden, dan moet je flink tegen hem. optreden en hem door je wil dwingen. Met senlimenleele redeneerin gen bereikt je niets.'" „Je begrijpt mij niet, Evelyne. Ik zal de vergeefsche poging invloed op Klaus uit te oefenen, niet meer beproeven. Ik ga van hem scheiden.'" „Beate „Ja. Het is mijn onherroepelijk besluit. Ik laat mij van hem scheiden." De baron kwam binnen om zijn dochter bij te staan. Hij bleef beleefd en correct, hadden G do oden en 17 gewonden. De ver liezen der Marokkanen loopen in de hon derden. Rusland. De Turksche minister vat» binnenland- sche zaken, Talaat hey, is te Livadia door den tsaar in plechtig geho-or ontvangen, waarbij hij de overige leden van het bui tengewone Turksche gezantschap den tsaar voorstelde. Na de audiëntie had eèn gala maaltijd plaats. De tsaar bracht een dronk uit op het welzijn van 'den sultan en den bloei van. Set Otlom&ansclie rijk. Na het diner onderhield de tsaar zieli met de ver schillende leden van het buitengewone ge zantschap. Aan de Matin" wordt uit Petersburg geseind, dat de tsaar van Rusland per automobiel de zuidelijke provincies van. Rus land zal bezoeken teneinde zich op de hoogte te stollen van de agrarische toestan den aldaar. Hij zal op dien tocht vergezeld worden door Krivosjeïn, den minister van land bouw. BINNENLAND. Consulaire dienst. •Rij hel examen voor den consulairen dienst, de vorige week in den Haag ge houden, zijn geslaagd de heer enW, A. A. M. Daniels, uit Nijmegen: mr. L. A. Gast- inann, uit den Haag, en P. F. Maas, uit Groningen. Rechterlijke macht. Bij Kon. besluit van 11 dezer is benoemd tot rechter in do arromlissements-rechtbank te Utrecht, mr. F, 11 aver Schmidt, thans in gelijke betrekking te 's-llerlogenbosch. Rij Kon. besluit van 11 dezer js benoemd tot kantonrechter te Amersfoort, mr. IV. van Son, thans in gelijke betrekking te Haarlemmermeer. Rekenkamer In Ned -Indië. Bij Kon. bcduit van 9 dezer is benoemd tot lid van de Algemeone Rekenkamer in Xedcri.-Indië, het tijdelijk lid dier Kamer, IV. Brouwer. Commissaris der Koningin Utrecht. Rij Kon. besluit van 11 dezer is aan mr. F. 1). graaf Schimmelpenninck, commissa ris der Koningin in de provincie Utrecht, op zijn verzoek, met ingang van 1 Augustus, op de meest eervolle wijze uit gemelde be trekking ontslag verleend, met dankbetui ging voor de vele cn gewichtige diensten door hem aan den lande bewezen. ofschoon Evelyne alle zelfheheersching ver loor en hem ten slotte in toenemende opge wondenheid herinnerde op hoe edelmoedige wijze zij en haar broeder hem uit zijn be hoeftige omstandigheden hadden gered en lot welstand gebracht. Beate schaamde zich voor deze weinig nobele woorden. Gwendoline, die juist van haar spreekuur thuis kwam, had ze ook nog gehoord. Zij zag de uitwerking op het ge zicht van haar zuster. Beate was bleek, al leen de fijne streep liep nog over voorhoofd en kaakbeen en leek Gwendoline nu nog scherper rood. Evelyne weigerde dadelijk mot de jongere .-. aster van Beate over de zaak te spreken. Met een twist tussehen man en vrouw moeiden anderen zich niet Bemoeien. Be verzoening werd daardoor des te moei lijker. „Van een verzoening kan volstrekt geen sprake zijn," zei Beate; „ik ben mijn ie ven niet meer zeker bij hem."'- „Er zijn plichten, Ati, waar men zich niet aan kan onttrekken," antwoordde Eve lyno, nu weer volkomen rustig en kalm ge worden. „Jouw plicht zou het geweest zijn hij hom te blijven, Evelyne. Maar je hebt ons hij elkaar gebiachl op allerlei slimme manieren, omdat je algelost wou worden, omdat je vrij wou wezen." Er werden harde, booze woorden gespro- kon. Woorden, die diepen indruk maakten en scheidsmuren oprichtten. Toen Evelyne vertrok, was haar fijn, an ders zoo vriendelijk gezicht koud cn som ber. „Hoe scherp zijn haar trekken* eigen lijk," zei Gwendoline bij zichzelf; zij had zich dien heclcn tijd stil op den achtergrond gehouden. „Een onnoemelijk egoïstisch we zen," zei von Erxleben. 't Kookte in hem: hij Katwijk. Bij de kiesvereeniging der Cbr.-Histori sche Unie in Katwijk is, zoo meldt „Dc Neder!.", bericht van dr. De Visser inge komen, dat hij alsnog geen beslissing kan nemen in zake de aanneming van een candidatuur. Dit hangt van den verderen loop der zaken af. Ned. Roode Kruis. H. M. de Koningin heeft f 1009 gosehon ken aan het comité tot het verleunen aan steun aan het Nederlandsche Roole Kruis ter uitzending van personeel en materieel voor de bestrijding van de pest op Java. VLAAIÏ DINGEN, 13 Mei. Het kiescol lege der Ned. Jlerv. gemeente te Rotter dam, heeft in zijn gisteravond gehouden vergadering, ter voorziening in de vaca ture ds. Lamers, uit liet bestaande drie tal de keuze uitgebracht op ds. J. van Duyvenbodc, predikant alhier. VLAARDINGEN, 13 Mei. Bij dc gister middag alhier gehouden aanbesteding na mens het gemeentebestuur van het ophoo gen, rioleeren en bestraten van den Schild- weg-Oost, de Kerkstraat, de straten ten oosten van de De Ruijlerslraat en de Ver lengde IJoogeiaan en Emmastraat, was laag ste inschrijver in massa de heer A. Bon tenbal, te Schipluiden, voor £50.980. STADSNIEUWS, Gemeenteraad. Vergadering van. den Raad der gemeente Schiedam, op Dinsdag 12 Mei 1914, des nam. 2 uur. (Vervolg.) 5. Overeenkomst met den Staat cn do Furness' Scheepvaart- en Agentuur Maat schappij en anderen inzake den aanlog van een Scheepswerf. Zie hieromtrent ons nummer van Donder dag 7 en Zaterdag 9 Mei j.l. Dit Yooi stel werd na zeer uitvoerige be spreking aangenomen met algemeene stem men, 6. Voorstel tot het verleunen van een voorschot aan de Bouwrerceniging' „Een dracht" voor den bouw van 184 arbeiders- woningen, beslaande u;it. 6 Winkelhuizen met Woningen, 95 onder- en 83 bovenhuizen op liet voor dat dn»l in erfpacht uit te geven terrein der Gemeente, gelegen tus sehen den voormaligen Schinkel- cn Groe nendijk ten Noord westen van de werf „Gusto" tot een bedrag van £290.000 zijnde 85 pet. van de oprichtingskosten. Zie hieromtrent on» nummer van Woens dag '6 Mei j.l. Met algemeene stemmen wordt besloten, zou die infame opmerking van dc jonge mevrouw Biggar zijn geheele loven niet vergeten. Eenige dagen daarna kwam Evelyne te rug, ditmaal in gezelschap van Klaus. N.i eindeloos aarzelen besloot Beate hem te ontvangen. Hij zag bleek, uitgeput, maar hield zich uitstekend. Op zijn gezicht was een aan doenlijk hulpeloos lachje. „Jc zult mij dat kleine ongelukje doch niet zoo erg kwalijk nemen, Ati?" zei hij en ging op den rand van hel bed zitten en vatte do hand van zijn vrouw. Zij lag onbeweeglijk, en zag hem rustig cn ernstig aart. „Hot is uit tussehen ons, geef je geen moeite, Klaus." Hij speelde met 'de kant van haai' mouw. „Een enkelen keer moest je hot nog eens met je vagebond ^probeeren." Hij boog zich tot haar over fom haar hand te kussen. „Ik hen zoo kwaad niet. Of...?" Zij liet niet toe, dat hij haar hand kuste. „Het is uil 'tussehen ons," herhaalde zij toonloos. „Als ik je beloof, Ati „Je houdt je beloften niet." „Ik zweer je „Jc verbreekt je eeden." Nu stond hij op en lachte. „Een echt monster maak je van mij." Toen kwam hij weer bij het bed en wilde haar oog zien. Hij geloofde niet dat liet gekwetst was. Ze had de eompres er alleen op gelegd om hem ongerust te maken, zei hij. „Het is een toeval dat ik aan hel onge luk ontsnapt ben een oog te verliezen," zei ze en wierp do comprcs weg. Hel was plotseling of een vreemde macht hem aanpakte en nederwierp. Hij viel op de knieën, drukte zijn gezicht naast haar in het kussen en schreide, onder voorwaarde, dat door de Gemeen te van het Rijk een gelijk voorschot, als bedoeld in art. 23 der Woningwet, wordt verkregen, aan de Bouwvereeniging „Een dracht", gevestigd alhier, als Yereeniging uitsluitend in het belang van verbetering der Volkshuisvesting werkzaam toegelaten hij Koninklijk Besluit van 4 October 1.913; voor den bouw van een complex wonin gen tusscben den voormaJigen Schinkel- en Groenendijk ten Noordwesten van de Werf „Gusto", te verieenen een voorschot lot het bedrag van de irouwkoeten en de kosten van het in erfpacht verkrijgen van den daar voor bcnoodigden grond, zulks verminderd met 15 pet. en onder de voorwaarden, door Burgemeester en Wethouders te stellen, en worden Burgemeester en Wethouders ge machtigd aan voornoemde vereen iaing voor den bouw van een complex woningen, in erfpacht uit te geven een terrein, gelegen tussehen den voormaligen Schinkel- en Groenendijk ten noordwesten van de Werf „Gusto", groot ongeveer 9340 viork. M„ zulks met inachtneming van art. 2 der in het hoofd dezes vermelde verordening en met dien verstande dat voor de berekening der crfpachts- sommen, de waarde van den grond wordt aangenomen op f8.431 2 per vierk. M. Enkele wijzigingen in het contract wor den nog op voorstel van B. en W. goed gekeurd, terwijl wordt beslist, dat de ver dere vpmwaaydon. die nood tg worden ge acht, dooi B.ugcinccster en Wethouders worden bepaald. De verdere punten der agenda werden, met het oog op den tijd het was in middels GVi uur geworden aangehou den tot de volgende vergadering. De Voorzitter sluit hierna do ver gadering. Uit den Gemeenteraad. De zitting van 1-2 Mei 1914 is een zeer gewichtige geweest door de. ireide belang rijke hesluiten die daarin genomen zijn. In de eerste plaats is, na een langdurig en helaas scherp debat door den Raad goedgekeurd het oniwerpkxmtract tot uit gifte van grond in erfpacht nan Furness' Scheepvaai L- en A gen t u ur m a a ts cliapp ij, ge legen aan den Maasoever; en in de twee-, de plaats dit zonder discussie werd besloten lot uitgifte van gironil in erfpacht tegenover de Werf „Gusto" aan de Bouw vereeniging „Eendracht" voor den bouw van 1S4 arbeiderswoningen, tevens tot het geven in voorschol van 'n kapitaal groot, f 290.000, indien het Rijk dat voer dit doel aan de Gemeente verstrekt. Dc eerste uitgifte betreft een grondwaarde van f933.333 en de tweede" van f79.113.89, 1e samen dus een bedrag van f 1.012.447 Beate's vader stond in de aangrenzende kamer, gereed ter hulp te snollen bij den eersten kroel van zijn dochter. Gwendoline steunde hein. Zij zwegen beiden langen tijd. Zij waren diep onder don indruk toen zij den ougelukkigen man hoorden snikken. „Ze zal hem vergeven on dan zal het weer eon tijd gaan," dachten zij beiden,: „hoe lang Maar Beate had liem al te dikwijls na zulke uitbarstingen van wanhoop vergeven: liet ontroerde haar vandaag niet meer. Ruiten, in den kleinen tuin, liep Evelyne heen cn weer, met Haunsheinz, met wien zij besprak, welk een vreeselijk schandaal liet zou geven, als Beate niet aan boord te rug kwam. Hier waren zij het middelpunt van ieders belangstelling, ze waren het aan hun naam verschuldigd alles te ver mijden wat tot praatjes aanleiding kern ge ven. Het zou anders allen kwaad doen, in dc eerste plaats jngrid on Blörries, Wier toekomst er nu juist van afhing. Hauns-, beinz in zijn treurige, verslagen stemming, liet alles over zich heengaan. Hoe die ver warring ooit zou opigelost worden, wist hij niet. llij was werkelijk veel van zijn zwager gaan houden. Hot kostte hem moeite de schandelijke dingen, die van hem Ver teld werden, te gelooven. En toch voelde liij weer met zijn zuster het bloed sprak het werd hem rood voer de wogen als hij zich voorstelde dat Klaus haar in zijn aanvallen van razernij reeds menigmaal mishandeld had. Na lange, pijnlijke cn vruohtclooze pogin gen besloot Klaus Toerbrügge zijn vrouw, voorloopig hier te laten. Zij moest „uitra zen" zei hij. Hij deed zijn best jn tegenwoordigheid van anderen de zaak niet al te tragisch op te nemen. (Wordtvervolgd)^ DAMSCHE f

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1