:,T1 67* /aargang. Zaterdag f3 Juni 1914 14550 Derde Blad. Deze courant verschijnt dage 1 ij ks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, Prijs (per kwartaalVoor Schiedam en VI aar din gen f!._ 1.25, franco per post 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en VI aar dingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeien des middags yóór oen nur aan het Bureau Bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven Nu. 141 (hoek Korte Haven.) Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fï. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, hij vooruitbetaling aan het Bureau ie voldoen. vX Intercommunale Telefoon No. 103. ALLERLEI. V ROUWEN-ZENU \V£X Een Engelschmau, die in Ceylon reisde, beschrijft een vreeseiijk avontuur, dat zijn gastvrouw aan een diner te Trincomaleo overkwam, hij vertelt: „Het diner was uitstekend, maar toen het zoo ongeveer op de helft was, schrikt toen ik onze gastvrouw tot een dei- bedienden hooide zeggen, oen kom melk op een vacht in haar nabijheid te zetten. „Ofschoon zij zoo kalm sprak, als gaf dj een gewone order, wist ik dadelijk dat ergens in de kamer een slang was, want deze schepsels geven boven alles de voorkeur aan melk. Daar een vlugge bewe ging een zekeren dood zou l>eteekenen, za ten wij allen als standbeelden, maar gaven des te meer onzen oogenden kosten keken in alle hoeken en gaten. Evenwel niet vóór dat de melk op de vacht geplaaWt was, verscheen de slang; die zich van den enkel onzer gastvrouw loswoelde, en naar de kom met melk gleed, waar hij natuur, lijk onmiddellijk gedood werd." Hoewel zij, toen de slang dood op den grond lag, bewusteloos neerviel, kan men zich toch een voorstelling maken van de zenuwen dezer vrouw. Hoevelen zouden in haai geval, bewcgenloos hebben kunnen blijven zitten? VERKWISTING. De vorst der wetenschap en der techniek, de Engelschman Siemens, heeft over dit onderwerp gezegd: „Er zijn meerdere soorten van verkwis ting: tijdverkwisting, verkwisting der voe dingsmiddelen, verkwisting der persoonlijke kracht enz." Siemens somt nog meer soor ten op; ons intresseeren de heide eerste suorten het meest. Hooren wij, hoe Sip mens zich daarover uit. Hij beweert, dat alle menschen tijd verkwisten en zegt ver der: „liet is zoo wonderlijk en vreemd, dat menschen, die in andere opzichten zoor zuinig zijn, die ongaarne hun geld uitge ven, dat zij toch weer terugverdienen kun nen, zeer vrijgevig zijn met hun tijd. Zij m$en niet het minste bezwaar, een ge- heelen dag of ten minste vele uren per dag met niets doen door te brengen, en vele menschen, mannen en vrouwen, vrees ik, brengen een groot gedeelte van hun tijd in bun slaapkamers door. Onze voorzaten hebben naar 't schijnt, minder Van slapen gehouden, want zij hadden een spreek woord: „Zes uur slapen voor een man, zeven uur voor een vrouw, acht uur voor een kind." Dan komt bij den in de slaap kamera verspilden tijd, veel in nietig ge praat en in verstrooidheid verbeuzelde tijd, welke noch het lichaam, noch den geest nuttig is. Tijdverkwisting is kapitaal- verkwisting, iets, dat wij moeten loeren te vermijden, of ten minste te verminderen." Siemens wijst vervolgens op de onmete lijke werkzaamheid van Goethe, die vooi alles tijd "had. Zijn geheim bestond, zoo als hij zegt, alleen daarin, dat hij de ver schillende bezigheden van den dag zoo re gelde en schikte, als men een koffer zou inpakken. Besteedt aan elk ding den tijd, dien het verdient, en gij zult tijd vinden voor vele dingen, welke gij thans naar inv meening niet kunt ten uitvoer brengen, en gij kunt dal ook inderdaad niet, zoo ge niet alles vooruit regelt. Vervolgens kunnen wij nog een tweede soort van verkwisting vei ®>jden, die der voedingsmiddelen. Wij ver kwisten veel ervan, niet alleen doer te veel drinken, dat is yan aügemeene lie kendkeid maar ook door te veel eten Deze verkwisting kan gemakkelijk verme den worden; zij wordt liet meest in de keuken begaan. Daar begint de wetenschap 0P te lieden. Siemens wendt zich nu spe ciaal tot de vrouwen cn evenals de ver slaggever vooraf alle verdiensten van deze tegelen aan hem toekende, zoo rekent hij :jem ook voor het volgende verantwooidc- "jk- Wanneer de vrouwen de wetenschap der scheikunde in de kouken wilden toe- Passen, zouden zij enorm veel nut daaiuit trekken. Een mijner vrienden, die do din ©en van een philosopliisch standpunt uit beschouwde, bedacht zijn nicht bij haar huwelijk niet met sieraden, maar met een kookboek, waarin hij geschreven had: ,,Dc lust tot kussen vergaat, maar de kookkunst Steeds bestaat." Ik vond dit een weidoor ua,cht geschenk, omdat het zeer zeker tot 0DS geluk bedraagt, wanneer het middag maal goed toebereid is en de rekeningen aan het eind der week en der maand niet overdreven hoog zijn. Dat kan in hooge mate bereikt worden door een weinig we tenschap in toepassing te brengen in liet keukendepartement. Er zit bijv. evenveel voedingsstof in de beenderen, als in liet vleesch, dat er aan zit, en toch worden in vele huishoudingen, de beenderen weg gegooid. En daarbij vormen zij hot ma teriaal voor een voortreffelijke soep, zoo als men die in Schotland, Ierland en Frank rijk in de hoedanigheid van de „pot au feu" voorzet. In een Fransch huishouden staat doorloopend een kookpan op de kachel ca alle resten worden daarin ge daan. Wonderlijk schijnt het, dat het re sultaat hiervan lang niet onsmakelijk is Het verkwisten der spijzen kan door ecri weinig kennis, door een weinig methode beduidend verminderd worden. STRUISVEEREN. De vee ren van den struisvogel ondergaan verscheidene bewerkingen,, voordat zij kun nen dienen tot sieraad onzer dameshoe den. De stniisvoeren worden, zoodra zij van de vogels zijn geplukt, in een fabriek gebracht, waar zij eerst oppervlakkig schoongemaakt en bij de schachten aaneen geregen worden. Daarna worden zij met zeepwater in een ronddraaiende trommel gereinigd van alle vuil, dat er aan mocht kleven, en vervolgens In zuiver water ge- wasschen en uitgewrongen, om daarna te Worden gebleekt of gekleurd. De zwarte of grijze veeren worden aan een bewerking mot waterstof peroxide on- denvorpen en daardoor zuiver wit gemaakt. Men laat ze dan zoo, of ze worden geveifd. De zwarte kleur geeft men er aan «tel eampède-hout en de andere kleuren met atnlire-verven. Na het wit maken of het kleuren wor den de veeren in stijfselwater gedompeld, gedroogd en vervolgens uitgeslagen, opdat zij er natuurlijk uit zullen zien. In de groote fabrieken geschiedt dit uitslaan met behulp van de „"Madeleine", een groole. ronde trommel, waarop de veeren worden vastgemaakt, welke dan bij bet ronddraaien legen den rand van een tafel slaan. Het toestel heet „.Madeleine", naar de vrouw, door wie het het eerst gebruikt werd, in de oude fabriek van Viol en Duflol, te Nogent sur Maine. Het is nu in Fiansche en buitenland- selie fabrieken algemeen. Eindelijk gaan de veeren naar een ver trek, waar zij worden „gevild" en ont daan van het hoornachtige gedeelte van de schacht, zoodat verscheidene veeren sa- mengehccht knnnen worden. Elke struisveer, die door de modemaak ster wordt gebruikt, bestaat eigenlijk uit Verscheidene kleinere gedeelten, die be hendig zoo zijn sas ingevoegd, dat zij één goed geheel vormen. De veeren, die in don handel komen, moeten ongeveer even lang zijn, daarom heeft iedere arbeidster oen maatplankje bij zich en naait zij de voe ren vast op een kunstmatige schacht, tot dat de vereischto lengte is bereikt. Aan de veeren, welke natuurlijk dooi al die handelingen wat verfomfaaid zijn, wordt vervolgens door uitstoomen een he ter uiterlijk gegeven en eindelijk wonlon zij opgekruld. Eerst dan zijn zij gereed om naar de modiste te worden gezonden. HET ONTDEKKEN VAN BUITENGE WONE MENSCHEN. Wat kan er gedaan worden voor kinderen met ongewone geestesgaven, die tengevolge van uiterlijke omstandigheden niet lot die ontwikkeling kunnen komen, welke hun in staat zou stellen, groote diensten ie be wijzen aan hun land cn aan. de mensch- heid Niemand zai tegenspreken, dat er zulke menschen zijn, cn verschil van mee n.iiig kan or alleen bestaan over de vraag, of het aantal van zulke gelukkig begaafden, die thans met hun heslemming bereiken, groot of klein Ls. Roe hen te vinden, hoe ze productief te maken, ziedaar het pro bleem. Tot hen, die dit hebben onderzocht, behoort Ernst Abbe, een geniaal uitvinder, ontdekker en organisator, dien men in Duitsehland beschouwt als do eigenlijke stichter van de groote wetensehappelijk- technisehe instelling te Java. Hij was \an armoedige afkomst en de door hem zelf opgedane ervaringen, deden hem bedacht zijn op middelen, om iri Duitsehland jonge lieden op te sporen en te helpen, die latei voor het vaderland van groot nut konden worden. Ahbe kon deze gedachte niet ver wezenlijken, velen zijn trouwens yan oor deel, dat aan de uitvoering zulke groote bezwaren verbonden zijn, dat ze geheel utopisch moet worden geacht. Van die mee- ning is evenwel prof. Wilhelm OstwaJd niet. De beroemde scheikundige gelooft zelfs, dat bet plan van Abbe met betrek kelijk bescheiden middelen kan worden uit gevoerd. In de jaarboeken der Xaturphilo- sophie vindt men bet verslag van een rede, waarin Ostwald betoogt, dat Abbe in zijn tijd geen antwoord vist op de vraag, hoe bijtijds menschen te ontdekken, die groot zullen worden en hoe het plan der keus en der aanmoediging van zulke menschen moest worden uitgevoerd. Voor het tegen woordige echter zijn, naar* Ostwald's oor deel, deze vragen beantwoord en is de wetenschap ver genoeg gevorderd om een werkelijk uitmuntend man op zijn 14e of 15e levensjaar te herkennen. Nemen wij aan, zegt hij, dat de proef genomen wordt met een tiental jongelieden, dan zou elk hunner met tot 6000 gulden, laten we aannemen gemiddeld 5000 gulden, rijkelijk geholpen zijn, ten einde zich van zijn 14e tot ongeveer 18e of 19e jaar vrij te ontwik kelen. En daarbij zou men de beste kans bobben, niet alleen liet gold, maar nog een flinke rente terug te ontvangen, wan neer de persoon, dien men geholpen had, in goede, zelfs schitterende omstandigher den zou zijn gekomen. Met lx: trekbel ijk ge ringe aanvangsslojii ngen zou men aldus een stichting kunnen organiseeren, welke zich langzamerhand uit eigen middelen kon uitbreiden, zelfs wanneer wij, zeg! Ostwald, moeten aannemen, dat slechts de helft van alle uitverkorenen eenigermatc aan de ver wachtingen, in hen gesteld, voldoen. Een schrijver in de „Kölnische Zeitung" wijst in een bespreking van Oslwald's be toog op de groote sommen, die in Amerika zeer rijke lieden dikwijls voor nietige doeleinden geven. Doch hoe erkent men kinderen, die later iete bijzondere zulten worden? Volgens Ostwald bestaan er zulke kenmerken, die op den l.'ldon tot 1'6-jarigen leeftijd aan den dag treden; het gewichtigst actd hij die, welke zich in de toegepaste! wetenschap en de techniek verloonen, daar mot behulp van de toegepaste wetenschap, de nooddruft op de wereld het beste kan worden kw»treilen. NIEUWTJES VAN HIER EN DAAR. In oude tijden werden misdadigers in on deraard-olie spelonken opgesloten. De twin tigste eeuw bergt ze op in luchl-krab- bers; althans in Nev-York wordt een ge vangenis gebouwd, die dc grootste ter we reld zal zijn, en veertien verdiepingen hoog zal worden. Een deftige dame. die te Cannes woont, won onlangs te Monle-Carlo met 4 shilling 24 60 gulden. Zij speelde roulette cn zette 4 shilling op zwart, dat won en haar 8 shilling bracht. Zij liet op zwart staan, tol zij 2460 gulden gewonnen bad, en stak toen het geld in haar zak. Toen jvojn rood. Bij liet repareeren van een antieken stoel, dien een vrouw voor een shilling gekocht had. ontdekte een sloffcei der te IIford in de zitting oen zilveren sigaretten-koker, die 135 gulden aan goud bevatte. De laatste 16 jaar was de stoel in een kelder op- gehorgon geweest. In Engeland ré groot gebrek aan vrou welijke tandartsen. Op 't oogenblik zijn er m Londen maar drie geëxamineerde dames- dentisten, cn zij hebben meer patiënten dan zij kunnen behandelen. Er zijn er maar twee in Manchester en niet meer dan zes voor het overige van hel Vereenigd Ko ninkrijk. i Madame HenrilUte Tcyssèdre, die op lach tigjarigen leeftijd in haar huis in de Rue de la Grange-aux-Bdles te Parijs overle den is, is begraven in de kist, waarin zij de laatste dertig jaar haar nachten door bracht. Toen dertig jaar geleden haal* echt genoot stierf, bestelde mevrouw Tcyssèdre een kist van gepolijst eTkenhoul, met zil veren hoekstukken, met" z.ijdcn en fluweel bekleed, en aan de zijkanten beschilderd met beelden van heiligen. Haar dienstbode vond haar dood in de kist. Een nieuw en interessant middel tegen zeeziekte bestaat iit bet geven var> een bioscoop-vooi stelling, in het sa'lon van een schip gedurende een storm. De films geven zeer rustige beelden, als landschappen, berg- nartijen enz., te aanschouwen, en üat moet zeer kalmeerend werken op 3e lijders aan zeeziekte. Op een hofbal, dat in de maand Fe bruari te Rome gehouden werd, droegen twee Amerikaanscbe dames, mevrouw Ham mond en mevrouw Morris, juweelen tot een waarde van 5 millioen. Alleen de paarlen collier van mevrouw Morn.-, wordt girech.it op ruim een millioen gulden. Een ruig-harige terriër, die slechts een jaar geleden gekocht werd door den eige naar van een café te Huil, voor ze»tig gulden, werd dezer dagen gekocht door den heer Quintard uit New-Vork, voor bijna 5000 gulden. ANECDOTEN. „Als u het goed vindt, mijnheer, zou ik graag mijn eigen beroep willen uitoefenen," sprak de nieuw aangekomen gevangene tot den directeur der gevangenis. „Daar bestaat wel mogelijkheid op," sprak de gouverneur. „Vat is je beroep?': „Ik ben luchtreiziger, mijnheer." „lederen keer, als ik grootvader's zwaard zie, verlang ik er naar ten oorlog te trek ken.'.: „Ja, maar iederen keer als ik groot vader's houten been zie_, verdwijnt dat ver langen weer." Van Signor Mattel, een beroemd com ponist, die onlangs stierf, wordt een aar dig verhaal gedaan. Op zekeren avond was hij uitgenoodigd op een soiree in een Lomdcnseh salon en speelde er zijn beroemde Muttei-wals. Nauwelijks bad hij dit gedaan, of dc gastvrouw kwam naar hem toe met het verzoek of hij de wials wilde spelen. Matte i legde natuurlijk zoo tactvol mo gelijk uit, dat hij dat juist gedaan lmd. waarop de gastvrouw, zonder in 't minst uit het veld geslagen te zijn, Het volgen „O, maar dat was niet de echte „Mnt- tei-wais," mijn dochter speelt die ook, maar die lijkt niet op 'degene, die u zooeven gespeeld hebt."- I 1 Het was in het Verre Zuiden. „Iloe is den laatsten 'tijd hol weer?" vroeg de toerist. „Nogal goed, vreemdeling," antwoordde de oude, die met de armen over elkaar op een boomstronk zat. „Ik wilde een vuur tje stoken, en de blik sem sloeg er in, zoodat mij de moeite ge spaard werd om het aan te steken.': „Dat was goed." „ik moirel een paar hoornen omhakken, maar een cycloon waaide ze weg, en werd mij dus de moeite gespaard."- „Merkwaardig! Maar wal doet ge nu?" „Ik zil te wachten op een aardbeving, die de aardappelen uit den grond zal schud den." t ZIELSVERHUIZING. „Geloof je aan zielsverhuizing?" „Ik? Neen! Jij?" 1 „Ik stellig." „Zoo, wat was je dan vroeger?" „Een ezel, toen ik je die 50 pop leende." GEVAREN VAN HET ROOKEN. Iemand komt in een winkel sigaren koo- pen en zegt tot den winkelier: „Wist u, dat liet rooken van sigaren hoogst nadee- iig op de hersens werkt?" De winkelier: „Dat is best mogelijk, al thans op uw geheugen schijnt het een zeer slechten invloed 1e bobben. Ik wacht ten minste nog altijd op bet geld van de drie- kistjes sigaren, die ik u een half jaar ge leden leverde."- GETROEFD. „Hoe kunt u, na zich zooveel roem verworven te hebben, nog steeds naar meer verlangen?", vroeg eon,dame aan Napo leon I. „Hoe kunt u, mevrouw," was het anl woord van den keizer, „bij uw groote schoonheid nog blanketsel gebruiken?" EEN PRAATZIEKE VROUW. Zij: „Kijk eens, Karei, liier is nog een portret van me uit mijn meisjesjaren." Hij: „Zoo! Zeker een momentopname?" Zij: „Hoe zoo?"- f Hij„Nu, omdat je er op, staat met jc mond toe.- Boerin tot baar man: „Byuten zijn een paar schilders, die het huis komen uit schilderen, maar ze zeggen er moet ook vee bij. Toe Klaas, ga jij nu eens naar huiten."- VOOR DAMES. SALMOXIAK IN DE HUISHOUDING. Waarschijnlijk is het slechts enkelen on zer lezeressen bekend, van welk groot nut de sain omak kan zijn in de huishouding, en daarom laten wij hier enkele gebruiks aanwijzingen volgen. Een theelepeltje salmoniak op een hal ven liter water reinigt gouden en zilveren sieradeneerrige druppels zuivere salmoniak op den onderkant van briljanten, reinigt deze terstond en hergeeft ze hun ouden glans. Zilveren voorwerpen mogen nog zoo aangeslagen zijn, zij worden weer schoon en glimmend, als men ze legt in een op lossing van 4 5 water en Vs salmoniak, goed afwascht en napoetst. Pluche meubelen worden weer als nieuw, als men ze na het kloppen in de lengte met lauw water en salmoniak afwrijft. Op 1 liter Water twee lepels salmoniak. Met schoon water nawrijven. Vuil geworden ta pijten behandelt men evenzoo. Zwarte kostuumrokken, die geleden heb ben, doet men, nadat men ze flink gereinigd heeft,, over een strijkplank en wasciit ze met een schoone spons en saimoniakwajer (evenveel water als salmoniak) van hoven tol ondeien af, daarna, legt men een doek over den rok, strijkt hem even op en hangt hem te drogen. Een eetlepel salmoniak ju 1 liter water reinigt haarborstels en kammen van slof en vet. Daarna met schoon wafer naspoe len, in de zon of bij liet vuur laten drogen. Witte handschoenen van militairen wascht men hel best in lauwe, dikke zeep- ziedcrsloog met een eetlepel snlmonink ver mengd. Zwarte kant, die door vet geleden heeft, haalt men door water en salmoniak, 9/io water en '/ia salmoniak. Vergulde lijsten enz. reinigt men behoed zaam met watten en een mengsel van 25 gram salmoniak en 100 gram zeeppoeder, liet wrijven moet voorzichtig geschieden, daar het verguldsel dikwijls zeer dun is. Salmoniak is het beste middel voor het schoonmaken van lampen. Zij neemt ook het zwart van den brander af en maakt dien als uit uw. Kragen van heerenrokken reinigt men, door don kraag met koud regenwater te be vochtigen en op een klein jriekje met sal moniak te doen. Met den rug van een mes neemt men dan het vuil er af, wascht de plek met regenwater uil en doet dit over den geheelen kraag, tot hij schoon is. Dat gebruik van salmoniak ook bij de behandeling der groote wasch van veel nut is, zal wel voldoende hekend zijn. Men wendt het voornamelijk aan hij het wassclieu van wollen-goederen en -dekens. Salmoniak wordt ook veelvuldig als ge neesmiddel gebruikt. Do zoogenaamde vlug ge zalfjes, die men zonder recept in de apotheek baalt, bestaan uit één deel geest van salmoniak en vier deelen provincie- olie. Tegen inseclensteken wondt men leven eens geest van salmoniak aan. Salmoniak moet goed gekurkt bewaard worden, anders veiliest zij liaar uitwerking. WENKEN. Bloedstelpend middel. Om lievige bloedingen te Bielpen, .Wendt men het volgende middel aan. Een Watje wordt in warm, schoon water gedoopt en op de wond gelegd. Hel resultaat is verras send. Zelfs hij kwetsuren aan den pols ader houdt de bloeding onmiddellijk op. Watten alleen, of die in koud Water ge doopt zijn, brengen zulk een gunstige for king niet te weeg. Roorvascline is bij brand wonden een uitstekend middel. Onmiddellijk aangewend, verzacht hot de pijnen en voor komt het vormen van blaren; men moet hel er echter tamelijk dik opleggen en het dikwijls vernieuwen. In geval de verwon ding zich in het gezicht bevind, Ivyorden do watten er overheen gebonden. Do genezing begint dadelijk. Tegen keelontsteking. Tegen keelontstekingen, die vooral bij kinderen veelvuldig voorkomen, en ontstaan door het zich vastzetten van bacteriën, is het raadzaam te doen gorgelen met anti- sep lisehen drank. Vooral is het dagelijksch gebruik van hypermanganzure kali zeer aan te bevolen. Men neemt kdeinei SCHIEDAM! iCH OMHAKT „Zoo." "4 j

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 9