Thee E. l'rand.sma i. F. van 1 issa. I'S MM. Jeanne Reyneke v, Stnwe, HUIZE TER AAR, GöTZ KRAFT. RLEIh'E i'ERTEÏTIÈS. Casino ariéfé. B P. H. Wuisman Pz. Ondergeteekende maakt zijne eachte Stadgenooten beken dat hij de prijzen der Brandstoffen niet onnoodig zal irerhoo- f en en er nog voorraad genoeg aanwezig Is, doch alleen verkoopen zal a con tant. De Directie der deelt hierdoor mede dal zij doorgaat met de aflevering van hare fabrikatenechter uitsluitend tegen vooruitbetaling en voor zoover hel vervoer mogelijk is. Zoolang het transport per spoor ge stremd is, zal waar mogelijkde verzen ding per boot geschieden. APOTHEEK, HOOGSTRAAT 1. de goedkoope uitgaven van Kerk en School. Nes. Hkrv. Keek. Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk. XVI. Ernst lag c»p aller gelaat. De toestand! waarin land en volk ver keert, kon ook hier niet onbekend blijven en Let opperste bestuur hier op aarde der kerk, dacht aan het noord inn den ChristusEn wanneer gij zult hooreu van oorlogen, en geruchten van oorlogen, zoo wordt niet verschrikt, want dit moet ge schieden; maar nog is het einde niet. Dat is een ernstig woord, en sommige leden, ver van huis. gedachten aan de tlnjjs- geblevenen, aan gemeente en zooveel meer, dat een onrustige, onzekere stemming in de vergadering kwam. Na afdoening van eenige huishoudelijke zaken, vroeg prof. dr. S. 1>. van Veen, oud-ouderling van Utrecht, het woord. Namens eenige medeleden deed hij, met het oog op den erustigen toestand, liet volgende voorstel aan de Synode: ,,De algemeene Synode der Ned. Herv. kerk, diep doordrongen van den ernst der tijden en den gevaarvollen toestand, waarin geheel Europa verkeert; innig overtuigd, dat hulp en redding alleen kan komen van Hem, Die regeert over de volkeren, en in Wiens hand ook de har ten der vorsten zijn, spreekt den harte- 1 ijken wenseh uit, dat zoo spoedig mo gelijk alle leden der Ned. Herv. gemeente in de bedehuizen samengeroepen wor den, om zich te verootmoedigen voor Gods aangezicht, en zich te vereenigen in gebed tot Hem; dat Hij ons niet doe naar- onze zon den, maar in Zijne genade zich over ons ©ntfemie dat Hij de harten der Koningen en hunner raadslieden neige tot Zijnen wil, en het door Zijnen Geest verlichte, opdat zij wegen mogen vinden, die leiden tot behoud van den algerneenen vrede; en dat Hij inzonderheid ook ons thans in oorlogsgevaar verkeerend vaderland be ware. onze Koningin en allen, die haar ter zijde staan nabij zij, en uit liet tijde lijke kwaad, dat thans over Europa ge komen is, den geestelijken zegen doe voortkomentyoor alle natiën, inzonderheid voor ons volk en onze vaderlandsche kerk." Dit voorstel weid met algemeene stem men aangenomen en zou nog dien eigen dag ter kennis van de gemeenten gebracht wor den. I Ons dunkt, dat het gewenscht ware ge weest, en ook meer in overeenstemming met de traditie, indien de Synode een be paalden dag had aangewezen en de andere kerken had uitgenoodigd, om dien dag tot een Biddag te maken. Nu is een ieder vrij en onge twijfeld zullen gisteren de gebeden in de kerken zijn opgestegen tot den troon des Almachtigen voor het behoud van den vrede. Hierop besloot, de Synode, op voorstel van prof. dr. Knappert, haar zittingen te verdagen tot a.s. Woensdag. Vóór de Synode dit besluit had geno men, was nog het antwoord op het adres der Predikanten Geheelonthouders Vereeni- ging vastgesteld. In plaats van het koude en vormelijke adres werd op voorstel van dr. Weijland besloten te antwoorden: De Synode, bewo gen door de overtuiging, dat zij de pogin gen moet steunen van hen, die het alcoho lisme met ernst en toewijding bestrijden, verklaart zich bereid aan de Ringen het verzoek te richten, op hunne bijeenkom sten de vraag aan de orde te stellen, be treffende de roeping, welke de kerk van Christus heeft te vervullen in den strijd tegen dit kwaad. In de vacature, ontstaan door het bedan ken van mr. J. Knottenbelt als secretaris, werd de secundo van den afgetredene, de heer L. W. Bakhuizen van den Brink, pred. te Utrecht, benoemd. De heer Bakhuizen van den Brink, twaalf jaar secundus, nam de benoeming aan, terwijl S. Weijland. vice- president, tot diens secundus werd be noemd. Ook deze nam de benoeming aan. Beiden werden met vriendelijke woorden door president en leden geluk gewenscht. („Tel.") Beroepen te Dellens de liee'r C. Sundermeijer, cand. te Leiderdorp. te Gudega, gem. Wijmbritseradee]ds, H. Popma, te Tzum (Pr.). Geref. Gemeente. Bedankt voor het beroep te Tholen ds. G. van Rëenen te Opbeusden. Doopsgezinde Gemeente. Beroepen te Broek op Langendijk ds. 'A'. de Jong, te Iljndeloopen. Gemengd Nieuw*, Hoe een onzer officieren over de grens kwam. Dit is het verhaal van oen kapitein van het Nederiamdsche leger, die zich in Zwit serland met verlof bevond, en pas Zaterdag de ernstige berichten uit de verschillende deelen van Europa vernam. Dadelijk pakte hij zijn bagage en nam den trein, die over Schaffhausen Duiischland in rijdt Met eindeloos geboomd bereikte hij Keulen. Van hier wist hij een plaats te bemachtigen in een trein, die rijdt naar Gogh, ongeveer twintig kilometer van de Limburgsdie grenSj ter 'hoogte van het Limburgsche plaatsje Afferden (bij Gennep). Hij begreep, dat het hem moeite zou kosten, nu het No- derlandsche leger gemobiliseerd werd, om als officier over de grens te voeden ge laten. Hij scharrelde Zondagavond een fiets op li Gogh, en betaalde liet ouwe rammel ding met honderd gulden, onder beding dat de handelaar hem vijf losse marken als zak geld zou meegeven. Zijn bagage liet bij maar achter, omdat deze slechts balast zou /nu vormen op zijn tocht in den nacht. De kapitein reed nu den weg naar fle llollandsche grens in, zonder licht natuur lijk, hetgeen niet bezwaarlijk was, aange zien de nacht niet donker was met de was sende maan. Na geruimen tijd sejKXldeld te hebben we til zijn aandacht getrokken door het. felle schijnsel van twee auto-lantaarns, llij sloop naderbij en bemerkte, dat het een Nederlandsclie automobilist was, die in heftig gesprek was met een Duitsdie mili taire patrouille, welke hem den toegang tot het Nederlandsch grondgebied weigerde. Onze kapitein maakte van deze voor hem gelukkige omstandigheid gebruik, nu dus geen aandacht aan zijn persoon geschon ken werd. I.Uings verliet hij den grooten weg, en zijn fiets naast zicli Yoortsleepen.de, kroop hij door een graanveld, dat nog niet was afgemaaid, in de richting van de grens. Nadat hij aldus eenigen tijd was voort gegaan, zag hij in het grijze licht van don maannacht, eenige personen op wacht staan, die hij aan dert witten band om hun arm herkende als Duitsehe douane-beamb ten. Door het maken van een groeten om weg wist hij deze strenge douaniers, dio eiken grensbewoner in deze dagen aan den lijve fouilleeren en alle papieren nakijken; te ontwijken. Daarop stuitte hij echter op eenige man schappen met geweren gewapend, welke hem plotseling den doortocht beletten. Maar tot zijn groote vreugde hoorde de kapitein zich in het Nederlandsch toeroepen. Het waren Nederlandschc landweer-sol daten. Hij was de grens van zijn land over! En gistermiddag heeft onze kapitein zijn bataljon reeds bereikt. Present(Hdbl.) Tegen den oorlog. Gisterenavond werden in Handwerkers- vriendenkring en Geelvinck te Amsterdam vergaderingen togen den oorlog gehouden door dezelfde organisaties, die jl. Zaterdag avond een demonstratie hadden op touw gezet. lil eerstgenoemd lokaal werd het woord gevoerd door de lieeren Lans ink en Domela Nieuwexihuis, in Geelvinck door ds. Scher- merhorn en Wijnkoop. De heer Lansink zeide o. a., dat de oor log onmogelijk zou zijn geweest, indien de 4i/> millioen soc.-dem. kiezers inDuitsch- land het mobilisatiebevel van den Keizer met een algemeene Werkstaking hadden beantwoord. Domela Nieuwenhuis bracht o. a. hulde aan Jaurès, die, hoewel geen anarchist of anti-militarist zijnde, tegen de driejaarswei gestreden heeft. Spr. keurde de houding' van mr. Troel - stra en de andere loden der soc.-dem. Kamer-fractie af, die zich geheel aan de zijde der Regeering plaatsten. Spr. betreurde het, dat de oorlog niet verhinderd is door een internationale algemeene werkstaking. Na afloop dei; vergadering ging men in optocht, onder het zingen van socialistische liederen, de Achtergracht af en over het Weesperplein en Sarphatislraat naai- het Frederiksplein, waar men onder luid ge juich de meetinggangers ontmoette, die van „Geelvinck" kwamen. Gezamenlijk ongeveer 600 man sterk trok inen langs de Weteringschans. Voor het bureau voor militie en land weer werd eenige keeren gejouwd. Toen de k'op van de stoet genaderd was tot het kruispunt van de Vijzelgracht klonk het hevel van de politie: „links en rechts uit elkaar". Toen zulks naar den zin der politie niet vlug genoeg ging, werd krach tiger door de politiemannen opgetre den. Met blanke sabels en stokken sloeg! de politie er op in. Het volk stoof uitelkaar. Een jongeman, die zich verzette, werd ge arresteerd. Een minuut of Vijf bleet het rustig'; toen kwamen van de zijde van het Plantsoen weer circa 30 personen opzetten. Weer klonk het bevel: „lenig en uit elkaar". De politie trok opnieuw de sabel on sloeg op de beloogers in. Een jonge vrouw en een man, die zich niet vlug genoeg verwijderden, werden-ge arresteerd. De vrouw, die allerlei kreten tuitte, Werischte do politic 't eerst te doen airesteeren, doch haar metgezel ver zette zicli daar tegen. Deze werd daarojp •onder verzet .gearresteerd; in totaal dus drie arrestaties. Gp het betrokken punt werd het spoedig rustig. Handel en Bedrijf. Hoogwater te Schiedam. Aug. 4vm. 2.30 nra. 3.6 >5: 3.25 3.58 64.10 a 4.44 Zon es Maan. Zonsopg. Aug. 54.28 vm. ond g. 7.43 nm. 6: 4.29 i 7.42 6 Aug. V. Jf: 14 Aug. L. K. ABVERTENTIEN. Heden overleed, in de hope des eeuwigen levens, onze geliefde Echt genoot, Vader, Behuwd- en Grootva der. de Heer Frederik Willem Keijser, Echtgenoot van Mej. W. C. PAME1JER. in den ouderdom van ruim 61 jaar. Uit aller naam Wed. F. W. KEIJSER— Pameijer. Schiedam. 4 Aug. 1914. Singel 54J 5837 17 5838 25 Aanbevelend," Besteib. Zwaansleeg 2. Tel. 396. Vraagt Uwen Winkelier *^MI Warm of koud, goed voor de dorst. 5836 70 5835 30 c Naar aanleiding van de vele aanvragen om terugbetaling van inleggelden en de moeilijkheid om met d.en tegen woord igen gespannen toestand op politiek gebied gereed geld te verkrijgen, bericht het Bestuur van de Spaarbank alhier, dat de toestand der Bank in alle opzichten gezond en krachtig is, en dat de bij hel publiek gerezen angst volkomen ongegrond is. Het is daarom, dat het Bestuur het publiek dringend en in zijn eigen belang aan raadt, niet dan de hoogst noodige bedragen op te zeggen en daarvan een zoo spaar zaam mogelijk gebruik te maken. Het Bestuur der Spaarbank voornoemd: J. M. V. D. SCHALK. D. RIS E.Hz. J. HOEK Azn. H. J. C. ROELANTS. W. D. VAN DAMME JALINK. A. W. SCHADE v. WESTRUM. A. J. J. DE GROOT. F. A. C. LECHNER A. COOL Mz. Dr. W. BOUWMAN. S. S. VLES. J. HAIMA v. d. WAL. 5825 150 Telefoon 369. 3358 10 Watten, zwachtels, pluksel. Pleisters, spenen, spuiten. 3. F. DUPQ 1 ISlarlrt 8. Telefoon 152. Verschenen en voorhanden vroeger f 5.50, thans f 1.90 in prachtband. Edw. STILGEBAUER, (Volledige geautoriseerde verklaring) vroeger f 7.60, thans in twee prachtbanden f 1.50. Meisje Werkster Dag-Dienstbode. Gascokes, Kennisgeving. as? Wenscht V (DirectieSOESMAN). JCUlLHSeiEL ROTTEBOAH. TELZ". 8400. Onder de glansnummers van dit Reusachtig SPECI1W1BI" TEN-PROGRAMMA, munten nlt NAP RE 1.A MAR, met zijn hoogst geestig nieuw repertoire. THE COLOMBIATHREE, Buitengewone Excentrische, Engelsche Zangers." LA PAQUITA. TSen droom van licht en schoonheid, en ver'ere Specialiteitennummers. Vanaf hedenavond Re Mankte Waarheid, Klucht-Operette in één bedrijf var G. v. WEEZEL, door ?flet Rotterdamsch Operetten Gezel schap". Directie: NAP Dl LA MAR. 1202 36 Aanvang 8 uur. Gewone Prijzen. Einde 11 uur. t t fiïloofier's l cao fa'rieken In het St,-T*cobs Gasthuis kan een flink geplaatst worden, bekend mst naa'eo en itryken. Salaris nader overeen te komen. Een net meisje biedt zich aan ais of voor een net* dagdienst. Brieven onder letter E. aan het Bureau van dit tlad. Zoo 'dig mogeljk gevraigd «n zinlelgke Goed loan. Zondjga ia 1 sur rij. Aanmelding na 8 nar des avonds. Adres te bjvtegen aan het Bureau van dit bied. ifgebaalc i ?0,55 per H Adres Bnitenhavenweg 96—98. De VERPLICHTING tol be ling van het verhoogd tarief in het Barbiers, en Fappenisedrpf in- gaand» 8 Aug. 1914, zal met betoog op den critieke: t.eetanil tot nadar datum worden uitgestell. De Commissi*. eene »1 ENS 'BODE,Werkmeid of Linnenmeid ana, plaats een» annonce in dit blad. Slechts 40 cent p. gab. annonce

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 4