6T* laargang. Woensdag 22 Juli 1914. r-ao. 14583 De Fransche hoeve. Deze öourant verschijnt d a g e 1 k met uitzondering Tan Zon- en Feestdagen, Prijs Sper kwartaal: Koor Schiedam en Klaardingen fis 1,25,- franco per poet fl. 165, Prijs per week: Koor Schiedam en Klaardingen 10 cent, Afzonderlijke nummers 2 cent Abonnementen worden dagelijks aangenomen, I f Adrertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags yèór een gnr aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) Prijs der AdjertentiSnl Kan 1B regels Q, 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 80 cent per regel. Groots letters naar de plaats die zij innemen.- Ad verte ntiën Ujj abonnement op voordeelige voorwaarden. XaÈs-Esa hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-,- Donderdag- en Zaterdagavond Verschijnen,- worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs Eau '40 cents per advertentie, hij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103, Bericht. Zij, die zich met ingang van 1 Aug. S.S. op de „Schiedamsche Courant" abon neer en, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Beis-abonnementen. De Administratie van de „Schiedamsche Courant"- is gaarne bereid om tegen vergoe ding van porto's aan hare abonnée's, dio voor "korten. of langen tijd op reis gaan, de courant aan hun tijdelijk adres te zen den. Ook abonnementen voor den tijd van een heele of halve maand worden geduren de het reissoezoen gesloten. Aangifte Tan Leerlingen voor den Gemeentelijken JJANDELSAVONDCURSUS. Ouders, Voogden of verzorgers, welke leer- 1 in gen voor den liandeisavondcursus wenschen aan te geven, wordt verzocht, zich vóór 1 Augus lus a.s. aan te meiden Vrijdags tusschen 7 en 9 uur 's namiddags, aan School A (Gedempte Baansloot no. 31). Belanghebbenden worden er opmerkzaam op gemaakt, dat het schoolgeld bedraagt per leer. ling en per schooljaar: van het onderwijs in de verplichte vakken f 10.—, en bovendien voor dat in de onverplichte vakkenvoor één vat f 3.—, voor twee vakken f 5.voor drie vak. ken f 7. De schoolgelden moeten worden betaald in 4 gelijke termijnen, ingaande respectievelijk 1 September, 1 December, 1 Maart, t Juni. BUITENLAND. j Schiedam, 22 Juli 1914. ENGELAND. Gistermorgen hoeft de' koning in het Buc- kinghampalace de conferentie geopend, die op zijn initiattief is bijeengekomen ten eindo een vreedzame oplossing te vinden inzake de Ulster kwestie. De koning sptrak hij die gelegenheid de aanwezigen als volgt toe- v Mijn tusschenkoimst zal misschien worden aangemerkt al§ iets geheel nieuws, maar de buitengewone omstandigheden rechtvaardi gen mijn optreden. Maanden lang reeds doen do gebeurtenissen in Ierland een hotsing vreezen en dit gevaar wordt allengs groo ter. Het woord „burgeroorlog" is heden ten dage op aller lippen. Het is ondenkbaar dat wij zouden wjorden gebracht op den Roman naar het Duitsch, LUISE WESTKIRCH. 38) i „Dat behoort jou toe. Dat is waar. Maai nu mag ik zeker nog wel een vraag doen. Wat is de reden waarom je Piter Clus*.- mann niet in dat huisje wilt hebben, terwijl je er toch Toni Griiyeloh in hebt laten wonen? Wat mag dat toch wel beteekenen, dat je Piter Clussmann ook zelfs niet in Spreckholm wilt hebben?" „Luerke Voss," antwoordde Brinkmeier, „wij spreken nu over den nieuwen weg en niet over Pit er Ciussnian," Weer ontstond cr rumoer, men proles teerde, maar zweeg op een toeken van Luerke Voss. „Als ik het goed begrijp, dan verlangt de gemeente over Piter Clussmann te spieken en niet over de nieuwe straat." „Ja," schreeuwde de lieele vergadering. „Piter Clussmann moet in de kolonie, Pitci Clussmann moet in de kolonie." Met inspanning van al zijn wilskracht wist Brinkmeier zich te beheerschen. hij sprak kalm. „Buren, Piter Clussmann is een verioopen sujet, een last en een schande voor elke gemeente. Daarbij heeft hij al dertig jaar zijn burgerrecht verloren. Zijn vrouw is iemand uit Bremen geweest. De Bremers moeten voor hem opkomen, die Niemand luisterde naar hem. „Piter 'Clussmann moet in de kolonie! Piter Clussmann moet in de kolonie!" De jonge boerenzoons probeerden wie net hardst kon schreeuwen. Het was een rand van een broedermoordenden strijd om een beslissing, die zoo uitermate geschikt schijnt voor een schikking, wanneer de zaak wordt aangevat in den geest van een loyaal vergelijk. Uw verantwoordelijkheid is in- derdaad groot. De lijd is kort en gij zult dien, ik weet het, zoo nuttig mogelijk gebrui ken en geduldig, ernstig en verzoenings gezind zijn, in het be-ef van de grooto belangen, die otp het spel staan. Ik bid God, dat hjj uw beraadslagingen zal lei den, zoodat deze in vrede zullen leiden tot een eervolle overeenkomst." De bijeenkomst duurde ruim een uur. De ministers Asqwith en Lloyd George gingen na afloop te zamen naar DowningMreet: de unionistische leiders Lansdowne, Bo- nar Law, Carson en Craig hieven lang durig op- straat staan praten vóór zij scheid den. Redmond en Dillon werden ojji hun weg naar Westminster toegejuicht. Hedenmorgen om half twaalf zouden de besprekingen worden hervat. Naar Reuter nog seint, is er reden om te gelooven, dat de conferentie een volkomen vriendschap pelijk verloop had. Men bespraak de vraag stto'ldk.en, düe mfbesten worden opgelost, maar mien kan tot dusver niet zeggen, dat mien ten .slotte nader tot een schikking is gekomen. - Grooto verwachtingen worden van deze conferentie dan oek inderdaad niet gekoes terd. Want het is een feit, dat men aan geen van beide zijden, noch bij de liberalen, noch hij de unionisten warm loopt voor 's konings bemiddeling in den Home-Rule strijd. Vele unionisten beschouwen de uil- noodjging van den koning tot de confe rentie als een bevel en zien er een aanslag in op,de vrijheid van de partij en van het parlement. Men zegt zelfs, dat de partijlei ders eerst geweigerd hebben en dat daarna het verzoek van den koning inderdaad een hevel is geworden. Vrij algemeen beschouwt men het optreden van den koning als een laatste poging om het parlement in een andere richting te dringen. De overtuiging is algemeen, dat de sympathie van den koning, aan de zijde der unionisten is. De .icria,al-demcraten hebben «dan ook ern sfiig geprotesteerd en het Ierscho lid Gen- nell heeft aan Asquith gevraagd, waaro.ni hij den koning heeft geadviseerd zich aan het hoofd van de samenzwering tegen het paitement te plaatsen. Volg'ens den gewoonlijk goed ingeiichten p\rle'inEn Cs ve rslaggever van de „Daily News" is de koning tot het besluit ecner conferentie gekomen, om, indien deze faalt en het amendeeringsontwerp wordt inge trokken, zijn handleekening aan het Home- Rule-ontwerp te onthouden. De redeneering hierbij zou zijn, dat het ministerie zelf sport, Oen grap. En liet had iets onweer staanbaar gonoegelijks, zich eens ongestraft schadeloos te kunnen stellen voor het res peet dat Brinkmeier altijd had weten af te dwingen. Daarom hoe luider, hoe beter: „Piter Clussmann moet in de kolonie!" Brinkmeier sloeg met zijn vuist op de tafed. „Zoolang ik het hoofd .der gemeente ben, komt Piter Clussmann niet in Spreck holm." „Oho! Oho!" En plotseling gilde boven alle stemmen uit de hooge stein van Luerke Voss: „Het heeft er immers verduiveld veel van alsof burgemeester Brinkmeier bang voor Piter Clussmann is." Iïrhiknieier keerde zich met een forsehen ruk om. „Bang?! Bang?! Wie praat hier van hang? Voor wien moet ik hang zijn? Voor wien moet ik bang zijn?" Voss stapte van de kist af en trok zich in de dekkende schare zijner getrouwen terug. „Je zult zelf wel het best weten, wat voor reden je hebt om hang te zijn." „Wat zeg je daar?" Luerke Voss was zoo geheel weggedoken in de beschermende menschenkluwen, dal zijn neus er niet eens meer als een punl, dat men zou kunnen beetpakken, uitstak. „Jij onkruid! Jij pestilentie 1 Ik draai je den nek om, dan krijgt de kolonie eens rust van je vergif!" En als een stier op een rood doek sprong hij naar de plaats toe, vanwaar de hooge stem van Luerke klonk. Maar twintig handen grepen hem en hielden hom tegen. En terwijl de boerenjongens Voss de deur uithielpen, keerde de oude Schletfen zich op den drempel om. „En Piter Clussmann komt toch in Spreek-, kolm, of jij dat goedvind of niet!" De lompe voeten stampten oVer den stee- door het amendeeringsontwerp in te dienen 'het "Jkyrie-Puile ontwerp heeft afgekeurd,, zoodat nu de koning niet langer gehouden is aan liet IJome-Itule-ontwerp zijn handteeke- ning te geven. Wanneer het hiertoe mocht komen, zou er een buitengewoon ernstige toestand -intreden, I GEMENGDE MEDEDEELINGEN. 0 o s t e n rij k-JH o n g a r ij e. De i>emeenschappelijke minister van financiën bracht gisteren dank aan een de putatie uit de Servische nationale partij in den Bosnischen landdag voor het besluit dier partij, ook in de toekomst de tot nog toe gevolgde politieke gedragslijn te volgen. De deputatie gaf de verzekering, dat de partij ook voor het vervolg de trouw aan do dynastie en monarchie en een loyale politiek ten gunste van liet welzijn van Bosnië op haar program blijft be wapen. De minister verklaarde, dat wanneer de Servische bevolking in Bosnië haar aan hankelijkheid aan dynastie en monarchie bewijst door een bedaaTde en vaderlands lievende houding, nimmer de gedachte van oen anti-Servische politiek zal opkomen. Rusland. Het aantal stakers te St. Petersburg werd gisteren officieel vastgesteld op 110.000. Herhaaldelijk kernen ongeregeldheden voor: tramwagens worden omver geworpen, de po litie met steenen gesmeten, enz. Ongeveer 20 politieagenten zijn gewond. De politie moest zelfs van de revolvers gebruik ma ken. Gistermorgen hielden ecnige duizenden stakprs in het Wiborg-kwartier een bijeen komst. Toen de menigte den eisch der poli tie, om uiteen te gaan, met steenworpen beantwoordde, werden kozakken ontboden. Nadat de ciscli om uiteen to gaan drie maal was herliaald, gaven de kozakken tweemaal vuur met losse patronen, waarop de arbeiders uiteen gingen. Op een andore plaats hielden de stakers- een tramwagen aan en dwongen het piuhliek uit den wagen te gaan, waarna deze werd omver geworpen. Op verschillende punten werden 20 wagens der tram bestormd. Albanië. Te Durazzo zijn gisteren 240 Rocmeen- bclie vrijwilligers aangekomen, onder wie een aantal officieren. Maandag werd daar ter stede het tot dusverre niet bevestigde bericht ontvan gen, dat de aan de regeering houw ge bleven bevolking van Herat do rebellen uit die stad heeft verdreven. lien vloer van de keuken het huis uit. Ook de boerenzoons, die Brinkmeier had den vastgehouden* gingen weg. 'Niemand behoefde hem meer vast te houden. Hij was in h'et eerst duchtig te keer gegaan, was woest beginnen te spreken, doch nu vielen zijn armen slap neer. Het. groenach tige bruin van zijn gezicht veranderde in oen vaal loodgrijs. Tuimelend greep hij naai de leuning van een stoel en viel zwaar op de eerste de beste kist neer. Alheid kwam nu juist in de grootste be zorgdheid binnen en slaakte een kreet, toen zij hem zag. „Mijn Ilinnerk!" Hij stamelde met moeite: „Water". Beyend bracht zij hem dat. „Ilinnerk, wat heb je, wal scheelt je?" „Het is uit." „Nee, nee! Heb je pijn?" „Het is het einde." „Om Godswil! Zeg dat niet. De kolo nisten zijn immers vandaag als menschen die paardevleesch. gegeten hebben. Zoo'n krankzinnige opgewondenheid houdt geen stand Daar moet. je geen acht op slaan." „Het is iets anders. Een oude reke ning. Jk heb daar dertig jaar op gewacht. Nu zal die wel spoedig vereffend worden." Hij maakte, naar lucht snakkend, zijn hemdsboord los. „Ilinnerk, wat zeg je toch?" jammerde de boerin, haar handen wringend. „Allen hebben zich tegen mij gekant Geen een meen, geen enkele die zich aan mijn zijde heeft geschaard! En dat weet Onze "Lieve lieer! Voor de kolonie heb ik altijd mijn best gedaan! Maar niet één enkele! Allemaal vijanden! Allen legen mijHij keek om zich heen. „Wat doe je nog hier, vrouw? Jk heb je oudste, je lieveling uit huis en hoeve weggejaagd. Denk je, dat ik niet merk, hoe je over Alle Nederlandsche officieren hebben thans Valona verlaten, met uitzondering van majoor Sluis en luitenant Mallinckrodt. In strijd met andere la-richten, wordt uit Valona gemeld, dat de regeoring<troc- pen, n l die afdeelingen. die onder bevel van dr. Berghausen staan, bij den -trij-l om Valona verschillende overwinningen op de opstandelingen behaald hebben. Volgens andere berichten ondernam ma joor Sluis een heftigen aanval op de op standelingen, ondersteund docr een afdoe ling van dr. Be'rghausen Op het beslis sende oogenblik retireerden de vrijwilli gers, die onder bevel van kapitein Gilliardi stonden, waarop ook de overige vrijwil ligers zich moesten terugtrokken. Turk ij e. Het vierde bureau van de Kamer, waar aan is opgedragen het vooronderzoek tegen de leden der beide vorige kabinetten, heeft gisteren de te Konstantinopel aanwezige voormalige ministers voor zicii gedaagd. Ge hoord werden de gewezen groot-vizier Cha- sim Moektar pasja, de vroegere minister van buitenlandsche zaken. Noeradinghian, de minister van arbeid Zia, de minister Yiyi financiën Abdur Rhamaa en de Evkal- minister Feozie pasja. BINNENLAND. Tries Hendrik te Stockholm. Reuter seint uit Stockholm d.d. gisteren: Prins Hendrik der Nederlanden heeft he den de stad en de omstreken bezichtigd en hel noenmaal hij don Nederlandschen gezant genuttigd. Vanavond geeft de vereeniging van Zweedsche marineofficieren een gast maal ter eere van den prins. De gezant, de consul-generaal, de officieren der Zeeland en de Zweedsche minister van marine zijn ook genoodigd. Na afloop van den maai tijd zal de prins weer aan boord gaan. De Zeeland licht vannacht het anker. Onze Marine. Blijkens bij het departement van marine ingekomen berichten is Hr, Ms. piantserdek- schip Zeeland, onder hevel van den ka pitein ter zee F. C. W. Moorrees, 20 de zer te Stockholm aangekomen, van waai- den 22sleu weer zal worden vertrokken, en zijn llr Ms. torpedobooten G 13, G 14, G 2 en Tangika, onder hevel van den luite nant ter zee 1ste klasse jhr. J. C. A. van der Wijrik, 21 dezer van Edinburgh ver trokken. Rechterlijke macht. Bij Kon. besluit van 18 dezer is be noemd tol. kantonrechter ,t© Haarlemmer meer, mr. J. H. ten Bokkel Iluinink, thans kantonrechter te Lemmer. hem tobt? Ik kan de kolonie niet meer regeeren. 'k Kan mijn huis en hoeve niet bestieren. Allen zijn weggegaan. Ga jij nu ook." Alheid omklemde weenend de hand van haar man. „Wat verdriet je mij en anderen en je zelf ook moogl berokkend hebben, mijn Ilinnerk, en wal de anderen je ook aandoen, of zij je tot in den hemel ver heffen of je in de hel wenschen voor mij blijf je de beste, de liefste, de oenige op de wereld, zooals je dat geweest bent van den dag af, toen ik in je huis ben ge komen. Dertig jaar lang hebben we samen in 't gareel geloopen. Waarom wil je mij dan nu niet tot het eind toe bij je laten blijven?" Nu scheen het, alsof de burgemeester uit. een benauwden droom ontwaakte. Hij legde schuchter liefkozend de hand op het hoofd zijner vrouw. „Alheid", zei hij. Slechts dal eenc woord met half gesmoorde stem. Maar cr lag een schuldbekentenis in dat woord, -dankbaar heid voor het geduld van vele jaien. Alheid voelde hel heven van de hand op haar hoofd en weer maakte zij zich onge rust. Haar man was ziek! Zeker, a! wilde hij het ook niet bekennen. Zij riep de meid en samen brachten ze hem naar bed. Toen legde zij hem koude omslagen op de hartkuil en brouwde een hccten dnink. En Brinkmeier, die gewoonlijk nooit wilde bekennen dat hij zich onwel gevoelde en altijd alle verzorging weigerde, lag nu stil in de kussens en liet zich haar zoigvuldige verpleging welgevallen. ELFDE HOOFDSTUK. Enno was in zijn woede en verdriet blindelings en ais dol weggerend. Een uur geleden was bij nog de erfgenaam van de Bij Kon. besluit van 18 dezer is aan mr. Tli. Staart, op zijn verzoek, met ingang van 1 Augustus 1914, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van kantonrechter-pJaats- vervanger in liet kanton Amsterdam. Pestbestrijfllng op Jara. De regeerlng heeft van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indiëi bericht ontvangen, dat, alhoewel de aanvankelijk aangevraagde twintig artsen voor bestrij ding van de pest zijn aangenomen, uitzen ding van nog tien artsen voor de pestbe- strijding venschelijk *Ls. ProT. State a van Zuid-Holland. (Vervolg.) De heer Boll verdedigt verhooging van subsidie aan de afd, Zuid-Holland van de pluimveehouderij en tamme konijnenteelt in Nederland met liet oog op uitbreiding van werkzaamheid. -Een lid van Ged. Stalen bestrijdt dit o-p grond, dat men noz niet genoeg op de hoogte is, en wenseht zich dus te hou den aan liet voorstel om f125 subsidie te geven. (De heer Boll wil f150 geven). Het voorstel-Boll wordt aangenomen met 48 tegen 19 stemmen. De motie-Gevers Dcynoot tol het instellen van een commissie van onderzoek inzake de electrieiteitsvoorziening ten plattelande wordt zonder beraadslaging, overeenkom stig het gunstig advies van Ged. Staten, aangenomen. Over de provinciale begrooting voeren verschillende leden hel woord. Zij wordt aangenomen. De vergadering wordt daarna in naam der Koningin gesloten. Particuliere liavenaanleg onder Pernis. Gelijk men zich zal herinneren, had de Maatschappij .Rotterdam-West, ten einde over te kunnen gaan tot den door liaan voorgenomen aanleg van een haven op haar terrein tusschen de grens van Rotterdam nabij de Waalhaven en de haven van Per- nis, nog noodig de vergunning van den Minister van Waterstaat lot doorgraving van een stak grond, dat de uitmonding) vormt van de geprojecteerde- haven, en dat de maatschappij in erfpacht heeft van het Hijk Die vergunning, welke de Maatschappij in het begin van 1912 heeft aangevraagd, is haar thans door den Minister verleend. Volgens de overeenkomst tusschen do Maatschappij en de gemeente Pemis ge sloten, zou dus nu de. eerste, wil zij de ge storte waarborgsom van f 100.000 niet ver beuren, zorg moeten dragen, o. m, dat bin nen een jaar na den dag op welken de vor- trotsche Brinkmeiershocve geweest nu had hij geen aanspraak meer op een voet breed aarde. Een uur geleden was hij in den schoot zijner familie de zoon des hui zes geweest, had vader, moeder, broeder gehad. Nu was hij een eenzaam zwerve ling. Boven zijn hoofd pakten de wolken zich samen en spoedig viel de regen in stroonien neer. De koude druppels herinnerden hem aan de noodzakelijkheid een onderkomen Ie zoeken. Hij vermande zich zoo goed hij kon. Hij had volgens zijn overtuiging gehandeld; nu moest liij de gevolgen daar van dragen. En al stond hij ook alleen in de wereld en moest de kracht zijner armen te koop aanbieden hij zou geen twaalf uur zonder een dak boven zijn hoofd blij ven. De kolonist, die liom in dienst kreeg, zou benijd worden. Want waar de veen- bewoners ook bijeen kwamen, op bruiloften, markten, begrafenissen, altijd waren ze vol lof geweest over zijn vlijt, zijn matigheid, zijn plichtgevoel. Nog den laats ten Zondag had de kolonist Pape uit Seebergen voor de kerkdeur te Grasdorf tegen hem gezegd: „Als ik nog eens een knecht kon krij gen zoonis jij, dan zou ik niks te klagen hebben." Enno besloot naar Seebergen te gaan. Pape ontving hem met groole hartelijkheid. Toen hij echter mot het doel "van zijn bezoek voor den dag kwam, werd hij stil ler. Wilde Enno van huis en hoeve weg? Ja, die jongelui tegenwoordig! En het was wel heel jammer maar hij had een knecht. Daaraan viel niets te veran deren, en twee knechten er op nahouden -- neen! Daarvoor was er bij hem niet voldoende werk. Maar mogelijk, dat de ko- v Ionist Krusmuller aan bet andere eind van de plaats hem zou kunnen gebruiken. (Wordt vervolgd SCHIEDAMSCHE COURANT.

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1