m, f4586 67" Jfasrgang. Zaterdag 25 Juli 1914. 1 immer Maat oil DB1E Maden. Eerste Blad. De Fransche hoeve Berlcftt. Reis-afconnementen. BÜITENLim m fifr/ljMlJ garantie XUNSTSPEL enELECTR: PIANO'S, VUUGELSisHET ADRES £BgT"*KESSELS'KON,FABRIEK, TltBURQ VRAAGT CATALOGUS OOK TERMÜNBETAIWG Voor eerste klas SCHIEDAMSCHE COURANT f De» OcwHaat veraehijnt dagelijks, met aitaoodeting van Zon- en Fe FtflR per kwartaal: [Poor Schiedam «q Slaardingen fh 1.25-fraaoa par poet fl. 1.66. Prijs per week: Noor Schiedam «n V.laardiagen 10 oent* Afzonderlijke nnmmere 2 cent Abonnementen worden dagelp» aangenomen, Advertentien voor het eerstvolgend nummer moeten des middag? yèér een bw aan het Bureau bezorgd zgo. Rjnreatt: Lange Haven No. 141 (hoek" Korte Haven.) Frjja der AdyerteatiSn: Nan 16 regels £L Ö.92; iedere regel msec 18 cents. Reclame* SO «ent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen, AdrerteatïSa Wij abonnement op voordeeüg» voorwaarden. Tarieven hiervan zga gratis aan Met Bureau: te bekomen. In de nummer» die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond vendnyne*; werden zoogenaamde kleine advertentie» opgenomen tot den prijs van '40 oeete per advertentie^ bïf vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. Zij, die zich met ingang van 1 Aug. a.s. op de „Schiedamsche Courant" abon oeeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. De Administratie van de „Schiedamsche Courant" is gaarne bereid om tegen vergoe ding van porto's aan hare abonnée's, die voor "korten of langen tijd op reis gaan. de courant aan hun tijdelgk adres te zen den. Ook abonnementen voor den lijd van een heele of halve maand worden geduren de het reissoezoen gesloten. Schiedam, 25 Juli 1914. OOSTENRIJK EN SERVIË. De Nota. In de gisteren vernielde nota der Oosten- rijksch-IIongaarsche regeering, welke op den Balkan den oorlog weer dreigt te doen ontbranden maar dan met het groote gevaar, dat de oorlogsbrand ook naar andere Euro- peesche rijken overslaat, komen nog de volgende scherpe eischen voor: De Servische regeering zal op de oerste pagina van de Staatscourant van 26 de zer de tegen Oostenrijk-Hongarije gerichte propaganda veroordeelcn en verklaren dat zij de vreeselijke gevolgen daarvan oprecht betreurt; dat zij verder betreurt, dat Ser vische officieren en ambtenaren daaraan hebben deelgenomen, en in de toekomst niet de uiterste strengheid zal optreden le gen hen, die zich met deze propaganda inlaten. Deze verklaring zal ook bij dagorder aan het leger moeten worden bekend gemaakt en in de officieele organen van het Leger opgenomen. Verder eischt Oostenrijk-Hongarije dat de vereeriiging „Narodna Obrana" onmiddellijk ivorde ontbondendat de officieren en amb tenaren, die zich schuldig hebben gemaakt Roman naar het Duitsch, i van LUISE WESTKIRCH. 41) i „Is Frits Overdiek hier?" Enno vroeg dat verheugd. Zijn vriend, zijn beste mend in zijn nabijheid! „Ja, die is in Bremen," verzekerde Anne. „Eu 't gaat hem goed. Hij is goed dooi zijn examen gekomen en nu wil hij wat uitblazen bij den blikslager Bode op den Nieuwen Wal, die een zusterskind van zijn moeder is. En daarna zal hij wel dadelijk een betrekking als onderwijzer hebben." „C»p den Nieuwen Wal!" Enno hoorde niets anders. Frits Overdiek's prettig blom! jezicht stond opeens voor hem als een ster der hopje boven het gewoel, het ru moer om) hem been. De drie anderen stonden nu op. Zij wil den hun avond in een café-restaurant bin nen in de stad besluiten. Enno liep zwijgend riaast zijn meisje, totdat de verlichte ra men voor het lokaal voor hen opdoken. Toen keerde hij zich opeens om. „Goeden nacht samen." Alone greep verschrikt zijn hand. Hij rukte zich los. „Als ik werk heb', en kan bopan vooruit te komen, dan kom ik terug. Eerder niet." Hij keek niet om zioh heen. Naar Over diek! Naar den. vriend zijner kinderenjaren. Die zou wel raad schaffen. En spoedig stond hij op den Nieuwen Wal voor de blikslagerij van Bode. Doch toen hij de verlichte vensters van de kamer zag, weerhield een gevoel van schaamte hem. Zijn vriend, trotsch in het bewustzijn een flinke schrede voorwaarts te bobben gedaan op zijn levensbaan en hïjl een daklooz.e, die bij den weg aan de propaganda tegen Oostenrijk-Hon garije, weiden verwijderd; dat medewer king worde aanvaard door de organen dei Oostenrijksch-Hongaarscne regeering bij bet. onderdrukken der tegen de territoriale inte griteit der monarchie gerichte beweging in Servië, Er moet een gerechtelijk onderzoek plaats hebben tegen de deelnemers aan bet complot van 28 'Juni, waarbij gedele geetden der Oostenrijk-Hongaarsche regee- ring aan bet uitvoeren der maatregelen en het arresteeren van aangewezen gecom promitteerde personen moeten deelnemen. Maatregelen moeten worden genomen tegen bet smokkelen van wapenen en hammen voorts wordt geëischt ontslag en strenge bestraffing van zekere ambtenaren van den grensdienst; ophelderingen aangaande uit latingen van hooggeplaatste Servische amb tenaren over de moorden en ten slotte wordt verlangd dat de Oostenrijk-Hongaarsche re geering onmiddellijk in kennis worde ge steld met de uitvoering der hierboven ge- eischte maatregelen. Het Weensche „Fremdenbialt", dat soms door regeeringskringen geïnspireerd wordt, geeft als reden van den korten termijn (48 uur) op, dat Oostenrijk nu met kracht een einde wenscht te maken aan de crisis en niet langer dulden wil, dat haar hoogst gestelde personen in gevaar worden ge bracht door allerlei intrigues. „Onder den invloed der Groot-Servische propaganda, zegt het blad, zijn toestanden ontstaan, die wij niet langer mogen dul den. Servië heeft ons overdekt met een net van vereenigingen.' die onder het mom doeleinden van beschaving na te streven, overal haat tegen ons prediken. Naar Bos nië, Herzegowina en Kroatië worden be stendig afgevaardigden gezonden, om de bevolking lot afvalligheid te verleiden en haar vereeniging met Servië in de naaste toekomst voor te spiegelen. De Servische regeering heeft, ondanks haar uitdrukkelijke beloften, niets gedaan, om daaraan een einde te makenen dat zij die beweging heeft toegestaan, is als een stilzwijgende instemming opgeval." „Tot vervulling onzer eischen is aan Ser vië een korte termijn gesteld. Wij zullen de crisis, die ons economisch leven be dreigt en geheel Europa verontrust, niel noodeloos verlengen. Wij willen een on- houdharen toestand zoo, snel mogelijk uil de wereld zien en de openbare meening in Servië overtuigen van onze vastbeslo tenheid, eindelijk tot klaarheid te komen. zwerft! Neen. Pas wanneer hij weik hald en kans had om vooruit te komen, dan wilde hij overdi.ek weerzien. En hij keerde naar zijn herberg bij de turfhaven terug. Nog voordat den volgt-nden morgen de stoomfluiten het werkvolk naar de fabric ken riepen, bevond hij zich op weg naai Heni'elingen. Hij vroeg eerst om werk in zulke ondernemingen, waar zijn spierkracht hem te pas zou komen, in gieterijen, stne derijen, madhine-werkplaabsen. Maar hier werkte een oud corps van geoefende mou se hen. Men wees den ongeoefende af. Ontmoedigd stapte hij de eerste de boste fabriek op zijn weg binnen. Het was een vlas- en hennepspinnerij en ja, in liet hekel lokaal was nog een plaals) vacant. De pra- ticr geleidde hem over de binnenplaat-., opende een vleugel der pooYtdeur en schoof hem over den drempel. Een oorverdoovond geraas klonk hem tegen. Door dicht. slof. dat de ademhaling belemmerde en als een grijsgele wolk eiken hoek vulde, zag Enrio een hoog, raim lokaal, waarin alle voor werpen mlet razende wentelingen draaiden. Boven zijn hoofd snorrende drijfriemen aan de kanten om hun as vliegende rade ren, huppelende klossen. Blinkende ijzeren sta ven grepen in de lucht, trommels draai den in het rond als tollen. Lange reepen schoten onverwacht uit de een of andere opening, bewogen zich ha.a«tig door liet lokaal, alsof zij op de vlucht waren, om in een andere opening weer op raadsel achtige wijze te verdwijnen. Gedaanten be wogen zich als schimmen in het grijsgele stof, mannen, vrouwen, de hoofden mot doeken omwikkeld, als in pelzen gehuld van grijsgele vlakken. Een ijzige tocht streek suizend door den chaos. De ventilator huil de, de machines tikten, stampten, snorden, raderen gonsden, de grond beefde onder d' voeten. De menschelijke stem ging onver staan verloren in het gedreun. In het ver warde brein van den zoon van het veen kwam met een kilte huivering een half vergeten voorstelling uit zijn kinderjaren 1 Wij hopen, dat Servië zich voor onze eischen binnen den gestelden termijn zal buigen. Aan onzen wil, om ons standpunt onder alle omstandigheden tc handhaven, mag het evenmin twijfelen als aan onzen oprechten wensch, dat* in de toekomsteen hetere verstandhouding tusschen Oosten rijk-Hongarije en Servië zal ontstaan." De stemming in Servië. Uit Belgrado wordt dd. gisteren aan de „National Zei tong" geseind: Na het over handigen van de Ooslenrijksche nota is de stemming hier thans buitengewoon ernstig, hoewel de stad nog steeds zeer rustig is. Sedert de vroege morgenuren heden, heeft onafgebroken een buitengewone zitting van den ministerraad plaats. Minister-president Pasjits, die zich met zijn kabinetchef per automobiel op de verkiezingsreis bevond, is al weer naar Belgrado teruggekeerd. Het üostenrijksch ultimatum wordt hier al gemeen als onaannemelijk voor een souve- 'reinen staal beschouwd. In Belgrado twij felt niemand er aan, dat Rusland Servië tegen Oostenrijk zal bijstaan. Men is zeker, dat Rusland ten gevolge van de buiten gewoon groote scherpte der Ooslenrijksche nota een gewap.end ingrijpen van Oostenrijk niet lijdelijk zal' aanzien. Men gelooft zelfs, dat Dij het uitbreken van een oorlog Ita lië Oostenrijk onmiddellijk ernstige moeilijk- Sijkheden in Albanië zal veroorzaken. De bevolking is op het uitbreken van den oor log voorbereid. Uil de grensplaats Seinlin wordt aan het zelfde blad geseindUil goed ingelichte bron verneem ik, dat de Servische regee ring zoo lang mogelijk zal talmen met de beantwoording der Üostenrijksch-Hongaar- srlie nota. Voor het geval Oostenrijk-Hon garije tegen Servië met wapengeweld mocht ojilreden, zal Servië in het begin een passieve houding aannemen en Belgrado, dal buitendien strategisch niet houdbaar is, ontruimen en de Ooslenrijksche troe pen zonder den minsten tegenstand Servië laten binnenrukken. Reeds vóór verschei dene dagen zijn uit het koninklijk paleis alle zaken van waarde en kostbaarheden, die aan den koning en de koninklijke familie toe belmoren, naar Xisj gebracht, mm op: de hel. Ja, dit was de hel. Zijn gids schoof hem voorwaarts dooi den smullen gang van klossen, reepen, dra den en naar hem grijpende stangen, steeds voorwaarts er kwam geen eind aan totdat hij eindelijk op een meer open plek voor eon man stond. Met handbewegingen volgens de manier der doofstommen spraken beiden met elkaar en daarop voelde Enno, dat hij weer verder werd geschoven. Zijn jas werd hem uitgefiokken, een kiel over hot hoofd ge worpen en toen stond hij in een ander lokaal, voor een hem onbegrijpelijk zich spookachtig bewegend ijzeren gevaarte. Te genover zich zag hij door het .-.tof een jongmensch en tusschen hen beiden in fiot ratelende, dansende ding. hing zoo iet*> als de grijze haarbos van een leuzen- heks. Beneden in den grond krabden en veegden kammen en borstels daaraan, zoo dat de vlakken er afvlogen. Terwijl Enno er verwonderd naar keek, kwam plotseling de haarbos uit zijn houder gesprongen en bijna hem in 't gezicht. De man naast hem wtees hom, hoe hij hem nu grijpen, om- keeren en weer in het hekelraam vast hechten meest, waardoor hij terug naai den jongen nvin aan den overkant liep, terwijl nu zijn andere zijde gekamd en ge borstcld werd. Enno's werk bestond in het opvangen en wear inhaken van den bos. Dat scheen hem gemakkelijk toe. Maar al het vreemde in zijn omgeving verbijsterde hem, liet oorverdoovend lawaai benam hom bet vermogen om te donken. Toon hij den bos ongeveer tienmalen had teruggestuurd, deed hij 't verkeerd. Dadelijk trok de jonge man tegenover hem oen woedend gezicht Enno hoorde niets van hetgeen de ander hein niet "de grootst mogelijke uitzetting van zijn stem toeschreeuwde; hij maakte slechts uit de beweging zijner lippen op, dat hij schreeuwde. Hij bedacht nu, dat het zeker aangenomen werk was en dat hij door zijn onhandigheid ook zijn vis ii vis van een gedoeite zijner verdienste had be- In den Driebond. Naar de „National Ztg." meldt is de Ooslenrijksche nota aan Servië toegezonden, zonder dat de Oostenrijksche regeering voor af te Berlijn raad gevraagd heeft. De Duit- sche regeering te uit Weenen omtrent den toon en den inhoud van de nota zelfs niet terloops ingericht. In liet ministerie van buitenlandse he za ken te Berlijn hebben gisterenmorgen be sprekingen plaats gehad met den gezant van Griekenland, Theo!ukis, en verschil lende andere diplomaten, die op verzoek een bezoek hebben gebracht in de Wil- helnistrasse. De houding, die Oostenrijk heeft aange nomen. veroorzaakt, zegt hetzelfde blad, geen terugwijken meer. daar dit als een zwakheid van- de Oostenrijk-Hongaarsche monarchie zou worden aangemerkt. Tenge volge daarvan beschouwt men ook in Ber lijn den toestand als hoogst, ernstig, hoewel men op dit oogenblik nog hoopt, dat het conflict gelocaliseerd zal blijven. De Weensche correspondent van de „Frankfurter Zeitung" heeft in diploma tieke kringen vernomen dat de mogendheden van het Drievoudig Verbond in de kwestie der aan Servië gestelde eischen volkomen overeenstemmen. Dat moet men, om den polilieken toestand in Europa te beoordee- len, vooropstellen. Aan 't zelfde blad wordt uit Berlijn ge seind dat men in wel ingelichte kringen aldaar zich den ernst van den toestand niet ontveinst Hoewel men hoopt dat het conflict beperkt en een aJgemeene oorlog vermeden zal kunnen worden, twijfelt nien er nauwelijks aan dat Servië de nota zal afwijzen en Oostenrijk dan gewapenderhand zal ingrijpen. Vrijwel algemeen heerscht in politieke kringen de meening da.t er voor Rusland een aantal klemmende redenen zijn om zich niet in het conflict ie mengen en dal liet zich zal bejialen lol dreige menten. Gistermiddag kregen een groot aantal Oostenrijkers, die in Berlijn wonen, tele grafisch Ik1 vel van hun regeering om on middellijk naar hun land terug te keeren en zich uiterlijk heden (Zaterdagï om 6 uur hij hun true pen afdeel ing aan te mol den. De opgeroepenen belmoren lioofdza kelijk Ird de jongste lichtingen. Reeds tegen den middag verlieten zij in grooten getale Berlijn om met den trein naai- het Zuiden te vertrekken. roofd. Hij wendde zijn oogen nu niet meer van de machine af, totdat de sloom flu i tan schril het middaguur aankondigden, de raderen stilstonden en de schaar van arbei ders uit de poort der fabriek stroomde. Hij ging niet met de andoren mee. De oogen bijna blind van slof, stompzinnig van het helscbe lawaai, ging hij op de bin nenplaats op een steen zitten, met hel hoofd iin zijn banden en ademde werklui gelijk de frissche lucht in. zonder een ge dachte, bijna zonder gevoel. Zijn vis a vis hij de machine sprak hem aan. „Wil je niet gaan eten?" Enno staarde hem als wezenloos aan. „Dm één uur begint liet werk weer lol zes. Dat kun je met een nuchtere maag niet volhouden, (ia met mij mee. Er is hier in de huurt een bakkerij en ook een slach ter. Ik zal je wel don weg wijzen. Je heb! zeker nooit in een fabriek gewerkt." „Nee." zei Enno met een rilling. „Dat kan men wel zien," beweerde de ander lachend. „Maar dat leert uel. Hij ons is het nog lang niet het ergst. Onze baas is streng, maar rechtvaardig en beeft wel wat voor zijn ondergeschikten o\ei Heb je al logies? In mijn kamer slaat een bed leeg. En mijn kostjuffromv. die neemt je wel, dat zal ik wel in ordo maken. Ga nu maar mee." Anne wachtte dien avond tevorgecf-. on der de linden op Enno. llij droeg zijn ki -t uit de hetilmrg aan de haven naar de half donkere achterkamer waarheen zijn kame raad liein meenam en bracht voor het erral in zijn leven een nacht met een vroom den man in een en hetzelfde vertrok door Hij sliep niet, ondanks zijn vermoeidheid. In zijn ooren klonk nog altijd het. stampen der machines, jyjn longen worstelden mei het stof, dat hij ook hier nog meende in te ademen. De volgende dag was als de vorige en zoo altjjd voort, de een als de ander. „Dat leert wel," bad zijn kameraad gezegd. Maai De Triple Entente. Te St. Petersburg is gisteren een kabi netsraad gehouden, die bijna vier uur heeft geduurd. Later op den dag maakte de Rus sische Staatscourant het volgende corn- iriiiniijué openbaar: ,.l)e keizerlijke regeering, bezorgd over de mogelijke gevolgen van het ultimatum doo» Oostenrijk-Hongarije bij de Servische rege ring ingediend, volgt opmerkzaam de ont wikkeling van het conflict tusschen Oosten rijk-Hongarije en Servië, waarin Ru s- land niet onverschillig kan blij ven." Men verzekert, dat Rusland onmiddellijk tusscbenbeide zal komen, door Oostenrijk te verzoeken, den termijn van het ultima tum uit te stellen, ten einde aan de Euro- peesche diplomatie tijd te geven haar in vloed aan te wenden. In een uiterst scherp hoofdartikel be spreekt de .Temps" het Ooslenrijksche ulti matum. .Het is een document zonder voor beeld door de aanmatiging van den toon en do malelooze overdrijving van de eischen," oordeelt het blad. „Elen. van de gestelde voorwaarden zal Servië zeker nooit aanvaardenden eisch, dat de Servische regeering op Servisch grondgebied de Oostenrijkers zou laten medewerken aan het onderzoek. Deze pre tentie- is in strijd met alle regels van in ternationaal recht, sluit de onderwerping in zich van den Servischen staat aan den naburigen staat. De rechtsgeleerden van den Ballpltitz zijn ie knap oin zich daarin te vergissen. Het is een erkentenis van afhankelijkheid, die zij van Servië wen- schen te krijgen. Geheel de rest is er maar voor den vorm bijgevoegd. Dit is het doel, dit het programma." De Temps" betoogt verder, dat de toe stand voor geheel Europa ernstig is. Geeft Servië toe, dan wordt geheel de bundel van Balkan-vrijheden verbroken, hetgeen ook in Rusland een geweldige echo wekken zou. En ook Frankrijk en Engeland kunnen zich niet onzijdig houden. Er beslaat dan groot gevaar voor een algemeen Europeesch conflict. Maar er is nog een oplossing: „Toen Rusland en Engeland tien jaaF geleden aan den vooravond van een oorlog stonden tengevolge van de kannonade in de Noordzee, heeft men zich op hel goede oogenblik herinneid. eerst te Parijs, maar daarna in alle hoofdsleden, dat do llaag- sehis protocollen de aannemelijke oplossing Enno, die in de stille, <le. eenzaamheid van do uitgestrekte veenvlakten was opge groeid, kon niel aan dc beperkte ruim te, de bedomptheid en het oorverdoovend geraas in de spinnerij wennen. Sk-eds groo- tar werd het heimwee in zijn gemoed, hot werd reusachtig ondragelijk, het ontaardde in waanvoorstellingen, in ziekte. Hij had een geschikter kostwinning moeten zoek-n. Af en toe kwam die gedachte hij hem op. Maar liet lawaai, waarin iiij eiken dag elf uur verkeerde en dat verder hamerde in zijn ooren en zijn zenuwen, als reeds lang de poort der fabriek zich achter hem had gesloten, maakte hem geheel versuft en lienam hem al de wilskracht om tot een jie-Iu.t te komen, llij zoteht Anno niet op. Zoo vernederd en verbrijzeld door het lot als hij zich voelde, kon hij zijn meisje nioL onder de oogen komen. Hij schreef ook niet aan zijn inocder. Mat er nog aan trots in hein was, verbood dal. Als het iemand heel slecht gaat, moet hij niet ook nog zijn familie dn armee het gemoed bezwa ren. Jlaar op een avond, loen dc stoomflui ten het sluitingsuur verkondigden, de ar beiders- de fabriek uildrongen,' stond hij voor hel groote vliegwiel, dal nog sui zend ronddraaide, ten prooi aan oen over weldigend verlangen om zich in de ijzeren armen te werpen, opdat zij hot heimwee, de wanhoop in hem, den volkomen veronge lukten mensch, tot rust zouden brengen, llij moe-t zijn handen vast om" dc blinkende koperen staven van de omrastering klem men om zichzelf aldus te beletten er niet over heen te springen. Op zijn voorhoofd stonden koude druppels zweel van de in- spinning, die het hem kostte, om aan de verzoeking weerstand te bieden. Als de laatste van het werkvolk ging hij eindelijk heen, steeds achterom kijkend naar den langzamerhand tot rust komenden kolos on bitter lachend zei hij bij zichzelf: „Eens kom ik loch!" f (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1