67- Jaargang. no. 14580 Dit guer bestaat lit BBIE Maieo. Eerste Blad. Zaterdag 18 Juli 1314. De Fransche hoeve Deze &>urant TOirsdhijnt dagelijks,- met uitzondering ran Zon- en Feestdagen, Prtjij iper kwartaal: Koot Schiedam en Ylaardingen fls 1.25£ franöo per post fl. 166. Prijs per week: Koor Schiedam en Ylaardingen 10 cent,- f Afzonderlijk» nummers 2 cent 1 Abonnementen worden dagelijks aangenomen.. r Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een pr aan het Bureau gezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) Prijs der Advertentiën.)" Kan 18 regels £1, Ö.92iedere regel meea 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groole letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden, garieten hiervan zijn gratis aan het Bureau te Bekomen, In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen; worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs jan '40 cents per advertentie, bij voor uitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103, Eeis-abonnementen. De Administratie van de „Schiedamsche Courant'" is gaarne bereid om tegen vergoo ding van porto's aan hare abonnée's, die voor "korten, of langen tijd op reis gaan, de courant aan hun tijdelijk adres te zen den. Ook abonnementen voor den tijd van een heele of halve maand worden geduren de het reissoezoen gesloten. BülTESLAm Schiedam, 18 Juli 1914. ALBANIË. Zoo'n warboel zoo'n rommelzoo als het nu hier is, zoo schrijft, nu juist een weck geleden, de correspondent van de „N. li. Ct." uit Uurazzo, kan onmogelijk in atle bi zonderheden beschreven worden. Zoo iets meet men hebben bijgewoond, men moet er in teven, om het goed ie kunnen vatten, ja, om het te kunnen gelooven. dat zulke toestanden als hier nu beerschot!, kunnen /bestaan en zelfs eenigen tijd kunnen voort duren. ■D,e toestand is en blijft onhoudbaar, de positie van den prins van .Viert is en blijft onmogelijk/zijn troon is hoe men het ook draa.il of keert en wat er nog zou, kunnen geschieden niet meer te red den, en toch wordt er verder gemodderd, vferloopt de eene dag na den anderen, zon dter dat er iets wezenlijks geschiedt. Voorts waarschuwt dfe schrijver met groo tten nadruk tegen de oproepingen in Duit- schle, en, helaas, naar het schijnt, ook in «éenige Nederlandsehe couranten, van on bekenden uitgaande, voor aanmeldingen tot (dienstneming in een vreemdelingenlegioen, dat te Durazzo opgericht zou, word,en on der 't'bevel van de Nederlandsehe officieren, ien wei, met name genoemd, van majoor Rcfelfsema. Alles in deze advertenties is van begin tot het einde leugen en bedrog. Weeds ontvingen de officieren en ook de gezantschappen ee.n menigte brieven om nadtere inlichtingenmaar ook zijn er wol- licht reeds een aantal ongelukkige juis- Iteiden op weg, die het niet noodig heb bten geacht zich nog eens eerst ampel op dte hoogte te stellen. Er beslaat niet het minste plan e,en vreemdelingenlegioen op te richten en in 't geheel niet bij de Neder landsclve officieren, die integendeel besliste tegenstanders zijn Van die heele vrijwilli gterskomedie, waarvan zij per slot van reke ning de slachtoffers zouden kunnen worden I Roman naar het Duitsch, Lil'1: ran ij I LUISE .WESTKIRCH. 35) TIENDE HOOFDSTUK. In Spreckholm werd allerwege gemom peld en gefluisterd. Had het water in het kanaal het gemurmeld? Hadden de herken aan den oever het \erklapit? Waar twee kolonisten binnen het bereik van eikaars stem kwamen, liepen zij op elkaar toe en fluisterden samen. Hel was nog geen mid dag, toen heel Spreckholm het reeds wist, dat Hinnerk Brinkmeier zijn oudsten zoon ran huis en hoeve had verjaagd. Krisjan liep trots hwschen zijn mak kers als een kalkoenschc liaan en zei bluf fend: ,,Nu krijg ik de hoeve." Euerke Voss liep wan huis tot huis om bijzonderheden te verzamelen. Hij had spoe dig de heele geschiedenis in elkaar. Kin nerk Brinkmeier wou dus dien vent uil de stad, die hier telkens rondsnuffelde; liet woeste land om den poel aansmeren voor honderd duizend marken! Ja, voot honderd duizendEen ronde som. Brink- meier had daar slag van. .Maar Knno. die nijdig was, omdat de burgemeester zijn vrijage met Grüveloh's Anna niet goedvond, had de fijne zaak van zijn vader bedor ven." In de kleine kamer bij de Schleliens zal hij naast den ouden man bij de kachel, die bij het naargeestige weer reeds lustig brandde. De lange pijpen gingen niet uit. En kwam er een buurman, dan was groot- D te Nederland-se,he officieren willen weg uit Albanië, aldus ver volgt de schrijver, en liefst zoo spoedig mogelijk. Dagelijks treedt het duidelijke! aan den dag, dat er hi'er voor hen niets nuttigs meer te doen valt; dat hetgeen ze gedaan hebben, al wat ze hier reed* heb hen opgeofferd en gewaagd, door niemanu meer wordt gewaardeerd, maar liefst ver- neten wordt; dat men in het palus hen t\ evenzoo krenkend nalal-g behandelt en in de meest" gevallen negeert, als men het. ook met de internationale commissie van toezicht en andere werkelijk vast ingestel de overheidsorganen meent te kunnen doen. Zoo worden al sinds eenigen tijd niet de raadgevingen en voorslagen val de leden der internationale commissie.- van de ge zanten der mogendheden, van de Xeder- landsche officieren ten puleize gevolgd, doch die van dezen of genen vrijwilliger, die toe val lig pp de een of andere wijze zich de gunst en het vertrouwen van dit o-f dat lid der lioifeamaritla heeft weten te verwor vejn. Plannen omtrent militaire operaties worden met die militaire dilettanten ont- wioruen en vastgesteld, bestellingen o-p hun aanraden gedaan, onderhandelingm aangeknoopt, zonder dat de daarvoor pan gewezen en daartoe bevoegde autoriteiten daarin gekend zijn of worden. De grootste verwarring', allerlei wrijving en onaange naamheden zijn daarvan het. gevolg. Zoo heeft het paleis onlangs bij de Skod,/fabriek nog een batterij berggeschut en twee veld stukken van 10.5 o.M. besteld, met hot noodige toebehooren, zonder iemand daar over to raadplegen. AYje zal dat geschut overnemen, en wie liet betalen, nu do Nederlandsehe officieren en de commis sie van toezicht (die de koorden van de 'beurs straf toehoudt), niet van die bestel ling' afweten Uit Durazzo "wordt dd. gisteren geseind, .dat die dag rustig is verloopen. Ge nichten, dat de stad zou aangevallen wor den, veroorzaakten een toenemende onrust onder de bevolking. T'a.1 van families uit de voorsteden vluchtten naar do stad. An dere verlaten Durazzo. Onder de vrijwilli gers hcersclit wegens het ontbreken van alle ve 17. oi ging. ontevredenheid. Vele Mi olieton verlaten de stad. De noodtoestand onder de vluchtelingen moet onbeschrijfelijk zijn, alles ontbreekt, hun. Generaal De Veer is gisteren uit Valona to Durazzo aangekomen. Valona windt thans aan den zuidkant door cle Epirofen, in hei noorden (loos de opstandelingen omsingeld. De vluchte lingen uit Epiius zijn ondergebracht in kam pen, in de omgeving der stad. De lalianntsche admiraal Trifori gaf last vader Rchletten er dadelijk bij om dien den tabakszak voor te houden. Er kwamen veel buren. De kleine kamer was bijna geen oogenblik zonder bezoekers. Luorkc Voss spi'ak liet is zoude en schande, dal de Sprerk- holmers door z'n schurk hun eer en re putatie verliezen. Honderdduizend marken .voor een stuk land, waarop geen halm wil groeien. En op' wien vali zoo'n bedrio gerij ten laatste terug? Natuurlijk op de geheide kolonie. Dat begrijp je. hè buur man? Ja. als het een spitsboef is. dien de gemeente zich tot burgemeester heeft ge kozen, hoe zal iemand dan de andere gemeenteleden voor heter houden? En dat schaadt ons. Ja zeker, zoo'n manier van doen schaadt ons hij de Frankforter on Keulsche veehandelaars op de markt in Scharmbeck. en bij de handelaars in turf in Bremen. Overal dof® ons dat schade. En hij was in alles zoo, die burgemeester Brinkmeier. Was dat nu goed, dat hij den mandenmaker firiiveioh onderstand in Spreckholm gegeven had en Pieter Cluss- mann geen onderstand geven wilde? Pieter Clussmann was (och een Spreckholmcr kind. had op een groole hoeve gezeten en de oude menschen zouden nog kunnen ver- lellen, dat hij menigeen in dc kolonie, die hulp noodig had, had bijgestaan. En nu wilde Brinkmeier hem partout niet in Spreckholm hebben. Hij heeft 'daar zeker- een geldige reden voor gehad." Luerke zette hij dien laatstcn zin zijn meest ge slepen gezicht. De mannen trokken zwijgend aan hun lange pijpen, en snoven met den tabaks damp hef wantrouwen, den toorn en dc verontwaardiging op, die Luerke Voss hun benevelend toebties. Eiken avond kwamen er meer Spreckholmers in de kleine ka mer bij de Schletfens. De kaarten rustten, maar dc tongen raakten los in de boosaar dige gisting, die zich als schimmel in een schotel eten, door de geheelc plaats ver bij Rionere een kamp aan te leggen, dat door vier witte vlaggen zou worden aan geduid en beschermd, fn dat kamp zou de bevolking haar toevlucht kunnen nemen. De admiraal deelde den Epiroten en den opstandelingen mede, dat hij in geval het kamp zou worden aangevallen, genood zaakt zou wezen het door middel van zijn scheepsmacht in bescherming te nemen. Tiet besluit van Trifori heeft een diepen indruk gemaakt, en de burgerij niet wei nig gerustgesteld. Alen verzekert, dat de Oostenrijksch Hongaarsche admiraal gelijk luidende aanwijzingen van zijn regeerino heeft gekregen. Uit Turijn wordt aan het ,,Berl. Tage- Watt" geseind, dal een eskader van vier pantserschepen, de ,.Roma", ,,Napoli" ..Regina. Elena" en „Victoria Émmanuele". onder bevel van den hertog der Abruzzen in Spezzia verwacht wordt, om daar te worden slagvaardig gemaakt en onmiddel lijk naar de Albanoesche wateren te ver trekken, allereerst naar Durazzo. zooals het heet. Het 90e regiment infanterie, dat te Genua ligt, heeft tegelijkertijd het bevel gekregen zich in oorlogstoerusting gereed Ie honden tol, vertrek. Algemeen wordt aangenomen, dat dit hevel betrekking heeft op een aanstaande inscheping haai' Alba nië. Een offjcieuse Iteliaansche nota spreekt de berichten over concentratie en uitzen den van troepen tegen. h GEMENGDE MEDEDEELINGEN. R u s 1 a n d. Te St. Petersburg hebben gisteren, als protest tegen dc onlusten in het petro- leumdislrict van Bakoe, de arbeiders in tal van fabrieken het werk neergelegd, liet aantal stakers bedraagt 54.000. De arbeiders trachtten een bctooging te houden, hetgeen lol een botsing met 3e politie leidde? Vooral bij de Pnetilofbrug bood de inenigle hevig verzet, en vele agenten werden hier door stokslagen en steenworpen gewond. De politie maakte ten slotte van haar vuurwapens gebiuik. Twee arbeiders werden zwaar, twee licht gewond. Op de Newsky-werf zjjn gisteren drie afdeelingen door brand verwoest. De schade wordt op meer dan 400.000 roebel geschal. T u r k ij e. De Turksche staatscourant van gisteren publiceert thans de benoeming van den Noor Hot lot generaaJ-inspeeteur voor dc vilayets Van, Bitliz, Mamtirel-ul-Aziz en Djarbekr, en van den Nederlander Weste ll enk tot generaal-inspecleur in dc vilayets Tiebizondc, Erzeroem en Si was. Mexico. Naar een telegram uit de Mexicaans'che spreidde. De kalms ten, de voornaamsten on der de kolonisten verzetten zich nog, zij wilden slechts op hun eigen oordeel af gaan. Zij zochten Brinkmeier op en zou den gaarne de juiste toedracht der zaak van hem zelf vernomen hebben. Maar mei Brinkmeier was in dezen tijd niet te rede neeren. Nog verder dan gewoonlijk stak hij zijn lorsche kin met de onderlip voor uit. De bovenlip verdween bijna geheel. Hij wachtle zwijgend; terwijl bij met vlijm- scherpen blik zijn oogen op den bezoeker hield geve.-Jigd. Vroeg iemand naar zijn zoon, dan antwoordde hij„De bengel was onhandelbaar, 'k Heb hem daarom uit mijn hui.- gejaagd, 'k iBen toch hans in mijn eigen huis, zou ik zeggen." Vroeg iemand naai den voorgenomen koop van het land, dan kreeg hij ten antwoord,,lk heb niets ver kocht. Maar anders ik kan toch wel vcr- koopen wanneer en zoo duur als ik dat verkies, hè?" De bezoekers vonden met deze halsstar rige harschheid hun goede bedoelingen niet naar behooren beantwoord. En hun gevoe lens waren niet vriendelijk. Dat hun bur gemeester honderdduizend marken wilde machtig worden denk eens aan! Honderd duizend marken waarvan zij niets zouden krijgen, beschouwde ieder afzonderlijk als een persoonlijke beleediging en dat gevoe! werd ook niet minder door het feit, dat Brinkmeier ze niet had gekregen. Het re sultaat is altijd een soort rechtvaardiging. Maar om zirli voor te nemen zich op zoo'n manier ie verrijken en niet in staat te we zen zijn plan door te zetten, dat verwekte naast de verbittering ook nog verachting. Het werd zeer eenzaam op de Brinkmeiers- hoeve. fn dien tijd kwam Pieter Clussmann te Spreckholm. Hij Irok in een gescheurde hoofdstad meldt, heeft de nieuwe regee- ring een strenge censuur ingesteld voor alle binnenkomende en uitgaande buiten- landsche berichten. I In plaats van Blangaret is thans ge neraal Yelasco tot minister van" ojrlcg benoemd. Wat den indruk aangaal, door de re- geeringswisseling in Mexico verwekt, ver zekert de correspondent van het „Berk Tagenlatt" te Mexico (stad;, dat at'e-n in het koffiehuis, waar Hueria dikwijls placht te komen, liet café ..Globe", van ecnige voorbijgaande opwinding -piake is geweest. Voor het overige heeft de be volking het aftreden van Huerta volkomen kalm opgenomen. Yojr zijn heengaan heeft ITuerta in een boodschap aan het congres zich ten zeerste beklaagd over n„- houding der Verocnigde Staten, die de opstande lingen openlijk gesteund hebben en voor vernietiging hebben bewaatd. Het denk beeld, dat hij met zijn politiek sieclus zijn persoonlijk behing belang beoogd beeft, wijst Jfuerta af. Al zijn doen en laten hebben dit enkele doel gehad, aan Mexico Vrede 'te brengen. Haïti: Naar uit Port-au-Prince jyprdt geseind, is aldaar opnieuw een revolutionaire be weging ontstaan. In de stralen is het tus- schen de revolutionairen en hun tegen-, standers tot vuurgevechten gekomen. Onder de bewoners Ipak een paniek uit. Het is den regeëringstroepen nog niet gelukt de beweging meester te worden. BINNENLASIK Amnestie voor Roemeensehe militairen. Het Koninklijk gezantschap van Roeme nië alhier verzoekt het volgende ter kennis te brengen van de zich in Nederland bevin dende belanghebbenden Bij Kon. besluit, gedateerd Constantza 27 Mei 1914, no. 2238, is amnestie verleend aan allo Roemeensehe verlofgangers en re servisten, niet aan het visa onderworpen, die verzuimd hebben of zich opzettelijk onthouden hebben om te voldoen aan de oproeping, die op het oogenblik der open baarmaking van het Kon. nest uit, tot mobi lisatie van het Roemeensehe leger, aan hot mobilisatiebesluit geen gevolg hebben kunnen geven, vermits zij bij het leger van Bulgarije werkzaam waren en die. in de gemeenten van hun woonplaat» terugge keerd. deze bezet hebben gevonden, en welke gemeenten deel uitmaken van liet geannexeerd grondgebied. Ten einde in hef genot der amnestie te kunnen treden, moeten de betrokken per sonen het bewijs leveren, dat zij gevestigd waren in het geannexeerd grondgebied, en dal zij door omstandigheden, onafhankelijk van hun wil, Luiten staat waren intijds het verzoek lot amnestie in te dienen. jas en mot kapotte schoenen van hoeve naar hoeve. Bij Ilimsleds voor in de kolonie begon hij en eindigde, terwijl hij alleen de hoeve van den burgemeester oversloeg, bij de hoeve van Voss aan hel andere eind. Dc dominee Le Grasclorf zond hem. Hij liet zeggen, dat de gemeente zoo goed moest zijn zich zijner aan tc trekken, in Breinen kon hij niet blijven. Zou hij, een Spreckhol mcr kind, dan niet zijn hoofd in zijn ge boorteplaats mogen neerleggen om te ster ven? Niemand behoefde in zijn vier meisjes een bezwaar le zien. Wie die op zijn hoeve narn, die ontving onmiddellijk de belooning voor zijn goede daad. Dc jongsle, de zevenjarige Fieke, was reeds geschikt om de ganzen te hoeden. Hij, Pie ter Clussmann, had vroeger zelfs de kleine musselien in de sneeuw geen honger laten lijden. En nu had hij voor zich en zijn kinderen geen brood i Als Pieter Clussmann zoo ver was ge komen, druppelden er telkens dikke tranen langs zijn paarsrooden neus. De aangedane boerin bracht hem dan een boordevol soep bord met pap. „Eet je nu maar zal, Piter Clussmann". "Maar Clussmann kon niet veel el en. Zijn maag was van verdriet te zwak geworden. Als de boer echter naar de kast in den hoek ging en als hartssterking een borrel inschonk, dan glinsterden zijn oogen door de tranen heen en bij dronk zijn glaasje leeg zoo dikwijls zijn gastheer goed vond dat te vullen. Hij had dan ook reeds menig glaasje verschalkt, zoodat zijn voeten op de dorp straat niet meer goed streek konden houden, toen hij eindelijk 'bij Luerke Voss behuil de. Een fijne mol regen had zijn kleuren doorweekt, want hij bad lang op een grens steen moeten zitten, ouiüat de oude berken langs den weg heel onbetamelijk heen en De Zuid-Afrikaansehe landbouwers In Rotterdam. Gistermorgen kwart over negen uur arri veerde hei gezelschap Zuid-Afrikaan»che landbouwers onder geleide pan het bestuur der Nederlandsehe Landbouwvereeniging uit VG ra ven ha ge te Rotterdam. Vlet extra trams werd direct naar de Veemarkt gereden. Daar,was door de Provin ciale P.egdinifeconimCrie voor fle Rund- veefokkerij in Zuid-Holland en het bestuur can den Bond van Fokvereenigingen in Zuid-Holland een tentoonstelling wan een paar honderd stuks rundvee georganiseerd met het doel de bezoekers duidelijk te ma ken dat niet pi liet vee wat in Zuid-AMka wordt ingevoerd Friescb jvee is, zooals ve len meenen, daar in Zuul-Afrika bet daar ingevoerde Hollandsch vee algemeen onder dien naam bekend is. doch dit vee uit alle oorden des Jands komende het Zuid- Holtandsch vee daaronder zeker ook een eerste plaats inneemt. Bij aankomst aan de veemarkt werden zij door bovengenoemde besturen ontvangen en verder rondgeleid. Aan ieder word in de Engelsehe of IIol- landsche taal een pracht catalogus van deze tentoonstelling uitgereikt waarin het geëx poseerde vee werd omschreven met het nummer van het Ned. Rundvee Stamboek, afstamming, leeftijd, melkgelialte der moe der. vet procent der melk. aantal melkdagen, den eigenaar en de woonplaats of zetel van de vereeniging. Verder bevalle deze catalogus een groot aantal photo's van rundvee, welke de kwa liteiten daarvan op het voordeeligst deden uitkomen. De tentoonstelling wekte dan ook de algerneene belangstelling pn bewonde- ring. Ten 11 uur werd de veemarkt verlaten en begaf bet gezelschap zich per extra (rein naar de .Parkkade wnn,r een stoom boot hun d-oor het gemeentebestuur aange boden, gereed lag om een tocht door det havens te maken. Tevens werd hun aan boord vanwege de gemeente een dejeuner aangeboden. Ten 2 uur was de haventoeht geëindigd en begaf men zich per extra tram naar de Rijksseruminriehfing. Daar werden zij ontvangen door den di recteur Prof. Dr. J. Pools, die eeu voor dracht hield over nul instituut. Aan ieder werd aan bet slot een boekje in de Engelsehe of Hollandscbe faal uit gereikt waarin het voornaamste uit de rede van Prof. Poels was opgenomen, zoodat zij dal atle.s r.og eens ernstig kunnen bestu- deeren. Het gezelschap betuigde zijn dank voor liet vele belangrijke dat liet hier bad mo gen aanschouwen. weer huppelden en telkens weer om liem te plagen het bruine kanaalwater juist, voor zijn voelen schoven. En hij wou tocli niet in het kanaal. Hij wou burger worden in Spreckholm. Het was gemeen van de lier- ken. Brinkmeier bad die opgestookt. Hij stookte alles in de kolonie tegen een ouden, armen man op. Daarover moest Clussmann weer schreien. En met de oogen vol tra nen strompelde hij de keuken op cle hoove van Voss binnen. Luerke stond verheugd van den rieten- stoel op, waarin hij krijgsplannen voor een veldslag legen zijn ouden vijand Brink meier beraamde. Bij dien veldtocht kon de zwervende Piter Clussmann misschien als hulptroepen dienst doen. „Wel zoo, oude ClussmannKom je ook eens weer in Spreckholm? Geschmargrel,,- rakel eens flink het vuur op en hang den ketel met water over, dan kunnen we een stijven grog voor buurman Clussmann brou wen." Hij trok hem mee naar 't vuur, terwijl hij zijn vochtige jas bevoelde. „Kom dan kun jij je warmen. Ik heb nog van den Jamaienmm, je weel wei. Daar hebben we menigmaal er een van omgeslagen, hé? Wat? Toen was ik bij jou te gast Nu ben jij 'I bij mij. Ga zitten, buurman. Ga zitten." En hij drukte hem in zijn eigen rieten stoel." „Je ben! bent een goe goed mensch," zei Clussmann stotterend, ten gevolge van zijn bikken. „Wanneer jij om G—Godswil BrinkBrinkmeier je «eet weet wel „Ja, ja, ik weet, Piter, dat je graag wei in Spreckholm unit wonen. En daar is ook niemand tegen, geen enkele van de kolo nisten alleen die dikkop, die Brink meier, onze burgemeester." ,_Li _J 1 1 (W.ordi yervolgd-l SCHIEDAIISCHE COURANT

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1