07"" Jaargang. Donderdag 11 Juni 1914. imo. 14548 De Fransche hoeve. een Opzichter. Defe courant verschijnt dagelgks, met uitzondering van Zon- en.Eeestdagsi, pqp per kwartaal) Koor Schiedam en Klaardingen 125^ franco pgr post fl. 1.85i T prrp per weekt Koor Schiedam en Klaardingen "IQ óent, ^jSÊoöderlijko nummers 9 cent, flfonnementen worden dagelijks aangenomen* idrertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags ?65i een pm jan het HureatJ bezorgd zjjn,- Bnrean: Lange Haven No. 141 (hoek' Korte Haven). Ergs der AdvertentiSnl Kon 16 regels fl, D.92J fedora regel meer 15 cents, RecJemss 90 cent ger regel, Groots letters naar de plaats die (rij innemen* Advertentiën b§ aBonnement op voordeehge voorwaarden* Xarieïen hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen, Ia de nummers dia Dinsdag-; Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen; worden zoogenaamde kleine advertentiSn opgenomen tot den prijs van '40 cents per advertentie, bjj vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen,- Intercommunale Telefoon No. 103. jij de Gemeentewerken van Schiedam kan geplaatst worden in tijdel ijken dienst Salaris f100 per maand. Schriftelijk zich aan te melden bij den Directeur vóór 29 Juni a.s. BUITENLAND. Schiedam, 11 Juni 1914. FRANKRIJK. Verwonderlijk snel heeft de oude lieer Ribot een ministerie in elkaar gezet. 11 ooze tongen willen wel beweren, dat de groote haast, waarmee hij zijn combinatie aan de goedkeuring van "den president der repu bliek voorlegde, voortsproot uit de vrees, dat de met een portefeuille toebedachte hceren het op het laatste moment nog wn<- met elkaar aan den stok zouden krijgen, zoodat dan alles weer spaak zou loopcn. Heel sterk ziet inderdaad het ministe rie, dat Ribot gistermoigeu aan president Poincaré heeft voorgesteld, er niet uit, en wel niet in het minst hierom, omdat.... de premier-zelf er deel van uitmaakt. In de latere jaren toch is het juist de senator 'Ribot geweest, die vrijwel tegen alle «enigszins belangrijke wetten., "door de lin- kerpartrjen op den voorgrond gesteld, zich verzet heeft. Zijn positie tegenover de be kende meerderheid der Fransche Kamer op dit oogenblik, is er derhalve niet gemakke lijker op. En wanneer liet aan de geuni- liéerdo radicalen, benevens aan .de socia listen zou liggen, dan viel het ministerie- Ribot al reeds morgen. Behalve de kabinetsformateur-, zijn nog vier andere senatoren leden van liet nieuwe kabinet, nl, Peytral, Bourgeois, Chautemps en Dupuy; de andere, Delcassé, Manou- ry, Clemen tel, Réville, Dessove en Dariac, rijn Kamerleden, die, de laatste als links republikein uitgezonderd, alle links-radica len zijn. De premier en Dupuy zijn leden der Republikeinsclie Unie; Peytral, Bour geois en Chautemps behooren tot de demo cratische linkerzijde. Aan politieke ervaring ontbreekt het de meeste leden van het Ministerie-Ribbt voor zeker niet; verscheidene zijn reeds minister of minister-president geweest, de 72-jarige Rib'ot zelf, was reeds tweemalen premier. Van do vijandige houding die de geuni- fieerde radicalen en socialisten tegen hel kabinet hebbón aangenomen, spraken wij Roman naar het Duitsch, van LUISE WESTKIRCH. 3) i,Je hebt een kraniger bengiel van een soou burgemeester. Je kunt nog plezier mm hem beleven. Zooals iemand zijn bed maakt, zoo moet hij liggen. Denk je (lat altijd, mijn jongen, niet altijd. Ik heb wel lui gekend, die hun bed van brand netels maakten en toch op dons "kwamen j® liggen. Wjien de schoen past, die mag «ern aantrekken. Neem me 'I niet kwalijk. SU dan maar verder." Hij strompelde de deur uit. Brinkmeier naar zijn vrouw om. De boerin was Terdwenen. Bij de achterdeur begon een zacht gemompel en gefluister. ut had je nog te praten met dien vroeg Brinkmeier, toen Alheid weer «onentrnd. iiHet is een van Gods armen, vader. iff minderjarige kinderen 1 Daar hidden Vier engelen voor. Ik heb hem wat eten voor zijn kinderen meegegeven. Dat zul re me toch op dezen eei-vollcn dag niet .verbieden?" «Je bent. niet naakt en zonder geld op Hrmkmeier's hoeve gekomen," antwoord- e de boer. Je hebt dus het recht wat te geven." ijMaar moeder," vermaande Enno, „met je aan zoo'n slechten kerel wegsmijt, j® aan de goeden tekort. Zie je dal .biet in?" Alheid zag haar zoon ernstig aan. „Je reeds. Gisteren hebben de radicale en radi caal-socialistische groepen het ministerie reeds den oorlog verklaard in een motie, waarin o.a. wordt gezegd: Daar het minis- terie-Ribot ingevolge zijn samenstelling slechts kan steunen op een rechtsche meer derheid, is het de plicht der partij aan het nieuwe kabinet baar vertrouwen niet te schenken." In de radicale bladen komt die vijan dige stemming nog duidelijker uit. De „Ba dical" acht het optreden van dit kabinet na de voor de radicalen zoo gunstige jongste verkiezingen, niets meer of minder dan een uitdaging. Volgens het blad za! het dan ook, tenzij er radicalen mochten zijn die tegen de partijdiscipline handelen, reeds in de eerste zitting der Kamer ineenvallen. Wat Ribol morgen ook doen en verkla ren zal, zoo schrijft de „Lanterne", de par tijen der linkerzijde zullen eenstemmig ant woorden: „Gij waart de vijand des volks wij Kunnen u oils vertrouwen niet schen ken." Jaurès verklaart in de „Humanité: Het ministerie zal trachten door bedriegelijke beloften de republikeinen'te paaien. Ik hen echter vast overtuigd, dat deze zich niet om den tuin zullen laten leiden. Het mini sterie zal of reeds op1 den eersten dag in de minderheid komen of hoogstens een kleine meerderheid krijgen, hoofdzakelijk be staande uit leden van de rechterzijde en het centrum. Briand spoort in zijn „Petite République" de republikeinen aan vertrouwen te stel len in het ministerie, daar hot noch reac tion nair noch vreesachtig zal zijn. De gematigde repubiikeinsche pers be- groet het ministerie met groote welwillend heid. „Petit Journal" zegt: Ribot heeft zijn ministerie dusdanig gevormd, dat het de vrienden van orde en vooruitgang, die toch nog de meerderheid der volksvertegenwoor diging vormen, vertrouwen kan inboeze men. De conservatieve en nationalistisch ge zinde bladen nemen inmiddels ernstig aan stoot aan meer dan een lid van het minis terie, doch. wenschen het "kabinet-Ribo'l nochtans een langer levensduur toe, omdat liet Frankrijk van „de tvrannie der geuni lieerde radicalen" belijdt. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Italië. De berichten uit de verschillende plaal sen van Italië melden, dat, ondanks hel afkondigen dei- staking op de spoorwe gen, de dienst vrij normaal is, behalve tus- schen Ancona on Bologna, waar de spoor weg beschadigd is bij Fahriano, lm ate en Faenza. bent nog jong, mijn Enno. Je weet nog niet bij' ondervinding dat rechtschapenheid en slechtheid in een menschenhart door el kander groeien als koren en distels op' een akker." „Neen moeder, dat weet ik niet. En ik geloof 't ook niet Een werkelijk recht schapen mensch is altijd en in alle op zichten een rechtschapen mensch." „Waarom bidden wij dan zonder onder scheid„Vergeef ons onze schuld" vroeg de boerin en ging de kamer uit. Enno keek haar ontevreden na. „Hoe komt moeder toch aan zoo'n natuur? Altijd gulle handen voor al dat liedelgespuri en voor elk verkeerd mensch. Dien ouden Gr.'i- veloh, dien hansworst, dien stopt zij ook toe, wat zij maai- kan krijgen. Je moest haar daarin tegengaan, vader." Brinkmeier fronste zijn voorhoofd. „Denk aan het vierde gebod en eer je moeder." „Dat doe ik," antwoordde de jonge Brink meier. „Maar vader, ik ben zuiniger dar» menig knecht doet. Ik ga geen avond naar Queikhorn naar de herberg zooals de andere boerenzoons in liet veen; ik gun mijzelf op feestdagen nauwelijks een glas hier. .Moet het mij dan niet verdrieten als moe der ons geld en goed het huis uitdraagt naar vreemden?" „Ons geld en goed?" stoof Brinkmeier op. „Word eerst maar eens tiroog achter je o-oren. Nog ben ik heer en meester op de hoeve. Jou behoort vandaag nog geen stroohalm, voor zoover ik weet." Zijn stem zette zich in zijn drift tul. De boerin kwam haastig weer binnen. Zij zei geen woord maar haar sprekende oogen gingen angstig van vader naar zoon, van zoon naar vader. Nu keerde Enno zich om en verliet fluitend het huis. De boerin legde sussend haar hand op Te Ancona is de staking algemeen, de toe stand is er overigens rustig. Ook te Turijn, Genua en Napels duurde gisteren do staking voort, maar ongeveer alle winkels waren weer open en rijtuigen en auto's» reden door de straten. Te Venetië is de staking geëindigd. Uit Rome echter maakt Reuter melding van zeer ernstige incidenten, die nabij de Arbeidsbeurs zijn voorgevallen. De geheele wijk zag er gisteren uit, alsof de staat van beleg was afgekondigd. De betoogers gebruikten- de straatsteenen als projectie len. Twee achtereenvolgende pogingen om barricaden op te werpen werden door pe lotons cavalerie verhinderd. De politie zag zich genoodzaakt een huis Pinnen te dringen, waaruit revolverschoten weiden gelossi Ook te Florence kwam het weer tot on geregeldheden. Drieduizend personen waren daar samengeschoold in de buurt van de arbeidsbeurs. Plotseling werden er revol verschoten gelust, waarop de troepen terug schoten. Eén prasuon werd gedood, verschil lende andere gewond. Een talrijke troep betoogers jrok door de stralen, luide protesteorend tegen de gewelddaden jegens do stakers. Gedelegeer den van de betoogerss begaven zich naar don prefect en "den burgemeester.- Te Panna wierpen betoogers de troepen met steenen. De politie en de troepen be antwoordden dat met herhaalde charges en namen tal van betoogers gevangen. Er zijn veel gewonden onder de barabiniers en de soldaten. Te Bari eischten de stakers, dat hun het bcnoodigde uit de winkels zou wor den verschaft. De politie, die hen uiteen joeg, werd met steenen geworpen. Twaalf agenten en karabinieas werden gewond, een ambtenaar liep kwetsuren op. De secretaris van den Algemoenen Ar beidersbond heeft per circulaire alle aan gesloten Kamers van Arbeid meegedeeld, dat de staking te middernacht wordt opge heven. Telegrammen uit Milaan, Turijn en Flo rence doelen mede, dat de staking te mid dernacht is geëindigd. Te Bologna is teen groote betooging gehouden tegen de sla- king. De bladen zouden vandaag overal weder verscliijnen. De Balkan. In antwoord op een desbetreffende vraag verklaarde gisteren de onder-staatssecretaris van buitenlundsehe zaken, Acland, in het Britsehe Lagerhuis, dat het resultaat van de pogingen om de kwestie van de be vestiging van de burgerlijke en kerkelijke rechten der minderheden in den Balkan vastgesteld bij bel verdrag van Berlijn, weder tot een onderwerp van bespreking lussclicn de mogendheden tc maken, dit ge weest is, dat de mogendheden, liet niet den arm van haar man. „Hij heeft den stijven kop van do Brinkmeicr's, vader, en is jong. Je moet geduld hebben. Wij loeren toch allen in het leven als in een school. En onze Enno zit nog op de onderste bank." Er gleed oen glimlach over Brinkmcier's gelaat. Zijn vrouw werkte steeds op zijn toorn als olie op onstuimige golven. „Be doel je, dat iemand beter wordt met de jaren Ja „Ja, Ilinnerk, dat bedoel ik. Dat weet ik. En dan heb ik ook zoo gedacht maar je moet niet lachen dat een vrouw hem mogelijk zou kunnen vooruithelpen." Nu lachte Brinkmeier hartelijk. „Te drom mel Heb je misschien ook al een meisje voor hem?" „Ik 'denk aan Trina Dópke in Stelliclitc." Jlinnerk Brinkmeier trok verrast zijn wenkbrauwen in de hoogte. Dat was een goede partij. Zonderling, als zijn vrouw iets voorstelde, dan was het altijd goed en ver standig. Trina Döpke was een erfdochter. Vilder en moeder dood. Wie haar trouwde, trouwde de hoeve. En ook was het goed bedacht, dat liij en zijn oudste niet in een klein bestek aan elkaar gesmeed zou den kitten. Toen hij in gedachten verzonken zweeg, vroeg Alheid: „Zou je daar iets tegen heb ben, vader?" „Neen," zei Brinkmeier, „ik niet. Alleen vind ik, dat het meisje tien maal te goed voor den bengel is." Ifij trok het raam open. „Enno! He, Enno, heb je de kast van vrouw Borlfeld ge haald!?" „Jawel." „Dan zullen wij den paal in don grond gaan slaan." Enno stond achter het huis, met een bijl eens bleken te zijn tot hoeverre men in deze noest gaan. De Britsehe regeering echter is van plan aan de betrokken Balknnstaten mede te doelen, dat zij bereid is de jongste annexa ties, in zooverre zij een wijziging zijn van het bepaalde bij het verdrag van Berlijn, te erkennen, mits deze staten ten aanzien van het geannexeerde gebied bindende kracht toekennen aan de bepalingen van het ver drag van Berlijn, waarbij aan de kerkelijke en nationale minderheden gelijkheid van rechten wordt verzekeid, Intusschen wordt uit Sofia opnieuw mel ding gemaakt van demonstraties aldaar door Macedonische vluchtelingen tegen de Grie ken op touw gezet, welke echter door de politie zijn bedwongen. De Grieksche kerk te Sofia is aan het Grieksehc- gezantschap, welks kapel het is, teruggegeven. De kerk was met goedkeuring van de Bul- gaarsche Heilige Synode uitsluitend ten behoeve van de Grieksche onderdanen ge bouwd. Albanië. In de Italiaansche Kamer heeft minis ter di San Giuliano naar aanleiding eener interpellatie een overzicht gegeven van de arrestatie van kolonel Muricclno te Duraz- zo. Hij bevestigde, dat door de Albaueesche regcering en "door vorst Wilhelm voldoe ning is gegeven. De brief van den kolonel, aldus Giuliano, was het uitgangspunt (Ter kwestie, en bewijst niet de waarheid, doch de valschheid der beschuldiging tegen ko lone! Muricchio en kapitein Moetedo irige bracht. De minister had aan den Italian nschen gezant 1e Durazzo geseind, dat de onschuld van den kolonel beschouwd kan worden als overtuigend bewezen le zijn, en dat geen enkele waarde te dien opzichte aan ver dcre onderzoekingen van wege de Albauee sche regeering en de Nederlandsehe officie ren kan worden toegekend. Aan Aliotti is opgedragen de te verkrijgen voldoen innen vast te stellen. Griekenland. De minister-president heeft gisteren in de Kamer meegedeeld, dat de staat, dank zij "de kolossale hitgavcn, waartegen geen andere Balkanstaat oj> kan, in staat js om elk oogenblik de mobilisatie af le kon digen en dat de nieuwe legererga nisat Le aan Griekenland, een half miliiocii solda ten zal govt Deze mededeelingen wer den met langdurig gejuich begroet. Uit de bij de Kamer ingediende begroo ting blijkt, dat er voor buitengewone uit gaven nog ISO millioen dollar zijn uitge trokken voor de betaling van schulden. De ontvangsten bedragen in totaal 513 in de band, waarmede hij een punt nan een ongeschilden dennenstam had gemaakt. Brinkmeier tilde de traliekast op, waarin de berichten van den burgerlijken stand en alle bekendmakingen, die voor do gemeen te Spreckholm van belang Waren, moesten aangeplakt worden. Spreckliolm bezat geen gemeentehuis. Daarom stelde de burgemees ter deze kast ergens op zijn eigendom onder den blooten hemel op. „Waar zullen wij hem ju den grond slaan, vader?" Waar het akkerland, dat tot de hoeve der Brinkmeier',s behoorde, eindigde, Mep een pad door liet veen. Vlak hij dit pad, aan den raiul van een klaverakkcr, wees Brinkmeier de plaats aan. „Op deze plaats. Daar kan iedereen er hij en lezen wat er in hangt." Enno groei oen paar schoppen aarde uil. Toen hield hij den paal vast, terwijl dc burgemeester met krachtige hamerslagen het hout in den grond dreef. Enno deed hel met trots. De eer, die zijn vader le beurt was gevallen, streelde ook zijn gevoel van eigenwaarde. Terwijl heiden druk bezig waren, ritselde het verdorde heidekruid onder zachte voet stappen. Een man kwam in de felle zon aangestapt; hij liep een weinig voorover gc bogen als een twijg die van slankheid niet geheel rechtop kan staan. Hij was nog in zondagsgewaad, met den hoed op het lange, grijze haar. i „Luerke Voss," mompelde Enno. De burgemeester sloeg de oogen niet van zijn werk op. Dc bij do verkiezing verslagen tegen stander bleef staan en keek toe. Al ge voelde hij ook de bitterheid van den over wonnene, zoo verried zijn gezicht daarvan niets, een smal, benepen gezicht, vel en iniilioen, waarvan 280 millioen, voortsprui tend uit een leaning. De minister verklaarde, (lat er nog 350 millioen noodig zijn voor de verdediging, den aanleg van spoor- en straatwegen. Mexico. Een Reutertelegrani uit Tolrio spreekt het bericht omtrent de gevangenneming van den Japanse hen gezant in Tokio door re bellen te Manzanillo tegen. De terugkeer was hem onmogelijk door de vernieling van den sjioorweg. De gezant zal per stoom schip „ïdruma" naar Salina Cruz vertrek ken en vervolgens naar Japan terugkeeren. BINNENLAND. Hofbericht. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins zullen heden te Almelo, waar 'Zij op den huize Almelo bij den commissaris der Ko ningin in Overijsel en gravin van Rech- teren Limpurg Almelo de thee zulten ge bruiken, eenige industrieelen uit Twente! ontmoeten. Tegen G uur zullen Zij naar het Loo terugkeeren. Omstreeks 2 uur zulten de vorstelijke bezoekom de fabriek der firma Gelderman Zonen te Oldenzaal bezichtigen en te 4 uur op het kasteel „Huize Almelo" aan komen. Van het hof. De Koningin schonk f 100 aan het Ilaag- sehe Comité van de Vereeniging het Kan- kerinstituut. Bidderorde. Bij Kon. besluit van 8 dezer is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau; F. C. van der Hoyden, pastoor, 1e Macharen. Buitengewoon hoogleeraar Delft. Bij Kon. besluit van 8 dezer is J. A. G. van der Steur, bouwkundig ingenieur, te 's-Gravenhage, voor liet tijdvak vail 1 September 1914 tot en met 30 April 1917, benoemd tot tijdelijk buitengewoon hoog teeraar in de afdeeling bouwkunde aan de Technische Ilooge-whool te Delft, om onder wijs te geven in de bouwkunde. Regceringavertegenwoordfgcr. Bij Kon. besluit van 9 dezer is de Oost- Indische ambtenaar met verlof dl-. 1'. J. J. van Hall, laatstelijk afdcelingschef bij het departement van landbouw, nijverheid en handel in -V ede rla ndscl i - f nd i aangewe zen als vertegenwoordiger op het van 23 30 dezer te Londen te houden 3de inter nationaal congres voor tropisclien land bouw. been, en dat vel met zoovele rimpels door ploegd en de 1 rekken door zulke verschillen de en tegenstrijdige gevoelens gevormd, dat geen oog, hoe scherp ook, daaruit dc gedachten kon lezen, die Luerke Voss op dat oogenblik dacht. Eindelijk hief Brinkmeier het hoofd op. Die daar mocht niet denken, dat hij bang voor hom was. „Staat de kast zoo recht?" vroeg hij. „Zeg je meaning.3 „Ja, als je 't mij vraagt, <lan schijnt zij mij een beetje te veel in de zon te staan. Die droogt bet hout uit en verbleekt de inkt. Er zijn dingen, die de zon niet kunnen verdragen, die moeten schaduw hebben. En zoo zijn er ook menschen. Tja." De burgemeester paste zwijgend de haken aan den paal, waaraan de kast moest hangen. Maar Enno vroeg toornig: „Wat wil je met je gepraat zeggen?'Ben je giftig, omdat de Spreckholiners Ilinnerk Brinkmeier tot burgemeester hebben ge kozen en niet jou?" „Giftig? Nee, dat ben ik niet. Je moet breede schouders hebben voor burgemees ter en de mijne zijn maar smal. En je mag ook geen hart in de borst hebben, ik bob met den ouden Pieter Clussmatm ge speeld. In dien tijd zat zijn vader nog op de hoeve, waar nu de Cl uvers zitten en was zoo goed als de eerste in de plaats. Ik zou het niet over mij hebben kunnen veikrijgen om dien ouden man uit Spreck holm te jagen. En daar zal menigeen zich ioch over verwonderen, omdat do burge meester Toni Gravelob in zijn eigen aar dig huisje aan den zwarten poel laat wo nen. Dat zal menigeen niet begrijpen). Tja."- (Wordt vervolgd DAMSCHE COURANT. i i

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1