67"° iasrgang no. 14527 Vrijdag 15 Mei 1914. De ongekroonde koning. I binnenland, Kennisgeving. BUITENLAND. 48) V V „Jouw lot is hier de vraag, en niet dat Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- En Feestdagen, Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en YJaardingen £L 1.25, franco per post £1. 1.65. Prigs per week; Voor Schiedam en Vlaardingen '10 cent, Afzonderlijke nummers 2 cent Abonnementen worden dagelijks aangenomen, Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiënl Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel mee; 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden, Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en «Zaterdagavond verschijnen,- worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen, Intercommunale Telefoon No. 103. Inrichtingen welke gevaar, schade ol hinder knnnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schie dam; Gelet op de bepalingen der Hinderwet; 'Brengen ter algemeeno kennis, dat op lieden aan J. A. en H. F. AAN AA INGEB DEN, te Rotterdam, en h,unne iechtver krijgende», vergunning fe verleend voor liet bergen van koolasch. cokes, enz., op een open teirein aan den Buitenhavenweg 99, kadster Seeiie L. no. 200 '2133). Schiedam, 14 Hei 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd 11. L. HGNNEKLAGE GRETE De Secretaris i V. LUIK, L.-S. Schiedam, 15 Mei 1914. MEXICO. De inneming van Tampico door de z.g. constitulionalisten schijnt thans, hoewel een offic-ieele "bevestiging ontbreekt, wel vast te staan. In een telegram uit Vein Cruz aan de „Central News" wordt een beschrij ving gegeven van het beslissende gevecht, dat Woensdagmiddag bij Tampico plaats had. De infanterie der rebellen snelde voor waarts, gedekt door het vuur der zesduims kanonnen en drong de straten der stad bin nen, daarbij de gefedcrecrden naar het cen trum terugdringend, en links en rechts af makend. Een groot aantal soldaten der regeerings- troepen werd in de rivier Tamica gedrongen en velen hunner kwamen op deze wijze om het leven. De kanonneerbooten der {^fe dereerden deden haar feest, de stellingen 'Ier regeeringstroepen te dekken, en ploften 'herhaaldelijk granaten in de gelederen der rebellen, waar zij ontzettende verwoestin gen aanrichtten. De kanonneerbooten kre gen echter sp'oedig te kampen met gebrek aan amunitie. Do vreemdelingen vluchtten aan boord van de vreemde oorlogs- en koopvaardij schepen, die zich tot naar de monding der rivier terugtrokken. De eindstrijd om het bezit van Tampico ontaardde in een gevecht van man legen man. Gevangenen werden op stannden voel Roman van PAUL OSKAR HöCKER. Naar het D uitsch. (Nadruk verboden.) Toen zij voor bet pension waren aange komen, bleef Gwendoline slaan. „Wil pk vragen of ze je ontvangen wil?" Hij legde zijn gloeiende liand op1 baar koele bijna ijskoude vingers. ..Ja, als je blieft. Als oude vriend f" Zij knikte en trad binnen. In de vestibule bleef zij weer staan en drukte de handen tegen de slapen. „Vreemd vreemdZij zoide liet fluisterend. JJnar eigen stem maakte haar ang-dig. Zij schud de het hoofd on liep haastig hei hui-, in. Beate zat op de veranda voor hiiar kamer in een schommelstoel en las; dat wil zeg gen zij trachtte te lezen, maar was veel te rusteloos om een andere gedachte ie kunnen volgen. Haar vader was weder met Ingrid aan.boord van de „Beate"; zij had den opnieuw een ernstige onderhandolinjg ruet Klaus en Evelyne. Om haar gezicht niet te vertonnen had Beate nog geen voet buiten de villa' gezet; ze zag dus zeer hléek. «Erwin is hier in Heringsdoïf I" riep zij, het boek wegwerpende haar zuster toe. Gwendoline knikte. „Ik kwam hem tegen en breng hem mee." „Maar ik bid je, zoo kan ik mij toch wet aan hem vertooncn 1" „Waarom niet? Het ziet er zoo akelig niet meer uit. En hij weet wat er ge1- beurd is." opgeknoopt, en ofschoon generaal Gonzales, de Ixwelvoerder der rebellen, last had ge geven om de bezittingen der vreemdelingen tot iederen prijs te ontzien, werd hieraan toch veel schade toegebracht, daar de strij denden in de hitte van het gevecht niet in staat waren, de neulrale zóne te eer biedigen. De bevelhebbers der Mexicaanse he kanon- neei booten vioegcn hierop den Amerikaan- schen admiraal .Mavo, wallij zou doen als zij zee kozen, waarop de admiraal ant woordde, dat hij alleen l>evel aan zijn tor pedoboot- flot til je zou geven om de Mexi caanse lie schepen te volgen. Do gefedereerden ontruimden hierop de stad en ti okken onder hevig vuren naar San Louis de Po'osi terug. De rebel len zijn voornemens langs de kust naar Tuxpa» op Ie Jukken en verklaren, dat zij binnen zes weken de hoofdstad zullen .jinneimikken De nieuwe sfrijdkieet is thans- „Op naar de hoofdstad". De verliezen door beide partijen te Tani- pioo geleden, worden zeer groot genoemd. Het aantal dood on en gewonden wordt op meer dan 3000 geschat. De schade, door de buiten]ancfeche pe- trolcummaatschappijen in het Tuxpan-dis- tricl geleden wordt in de New-York Ilerald" op 18 millioen gulden geschat. Na het ver laten van de bronnen zijn 15 millioen» ton ruwe olie nutteloos weggeloopen. De maat schappijen hebben opnieuw een verzoek tot president Wilson gerichl om troepen aan land te zetten tor bescherming van de eigendommen der vreemdelingen. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Duitse h land. (Bij de behandeling van de begrooting van builenlandsche zaken in den Rijksdag, heeft minister Ton JagoW o. a. zijn afkeuring uitgesproken over de steeds scherper aan den dag tredende vijandigheid tegen Duitschland van een deel der Russische pers. Zij ontlokte daardoor een scherpe polemiek met de Duitsche pers, maar daar voor mocht men in geen geval de regocring verantwoordelijk stellen. Overigens vond de minister het een geruststelling, dat deze perspolemiek buiten Duitschland weinig de aandacht trok. Bovendien had hij reden om aan te nemen, dat ook de Russische rcgcering, ondanks dit drijven, de verhou ding van goede nabuurschap wil hand haven. A 1 b a n i Ondanks de officieele onderhandelingofn en afspraken schijnen de krijgsoperaties in liet zuiden des lands toch te blijven voort- „Helaas ja." Beate schreide van nmchte- looze woede. „Ik heb al weer twee brieven gekregen het is al overal bekend. Wat zal ik toch doen Ik zit hier als in oen be legerde vesting. En ik maak mij zoo ang stig." Angst v? Waarom kind! Voor wien ben je angstig?" „Voor de menschcn." Dat klonk zoo droevig dat Gwendoline er van ontroerde. Zij ging op de leuning van den schommelstoel zitten en streelde baar. „Ik heb erg met je te doen, Ati, in je eenzaamheid." Beate snikte het eensklaps uit en klemde zich aan haar vast. „Verlaat jij mij toch nielZoolang ik weet dat die boot daar ginds ligt, dat zij geen twintig minuten noodig hebben om hier op dpn drempel te staan, om mij weer zoo vreeselajk te kwellen zoo lang trilt alles in mij." „Je hooft niet te trillen, Ati." „Jawelik weet zeker dat ze mij ein delijk zoover zullen krijgen dat ik liet nog eens met hem probeer. Ja, dan ga ik aan Koerd terug en alles is een poos goed en op een dag, als hij gedronken hoeft dan slaat hij mij dood!" „Atiin 's hemelsnaam, houd opl" Snikkend verborg Beate haar gezicht te gen den arm van lirtnr zuster. „O, ik heb zoo'n waanzinnigen angst. Maai- Evelyne lacht mij maar uit en Ingrid o God 1 ik ben zoo verlaten. Ik heb' geen bescherming.1 „Je bent niet verlaten, Ati. Ik' ben bij je. En Papa „Ach! Papa is zelf afhankelijk. En de broers ook." „Erwin is expres gekomen om je le hel pen." Nu veegde Beate haar oogien of, er kwam een vroolijker uitdrukking op haar gezicht duien. Uit Durazzo woult n.l. gemeld, dat de Miidieten-vnrst Prenk Bib 'Doda pasja aldaar aangekomen is, terwijl 4000 man van zijn stain zich op weg naar het zuiden bevinden. De vrijwilligers worden door geestelijken vergezelddezer dagen zullen nog 6000 Noord-Albancezen naar het zui den op marsch gaan. De bevolking van Koritza heeft een oor- logsconnnissie ingesteld en deze heeft tot de centrale regeering het verzoek gericht 'haar munilie, geweren en kanonnen te- doen toekomen. De Grieken bei-inden zich op' slechts 6 uur afslands van Koritza Toeikhan pasja, de minister-president, is gisteren naar Rome en Weencn vertrokken. Te Rome is hij door den chef van het ka binet van markies Di San Giuliano' ont vangen. Uit We o non woidt van bevoegde zijde het belicht als zou m de internationale CDinims-ie in zake de vaststelling van de giens van Noord Albanië oneenïgheid zijn iiitgelnoken en de werkzaamheden ge-taakt zijn, beslist tegengesproken. Men had alleen le doen met twee oplossingen inzake de vaststelling van de lijn Koritza.Lokai, wes halve de commissi# besloot deze kwestie voorloopig te laten rusten en inmiddels haai weikzaambeden voort te zetten. T u k ij e. Gisteimiddag is, naar Reuier uit Kon- stantinopel seint, in tegenwoordigheid van den sultan, den troonsopvolger. het ge- heele ministerie, (minister Talaat bey, die uit Livadia teruggekeerd is, was ook aan wezig) en het corp> diplomatique de nieu we Kamer geopend. Hel is ©oed van hem gemeend, dal weet ik wel." Gwendoline glimlachte, m gepeins ver diept. „Ja, hij meent liet goed. En je moot hem nu ook ontvangen, metwaar?" „Zooals ik er nu uitzie?" Beate stond op en keek in hel spiegelende vensterglas van de balkondeur. „Hij wacht of je hem wilt ontvangen." Rente trok met een mat zuchtje de schou!- ders op. „Als je vindt van wel." Zij liep nu onrustig het balkon op en ueei terwijl Gwendoline naar binnen ging. Het duurde een eeuwigheid. Zij kon niel lang alleen zijn. Dan kreeg zij dadelijk weer dat vreeselijk angstige gevoel. Inlussehen had Gwendoline zeer ernstig niet Erwin gesproken. „AA'al nu hel meest van helnng is- wij moeten haar voor zich zelf beschermen." „Voor zichzelf? wat meen je daarmee, Gwendoline?" „Vóórhaar zwakheid. Wij mogen niel dul den dal zij zich weer laat bepraten." „Daar zal zij (e angstig voor zijn." „Ilaar trots moet haar helpen." Beate had zich een beetje gepoederd, dal zag Gwendoline dadelijk. Erwin zag liét niel. Hij was weer zeer onder den indruk, het jonge ding zoo ellendig le zien. Toen hij haar groette en haar hand kuste kon hij geen woord uitbrengen. Maar eindelijk herkreeg hij zijn zclfbe- heorsching. Gwendoline besprak de nood zakelijkste maatregelen. En toen werd het een soort familieraad. In tegenwoordigheid van Erwin, die zoo goed van alle omstan digheden op' de boogie was, kon alles ver trouwelijk behandeld worden. Hij had daai'- enboven meer praclischc ondervinding in juridische zaken en 'kon de zusters met rand en daad bijstaan. Want zoo ging het niet langer Beate's zenuwgestel ging or ge- De secretaris van den sultan las de Iroon rede voor, waarin herinnerd werd aan de j sluiting van het parlement op 4 Augustus (1912, aan het verbond der vijanden des lands en den inpal in hut grensgebied, waardoor de nieuwe verkiezingen natuurlijk vertraagd werden. De sultan bracht verder dank aan den Allerhoogste, die hem In staat heeft ge steld de nationale vergadering na een lan gen, smartclijken tu«-ehentijd te openen. fan het Hof. II. M. de Koningin heeft gisteren me vrouw iBiatnuell Booth, de echtgenoolo van den tegenwoordigen generaal van het Leger des lleils, in het paleis het Huis ten Bosch ontvangen. Meviojw Bootii heeft aan de Koningin tal van bijzonderheden omtrent het werk van het Jaeger meegedeeld, speciaal wat betreft den arbeid ten behoeve van de lepralijders op Java en het ho.spi.taal voor ooglijders te Semarang. Het onderhoud duurde ongeveer vijf kwar tier. Met den Holl. spoortrein van 8 u. 58 min. is H. M. de Koningin Moeder gister avond met de reeds gemelde leden der hofhouding van den Ilaag naar Yhssingen vertrokken, om van daar naar Engeland per nachtboot over le steken. In het koninklijk paviljoen in het sta tionsgebouw waren aanwezig om II. M. Uit geleide te doen de Engelsche gezant met een der leden van de legatie, Hr. Ms. groot meester, jhr. De Ranitz, en enkele andere leden der hofhouding, de waarnemende gouverneur der residentie en cle burge meester, jhr. rar. dr. Van Karnebeek. II. M. de Koningin kwam ook aan het station en nam op het perron op liaitelijke wijze afscheid van de Koningin-Moeder. Een vrij groote menigte was op hel per ron getuige van hel vertrok. Z. Iv. II. de Prins is voornemens p.s. pinsdng deel te nemen .aan den gemeen scbappelijken maaltijd, waaraan, na afloop van de uitreiking van de op de Landbouw tentoonstelling *1913 behaalde geluigsclnif ton en herinncringsmedailles, vele leden van hel hoofdbestuur der Kon. Ned. Laiul- bouwvereemging en bekroonden in liet hotel de Witte Brug zich zullen vereeingen. Koninklijk bezoek aan West Friesland. Naar wij vernemen zal Z. K. II. Prins Hendrik II. M. bij haar bezoek aan AYo-t- Friesland vergezellen De Hooge bezoekers zullen na een rijtoer door Enhkuizen te boel mee ten onder. Gwendoline stond gedurende bet lange onderhoud aan de balkondeur geleund. Geen zweem van jaioerschbeid was in haar loon op te merken. Maar zij zag zeer, zeer bleek. De rustige, hartelijke woorden van Erwin deden Beate veel goed. Zij bad in zoo lang niet met een man gesproken. „Papa kan mij niet helpen," zei ze. „Hij zou wel wil len, maar hij mag niet. Of bet zou oen groot ongeluk zijn. Voor allen." Erivin kon zich niet voorstellen dat de boei vod Erxlelion, die altijd een krachtige» wil had gehad, zich door menschcn als de Teerbriigge's vrees liet aanjagen. Gwendo line liegreep ook niet waarom Beate aan haar vacler twijfelde. „"Wat meen je daar toch mee, Ati?" vroeg zij heel verbaasd. „Als je je van Klaus laat scheiden, dan worden toch alle relaties! met de familie afgebroken." „Dat heeft Evelyne mij zeer koel en droog tinn('l verstand gebracht, boe dan alles gaat. Als ik van Klaus scheid weet je wat er dan in de eerste plaats gebeurt? Dan heffen zij de groote sportveieeniging een voudig op En dan kunnen, wij weer "heel liescheiden naai* Zelilondorf tei-ugkeeran," „Met diezelfde woorden?" vroeg Gwen doline, de wenklyrauweu fronsende. Beate gebruikte meermalen haar zakdoek en wisehte haar betraande oogen af. „O, cn zij heeft gelijk alles hangt toch eigen lijk van hun geld af." „Van hun geld? Zoo," Gwendoline haalde diep adem. „Neen, Ati, te koop zijn de Erxlebens niet. Niet een van de familie. En jij zult in de eerste plaats bewijzen dat je zelfstandigheid bezit. Terug aan boord ga je niet." „En de toekomst van Börrïes? Van In grid, van Haunsheinz?" hebben gemaakt, langs de Streek naar Hoorn en van Iloom naar Medemblik rijden, waar in bet „Koggehuis" de lunch wordt ge bruikt. Van Medemblik gaat de tocht naar Alk maar Corps diplomatique. Tot Grieksch gezant te Den Haag is benoemd de heer Papadiamtopoulo, thans te Boekarest Onderscheiding. Bij Kon. besluit van 14 dezer is benoemd tot ridder m de orde van den Nederland- schen Leeuw, de kolonel H. D. Twiss, commandant van het 3de regiment hu zaren. Savroe. Zooals onze lezer» zich herinneren, sein de de correspondent, van de „N. R. Ct."( d.d. de/er aan zijn blad. dat op het eiland Sa woe de beulensche bevolking van een kamponu Kalm.iri oproerig geworden was. Zij stak de school, kerk en woning \an den goeroe in brand, achtervolgden den oivielen gezaghebber en schoot een zijner pradjoerits dood. Onder hevel van luite nant Muller zijn toen militairen naar die plaat» vertrokken om de reut te herstel len. Tiians heeft het blad een telegram ontvangen, meldende, dat de rust op het eiland Sa woe hersteld j,s. Het Deensche bezoek. Na aankomst van den Koning er. de Koningin van Denemarken op Vrijdag 22 dezer in het centraalstation te Amster dam, zullen in de koninklijke wachtka mer de autoriteiten van regeering, pro vincie, gemeente on van zee- en landmacht worden vooigesteld. De ministers, departementshoofden, zul len mede daar tegenwoordig zijn. Van hef station wordt in gala-rijtuigen naar het Paleis op den Dam gereden. Ten halfzeven 's avonds zal koning Christiann in audiëntie ontvangen de hoof den van vreemde missiën, standplaats heb bende te VGravenhage. De galamaaltijd ten ptaleizo wordt gegeven voor ongei oei 120 genoodigden. Na afloop van den maaltijd wordt er eeiele gehouden in de Troonzaal. Katwijk. iYa.ir de „Xederl." verneemt, heeft mr. O. J. E. baron van Wasseneer van Cat- wijck besloten, zijn benoeming tot lid van de Eerste Kamer aan te nemen. Hij wacht echter nog met de uitvoering van "dit be sluit, totdat de stemmingen over de ar tikelen van het thans aan dc orde zijnde ontw erp-inkomstenhelasting zullen zijn af- gcloopen. 1 van de broers en zusters. Die hebben liet in dien tijd goed gehad jij hebt gele den." i „En geloof je dan, Ati," zei Erwin, „dat je broers en zusters het aannamen als jij je veiligheid, je leven opofferde?" Gwendoline ging voort: „Ten minste de achting voor jo zelf?" Beate was opgestaan. Zij liep onrustig ben en weer, den zakdoek voor den mond drukkend. Eindelijk bleef zij slaan en gaf Erwin. en daarna haar zuster de band. „Het is zoo goed van jullie dat je op mijn gemoed wei kt. Ik voel mijn levensmoed weer toe nemen. Ach, de laatste dagen heb ik zoo in'- nig gewenseht te kunnen sterven. Ik wou zoo graan, dat de een of andere ziekte mij snel wegrukte. Dan was ik van al die afschuwelijke onzekerheid verlost. Hjet is zelfs hij mij opgekomen er zelf een einder aan te maken „Ati I" Het klonk als een angstkreet uit Pa-win's mond. Zij liet de schouders zakken en schudde bel hoofd, „Maak je niet ongerust Ik ben (laai veel te laf voor." Gwendoline was naar baar toe gegaan, als een kind suste zij haar zuster, sprak baar lieve woordjes toe, kuste haar, wisehte de tranen uit haar oogen. „In de eerste plaats moet je hier van daan," stelde Erwin voor. „Do gedachte alleen, dal die boot daar buiten ligt, maakt jo herstel onmogelijk. Kinderen, ga mee naar Berlijn. Ik heb op 't oogenblik zoolang ik op de opperhoutvestersplaats wacht, den ganschcn dag niets te doen. He zou je kunnen helpen, ook met den advocaat on derhandelen...." f (Wordt vervolgd),.

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1