67*" Jaargang. Zaterdag 11 Juli 19!4 110. 14574 Eerste Blad De Fransche hoeve. Uit het land der Staatsexploitatie. Beis-abonnementen. BTTITEKLOI). Schiedam, 11 Juli 191-1. OOSTENRIJK EN SERVIË. A 1 fa a n i kas SCHIEDAM Deze courant verschijnt dagelijks* met uitzondering van Zon- en Feestdagen» Prijs iper kwartaal: -Voor Schiedam en Klaardingen fl. 1.25* franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Koor Schiedam en Klaardingen 10 cent» Afzonderlijke nummers 2 cent Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags yöór een Uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek' Korte Haven.) Prgs dm- Advertentiën: Kan 16 regels fl. ö.92; iedere regel mees 15 cents. Reclame» 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën 5>ïj abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen, In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen,- worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van '40 cents per advertentie* bij vooruitbetaling aan 'het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. De Administratie van de „Schiedamsclie Courant" is gaarne bereid om tegen vergoe ding van porto's aan hare abonnée's, tlio voor korten of langen tijd op reis gaan, de courant aan hun tijdelijk adres te zen den. Ook abonnementen voor den tijd van een heele of halve maand, worden geduren de het reissoezoen gesloten. De ,,Neue Freie Presse" wijst er in een hoofdartikel met-nadruk op, dat de moord te Serajewo niet alleen bij de volken, doch ook bij de kabinetten, het al te lang tot zwijgen gebrachte en schier zoek geraakte Europeesche geweten heeft wakker ge schud. Men kan gevoegelijk zonder over drijving zeggen, aldus het Weenscheblad, dat de cultuurvolken op dit oogenblikaan dé *kijde der Donau-monarchie staan en dat behalve in Servië, overal het scherp ste oordeel wordt geveld over de ver heerlijking van den moord en over het verschoonen van zijn beweegredenen. De moreele vereenzaming van Groot-Servië is duidelijk. Het geheele Duitsche volk staat aan de zijde der Oostenrijksch-Hongaar- sclic monarchie, de Groot-Servische bewe ging wordt in alle Duitsche landen als een gevaar voor den Europeeschen vrede ge brandmerkt. En toch steekt in deze crisis de Donau-monarchie de broederhand uit. Het blad meent ook ernstige redenen te hebben om te meenen, dat het verhonden Italië, de gezindheid van het Duitsche Rijk deelt; daarom zal Italië samen gaande met het Duitsche rijk, het uiterste beproeven, om Servië er toe te bewegen zich van de Groot-Servische beweging los te rukken en thgns eindelijk den nabuur, die het land tijdens den Balkanoorlog met voorzichtig heid heelt behandeld, Irouw te zijn. Enge land zal terecht zijn grooten invloed aan- wenden, om Servië tot bezinning te bren gen en de .verdwijning van de Groot-Ser vische beweging in Europa te bewerkstelli gen. Aldus de „Neue Freie Presse". Uit AYee- nen wordt nog gemeld, dat de stap, door den Oostenrijksch-Hongaarschen gezant te Belgrado bij de Servische regeering, nog deze week zou plaats vinden. Men hoopt, dat, wanneer Servië ambtelijk elke ver houding met de agitatie tot hoogverraad in Bosnië loochent, ook voor de Serviërs een licht zal opgaan, die thans door het dub belzinnige der Servische politiek op een dwaalspoor zijn gebracht. Of de Ooslen- rijksch-Hongaarsche regeering zich mei do doorvoering van haar besluiten zal kuti ne n tevreden stellen, en of de overeen- Roman naar het Duitsch, i van LUISE WESTJORCH. 29) J Toen de gemeenteleden zich den derden dag voer de begrafenis in liet huisje on der de pijnboomen verzamelden, trad Brink- meier als een der eersten op Anne toe, die bleek en met besohreid gezicht in haar zNvart japonnetje naast de kist stond, gaf haar de hand en vroeg: „Wat zijn je plannen voor de toekomst, deern?" Anne's hand lag onbewegelijk in de har de vingers van den burgemeester. „Ik vaar vanavond nog met Karl L'cveste op zijn turfschip naar Bremen, om daar weer een dienst te zoeken. Mijn getuigschrif ten zijn goed. Ik zal er wel spoedig een vinden." „Dat is verstandig," prees Brinkmeier. Een grootmoedige gedachte kwam bij hem op. „Heb je dan nog wel genoeg geld, dat je niet in verlegenheid komt? Anders Hij stak de hand in zijn zak. Het schoot 'Anne nu te binnen, dat Al- heid haar veel geld had geboden als zij Enno wat voorjokken wilde en haar liefde voor hem verloochenen. En zij antwoordde met b'evende lippen: „Ik dank je, burgemeester, voor je goe den wil. Ik heb 't niet nooÜig." Toen begon de plechtigheid. De kist werd op den gereedstaanden wagen getild. Enno Brinkmeier liep naast het span van zijn komst, die in den gemeens-chappelijken mi nisterraad is getroffen, ook alle maatrege len aan de harnl doet. die door den moord te Serajewo noodzakelijk geworden zijn, zal van liet antwoord afhangen, dat de regee- ving der Donau-monarcliie uit Belgrado ont vangen zal. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Engeland. De eerste vergadering van de door de ('biermannen in 't leven geroepen vooiloo- pige regeering in Ulster, floor Sir Edward Carson bijeengeroepen, tuut, haar Reuter seint, gisteren te Belfast plaats. De beraad slagingen waren niet openhaar. Zij werden gehouden in Ulsterhall, dat door een macld van vierhonderd gewapende vrijwilligers werd bewaakt. Onder de aanwezigen waren o.a. de her tog van Abercorn, de markies van London derry en de Uisterschc "Unionistische par lementsleden. Officieel wordt meegedeeld, dat de Raad van deze revolutionaire Ulster-regeering in Ulster een resolutie heeft aangenomen, waarin hij verklaart. bereid te zijn alle voorstellen in overweging te nemen, die de rechten van Ulster onder liet Rijkspar- lement handhaven, maar wantrouwen uit spreekt in de goede trouw der regeering. Daardoor is de Raad gedwongen te blij ven volharden in zijn tegenstand tegen hel opleggen van het Home Bulepaiieinent aan Ulster. De Baad gaf in overeenstemming hier mede instructies uit. Voorts werd nog een resolutie aangeno men, waarbij de bevolking werd gevraagd, evenals tot dusver, hel noodige zelfbedwang in acht te nemen hij het uitvoeren van de «steppen, waartoe de* uitvoerende macht zal besluiten. F rank r ij k. De commissie uit den Senaat voor de financiën! heeft zich door 'do oproerige demonstraties der postbcainbetn niet laten timideeren en gisteren met 13 tegen één stem, ondanks de bemiddeling van minister Thomson, dc aangevraagde credielen voor vergoeding van verblijfkosten van óe post- assistenten geweigerd. Dc vorige maal leidde deze weigering tot de bekende relletjes aim hel hootdpostkan- loor. De minister van financiën heeft gisteren in dc Kamer meegedeeld, dat de uitgaven steeds 'toenemen, voornamelijk door de nieu we maatregelen in liet belang der natio nale verdediging. Hij wenschtc zich zeiven geluk met het welslagen van de laatste leening. De hegrooting voor 1915 wijst een tekort aan van omstreeks (100 miltioea francs. Uit de nieuwe belastingen kan op een 400 mil- lioen worden gerekend, Ier wijl de inkom stenbelasting waarschijnlijk soepel genoeg vader en bracht zijn ouden vriend naar zijn laatste rus (plants. 's Avonds nam hij afscheid van Anne. Zij verging van verdriet over haar vader. „Ik kan je niet zeggen, wat voor een verlangen ik naar den ouden man heb. Als ik jou niet had, dan zou het leven mij eeti last zijn." Het was een treurig afscheid. Behalve het verdriet van 't scheiden luid ieder zijn eigen leed. En hoe groot het vertrouwen ook was, dat zij in elkaar stelden, zoo scheen er toch slechts een kleine straal van hoop in heider hart. „Bezoek je mij ook eens in Bremen?" vroeg Anne schuchter. En iiij antwoordde met een voor haar onbegrijpelijke bitterheid: >,'t Kan wel zijn. dat ik daar heel gauw lieen moet." ,.lk schrijf je dan, waar ik woon." „Schrijf poste restante Scharmbeck, als ;e mij wat te vertellen hebt. Dan fa aal ik je brief daar af. Niemand op de hoeve hoeft daarvan jets te weten." „Nee, ik zal je niet in ongelegenheid brengen." „Anne!" Hij trok haar in zijn armen en kuste haar. s,Er mag gebeuren wat wil: ik blijf je trouw." En nu verliet hij haar en ging haastig huiswaarts. Zijn vaderlijke hoeve kwam hem somher der dan ooit voor. Nooii had de zwaarmoe digheid, die als oen zwarte wolk over liet tod. bijna aan den grond afhangend rieten dak lag, hem zoozeer gedrukt als nu. En hoe hard hij ook werkte, dat drukkende gevoel verliet hem in de eerstvolgende da gen niet. Waar hij ook liep of stond, al tijd zag liij het hegraven geraamte, de be roofde kas. De zolders vol vruchten en graan lieten hem onverschillig. Hij reé.-i zal blijken, om daaruit de nog resteorende 200 mi!lioen te halen. De minister zal de onlwerp-begrooting voor 1915 indienen, vóór de Kamer, met reces gaat. De regeering zal alles in het werk stellen, om de hegrooting met de ge wone middelen sluitend te krijgen. Denemarken. De verkiezingen voor het La tul thing (Eer ste Kamer) noodig geworden wegens zijn weigerachtige houding tegenover de in de grondwetsherziening voorgestelde kiesrecht- uitbreiding, heeft aan de linkerzijde de over winning gebracht. De rechterzijde verloor 5 zetels, terwijl van de 12 door den koning benoemde leden er 9 voorstanders zijn van de door de regeering ingediende grond wetsherziening. Het nieuwe Landthing bestaat uit 38 voorstanders en 28 tegenstanders van het legeerings-onlweip. In de ontbonden Kamer stonden de voor- en tegenstanders in gelij ken getale van 33 tegenover elkander. Een Reu ter telegram uit Durazzo dd. gisteren meldt, dat de toestand er onver anderd is. In de vijandelijke Stellingen wordt fles nachts levendige beweging waarge nomen. De regeering verlengde het contract met de stoomvaartmaatschappij „Dalnmzia" betreffende de huur van het stoomschip „llerzegowina". De correspondent van de ,.X. R. Ct." Ie Durazzo meldt V-qurte nog dd. gisteren: De Xcderlandscfae officieren bevestigen dat de Epiroten op den zesden Juli Korilsa hebben bezet, na de officieren Snellen van Vollenhoven, Doorman en Malinckrodi met het geheele garnizoen en al hot oorlogs- materieel naar Walona te hebben laten aftrekken. De officieren Verhuist en Reimers, die te Elibassan gevangen werden gehouden, zijn gistel-en te Sjak aangekomen. De leiders der op-tandelingcn daar hebben te Durazzo kennis gegeven, dat zij bereid zijn heide officieren vrij te laten, mits dezen zich verhinden, vooitaan onvoorwaardelijk onzij dig te blijven. .De vorst had heden Inmael Kemal boy, l'renk Rljb Doda en Umer pa-ja Fieri ten pal ei ze ontboden om den toestand te be spreken. Na langdurig overleg zijn allen {iet er over eens geworden, dat alleen onverwijld militair ingrijpen van Europa 10 JAAR GARANTIE Kii NSTSPEL en ELEGTRPIANO'S. VUUGElSisHET ADRES JB^-KESSELS'KQN.FABRIEK. TILBURG VRAAGT CATALOGUS SOK TERMÜHBETAUKG kreunend uil den slaap in zijn legerstede overeind. .Misschien was hier, juist bier, die afschuwelijke moord gepleegd. Hoe kon een mensch rustig slapen in dit heil? liet gebeurde in die dagen, dat een koe hij het kalven stierf en dat een onweers bui een Jading turf in het kanaal spoelde. Vroeger zouden 'zulke rampen Enno ge- hiitderd hebben. Nu vervulden ze hem met grimmige voldoening. Mot vloek beladen goedHel was geheel zooals hot behoor de, dat hel verloren ging. Het was mis schien het hete; als men huis en erf van de hand kon doen. Toen die gedachte eenmaal hij hem was opgekomen, prentte die zich vast ju zijn hoofd, Ja, wellicht was dal de boete, die Gods beteedigde ge rechtigheid eischic, de eenige, die voldoe ning gaf. Hoe kon men een geheel leven door, dezen grond, door den huigharligsten moord verkregen, blijven bebo 'wen? Kon men door liet leven gaan me' en vroose- lijken afkeer van elk ding, nen bezat, met dien vreeselijken afke m hetgeen men was Maar nu sprak liet nuchtere, gezonde verstand van gijn geslacht en kwam in conflict met zijn gedachten. Onrechtmatig verkregen goed teruggeven, ja, dal was heel goed. Maar aan wien moesten de Brink meiers dat dan teruggeven Aan den ver moorde en zijn geslacht? Niemand kende diens naam. En hem had het gestolen geld imk niet toebehoord. Aioesten zij de hoeve aan de kas van het dertiende huzaren- legimeid ge\en? Waar wa> Napoleon's dertiende huzarenregiment? En hoeveel van de hoeve moest men geven? Hel was toch niet alleen gestolen goed. Vete Brinkmeiers hadden in zwaren arbeid hun levenskrach ten daaraan gegeven en het voor hun ge slacht verkregen. Toen viel hem in, dat den Albaneesohen staal nog zou kunnen redden. Generaal De Veer is reeds vandaag uit Walona hier teruggekeerd. De „Lokal Anzejger" [meldt uit Durazzo, dat de opstandelingen aan d<> internatio nale commi.-sie van toezicht een brief heb ben gezonden, waarin de uitui-s. hng van de gevangen genomen Nederland-whe offi cieren Verhuist en Reimers aangeboden wordt en neg een brief, waarin zij ei-ohen stellen in venhand met den „moord to Kroja," waarvoor zij anders met bloed wraak dreigen. De berichten uit Ejnrus zijn ernstig. De Grieksche troepen en de Epiroten mar- chceien op de heele lijn TepelenKorilsa voorwaart-. Zij liebben Bevat aangevallen, maar zijn teruggeslagen. De bevolking vlucht, daar de troepen niet in slaat zijn om den Grieken en Epiroten weerstand te bieden. j Naar het Alilaneesohe dagblad „Italia" uit Durazzo verneemt, is te Skoetari een tegen den vorst gerichte beweging uitge broken onder de mohammedanen, die ook het Oostenrijkse,he draadloos telegrafische station hebben beschoten. Toen overste Phillips met een afdeeling internationale troepen te hulp kwam, waren de aanvallers reeds verdwenen. i ii. In een vorig artikel hebbel wij betoogd, dal de kwestie van de geschiktheid van de gemeenschap voor bedrijfsleider in Duitschland niet meer objectiviteit behan deld wordt dan in Nederland. In Nederland, zoo zeilen wij uiteen, wordt deze kwestie behandeld als* politieke kwestie, iu Duitsch land mist men vrijwel de factor der poli tiek, die een juist inzicht in de kwestie moei vcrlroeheJen. En nu is hel opmer kelijk, dat men zelfs in Duitschland. dat gelijk wij meenen te hebben aangetoond voor dezen bedrijfsvorm zoo héél veel geschikter is dan ons land, hoe langer hoe meer opkomt tegen gemeente- en staatsex ploitatie. Hei is nog niet zoo heel lang geleden, rlat er zich in Duitschland vrijwel geen enkele stem tegen staatsexploitatie ver hief. En gebeurde dat, dan was men er met een paar groote gebaren af: eenerzijds wees men op de Pruisisch Hessisehe sporen en op de llijksposl als bewijzen van waf er met staatsexploitatie te bereiken was, an derzijds herinnerde men zuchtend aan de Groote Berlijnsche Tram wegmaai schappij als slechl voorbeeld van een concessie-exploi tatie en verder commentaar werd overbodig geacht. Doch hier en daar had men loch met de onrechtvaardig verkregen goed aan den Staat wordt gegeven, als men den recht matige n eigenaar niet kan vinden. Waren de Brinkmeiers verplicht dat te doen? 's Avonds, als dc wolken laag neerhingen, bet veen in diepe duisternis lag gehuld en de uil in de dennen om den bakoven zijn klagend geschreeuw liet hoeren, was hij overtuigd, dal, zij dat moi'sten doen. Maar wanneer 's morgens de zon helder over de velden scheen, die de Hrinkrueiets in hel zweet huns annsohijns hadden ont gonnen, de toppen der vruchtboomen ver guldde, die de Brinkmeicr- geplant en ver edeld hadden en het rieten dak, waaronder zij geboren waren en hun werkzaam, moei- tcvo! leven hadden gesleten, vond hij dien eisch ongehoord, een uitvloeisel van zijn koorlsaehtigen toestand. Hij zou gaarne mei iemand over zijn twij fel gesproken hebben. Afaar motewion kon hij spreken? Mol zijn vader? Ilinnerk Rrink- meier zou eerder dp daad herhaald bob hen dan een handbreed grond van zijn hoeve af te staan. Zijn familietrots ver bood hem een anderen Sprockholmer zijn vertrouwen te schenken. En moeder was te zaeht. Die streek zalf over elke wonde. Bestreed zij zelfs nief, dal er een vloek op hel geslacht dor Brinkmeier's lag? Ieder droeg in zich zelf vloek en zegen, volgens haar bewering. En ieder kon uit zich zelf al de vloeken der wereld overwinnen. Alaar in don bijbel stond toch duidelijk, dat God do schuld dor vaderen wil bezoeken aan de kinderen tot in het derde en vierde geslacht. Neen, zijn moeder mocht zijn ge wetensbezwaren niet in slaap sussen. Lij had iemand noodig, die zonder medelijden en zonder eigenbelang hem den weg aan toonde, dien hij gaan moest tusschen zijn plicht als zoon, die zijn vader en diens alleenzaligmakende gemeente-exploitatie on aangename ervaringen., Alen vond het on mogelijk de bedrijven zoo commercieel te leiden als wel moest, men zat met de beambten, die wel gelijke en naar vaste regels uitbetaalde loonen wenschten. maar zich niet altijd behoorlijk inspanden. Alet en provisie kon men niet werken. De ge- meenteschulden groeiden met fabelachtige snelheid, kortom, men raakte in bet moe ras. Toen kwam het voorstel om voor de gemeentelijke monopolie-exploitaties een nieuwen vorm in te richten, die de voor- deelen eener - particuliere, streng-oommer- cieele exploitatie zou hebben zonder de na- deelen van de concessies, waarvan ook in Duitschland overvloedig gebleken is. Waai de groote moeilijkheid hij een concessie het maken van de concessie zelve is, omdat het bijna boven de menschelijke kracht gaat zulk een concessie als ieder groot in gewikkeld contact zoo te maken, dal daar uit niet bezwaren voortvloeien, stelde men voor niet meer aan concessies te denken, doch eenvoudig particuliere maatschappijen op te richten, waarin de stad een belang rijk aandeel zou hebben, terwijl zij ook in den raad van loeziclit der maatschap pijen een gewichtige stem zou hebben. Yfij begrijpen niet goed, hoe dit een op lossing kan zijn, hoe men met name in po litiek verder ontwikkelde landen liet groole bezwaar van den politieleen invloed, ten eigen bate door (le beambten uitgeoefend, zou kunnen ontgaan. En evenmin is ons duidelijk, hoe tegenover zulk een maat schappij de overheid haar algclieele onaf hankelijkheid zou kunnen bewaren noch boe men hier vermijdt, dat ook andere politieke invloeden weer inwerken Op de exploitatie van een dergelijke maatschappij. lnliisschen deze bedenkingen gelden meer Nederlandse he dan Duitsche toestan den. En zno is hel wellicht le verklaren,, dal Aliona en ate wij goed begrijpen nok Koningsbergen, uitmuntende resultaten met deze nieuwe bedrijfsinrichting gehad heb ben. De laatste 'stad stond in 1910 voor een verhooging van 25 pet. van haar in komstenbelasting. Toen heeft zij haar in eigen beheer geëxploiteerde electrische cen trale en electrische tram ingebracht in zulk een gcmengd-economische maatschap pij. gelijk hij in Duitschland genoemd wordt. En liet de stad gaat trekken van een tram, die haar tot nu toe steeds geld gekost heeft, de beambten zijn er finan- ceiel heter aan toe, de bestuurskosten zijn geringer, de afschrijvingen grooter en de 25 pet. belasliugverhooging wits onnoodig. Niet minder tevreden uitte zich de opper burgemeester van Aliona in het onlangs ge houden congres van den „Duitsclien Steden- dag". Dok A tinna was tot dezen gemengd - economisclien bedrijfsvorm overgegaan en bad daarmee resultaten bereikt, die met eigen beheer onmogelijk ie bereiken waren geweest. Nu ligt het voor de hand, dat op deze vergadering niet louter instemming heluigd wenschen moet eerbiedigen, en zijn plicht als eerlijk man, die er geen rust hij "kau vinden om van gestolen goed een lekker leven te leiden. 1 Ten laatste kwam hem de predikant te Gra.sdorf in de gedachte. Een predikant hoeft er óp gestudeerd, wal God mot zijn geboden bedoeld heeft, llij is ook van ambts wege verplicht geheimen te bewaren. Afaar daarop wilde de wantrouwende boerenzoon hel in liet geheel niet laten aankomen, llij zou hem zijn zaak niet als een eigen, zaak voordragen, hem niets vertellen van zijn graven naar den schat en van zijn vreeselijke vondst. Ilij wilde den moord slechte als een mogelijkheid voorstellen, aan al zijn vragen een „als" ten grondslag leg gen. Uit do antwoorden van den geeste lijke zou hij dan wel zijn gevolgtrekkingen maken. Hij verklaarde dus Zaterdagavonds dat hij Zondagmorgen naar Grasdorf ter kerke ging. Vrouw Allieid, dig hel ver gebracht had in de kunst van hopen, deed het genoe gen dat te hooien. Het was best moge lijk. dal hij op weg naar de kerk Trina Dópke ontmoette. Enno begaf zich dus des Zondagsnaar dc kerk te GrasdorfHij hoorde echter n'et veel van den preek en zag ook niet, w> op de kerkstoclen plaats namen, want het luir! klopte hem tot in de keel van onrust en zenuwachtigheid. Toen de zegen uitgesproken, het laalsto amen weggestorven was, volgde hij in som bere vastberadenheid den geestelijke naai de pastorie, j (Wordt vervolgd).

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1