Natuur en Rede, VOOR DAMES. Koloniën. FAMILIEGEHEIMEN. Een aardige gouvernante onderhield haai leerling, een achtjarigen hengel, over zijn onverbeterlijke luiheid. Door allerlei voor heelden trachtte 'zij hem het verkeerde ervan onder de oogen te brengen, dootr o. te zeggen „Je moet bedenken, Henri, dat je, als je "jong bent, moet werken, om op later leeftijd succes te hebben. Kijk bijv!, eens naai' je vader. Waarom denk je, dat bij drie. vier avonden in de week zoo laat op het kantoor blijft?" IJcnri keek plotseling op. „Weet u het, juffrouw Marie?" riep hij uit. „Natuurlijk," antwoordde zij. ..Zoo,' mompelde hij, terwijl hij zijn heide handen dieper in zijn zakken stak. „Houd het dan voor u. Als mama het wist, zou het weer het bude spektakel geven. F,en bijzonder dikke dame, die op een heel wannen dag in een park liep le wan delen, bemerkte, dat zij voortdurend door een bedelaar achtervolgd werd. „Waarom loop je me zoo na?" vroeg Ze verontwaardigd. De bedelaar trok zich een beetje teiug. maar toen de dikke dame haai wandeling voortzette, pop hij weer vlak achter haai aan. „Luister eens," riep zij hoos uit, .,als je niet weggaat, zal ik een politie-agen 1 roepen. ,,0m "s hemels wil, lieve dame," sprak de- bedelaar, haar smeekend aanziend, „toep geen politie-agent, u bent hel'eenige beschaduwde plekje hier in het park." SCHOONMOEDERS. Wie gewoon zijn, humoristische of ko mische bladen te lezen, beschouwen den zoogenaamden tegenzin van mannen jegens hun schoonmoeders als een soort goed- koope aardigheden, die hij gebrek aan stof uit deu ouden voorraad worden opge diept. Weinig mannen zullen zeker willen be kennen, dat zij beïnvloed worden door die domme, afgezaagde grappen over schoon moeders. maar dat zij toch veel gewicht in de schaal leugen, wordt bewezen dooi de houding, die iedere man aanneemt te genover zijn vrouw's moeder, onmiddel lijk na en somtijds reeds vóór het liuwe- lijk. Hij is gewaarschuwd door de sportbla den, dat zij zal trachten liem te ringelooren en zijn huis te besturen, dat zij zijn vrouw zal aanzetten tot daden van onafhankelijk heid en haar opzetten zijn meening te dwarboomen. Zoo staat hij op wacht ILij ziet haar met achterdocht aan en denkt dadelijk dalt de on schadelijkste wenk een lastig bemoeien be teekent Tot zekere hoogte kan dat gevoel op rekening worden gezet \an zekere, niet onnatuurlijke jaloezie. De jonge echtgenoot voelt zich buitengewoon gewichtig; hij ver wacht alles en alles te zijn voor zijn vrouw. Hij is vast lm sloten de lieer en moester te zijn in zijn huis, een orakel, dat alles weet, het hoogste gerechtshof dat wetten oplegt Onschuldige en argelooze vrouwtjes zién dit gewoonlijk niet dadelijk in. Zij flappen hot maar uit: „Moeder denkt, dat je het zoo en zoo moet doen," of „Moeder zegt, dat het zoo niet is" en uit do gekwetste ijdelheid van hun mannen ontstaat de antipathie tegen schoonmoeders. j)an begrijpen mannen moeilijk de ge negenheid der vrouw voor Iiaar familie; zij°zien niet in, boe diep de bloem der liefde wortelt in den grond, waar zij ge boren is, en al is de band, die haar over plant, nog zoo zacht, altijd blijven nog ecnige harlcvczcls gehecht aan dc oude aarde. Als een vtouw de oude handen kon losscheuren zonder leed, als zij de oude, trouwe liefde kon vergeten, die haar ge koesterd en bewaakt heeft en zich aan liaar opofferde hij iederen stap, wat voor age voel ig trouweloos schepsel zou zij dan zijn, Hoe onvertrouwbaar is (Ian zulke genegenheid, die zulk een wuft schepsel geven kan. Moge de man, die klaagt dat de vrouw nog aan haar moe der hangt, dat bedenke. WENKEN. Kraagjes en manchetten, of opslagen, die gesteven cn gestreken worden, moeten, vóór men ze laat drogen, in den vorm opgespeld worden. Voorwerpen van gegoten ijzer frisrht men weer geheel op met kopalspiritus en Bernsteinlak. Ook voorwerpen van man- devverk worden weer geheel als nieuw, door ze met deze vermenging te bestrij ken. 1 Gescheurde of versleten kanten gordij nen kan men reparccren door de gescheur de plek met pen stuk kant te bedekken of door er natte, zuivere stijfsel op te doen en er dan met een heet ijzer overheen te strijken. Om aangebakken emaille pannen schoon le maken" bevochtigt men een Jap met amaril en wrijft er de pan mede inmen behoeft het niet hard te doen, daar het aangebakkene of aangebrande spoedig los laat. 1 Azijn, tot het kookpunt gebracht, zal verfkwasten, die droog en hard zijn ge worden, weer zacht maken. Een teelepeltje citroensap in een kopje zwarte koffie gedaan, is een uitstekend middel tegen .hoofdpijn. i i i Vóór men gekleurde zakdoeken wascht, snoet men ze 'n korten tijd van te voren in zout water weken, Dit ~zal de kleuren niet doen uitloopen of verflauwen. t t Naalden en spelden roesten nooit in een kussen met koffiedik gevuld. Waseh het dik in koud water, spreid hel uit op een papier om het goed te laten drogen, en vul er dan het kussen mee. door FRANS COENEN. (Nadruk verboden.) Na ontvangst van het telegram, voelde de kleine mevrouw Lien Molenaar zich be paald van streek. Zij waren aan hot kamer dien, zij en haar nuffig dienstmeisje, maar zij moest gaan zitten, zóó schokte haai de tijding, dat Eduard al in volle zee was en over een dag of ijf hier zou zijn. Haar jluitige onderlip trilde van emotie en haar holle oogen staarden betraand. Zoo had hun telegram niets geholpen cn kwam hij tocli. Hij had grooto zaken voor, schreef hij. Een groote combinatie, waarin allerlei mens dien hier in Holland geïn teresseerd moesten worden... Jawel, alle maal smoesjes, malligheid! Om Til kwam hij, dat was vast. En dat bleek ook aan 't eind van den brief, toen hij schreef bij haar, Lien, te willen logeeren, tegen be taling natuurlijk... ja, een lekkere jongen! En dat hij, notabene, hoopte, bij haar ook Tilly te vinden. Nee maar.... nu vraag ik je!.... Nu zijn scheiding definitief was uitgesproken, verhinderde niets meer een vereeniging met Tilly, schreef hij Al was 't nou d'r eigen broerboe jammer toch, dal die jongen zoo veranderd was.Amerika had hem bedorven vroe ger was hii de soliditeit zelf.Pietje Secuur noemden ze 'm. Ze had 't dol gevonden toen hjj verleden jaar over kwam, dat was nog geen zes maanden geleden. Heerlijk om weer eens iemand van de broers te heb benen Eduard was locli altijd haar lieveling geweest. Maar God, wat een last en een herrie in die twee maanden, dal hij hij hen lo geerde!... Hij had nog altijd wel dat leuke, ronde gezicht, clean shaven natuurlijk, met die ondeugende geknepen oogjes En zijn mooie stem ook., als jongen had hij dat al. "Wel een vent om verliefd op te worden. Maar lichtzinnig en egoist, dat hij gewor den was. 's Morgens moest meneer thee op bed hebbendat riep hij dan heel vleiend, en Sientje moest 't binnen bren genEn dan liep hij maar zoo ongege neerd door huis, in zijn onderbroek, ver beeld je. Toch geen gezicht... je schaam de je dood, dat er iemand 't zou zien. En dan zei hij maar: wel Lien, heb jij niets in huis, geen sherry of zoo, laat jij dan een fle»ch koopen, voor mijn geld En aan de lunch moest hij ook altijd wat extra's hebben. Nu. in 't begin had zij daar niets voor willen hebben, natuurlijk, maar later, toen hij maar bleef en 't zoo opliep, wel maar ze had nooit een cent van hem ge zien, al deed hij nog zoo royaal!... Hij scheen lieelemaal niet dik in zijn geld te zitten en al die groole zaken, die hij hier enlameeren wou en al die groote lui, dio hij hier moest spreken... achteraf was dat alles niet erg solide geweest, geloofde ze nu. Hij zou ze wel eens dit... en hij zou ze wel eens dat, maar d'r kwam eigenlijk nooit iets van... Hij moest nog duizenden hebben uit die groote zaak. die vruchten- kweek in California, waar lrj in geweest was Nu, dat kon wel waar zijn hij had er altijd van gesproken, dat hij daar zoo'n prachtige positie had.. Hij was daar ook lid van den gemeenteraad geneest. Maar hij was zoo ongedurig, hij kon nooit lang op één plaats blijven: een echte ar tistEn voor die zaken was hij locli eigenlijk niet alleen hier gekomen Voor namelijk, om Clear nog 's te zien en de kinderen, en nog eens met Gaar te spre ken, of ze nu scheiden zonden of niet Hij was toen een paar keer naar Deven ter geweest. Maar hij had gevoeld dat 't toch wel echt uit was tus-when hein cn C'laar. En de kinderen voelden ook niels meer voor hem. „Ze kennen hun vader niet meer," had hij tegen haar gezegd. En de tranen blon den hem in zijn oogen. Toen had zc toch wel erg meelij met hem gehad. 'I Mas toch verschrikkelijk voor een man, nis je zoo niels meer bent voor je vrouw en de kinderen bun vader niet aankijken. Ze wa ren toen ook besloten 0111 maar te scheiden. Dan kon z ij tenminste weer hertrouwen. Voor mij komt het er niet op aan, bad bij gezegd. Ik trek wel weer de wijde we reld in. Zij bad hem toen wel echt een stakkerd gevonden vooral omdat ze toen nog mets wist van die geschiedenis met Tilly Pas later hoorde ze dat van Truu4-. Die schreef dat er zulke scènes geweest waren, omdat zij niet wou, dat. Tilly hem aanmoedigde. Til was straalverliefd en maar hij was toch een getrouwd man nog.. „En al is hij honderdmaal je broer, ik vertrouw hem niet, schreef Trims, „cn ik kom op voor me kind" Nu jaTil was toch geen kind meer, hij de dertig alen dan wisten wc wel waar die soliditeit en die ijver van TTuus vandaan kwamJaloezie, niet anders. Truus was doodelijk van Ed geweest, toen zij al een vrouw van in de dertig en hij nog maar een jongen wasEn nu gunde ze hem natuurlijk niet aan d'r dochter. D'r waren wat scènes 0111 geweest, eerst in hun huis en toen later ook hij haar, toen Ed d'r logeerde cn Til over kwam voor hem. Enfin, z'e had toch God gedankt, toen hij maar weer opgekrast was. Veilig op de boot... E11 nu wou hij waarachtig weer komen, zou 't spelletje nog *s van voren af aan beginnenNee, dat kon zc niet hebben Dram moest 'ni maar schrijven, dat ze 'm niet konden ontvangen dat hij dien brief dadelijk kreeg als hij hier aan wal stapte... Maar dan kwam hij toch't Was zoo'n brutale rakkerZe zag hem al voor zich wol, hoe hebben wij 'i nou?! Wil jij jouw eigen broer niet zien? Neezij zelf moest maar weg voor een tijdje, uit. logeeren gaan, bij Truus maar, tot 't gevaar voorhij was. Want ze kende zichzelf wel: kwam hij naar d'r toe, dan was ze weer zwak en dan nam ze hem toch weer in huis«., De volgende dagen doorleefde Lien in lichte koorts van verwachting, toch lang niet onaangenaam. Zij werd telkens meer benieuwd, boe dat alles nog zou ufloopen en voelde zich verdeeld tusschen den won-wh, dat haar brutale broer toch maar zijn zin zou krijgen en Til één-twee-drie overmeesteren en van vage jaloezie, die. zo«'n mooien, lieven jongen toch eigien- lijk niet aan zoo'n leelijke meid als Til gunde. Waarachtig, ze geloofde zelf een een beetje op hem verliefd te zijn! Maar toen ze een brief van Truus gekregen had. in antwoord op baar logeerverzoek, waar bij Trims heel onverzoenlijk deed, en Ed met allerlei vreeselijke maatregelen dreig de en bent voe wat Icelijk was uitschold, voor 't geve' hij Til zou willen zien... toen hoopte ze toch maar weer dat Til zwak zou blijken en Truus. die zoo hard schreeuwde, er bekaaid af zou komen... In Amsterdam, bij Truus en Tilly, vond Lien een stemming van zenuwachtige op gewondenheid, om wat er gebeuren ging. Truus, de moeder, had trots haar zestig jaar en grijze haren nog vee! smaak in 't leven en als jonge dominées-weduwe had zij de collega's van haar man zaliger vaak in verzoeking gebracht. Toen indertijd die historie met Eduard voorviel, gedroeg Moeder Truus zich echt moederlijk eu streng zedelijk, maar was eigenlijk razend jaloersch. Met een der zoons, toevallig over uit de Oost, haastte zij zich dc soliditeit van den achterneef in twijfel te trekken, en betoogde en }>edi!de Tilly, die zich dat niet. als vroeger, liet wel gevallen. Zoo waren er hevige scènes, voor al toon bleek, dat moeder Truus brieven achterhield, door Eduard uit Amerika ge schreven Maar de moeder kon triom fantelijk het resultaat van door den zoon gewonnen inlichtingen toonenEduard was niet alleen hier nog niet gescheiden, maar hij was daarginds in 't verre Westen ook geLrwtwd en had zelfs een kindEn Truus zwoer, dat zij den kerel, als hij 't waagde weer te komen, zou laten inpak ken wegens dubbel huwelijk. Toen, op die berichten, had dp dochter allengs toegegeven. Er was ook al weer zoo een lange tijd verloopen en allengs heaon Til, die jdanolcerares wa«, weer te verlangen naar haar vroege ren meer intcl- lectueclen vriend, dien zij om zijn zwaar op de haudsche droefgeestigheid wel graag den hans gegeven had, toen een ander, vrooiijker, luchthartiger levensgenot, voor haar weggelegd scheen. Zon vertoonde zich dan de lange, slappe, donkere figuur weer avond aan avond in het bovenhuis, waa.r hij zwijgend, zwaarmoedig de trap' besteeg naar Til's kamer, en scheen het leven tot de gewone rust en regelmaat teruggekeerd. De brief van Lien echter stelde alles weer op losse schroeven, hoewel elk der belanghebbenden zich traditie voor te doen, alsof zij dit niel geloofde. Tilly haalde Lien van den trein en terwijl zij in" het opwekkend zoimclje naar huis wandelden duor de Zond.ogsch-stillc stra ten, scheen Til heel kalm en besloten. Strikt logis, !i redeneerde zij. dat met een sujet, als Eduard gebleken was, ;je moei me niet. kwalijk nemen. Lien, als is het je broer, 't is een schoft), voor een jonge vrouw, die nog een grein eergevoel bezat, geen keus mogelijk was. Het had haar vee! leed gedaan, maar 't was nu uit, voorgoed uit en. 't liet haar volmaakt onverschillig of Eduard hier of 111 Amerika zal.... Zij sprak dok over haar vriend Muller, hoeveel steun zij aan hem had. hoe echt nobel en gentle manlike hij zich gedragen bad in deze zaak en hoeveel ze aan hem verplicht was. Lien haastte zich dit alles te beamen en Tilly te sterken in haar gevoelens en ver standige voornemens. Het scheen haar nu ineens zelve toe, of men zich noodeloos ongerust maakte en de zonderlinge over komst van Ed toch eigenlijk van geen gewicht was. Ieder was toch vrij; wat ge- heard was, was gebeurd, maar Ed vond hier nu een vasten toestand, die niet maar zoo één-twee-drie te verbreken viel. Thuis gekomen, bij Truus, spraken zij eersl niet" over de zaak. Uitvoerig en ge zellig koffiedrinkende, was er van allerlei af te handelen en hadden zij samen veel pret. Maar op den duur leek het Lien toch wel onvermijdelijk er ook met moeder Truus over te beginnen. En zij begreep eigenlijk ook niet, waarom zij aarzelde, daar toch moeder en dochter het volkomen eens moesten zijn. Dat bleken zij echter niet. Truus deed dadelijk zoo overdreven en onmogelijk, zoo tyramiiek, alsof Til nog een klein kind was en eigenlijk precies of Til Ed's partij koos, dat Lien zich best kon begrijpen, hoe Til daar hard tegen in ging cn Èduard nu verdedigdeal deed ze dat misschien wel met te veel vuur. Je wist op 't laatst toch niet, hoe je 't had. Ze spraken voortdurend allebei tege lijk en je hoofd liep er van om, zoodat Lien maar voorstelde te gaan wandelen en de discussie tol later uit te stellen. Verhit en opgewonden gaven de beiden, niet zonder tegenzin, eindelijk toe. Maar op de wande ling nam Truus Lien apart, terwijl Til even vooruit was, om haar haristochtelijk-heftig toe. te fluisteren, dat Til al weer heele maal 0111 was en klaar om dien vent in zijn armen te vallen. Maar dat zij hel zou verhinderen, „wat er ook van kwam, omdat zij nooit zou verdragen dat haar kind. enz., enz." Lien's hoofd duizelde er van en ge noot er toch bij, van al die opwinding en onzekerheid en verwachting. Terug van de wandeling, boudeerden de vrouwen nog een heel poos, tot het Zon- dagsehe borreltje en de diner-gezelligheid hen weer verzoende, tot Lien's groote ver lichting. Wat daar niet weinig toe bij bracht, was de vage onrust eri zenuwach tige verwachting, die hen allen begon te be- heorschen. Eduard zou zeker aan huid zijn, sedert gisteravond, anders bepaald sedert van ochtend en hij kon dezen avond al trachten hen le bezoeken. Gelukkig was de meid thuis en behoefde geen van de drie open te doen. Maar toch, bij de enkele schellen, die zoo alarmeerend klonken, in den stillen Zondagavond, leunden en loerden zij met bicefee gezichten over de trapleuning, hun adem inhoudend, terwijl het meisje sprak aan de deurOm tien uur scheen het ge vaar geweken en gingen zij verlucht en half teleurgesteld naar bed. i Oj) den volgenden morgen kwam moe der Truus in een hijzonder slecht humeur heneden. Mokkend at zij haar boterham, tel kens gramstorig blikkend naar haar doch ter. die in een meer gelaten stemming schoen en peinzend, zwijgend voor zich staarde. Lien's klaterende opgewektheid hield het niet lang tegen deze humeuren uil en onrustig keek zij van de een naar de ander, ook zwijgend. f Na het ontbijt vroeg Tilly of Lien haai naar de muziekschool wilde brengen, waar zij dien ochtend les gaf. Zij zag er zoo tegen op alleen te gaan. Je kon niet weten of hij haar niet opwachtte,En dan zou ze misschien zonder kracht zijn, bekende zij dof aan Lien. De moeder, die dit gesprek niet hoorde, maar zoowat begreep, haalde woedend de schouders op en ging de kamer uit, met de deur slaande. Op straat, op weg naar de school, be merkte Lien eerst goed, hoe week ge stemd Til eigenlijk was en dit gaf baar een poperend gevoel van verwachting, waarin bewondering en verlangen naar Eduard ge mengd waren. Nu had Til hem nog niet eens gezien en hoe was ze al onder den in druk Aan de school beloofde Lien, dat zij Tilly om twaalf uur weer zou komen af halen. Maar om half twaalf was deze al thuis, bleek en zwijgend. Zij had een uur minder les gehad. En zij luid Eduard gesproken. Dicht bij huis wachtte hij haar op en z,ij waren toen opgewandeld. Moeder Truus had een razende woedebui, waarbij zij zelfs vloekte als een zeeman en een glas stuk smeet. 1 Gelaten en onbewogen zal Til. Ze zei och moeder, of u nu al raastak het waar is, dat ze hem belasterd hebben, dan neem ik hem toch dan zie ik hem maar buitenshuis. Toen werd de moeder plotseling kalmer. Als Til dan per force in haar ongeluk wou loopen, dan wasrhte zij haar handen daar van af. Hel was dan maar heter, dat die vent hier kwam, als dat zij buiten gingen. Vond Lien dat ook niet.Lien was bet hiermee ijverig eens. Als hij hier kwam, konden ze ten minste samen oordcelen of hij zich verbeterd had.... Zoo werd be sloten, dat Til. die zijn adres wist. hem schrijven zou, hen dezen avond te komen bezoeken.Aldus geschiedde en om acht uur zat daar Eduard breed en bc- hagelijk op de canapé, de drie vrouwen 0111 hein heen. alsof hij nooit weg was ge weest. Hij praatte met zijn welluidende kalme stem en aardig Engelsch accent ganseh onbevangen over zijn leven daar ginds en zijn groote plannen hier en boeide zijn publiek en liet hen lachen. Om half elf, toen hij heenging, was de vrede volkomen hersteld en liet Til hem uit. Haar vriend Muller was voor dezen keer afgeschreven. Twee dagen later, in den middag, kwam Eduard dc dames halen om met hem thee- te drinken, en het was bij het verlaten van de lunchroom, dat hij toen Lien even apart nam om f 25 van haar te leencn, voor een paar dagen maar. Den volgenden avond lpid hij hen drieën uitgenoodigd met hem naar een buitcncon eert te gaan en daarna was er een muziek avond bij hen thuis, waar hij met Til so naten maakte. Ook speelden zij vierhandig. Terwijl Lien mei Til duetten zong, hoorde zij Eduard en Truus in fluisterend gesprek en Lien had '1 gevoel, dat haar broer ook nu geld le leen vroeg. Dien volgenden dag ging Lien naar huis terug. Er was nu absoluut geen reden meei langer te blijven en zij had toch ook wel genoeg van 't gezelschap. Til was toch eigenlijk karakterloos en Truus, daar was geen naam voor, zooals die nu weer op haar ouwen dag met Eduard coqueüeerde, terwijl ze zich eerst zóó over hem uilge laten had. Natuurlijk hield Ed haar bar voor den gek, maar dat gunde zij haar graag, die malloot 11 Thuis gekomen, vond Lien alles erg dull, het huis nogal verwaarloosd, de meid ver velend en bokkig. Niets geon pleizierige ontvangst. En dat, terwijl haar stemming toch al triestig was. Zij geloofde, dal het kwam, omdat zij toch eigenlijk niet tegen zuïke| karakterloosheid kon. Een vrouw moest haar waardigheid weten te bewaren. 'tWns misselijk zooals die Til ineens Eduard als het ware om zijn hals gevlogen was en d'r vriend Muller nu maar weer den bons had gegeven. Eduard kon toch eigenlijk een boei beter krijgen.Bovendien was hij een schurk, en ze hadden zich maar weer domweg laten inpalmen, dat zag ze nu klaar. Zij zou zeker niets zeggen van 't geleende geld Toen Bram thuis kwam, die verrukt was haar weer teruj; te hebben, bleef Lien ech ter mokken. En later op den avond, toen zij zoowat h.t.ur weervaren vertelde, hadden zij lievige ruzie over Eduard, dien Lien met alle macht verdedigde. Brain was een pietlut, een echt bekrompen Holiandertje. Eduard had meer in zijn pink, dan Brani in zijn heele body. Maar Til en Truus hadden allerzotst gedaan, zich zoo ineens weer te verzoenen... Daarvoor was er te veel gebeurd. Karakterloos was dat en zij wou met de liecle troep niets te maken hebben. Bram zou zijn zin krijgen, zij zou haar broer niet ontvangen. En daar bleef het toen bij. 1 De pestbestrjjdlng; op Mailoera. Zooals onze lezers reeds weten, werd on- geveer l1/}» maand geleden ook op Madoera longenpest geconstateerd, zegt het „Soer. Xwsbl." en werd o. m. de opzichter bij de technische pestbestrijding, de heer Briet, derwaarts gezonden om de noodige maat regelen te treffen. Opmerkelijk is hierbij wel, dat ongeveer twee jaar geleden, toen mon reeds vreesde dat dc pest zich ook over Madoera zou verspreiden, vier metalen pestbarakken der waarts werden gezonden, welke echter nooit behoefden te worden gebruikt. Nauwelijks echter waren zij twee maanden geleden, twee naar het Malangsche en twee naar het zendingsstation Swaroe, of de eerste gevallen van longenpest deden zich op Madoera voor. Dc lieer Brief is wegens volbrachten arbeid van Madoera naar Soerabaja terug gekeerd eu zal weder bij de pestbestrijding 111 het Malangsche worden werkzaam ge steld. Omtrent zijn ervaringen op Madoera ver namen wij het volgende: Natuurlijk had de heer Briet ginds tal van woningen te verbeteren. I11 dcri beginne ondervond hij daarbij van de bevolking niet de minste medewerking en had hij zelfs zeer dikwjjls met hevige tegenwerking te kampen. Dit' veranderde, toen de heer B. zijn beklag had gedaan bij den resident, den heer Bodemijer. Deze zegde den bewoners der huizen persoonlijk aan, dat zij zich hadden te voegen naar den wil van den heer Briet en dal zij, hoewel tegen vergoeding, zelf hadden te zorgen voor het aanbrengen der verbete ringen, door den opzichter aangegeven. Na deze beslissing werd do bevolking ge williger en kon de*"heer Briet, die in den aanvang slechts 3 of 4 huizen .per dag in orde kon laten brengen, dit aantal later op voeren lot 45 of 46 per dag. In het geheel werden meer dan 1000 huizen in orde ge maald. Natuurlijk werd den menschen een ver goeding verstrekt voor het werken aan de verbetering van hun eigen huis. Aan elk huis werkten vier man, die elk 25 et. per dag ontvingen. En daar voor het restau- reeren van een woning anderhalve dag noo- dig bleek, kwam elk huis op slechts f 1.50 weekloon |e staan. Ook in de aanschaffing van de verschil lende henoodigdheden bracht de resident een belangrijke verbetering. Werd nl. in bet begin de aankoop van sassaks, en bam boes aan de Inlandscbe hoofden overgela ten, die daarvoor resji. 16 of 17, en 19 lot 20 cent berekenden, later werd ook de aan koop dier benoodigdheden aan den heer Briet opgedragen, die de prijzen der sas saks eh bamboes plotseling, deed dalen tot resp. 7 tol 9 en 9 tot 13 cent. Het spreekt vanzelf, dat do Inlaudsche hoofden deze verandering zeer ongaarne zagen en de heer Briet heeft van hen dam ook verder niet alleen niet de minste medewerking mogen ondervinden, maar werd zelfs door allen met den nek aan gezien. En dat, in plaats dat zij hem dankbaar waren voor de gebrachte hulp. Zooals wij reeds zeiden, de heer Briet keerde van Madoera terug en kan de over tuiging mot zich meedragen, dat hij ginds tot groote tevredenheid van den resident en zijn chefs heeft gearbeid. Prostitutie en handel In vrouwen. De „Sumatra Post" bericht dato 11 Juni: Met de jongst-gearriveerde Java-boot is to Medan aangekomen nu-. F. M. G. van Wal som, die gegevens verzamelt aangaan de prostitutie, de verwaarloosde en verla ten kinderen en den handel in vrouwen en meisjes. De heer v. IValsern komt een onderzoek instellen naar de toestanden in ons geivèst op dit punt. Mishandeling van dwangarbeiders. Dato 10 Juni wordt uit Padang aan het N. v. d. D. geseind: Dc Raad van Justitie tc Padang deed gisteren uitspraak in de zaak-Londl, die te recht stond wegens mishandeling van dwangarbeiders in Midden-Sumatra. geklaagde, tegen «den de vorige «'eek door den officier van justitie was ge- eisclit veroordceling tot 3 maanden ge vangenisstraf, en in de kosten van het ge ding, werd veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. Voorts stond, eveneens wegens mishan deling, zekere Führer terecht. De Raad kwam gisteren met de behande ling dezer zaak niet klaar. Daarom werd heden het verhoor voort gezet,! doch dit liep ook nu niet ten einde. Van de getuigen zijn er pas 4 gehoord. De mishandelingen, waaraan de dwang arbeiders bloot stonden, gingen, blijkens dc verklaringen, alle perken te buiten. Onder meer werd een dwangarbeider aan de pijlers van een brug gehangen, zóó, uai de voeten in het water hingen. Het touw, waaraan het slachtoffer hing, was onder de oksels bevestigd. Pokhen te Medan, Den 12den Juni is te Medan een geval van pokken geconstateerd bij een Euro- peesch bewoonster van een huis m d» Wilhelminastraat. Bij navraag bleek, dat zij slechts keer in haar leven, als kind, was ingei-uij

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 10