67~ Jaargang- Vrijdag 24 Juli 1914. Mo. 14585 De Fransche hoeve Reis-ahonnementen. Kennisgeving. Deze courant verschijnt dagelijks,- metTützonderïng van Zon- m Feestdagen* Prijs P© kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl, 1.25 franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 omt, Afzonderlijke nummers 2 cent Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën vow het eerstvolgend nummer moeten des middags yèór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (boek Korte Haven.) Bericht. Zij, die zich met ingang van 1 Aug. k.8. op de „Schiedamsche Courant" abon neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. De Administratie van de „Scbiedamsche Courant'* is gaarne bereid om tegen vergoe ding van porto's aan hare abonnée's. die voor korten of langen tijd op reis gaan. de courant aan hun tijdelijk adres te zen den. Ook abonnementen voor den tijd van een heele of halve maand worden geduren de het reissoezoen gesloten. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, Gelet op art. 219 der wet van den 29sten Juni 1851 (Staatsblad no. 85), regelende de samenstelling, inrichting en bevoegdheid der gemeentebesturen; Doen te weten: Dat de rekening en verantwoording van de inkomsten en uitgaven der gem een ie, over het dienstjaar 1913, op heden aan den Raad is ingediend, en tegelijk op de seerc tarie der gemeente voor een ieder ter Je zing is ricdergelegdterwijl die rekening tevens, tegen betaling der kosten, in af schrift aldaar verkrijgbaar is gesteld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 24 Juii 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, LAGERWEIJ, W. B. j De Secretaris, V. SICKENGA, BUITENLAND. Schiedam, 24 Juli 1914. OOSTENRIJK EN SERVIË. De spanning tusschen de Servische en de Gostenrijksche 'regeering onlstaan als ge volg van den moordaanslag Dp den a/mte- hcrtog Frans Jozef, welke aanslag blijkbaar in Servië was voorbereid heeft gisteren tot een opzienbarend krachtig diplomatiek op treden der Oostenrijksch-Hongaarsehc ro- gecring geleid. Haar gezant te Belgrado heeft gisteravond aan de Servische regoeir- Roman naar het Duitsch, I van ..'i LUISE WESTKIRCH. 40) v „En wat tpeft dat nu prachtig! Hel i- juist mijn' uitgaans-Zondag. Onze Leuken meid blijft vandaag' thuis. Hoe gaat hol je? En hoe kotm je zoo te Bremen? Nee, dat ik je nu zoo opeens weerzie 1" „Anne, ik Zij luisterde in de gang. „St! Mevrouw! ïk mag in haar huisgeen bezoek krijgen, dat wil zij niet hebben. Wacht een oogenblik op den hoek van de straat. Ik zet even mijn hoed op en dadelijk hij je.'' Zij wierp hem nog een kushand toe. Ovei de leuning der trap vroeg een scherpe stem: „Met wien spreek je daar, .Vnne?" Enno (begaf zich langzaam onder de iicrfstgele linden naar den hoek der slraa!. De wind dwarrelde hem het stof in 't ge zicht. De bladeren vielen. Hij Weef staan wachten. Daar kwam Anne in blijde haa.d aan- loopien. „Nee, maar wat ben ik blij 1" Enno zocht naar woorden om haar de laatste gebeurtenissen mee te dcelen. Hel kostte hem moeite, die te vinden. Terwijl hij zich daarvoor inspande, kwatnen een jon gen en een meisje met haastige stappen de straat over. Anne wenkte hen. „Dat is Kariien van den dokier met haar verloofde. .Wij hadden overlegd, dat wij sa men naar het Bürgerpark zouden gaan." „fk moet je alleen spreken,'' zei Enno ring een nota overhandigd, inhoudende de eischen zij n er r e g c e r i n g, en waarop antwoord w o rpte r- langd voor Zaterdag Ie zes uur 's avonds. In deze nota wordt verwezen naar do verklaring der Servische regeering van 2'! Maart 1909, waarin Servië erkent door Be annexatie van Bosnië door Oostenrijk-Hon garije niet te zijn getroffen en belooft, dat 'hot zijn Legenstand en protesten tegen die annexatie zal opgeven en voortaan me', zijn grooten nabuur op een vricndsrihappelij- ken voet zal leven. ..De geschiedenis der laatste jaren, zoo vervolgt de nota dan imet name de droevige gebeurtenissen van den 28ste» Juni hebben het bestaan aangetoond van een beweging in Servië, waarvan het doel is bepaalde gedeelten van de Oostenrijkse,h- H,ongaarsohe monarchie los te scheuren. „Deze beweging, die onder de oogcn drr Servische regeering is ontstaan, heeft over de grenzen van Servië gevolgen gehad, be staande in daden van terrorisme, een reeks van aanslagen en moorden „Wel verre van de in de verklaring van 23 Maart 1909 op zich genomen vrrplich tingen te vervullen, heeft de Servische regeering niets gedaan om de beweging te onderdrukken. Zij heeft het misdadig* drijven van verscheidene tegen de Oosten- rijksch-Hongaarsche monarchie gerichte ver cenigingcn, de .teugellooze baal in de pers, de verheerlijking pier plegers van aansla gen en ,de deelneming van officieren en ambtenaren aan de beweging tegen Oosten rijk-IIongarije geduld. ,Zij heeft verder een ongezonde propaganda,in hel openbaar on derwijs toegelaten en ten slotte alle betoo gingen, welke (le Servische bevolking tot haat tegen de monarchie en tot verachting hn.re'r instellingen konden verleiden, toege staan. „Deze houding der Servische regeering duurde nog voort op het oogenblik dat de gebeurtenissen van 28 Juni de geheele wereld de vreeselijke gevolgen dier hou ding hebben getoond. „Uit de bekentenissen der misdadige aan leggers van den aanslag van 28 Juni blijkt, dat de moord te Sarajevo te Belgfado is voorbereid, dat de moordenaars de wapens en bommen, waarmede zij uitgerust Waren, hebben gekregen van Servische officieren en ambtenaren, die tot de vereeniging Na rodna Obrana behoorden, dat ten slotte de misdadigers en hun wapens door be middeling van Servische grensautoriteiten naar Bosnië zijn gezonden. „De genoemde uitkomsten van het on derzoek veroorloven de keizerlijk-koninklijke reeecring niet langer, een houding van af wachtende lankmoedigheid aan te nemen, die zij sedert jaren heeft bewaard ten aan zien van die intrigues, welker middelpunt Belgrado is en van daaruit naar Oostenrijk- zac.ht. „Het is geen kleinigheid, wat ik je heb te zeggen." Zij kook hem verschrikt aan. „O, wee. Dat is jammer. Maar wees stil. Dat zullen we wel schikken. Zeg niks. ik kan Kariien niet dadelijk wegzenden. Die heeft zoo'n spitse tong. Die verklapt mij andei's hij haar mevrouw en haar mevrouw dan weer hij mijn mevrouw. Want je moet weten, dat zij-liet onfatsoenlijk vinden, als oen meisje iemand gaarne mag lijden. „Ik duld in mijn .huis geen vrijage, Anne. lieh je dat begrepen?" Anno lachte vr ooi ijk. „Wees maar stil, ik speel dat wel klaar.' Nu stond het andere paar bij hen. Ann-, stelde voor. „Dit is mijnheer Enno Brink meier uit Spreckholm. ,T)ie komt mij bezne ken. Hij kan,nu met ons mee naar het. Biirgorpark gaan." Zij zetten zich ,in beweging. De luidruch fcigo rroolijkheid van ,het paar snoerde Enno de keel toe. Het verdroot hom. dal Anne over de platte aardigheden der heiden lach te. De wandeling door stoffige straten kwam hem eindeloos voor. Ton laatste had den zij tiet Biirgorpark voor zich, met zijn groen, z.ijn fietsen, zijn stofopjagende rij tuigen. En toen zij hij de meierij kwamen, namen zij aan een tafeltje plaats. Karlien's galant bestelde bier. -Enno moest ook wat bestellen voor zich en Anne. Hij deed dal ongaarne, want hij had weinig zin om de spaarpenningen van zijn moeder voor een plei/.ierpartijtje uit te geven. Op nJle banken, aan alle tafels oin hen heen zaten vergenoegde mensehen, die dank baar van den mooien herfstdag genoten. Op den door de zon beschenen waterspie gel van een lot een klein meer verbroeden tak van het kanaal voeren roei- en motor- booten vol jongens en meisjes in Zondag- sche kleedij in een snel tempo heen en weer. Juist sta jute er een troepje bij de Prijs der Adrertentiën: Nan 1—6 regels fl. Ö.92; iedere regel meer 16 cents. Reclames 30 cent per regel. Groove letters naar de plaats die zij innemen, Adyertentiën Eg abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij voor uitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. Hongarije overgeplant zijn. Deze feiten leg gen de keizerlijk-koninklijke regeering den pliebt op, een einde te maken aan die intrigues, welke een voortdurende bedrei- ig voor de rust van de monarchie Tor enen. In verband daarmede ziet de regeering zich genoodzaakt, van de Servische regee ring de officieeie verzekering te verlangen, dat zij de tegen Oostenrijk-Hongarije gerichte propaganda, dat wil zeggen, alle bewegin gen, welker einddoel is, van de monarchie gebieden los te scheuren, die haar toebehoo- ren, veroordeelt en dat de Servische regee ring zich verbindt, deze misdadige, terro ristische propaganda met alle middelen te onderdrukken." Naar alle waarschijnlijkheid zal een be vredigend antwoord der Servische regee- ring niet uitblijven. De Servische minister president Pasjitsj toch, heeft nog Woensdag in een interview met een correspondent van den „Bert. Loka! Anzeiger" verklaard, „dat wij (de Servische regeering) volkomen voldoening zullen geven en natuurlijk al die personen in verhoor zullen nemen en voor de rechtbank zullen brengen, die zich op Servischen bodem wanneer door het vei hoor het bewijs daarvan wordt geleverd door medeweten aan de afschuwelijke misdaad te Sarajewo hebben schuldig ge maakt. Tot lieden zijn echter geen stap pen door Oostenrijk-Hongarije in deze rich ting gedaan, daar het onderzoek in Bosnië zelf nog niet afgeloopen is. Wij doen ons best, met alle mogendheden vriendschappe lijke betrekkingen te onderhouden." GEMENGDE MEDEDEEL1NG EN. Engeland. De bemiddelingsconferentie inzake Ulster is gisteren weer lujcrn geweest om na twee uren uiteen te gaan. Hedenmorgen zouden de beraadslagingen worden voort gezet. In het Lagerhuis heeft eerste minister Asquilh antwoord gegeven op de hem in het Lagerhuis gestelde vraag, welke opvat ting hij heeft van de veelbesproken zin snede in de rode des konings, dat „de veranlwoordolijkste on bezadigdste man nen" den kreet van burgeroorlog op de lip pen hebben. De liberale pers had zich in liet alge meen zeer ontevreden betoond met deze uitdrukking. Immers het waren de Ulster- mannen, die met burgeroorlog dreigden, en nu had de koning deze oproerkraaiers onder do „verantwoordelijksle en bezadigdste" mannen gerekend brug uit een boot. Nu wenschle Kariien in te stappen. In hetzelfde oogenblik voelde Enno de hand van zijn meisje op1 de zijne. Zij hield er niet van op het water le varen, zei Anne luid. Zij beiden moesten maar maken, dat zij er kwamen. De heer Brinkmeier en zij zouden hier wel op hen wachten. Toen het paar hun den rug toe keerde, keek zij sclulks en gelukkig haar vriend aan. „Heb ik dal niet mooi gedaan? Nu kun nen wij op ons gemak praten, mijn Enno. Vcl tel mij nu alles, wat je mij te zeggen hebt." Enno keek lmar somber in de lachende oogen. ,,!k wil je het genoegen niet beder ven. Jij houdt vaii de vroolijkheid." „Waarom zou ik ook niet vroolijk zijn? Als ik veertien dagen in een kelderkeuken goz.cten heb en ik hen dan op eens in den zonneschijn tusschen vroolijke men- schen en zie mooie klceren en heb jou naast mij. mijn Enno moet ik dan niet vroolijk zijn? Alleen gaal het mij aan 't hart, dal jij verdriet gehad hebt. Maar je neemt alle dingen zoo vreeselijk zwaar op. Zeg me gauw wat je hebt. Pas eens op, wij ruimen liet spoedig uit den weg." Enno had bij het begin willen beginnen, hij het graven naar den schat en zijn vree selijke vondst. Maar hoe kon hij van zulke dingen spreken tusschen al deze vroolijke menschen en terwijl de lachende oogen van zijn meisje over hem, heen dwalend zich aan de toiletten der wandeiaarsters verlustigden? Hij zei dus slechts kort en scherp: „Ik ben uit huis weg." „Weg?" herhaalde zij, zonder het te be grijpen. „Ja. Ik bob op'de Britikmeiershoeve niks meer te zoeken. Ik nieten jij niet. Wij zullen er in ons leven geen roet meer zetten." Asquith gaf deze uitlegging aan de zaak, dat-er geen bedreiging met burgeroorlog dceh vrees voor burgeroorlog was be doeld. En deze vrees koesteren natuurlijk alle bezadigde mannen, Asquith incluis! Rusland. De toestand is zoo seint Heuler over de slaking in de hoofdstad onver anderd. Bij een botsing met tie politie wer den een aantal werklieden gearresteerd hij een andere botsing werd een vrouw ge dood, een agent van politie gewond, Woensdagavond legden 400 man van den Nicolai-spoorweg den arbeid neer, zij her vatten dien, toen de raddraaiers gearres teerd waren. Vijfhonderd stakers poogden den Nicolai-spoorweg te naderen, doch wer den door de kozakken verdreven. Het tramverkeer is gedeeltelijk hersteld maar liet aantal wagens die rijden is on- beteekenend. Woensdag werden bij het bestormen van een barricade zeventien personen gewond. Op de scheepswerf van de „Nikolajewer Maatschappij" te Nicotajef, zijn achtduizend werklieden in staking gegaan. De wciklie- den hieven revolutionaire liederen aan en ontplooiden de roode vlag. Er ontstond een botsing met do soldaten, waarbij een aantal personen gewond werden. Rusland en Fr ankirij k. Na afloop ,van het diner aan boord van het linieschip „Ia Franco", Waarbij de tsaar, de .tsaritsa, verschillende grootvor sten en grootvorstinnen aanzaten, is het Fransche eskader jnet president Poincaré om half elf gisteravond naar Zweden ver trokken. Albanië. De opstandelingen hebben Woensdag aan de gezanten der mogendheden le Durazzo doen weten, dat zij het aftreden van den prins van Wied eischen. Doel hij dat niet, dan zullen zij Durazzo verwoesten. Mochten dc buitenlandsche oorlogsschepen schieten, dan zullen zij zich genoodzaakt zien alle bewoners af te maken. De opstandelingen eischen een antwoord op korten termijn. De bj'iof is onderteekend door hun aan voerders. De heele bevolking van Durazzo is opge commandeerd om aan de verdedigingswer ken voor de stad te werken. BINNENLAND, Tan het hof. II. M. de Koningin-Moeder heeft, ver gezeld van freule F. L. II. van de Poll, „Nu, wat mij aangaat," antwoordde zij, „ik ben daar niet rouwig om. Ilel is een vreeselijk trieste plaats, jullie Brinkmeiers- hoeve. Zoo triest, als ik niets anders op de wereld meer ken. Toen bedacht zij zich „Maar het is jou tehuis, Enno., Jij hang! daaraan mot heel je hart. Ja, voor jou spijt tiet mij erg. Zeg. bon ik daar schuld aan? Is het, omdat je van mij houdt, dat je ui! huis en van je familie weg moet?" „Neen," antwoordde hij eerlijk. „Ofschoon het waar is, dat ik je niet op r)e hoove zou hebben durven brengen, zoolang vader zijn oogen niet gestoten had. Het is om een andere zaak gekomen. Ik kan je niet zeggen, Wi't voor een," weerde hij de vraag af, die hij in haar oo-gen las. „Maar liet is uit tusschen mij en mijn vader. Er is niets aan te herstellen, 't is niet te recht te brengen. Mijn broeder Krisjnn krijgt de Brinkmeiershoeve. Ik hen een arm mensch, nog veel armer dan jij, Anne." Zij streelde zijn hand. Haar zwarte oogen zagen hem vol innige toerderheid 'aan. „Daarom ben je mij nog veel liever." „Ik moet nu werk zien te vinden. Dal is niet gemakkelijk." Zij lachte. „Dat is heel gemakkelijk. Hoe Weinig menschen zijn er, die met een zil veren lepel in den mond geboren worden. Ik a. heb moeten werken van dat ik van school ben af. En iemand, die zoo handig en sterk is als jij, die kan toch wel werken. Er is zooveel werk voor jullie mannen, dat het 'niet allemaal op te noemen is. Waar heb jc zin in?" Enno maakte een vermoeide, afwerende beweging. Ilij bad alleen zin om zijn land, zijn eigen land te bebouwen met onver- moeiden, taaien ijver. „Het moet werk zijn. waarmee ik 'dadelijk wat kan verdienen. haar hofdame, jhr. S. M. S. de Ranitz. haar grootmeester, en jhr. mr. A. G. Sehim- melpenninck, haar thesaurier, gisterna- middas een bezoek .gebracht aan het mili tair hospitaal te Amersfoort. II. M. werd ruim kwart na vieren ont vangen door luitenant-kolonel dr. S. de Jong, chef van het hospitaal, wiens dochter, de semi-arts mej. R. dc Jong, H. M. een ruiker aanbood. Mede was aanwezig ge- neraalmajoor A. A. J. Quaujer, inspecteur van den geneeskundigen dienst der land macht. H. M. bezichtigde met groote belang stelling de geheele inrichting, onderhield: zich met enkelen der patiënten, schonk voor hen sigaren en zeide als herinnering aan haar bezoek een bloemperk toe. Het bezoek duurde ruim een uur. Consulaire dienst. Bij kon. besluit is de heer F. J. C. Oduber, erkend en toegelaten als vice-consul der Dominicaansche Republiek op Aruba. Onze Marine. Blijkens bij liet departement van ma rine ontvangen b< richten zijn Hr. Ms. tor- pedobooteu G 0 en Pangrango. onder be vel van den luitenant ter zee l«to klasse F. J. Witteveen, en Hr. Ms. lorpedoboo- len G 13, G 14. G 2 en Tangkn, onder hevel van den luitenant ter zee le klasse jhr. J. A. van der Wijek, 22 dezer in Nederland teruggekeerd. Hospitaal afgebrand. De correspondent van de „N. R. Ct." te Batavia seint: Den 20sten dezer is het hospitaal te Sa- blimbingen (Borneo; van de gouvernements- steenkoolontginning, ten gevolge van de ontploffing van een kooktoestel. afgebrand. De zieken konden in veiligheid gebracht worden. Op Borneo worden van regeeringswege ontgonnen de op Ptoeloe Laoet gelegen steen kolenmijnen. Het afgebrande hospitaal zal dus tot deze ontginning bahooren. Een nieuw rangeerterrein. Naar „Het Volk" verneemt, heeft de Holt. Spoor te Rotterdam een groot deel aangekocht van den polder, gelegen ten Noorden van de spoorbaan naar Schiedam, en ten Westen van de DelfLshavenscfie Schie, welk terrein in een hoek tegen do Schie en den spoorweg samenloopt. De bedoeling moet zijn, aldaar een aan tal kopsporen aan te leggen, voorloopig bestemd voor goederenvervoer, in verbin ding met de goederensporen der 11.U.S.M. Naa r die zijde zal dus voor de gemeente de uitbreiding zijn afgesloten. Daar koinl bel op aan, anders nergens op." „Wel, dan zou je in Bremen kunncnl blijven I Dat zou nog eens mooi zijn. Weet je, in 'Hemelingen staat fabriek aan fabriek. Je behoeft alleen maar om werk te vragen." „En als zij mij niet willen hebben vroeg Enno, indachtig aan de ondervonden teleurstellingen. „Dan vraag je in oen volgende. Daar door moet jij je niet laten ontmoedigen. In een uu,r heb je werk. Zoo iemand als Met een lang gerekt gefluit legde de motorboot, weer aan. „Zeg, ga dadelijk morgen," fluisterde .Vnne. ,,En dan kom je 's avonds onder de linden op den hoek van onze straat en breng je mij bescheid. Mogelijk, dat ik dan een ©ogenblikje de deur uit kan. In ons huis ma,g je niet. En dan zit ik weer opgesloten tot Zondag over veertien da gen. St! Dnar komt Kariien al terug.': „Kunnen wij dan maar niet van dio vreemde menschen afkomen?" vroeg hij toornig. „Vandaag niet. Ik verlies anders mijn betrekking, weet je. Fm als wij beiden geen werk haddon, dat zou toch al te erg zijn, vindt je ook niet?" Zij lachte. En meteen wenkte zij Kariien reeds toe. „Was het heerlijk?" En daarop richtte zij weer tol Enno hot woord, alsof zij een onverschillig gesprek hadden gevoerd: „Weet u wel, mijnheer Brinkmeier, dat u niet de eonigc Spreckholmer is, die zich op 't oogenblik in Bremen bevindt,? 'kBcn eergisteren op den Nieuwen wal den beer Frits Ovordiek tegengekomen, den zoon van meester Ovordiek.': (Wordt vervolgd). SCHIEDAMSCHE COURANT fl®

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1