H&ndal en Bedrijf ALLERLEI, VOOR DAMES. hier geen ongenoegen sticMten..." Hjeak houdt haar tegten: „Maar moeder, Sit dan eerst wat., 'k Zal wel eventjes oen rijtuig bestellen..." „'Rijtuigjes kosten geld, jongen," bemoei! tooader Pelse zich er heel" gedecideerd mee: „En je heht nou zoo'n duren tijd ach ter den rug met die bevalling..." „Zoon end is 't toch niet, naar zwa gcr Piet z'n boerderij," meent Bertha. Ondertusschen is de oude moeder Baars de deur uitgegaan, den winkel door, stil zwijgend als een slaapwandelaarster. Henk heeft nog de kordaatheid liaar een gulden in de hand te stoppen: Als ze trammen wou, dan was 't zoo end niet naar zwager Piet.. Ze zag hem door haar vochtige oogen aan, medelijdend en verwijtend en stopte den gulden ongemerkt in de gleuf van de toonbankla.:. Toen zoende ze Henk en liep de straat op... Driftig stapte ze voort, met oude-vrouwtjes ges lof., ilaar oogen waren niet meer vochtig... Ze was nu een maal stam geweest. De zaak was van Henk en zij was nu heelemaal overbodig... Wal deed ze nog op de wereld?Iemand die zich uitgekleed heeft, moet ook be hoorlrjk naar bed toe gaan... En niet als een drenzend kind opblijven zitten... Ze was al buiten de stad voor er iets anders in haar hoofd kwam dan die eene gedachte... Het eerst kreeg ze besef van dc vraag', waai' ze naar toe zou gaan. Ja. ze was op weg naar haar dochter Krijntje. Maar daar kon ze niet zoo dadelijk weer aankomen, nadat Piet er pas bad geloosd... Stom kon 'n mensch doen... Nou hadden ze juist aan Henk en Krijntje 't meeste besteed, om ze op goeie spulletjes te zet ten. En geen van beiden had gelegenheid om haar te hebben, nu ze een lastpost was geworden. Ze zag in de verte de hooge peppels al boven de Zuid-Hollandsche wo ning uitsteken... En ze voelde nu eerst recht, hoe vermoeid ze was... Haar voeten brandden en hartkrampen belemmerden haar de ademhaling. Zweetend en hijgend zette ze zich op den berm neer en strikte ze zich de linten van do tulen muts los... Al het bghv'eeg ,op do boerderij ging aan haai' starende blikken voorbij als oen droom... Eindelijk bedaarden de krampen en hartkloppingen wat en kordaat stond ze op en sloeg links den weg af, het landpad in, dat naar Anna, haar tweede dochter, voerde... Maar ,al gauw kon ze niet ver der en moest zo zich de borst .vasthouden zooals haar hart ging bonzen. Als een strain paard vleide ze zich daar neer aan den waterkant en wist niet, hoe te zitten of hoe te liggen, om tot adem <te komen... En als ze weer opscharrelde om voort te gaan, kon ze haast niet vooruit komen, zooals haar voeten brandden en al haar leden pijn deden, en haar hart saraenkramp- te, maar ook zooals die boerderij haar scheen af te stooten aan liet eind van de laan, waar Anna wo-onde, die altijd snau werig tegen haar moeder geweest was en die er haar al zooveel verwijten over ge daan had, dat ze al haar geld in Henk z'n winkel had gestoken. Tot een reuzengevaarte groeide de boer derij in haar oog en de nijdige, grommende hond joeg liaar 'n monsterachtigen schrik ■aan.... Zoo bleef ze voor bet Jiek staan. Ze wou roepen, maar zie kon niet, tot zc neerviel.... „Nou, da's ook wat moois, om zoo'n oud mensch zoo'n eind te laten loopen," hoorde ze Anna's snauwerige stem. „En we zitten er maar mee opgescheept...." Ze voelde zich aan liaar armen opliij- scben en strompelend gingen haar voeten vooruit en het was, of ze niet door liaar eigen wil bewogen werden. „Zeker mot gehad," grinnikte haar schoonzoon... „Afijn, je kan ze tocli niel aan den weg laten liggen." HET WESTLAND, 9 Juli. Veilingen der vereeniging Wesfland. Aard appelen (langt-) f 1.1-41.27V2, dito (ron de) fl1.22V2 per 26 ko.kruisbessen f2.56, roodo aalbessen f4.885.06, witte aalbessen £4.04 per 50 kilo. AMSTERDAM, 10 Juli. Lijnolie. Vliegend £28 273/t, Aug. 27% 27% 273/8 S>ept-pec. 275/s 27%,, Jan.-Apri! 28, 277/8 28. i PARIJS, 10 Juli. Spiritus kalm; per Juli fr. 41.2541.50, Aug. fr. 41.75 betaald, Sept, fr. 41.75 42, 4 laatste mnd. fr. 41.7542.25, 3 mnd. van Oct fr 42 betaald, 4 eerste mnd. fr. 42 dito. BUDAPEST, 10 Juli. Tarwe: Stemming vast. HAMBURG, 10 Juli. Spiritus vast. Juli Alk. 30. Augj.-Sopt. Mk. 30. NEW-YORK, 10 Juli. Juli Sept. Dec Tarwe: 893/8 86% 89% Juli Sept. Dcc Maiai «-= Faillissementen. D i tgeeproken: H. K. Jansen, koopman, te Velsen (Ve!- seroord). Rochter-commissarismr. W. IJ. van Nes van Meerkerk; curr or: mr. A. H. J. Merens. („St.ct.") L. Visser, loodgieter, Amsterdam. Rech- ter-commissaris: mr. J. Slintgcnbergcura lor: mr. L. H. C. Kuhn. L. D. Popp, Amsterdam. Rechter commis saris en curator als voren. li J. Zegwaard, rijwielliandelaar en koop man, te Amsterdam. Rechtercommissaris: mr. J. Slingietnbergcurator: «ir. II. J. Boelen. P. Raxtrjzcr, kaashandelaar, Amsterdam. Rechter-comtaissaris: mr. J. Slingenberg; curator: mr. If. J. Booten. Hi. Wiesterink, handelsagent, Amsterdam Rechter-commissarismr. J. Slingenberg; curator: mr. J. J. B. van der Mandere. Naarnl. Venn. In- en Expoirtmaatschap'pjj Amsterdam-Holland in liquidatie, kantoor houdende te Amsterdam. Ree!der-coiriinrnis- saris en curator als voren. („Hbl.") J. P. Bries, koopman. Den Haar. Rech ter commissaris: mr. ,L rGratauia; cura tor "mr. M J. Burnier. M. J. van Bi lis-el, wagenmaker, te 's-Rra- i enhage. Rechter commis-arismr, J. G Grafama; curator: mr. A. L. Th. van der Does. E J. G. Eversteijn, koopman. Den Haag. Rechtercommissaris: mr. C. W. Sc.lilin.ge- nmnncurator: mr. C. Hombroek. R. Iloltrop, koopman, Den Haag ltech- ter-coinmissarismr. J. G. Grata,ma; cura tor: mr, B. A. Droogleever Fortuym ,C. Tluajscr, winkelier. Den Haag. Rech- ter-commissarismr. J. G. Gr&tama; cura tor: mr. J. C. L. M. van Gils. L. Boas Jr., molenaar, te Voorburg. Rcch Ier-commissarismr. C. W. Schlingemann curatornir. H. D. Hakken. Naaml. Venn. Ned. Eau de Colognefa- bt'iek, voorhoen Leon Groen, te Leiden. Rechtercommissaris: mr. C. IV. Schlinge mann curator: mr. H. G. Gordon. J. Wjlkens, laatstelijk wo-nende te Lei den. Rechter-commis<arismr. IV. Schlingemann; curator: mr. 11 G. Gordon. („N. Ct.") Opgeheven: R. Sieperman, handelsieizigcr. te Utrecht. J. F. O. Lange, te 's-Gravenhage. Geëindigd: Mej. C. Mondeis Brook, te Driebergen. floogwuier te Schiedam, tuli 11: vm. 6-34 nm. 7.1 127 9 7 41 13: 7 48 8.18 14: 8.29 i 8 55 Soogte van het water op de rivieren Berichten van 10 Juli. OBÏTH. 2 u. n.m. 12.27 P^w 0.11 V OBLENZ, 6 u. 's aaorg. 3 46 Gew 0.17 hr RIER, 9 0.59 Gew 0.13.V SUL EN 11 s s 3 60 w 0.08 J> ifHUORt 8 u s 2.81 Gew 0.01 Kon en Man®, r opg Julil2- 3 53 vm ond 8.15 nm s 13 3 54 814 14 3.55 8"13 - 15 Juli L. K. 23 Juli N. M. STIEFMOEDER!,)E EN VERGEKT- MIJ-NIETJES. 't Is wel jammer, dat de Fransche naam pensee, die zeker afkomstig is uit de sen- timenteele bloementaal der vorige eeuw, de veelbeleekenende aan het Duitsch ont leende benaming dezer mooie bloem heeft vervangen. De volkspoëzie had zich van deze plant meester gemaakt. Zij vertelde, dat het grootste onderste bloemblaadje een booze stiefmoeder was, die op twee stoelen (twee meeldraden) zat en rechts en links ook op een sloe! een eigen kind had, terwijl de stiefdochters, die veel mooier waren, zich moesten behelpen op één stoel (het kelk blad), maar zij werden lot ergernis der stiefmoeder zoo mooi, dal de woedende vrouw van boosheid geel werd,, hetgeen men bij de wilde stiefmoederljes nog zien kan,- de tamme weet haar gelen toorn nog te verbergen onder fluweel en zijde. fn betere familieverhoudingen bevindt zich bel bloempje in Polen; daar noemt men het kalki (broertje) en de bruid schenkt liet haar bruidegom, maai ook geen andere. r De officieele naam voor de pensee is Viola tricolor, driekleurig viooltje: ter ver zoening mol de booze stiefmoeder, willen wij er nog alleen bijvoegen, dat men in hel korenveld dc wilde bloempjes verzamelt en er dan thee van bereidt, die tegen tering moet helpen. Daar echter in vrocgeren lijd het volk dit geneeskrachtige kruid, dal toen maals een liefelijken geur verspreidde, zoo ijverig zocht, dat het koren er door ver trapt werd, zoo bad hot bloempje de II. Drievuldigheid haar den geur te ontnemen opdat de mensehen haar niet meer zou den zoeken. En zoo gebeurde het. en de bloem heeft vanaf dien tijd geen geur meer, hoewel zij een viooltje is, maar het mocht voortaan „Drievuldigheidsbloempje" heden. Dit schijnt bijna een laatste herinnering aan de „Jupiterbloem", zooals men ze bij do ouden noemde. In het jaar 1810 kwam dc wilde Pensee om zoo te zeggen in het pensionaat, werd door een Engcischen tuinman opgevoed en gedrild, en zoo is langzamerhand de voor name Pensee van thans ontslaan, waarin bit haar honderden fijne kleurtinten bijna geen gedachte meer is aan liet oude veld viooltje, een onderscheid als „Dag en Nacht", waarom men het ook wel „Dag e.n-Nacht-bloetnpje" noemt. Verwant met de Symboliek der „Pensee' als aandenken, is het lieve, bescheiden* „Vorgcot-mij-nietje", liet zinnebeeld van trouw, liefde en herinnering. Alk» volken van .Germaanschen stam noemen het bloempje aldus: de Duitschers „Vergi-z niein-niclit", de Zweden „Forgatniigej". d" Noren „Torglemmigikkc", en wat de Rei maansche dichters en zangers reeds mei de blauwe bloem hebben aangevangen, zul len wij maar blauwblauw laten. Om den wille der dichters mag men icods blijde zijn, dat zij haar poëtischen naam niet met een vreemden heeft verwisseld, zooals bij de Franschen, waar zij Myosotis (muizen oortje) heet. Ook hier deed de tuinierskunst wonde ren, en waar liet wilde Vergeet-mjj-nietj zooais het is, even mooi bleef, zou het door zijn trotsche nakomelingen reeds lang vergeten zijn; want die heeton: Ni.ven- oogen, Liefdessterren. Koningsbloem, Vic toria, keizerin Elisabeth, en de Pensee kan eveneens zich op prachtige namen be roemen: Germania, Kardinaal, CambeLta. President Carnol, Mooie Koning, ja, zclh Feeënkoningin. DE VOORGANGER VAN HET 'TENNISSPEL. Het zoo geliefde tennisspel, dat alge meen beschouwd wordt als van Engel sehen oorsprong, is eigenlijk niets anders dan het van naam welbekende „jeu de paume". Als balspel is het al van heel ouden datum. Nausiciaii. de dochter van Alci- naiis koning der Phacaken. die den schip breuklijdenden Ulys'sus ontving, vermaakte er zich ai mee met haar gezellinnen. Insge lijks deden de Grieken, bij wie de kinderen als „ezel" moesten staan, als ze een bal niet hadden opgevangen. Bij de Romeinen gold het balspel voor gezonde lichaamsoefening. Galenus raadde het keizer Augustus aan als middel tegen zwaarlijvigheid. Catowas er een geestdriftig beoefenaar van. evenals zoovele voorname Romeinen, die, naar Pli- nius de jongere mededceit, in hun villa's aparte zalen lieten bouwen voor het bal- gpel. Dc regels van het spel verschilden weinig van die van tegenwoordig. Ja, zelfs de met lucht gevulde ballen waren niet onbekend bij de Romeinen, want Atticus uit Napels, een kunstenaar van het gym nasium. had voor Pompejüs den Groole een hal uitgevonden, die uit een met leer be kleedt" varkensblaas bestond. V-ui de voornamen vond het halspel zijn weg naar het volk. Het „jeu de paume" ontleent zijn naam aan de oorspronkelijke manier van spelen. De hal werd nl. met de palm der hand teruggeslagen. Daar dit een nogal tamelijk dikke huid vordert en het menschdom aan hardhandigheid verloor, kwam men op de gedachte rechterhand en -arm met leer te beschermen, tol eindelijk een schrandere hol het raket uitvond. Het eerste raket be stond uit een [linken stok, waaraan be vestigd was een houten raam, hespannen met perkament. Perkament was duur en naar raketten was veel vraag, en zoo wer den niet zelden kostbare handschriften stuk gesneden om voor raketiiekleeding te die nen. De vervaardigers van raketten vormden een afzonderlijk gilde, dat in 1292 dertien meesters telde, die, om dien titel te ver krijgen.; een drie-jarigen leertijd hadden doorgemaakt en een meesterstuk hadden geleverd. De hallen van het „jeu de paume" had den de grootte van een appel en waren ge maakt van zorgvuldig gerolde reepen stof. Ze waren wit en werden vóór ieder spel door bedienden gereinigd in een zak met zemelen. Eerst in het begin der zestiende eeuw schijnt het perkament vervangen te zijn door vlechtwerk, want in 1528 duidde men hel raket aan met den naam van reti culum of klein net; en de dames aan liet hof van Catharina do Media's vlochten zich, ter eere der liefhebbers van het „jeu de paume", het haar op dezelfde wijze als de „raquettiurs", liet bekleedsel van liet reticulum'. "Dit kapsel droeg den naam van „coiffure en raquetles" en had veel succes. Het was een ware hartstocht geworden. Burgos en edellieden lieten, hun dringend ste bezigheden ervoor in den steek. Het werd zoo'n misbruik, dat er verordeningen uitgevaardigd werden, waarbij het spel ge durende de week aan de burgers verboden werd. Een rijk Engelsehman, die op liet laatst der 10e eeuw een reis maakte door Frankrijk, deelt, mee, dat hel land overdekt was met gehouwen voor het halspel. In het jaar 1657 telde men er alleen in Parijs 114 en in de helft der 18e eeuw had men er nog „70" professors van het edele halspel. De Fransche koningen vonden bel niel heneden hun waardigheid aan hel „jeu de paume" deel te nemen. Hel gebruik kwam in zwang om geld te spelen, en zoo zag men Henri 111, die een beroemd halspeler was, en Karei IX mee doen voor inzetten van 1000 en 1500 francs, voor dien tijd groote sommen golds. De inzetten werden hoe langer hoe groe ier en bedroegen ten slotte 10.000 lol 15.000 francs. Onder bodewijk XIY ver minderde de liefhebberij voor het „jeu de paume", ten minste werd liet niet meer zoo veel beoefend door particuliere perso nen; men ging meer kijken naar het spel van beroepsspelers; het werd een publieke vermakelijkheid. De groote bodewijk richtte gr in al zijn residenties aparte zalen voor in, waarvan wel de prachtigste was die van Versailles, dezelfde waar de afgevaar digden van den derden stand in Juni 1789 zwoeren niel te scheiden, vóór de koning aan het land een grondwet geschonken had. Napoleon Hl, die vergeefs pogingen deed om de liefde voor het „jeu de paume" te doen herleven, gat aan dc zaal haar oude bestemming terug. Op het oogenblik is ze voor museum ingericht. Ook liet dc keizer in de Tuilerieën een groot vertrek in orde maken voor hel balspel en wist hij te ver krijgen, dat de stad Parijs or een ge bouw voor zou luien oprichten. Men is cr mee begonnen op den hoek van de Ave nue d'Autin, maar de gebeurtenissen heb ben verhinderd, dat het voltooid werd. Frankrijk stelde geen belang meer in liet „jeu de paume";, het had een te ouder- welschen naamwel begeesterde het zich er voor, toen het onder de benaming van ten nisspel uit Engeland werd ingevoerd. Hei tennis was het echte „jeu de paume"; het eenige verschil tusschen de twee spelen is, dat het eerste in de vrije natuur, 'het laat ste in een besloten ruimte gespeeld wordt. Evenals het tennisspel had het „jeu de paume" zijn speciaal kostuum. en vork reeds vele jaren verpand waren. Een beambte deelde op een desbetreffende vraag aan de markiezin mee. dat de rente elk jaar stipt op tijd betaald werd. Twee acne oude menschen nu eens de mag, dan weer de vrouw kwamen telkens en legden met sidderende band de paar stuivers op de tafel, steeds de stille hoop koesterend, eens weer ongestoord in het bezit der beide voorwerpen waarschijn lijk een herinnering aan een reeds lang oveileden kind te zullen komen. En toen kwam een jaar. waarin niemand zich aan meldde: de beide oudjes waren misschien gestorven en hadden vóór hun heengaan niet eens den zoeten troost gehad, de laat ste herinnering aan hun kind, weer als bun eigendom in handen te hebben.... LEN DIERBARE HERINNERING. Een roerende bank-van-leening-gcschiede- nis vertelt een Parijsch blad. De Markiezin van Guerry vermaakte aan dc stad Parijs 100.000 fres., om jaarlijks uit de renten van liet kapitaal die armzalige voorwerpen, die door werkelijk behoeftige monschen in de stedelijke bank van leening verpand werden, af te lossen. De goede dame werd tof deze edelmoedige daad gebracht door ligt aandoenlijke lot van een zilveren vork en lepel. Toen zij n.l. op zekeren dag de bank van leening, waar zij dikwijls als wel doenster verscheen, bezocht, viel haar aan dacht op een zilveren kindorlepei en -vork; het zilver was in den loop der tijden bijna geel geworden en liet, papiertje, dat om de beide voorwerpen zat, deed zien, dat lepel NIEUWTJES VAN HIER EN DAAR. Vele dokters in Frankrijk en België be velen paardevleesch aan oor tijder- uau bloedarmoede en tuberculose, liet moet ook goed zijn als voorbehoedmiddel tegen kan ker. Madame Konsnetzoff, is, na aan het Rus sische hof en in de opera te Alonte-Carlo gedanst te hebben, geëngageerd voor emi reeks voorstellingen t" New-York tegen een salaris van 25.000 gulden per week. Alle employés, mannen zoowel als vrou wen, op een groot*' boerderij te Vermont, in den slaat New-York, hebben order ont vangen, zich in tegenwoordigheid van hel vee van harde en ruwe woorden le onthou den, daar men ontdekt heeft, dat ruwe taai aanleiding geeft lot vermindering van de melk. Het politiecorps van het negende arron dissement te Parijs bezit een agent, f'osty genaamd, wiens rekenkunst de aandacht trekt, van de geheele wetenschapjjelijke we reld. üp het oogenblik, dat hij een zin hoort uitspreken, kan hij zeggen, hoeveel letters of die bevat. Hij neemt geen tijd om na te denken, en zegt zelfs dat hij niet be hoeft te denke- daar de berekening auto matisch is. De totale waarde van de oppervlakte van de City van Londen in 't vierkant is 3000 millioen gulden. Onlangs heeft men te Londen voor oen klok Louis XV f 148.350 betaald. De klok is 7% voet hoog, heelt een kast van eiken-, tulpen- en koningshout en is met allerlei lofwerk en rl'.-akcn versierd. Onder de wijzerplaat ziet men het gevleugelde beeld van den tijd. Het uurwerk is van Lefaucheur. In Frankrijk vindt men niet minder (tan 8.000.000 schoothondjes, waarvoor 8.000.000 francs belasting betaald wordt. Ue grootste bibliotheek der wereld zal wel de groole boekenverzameling zijn, die in New-York is saamgcbracht uit dc hihlio (heken van Astor en Lennoy. Zij zal 4.500.000 hoeken bevatten, die een waarde van ongeveer 7.200.000 dolhu vertegen woordigen. Een machinist op de spoorwegen in Frankrijk verdient van 2000 tot 2400 gulden per jaar. ANECDOTEN. Bezoekster: „En je zult aan mevrouw wel vertellen, dat ik geweest hen, toen ze uit was?" Dienstbode: „Steilig, mevrouw: ze zal hel erg prettig vinden." Oji een examen vroeg een professor aan een student in dc medicijnen: „als een persoon, die gezond was, maar zich ver beeldde ziek te zijn, om u zond, wal znudl ge dan doen „Ik zou hem eerst ziek maken, en hem dan een tegenvergif toedienen." „Blijf dan niel langer hier, jonge man, maar ga dadelijk praeüseeren. Sollicitant: ,.lk heb hier oen aanbeve lingsbrief van mijn dominéé." ('hef der firma: „Dat is niel voldoende; we hebben uw diensten niet op Zondag noodig. Hebt u geen referentiën van iemand, die u ook de zes andere dagen der week kent?" Zij was zeer ontwikkeld, hij minder. Hij had een vervelend discours gehad over schrijvers, van wie hij weinig wist,, en hun werken, die hij in 't geheel niet kende. Nu vroeg het meisje „Natuurlijk hebt u Romeo en Julia ge lezen?" Een oogenblik aarzelde bij en zei loeit op goed geluk af: „Pardon, alleen maar Romeo." Een reporter was op bezoek bij Edison, den grooten uitvinder en sprak „En u mijnheer, maakt de eerste spreek machine." „Neen," antwoordde Edison: „die wer.l langen tijd vóór mij gemaakt: uit een rib." 1 "T- Dat politieke redevoeringen soms op grap pige wijze onderbroken kunnen worden, blijkt wel uit het volgende: Verleden week werd er een socialistische vergadering gehouden, en de spreker zei „Een man wordt spoedig na zijn dood ver geten." „Niet als u met zijn weduwe trouwt, mijnheer," riep een stem uit de menigte. Na langen tijd ontmoetten twee n*te uis elkaar, en de een verteld rL*n and- r. dat hij hel tooneei verlaten bad. ..Maar waarom hebt ge uw tuoneellorje haan vaarwel gezegd?" vroeg zijn vriend" verbaasd. ..Wel," antwoordde de ander, „ik kreeg een wenk dat het t-mneel niet voor me geschikt wols." „Zoo!" was het antwoord van den vriend. „En kleine vogeltjes vertelden het je ze ker. hé?" „Neen, dn» juist irieL," was liet antwoord, „maar het zouden vogeltjes geworden zijn, ais men ze had laten uitbroeden." Dr. Arnolds maakte een visite bij een zijner patiënten een jonge moeder en zei: „U moet uw baby eiken dag de melk van één koe laten drinken, mevrouw." „Als u het zegt, zal ik liet natuurlijk doen, dokter," sprak het jonge moedertje; „maar ik vrees dat ik er zooveel niet in zal krijgen." „Jan." vroeg Marie, „wat is een syno niem „Een synoniem." antwoordde Jan. „is het noord dat je gebruikt als je het andere niet kunt spellen." MODE. In de winkels zijn de „uitverkoopen"' be gonnen we zijn in 't zoogenaamde ,,.-»ai- son-morte", doode seizoen. Op 't oogen blik wordt er niets nieuws gebracht, en de werkers te Weeuen en Parijs zijn druk in de weer de nieuwe modellen voor den a.s. herfst te maken. Hoe die zijn zullen blijft voor de buitenwereld voorloopig nog geheim. Al- laatste nieuwtje kwam „de cape" tot on-, en we vragen ons af. of ze een lang of kort beslaan zal hebben, Voor de reis zal het oen bijna onmisbaar artikel zijn voor dat doel wordt ze gemaakt van geruite plaidstof. waar soms oen bij passende rok bij komt. Men ziet ze ook in lichtgekleurd lain voor namiddag- of avond-toilet, maar ook in 'I satijn, 't zij zwart of wit. voor meer gekleed. De cape kan niet bepaald op elegance hogen, vooral niet liet model «lat nu ge dragen wordt, daar het verschil in lengte ian vóór- en achlenniddon erg overdre ven is. Maai ze is gemakkelijk mee te no men en om te slaan, en uil dat oogpunt be keken, heeft ze haar verdienste. De linnen-pakjes, die ook dezen zomer weer hij warm weer gedragen worden, zijn bijna alle eender van model. Ze bestaan mt schootmantels en schoot tailles, afgewisseld met rokken met drie volants of pli-j-ées, die vooral jonge mei-jes aardig staan. De vo lants worden afgewerkt met brcedc zoo men, die men ook teiugvindl in de afwer king van kraag en mouwen. Wij vernemen ook dat de onderrokken weer in de mode komen: me| de dunne,, doorzichtige weefsels als zijden crépons,. éoliennes en moiisselines, zijn ze ook onmis baar. De rokken zullen gedragen worden in wil katoen, of dunne gekleurde zij of salijn, en onder de nauwe rokken passen, lei wijl ze al nadat hel toilet liet meebrengt, van voren of op zijde van een split voorzien zulten zijn. In de tailles is al heel weinig verande ring waar te nemen; zonder uitzondering zijn ze in een punt uitgeknipt, hebben het kimono-model, en blouse» zoowel vóór als achter over. Voor dames op rijperen leeftijd, wier fi guur niet meer van het slankste is, verdie nen de Kchoottaiiies aanbeveling. Behalve de geruite stoffen, die voorname lijk in wil-zwart gedragen worden, ziet men nu ook streepjes in deze tinten van allerlei breedte en weefsels. Een toiletje uit deze stof gemaakt, met vuuiToode kraag- en mouwopslagen, maakt een alleraardigst en indruk. WENKEN. Gewoon varenkruid, gelegd op plaatsen, die door kakkerlakken bezocht worden, zal die lustige bezoekers verdrijven. Bij liet koken van nieuwe aardappelen moet men die doen in kokend water, waar aan zout en een weinig melk is toege voegd. Zij zuilen dan mooi wit blijven. üm de reuk van viseh of kool uit een pan le krijgen, moet men een stuk bruin papier op hel vuur verbranden, en daar de pan hoven honden, lil een paar seconden is dan all*» geur verdwenen. Als uw Japansche blaadjes er leolijk uit gaan zien, sprenkel er dan droog meel over. Laat dat er een uur up, doe het er dan af en wrijf met oen zachte doek na. Ge zult over den uitslag verbaasd zijn. Spreidt uw thee, voor ge ze gebruikt, op een vel wil papier, en plaatst dat gedu rende tion of vijftien minuten in een war men, maar niet te heeten oven. Op die manier behandeld, zal de thee veel langer water houden, en de geur ervan toenemen. Wilt ge uw flesselic», waar uien of an der zuur in geweest is, voor jam of een andere zoetigheid gebruiken, vult ze dan met tuin aarde en iaat ze daarmee twee of drie dagen buiten staan. Wanneer ze dan goed worden uitgewassclien, zijn ze weer geheel Irisch.

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 7