STADSNIEUWS. Kerk en School. Sport Üemeügd Nieuws. V V JEztin li iiwiihuwg—mmmmmmmmmmmmmmm te nemen aan de vorming van een com missie voor het program van de derde Vre des-conferentie. meet, zoo merkt de „Nieu we W op, op een misverstand berusten. kan zeven vertegenwoordigers van eén enkel huid in die commUsie is geen sprake. De Nederlandsohe rouwring beeft de Sta ten uiigen-ocxligd elk één vertegenwoordi ger in de voorbereidende commissie aan te wijzen en daarbij zelf- nog de annrlui ding ge voogd, dat Staten ziioJ i desgewen-ebt zonden kunnen conibineeren tot benoeming van oen gomeen-cïiappelijken vertagenwimr diger. C. O. Frentzen -j- Aclit-en-zestig jaar oud, is de beer C. 0. Frentzen overleden, oudste directeur van A. AAL Sythoff's Uitgevers ALnataohappij te Leiden, schoonzoon van wijlen den onder- nemenden -lichter van de vele -route onder nemingen den ouderen jaren lang een zeer krachtige -leun. daarna of daarbij oen krachtig leider. Geboren Duitsohcr, bad de overledene zich sedert lang een plaats van aanzien verworven onder .Nederland'? uit gevers. Eedstraagstok. Bij do Tweede Kanier is Zaterdag een wetsontwerp ingekomen tot nadere rege ling van het eedsvraagstnk". liet ontwerp, waarvan de memorie van toelichting door alle ministers is onderteekend, heeft niet slechts ten doel een „than- door den Ifoo- gen. Baud na bijna een eeuw geeon-ta,- teerd verzuim van den wetgever zoo spoe dig mogelijk'' te hendellen, doch beoogt „een herziening van zoodanig algemeen ka rakter te geven, dat deze althans voorloo- pig als oen oplossing van het reeds zoo langen tijd de gemoederen verdeeld houden de eeds\ raagstuk zal kunnen worden aan gemerkt". Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de rubriek Sbaten-Generaal. Festbestrijdlng tn Indië. 'Het personeel van de pestambulances 3 en 4 komt Maandagmiddag in Den Haag bijeen, om afscheid te nemen voor hei ver trek naar A'ed.-liulië. Dat vertrek zal plaat hebben Dinsdagmiddag 4.22, met de S.8. De ambulances bestaan uit 6 verpleeg sters, w. o. 2 hoofdverpleegsters. Hel gedenktceken bij Qnatre-Bras. „La Gazette de Hollandc"' meldt uit Brus sel, dal het Waterloo-coniité besloten heeft het bij Quatre-Bras op te richten gedenk tec- keti te versieren niet de beeltenis van de Holland.-rlie aanvoerders, die liet bevel over do troepen hebben gevoerd in den slag van 16 Juni 1813. Vóór liet gedenkteeken zal een bor.-t beeld van den Prins van Oranje komen, aan de achterzijde komen zeven medal- jons, vijf in he! fries van de vijf bevel voerende generaals, terwijl de andere de militaire geschiedkundigen zullen afbeel den: graaf T'serclaes en de Ba«. die het eerst erin geslaagd zijn de juiste beteeke- nis van dó rol, door Belgen en Hollan ders te Quatre-Bras gespeeld, aan te ge ven. Do plannen voor het gedenkteeken zijn nog niet definitief vastgesteld. Rotterdamscbe gemeenteraad. Door IL en NV. zijn bij den Rollerdam- sclien Gemeenteraad voorstellen ingediend tot voorziening in plaatsgebrek in de ge meentelijke ziekenhuizen. lo. "Wordt voorgesteld de voormalige Rijkskweekschool voor vroedvrouwen aan de Schiekade tot hulpziekenhuis in te rich ten. De kosten daarvan worden begroot op f 74.000, waaronder o. a. f 25.000 voor meu bilair, toestellen, enz. 2o. Wordt voorgesteld een gedeelte van bet ziekenhuis aan den Coolsingol. dat thans tot magazijn en werkplaats dient, aan de zijde van de Crispijnlaan te verhouwen en de benedenlocaliteit tot polikliniek in te richten. De bovenlokalen zouden dan verhuurd kunnen worden aan de Vereeniging „Flel Artsenhuis", die zich ten doel stelt het geven van voortgezet onderwijs aan prncli- soerende geneesheeren, en welke reeds lang naar geschikte localileil in de nabijheid van het ziekenhuis heeft uitgezien. De kosten hiervan worden geraamd op f 45.800. Aan de Rijksveeartsenijschool te Utrecht Is o. m. geslaagd bij het overgangsexa men van de 3e naar de 4e klasse de heer G. v. d. Alost. alhier. Installatie Commissaris ran Politie. Hedenmiddag te half drie vereemede zich de leden van het politiecorps, voor zoover die niet door den dienst waren verhinderd, in de kamer der in-pecteurx, waar door den waai nemend buigemeester, den heer I'. Al. .1. A. Lagcrwev de in-tnllatie zou plaat- hebben van den nieuwen Cotnmis- -aris van politie, den heer U. lillenberger. die Zaterdagnamiddag in de zitting van de Kamer \;m Aterantie der Rn|terdam.-ehe Beehtbank was beeedigd. -Nadat, de heer Lagenvev voorlezing van liet Koninklijk besluit tot deze benoeming had gedaan, richtte hij zich met de volgen de toe-pi aak tot den heer lillenberger Blijkens het zooeven voorgelezen Konink lijk Besluit heeft liet Hare .Majesteit onze geérbiedigde Koningin behaagd u te benoe men tot commissaris van politie te Schie dam. Waar de burgemeester wegens verlof i.n hot buitenland vertoeft, rust op mij als oudste wethouder, waarnemend burgemees ter, de eervolle taak u als zoodanig te in- stalleeron. Ik lx-gin met een woord van haltelijken gelukwensch met de hooge onderscheiding u te beurt gevallen. Ik houd mij overtuigd, dat ik in -fle/e de tolk ben van den bur gemeester, van de wethouders en raads leden, in een woord, namens het genieentc- ilx-stuur. (Sedert 1900 zijl gij als inspecteur in dienst dezer gemeente geweest. Veertien ja ren bracht gij door te midden van ons, en hebben wij u loeren kennen als een man van ijverige plichtsbetrachting. Wanneer wij ii thans begroeten als commissaris, dan weiischen wij u toe. dat gij onder Gods zegen nog vele gelukkige jaren moogt werk zaam zijn tot heil onzer gemeente. Hoofdagenten, agenten le, 2e en 3e klas, ik heb de eer aan u voor te stellen uw commissaris. Ik .behoef hem eigenlijk niet aan u voor le i-tellen, den man, waarmede velen uwer hun igeheelendiensttijd te samen hebben doorgebracht. Aloge gij elkander evengoed blijven ver staan als dit tot heden gelukkig het ge- geval was. Moge onder u blijven voortbestaan een krachtige samenwerking, opdat de politie dienst in deze gemeente zoo energiek mo gelijk zij en in alle omstandigheden woder» kcerige sympathie u moge sterken in de zwaarwichtige beirekking, wa-iu gij zijt ge plaatst. De heer Ellenburger nam hierna het woord. Deze dankte den vertegenwoordiger van H. Al. de Koningin voor de vriende lijke woorden, die deze hem heeft toege sproken, nu II. AI. hem blijkens zijn benoe ming heeft waardig gekeurd tot de betrek king waarin hij thans wordt bevestigd. Spr. brengt zijn dank aan den burgemees ter, die hem voor deze benoeming heeft voorgedragen aan den .Minister van Justili- lie, en die daarmede oen groot bewijs van vertrouwen aan spr. gaf. i Sji'i*. heeft Zaterdag voor de Rotterdam scbe rechtbank den eed afgelegd, voor de aanvaarding der betrekking vciyfscht, en hij herhaalt hier de belofte, die hij ook daar heeft afgelegd, n.l. dat hij zal zijn naar zijn beste krachten een goed politiei- maii. 'Hij verzoekt daartoe aan allen, die tot het politiecorps belmoren,, hun krach tige medewerking, overtuigd, dat dit zal zijn in het belang Van den dienst en van de gemeente Schiedam. Uit de aanwezige politiebeambten klinkt ten slotte een driewerf hoera! ter eerc van den nieuwen commissaris van politie. Gelukkig Den Haag! Kaar de ,,.NL Cl." verneemt, zal aan de Haagse lie gemeontebegrooting voor 1915 ten goede komen een post van rond f 1.700.000, met welk belangrijk bedrag do inkomsten van het jaar 1913 de raming overtroffen hebben. In dozen stand van zaken is het riiet al leen zeker, dat geen belastingvorhooging zal behoeven, voorgesteld le worden, maar be- staat er zelfs uitzicht op eenige vermin- dering van het percentage der Inkomstenbe lasting, dat op dit oogenblik 3.90 bedraagt. Concessie Haagsche Tram. De Haagsche Tramweg-AIaatschappij heeft I verlenging aangevraagd van de haar door de gemeente tot 1926 verleende concessie met 12 jaren, en zich in dat geval bereid ver klaart tot Verschillende 'belangrijke wijzigin gen In de concessie, onder anderen de opheffing van het zönestelsel langs de Scho- veningsche lijnen. i KLAAR DJ NGEN, 13 Juli. Ds. N. v. d. Snoek alhier heeft voor de tweede maal een beroep ontvangen naar de Keil. Iferv. gemeente te Hoogeveen. KETHEL EN, SPA LA ND, 13 Juli. Bij het overgangsexamen van het 3e naar hef 4e studiejaar aan 's-Rijks veeartsenijschool te Utrecht is o. m. geslaagd de heer II. de Ronde, van hier. 4 Verdronken. Zaterdagavond omstreeks HD/i u. kregen de 26-jarige A. J. Richters en de 23 jarige A. van der Pluim op de Hoogstraat twist, welke zij op de Lange Haven zouden uit vechten. Zij gingen daar heen, grepen elkaar heet en rolden weldra over de straat. Zij vochten daarbij zoo onstuimig dal zij er niet op letten, dat zij hoe langer hoe meer naar den waterkant geraakten, totdat zij ten. slotte van den kant en in de haven vielen. Onmiddellijk snelden van alle kanten men sehen op hel-hulpgeroep toe en belemmer den de politie, die eveneens toesnelde, in haar bewegingen om de drenkelingen le redden. Een reddingsboei werd uitgeworpen, stokken toegestoken en met dreggen getracht de drenkelingen te krijgen, terwijl eenc Tet ter oo, wonende aan de Lange Nieuwstraat, te water sprong. Alaar waar alles in halve duisternis geschiedde, slaagde men aanvan kelijk niet. V. d. Pluim, die cenigszins zwemmen kon,, wist zich nog eonigen tijd drijvende le houden, toldaf hij eindelijk de lioei grijpen kon en daarmede naar den kant werd ge haald. Bewusteloos werd hij op het droge geholpen, waar de middelen tot. redding van drenkelingen op hem werden toegepast, waardoor hij na eenigen tijd weer tot be wustzijn terugkeerde. Hij is daarop naar zijn woning in het Broersvekl gegaan. Richter schijnt geen kans te hebben ge zien om te grijpen wat hem ter redding toegestoken en toegeworpen weid en zonk na eenige oogenhiikken in de diepte weg. Een twintig 'minuten later werd zijn lijk opgehaald. Het is per brancard naar het drenkelingenhuis gebracht. Ter plaatse waren spoedig aanwezig een drielal dokten en. terwijl ook de commissaris van politie, de heer Ellenberger, op dat oogenblik juist aan de BroersveM aanko mende. hij hef afspelen van dit drama is te- genwt.ordig geweest. De verdronkene was ongehuwd, terwijl v. d. l'luym. die ternauwernood aan den dood ontsnapte, vrouw en kinderen iieeft. Zooals gewoonlijk, liepen ook nu allerlei geruchten, u.a. dat de beiden personen ge tracht zouden hebben elkaat in dé haven te werpen, en dat met messen gevochten zmi zijn, maar wij kunnen mededeelen. dal liet ingesteld nauwkeurig onderzoek geen enkele aanwijzing heeft gegeven dat aan die geruchten grond geeft. He ilislill.'Heursknecht Atulder, ilie voor eenige dagen bij bet afspringen aan de helm van den ketel, in de distilleerderij van den heer Dirkzwager, aan de Noord vest, ernstige brandwonden kreeg door den ontsnappendeu stoom ten het uitstortend hoetwater, is Zaterdag .in het ziekenhuis alhier aan de gevolgen overleden. SJuilzegels. (Liefhebbers van sïuitzegels maken wij attent op de advertentie van de firma Wed. B. van Doesburg, in dit blad, in welke ,de uitdeeling va.n sluitzegels wordt aangekon digd. Anti-Poedel, Voor het door de Schied. Kegelclub „Anti- Poedel" te houden Nationaal Kege'con- cours is door II. AI. do Konïngin-Aloeder een groot bronzen en door de RotL Kegel bond een groot verguld-zilveren medaille beschikbaar gesteld. Donderdag a.s. zal door de afdeeling Sc-hiedam van het Leger des Heils alhier des avonds een optocht met muziek wor den gehouden door do stad. waarbij zullen medegaan S Javaansehe Leger des Heils officieren. In een onbewaakt oogenblik heeft liet 3-jarig dochtertje van den slager Schippers, wonende op den hoek van de Brugman straat. uit een flesch met loog gedronken. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp in geroepen. De toestand van het arme kindje is ernstig. Zondagmorgen is door de politic alhier aangehouden een persoon, die in 1 net al gemeen Politieblad gesignaleerd stond voor een boete van f10 of 10 dagen hechtenis. De man is tot het ondergaan der straf naar het Ifuis van Bewaring te Botter dam overgebracht. Gistermiddag werd zekere v. NV. uit een café verwijderd door oen agent van po litie. wien hij eenige schoppen toediende. Op de Koemarkt weigerde hij gehoor te geven aan hel bevel der politic .om zich van daar te verwijderen, waarom hij werd aangehouden en naar het politie bureau overgebracht. Een 15-jarige jongen, die in het Sterrc- bosch over rails was gestruikeld en, daar bij vallende, het rechter-schcenbeen had gekwetst, is gistermiddag aan de politie wacht vooiloopig verbonden en toen nam een dokter verwezen. Zaterdagavond had een 20-jarige jonge dame, niej. J. V„ die leerde fictsrijderi liet ongeluk jn den Diefhoek in de sloot .daar langs le geraken. Haar verloofde, die zich jn de nabijheid bevond, hielp haai en haar fiets weer op hel droge en bracht de beslikte drenkelinge naar de woning pan II. In 'I. llol, waar haar gelegenlieid werd gegeven zich te wasschcn en andere klce- ren aan te trekken. Gem. Zweminrichting. De temperatuur van he! waiter was he denmorgen 70 en hedenmiddag 74 graden Fahrenheit. AGJSNDA. Heden en volgende dagen Tivoli Schouw burg, 8-uur. Miinchener Kunstier Cabaret met den heer en mevrouw Speenho-ff. 14 Juli. Gemeenteraad van Schiedam, 2 u. 14 en 17 Juli. Rolterd. Diergaarde, 8 uur. 19 Juli. Rotterd. Bier-gaarde, 21/» u. nam. Concert. 6e Regt. Infanterie. Nkd. Rkrv. Kerk. A a n gen o m e n het beroep te Riemv- Buinen (toez.j ds. A- Keuzenkamp te Kol der-veen. Geref. Kerken. Aangenomen het beroep te Poenvo- redjo (Java) ds. do Haas te Tzummarurn. Cricket. H e r m e sII a a r 1 em. Hermes begint te batten en maakt een totaal van 174 runs, voornamelijk door fraai spel van J. Offerman, die een hardgesla- gen en kanslooze 74 maakte. Verder droe gen nog flink tot de score bij II. Offerman met 21. F. Offerman met 19, F. AL Buy- sen met 14 en AHscher 10 niet uit. De Haarlem-innings kenmerkt zich door voorzichtig spel en de runs komen dan Ook zeer langzaam. Met 7 wickets neer voor 50 lijkt hel of Haarlem de „folloiw- on" zal krijgen. Hartman, met een goede 31, zorgt er evenwel voor, dat het totaal nog 101 wordt. AVaar do tijd voor een 2e innings ontbrak, won Hermes dus met 73 runs. De scores van Hermes waren: A. Offer man, b. Schmeink 8; J. F. v. Buysen h. Schmeink 14; J. Offerman, c. AVybrandt, b. Angenent 74; II. Offerman c. Kreunen, h. Schmeink 21; G. v, d. Schouw, c. Alaas, h. Schmeink 0; J. Ris b. Angenent 3; F. Offerman h. Schmeink 1C'. A. Tnyl h. Schmeink 4; A. Dirkzwager, b. Hartman 1: J. Ttiyl, c. Kreunen, b. Schmeink 4: C. A'i.-ehet- no! out ll; extra's 15. BowJingcijfers Hennes: v. Buysen 2 voor 32; G. v. d. Schouw 5 voor 41; F. Offer man 1 voor 9; C'. A. Tuyl 1 voor 8. 's-G r. C. C.H i 1 ver s tutti. Hilversum, hel eerst ingaande, maakt 253 runs, waarvan v. Boo ven 108. Keet 82 en Zevorijn 13. AVanneer Hilversum uit is, rest er nog drie uur te spelen. Feith Sr. opent mei Fokker de Haagsche innings. Fokker ver dwijnt spoedig, evenals Feith Jr. Kesslcr ■Ir. maakt 17, waarna op 120 v. Loon's wicket valt. Het is een komen en gaan, met Feith als eenige blijver. Kuypers en Evert? zijn op 127 verdwenen. Feith Br. is dan volkomen ingespeeld en brengt /.ijn honderd op. v. d. Does .valt ids zevende op 204, Heit als achtste op 223, In één over slaat Feith 20 runs bijeen. Aleij- li uk verdwijnt op 253. Feith Sr slaat dan met een vier de inning uit. Op 263 sluit hij de innings, zoodat de Haagsche wint met 10 runs en 1 wicket. Feith bleef met 144 niet uit. Hij sloeg 22 vieren. De stand der le klasse is thans: gew.m. gew.m. veri.m. gesp. inn. r.ofw. verb inn. pnt. Rood en AVit 5 2 2 1 10 's Gr. C. C. 6 2 2 1 1 9 A. C. C. 6 13 1 18 Volharding 4 1 1 2 5 Hennes 6 3 1 2 1 Hilversum 7 2 4 13 Haarlem 6 1 4 11 („AI. C.") De "Haagsche tramstaking. (Zie 4e pagina.) Voider meldt men ons nog uit Den Haag d.d. gisteren De remises der Maatschappij en de om geving daarvan geleken hedenochtend in staat van beleg. Sterke detachementen po- lilie-agenten, bijna allen gewapend met de revolver, bewaakten do remises; verschil lende wegen er heen waren afgezet; de gehouwen mochten niet door stakers be treden worden. De Alaatscbappij wilde trachten tegen 12 uur een dienst aan te vangen met werkwil ligen of zich aangeboden hebbend personeel op de lijnen r, 3 en 8. Ongeveer 700 stakers en vele vrouwen brachten na afloop der nachtvergadering missives, vermeldende het staking1?besluit, naar het kantoor der II. T. AI. aan het Bezuidenhout, voor den Raad van Beheer en aan het stadhuis voor het gemeentebe stuur, voor laatstgenoemde tevens met de mededeeling dat men elk oogenblik bereid is bemiddeling te aanvaarden. Slechts twee of drie werkwilligen meldden zich aan de remises aan. De Directie heeft een dienstorder uit gevaardigd, waarin een ieder van het rij dend personeel wordt opgeroepen zich vóór of uiterlijk 13 Juli in persoon te melden hij den remisechef of diens plaatsvervanger ten einde door het zetten van zijn hand- leekening te verklaren, dat hij niet deel neemt aan de staking en bereid is de hem door de Directie op te dragen werkzaam heden te "verrichten. AVie zich voor 12 uur 's middags den l.'3en Juli daartoe niet heeft aangemeld worót ontslagen en moet zijn unifcrmkleeding enz. uiterlijk binnen 24 uren inleveren. Een man van liet niet rijdend personeel werd ontslagen omdat hij weigerde op den wagen dienst le doen. Patrouilles bereden politie-agenten door kruisen de stad. Gemeld werd dat van de 4 tegenstem mers tegen het stakingsbesluit twee zich nu ook voor staking verklaarden. Een honderdtal stakingbrekers uit Duitschland, loden cener anti-socialistische vereeniging tot bestrijding van werkstakin gen, zijn per nachttrein uil Berlijn heden (Zondag) voormiddag te Scheveningen aan het station der Electrische Spoor aange.- konien en 'onder sterk politiegele.ide in gcr blindeerde wagens in een der remises on? der dak gebracht met welke personen de Directie zoo mogelijk eenigszins in den dienst hoopt te voorzien. Aten de geblindeerde moLorlramwagens, waarin de vreemdelingen naar de remise in de Laan van Meerdervoort werden over gebracht, werd de eerste bestuurd dooi den directeur der II. T. AL, den heer van Stipriaan Luïeius, ,de tweede door den in genieur der (Maatschappij, den heer Alontijn. De stoomtramdienst maar Delft is te on geveer 11 uren .heden (Wondag)voonniddag hervat, echter met groote Uisschenpoozen Tc ,12i/i uur vertrok de tweede tram naar Delft. De icoaiductenrsdienst werd door Im- reauklerken (verricht. Gereden (werd des middags in de stad op de lijnen 1, 8 en 13, met enkele wagens, gedeeltelijk bestuurd idoor niet-stakende he-1 stuurders, gedeeltelijk door controleurs, als- 1 mede door technische ingenieurs. Het m- jbliek maakte geen druk gebruik va- de met gewapende politiemannen bezette train- wagemsl, j In de AA'ageiistraat werden met steenen de ruiten ingeworpen van een tramwagen van lijn 1. Een relletje ontstond, de poli tie (deed eenige charges met de blanke sabel en arresteerde een drietal personen, welke, gelijk later bleek, niet tot de stakers behoorden. Ook oop liet Plein werden eeni ge tramruiten ingeworpen. in de avonduren was alles rustig. De andere vervoermiddelen, vooral de Staatsspoorstram, naar Scheveningen, pro fileerden vin de slaking door een buiten gewoon druk verkeer. De stoomtram den Raag -Scheveningen van de II. IJ. S. AL vervoerde Zondag niet minder dan 70 ii S0 duizend personen. De stoomtram der Staatsspoor Den Haag Sehcvcningt-n ('neeft. Zondag 30.559 perso nen vervoerd. De xfnkorsvergadering. van Zondagmid dag was weder druk bezocht en was niet toegankelijk voor de pers. In deze vergade ring werd besloten een telegram aan alle Kamerleden te zenden, waarin wordt aan gedrongen op bevordering van de regeling der poritie van personeel in gemeentelijke trambedrijven werkzaam. Na die vergadering hielden de stekers een optocht door de stad. Aten do gelegenheid om bonnetjes te koopen, tot steun van de stakers, werd op straat door het publiek druk gebruik gemaakt. Ju den namiddag was de dienst, die op de lijnen 1, 8 en 13 nog eenigszins was gehouden, Lweder stop gezet, naar verluid de, althans voor wat lijn 1' aangaat, op last of op aanraden van de politie, om moeilijkheden to voorkomen. De ondervon den 'bemoeilijking was voor zoover bleek uit het publiek, niet van de zijde der stakers; ook de stoomtramdienst naar Delft Vavonds om 8 uur stojji gezet. rifeden- Alaandugmorgen ,10 uur,was de dienst nog niet hervat.) illet uit Duitschland aangekomen perso- uoel heeft lieden nog niet gereden, maar alleen zich geoefend op het emplacement van de remise hij de Laan van Aleerder- voort. Heden meldt men ons uit 's-Gravenhage Het geheele tramnet stond hedenochtend stil. Eerst ongeveer 10 uur is de dienst op lijn 8 begonnen met een 7i/2-minuten dienst. Atermoedeiijk is dit de eenige lijn waarop vandaag gereden zal worden. De eerste tram kwam even 10 uur op het Plein, Controleurs, remisechefs, en kantoor- bedicmlens deden op de wagens dienst. De wagens werden nog bestuurd door Hol- landsch personeel dat echter tijdens den rit onderricht geeft aan het Duitsche per soneel, waarvan zich op elk halcon eenige mannen bevinden. Bij aankomst op het Plein werd er meer malen gefloten. Het Plein werd afgezet. Politie-agenten, maanden de voorbijgangers voortdurend tot doorloopen aan. Aten de Lramgelegenheid werd weinig gebruik ge maakt. Van uit de remises aan den Ilorstenhoek- weg te Scheveningen werden verschillende proefritten gemaakt langs lijn 9, dienende om hel Duitsche personeel te oefenen. Aan de verschillende remises hebben en kelen van het in steking zijnd personeel zich naar aanleiding van liet bekende manifest der directie, aangeme'd. In den afgcloopen nacht kwam hij de liamdirectie bericht in, dat bij een werk willigen trambestuurder, wonende in de Beijersxtaaf 'Transvaalkwartier.' alles kort on klein geslagen was. De onmiddellijk ge waarschuwde politie trok er terstond op uit el bevond, dat deze tijding sterk was over dreven. Er was op> de deur gebonsd, aan de bel gelrokken en bedreigingen waren ge uit. De trambestu 11T dorsvrouw, die in over spannen toestand verkeerde, kreeg tenge volge van het tumult een zenuwtoeval. Door een dokter van den eerste-hul'pdienst werd zij bijgebracht, waarna zij intrek nam in de woning barer ouders. Ook later in don nacht wen.1 er eenlg rumoer gemaakt voor de woning, die on der politiebewaking weid gesteld. Nader meldt men ons Op het Plein was vanmiddag het gedrang zoo groot, dat de trams niet konden rijden. In de Houtstraat werden tramruiten inge gooid en handwagens op liet tramspoor omvergeworpen. Op het Plein arresteerden inspecteurs een man, waarop zulk een tu mult ontstond, dat de marechaussées met de blanke sabel op het publiek inrijdende, het Plein ontruimden. Een stoet van ruim 800 stekers trekt op het oogenblik van liet vergaderlokaal naar liet direeliogebouw. Ook le Scheveningen. op het Gevers Dey- noolplein is 't rumoerig bij hel vertrek van wagens van lijn' 8. Ook daar neemt 't volk een dreigende houding aan, zoodat de politie charges liet uitvoeren. In den voormiddag zijn in de JMareelis- straat en op den Gevers Deynootweg door onbekend gebleven kwaadwilligen de scha kelkastjes beschadigd, waardoor de stroom erbroken werd en lijn 8 eenig oponthoud had, lot men deze kahelhuisjes weder had hersteld. Om half 1 uur moesten op 't Plein char ges uitgevoerd worden door de politie, om dat 't volk een dreigende houding aannam tegen de besturende personen van lijn 8, de eenige lijn die op 't Plein komt. Er word van de blanke sabel gebruik gemaakt, waarbij klappen werden uitge deeld. Geen stekend personeel, doch 'tvolk veroorzaakt die relletjes. Een conducteur en een wagenbestuurder aan de remise Parallelweg, moesten giste ren wegens overspannen zenuwen door den Gem. Eerste-Hulpdienst per ziekenauto naar hun woning vervoerd worden. Aten stakerszijde werd heden medegedeeld Idat de slaking onder het personeel van morgen algemeen is. Een 25-tal conduoleurs- wagt-nbestuurders, en ander personeel, di-gj

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2