67*® Jaargang» Zaterdag 25 Juli 1914. No. 14586 Tweede Blad. [en jaarlijks verlies van 3 miüieen? Het dooden-schip BONENLAND, Kerk en School. SCHI EDAM: ICIK1IE COURf» IT. Deze courant verschijnt dage If ks,- met uitzondering van Zon- en Feestdagen, Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl 125 franco per post Q. 1.65. 6 prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertent1 ên voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vèór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. Ö.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar da plaats die zij innemen. Advertentiën hg abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen,worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. Wij zijn weer in den moesson, der trein Vertragingen. Het Nederland-ebe spoorweg net toont weer eens, dat liet de elasticiteit mirt, noodig om de geregelde loenmuing van hel verkeer des zomers l<> kunnen Welieersrhcn. Eiken dag verboemelt hej JYederlandscho publiek weer eens den 1100 digen tijd op de perrons. Hoeveel tijd dat inderdaad is, valt moeilijk (e zeggen. Wij hdbbcn hooren ramen dat alle Nederland schc treinreizigers jier dag 100.000 uur verboemelen aan de stations en dat zij dit tijdverlies niet zouden hebben, indien de treinen in Nederland op tijd kwamen llten rekende aannemende dat tijd geld v. a - elk vetleren nnr op 20 eenten. kwam alzoo tot de conclusie, dat van 1 Juli toL 80 September op deze wijze een paar mtlliocii gulden aan nalionalen lijd verloren ging, die pver hel gehorde jaar wel tot 8.1 niillitxm zouden aangroeien. Kapitaliseerde men dit bedrag, dan zou men al zoor spopdig genoeg bobben om de groitrtc Coulen in de inrichting der Nederlandscbe spaonvegen te verbeteren en zoo aan al die onregelmatigheden een einde temaken. Wij geloovon. dat de redeneering niet geheel opgaat en wij hechten aan deze becijfering niet al te voel waarde. Maar tod) is er wel wat waars in en. toch toonl de becijfering wel aan, dat wij ieder jaar zonder noodzaak heel wat uurtjes tl o atl - slaan, die wij beter zojuden kunnen be- stoden Ware het spoorwegverkeer beier geregeld. i Dat dit spoorwegverkeer niel gladder loopt, ligt aan een reeks omstandigheden. Het is een gevolg van de spoorwegpoli Ij ek doch ook van het fietsvervoer, van de houding rnn het personeel en van de hou ding van het publiek enz. enz. Doch een heel voornaam aandeel in al die vertra gingen heeft inderdaad wed de omslan dikheid, dat wij op spoorweggebied onvol doende geoutilleerd zijn. Er zijn nog te veel belangrijke spoorwegen, waar niets dan enkel spoor ligt, en er zijn stations, die zoo slecht zijn ingericht, dat zij eerder een voorbeeld van foutieve süilionsinrich- ting schijnen te zijn dan een ernstige poging om een glad verkeer in de band te werden. Door het publiek wordt dit laatste nog niet voldoende ingezien. Yhndaar dat wij hierop nog eens in het bijzonder de aan dacht willen vestigen, in de hoop er zoodoende toe bij te dragen dat althans de voornaamste reden voor al die ver warring en vertraging wordt weggenomen. Er zijn. verscheiden slechte hoofd-sin tien* in Nederland. Doch geen enkel is zoo slecht (Nadruk verboden.) De „Qnvorwinlijke", een Engelsch oor logsschip!, stoomde Straal Singapore door om, op last van zijn kapitein Everest, den heruchten opium-smokkelaar Ching-Ting Eu op te duikelen, die „weer eens voor de zooveelste maal de kitsten onveilig maakte. Had men naar de wensehen van den adel borst Hobhnusc geluisterd, dan was de „On- verwinlijke" zeker nog oen paar dagen lan ger voor Singapore voor anker gebleven, maar kapiteins bekommeren zich nu een maal niet om de meeningen hunner adel borsten. Hobhause had er stom het land over. Hij was in een alles behalve rcosklem ige stemming. liet scheelde maar weinig ol nij geloofde vast, dat kapitein Everest al leen daarotn dit hevel had uitgevaardigd Om hem, Hobhause, te scheiden van liet jonge nichtje van den kapitein, dat als gezelschapsdame bij een rijken theehande laar in betrekking was en dal hij heel veel ontmoette. Het trof ook al miserabel, dal hein nu juist die vervloekte nachtdienst te lieurl viel, die van 124 uur duurde. Brommend liep hij de commando-brug op en neer, alles verwenschend wat om hem was. Opeens dook uil de donkerte een zwarte plek naar voren. Ilobhaiise's 'Ogen priemden het duister in. Vat was nets' oen schip dat juist nu de „Onver- winlijke" wilde kruisen? Geen licht was als het slatten Zwolle. En juist dit station kan in dit votband zon goed als voor beeld gebruikt v.orden, omdat de loé.rtami hier zoo gun-tig mogelijk i-, voor hel maken van een gec-d station b mm terrein, gnederwi- station icrpluatrt. niet ingebouwd, geen landt rende bruggen of -poonvego vet gangen en/.j en i indut bier zoo heel duidelijk blijkt volk kwaad een slecht station doet. Een ideaal voor Zwolle, dat vooral als 'orer-viapstation een groot gewicht heeft, zou natumlijk zijn een groot, zeer broed "da.nd -tal^'ii. da» aan de beide lange zijden berg',ng zen hebben voor de treinen Nou- dtyi Holland vice ver-a en dat venter kop- rtathyi zou zijn voor de drie lijnen, die nu zuidelijk en de drie lijnen, die nu noor delijk in het rtitii-n uitmonden. Men had dan slechts één (utnieh'eiili>ndir® meteen voorgebouw no «lig gehad en alles waie zoo goeil mogelijk gewec.-t. Immers iedere trein*zou dan onafhan keiijk van iederen anderen trein op m stel 1 kunnen worden: de vet trekkende treinen zouden elkaar niet in den weg rijden en de vertrekkende zouden de aankomende Ireinen niet ophouden enz. enz. Tegenwoordig is te Zwolle precies liet tegenovergestelde het geval. Voor de onge veer 30 doorgaande treinen die van en naar de lijn ZwolleMeppol loopen, is maar één perrnnkant beschikbaar. Want m: die treinen om de aansluitingen in de verschil lende richtingen voor een belangrijk dóe! in groepen van vlak op elkaar volgende treinen komen (zoo b.v. te 2.38, 2.49, 2.59. 3.2, 3.13. 3.24 en 3.34), ligt het voor de hand, dat één vertraging van één trein allernoodlottigst moet werken op den ge ïegeklen gang van alle andere. En wanneer men nu bedenkt dal de meeste van "tie trei nen weer correspondentie hebben in al lerlei windrichtingen op lijnen, die gedeel telijk slechts tnel enkel spoor hereden kun nen worden, wal nieuwe vertraging ver oorzaakt, dan begrijpt men hoe één opzie); zelf niel veel beleekcnende vertraging van één trein door z'n slecht station in alle richtingen wordt voortgeplant en verergerd.- Men vertoont aan het Zwolsehe station door den nood gedwongen dan ook de vreemdsoorligstc evoluties om reizigers en bagagewagens voor een stuk perron te krij gen. Zoo komt b.v. een trein uit Arnhem binnen, die naar bet Knorden moet door gaan. Men laat hem op dood spoor doelt nu wordt do trein te lang. Geen nood men laat ecrsl wat uit- en instappen, rangeert er dan een paar wagens lussehon uit, duwt dan verder op. laat nog eens in stappen en inladen en kan dan met de onvermijdelijke lil 20 minuten vertraging verder gaan. Een lokaallrein naar Ilatfem moet ver trekken. Doch die kan niet vertrekken om dat bij niet voor het perron kan komen er tc bekennen, maar de stand der zeilen deed denken aan een Chinecseho jonk. Waarom had de jonk geen licht aan boord Dat was verdacht. Hel volgend «ogenblik stond Hobhause voor den luitenant van do wacht. En even later was ook kapitein Everest op- dek, „Wie ontdekte de jonk?" vroeg rij. „De adelborst Hobhause," antwoordde de luitenant. „Hobhause? dan mag men er toch niel te veel waarde aan hechten," mompelde Everest in zichzelf. Hobhause ving de woorden op. Hij voel de zijn bloed koken. De kapitein keek aandachtig naar het vreemde schip». I „Hobhause." riep hij daarop, „Hobhause, zeg me eens, hoe lang is het geleden dat u hot laatst Wilson's „Gids door China in handen hebt gehad?" „Twee jaar, kapitein." „Ik zou u den raad willen geven, ei spoedig weer eens een oogje in te slaan." En zonder een weder antwoord af te wach ten vervolgde hij: „IJ zoudt dan weten, dat u hier mét een dooden-jonk te doen hebt. Het is bekend, dat de meeste Chineezen, die buiten lands leven, na bun dood in China-zeif wensehen begraven te worden. Dit vaartuig is et een, dat ;üs vracht met zijgt voert de boen deren der gestorven Chineezen." „Maar het ontbreken van allo licht vind ik toch zeer verdacht," wierp Hobhause tusschenbeide. „Het licht ontbreekt, omdat de Chinees gelooft, dat de rust der dooden erdoor ge stoord zou kunnen worden. Ook bel vuur wordt op dergelijke -dooden-scliepen niet zoolang de stoomtram uil Ellmrg niel bin-, nr-n is. Waarmee hij to Zwolle natuurlijk geen aansluiting hoeft. En deze kan weer niel binnenkomen, omdat een andere trein enz. enz. Gevolg, dal de lokaaltrein naar IJatlem een kwartier te laat weggaat, eenig en alleen omdat hij op een doodgewonen dag nipt eerder voor het perron kan ko men om zijn passagiers, bagage en post in tl nemen. En deze "trein veroorzaakt weer vertraging te Epe en (e Apeldoorn enz. enz. Inderdaad hel is niet te begrijpen, dat men deze toestanden zoo lang beeft laten voortduren. Hot station Zwolle is in de tegenwoordige inrichting een bron van vertraging, waarvan do werking heel ver ovet bet Nederlandscbe spoorwegnet te be speuren is, en die bijgevolg een bedreiging beter-kenl voor het leven en de gezondheid van vele honderdduizenden spoonvegreizi- gers. Wij bewonderen daar altijd de chefs, die onder ongunstige omstandigheden wer kend, toch nog altijd ernstige ongelukken hebben welen (e voorkomen. Doelt wij tnee- rten dal liet nu genoeg is en dat ver betering van dit station geen dag én geen nacht meer kan wachten. Nu is Zwo-lle dan ook héél erg. Een tweede zóó slecht groot station bestaat er in Nederland niel Doch er zijn er wel meer, die eveneens het volkeer tegen wér- kenGroningen, Rotterdam D.P., Arnhem 'uit een ander oogpunt), Leiden, Breda, Het is van belang, dat hierop de aandacht eens wordt gevestigd en dat men, beseffend dal tijd gold en vertraging levensgevaar be lee- ken 1, de hand aan de ploeg slaat om de Nodorlandsclio spoorwegtoesi,inden ook op dit gebied wat te verbeteren en zoo een betere afwikkeling van hot reizigersverkeer des zomers te verkrijgen. Albanië. Een deputatie van hel comité van op- iu. pjiipg aan* bet Nederlandsehe volk in zake de Nederlandsehe officieren in Alba nië, is gisteren bij don minister van bulten- landsche .zaken op audiëntie geweest en beeft bij monde van generaal De Meester •den minister een verzoek in den geest Van bet maiiiiest gedaan. In antwoord hierop heeft de minister, jhr. Loudon, meegedeeld, dat hij zeer sympathiseerde met den geert van bet adres, en dat de regeeiing reeds vóór dat het adres was goplubliceeid, stappen in die richting had gedaan, gelijk dezer dagen zal blijken uit bet antwoord, dal de mini ster zal geven op lot Bui gerichte vragen, door letten der Yolksvcrlegemvomliging. ,De commissie deelt nog mee, dat zij een gioot aantal sympathie-betuigingen met aangehouden. De manschappen hebben ziclt tevreden te stellen niet ongekookte spijs. Dit alles, waarde vriend, kunt ge naslaan en vinden in de scheepsbibliotheek." Hobhause, nog in 't onzekere wat op dit lesje te antwoorden, boorde op eenmaal o-p de jonk, die inmiddels veel dichter bij was gekomen, de doffe lonen van een gong. „Halo! dat lijkt mij toch een of ander signaal te zijnriep1 de kapitein. „Wat willen die Iteeren; '1 zaakje lijkt me niel piius. Hobhause, ga gauw in een sloep. Kijk eens wal dit alles te beduiden beeft," beval bij. Zes man van de wacht hadden de sloep reeds in zee gelaten en roeiden met krach tige slagen op de jonk toe. Ho-bbau.se greep bet touw, hem door een geel tronie toegeworpen, liet de schuit vast maken in liet verlengde van de jonk en klom aan boord. Op kisten en bundels touw en katrollen schalen hier tien vuile langstaarten bijeen: één van ben, de grootste en minst-vieze verleende den zeeman zijn hulp» bij lief. beklimmen van den touwladder. „De kapitein vroeg Hobhause koiL „Heer," antwoordde de man in gebrek kig Engelsch, „de geesten uit het dal van ly-nan mogen uwe wegen behoeden cn uw leven verlichten." „Zorg liever voor uw eigen licht aan boord: waarom gaafl ge signalen?" „Edele heer! Do mensclien zitten aan weelderige tafels en vullen zicli den huik met goede spijzen en zoeten wijn, maar diegenen, die naar huil voorvaders tijgen, hebben honger noch dorst. Spijzen behoeven ook zij niet, die hun dooden wegvoeren. baai* doel uit alle deden des land-» heeft ontvangen. Uit Durazzo wordt aan het „Hbi ge seind: Heden word aan kapitein Eabiu- "iizijn ver/nek eervol ontslag rerteoud uil d># Albanee-ciu-n dienst: hij keert oyi Sin-bui naar Xed.eila.nd terug. Zald-Afrikannscke boeren. He Zuid-Afrikaansehe boeren zijn gister- namiddag om 2 uur per e\lru-Ir<-»i, van Deventer aan liet station Apeldoorn aan gekomen, van waar zij per bevlagde tram naar het hotel v. d. l'.urg leden en zich daar 'gereed maakten voor de ontvangst Jen hove. Te half vier begaven de heereii zich naar tiet koninklijk paleis Het Loo, waar zij niet in liet park, zooals aanvankelijk het plan was, doch, met het oog op de weers gesteldheid, in een der zalen werden ont vangen. Na de audiëntie, die te hnlfvijf was geëindigd, keerden de bezoekers weer per extra trams naar luin hotel lerug, dat zij ongeveer half zeven verlieten, om per trein van 6 u. 52 min. over Rotter dam naar Ylissingcn te vertrekken. Zaak DeenYnn Oss In een correspondentie wordt in de N. Fin. en Kap. medegedeeld, dat de ee re raad in de zaak DeenVan Oss (naar aanleiding van de candidaatstclling voor de Tweede Kamer van den heer Deen in district I 1e 's-Oravenhage, bij de jongste algcmeene verkiezingen) twee langdurige Sllingen heeft gehouden in de maanden Juni en Juli en dat de verdere behandeling der zaak tot het najaar, vermoedelijk -September, is verdaagd. Dir. bel., IiiToerr. en Acc. Ministorieolc benoemingen, bevorderin gen, verplaatsingen, enz., bij den dienst der directe belastingen De vijkskl. 3e kl. A. \Y. C. Straatman ter directie Arnhem, wordl met ingang van 1 October onlheven van de tijd. waarneming van liet grenskantoor Hollerhoek. De ontvanger F. A. II. van Ierse! te Alkemade is aangewezen voor de lijd. waar neming van hel kantoor Dordrecht 1. en A. (overneming beheer 30 dezer na kantoor tijd). De rijksklerk T. Heïlcens, Ier conti1, grond belasting te Winschoten, is aangewezen voor de tijd. waarneming van bet kantoor Tornaard (overneming beheer 30 dezer na kantoortijd). De rijksklerk G. \Y. fvan Gotkum ten) kantore Delft D. B. is aangewezen voor de tijd. waarneming van het kan toor Tornaard, (overneming beheer.30 dezer na kantoortijd) Heer, weel, dit schip is een doodenschip." „Yo-or den duivel, dat ruik is," viel Hob hause uil. Een blik van haal gleed over het ge zicht van den Chinees. Doch direct her stelde hij zich en antwoordde: „Confuteé zeglals gij heen gaal tot den vreemde, vraagt dan niel waarom zij zich geen tuinen aanleggen en waarom zij hun haren laten groeien aan bor.-tels gelijk. De waters!mennen der aarde bereiken \ete volkeren en elke zede zij u heilig," „ik heb u niet willen beleedigen. Doch zeg mij nu, hoe wij u kunnen helpen." „Edele hoer, ons stuurrad is gebroken." „Ik zal u onzen timmerman zenden." „De rust der dooden zij u heilig," leert ons Confutsé; de hamerslagen sloren." Hobhause had moeite om het niel uit te vloeken. Duidelijk voelde hij', hoe hem de Chinees beloerde. „Waarmede kunnen wij u dan helpen?" vroeg hij opnieuw. „Edele heer, de wolken van stoom zijn machtiger dan het waaien van wind. Ik verzonk den Engelsehen kapitein om ons te willen slee pen naar Singapore." „Gij lijkt wel gek! een Britse-li oorlogs schip zen dil Hobhause bedacht zich nog tijdig en zcide: „Ik zal bel mijn kapitein melden." Daarop klauterde hij op nieuw in zijn sloep en voer pijlsnel naar de „Onvenvinlijke" (enig. Op de hem gestelde vragen van zijn chef, gaf Hobhause zijn indrukken weer en ook zijn onrast over dé bedenkelijke gelaats uitdrukking van den Chinees. Doch de ka pitein deelde zijn wantrouwen heelomaal niet. „Mag ik dan tevoren de jonk niet eerst De rijkrtderk R. S. Oudeboom ten kant. A s-.cn is lumgewezen voor de tijd. waar neming van bet knnio<»i Oude Pekela. (over neming beheer 30 dezer na kantoortijd',. De ontwurger C. A. Meijer, te Spanbroek is aangewezen voor de tijd. waarneming i.-in hel kantoor Bergen op Zoom. ('over neming beheer 29 dezer na kantoortijd). De rijksklerk P. Jorna te Amsterdam D. B. Ie kantoor, is aangewezen voor de tijd. waarneming van het kantoor Spanbroek, 'overneming beheer 29 dezer na kantoor- 1 ij'11, Eervol ontslag verleend aan:.L Boom«ma, deurwaarder D. B. ie Amsterdam., tng. 1 Aug.I,. G. v. Wetering, deurwaarder te Amsterdam. Ingang 1 Aug. t C. Ziegeler, kom. 1e kl. Ie Utrecht., Verplaatst: ingang 1 Augustus: de kom, 2e kl. R. Knappers, van Yonlo (M.) naar St. Ocdcniodc (lijd.). Ingang 1 September: de komin. Ie kl. M. Yoltkainp, van Apeldoorn naar Rot terdam D. B.de koirim. 2e kl. J. P. W. 1 lomveiis van Oud-Vroonhoven naar El rechtW. K. van Lunzen, van Klaien- beek naar Elburg; B. de Boer. v. Nijvor- dal naar Apeldoorn, Ingang 1 October: de kom. G. ,T. Crce- mor, van gr. kr. Denekamp naar gr. kr. llolterhoek. Ingang 1 November: de kom. 2c kl. C. Doeksen Czn. van Den Ilatn naar Vrooms- hoop. De surnumerair -T. A. B. van de Ven nit de d ireclie Breda is tijdelijk gedetacheerd ten kantore Snoek. (De Belastingambten.) Nbb. Hbrv. Kerk. Alg, Synode der Ned. Herv. Kerk. 8e zitting. De draad werd opgenomen, waai- die Woensdag was blijven rusten. Werd toen de instructie' en pensioenregeling voor den te benoemen secretaris vastgesteld, thans geschiedde het laatste voor zijn evenlucelo weduwe. Opnieuw was een zaak, die reeds meer malen de Synode bezig hield, d-oor de hoeren Trainer en Van Veen in haar mid den gebraehl. Nu we'rd voorgesteld, de beleinmeiende bepaling eenvoudig Ie selnappeii. Ten laatste wordt «Ie schrapping met algemeene stemmen op 2 na voorloo- pig aangenomen. Opnieuw trachten de dames <lr. Gcrlings c.s. den weg tot bel ambt te f.ireoi r.'ii. Prof. Van Veen rapporteerde daarover: Het verzoek is toelating tot de evangeliebedie ning of aanwijzing van een aan hun theolo gische ontwikkeling en bevoegdheid pas senden werkkring. Eenparig steil de com missie voor bel debat over de toelating van dames tot den kansel, dat reeds her haaldelijk de Synode bezighield, niet te eens onderzoeken?" vroeg Hobhause. „U zegt toch zelf, dal u een lijklucht bespeurd held, men moei voorzichtig zijn met de godsdienstige gewoonten van deze volkeren. Do vicc-koning van Shangtan, dien ik persoonlijk ken, is een zeer religieus man en bij zal mij dezen dienst boog aan rekenen, En de dipilo-matic zal ook wel baar nul hiervan hebben. Laat (1e sleep- t on wen in orde brengen." Een -paar minuien latei stoomde de „On venvinlijke" met de jonk op sleeptouw, de liaven van Singapore tegemoet. De douane-beambte was op zijn post op een kleine barkas. „Halo! een jonk op sleeptouw", dat be looft wal," mompelde hij in zieh-zelf, toen de barkas de jonk naderde. „Iets te dcclnrecrcn?" riep' men. De Chinees schudde zijn bol. .„Dooden be talen geen belasting," riep» hij terug. „Goed en wel, maar wat is je lading?" „De kapitein is borg voor lien, die hun dooden eeren." „Kapitein Everest? Zoo! dan is het wat anders." vond de douane-beambte. En de barkas gleed nu langs de „Onvenvinlijke". „Heefl de Chinees permissie zich op ka pitein Everest te beroepen?" riep de douane naar boven. Do kapitein liet door een offi cier bevestiging geven en de barkas stoom de verder. In de haven werd de jonk "losgemaakt en door eenige van zijn eigen mannetjes opgeroeid naar een zij-avm van de haven,- waar weinig verkeer was. II. De „Onvenvinlijke" bad opnieuw zijn anker uitgeworp'en. Men was nu eenmaal weer terug in de haven en kapitein Everest

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 5