STADSNIEUWS. Kunst en Wetenschap. Jiavenaaulep aan den linker Maasover, met als res al la ai een voorstel om liet college te machtigen de noodigc stappen te doen voor de vereenigiug met de gemeente Per nis en een grenswijziging aan de zijde der gemeenten Rhoon, Pooitugaal en Hoogvliet. Do bedoeling is do plaatselijke bebouwing in de kom van Pernis in stand te honden. Deze zal kunnen vormen een centrum tus- sclien twee groote in den trant van do Maas- en Waalhaven ontworpen havens voor den aanvoer en de approviandeering der in de havens liggende schepen. Het nieuwe haven-complex zal uit drie deelen bestaan: een oostelijk havenbassin, aan te duiden als Herwedehaven, is bestemd voor houthaveneen middendeel, dat voorloo- pig ondiep kan worden gehouden en voor wachtende I'ujn-vchepen kan dienen: en een .westelijk bassin, dat al naar de bolioefte zal worden uitgevoerd en gedacht is voor voorziening van opslagterrein voor petro leum en dergelijke sloffen. Het langs de ri vier strekkende gedeelte van de IIcyplaat is bestemd root -roote en zeer diepgaande schepen. Het geheel- uwe havencomplex zal worden afge-, n door een nieuw te ma ken rivierdijk. De noodige onteigening zal een ruimte van 1500 H. .A beslaan. In hun nota herinneren B. en W. oifje aan hun stappen bij de regeering c-ni par ticulieren havenaanlog daar ter plaatse (e voorkomen, en uit hun venier schrijven is op te maken, dat het publiceeren van dit nieuw havenplan in overleg met de re gee- ring plaats heeft. Medegedeeld wordt ook dat de princi pieel? toestemming van den Minister van Binnen!. Zaken voor de vereenigiug met Pernis reeds in uitzicht is gesteld, terwijl ook tegen de onteigening geen bezwaar bij dien bewindsman bestond. Noord- en Znid-Hell. Reddingmaatschappij. Verschenen is het verslag over 1913 van de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddïng- mnatschappij. waarin de verhalen van de verschillende reddingtorhten, welke in 1913 plaats hadden, in het kort zijn ver meld. In het geheel werden 13 reddingboe ien uitgezonden, waarvan 7 reddingbooten 09 menschenlevens hebben gered. Het to taal der door de Maatschappij, sinds haar oprichting in 1824, met haar reddingmidde len geredde menschenlevens is thans ge klommen tot 4479. Otchoon het aantal con tribuanten gestadig toeneemt, moet het ver slag nog wijzen op een nadeelig saldo van f2608., De uitgaven bedroegen £37.588. Dir. bel., Inroerr. en Ace, Bij Kon. besluit van 14 dezer zijn be noemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Montfoort, M. K. Gualthérie van Weezei, ontvanger dor directe belas tingen, invoerrechten en accijnzen ie Itter- voorfc; i tot idem te Voorburg, J. C. L, van Hulst, ontvanger derzelfde middelen te Loosduinen tot idem te Lisse, C. V. Everhardt, ont vanger derzelfde middelen te Mcppel (bui tengemeenten); tot idem te Heerenveen, A. W. G. van der Hardt Abersou, ontvanger derzelfde midde len te Oudenbosch; is met ingang van 1 Augustus opgeheven het ontvangkantoor der di recte belastingen invoerrechten en accijnzen te Makkum, en zijn de kadastrale gemeenten Makkuxn en Gaast der burgerlijke gemeente Worts era deel, welke het omvat, gevoegd bij het ontvangkantoor der directe belastingen if-n accijnzen te Bolswaxd; mede opengesteld het ontvangkantoor te Bols ward voor de ontvangst der invoerrech ten; is bepaald, dat de benoeming gedaan bij het Kon. besluit van 4 Mei van F. Brains tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Bolsivard, wordt aangevuld door zijn benoeming tot ontvanger der di recte belastingen, invoerrechten en accijn zen, aldaar. Oproep. De volgende oproep wordt gepubliceerd Aan het Xederlandselie Volk. Bij de begrafenis van Thomson dwaalden onze gedachten als vanzelve naar Albanië, waar nog een aantal Nederlandsc-he offi cieren en onderofficieren zijn op aanvrage en onder verantwoordelijkheid van de mo gendheden in dienst van dien staat. Bedriegen de teekenen? Zijn daar niet velen in den lande, die met zorg liet lot van die Nederlanders volgen? Rijst bij hen niet de vraag, of die Mo gendheden die militairen wel in staat stel len, met moed, beleid en trouw, maar ook mtet vertrouwen, de zaak te vervullen, niet alleen van regeling der landstoestanden daag, welke zij aanvankelijk op zich na men, maar ook (lo taak van bevrediging van het land, van onderwerping, van op standelingen en van het voeren van burger oorlog, welke de omstandigheden hun als het ware op de schouders wierpen en welke taak zij evenzeer met geestkracht hebben aanvaard? Zoo gaarne hadden wij vernomen, dat onze Regeering, die de nagedachtenis van (Thomson zoo gevoelvol heeft gehuldigd, bij de Mogendheden stappen had gedaan, dm te bevorderen, dat zij, de officieren en onderofficieren, die zij daarheen hebben geroepen, ook steunen door voor hen de gevaren van den open, eerlijken strijd te verminderen, de gevaren van verraad en van sluipmoord te voorkomen, welke zij daar loopen. omdat zij niet kunnen ver trouwen 'de mannen, die zij aanvoeren, de mannen, die hen omringen. Hot ri zeer goed mogelijk, dat de Re geering in deze haar taak niet tekort schiet. Maar wij hooren niets En toch benauwt het ons, dat daar in den vreemde, ver van hun vaderland, zo non van Nederland, en zeker niet de min- »ie, bloot staan aan gevaren, welke, znont te voorzien en onvermijdelijk, door voldoen don steun kunnen worden verminderd of voorkomen. Bij ruime instemming zouden wij er bij de regecting op willen aandringen, dat /.ij de mogendheden wijze op haar /e lelij ken plicht om van tweeën één óf aan die militairen alle middelen te verschaffen, om hun taak van onderwerping, bevrediging en regeling naar belmoren te volvoeren, óf /.Op daartegen onverhoopt bezwaren be staan - Ie bevorderen, dat de officieren en ndmifBeieren in dien-t van Albanië, eer vol worden ontheven van een taak. welke /y redelijkerwijze, /onder die middelen, niet kunnen volvoeren. Wij doen daarom een he mep. op het ge voel van «aamhoorigheid van het Xeder landselie volk. met de nffii ieren en onder officieren in Albanië en verwachten als be wijzen van instemming, mocht bet zijn een stroom van kaartjes aan het adres van een der laatst ondergeteekenden. 's-Gravenhage, 17 Juli 1914. •T. D. den Bosch, gap. goneraal-majoor N.-l.-L.Mr. K. \V. Brevet, Raadsheer in het Gerechtshof; 13. van ITacrsma Barna, Drieeteur der Dordtsche Bank: K. Klont, redacteur van het ..Handelsblad": A. Ber ber, inspecteur der Registratie; Mr. Seerp Gratama, Raadsheer in den lloogen Raad der NederlandenP. de .Toneheero. inspec teur der Registratie; W. A. T. de Meester, oud-commandant van het veldleger; Jhr, Mi-. H. de Ranitz. adv.; C. D. Schucink, Knol, gop. dir. off. van gez. he klasse X. l.-L.T. II. Sijpkens. commissaris van po litie: J. de Waal, ejep. luit,-generaal; A. K. Nolthenius. gep. majoor N.-I.-I,.; Mr. J. van ('arsteil Bzn.. adv.; Mr. G. .1. Ver- hu rgt, Directeur Ongevallen-verzekering Mij. ..Fatane". VLAARDINGEN. 17 Juli. Bij de gisteren gehouden herstemming voor een lid van den geim-enteraad in het kiesdistrict Jf .'va cature G. M. den Hartogh) zijn uitgebracht 1141 stemmen, van onwaarde 21, geldige stemmen 1120. Hiervan verkregen de hoe ren K. van "t Our (ant.-rov.i 511 en .1. Woudstra (Vrijz. comité) 609. Gekozen is dus de heer J. Woudstra. Door Burgemeester en Wethouders werd gis termiddag ten Raadhuizo in het openbaar aan besteed- het rioleeren en maken van zandbanen voor een achttal straten en iiet ojdioogen van twee plantsoenen in OudAVesl-Frankeland. Iiiertoe kwamen in 19 biljetten, waarvan bet laagst ingeschreven werd door A. v. Ilou. weningen, te Den Haag, voor f77,800, en J. v. Stuijvenbcrg, mede te Den Haag. voor 182,500. De hoogst ingeschrevenen waren .1. F. Vis ser, te Papendrecht. voor f 110,570. en W.van 't Hoen, te Albiasserdam, voor f 103,000. De gunning werd aangehouden. Voorts werd aanbesteed: de levering van trottoirbanden van hardsteen of graniet in bet jaar 1914, waartoe 5 biljetten inkwamen, en de levering van gegoten ij/eren troitoirkolken en straatkolken, putranden, padpalen. meer palen en paahmitsen. verdeeld in S perceel en, waartoe 15 biljetten inkwamen, waarvan mede de toen ijzing later zal geschieden. Toelatingsexamen Gymnasium Toegelaten tol jdasse 11 Johanna Bouma, Greta Cahen, P. Jansen, M. Ozinga, Hiliekc Schouten, Jeanne de Smitt, E. L. Visser en Louise Woudstra. Afgewezen drie. De drie candidaten voor hoogere klassen wer den allen afgewezen. Overgangsexamen H. B, School. Bevorderd tot de 2e klasse: A Aeckerlin, J. W. Rounder, J. Bras. .1. C. van Dtusser, Ph. win Borsser, J. v. Kijk. .1. II. Haanstra, A. van der Ham. f Hock. L. Dongen boom. L. Hoogerwerf. J. D. de Jong. A. Joj.pe. J. de Koning, C. M. Koorengeve!. R. W. van Linm, 11. J Luglenhnrg, C. I'. II. Maa Bereidt, C. Mak. A. li. Malkus, Z. G. Martens. W. A. v. Meurs. G. J. van der Molen. T. Pauw. A. van der Perk, A. C. Prins, D. L. Rook, 1'. L. Sla), 1, B .1. van der Toorn. L. Visser. Afgewezen 10, \oor- waardelijk 1. Bevorderd tot de 3e klasse: van den Berg. D, .T. Bubberman, E M. Bijl, G. Driosfeldt, W. ,r. J, van der Does, Th N. van Gelder, X. J. Ilaima van der Wal. W. J. J. Haiffman. II. P. J. Kluit. J. van Neuron. P. A. Poldervaart. A. C. Ris, C. Ris. K J. Rockland. H. A M Jonker Roelants. II. C. Sauor. ft. V. Scheffers. T. Schouten. P. van Viaardingen. Afgewezen 9. Bevorderd tot de -le klasse: P. IV. de Groot. A. Hodes, A. Hoogerwerf. P. C. Houtman, L. W. Ingelse, C Kramers, II. Landheer, L. Mal tha, K, Ouweleen. .T. I". B. van dor Schalk, G. J. van Westendorp, E. C. van Zeventer. Afgewezen 12. Bevorderd tol de 5e klasse: F. Algie, C. II. van Amorom. F. L. Faber, J, Haasnoot, M.E. van der Heijden, S. Hoogerwerf. M, Katan, II. J. Knock, J. J. Kooijman, A. S. de Kroes, II. P. W. Paling, A. Poot, L. Seckles, J. Ver hagen, H. M. Verweij. Afgewezen 9; 'voorw. 1. Ambachtsschool. De meerderheid in de commissie uit dc Provinciale (Stoten adviseert aan het ver zoek Van het bestuur der Sehiedamsche. Ambachtsschool "tegemoet te komen en al- zoo het subsidie te brengen van f5700 op f6500. Gisteravond omstreeks 7 uur is de B-jarige Verbage, wonende in liet Doolhofje, bij het vischjes-scheppen in de Scliie gevallen. Met eenige moeite konden eenige in dc nabijheid zijnde personen het kind nog bijtijds redden. Gem. Zweminrichting. üe temperatuur van bet water was hedenmor gen 69 en hedenmiddag 73 graden Fahrenheit. Clt den Gemeenteraad. HL Sport t er r e i n. Voor>tcl tot het vcrleenon van een eru diet van f 1800 voor het aanleggen en af scheiden van perceel X van het Grondbe drijf mi om over dat perceel te mogen be-uhikken voor verschillende openlucht spelen. De S e c e t a r i s leesl den brie! voor \vaarbij dit voorstel wordt gedaan. liet blijkt, dat dit perceel is het voor malige Balkengat, grenzende ju an de ter reinen der firma's Van Deventer en fla.se- kamp. aan de llavendijk en aan de straat lungs het terrein der firma Vies. De Voorzitter herinnert eraan, dat, hoewel de stukkeu niet lang, genoeg ter visie hebben gelegen, de Raad zooeven besloten heeft daatover 'nog heden te be slissen. Hij stelt dit dus thans ter behnn deling aan de orde. De heer K o o p m a n s zou gaarne wat juister worden ingelicht omtrent de be- gienzing. Hij gelooft, dat liet grenst aan hel terrein der nieuw te bouwen glasfa briek der Firma Hasekamp en den Haven- dijk. Voorts vraagt spr. pf voor de inrichting van dat terrein zoo'n belangrijk bedrag ge vorderd wordt. Wel zal dat bedrag hem niet terughouden om zijn stem aan bet vooistel Fe geven, maar hij meende, dat het wel voor minder zou kunnen. De heer Scheffers heeft gehoord u.it den voorgelezen brief, dat dit terrein ook bestemd is voor de leerlingen der H. B. S. en dan lijkt bet hem gewenscht, dat een terrein werd aangewezen, dat daar wat dichter hij is. De lieer v. Westendorp antwoordt aan den heer Scheffers, dat de afstand geen bezwaar is. Nu wordt voor die leer lingen bel S. V. V.-terrein gebruikt en dat is niet veel minder ver dan dit. aan bel gebruik voor die spelen van dal ter rein zijn echter nogal moeilijkheden ver bonden en daarom is naar een ander ter rein daarvoor uitgekeken. Er zijn eohter ook nog andere redenen. Binnenkort zal de geheelc Gorzen bebouwd zijn. Tot nog toe speelden de kinderen der bevolking' van dat stadskwartier op het z.g. koolascli maar ook dat zal weldra bebouwd zijn en zullen de kinderen die speelplaats mis sen. Toch moeten ize ergens gelegenheid tot spelen hebben. De begrooting der inrichting voor het nu voorgestelde terrein is als volgt: liet terrein is groot ongeveer l1/) H.A. Daarom moet een heining geplaatst wor den, die £826 zal' kosten; om het terrein effen te maken zal noodig y.ijn een f 300. Om het terrein te doen begroeien met gras, zal een bezaaiing geschieden met ge bakte graszoden, welke zoden zullen ge stoken worden ui! cle landerijen, dip thans zullen worden opgespoten. Een bezaaiing met graszaad is wel iets goedkooper, maar dan is het terrein pas begroeid tegen den volgenden zomer, terwijl het, als er ge hakte zoden gebruikt worden, veel vroe ger gereed zal zijn. Dan ital in de liei- nihg nog oen hek gemaakt moeten wor den om het terrein af te sluiten, zoodat, met nog eenige andere kosten, de uitga ven te zamen vormen een bedrag van ongeveer f 1800. De openluchtspelen worden tegenwoordig van verschillende .zijden r.eer aanbevolen. De Bond voor Lichamelijke Opvoeding steunt die spelen met subsidies en ook de regeering bevordert de beoefening dier spe len. Het hoofddoel is om de jeugd van de straat a.f te krijgen en liaa.r orde en tucht te Jeeren. De heer Kooptnans .merkt op. dat dc bedragen, door den wethouder van Ge meentewerken 'genoemd, slechts een totaal van 1400 vormen. De "heer v. Westendorp heeft slechts de Voornaamste bedragen genoc-md, maar wil ook wel de volledige begroeting voor lezen. Spr. leest alle afzonderlijke posten daar na op. De 'heer Schrcuiler vraagt wat het onderhoud 'van dat terrein per jaar zal kosten. De heer v. Westendorp zegt, dat dit gedekt wordt door een verhoogde huur die ri. V. F. voor haar terrein zal betalen. De heer Sehreuder: Die betaalde nu f 5 huur per jaar. Hoeveel zal die buur dan Verhoogd worden? De heer Y. We sten d-L r p merkt op, dal S. V. V. wel fo huur betaalt, maar bo vendien f 70 per jaar betaalt m aflossing van 'de kosten ,yoor de omheining van dal terrein. Zij betaalt dus nu feitelijk 175 per jaar en dat bedrag zal waarschijn lijk ongeveer verdubbeld worden, hoewel daaromtrent nog geen beslissing genomen is. Een bedrag noemen kan spr. dus nog niet. De heer m r. Kavelaars vraagt waar om het S. V. V.-terrein verlaten wordt. Hij acht het wel wenschelijk, dat derge lijke Voorstellen vóór de behandeling ter visie Worden gelegd. Hij acht het beter, dat daarover eerst de leden hun gedachten eens kunnen laten gaan. De heer Scheffers zegt, dat S. V. V. op haar terrein pas een "keurig, huisje heeft neergezet, wat f2800 heeft gekost. Wie dat kan betalen, kan ook wel meer liuur opbrengen. De A'o or zi tte r zegt, dat de opmer king van den heer Kavelaars juist is, maar B. en W. .zijn niet van plan om dikwijls voorstellen in behandelingte.brengen, zon der 'dat ze .ter visie hebben gelegen. Steeds is het de .gewoonte, dat voorstellen vooraf ter visie liggen. J2r is echter een bepaalde reden waarom met deze zaak spoed ge wenscht is en jv a-ar om B. en W. dadelijke behandeling gevraagd h'ebben. Door de opspuiüng der weilanden in den Frankelandschen polder is men zoo goed in de gelegenheid om de grasvlakte daarvan over te brengen naar het sport terrein door de bezaaiing met de gehakte daaruit gestoken graszoden. Alen kan dus nu spoedig een goeden toestand op het sportterrein krijgen door gebruik te ma ken van wat .men nu nog in den imldcr heeft. Het ontnemen van de beslaande speel velden aan de jeugd gaat niet, omdat, <lic in èon noodzakelijke behoefte voorzien. De II. B. School wenscht zoo spoedig mogelijk de beschikking te hebben over speelvelden, die ingericlii zijn voor de verschillende openbare spelen. til bet belang .der zaak is een spoedige beslissing gewenscht. De hoer De.Bruin zegt, da! het meed sympathieke in de aanbevelingen die hij nu (gehoord heeft, js, geweest waar de heer v. W-estondoip zeide, Hat er openbare speelplaatsen moeten zijn. Het .komt hem .echter voor, dal men dal doel niet bereikt met dit yoor.del. Wan neei niet \oldoende openbare speelplaatsen worden gemaakt, zal de straatschenderij toenemen. Wat bereikt men met het gereedmaken van een terrein, .waaromheen een heining wordt .gezet en waarop dc proletariürfc- kinderen een paar uren per week mogen spelen? Wat hebben de Gorze-kind eren daaraan Wat hebben ze ooit gehad aan het S. V. J".-terrein? Het gaat toch ook niet om sportterreinen voor die kinderen open te stellen Spr. heeft nog niet gehoord, waarom het S. V. V. terrein niet meer voldoet, waarom gaat men daarvan weg? Het kom! hem voor, dat het S. V. V.-terrein be langrijk grooter is .dan het nieuwe.... Do heer Goslinga: Zo zijn zoowat cvengroot. De heer de Bruin: Kan het nu ge reed te maken terrein niet wat grooter worden, zoodat men krijgt een speelter rein èn een speelplaats en dan toch ook omheind? Hij gelooft, dat dit meer prac.- tiseh zou zijn dan wat nu wordt voorge steld. De kosten schijnen op het oog zeer groot, maar dat bedrag ls toch niet om te schrikken, waar het .een zoo nuttige zaak als een speelterrein .betreft. Maar hoe dit ook zij: B. en W. bereiken met hun voorstel niet wat zij zeggen te beoogen. Wanneer 13. en W. de moeite willen nemen de plannen nader uit te werken, dan zal dit z. i. ook wel blijken. De heer v. Westendorp kan ant woorden op de .vraag: waarom voldoet het S. V. V.-terrein ,niet? Omdat het een voet balveld is. De vereeniging heeft gezegd, laat ons meer huur betalen, maar laat ons dan ook het terrein, .dan blijft bet goed. B. en W. hebben over het nu voorge stelde terrein meermalen .gedacht. Aanvan kelijk dachten zij: het is een mooi stuk grond, dat wel .wat op zal brengen. Maar later hebben zij .gedacht, dat een voetbal terrein. ook voor dc jongen, die nu voor de werf „Gusto" spelen, noodig is, nu dat voor hen yerlorèn gaat. Dan begrepen zij, dat er .ook een terrein moest zijn, waar de kinderen kunnen spelen. Vandaar, dat zij mei dit voorstel zijn gekomen. Nu weten zij .wei, dat 3it nog niet ge noeg is en .liet is ook al overwogen wat nog meer gedaan .kan worden. Zij hebben daarbij overwogen, dat, .als de toegangs weg naar het Furness'-terrein gereed zal zijn. dan misschien wel een gelegenheid zal te vinden zijn .voor het spelen der kinde ren. Er hangen nog meer plannen. Als men ziet hoe sterk het gebruik der zwemschool toeneemt, hoe gestadig 't aantal vrouwen vermeerderd, dat daarvan gebruik maakt, dan begrijpt men, dat daar aan uitbreiding gegeven jiiocrt worden. liet duurt nog .eenige maanden voor liet 'nu voorgestelde terrein gereed zal zijn en B. en W. zouden gaarne willen 'ge bruik maken van de graszoden die nu nog van de op te spuiten weilanden le halen zijn. Zij hebben ook oog gehad op het kind, dat ook zij een goed hart toedra gen. Het georganiseerde spelen is heel goed en nuttig en dat is 'niet bedoeld» voor een enkel uurtje. De B. v. L. O. heeft er geld voor over .om die spelen te be vorderen *öu ook op de Staatsbegrooting zal een enorm bedrag .daarvoor worden uitgetrokken. Spr. is in zijn beschouwingen wel even buiten de orde .gegaan, maar dat zal hem, hoopt hij, vergeven worden, omdat hel noodig was een uiteenzetting te geven van wat B. en .W, beoogen. Aan den heer Kavelaars wil spr. ten slotte nog zeggen, dat een der redenen, waarom dit voorstel niet ter visie heeft ge legen is geweest, dat cle voorbereidende werkzaamheden voor de .opspuiting zoo vlug zijn gegaan. De heer mr. Kavelaars heeft nu be grepen, dat cle leerlingen der H. B. School van het S. V. V.-terrein at moeten, omdat door hun spelen het terrein voor het voet- halspel ongeschikt gemaakt wordt. Maar als dit zoo is, laten dan de voetballers van dat gemeenteterrein afgaan en zelf een ander terrein zoeken. De heer v. Westendorp zegt, dal er nog gebrek aan terrein !s. De heen Kavelaars moet de kwestie zóó opzetten Wat kost heit nieuwe terrein aan de ge meente in rente en aflossing; die kosten moeten uit de meerdere huur van het S. V. V.-terrein komen. Dat geschiedt. D© heer mr. Kavelaars: Het nieuwe terrein zal weer worden afgesloten mot oen heining1 en een bek. De heer v. Westendorp: .Tuist, maar het zal toch' door verschillende spelers worden gebruikt De heer Goslinga wil als wethouder van onderwijs nog een erikel woord aan het medegedeelde toevoegen. Een onzer onderwijzers heelt reeds op dat terrein getracht met kinderen der la gere scholen de openluchtspelen te be oefenen, maar dat is gebleken niet mo gelijk te zijn, tengevolge van den over last die daarbij werd ondervonden van de proletariërs.... de huttenbengels, Toen is hij weer met die kinderen naar het S. V. T.-terrcin moeten terugkeei'en. Daarom is hij li. en W. besproken om een ander teirei» aan te wijzen. Het ge volg is geweest, dat B. en \V perceel X daan ooi hebben aangewezen. In de commis sie vuur het Grond bedrijf, die met het denkbeeld instemde, is over de kosten niet gesproken; dal is in het College pas i©r sprake gekomen. Het georganiseerd spelen geschiedt on der toezicht en er zal een Commissie worden gevormd, waarvan spr. voorzitter zal zijn, als ..filiaal" van B. en W. Die spelen zullen beoefend worden op de Woensdag- en Zaterdagmiddagen. Er ij geen bezwaar om de zaak zoo mi te zetten. Het is beslist noodig, dat er een omhei ning op het terrein komt, want anders komt er van de spelen niets terecht. De IJ. Scholieren spelen vier middagen in de week, maar daarmede is het tegrein niet nusgeniitzt. Door meisjes is reeds ge vraagd een terrein voor korfbal, anderen vroegen weer gelegenheid voor andere openluchtspelen. Door tol van vereenigingen en door de regeering worden de openluchtspelen aan gemoedigd. Een mooi terrein is er ook nog aan de Damlaan, dat is liet land volgende op het spoittenein van „Hennes", maa.r dat is zeer ver van de dichtbevolkte buurten afge legen. Men kan hij dichtbevolkte buurten mis schien verwachten 'dat zoo'n terrein weer spoedig zal worden verkocht, maa.r dan komt de f 1800, die daaraan nu worden besteed, daar wel weer ruim en breed uit. Men moet, de jeugd gelegenheid geven om huiten de straten te spelen. Het z.g. zand in de Gorzen zal spoedig geheel weg zijn en daarvoor in de plaats moet een ander terrein beschikbaar gesteld worden. De heer mr. Kavelaars heeft hooren sjireken van den overlast der glasblazers, maar als de jongens en meisjes op het terrein daar spelen, zullen ze dan geen last van die glasblazersjongens hebben? De heer Goslijnga zegt, dat wat aan de glasindustrie grenst, zal bestemd worden voor de voetballers. Dat zijn jongens, die zoo noodig, wel tegen die jongens opge wassen zullen blijken. Aan anderen hin der is wel op dp eert of andere manier een einde te maken. De VrTzJittcr vraagt, of na de ge geven toelichting bij den Raad bezwaar bestaat tot dadelijke beslissing. Zoo niet, dan zal hij het voorstel van B. en W. in stemming brengen om perceel X van Grond bedrijf voor speelterrein te bestemmen en voor het gereed maken daarvan een cre- diet te verleunen van f 1800. Dit voorstel wordt pangenomen met 18 tegen 2 stemtmen. Tegen stemmen de heeren de Graaff en mr. Kavelaars. Garailde en T«rk#ehte onroerende goederen. Geveild 17 Juli. Notaris W. A. v. Doldcr. Een winkel- en woonhuis met werkplaats erven en open plaats, te Schiedam, aan de Hoogstraat nr. 130, groot 76 centiaren, f 3960. Een pakhuis met vrije bovenwoning en erve. te Schiedam, aan de Westmolenstraat no, 11, groot 51 centiaren, 1 1770. Woningen en erven, te Schiedam, aan den Rottordamschen Dijk (tramzijde), gen. 117, 119 en 121, to zanten groot 61 cen tiaren, f420, £450, 1570. AGENDA. Hoden en volgende dagen Tivoli Schouw burg, 8 uur. Münchener Kunstier Cabaret met den lieer en mevrouw Speenboff. 17 en 21 Juli. Rotterd. Diergaarde, 8 uur. Concert Kon. Scherpschutters. 18 Juli. Lokaal Korte Kerkstraat ,3- Nat. C. G. O. V., 8 uur. Gezellige sa menkomst. 19 Juli. Rotterd. Diergaarde, 21[e u. nam. Concert. 6e Regt. Infanterie. Bart Verhallen. .('trileren vierde de lieer Bart Verballen, do gevierde kapelmeester van de statmuziek van liet korps Kon. ScJieyxschutters to Rotterdam, zijn zilveren jubileum als musicus. Hel ontbrak hem, zeker niet aan talrijke blij ken van belangstelling in den vorm van pracht volle bloemstukken en een legio van geluk- wenschen in allerlei vorm. Fraaie bloemstukken mocht hij o. a. ontvan gen van leerlingen en oud-leerlingen van het Conservatorium te 's-Gravenhage, waar hij lec- raar is, van de zangverceniging Nut en Genoe gen, van de muziekvereeniging Bart Verbatten, van Inter Nos. allen te RoUerdajm, van de liamnoniekapol der Gist- en Spiritusfabriek te Helft. Verder ontving bij blijken van belang stelling in allerlei vorm van dc musici Verheij, George Rijken, li. Diamant, Mossel, Röntgen, ver.-choidene bewonderaars van de populaire concerten door den staf op de openbare plei nen gegeven zonden bewijzen van waardee ring in den vorm van bloemen als anderszins. Kortom, deze dag werd den heer Bart Ver ballen lol een waren feestdag gemaakt. Gisteravond bracht de muziekvereeniging „Bart; Verhullen" den jubilaris een serenade. .Na uit voering van een marsch, door den jubilaris gecomponeerd, werd liet bestuur binnengenoo- digd en bood de president Visbeen de huldo zijnor vereeniging aan, die Irotseh is-den naam van don jubilaris te dragen. De jubilaris bedankende, bracht hulde voor de uitnemende- wijze waarop do marsch door de nog zoo jeugdige vereeniging was uitgevoerd en voorspelde haar onder de krachtige leiding van haar directeur Van Leeuwen, een schoone toe komst. Nog van vele zijden ontving de jubilaris blijken van waardeering en belangstelling. Den Gulden Winckel. Inhoud van het Juli-nummer: „Illustraties van Kinderhoeken", do-or Aty Brant "(met 6 illustraties); „Over Hermann Balir", dooü Constant van Wessem; „Ivantteekeningen bij

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2