BINNENLAND. V STADSNIEUWS. Soldaten moeten mot telden zijn geslo kon on ©en officier moot lion zoo hebben laten loepen. dat door ct'ii vernuftige uitvinding zuli met do bajonet van hot geweer telkens m do knieschijf staken, ter wijl hun handen on don rug geltonden va ion. Ook do kwispedoor s[teelt voor oon liolananjko rol. terwijl de soldaten to At- lenslein genoodzaakt werden zich in ij--- <m modderwater te baden. Do behandeling wordt Vrijdag voortge zet. Hofbericht. Wegen- het nierlijden van Zijne Keizer hjke Hoogheid, tien Aartshertog Frans For dinand van (icMenrijk. zal het Hof mot ingong \an morgen, een week middelbaren en een week lichten touw aannemen. Van het hof. II. M. de Koningin en Pr in- Hendiik zijn ai-tcravond per koninklijken trom te 7 u. 32 min. aan hot station Het Loo aan gekomen en niet het gevo-lg pei rijtuig n.uir hot polei- gereden, luide door het publiek toegejuicht. Consulaire dienst. Ten gevolge van het overlijden van den consul generaal der Nederlanden te ("hi cage, is do vice-consul aldaar, de heer C. vaii Ilija van Alkemade, belast met de waarneming van het consulaat-generaal. Ome Marine. Hr. Als. Kortenjaer is bieden van Vera, Cruz naar Tampico vertrokken. AudlSnties. Do gewone audiëntie van den mini-ter van buitenlandsch© zaken zal Vrijdag a.s. ïiiet plaats kobben. Bidderorde. Bij Kon. be-duit van 25 Juni is J. Bruins, ontvanger der gemeente Ruinen, benoem'1 tot ridder in do orde van Oranje-Nassau. Bjij Kon. 1 Kol uit van 25 Juni is J. Bruins, Brouwer, lmofd der openbare school li te Zwolle, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-N'a-sau. Majoor Thomson. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht, is Hr. Als. pantserdek- srhip Noordbrabant onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee J, J. Oudemans, 30 .Turo jl- te Durazzo aangekomen en den Is ten Juli d.a.v. weder vandaar vertrokken. De Znid-Sumatraspoorrreg. Uit 'Batavia wordt aan de „N. R. CL" geseind De landvoogd heeft het eerste gedeelte van de Zuid Sumatra-poor Oesthavcn— Tapdjocnakaraiig geopend. Dit eer-te ge deelte zou loojien van K.AL 0 tot KAl. 9 050. Zooals men weet, zou eerst Telok Betojng het beginpunt van de Zuid-Suma- traspoor zijn. Brigin van dit jaar is daar voor echter de z. g. Oosthaven gekozen, waar een bescheiden haveninrichting tot stand zou worden gebracht. Het geopende weggedeelte is daardoor wellicht wat langer geworden dan 9.050 K.AL Verwoesting te Benkoelen. Do correspondent te Btitavia van 4e „N. R. C." seint, dat de landvoogd naar Benkoelen is vertrokken. Een handelshuis te Amsterdam, dat na de .aardbeving dagelijks in telegrafische verbinding met. Rjenkoelen is geweest, deelt aan het „Jibld." mede, dat het de uitdruk kelijke verklaring ontving, dat het bericht omtrent de .schade, door een stortvloed .aangericht, ton oenenmale onjuist is. Naar wij vernemen, heeft de regeoring der republiek China hij monde van haar gezant to 's-Gravenhage, aan de Neder- landsch© negeering haar deelneming betuigd in het onheil, dat onze koloniën lieeft ge troffen door de aardbeving te Benkoelen. Bezoek Zmld-AfrikaanBclie landbouwers. De Zuid-Airikaansche landbouwers, die thans een bezoek aan Engeland brengen, Rebben bericht ontvangen, dat zij door Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik te "Apeldoorn tijdens een bezoek aari Neder land, in audiëntie ontvangen zullen worden. Reclasseeringtnstelllngen. Hef Centraal Bureau van do vereerd ging van Reclas.seering.sinstellingen is Dinsdag geopend. Als directeur van het bureau treedt op de heer J. Henri Ledeboer, vroeger pre dikant te Breedevoort, terwijl aan het bu reau als adj. directeur verbonden is de heer P. J. Knoop, vroeger plaatsingsagent, van het Genootschap tot Zedelijke Verbete ring van Gevangenen. Holde van de Koningin aan overste Thomson» Gistermorgen te 8.15 uur begaveu de Koningin en de Rrins, vergezeld door de hofdame Baronesse Sloot van Alarxveld, de adjudanten majoor Ridder van Rappard, kapitein jhr. Sickinghe, kapitein Ruys, en <len ordonnansofficier luitenant Sixma. baron van Heemstra, zich naar de kazerne te Groningen, alwaar de troepen van het 12e regiment infanterie met de stafrmiziek van de eerste infanteriebrigade onder com,man- *do van luit.-kolonel Staal waren opgesteld. Na een inspectie over de troepen liet II. M. carré fonn'peren en hield daarna de volgende rede: „Officieren, onder-officieren, korporaals en soldaten! Het is mijn wensch enkele woorden tot u te ïichteu naar aanleiding van het sneucelen van ttuvu wakkeren kameraad en chef. Sedert die droeve mare tot ons kwam, trilt in ons de snaai- van vaderlandsliefde. Nederlandse he harten klopjKM) sneller, volk en leger, wij allen gevoelen ons op een ganseh bijzondere wijze één in rechtmaügen trots op den zoon van onzen stam, die in den -Teem de getoond lieeft wat oud-vaderlandsc.ho plichtsbetrachting en moed beteekenen: op zijn krijgsmakkers jn 'Albanië, die een schooone Liak op de schouders namen in dienst der beschaving. „Van ooggetuigen verpam Ik van do onverschrokkenheid en volharding, waar mede zij hun zwaxen en gevaarvollen plicht vervullenvan de ontbering en moeite, welke zij zich getroosten, waar van wij hier wellicht nooit iets zullen vernemen. Him allen Onzen dank voor hetgeen zij voor den roem van vaderland en leger doen. „Zij herinneren ons aan de veelom vattende roeping, welke aan ons dajper Indisch leger en onze vloot, aan 'het corps 1 K-s t u ur- -am bte na re n js toever trouwd m ons groote Nederland onder de keerkringen. „Wie zoude de talloozo offers kunnen vergeten, die daar gebracht zjjn en iede- ron dag opnieuw worden gebracht, die schitterende wapenfeiten, die daden van zelfverloochening en moed m dienst van liet vaderland verricht,. Ook dezen gedenk ik met groote waardeering en dankbaar heid, die mannen van graniet ,eti van staal. Zij allen gaan on- voor óp den weg van plicht, van veerkracht en van moed. Dat zij ons mochten bezielen groot te zijn als zij. Voorwaar, de dagen van Coen en De Ru y ter zij behoeven, zij mogen niet tot liet verleden behooren."' Na liet beëindigen van deze toespraak werd door de stafmuziek bet. Wien Neer. landsch Bloed ingezet en keerden H, AL en Z. K. H. naar het gouvernementshofel terug. VL AARDING EN, 2 Juli. Gistermiddag had op het terrein der voetbalclub D. V. S. aan den Kethelweg het feest plaats voor de kin deren der leden van de Goöp. 13 rood bakkerij en Verbruiksveroeniging „De Yoorlooper", alhier. Nadat do kinderen zich voor het ge bouw der coöperatie hadden verzameld ging liet in optocht naar hot terrein, begeleid door liet muziekkorps „Voorwaarts". Op bet terrein werden verschillende .wedstrij den gehouden en Werden alle kinderen pnt- liaald. YLAARDINGEN, 2 Juli De collecte voor den gewajienden dienst zal worden gehou den op t> en 7 Juli. Kosteloos» inenting. Jjurgemee-ter en Wethouder? der ,?enxeente Schicdaln maken bekend, dat op Vrijdag, dón 10 Juli a.s„ des middags te 2 uren. do gelegenheid zal zijn open- sgttsfceld tot kostelooze inenting on lier- inenting van de ingezetenen, die zich daar toe in den St. Joris Doele aanmelden. Voor eene juiste vermelding in de vac- cinohewijzen vau de namen en geboorte datums der kinderen, is het gewenscht dat bij de aanmelding worden medegebracht ttrouvvboelkjes dor ofnders of geboortebe wijzen der kinderen. i De Glasindustrie. De glasblazerij „Bc Bataaf", nabij het Huis te Riviere, is Zaterdag stop gezet Al het werkvolk was ld dagen te voren ontslag aangezegd. Deze fabriek heeft eeu grooten voorraad flesschen en maakt nu van dien overvloed en van den zomertijd gebruik om een reor ganisatie in bet beheer te brengen. In plaats van een commissie van bestuur, zal een di recteur de leiding van het bedrijf opgedra gen worden. Tevens zullen de vuren en de vérdere fabriek nagezien en enkele ver beteringen aangebracht worden. "Wanneer- de fabriek weer in werking gesteld zal worden, is nog niet te zeggen. Gemeentelijke Arbeidsbeurs, Gedurende het eerste halfjaar 191-t wer den aan de Arbeidsbeurs genoteerd 643 inschrijvingen van werkzoekers, 423 aan vragen van werkgevers en 249 plaatsingen. Gistermiddag is in de politiewacht aan de Hoofdstraat voorioopig verboncfen ctol2- jarige N. Hage, wonende aan de Hoofd- -trant. Dc knaap had heel water gehaald en was daarmede govauen, waarbij het lieete water over zijn rechterbeen was gestort, en hij daaraan brandwonden had gekregen. Gistermiddag omstreeks 3 uur hebben C. de Jong en J. J. Ramaker, beiden gemeente werklieden, zich gekleed te water bege ven om den heer Hoogstad, wonende in de f'crnissche straat, die in de Spui haven bij de Zweminrichting was geraakt, te redden. Zij slaagden er spoedig in dezen weer be houden op het droge te hejpen. AVillem Aterts, wonende Achter de Teer- stoof, die te 12réi uur in het water was geraakt, is door den gemeentewerker C. de Jong', die zich daartoe gekleed te wa ter begaf, weer op het droge geholpen. Bij de politie is te bevragen een zwart en witharig hondje, reu. 'Binnen 2 maal 24 uren niet afgehaald, worüt het beestje afge maakt. Uit'den Gemeenteraad. II. G ren d verkoop. Verzoek van J. J. Gabel Jr. cj. om grond, gelegen tusschen do Geervlieische-, Brielsebe- en Voornschestxaat, te koopen voor den bouw van ééngezinswoningen; met advies van B. W. De lieer v, d. Zee merkt op, dut bij de vorige uitgifte van grond aan Gabel, blok A, de prijs lager is gesteld in hei belang der Volkshuisvesting. Nu heeft spr. gehoord, dat de daarop gebouwde woningen, nog vóór ze geheel gereed waren, in handen van derden zijn overgegaan, waardoor de huur prijzen een schok hebben gekregen. Als dit gerucht nu waarheid bevat, dan heeft spr. wel bezwaar voortaan nog grond aan Ga bel te verkoopen. Hij zou dus gaarne daar omtrent worden ingelicht De Voorzitter zegt, dat hij er niets van weet en dus geen inlichtingen daarom trent kan geren. De lieer v. d. Velden had dat gerucht ook gehoord en daarbij, dat Gabel de wo ningen had verkocht aan den heer Hïise- kauip. Spr. beeft dit toen aan Gabel ge vraagd en deze antwoordde hem, dat noch hij, noch de heer Ba-ekamp over dien koop gedacht hebben. De lieer mr. Kavelaars lieeft bij dien vorigen verkoop aan Gabel er over ge sproken, out in de verkoopaete een bepa ling op te nemen, -waardoor zekerheid zou worden verkregen, dat daar alleen woningen voor arbeiders zouden komen en blijven. Naar aanleiding daarvan heblieu B. en W. toegezegd er over te zullen nadenken of liet mogelijk was op den grond een servi tuut te leggen. Kunnen R. en W. daarom trent ook mededeel ing doen 't De heer Gosling a zegt, dat daarover in bet college is gesproken, niet alleen, -touar Tint ook adviezen daarover zijn inge wonnen. Dat advies luidde echter, dat 'tniet mogelijk was, omdat een servituut moet zijn ten bate van iets. Er moet dus zijn een lijdend en een oveiheersehend erf. En nu meenden B. en AV., zoowel ids de ad viseur, di-.f bier peen overheersehend erf aanwezig is. De heer mr. Kavelaar»: De straat. De heer G os! inga zegt, dat dit niet kon, en wel, omdat daaromtrent een arrest bestaat. Aan den heer v. d. Zee kan spr. mede- deeien, dat de bouwer hem heeft mede gedeeld en dit niet eenigen tijd geleden, maar hedenmorgen dat de woningen ver huurd waren tegen de prijzen, door hem aan B. en AV. opgegeven; hij denkt er niet aan die prijzen te verhoogen. Eeu bouwer heeft natuurlijk altijd het recht de woningen weer te verkoopen, en dan is de opvolgende eigenaar toch vrij om de prijzen te verhoogen. Het eenige wat dit zou kunnen voorkomen is, bevorde ring van den woningbouw, waardoor de ruime aanbieding zal verkregen worden, die de prijzen op normale hoogte houdt. Dat zal niemand weersproken. Een volgende eigenaar kan niet gebon den worden door beloften van Gabel. Alen kan geen buur vastleggengeen enkel per soon of geen enkele vereeniging zal zich een dergelijke voorwaarde laten opleggen. Het eenige middel tegen overmatige ver hooging is het zooveel mogelijk verruimen vau het woningaanbod. De heer v. d. Zee heeft nu geboord, dat het gerucht niet juist is en zal dus nu stemmen voor het voorstel van B. en AV'. De lieer Koop mans herinnert er aan, dat, toen over de uitgifte van den aan- grenzenden grond aan Gabel, gesproken werd, is gezegd, dat die grond niet be- hooide tot den rivieroever en dit is bij nameting ook juist geblekende grond lag iets meer dan 100 AI. van de rivier verwij derd. Alaar deze grond ligt nu weer dich ter bij de rivier; komt deze nu niet bin nen de lijn die vnor erfpacht bewaard wordt? Valt deze nu niet in den over- strook, waarvan niet zou worden verkocht? De heer Goslinga: Bedoelt u het voor- stcl-Smit? De hoer Koop mans: Het voorstel, dat voortgekomen is uit tie vroegere motie-Smit. De heer Gos 1 inga: Dat voorstel is verworpen. Alen kan dezen grond niet rekenen lot den rivieroever. Deze is altijd beschouwd geweest als grond bestemd voor woning bouw, ook bij de vaststelling van het uit breidingsplan. Bij de doortrekking van het plan aan de andere zijde van hot Spuikanaal is aan genomen, dat die grond zal wórden in han den gehouden voor industrie. Die kan dus in erfpacht worden uitgegeven. j[en kan toch niet midden in dit veld een industrie zet ten? Spr. meent, dat men het daarover allen wel eens is. Niet over erfpacht, maar over de bestemming van den grond. De heer v. AV.es tend or p fioorde den voorzitter van Grondbedrijf zooeven zeg gen: niemand zal weerspreken, dat heteeni- ge middel, om overmatige verliooging van huurprijzen te voorkomen, is, een ruim aan bod van woningen te bevorderen. Deze stelling in haar algemeenheid is juist. Maar men kan dat op verschillende wijze doen. De verruiming van woning aanbod kan in de hand gewerkt worden door een gemeentelijken woningbouw, door het bevorderen van woningbouw- door ver- eenigingen, en men kan liet overlaten aan particuliere bouwers. Spr. boef te rul tijd bezwaar gehad tegen bou wen, zooals hier gebeurd. Als een vereeniging bouwt, zal het aspect altijd veel aangenamer zijn dan wanneer dat. door eigenbouwers geschiedt. Het streven van eigenbouwers is om den grond zoo goedkoop mogelijk te krijgen, zoo goedkoop mogelijk te bouwen en zoo spoe dig mogelijk te verkoopen. Spr. neemt hun dat niet kwalijk, maar zóó is de toestand. Een vereeniging daarentegen tracht de meest gewenschte bebouwing te bereiken. Spr. wil slechts verwijzen naar wat .ver- oenigingen hebben tot stand gebracht in En schedé, Hengelo, en Arnhem, waar heel goede woningen zijn gebouwd niet alleen voor den gezeten arbeider, maar ook voor de kleinere arbeiders. In het collego is door een architect de teekening overgelegd van het ,,roode dorp" in Arnhem, en men heeft Vlaarbij kunnen zien, dat heel wat beters te verkrijgen is dan men hier tot nog toe heeft gezien. Als de Raadsleden daarheen eens een ex cursie maakten, zouden zij dit volmondig erkennen. Onlangs heeft spr. in Enschedé gezien, hoe daar een gelukkige oplossing voor den l>cuw van arbeiderswoningen is toegepast, en wie in Engeland of Duitsehland heelt rond gekeken, zal dit eveneens herhaalde lijk hebben kunnen zieti. En is een aangename temw niet heel veel waard? Dank de hier bestaande Salmonlieid-contmtesie is ook hier »eeds verbetering waar te nemen, maar tot beden lieeft spr. nog geen t(rekeningen gezien, die mot de (bior hem genoemde 1 vuns-wijzen gelijk gesteld zou kunnen worden. Spr. wil niet zeggen, dal bet gemakkelijk gaaf om goede oplossingen te vinden, maai door vereenigingeu is zulk een bouw uit te voeren en het blijkt dus .dal svel degelijk tegen de stelling van den A'oorzitter van Grondbedrijf wel iets te zeggen valt. De heer Kavelaars is altijd juridisch scherp en deze keek ernstig, toen straks gezegd weid, dat er eeu arrest bestond in zake servituut. Als dat dus misschien niet vaststaat, zou liet te onderzoeken zijn, want bet is van belang voor de gemeente dit te weten. Spr. wil wel den bouw van arbeider? woningen bespoedigen, maar hij wil, dat daarbij ook op het uiterlijk van den bouw gelet wordt. De heer Goslings merkt op., dat de heer v. AVestendorp zijn stelling niet heeft weersproken. Hij heeft alleen betoogd, dat er verschillende wijzen zijn, waarop liet ruimere woningaanbod kan bevorderd woi- den. Er is hier nu een voorste], dat in een dier wijzen voorziet, en daarom gaat het nu. En wat de aanbouw van woningen betreft, B. en AA*, hebben blijk gegeven .dat zij ook daaraan willen medewerken. Door den heer v AVestendorp zijn de nadeelen genoemd, die bestaan tegen eigen bouw, maar spr. zou een hoelen middag kunnen vullen met de bespreking van de bezwaren, tegen het bouwen door vereini gingen. Echter lieeft het co-llege toondook aan vereenigingen zijn medewerking te wil len verleeneo. Het bouwen door de gemeente is een gloednieuw idee, dat de heer v. AVesten dorp hier nu rauwelijks in de vergadering brengt. j De heer v. AVestendorp dacht, zoo duidelijk te hebben uiteengezet, wat een eigenbouwer is en waarom hij aan ande ren bouw de voorkeur geeft. Bouw door de gemeente is wel een nieuwe idee, maar niet van spr. afkomstig. En nieuwe ideeën vinden ook hun weg wel. Kan Schiedam niet doen, wat b.v. En schedé doet? Het zijn beide steden met groote arbeidersbevolking, die, zich voort durend sterk uitbreiden. Over onze voorgangers wordt vaak scherp geoordeeldlaten wij oppassen, dat wij door wie na ons komen, ook niet zoo scherp beoordeeld zullen worden. Spr. begrijpt wel, dat liet nieuwe idee van bouw door de gemeente niet dadelijk hier ingang zaJ vinden, maar hij r.unlulen fieeren aan, afs zo uitgaan, tiaar of in Arnhem eens te gaan kijken. De heer de Brui n zal met deze warm ti met over erfpacht spreken, maar moet toch zijn verwondering uitspreken over den lie.u Goslinga, die nu weer zegt, dat erfpacht niet gewenscht is voor woningbouw. Da.t nu is toch geen zuiver zaken doen. Als men het over industrie heeft, dan heet liet, dat erfpacht een bezwaar is, om- Jat de industrie zulke sommen in den grond moet steken en kostbare werken moet uit voeren. De stelling der erfpachters rust op de waardevermeerdering van den grond en die geldt ook voor den gromt waarop deze woningen zullen worden gebouwd. Als deze woningen uitgemolken zijn en als de waarde van den grond verhoogd is, dan zullen alleen de eigenaars van de waar devermeerdering ju-of! toeren. 1 De aangrenzende grond werd voor ©en prikje uitgegeven en de kooper alleen pro fiteert daarvan. Dat op dezen grond wo ningen zullen worden gebouwd is geen mo tief om niet aan erfpacht vast te houden. De heer Evers merkt op, dat de erf pachters steeds spreken over waarde v e r- meerdering, maar de kans bestaat ook, dat er een waardevermindering zal komen. AVic kan zeggen of in Rotterdam over 50 jaar no® van waardevermeerdering van grond sprake zal zijn? En als er waarde- verenmdering komt, zullen dan de koopers ook niet in hun belangen gekort zijn? In Schiedam lieeft men de ervaring om trent waardevermindering opgedaan. Er is hier een tijd geweest, dat de panden enorm in waarde achteruitgingen. Spr. gelooft ook wel, dat in (de eerste jaren de grond nog wel in waarde zal stij gen, maar in de toekomst blijft de risico van waardevermindering bestaan. De heer Koopmans noemt het zeer juist, dat de waardevermeerdering moet ko men aan de gemeenschap, maar lilet is even billijk, dat deze ook de waardevermindering draagt i 1 De- beer Goslinga zal met deze tem peratuur ook niet op een erfpachtsbespre king ingaan. - i f i Aan den heer v. AVestendorp, die gesprok ken heeft over de nadeelen van eigenbouw, wil bij opmerken, dat liern met bekend is of het wel de Gemeente is die te En schedé de nieu,we arbeiderswoningen heeft gebouwd. Zelfs Amsterdam, waar do parüjgenooten van den heer v. AVestendorp toch wel invloed hebben, durft den Gemeen telijken bouw nog niet aan. 4 De Gemeente heeft bij den verkoop van den aangrenzenden grond aan Gabel re ductie oj) den grondprijs gegeven, op voor waarde, dat daar ééngezinswoningen zonden worden gebouwd. Dat is een ideaal-oplos» sing; zulke woningen zijn hier nog mo gelijk en die moeten worden toegejuicht De heer ile Bruin: Weineen! De heer Goslinga: Neen, daar voelt de heer de Bruin niets voor. ill et idee, dat ieder gezin een hoekje lieeft waar het. ge heel zelfstandig is, waar liet volkomen vrij is, acht hij het teerste bezit bel is iets eigens. De kazerne-won ing daarentegen werkt ont bindend op het gezin. De menschen leven daarin te veel dooreen, niet afgescheiden en op zichzelf. Het valt niet te ontkennen, dat éénge zinswoningen van ontzettende beleckenis zijn voor liet gezinsleven. In de oude stad. die vroeger (door wal len omgeven was, ziet men de nauwe stra ten eu steegjes en waarom bouwde men zoo? Omdat men vasthield aim den wensch van een eigen woninkje. Zie slechts rfe Kieuwstraat, de Laan en de da u-op [uit komende stegen on sloppen. Alen ziet .daar hoe men aan dat idee vasthield. En nu geeft sur. toe, dat men het daarmede niet eens kan zijn, maar dat is toch een motief om den houw van zulke woningen te be vorderen. Natuurlijk is twee woningen op elkaar goedkooper dan naast elkaar, omdat men maar 1 stuk grond noodig heelt De heer Ho at man merkt op, dal "de meeningen der verschillende raadsleden over deze kwestie aan alien voldoende hekend rijn. i (s het nu niet mogelijk, dat een dergelijk debat slechts éénmaal per jaar plaats beeft Spr, is wel voor een onbeperkte vrijheid van het woord, maar hij acht hot niet in het belang dei- Gemeente om teen zelfde debat elke maand te houden. Hij zou dus zeer gaarne zien, dat er een .regeling werd gevonden, waardoor die debatten eenmaal per jaar plaats hebben of wanneer er een verwisseling van leden in den Raad plaats gehad heeft Dé V o or zit ter is het volmaakt rnet den heer Houtman eens, dat liet jammer is, dat. zooveel tijd besteed wordt aan zulke besprekingen, maar deze bespreking gaat niet buiten de orde. Spr. hoopt echter, dat de heeren de opmerking ter harte zullen nemen en zoo min mogelijk zich zullen begeven in discussies, die vermeden kun nen worden. De heer de Bruin kan tot rijn leed wezen den wensch van den heer Houtman met onderschrijven, omdat de grondpolitiek van zeer veel belang is en pok de woning bouw van groot lieteekenis geacht moet wor den. Do heer Houtman wijkt cp het ge bied van grondpolitiek sterk af van zijn eigen partij en houidt er een eigen standpunt op na. Het is wei mógelijk", dat hem dit vraagstuk weinig interesseert, maar nictn zal hem in den weg staan zich! telkens te verwijderen wanneer over deze onderwer pen gesproken wtordt. Spr. meent, dat, als grond heneden de waarde wordt verkocht, hij het recht heeft zijn stem telkens daartegen te verheffen, evenzeer wanneer de 'waardevermceiriering i an den grond aan do gemeenschap wordt onttrokken. i Het is merkwaardig de kronkelingen te zien die de heer Goslinga toont wanneer hij spreekt van eenige tegemoetkomingen. Eenigo weken geleden heeft hij gesproken over hot aanbevelenswaardige van 3 etages, nu verdedigt hij ééngezinswoningenen tel kens werd daarbij het belang der volkskracht uitgespeeld. Spr. kan zich echter niet voorstellen, dat iemand, die op een bovenwoning woont, minder waard zou zijn dan iemand die in een ééngezinswoning woont. Vindt de heer Goslinga de poppenkastjes mooi, die daar nu gebouwd wordenSpr. heeft zulke woningen nooit mooi gevon den. Hij wil wel .medewerken om in den woningnood te voorzien. Maar als men iets wil doeri voor den woningnood, dan kan de Gemeente toch doen wat de heer v. AAres- tendorp zooeven gezegd lieert. Geef den grond in erfpacht uit tegen een lagen canon, dan behoudt ge daarop smacht, maar verkoop den grond niet tegen te la gen prijs zonder eenigen waarborg, dat er geen speculatie mede bedoeld wordt. Het verzet ligt niet bij een of ander raadslid, maar omdat de zaak vierkant verkeerd is. De heer mr. Kavelaars heeft van den heer Goslinjga gehoord, dat een servituut niet, kan gevestigd worden voor een straat, maar zou nog' wel willen vernemen of dit vonnis is van den Hoogen Raad of van een lager rechtscollege. Alaar zelfs aangenomen "dat die hoogste uitspraak bestaat, dan wil spr. er toch pp vijzen, dat te Amsterdam op enkele grach ten een verband ligt om te bouwen boven zekere aangegeven hoogte. De heer v. d. Volden: Dat doet onze Bouwverordening ook. i De heer mr. Kavelaars: Als dat ook hier bestaat, kan dan in die Bouwveror dening ook niet een bepaling worden op genomen, dat in aangewezen straten een bepaalde hoogte bij den bouw niet mag worden overschreden, of dat daar enkel één gezinswoningen mogen gebouwd warden?, Spr. voelt veel voor ééngezinswoningen, maar liij hécht geen waarde aan oen .ver band dat alleen voor' den bouwer geldt, hij wil een verband dat ook voor de vol gende eigenaren van kracht is, IJ' De heer v. d, Arelden merkt op, dat de inrichting van de woningen daar zóó is, dat er geen bovenwoning op gebouwd kan worden. Door den heer de Bruin, wordt wel ge><

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2