Kerk en School. Christ. Geref. Kerk. Sport. ■2 3.29 vertrok de Koninklijke trein. san., ngesteld uit Ifr. Ms. salonrijtui gen. nadat de vorstelijke personen ook op het perron geestdriftig varen toegejuicht door de zeer velen, die ter vcecrszijden van do wachtzaal stonden en die doer de Ko ningin en den Prins en vooral d'or het Pi i te-esje hartelijk toegexnija waren. Het Prinsesje stond bij het vertrek van den trein met een ruikertje in de hand op het balkon van het salonrijtuig en bleef de menigte toewuiven totdat de trein het sta tion had verlaten. De vorstelijke familie arriveerde 5.38 met den gepavoiseerden trein aan het pa leis Het Loo. Een groote menigte juichte herhaaldelijk. Do Koninklijke familie wandelde naar- het Paleis. i Consulaire dienst Bij Kon. besluit van 20 dezer zijn de candidaat voor den consulairen dienst \V. A. A. M. Daniëls en de candidaat-consulaire ambtenaren mr. L. A. Gastmann en P. F. Maas benoemd tot adspirant-vice-con- suls. AudlSntie*. De gewone audiëntie van den minister van landbouw, nijverheid en handel zal Woensdag 3 Juni niet plant- lmldien. Kntwyk. In de Zondagavond te Leiden gehouden vergadering van de R. K. Centrale Kiesver- vereeniging KatwijkLeiderdorp is overhel bestuursvoorstel, zich te onderwerp-m aan do beslissing van de commissie van ac- coord, op voorstel van het bestuur, niet gestemd, aangezien die onderwerping een vanzelfsprekend feit was. De voorstellen om te verklaren, dat men bij een volgende periodieke of tusschen- tijdsche verkiezing geheel vrij wenschte te blijven en om in verband daarmede te bedanken voor het lidmaatschap van den Red. Bond van. R. K. Kiesvereenigingen, werden door het bestuur ingetrokken, als strijdig met het eenmaal gegeven woorden met het algemeen belang. Ten slotte weid dr. J. Th. de Visser bij acclamatie candidaat gesteld voor de Twee de Kamer. Uit het district Katwijk meldt men ons, dat van het stellen tot candidaat van den heer Pastoors door ontevreden kafholieken wordt afgezien. („K. R. Ct") PestbestrQdtDg in Xndlë Het aantal zusters, dat zich bij het Ned. Roode Kruis voor een uitzending naar Red. Indië heefl aangemeld, bedraagt thans reeds 66. Vrijdagnamiddag heeft H. M. de Koningin, vergezeld van den Prins, een bezoek ge bracht aan het gebouw van het hoofdco mité van het Rederlandsche Roode Kruis in het Lange Voorhout in Den Haag. H. M. liet zich door den ondervoorzitter van hel hoofd comité, generaal De Waal, de 6 zusters, die met de ambulances 1 en 2 van het Red. Roode Kruis voor de pest- bestrijding naar Java zullen vertrekken, voorstellen en onderhield zich geruimen tijd met ieder harer in het bijzonder. Albanië. De heer J. M. Sluys, majoor der Albar neesche gendarmerie, die Essad pasja ge vangen heeft genomen, Ls Mer te lande aangekomen. Ter kalmeering der ge moederen (er liepen, zegt het Handelsblad waaraan wij dit ontleenen, ernstige geruch ten, dat aanslagen op den heer Sluys wer den voorbereid, hoewel deze zelf daaraan ;iu niet zoo heel veel waarde schijnt te hech ten) hebben de autoriteiten te Durazzo en ook generaal De Veer het gewenscht geacht den heer Sluys eenigen tijd verlof te ge ven. Het Handelsblad heeft een onderhoud gehad met den heer Sluys, die een uit voerig relaas gaf van de gebeurtenissen te Durazzo, dat in hoofdzaak klopt met de reeds ontvangen berichten. Hetgeen hij verder meedeelde, ga/ den in druk, dat de verwarring in Albanië groot, is; dat groote moeilijkheden zullen moe ten worden overwonnen om de onbetrouw bare Albaneezon, wier moed over het al gemeen -ook een zeer bedenkelijk karakter draagt, tot een natie op te voeden; dat het zeer bezwaarlijk is een juist inzicht in den toestand te verkrijgen. En ook hij scheen wel van oordeel, dal het eenige middel om het gestelde doel te hereikenzoude zijn een internationale bezetting, die in staat zoude stellen krachtig op te treden om de verschillende stroomingen in de goede bedding te leiden. Hbt gebeurda te Harderwijk. Raar cle „N. R. C." verneemt, heeft prof. dr. B. D. Eerdmans, het Kamerlid voor Rotterdam III, tot den minister van jus titie de volgende vragen gericht: le Zijn.de klachten van den heer Jules Romain over do bejegening, door hem en eenige hem vergezellende Franschen in ons land ondervonden, die door bemiddeling van den Franschen gezant tot de kennis van den Minister van Buitenlandsche Zaken zijn gebracht, reeds aan den .Minister van Jus titie medegedeeld? Indien dit niet het ger val is, wil de Minister van Justitie zich van deze klachten op1 de hoogte doen stel len 2e. Vindt de Minister van Justitie in deze klachten aanleiding om middelen te overwegen, waardoor dergelijke gebeurtenis sen, die als zij inderdaad hebben plaats gehad hoogst betreurenswaardig zijn, in de toekomst zooveel mogelijk zullen kun nen worden voorkomen? Metaalbewerkers. Het negende congres van de Landelijke Federatie van Metaalbewerkers is Zondag te Haarlem gehouden. Er waren 15 aidee- tingen vertegenwoordigd. De contributie voor verspreide leden werd met f0.50 verhoogd en bejiaald op f 1.25 per drie maanden. Over een voorstel van het federatie bestuur omtrent het organiseeren van het vrouwelijk personeel in de metaalnijverheid en aanverwant© vakken, werd een uitvoe rige discussie geroerd. De afdeeling De- -enter, die reeds een a.fdeeling vrouwen heeft, zei, dat er in do metaalnijverheid aldaar meisjes van 13 tot 15 jaar werken, die men niet in de vrouwenafdeeling kon toelaten, omdat ze niet in staat waren, de geëiscte contrhibutie te .betalen, en dat de patroons alle mogelijke moeite doen die meisjes buiten de organisatie te hou den, door het geven van muziekuitvoerin gen en allerlei andere vermakelijkheden. Besloten werd, dat afdeel ingen van vrou wen zullen worden toegelaten in de af- deelingen, met een contributie van 8 cents per week, waarvan aan de federatiekats zal moeten worden afgedragen 3 cent voor de weerstandskas en 2 cent voor de reis- en" steunkas. Eens per maand gal er een propagandablad, speciaal voor de propa ganda onder de vrouwen, worden uitge geven. Op voorstel van het hoofdbestuur werd besloten, te steunen het plan tot oprich ting van een gehouw te Amsterdam, ten dien-te van de onfliankelijke vakbeweging. Voorts word bestolen, dat de Lande'ijke Federatie van Metaalbewerkers zich en bloc zal aansluiten bij het Nationaal Arbeiders secretariaat Ook vrouwenafdeelingen zul len daarbij worden toegelaten, wanneer-zij zich de kosten van één cent per week en per lid willen getroosten. Het salaris van ti-en propagandist werd gebracht van f18 op f20 per week. Hij zal voorts worden .verzekerd tegen ziekte en .ongevallen, en hem werd acht dagen vacantie per jaar verleend. Besloten werd in 1915 weer een jaar boekje uit te geven. Het Federatiebestuur zal voor de samenstelling zorg dragen. Bij referendum zal worden uitgemaakt of bet volgende congres te Amsterdam of te Utrecht zal worden gehouden. Het Fe deratiebestuur was voor Amsterdam, om dat bet 10de congres een eenigszins fees telijk karakter moest dragen. Met alleen de stem van de afdeeling Rot terdam tegen, werd besloten, dat de vol gende congressen niet meer zullen worden gehouden op erkend christelijke feestdagen, doch op een gewonen Zondag en zoo noo- dig op den daaropvolgenden Maandag. ïn een huishoudelijke vergadering wer den verschillende voorstellen van de a.f- deelingen Apeldoorn, Deventer en Den Haag besproken. Congres openbare gezondheid. Het Rederlandsche Congres voor Open bare Ge/ondheidsregeling (Gezondheidscon gres) houdt /.ijn negentiende congres Vrijdag 12 Juni en Zaterdag 13 Juni 1914 te Maas tricht. Het programma van werkzaamheden is thans vastgesteld en gepubliceerd. Staatspeniionneering. Gisteren heeft de Geidersche federatie van den Bond voor Staatspenstonneering te Apeldoorn eon landdag gehouden, die door 1700 a 1800 personen is bezocht Een optocht met vaandels, op het stations plein opgesteld, met een muziekkorps aan het hoofd, ging de bijeenkomst vooraf. VLAARjDIRGEN, 30 Mei. Aanstaanden Donderdag zal de Gemeenteraad een open bare zitting houden 's avonds half acht STADSNIEUWS. Tot lid der Commissie, belast met het afnemen der examens in de Fransche, Duit- scbe en Engelsche talen, welke dezen zo mer te 's Gravenliage zullen zitting houden, zijn o.m. benoemd voor c'e Fransche taal de heer J. Bitter en voor de Duitsche taal de hoer J. van Hesse, beiden 1 eeraar aan het Gymnasium alhier. De intrede der sth'.etlek in Schiedam. Up initiatief van den heer J. II. v. Dijk, cunsul der Nederland, che Athletiek Unie, alhier, en dank zij de vooiti arendheid van het bestuur der S. V. V., is Zondag 1.1. op het veld der S. V. V. een in alle op zichten .uitnemend geslaagde demonstratie gehouden der athletische volksoefcningen. De R. S. G. V. uit Rotterdam had zich welwillend yoor deze demonstratie beschik baar gesteld. Onder de medewerkenden merkten we verschillende athleton van naam op. De trainer der R. S. G. V., de alom bekende athleet Könings, gymnastiekleeraar to Rotterdam, gaf een korte uiteenzetting van het doel der athletiek; speciaal wees hij op het groot© nut ervan vóór de voet ballers. ,\Vil toch S. V. V. naar de le klasse der N. V. B., dan dient er ge traind, duchtig geoefend te worden, onder deskundige leiding. Hoe vaak gebeurt het niet, dat de S. V. V.'ers bij een wedstrijd een seconde te laat zijn. Door training nu zullen ze krijgen, vaardigheid, vlugheid en uithou dingsvermogen, allemaal voorname fac toren, om zijn spelkwaliteit te verfioo gen. De heer Könings dan begon met erop te wijzen, dat bij de sport, die in alle doelen der wereld met zooveel enthousias me wordt aangebeden, wel eens wordt ver geten, dat het doel niet moet zijn steeds de eerste te willen wezen, maar, dat het doel moot zijngezondheid, slagvaardigheid, behendigheid, rhythme, harmonie van li chaam en geest. Loopen, springen, werpen en slingeren, die meii té zarnen de athle tische oefeningen pleegt te noemen, zijn de aangewezen sport om ons, naast de gym nastiek', daarin zooveel mogelijk tegemoet to komen. Ra deze korte maar krachtige uiteenzetting werden de mannetjes opge steld en u.ct de oefeningen aangevangen. Zoo kregen wc achtereenvolgens te zien het zoogenaamde spruiten, m. a. w. het af- loopen van afstanden over 10, 20 en 30 meter en na langoren tijd over 100 meter. Een oefening, welke van onbetwistbaar nut is voor voetballers, daar vele spelers zoo moeilijk op gang kunnen komen. Onmiddel lijk zeer snel zich kunnen verplaatsen is voor een voetballer van verbazend veel nut. Bij het hoogspringen kregen we zeer fraai uitgevoerde sprongen lo zien. Kogelstooten, speerwerpen, hamerworpen, het afloopen van kortere en langere afstanden, snelwan delen, discuswerpen, kortom, èn voetbal lers- èn publiek hebben een mimen blik geworpen in deze prachtige volksoefeningerL Ra afloop beijverden vele toeschouwer,.-* zich een exemplaar van het propaganda boekje der R. A. U. aan te schaffen bij den voorzitter, die mede aanwezig was, wel een bewijs dat een en ander in den smaak was gevallen. Raar we vernamen, ligt het in de be doeling van het bestuur der S. V. V. haar leden een o-f meermalen per week te doen trainen door den heer J. H. v. Dijk, gym nastiek- en sportleeraar alhier. Vatten nu de spelers deze training even ernstig op als hun bestuur, voorwaar dan zien we S. V. V. nog eens in de le klasse van den Voetbalbond. S. V. V. eerste klasse zij dus onze leus. Zaterdagnamiddag te 2 uur had de open bare aanbesteding plaats voor het maken van een paalfundeering benevens het graaf werk voor een glasfabriek aan den Haven- dijk alhier, voor rekening van dc firma IV. Hasekamp en Co, De volgende biljetten kwamen in: Firma AAtelterbeék en van Dorp, Hotter- dam, 17.200; If. J. Nederhorst. Gouda, f17.143; J. H. van Hoven, Dordrecht, f16.875; Andries Verhagen, Made, f16.769; P. J. Lemmens, Rotterdam f 16.700M. Vis ser, Papendrecht, f 16.545D. Buitendijk, Groote Lindt, f 16.449G. Kasteleyn Zoon. Dordrecht, f16.300; C. van Leeuwen Jr., Rotterdam, f16.125; P. Both, Maardin- gen, f15.926; G. IV. de Wolff, Dordrecht, f 15.900; C. AVienhoven, Utrecht, f15.390; P. Aleman, Schiedam, f15.250; A. van Hou- welingen, Den Haag, £14.972. Het werk is aan den minsten inschrijver A. van Ho-uwelingen, 's-Gravenhage, gegund. De Vrijzinnige Landdag. Begunstigd door mooi weer, heeft giste ren op het sportveld onder Vlaardinger- Ambacht de aangekondigde Vrijzinnige Landdag, georganiseerd door hot Vrijzin nig Concentratie-comité, plaats gehad. Ongeveer 1000 personen hebben dezen Landdag bezocht. De heer I. A. Kreber, voorzitter van het comité te Vlaardingen, opende de Fa- merikoiüst, waarna door de aanwezigen gemeenschappelijk ©en lied werd gezon gen, begeleid door de muziek van Concor dia, dat ook verder op den middag zich telkens liet hooren. Als eerste spreker trad op Dr. J. H. Gun ning van Amsterdam, die tot onderwerp had gekozen „Vrijheid en Vrijzinnigheid", die de vrijheid der vrijzinnigheid schetste als den weg tot het waarachtige recht, dat bij geen der andere partijen te vinden is, omdat die de vrijheid beperken binnen den kring van de organisatie. Prof. Dr. Ph. Kohnstamm, van Amster dam, betoogde de onverbreekbaarheid van vrijzinnig en democraat, en wekte op tot eendrachtig en krachtig samengaan van alle vrijzinnigen. De heer Manassen van Amsterdam sprak over de toekomst van hot liberalisme, die een hernieuwde kracht zou 'ontwikkelen als de arbeider», nu meegesleept door den woordenpraal der S. D. A. P., tot haar zouden zijn teruggekeerd. De heer C. G. Roos, van Vlaardingen, onderwierp de daden van het vorige mi nisterie aan een scherpe critiek en huldig de daartegenover het ministerie-Cort van der Linden. Dr. I. H. J. Vos, van Amsterdam, ver dedigde het goed recht der Concentratie en noemde het optreden van het ministerie- Cort van der Linden een zegen voor het heden en een belofte voor do toekomst. De verschillende sprekers werden luide toegejuicht en hun woorden vonden bij al len hartelijke instemming. Er heerschte een opgewekte geest onder de aanwezigen. Ze ker zal deze Landdag een uitstekenden invloed ten gunste der Concentratie uit oefenen. De gyinnastiekvereeniging T. H. 0. R. alhier heeft gisteren (2en Pinksterdag) bij de gewestelijke uitvoering van het Nederl. Gymnastiekverbond, te Leiden gehouden, een 3en prijs behaald, in den driekamp vrije oefeningen, rek en hoogspringen. Hieraan werd door 5 vereenigingen deelgenomen. T. If. 0. R. kwam uit met 12 deelnemers, Zaterdagavond omstreeks 8 uur is Piet van Wieringen op den weg langs het Spui- kanaal gevallen, doordat zijn tasch tusschen het wiel van zijn fiets geraakte. Hij kreeg ontvellingen aan hand en knie en een bloe dende wond aan het hoofd, welke door den zwemmeester is verbonden. Nut's bewaarschool. Door Directeuren der Deparbementeele Be waarscholen is ©en circulaire verzonden^ waarin een beroep gedaan wordt op de offervaardigheid an stad ge neuten die tot nog toe meestal uit onbekendheid met den benarden financieelen toestand der scholen geen geldelijken steun verleen den. Dekten tot nog toe dc ontvangsten in don regel 'de uitgaven, een onvermijdelijke ver hooging der salarissen van de aan de scholen verbonden onderwijzeressen en helpsters veroorzaakt, thans een tekort van ongeveer f850. Die salarissen zijn nog niet hoog: voor de helpsters van f60 tot f 100 en van de onderwijzeressen van f 125 tol £275. En het nut dier scholen behoeft zeker niet meer aangetoond to worden. Van de vroegere bewaarscholen is eigenlijk al leen de naam onveranderd gebleven. Thans is daar het devies: leer-en is spelen en spelen is toeren. Spetende worden de kin deren op deze departementale schelen voor bereid en vatbaar gemaakt voor het straks te ontvangen lager onderwijs. Wie dc open bare tossen op' die scholen heeft bijgewoond, zal zeker voor die scholen sympathie heb ben gekregen en die gaarne omzetten in een geldelijken steun door een jaarlijksche bijdrage toe te zeggen. De voorzitter is dr C. R. Vermaas en secretaris de heer 'A. L. Boot. De rekening betreffende die scholen en den opleidingscursus voor personeel over 1913 wijst een totale uitgaaf can van on geveer f 5300, welk bedrag is bestreden uit de volgende inkomsten: Schoolgelden leerlingen bewaarscholen pl.m. £2300; Subsidie van do gemeentel Schiedam f 970subsidie van het Hoofd bestuur der Maatschappij tot Rut van 't Algemeen f 580Subsidie van hier ter stede gevestigde corporation £450; bijdragen van particulieren plm. £675; rente van kapi taal pl.m. £180; andere inkomsten pl.m. f200. Totaal plm. f5355. In den afgelcopcn nacht passeerden eeni ge personen de Noordvest en zouden pmt den pont naar de overzijde gaan. Een hunner, lichtelijk aangeschoten, geraaktej te water, doch kon spoedig worden gered door een agent van politie, bijgestaan door eenige kameraden van den drenkeling. Bij een poging om een kruik uit de Noordvestgracht te krijgen, viel gistermid dag omstreeks 5Va nur de 7-jarige D. v. d. Hoeven te water. Zijn vader haalde hem wTeer op het droge. Zweminrichting. De temperatuur van het water was he denmorgen 58 en hedenmiddag 60 graden 'Fahrenheit. Lijst van de aan dit kantoor ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de ge adres se er- den niet zijn kunnen worden uitgereikt, over de 2e helft der maand Blei: Brieven. Binnenland. J. L. de Vries, Amsterdam. Dekker, Geldermalsem. T. v. d. Velde, Den Haag. S. Eikelenbooua, Kaarden. A. G. Huiskamp, Utrecht 'Briefkaart Binnenland. J. Schorre berg, Rotterdam. Spaarbank te Schiedam, Opgericht door de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, Ao. 1820. Ingelegd in de maand Mei 140802. en terugbetaald f 42852.30 Er werden 86 nieuwe deelnemers inge schreven terwijl 65 deelnemers geheel wer den afgeschreven. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor alhier werd gedurende de maand Mei 1914 ingelegd f 16478.46 terugbetaald f 20709.87. Het laatste, door het kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 9617. VolksbadhniB. In de week van 24—30 Mei 1914 wer den genomen 601 baden. Kuipbaden 35 Kuipbaden 73 Regen t 39 Regen 402 5 ets kinder 52 V Gedurende de maand Mei 1914 werden genomen 2755 baden. kuipbaden 168 kuipbaden 410 regen 171 regen 1837 5 ets. kinder s 169 AGENDA. Heden en. volgende dagen. Schiedatnsche Bioscoop 8 uur. Voorstelling. Heden en volgende avonden. Casino, 8 u. Specialiteiten voorstelling- 1 Juni en volgende avonden, worstelwed strijden. 2 Juni. Rottend. Diergaarde, avondconcert Kon. Scherpschutters. 2 en 5 Juni. Rotterd. Diergaarde, 8 uur. Concert. Kon. Scherpschutters. 3 Juni. Beursgebouw'. 8 uur. K. v. Arb. v. d. Voedings- en Genotmiddelen. Vergadering. 7 Juni. Rotterd. Diergaarde, 2Va uur. Con cert. 6e Reg. Infanterie. Nes. Hkrv. Kerk.. Bedankt voor het beroep' te Biitters- wijk ds. J. H. de Vries, Em. O. I. predi kant; te R. Vennep (Haarlemmermeer 1 ds. J. Ravestoot te Heukelom. Beroepen te Lopik ds. G. Enkelaar te Wijngaarden. Bedankt yoor het beroep te Bakke- veen (toez.) de heor P. Glas Szn- ~,Ri, te Leiden. Aangenomen het beroep te Res (on Ameland) door ds. van Kk-ffciu te IlesinJ Gekef. Kerken. Beroepen te Abcoude ds. A. Vw te Puttershock. 6 Bedankt voor het beroep te Nieuwer- kerk (Z.) ds. T. Douma, te Doorn. A a ii ge n o me n het bcioep te Tet Aar iZ.-H.) door den heer .1. II. Telkauip Wn(i 1e Hillegoiii. Bedankt voor het beroep te Aliddel- liarnis (voor do 2e maal) ds. AV. yww te Zwolle. Beroepen te Amersfoort en Baarn ds L. II. van der Meiden te Enschede, Geref. Gemeentel Bedankt voor het beroep te Ridder- kerk ds. B. van Neerbos te Bijssen, Ned. Israel Kerk. Benoemd tot 1 eeraar te Goor de heer I. Hamme te 's-Gravenhage. Cricket. Hermcs—Aro 1 b arding. Hermes begint te batten met G. Stenger en A. Offerman, die kalm spelen. Nadat A. Offerman zich uitgerend heeft, stellen de gebr. H. en J. Offerman Stenger in staat zijn totaal op te voeren tot 58, een zeer goede innings. G. v. d. Schouw onder vindt daarop weinig steun meer, slaat er flink op en wordt, als de laatste man in is, uitgevnngen vpor 53 rans. Henno» to taal 153. Ilisgen had met 6 vobr 41 het beste gebowld. Dc daarlop volgende Vol- harding-innings is die van Gerke, die in korten tijd 35 runs bijeensi'oeg, voorname lijk op T. Offermans hlowlen. 't Totaal werd slechts 62, dank zij 't uitstekende bowlen van F. v. Ruijsen, 4 for 9, en G. v. d. Schouw 9 flor 33, die zeer op dreef waren. Hermes won dus met 91 punten op dc la innings. Gymnastiek. Ge vtos t Z ui d-Hol 1 a nd. Gisteren heeft het Gewest Zuid-Hij land van het Red. GymnaatiokJ-Aterbond zijn jaar lijksche gewestelijke uitvoering gehouden; welke op initiatief van de Leidsclic Sport organisatie te Leiden plaats vond op het terrein van 1 Posthof. Aan de uitvoering, welke stond onder hoofdleiding van' den heer Ant. Mclz, na men deel 22 dames- en 37 heercn-vereeni- gingen, tezamen met 812 leden. De morgenuren waren bestemd voer wed strijden voor de hoeren, driekamp, bestaan de uit v'rijo-oefenirigen, b rek-oefeningen,- c hoogspringenvoor de damesstokoefenin- gen. De deelnemers hebben goed werk laten zien. Om hot geheel echter tot zijn recht te laten komen, ware wat meer orde op het terrein wel gewenscht; het heen en weer gedraaf van toeschouwers pn mede werkers. op het werkterrein is voor een ieder' hinderlijk en doet nan den totaal indruk geen goed. 's Middag» half één trokken de deelne mers met gestrekteri pas in keurig gerichte rijen door de stad. Waarlijk dit was wel een van de beste nummers van het program ma en scheen dan ook bij het talrijke pu bliek wel in den smaak te vallen. Ten 1 u. werden afgevaardigden der deelnemen de vereenigingen ten stadhuize ontvangen. De groote middaguitvoering was Wel het belangrijkste deel van dit feest. Bijzonder goed was het nummer vrijp-oefeniiigen door 500 turners; zoowel de keuze der oefe ningen als de uitvoering liet niets le wen- schen over. Vliegen op Rozenoord. Voor een niet bijzonder talrijk1 publiek heeft Olieslagers gedurende de bride Pink sterdagen op Rozenoord bij Amsterdam van zijn enorm© praestatie in de vliegkunst an dermaal blijk gegeveo. Zondag maakte hij twee vluchten van resp. 8 en 17 minu ten. Door den zeer bewolkten hemel was 'f het puhliek niet mogelijk alle kopduikelin- gen en scherpe bochten waar te nemen, die de „Antwerpsche duivel"!, uitvoerde, Den tweeden Pinksterdag 'daarentegen wer den de toeschouwers méér dan voldaan. Bij heldere lucht maakte Jan IWee vluchten, de eerste duurde 13, do tweede 19 minu ten. Wat hij daarbij te zien gaf, heeft deze aviateur te Amsterdam, nog niet vertoond. De „Looping,the loop"; het vallen met buiten weriting gestelden motor, het balan- ceereu op een Vleugel en ten slotte het strijkelings ovar de hoofden van 't pu hliek op de populaire rangen en op het paddock dalen, het bracht de toeschou wers in verrukking. 'Aan huldebetoogingen ontbrak het niet. Olieslagers werd in triomf het veld rond gereden, ontving opbeide dagen do ge bruikelijke kransen. Maar de opkomst op liet vliegveld liet te wensehen, al bewogen zich ook) beido dagen, duizenden in 'de richting ervan. Parijs- Den Haag. Zeven jaar geleden maakte de heet Adrian den weg van Parijs naar Den Haag pc auto in 19 uur. Thans had hij een me daüle uitgeloofd voor hen, die dat record zouden verbeteren. Verscliillende liefhéb bers werden ingeschreven. Verleden weel- red Mammy per auto den weg in 143/4 uuï* De motorrijder Aten Kol uit Eindhoven is Zaterdagmiddag te 2 uur van "Eindho ven vertrokken met het doel Zondagnacht weer uit Parijs terug te koeren. Een on* lita El-*«e ï>h Klasse 1ste kinase. 2de kluse. SM

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2