ruim, -waarvan de erfpacht per jaar bedraagt respectievelijk f42.000 en f3738.40 of te samen f45.738. Voor de gemeente als zoodanig is de eerste zaak, de vestiging dor Funie^s' Scheepvaart.- en Agentuumuiatschappy na tuurlijb van de grootste beteekenis, omdat, zij de eerste stap is tot het in exploitatie brengen van de waardevolle gomden, die de gemeente -aan de Maas bezit en - - zooals met reden venvacht, mag worden na betrekkelijk korten tijd door meerdere gevolgd zal worden. Schiedam, haas gebleven in eigen hub, ziet thans een aanvang gemaakt met de ]je- üaugTÏjke taak om haar groot grondbezit voor zich zelf rendabel te maken door dit ter beschikking 'te stellen van nijverheid en industrie, die krachtig zullen samen werken om de gemeente tot ontwikkolirur. bloei en hoogere welvaart te brengen. Moge, de goede verwachtingen die het Gemeentebestuur unaniem daarvan ver wacht, ten volle verwezenlijkt worden. F urn ess. Overeenkomst met den Staat en de Furness' Scheepvaart- en Agentuur Maat schappij en anderen inzake den aanleg van een Scheepswerf. Den Voorzitter is het bijzonder aan genaam -deze zaak thans hier te kunnen inleiden. B. en W„ hebben altijd getracht en zijn daarin ook wel geslaagd om den Raad steeds op de hoogte te houden van wat in deze gebeurde, zoodat de Raad niet plotseling en onvoldoende voorbereid voor een ernstige beslissing komt te staan. De Raad is dan ook tamelijk wel bekend met alle moeilijkheden, die te overwinnen wanen. Deze zaak was, zooals men die noemde, een publiek geheim, zij werd buiten den Raad besproken, zelfe was aan sommigen in de stad daarvan meer bekend dan de raadsleden en zelfs dan B. en YV. daarvan wisten; wat men niet wist, veronderstelde men en zoo werd deze zaak een punt van bespreking onder de burgerij. De reden hiervan was, dat er wel onder handelingen waren begonnen, maar dat er telkens moeilijkheden zich opdeden, die ein delijk allen zijn overwonnen. Die moeilijkheden werden veroorzaakt 1 o. door de onderhandelingen met den Staat over een strook domeingrond langs de ri vier. Met geldelijke opofferingen is het ge lukt tot een oplossing te komen en is een overeenkomst tot stand gekomen; 2o. door de hinderpaal die de zalmvis- scherij vormde. Ook die is door geld over wonnen"; 3o. door de moeilijkheid om met een dergelijke maatschappij een behoorlijk en goed-omschreven contract te maken, waar in men eveneens geslaagd is. Spr. behoeft liet Collego niet te veront schuldigen of te verdedigen, want na de vermelding dezer drie punten zal iedèr _o- grijpen dat ernstige moeilijkheden te over winnen waren. Spr. kan dan ook verkla ren. dat met bekwamen spoed hard ge werkt is om te komen, tot waar men nu is. Tiians kunnen B. en W. gelukkig zeggen wij zijn er. Spr. hoopt dat de beslissing, die de Raad thans zal nemen, zóó zal zijn dat daardoor zal worden medegewerkt om onze stad groot te maken. Wij hebhen allen reeds lang gesnakt om de gronden aan de Maas in exploitatie "te brengen; jaren lang werd daarop het oog gevestigd. Hoeveel jaren werd al reeds gesproken van „de toekomst van Schiedam ligt aan de Maas", „het daghet in hel oosten", „het morgenrood gloort", „wij zien nog nevelen" enz. énz. Allen waren er ran overtuigd, hoe men dit ook uitdrukte, dat onze toekomst aan de Maas lag. En dat was goed gezien; vandaar dat daarop telkens zoo ernstig werd gewezen. Schiedam's Maasgrond word een vurig begeerd bezit, dat thans aan zijn bestemming gaat beantwoorden. Wij behoeven die gelukkig niet te ver vreemden,- .want wij geven die nu uit in huur of erfpacht; de gemeente blijft in het bezit van den grond. Dat is bet wat wij ons steeds hebben voorgesteld. Wij behoeven ons ook' niet ongerust te maken dat daarmede in eens alle mooie natuur zal weggaan. Van het Sterrenbosch wprdt thans slechts 10 H.A. afgenomen, zoodat er 60 H.A. overblijven, maar dit neemt niet weg dat spr. de burgerij niet wil wijsmaken dat het streven zal zijn dat de verdere oever en het daaraan gelegen terrein ïfiet zal worden uitgegeven. Er zijn teekenen, die doen verwachten, dat met enkele jaren "daar nog meer bedrij ven. zullen komen en dus meer grond io exploitatie zal worden gebracht En dat is goed. Waar het gemeentelijk budget telken jare in uitgaven stijgt moeten de inkomsten daar mede gelijken tred houden zonder dat de belastingen te zwaar gaan drukken. Het natuurschoon wordt ook door spr. zeer gewaardeerd en hij wandelt gaarne in het Sterrenbosch, maar die grond is be stemd om te worden gebruikt voor handel en nijverheid. Geen villapark zal daar mo gen worden aangelegd, want daar moeten gemaakt worden de bronnen, waaruit de levenssappen zullen komen voor den bloei en 'de ontwikkeling van Schiedam. Dat alles moet daar komen. Daar moe ten. werken uitgevoerd worden, niet alleen yoor deze Maatschappij, maar OOfc voor die, welke later zullen volgen. Men. moet zich dan ook' in deze zaak niet blind staren op het winstsaldo dat uit dc/.c enkele vestiging zal voortvloeien, maar ook moeten we zien op de toekomstige werken, die dat saldo zullen helpen vergroeien. Re risico aan de thans uit le omen werken verbonden, is nu n'iet zoo heel groot meer; de hede zaak is reeds uit voerig in Comité generaal besproken, en op de gestelde vragen werd het antwoord gegeven. Zeker er is nog risico aan verbonden; maar men mag met grond verwachten, dat binnenkort meer industrieën daar zullen komen en dan zal Schiedam de vruchten plukken van wat nu wordt verricht Het resultaat van veel en liard werken kan spr. llian» aan de orde stellen, maar i .ornf wil hij nog enkele wijzigingen modo- deelen, die nog in de overeenkomst zijn aangebracht sedert het ontwerp daarvan v e rtrou w e 1 ij k den leden is vooigelegcl to. ten opzichte der lichten op de hoeken der haven. Door de Maatschappij is aan de wen- schen der gemeente toegegeven: ,zij zal grond afstaan voor de plaatsing van gc- leidelichten ten dienste der scheepvaart 2o. de ducdalven. De vraag was gesteld of die door de gemeente of door de Maatschappij zouden warden geplaatst. Het antwoord daarop kan spr. thans geven, hoewel dit voor hem toen reeds vast stond: de firma zal ze zelf maken voor de vastlegging van het <lok (of de dokken) in de haven. 3o. een of twee dokputten. Men heeft daartegen nog til bezwaar ge maakt, omdat de gemeente die moest ma ken en op diepte houden, maar men moet toch niet vergeten dat de gemeente de haven op niet. grooter diepte dan 9 M. behoeft te houden, terwijl zij die dadelijk brengt o-p een diepte van 11 M. Men meen de dat die verplichting te bezwarend zou zijn door liet gevaar van verzanding. Maar die vrees is voor een groot deel wegge nomen door den heer Dinkelaar, die daar omtrent de meest geruststellende verzeke ringen gaf. Men heeft de verzekering gegeven ook van deskundige zijde- dat uitbaggeren eens om de C jaar voldoende zou zijn; alleen bij tegenslag zou dat eens in de 3 jaar kunnen noodig worden. Voor een belangrijk deel ligt dit natuur lijk ook aan de gesteldheid van den grond. Ls het harde grond, dan zal de tegenval ler niet groot zijn. Over deze kwestie is nog eens met de firma gesproken en daarbij is zij tot het volgende voorstel gekomen: voor het heb ben van de putten voor de dokken in de haven zou de firma, als erkenning van het eigendomsrecht der gemeente betalen fl. Zij heeft nu gezegd dat zij in de plaats van die fl zal betalen f250 per jaar en per dok. In het algemeen wcnscht de firma liever dat de gemeente deze zaak onderhoudt, want, zoo merkte zij op, de gemeente moet de haven op 9 M. diepte onderhouden en als de firma nu gaat baggeren om de putten op diepte te houden, kan dit door roering ten gevolge hebben, dat de diepte der ha ven daardoor minder wordt; eveneens kan het plaats hebben, dat de diepte der putten vermindert, wanneer de gemeente de ha ven uitbaggert. Daarom meende zij dat het op diepte houden van haven en putten in één hand moest blijven. Om echter aan het bezwaar der gemeente tegemoet te komen, verklaarde zij zich bereid oor jaarlijks f 250 te betalen ter tegemoetkoming in de kos ten van het op diepte houden. De gemeente zal daarvoor dus iu 6 jaren 1500 per put ontvangen en dat zal het op diepte houden niet kosten. Thans geeft spr. ge'egenhcid tot bespre king van het voorstel van B. en W. De hoer Houtman vil beginnen met een woord van hulde te brengen aan dat gedeelte van het ''oilge van B. on IV. dat zich veel moeite heeft gegeven om te trachten de Maasgronden te doen beant woorden aan de bestemming, die deze heb ben en ze te doen voldoen aan de eischen daarvoor gesteld. De raadsleden zijn nog niet lang met deze zaak ten volle hekend geweest, maar lang zamerhand ziet men toch meer bezwaren tegen .het vo-orstei zooals dat nu luidt. En waar de Voorzitter zegt, dat de Raads leden in Comité genraal zooveel mogelijk op de hoogtp zijn gehouden, daar valt niet te ontkennen, dat eerst in het jongste Co mité de belangrijkste inlichtingen gegeven zijn en zij dus nog niet veel gelegenheid hebben gehad daarover ernstig hun gedach ten te laten gaan. Dit neemt echter niet weg 'dat aan het Bestuurscollege yertrouwen moet 'worden, geschonken in haar 'beleid, wat spr. dan ook doet. Spr. wil de finaneieele zijde dezer zaak even in bespreking brengen. Yoor dit groote werk heeft de Voorzit ter dat gedeelte misschien wel wat roos- kelurig geschilderd. Spr. weet dat de bezwaren gedeeltelijk te wijten zijn aan de groote moeilijkheden door den Staat aan Schiedam in den weg gelegd, wat de Schiedammers evenwel gewend zijn, waar de Staat steeds schijnt te denken dat het er vo-or Schiedam niet zoo precies op aankomt Daarom wil spr. gaarne hulde brengen voor het krachtig optreden van den Burge meester tegen de bureaucratie van den Staat, die den voortgang dezer zaak zoo zeer heeft bemoeilijkt Het is eigenaardig dat de Staat met Schie dam precies anders doet als b'.r. met Vlaar- diugen; daar kreeg men de domeingronden zonder dat daarvoor erfpacht of huur be taald behoefde te worden. Van de Pro vin- (ie kreeg die gemeente zelfs subsidie. Ook met Rotterdam werd heel wat welwillender gehandeld. Schiedam echter moet om het zelfde te verkrijgen groote offers zich ge troosten. De finaneieele resultaten zijn in. de eer ste jaren dus niet groot. Er wordt nu in exploitatie gebracht een oppervlak van 20 H.A. en de firma betaalt daarvoor een vergoeding van f42.000. Daan-oor moet ech ter aan werken worden uitgegeven 6Va ton terwijl als noodzakelijk gevolg van deze overeenkomst aan de firma Volkerl.6ton als aflossing van schuld moet lietaald wor den. Er komt dus ten laste ran deze overeen komst een rentebetaling van 7Va ton; zoo dat de uitgaven worden ruim f53.000. Onder de inkomsten is ook een bedrag genoemd van f 18.000 voor de te verwachten opbrengst van 4 HA. grond ten Oosten der ontworjien haven, maar die zullen echter niet direct vloeien. Het eerste jaar zal dus een bedrag van f13.000 moeten worden bijbetaald. "VYaar de hier te maken werken groote werken zijn, zooals die in Rotterdam in uitvoering zijn, ziet spr. niet in dat men die hier goedkooper zou kunnen doen uit voeren dan daar. - En waar Rotterdam aan de Furness' Maatschappij niet kan aanbieden grond zoo als deze en zoo'n terrein tusschen. hier en Maassluis niet te krijgen is, omdat die terreinen in handen van industrieelen zijn, die ze voor eigen gebruik iu handen zul len houden, daar ziet spr. geen bezwaar er tegen als de Raad aandringt op een hoogcren canon. Spr. wil verklaren dat, wat 'de Voor zitter najaagt, een goed contract ook 'door hem gewenscht wordt Spr. ge looft dat met het totstandkomen van deze overeenkomst met de Furness' Mij. "dit geen nadeel zal zijn voor deze, en dat het voor de Furness' Maatschappij een prach tige zaak is. Zij krijgt bij uitstek welgele gen grond aan de Maas, waarvoor zij - als die daar beschikbaar ware aan Rot terdam driemaal zooveel zou "moeten be talen, en schuift bovendien alle lasten af op Schiedam, die feitelijk op haar zouden moeten rusten. Daarom was hel bi zonder goed gezien van de firma Furness dat zij heter in een fabrieksstad kon gaan die Ixwendien aan 3e goede zijde der rivier ligt ten opzichte der spoorwegverbindingen. Voor de gemeente brengt de vestiging van zulke industrieën echter vele lasten en weinig lustenmen krijgt grooter onder houd van straten: het bouwen van arbei derswoningen zal noodig worden, want de liefhebberij van bouwen schijnt er bij de eigen bouwers wat uit te zijn, de kosten voor ziekenhuizen en ziekenverpleging, voor den algemeenen dienst, het politiewezen en scholen nemen toe: en niet te verge ten de uitbreiding van pauperisme, want meer en meer komen de zorgen daarvoor ten laste van de gemeenten, doordat de middelen der "kerkgenootschappen te kort schieten. Dit alles is nog Van te meer belang waar de groote inkomens uit de bedrijven niet hier blijven maar naar elders gaan. Hier komen een manager en eeriige tech nici wonen, maar de ondernemers, demen- schen met groote inkomens, blijven buiten de gemeente. Daarin zou te voorzien zijn als het Rijk lieter zijn plicht wist en de mogelijkheid schiep dat. de gemeenten opcenten kon den heffen op de winsten van vennoot schappen. Het voorgestelde werk brengt aan "Schie dam voorloopig nog uitgaven. Het wil er bij spr. nog met in dat men hier moet vol staan met een derde van den canon die in Rotterdam zeker zou worden gevraagd en dit zou de Firma Furness er toe moe ten brengen om Schiedam tegemoet te ko men in de lasten die haar vestiging hier aan de gemeente oplegt. Spr. zou gaamo zien dat B. en Wl van de Furness' Maat schappij een toezegging kreeg dat zij in die lasten de gemeente zal steunen. Spr. heeft in hel Comité als tegenhan ger der lasten genoemd de levering van eleclriciteit en, behalve dat spr. gaarne gezien zou hebben dat de lasten van on derhoud der haven enz. onder cijfers wa ren gebracht, Verwondert hot hem toch dat die electriciteitslevering niet in het con tract is gestipuleerd. Bij een vorige bespreking hebben we van middag van den Wethouder-Voorzitter van Grondbedrijf gehoord, dat men op beloften nooit moet rekenen en spr. deelt die op vatting ten aanzien van groote maatschap pijen; daarom had hij wel van B. en Wi. verwacht dat zij die belofte in het contract hadden gebracht, zooals dat ook is geschied met de firma Smulders. De gemeente neemt de moreele verplich ting op zich voor den aanleg van een spoor baan die brengt natuurlijk ook weer groote uitgaven ten bate van de Furness' maat schappij. Het groote werk zal in zijn geheel 6 mil- lioen eischen. Thans wordt 20 H.A. grond bruikbaar gemaakt, terwijl er 80 H.A. bruik bare industriegrond in 't geheel is. Als men nu het bedrag van 6tys ton voor de 20 H.A. omslaat over de 80 H.A. zal men zien dat meh met'de nu te maken kosten voor de 2"Ö H.A. nog lang niet is op liet cijfer der kosten voor liet geheele werk ten dien ste der 80 H.A. Als alk grond au bruikbaar is gemaakt, rekenen B. en W. op een winst van f 10.000 die echte! volgen- tipr's berekening £7000 zal bedragen, <L j. f.350 per H.A. per jaar; terwijl b.v. de Mij. Oxigenium per H.A. f3500 moot betalen. De volgende stukben grond zullen dus veel en veel duurder moeten worden uit gegeven om de exploitatie voordeelig te doen zijn. De ©ogenblikkelijke belastingbetalers zul len daarvan meer last, dan voordeel heb ben. Daartegenover staat dat de gemeente kan wijzen op den plicht een sociale daad te doen, n.l. werk verschaffen en loonen doen rijzen voor de hier wonende arbeiders. Maar men mag niet vergeten dat wij dat wel kunnen doen als de Firma Furness mee betaalt Waarom moet de gemeente de grond ef fenen en de helling aanleggen? Dit be hoort toch tol het werk der onderneming. Dan bestaat bij spr. nog het bezwaar dat men hier maar steeds doorgaat rechtstreeks, zonder aanbesteding, zulk werk op- te dra gen aan de firma Volker De f160.000 schuld, die de gemeente aan die firma heeft, moet 'natuurlijk betaald worden en daarmede komen wij van deze af. En als wij dan zulk werk aanbesteden hebben wij de kans dat anderen daaraan meedoen De heer Goslinga: Weet u dat an deren zullen inschrijven? De heer Houtman: Dat zeg ik niet. Wij hebben de kans dat anderen mede zulten doen. Spr. is voorstander van aanbesteding van groote puhliëke verken en zal het zeer aangenaam vinden, wanneer de fa. Vol kers mede inschrijft Waar de Raad nu nog slechts, korten tijd de cijfers weet ten aanzien der finan eieele zijde van het vraagstuk, wordt al dadelijk voorgesteld te beslissen over het tweede stuk. Dat lijkt spr. ook niet ge wenscht. Spr. gelooft wel dat B. en W. mefeteze onderhandelingen een goede zaak hebben gedaan, maar de Raad heeft daarover te beslissen en neemt daarmede 'do verant woordelijkheid op zich. Daarom meent hij dat de Raad niet te voorbarig moet zijn Spr. hoopt dus nog toelichtingen te hoe ren, waardoor zijn bezwaren worden ver minderd. Hij wil gaarne zijn sympathie uit spreken voor "liet streven van B. en W. die hun plicht, daarmede vervulden om de gronden aan de Maas in, exploitatie te brengen. Maar hij acht het toch wel ge wenscht dat de firma Furness wat meer voor den grond zal betalen. fWordt vervólgd.) De actie ln de bouwtakken, In de gehoorzaal vart den Roomsch-Katho- lieken Volksbond werd gisteravond een openbare vergadering gehouden, belegd door de vijf voor deze actie samenwerkende bouwvakorganisaties hier ter stede. Zooals men weet is het doel dezer actie, die reeds eenige jaren gaande is, de in voering van een collectief arbeidscontract, waarin het uurloon voor een timmerman op 27, voor een metselaar op 2830 en voor een opperman of grondwerker op 24 cent per uur wordt gesteld, zulks met in gang van 1 Mei j.l., terwijl op) 1 Mei 1915 één cent verhooging voor alle groepen werd verzocht Voorts wordt daarin verzocht een arbeidsdag van 10 uren, loonsverhooging bij overwerk, toepassing van de artt. 1638 c en d B. W,, een opzegtermijn van 6 dagen, enz. De patroonsvereeniging „Ons Belang" heeft zelfs een bespreking over deze aan gelegenheid geweigerd, terwijl van de af deeling Vlaardingen van den Ned. Aanne- mersbond, die een aantal Schiedamsche leden telt, te kennen hoeft gegeven in deze aangelegenheid niet te kunnen optreden. Aan beide vereenigingen is daarop op nieuw om een onderhoud verzocht, waar bij wordt aangedrongen om dit in ieder geval voor 20 dezer te houden. Met een korte mededeeling van het bo venstaande, opende de voorzitter, de heer v. d. Tas, de goed bezochte vergadering en gaf daarna het woord aan den heer L. v. d. Wal, voorzitter van den Algem. Ned. Timmerliedenbond, te Amsterdam. De heer v. d. Wal wees er op, dat hier ter stede, ondanks alle actie der bouwvak- vereenigingen, al gedurende vele jaren, wei nig verbetering is gekomen in de positie der bouwvakarbeiders. Ook thans is weer een poging daartoe gedaan. Men achtte de daarbij' gevraagde regeling zoo billijk, dat men het een kleine moeite vond voor de patroons om aan deze verlangens der werk lieden te voldoen. Iedereen, die met de levensomstandigheden bekend is, zal -moe ten erkennen, dat de bovengenoemde loonen voor een stad als Schiedam niet te hoog zijn, dat z© zelfs nog Wijven beneden het peil. 1 Wanneer we vergelijken bij wat thans aan loon wordt betaald, zien we, zei spr., dat voor de timmerlieden en ook voor do met selaars de geëischte verhooging gemiddeld nog geen 2 cent per uur bedraagt, aan en kelen wordt het geëischte loon reeds uitbe taald. Ten aanzien van de eischen inzake den arbeidstijd wees spr. erop, dat de praclijk reeds heeft bewezen, dat daar, waar de arbeidstijd het kortst is, de loonen het hoogst zijn. Maai- in de eerste plaats wordt de verkorting van den arbeidsduur gevraagd voor den arbeider als mensch, wiens mo reele en zedelijke opheffing daarmee nauw samenhangt Bovendien is er in het bouw bedrijf absoluut geen reden om den ar beidstijd langer dan tien uui te laten du ren. Hel bednjf is niet meer aan het sei zoen gebonden als voorheen. In verschil lende steden van ons land is de tienuren dag reeds officieel ingevoerd, b.v. in Am sterdam, Amersfoort, Den Haag, Gronin gen e. a. Door de regeering is ook reeds toegezegd om den 10-urigen arbeidsdag iu do bestekken voor bouwwerken voor te schrijven. Do Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen heeft een dergel ijken maatregel genomen. Daaruit mag men eoncludeerc», dat hier niets overdrevens wordt gevraagd, temeer waar de werktijdvermindering hier op een half uur per dag zal neerkomen. Do gevraagde extra-betaling voor over werk is ook reeds vrij algemeen hier te lande ingevoerd. Hetzelfde geldt van den opzegtermijn van 6 dagen. De invoering van artt. 1638 c. en d. van hot Burgerlijk Wetboek, betaling van loon bij gedwongen verzuim of ziekte van den arbeider, oordeelde spr. niet meer dan een hoogst billijken eisch. Dit recht, den ar beider bij de wet facultatief toegekend, is reeds door verschillende patroons, maat schappijen en gemeentebesturen erkend. Deze eischen zijn tiians door de Schie damsche organisaties samengevat in een ontwerp van een collectieve overeenkomst, een wijze van arbeidsovereenkomst, dief door den Ned Aanne mersbond aan haar afdeelingen als de meest wtenschelijke is* voorgeschreven. Het ontwerp weid door de afd. Vlaardin gen van den Aannemersbond teruggewezen, omdat zij, als Vlaardingsche afdeeling, niet met Schiedamsche zaken kon bemoeien. Waar echter 8 Schiedamsche patroons in deze afdeeling zitting hebben, kon spr. dit antwoord niet meer dan een uitvlucht be schouwen. Van „Ons Belang" werd bericht, dat, we gens ©«voltalligheid harer vergadering, niet op deze zaak kon worden ingegaan. Na een tweede vergadering der patroons op 24 April werd echter besloten op het ontwerp-con- tmrt niet in te gaan. Zonder meer werd dit aan de arbeidersorganisaties bericht. Eenige inotiveering van dit besluit ontbrak. Met. zoo'n antwoord konden de gezelienor- ganisaties niet tevreden zijn. De patroons hadden desnoods kunnen toelichten, dat er van onwil geen sprake is. Derhalve is weer een schrijven gezonden aan de patroons om alsnog de redenen op te geven van hun weigering, en deze op een conferentie, die vóór 20 Mei zal moeien worden ge houden, te bespreken. Het blijkt duidelijk, dat hel ook hier niet gaat om het recht, maar om de macht. Het is de hoofdzaak, dat er achter de met de patroons onderhandelende bestuurders een hechte organisatie Staat. Het is niet voldoende, dat de patroons af en toe eens een brief krijgen met de eischen, maar dat zij bemerken op het werk, dat die eischen do werklieden vervullen. Wanneer dat inder daad het geval was, wanneer de gezellen zich allen eendrachtig in deze zaak plaat sten, dat dus de bestuurders inderdaad met allo gezellen achter zich kunnen optreden, dan zou het spr. verbazen, wanneer de patroons dan nog de gestelde eischen zou den durven afwijzen. "(Luid applaus.) De tweede spreker, de heer L. F. v. W a- geningen, voorzitter van den Ned. Chr. Bouwarbeidersbond, van Bloemendaal,, kwam daarna aan het woord. Hij meende, dat de houding, die do patroons hier te Schiedam tegenover deze actie der bouw vakarbeiders hebben aangenomen, onhoud baar is. Dat de patroons door inwilliging der eischen erop achteruit zouden gaan, kon spr. niet toegeven, en hij wees daarvoor naar verschillende voorbeelden in andere steden, waar overal door verbeterde ar beidsvoorwaarden. ook de positie van het bedrijf, van den patroon is verbeterd. Ook wees spr. erop, hoe het collectief arbeids contract is een instituut, dat, waar het is ingevoerd, werkt ten genoege van beide partijen. Verder meende spr., wijzende op de hou ding van de afd. Vlaardingen van den Ned. Aannemersbond, dat de patroons zich niet zoodanig behooren te organiseeren, dat dit een belemmering is om te onderhandelen, met de arbeidersorganisaties. Ten slotte betoogde ook deze spr., dat alleen een hechte organisatie de stuw}- kracht kan zijn om de patroons tot mede werking te brengen, en om, als 'de argu menten van de vakorganisaties niet hel pen, desnoods een minder vredelievenden weg te kunnen inslaan, ten einde tot een vervulling van de wenschen der ge zellen te geraken. Het verschijnsel, dat hier alle bouwyakorganisaties samenwer ken, beteekent, dat alle bouwvakarbeiders in dezen samen moeten werken. (Applaus.) De voorzitter dankte de beide spre kers voor hun gloedvolle uiteenzettingen en stelde daarop de volgende motie voor, die bij acclamatie werd aangenomen De groote openbare vergadering van bouwvakwerklietien, gehouden te Schiedam, op Dinsdag 12 Mei 1914, in het gebouw van den R. K. Volksbond; gehoord de uiteenzettingen der sprekers nopens de loonaclie der gezamenlijke bouw- vakorgaiiisaties kennis genomen hebbende van de ant woorden der patroonsorganisaties; overtuigd van de noodzakelijkheid der gevraagde verboteringea; keurt de tot nog toe aangenomen houding van de patroons ten sterkste af en waar deert de pogingen der vakorganisaties, om door een krachtig beroep op de Schiedam sche. bouwvakwerklieden de organisatie*

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2