De oorlog. 67*" Jaargang. Woensdag 19 Augustus 1914 PEGGY HARPER'S SUCCES. ulo 14607 BEF Kennisgeving. BUITENLAND. De Dnitsehers in Belgic. SCHIEDAMSCHE CO JIUNT. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen, Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Ylaardingen flt 1.23,- franco per post fl. 1.66. Prijs pér week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent j Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags yóór een Uur aan het Bureau Bezorgd zjjn. BureauLange He - en No. 141 (hoek Korte Haven.) Prijs der Ad verten tién: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meea 16 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die z§ innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan bet Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van '40 cents per advertentie^ brj vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon -Np. 103. 9 De Burgemeester en Wethouders van Schiedam doen te weten, dat door den Raad dier Gemeente in zijn vergadering van den 18den Augustus 1914 is vastgesteld de volgende verordening j (WIJZIGING van de Verordening op de i lapperken, logementen, openbare ver makelijkheden, optochten, en den handel in gebruikte roerende goe- deren te Schiedam. (Gemeentebladen 1911 no. 43, 1913 no. 16 en no. 27;. Zijnde deze verordening aan de Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland in afschrift medegedeeld. En is jiiervan krachtens Raadsbesluit van heden afkondiging geschied, waar het behoort, den 18dcn Augustus 1914. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE De Secretarie, V. SICKENGA. Schiedam, 19 Aug. 1914. De .militaire toestand. In het „Vad." wordt de aandacht geves tigd op de troepenbewegingen in Koord- België. Het ,blad wijst daarbij op de lang zame, maar gestadige verplaatsing van het half-cirkelvonuige, met zijn holle zijdenaar Brussel gerichte front der Duitschers. Aan vankelijk stond het ten Oosten van "de hoofdstad, vervolgens ten Noordoosten, en in de laatste dagen kwamen berichten in, die reden geven om te gelooven, dat het zich nu naar de streek ten Noorden van Brussel heeft verplaatst Zoo werden Duitsche verkenners gemeld ten Noorden van Antwerpen, verder te Tos- senderloo, 10 K.M. van Diest, aan den spoor weg naar Moll, en to Bilsen (ongeveer op het punt, waar de spoorweg van Tongeren naar Hasselt den spoorweg van Maastricht naar Hasselt bereikt). Een der laatste be richten meldt, dat zij hij verrassing hel kamp te Beverloo (aan den spoorweg van Hasselt naar Bourg Léopold, 5 K.M. ten Z van laatstgenoemde plaats) hebben ver overd. Deze vier punten karakteriseeren wat er voorvalt, ld. een langzaam opdrin gen van de Duitschers zoo ver mogelijk naar het Noorden van België, waarbij via Roman naar het Engelsch van LEONARD MERRICK. 9) Een droefgeestige actrice las hierop ine! onduidelijke stem eenigo regels van haar rol op, die met het Woord horizon eindig den. Ze sprak dit echter zóó uit, dat hel op balkon kon rijmen, en de ongelukkige beginneling, haai* bedoeling niet snappende, bleef stom. „Vooruit dan, Lonsdale!" brulde Arrny- fcage; „waajrom, voor den duivel, val je niet in?"- „Ik heb mijn wachtwoord nog niet ge had," antwoordde het jongmensch belee- digd. „Laat dan je rol eens zien," beval Arm.v- tage. „Nou hoe heb ik 't nou met 'je? Wat staat daar dan? Horizon. Heeft ze dat s'oms niet gezegd?" „O, hórizon I"' „Hè? Wpt? ïloc noem je dat? Hori zon? Nonsens! Dat is de verouderde uit spraak; totaal verouderd." Blijkbaar was lij echt in zijn schik over de handig heid van dit bedenksel, zich naai- Tatham koerende, Vroeg hij: „Is hórizon nu niet verouderd?'' „Absoluut!" bevesiigde Tathani meteen knipoogje tegen den teleurgesteld en débu tant „Natuurlijk," zei de directeur. „En al was het dat ook niet, dan zou horizón .in ieder geval veel dramatischer klinken. Verder maar, jongmensch, we kunnen onzen dag niet do.orbrengen met jou het a, b, c te loeren I"- i Tatham, die dadelijk begrepen liad, tot BilsenYisé voor het behoud der verbin ding met hun aanvoer- en communicatie liniön wordt zorg gedragen. Deze cige,-aardige beweging is waarschijn lijk voor een deel gericht tegen Antwerpen. Maar voor een ander deel schijnt zij ten doel te hebben het Noordelijk gedeelte van België van vijanden schoon te vegen, al kost dit dan ook een menigte manschap pen. die in de kleine gevechten vallen, en, is dit doel eenmaal bereikt, de hoofdmacht van de derwaarts via Yisé aangevoerde troepen vervolgens met naar liet Zuiden gericht front den grooten opmarsch te doen beginnen tegen Brussel en, is dat eenmaal bezet, (en dit kost weinig moeite-, voort te rukken naar de Frait-che Noordgrens. Dit plan is onuitvoerbaar, indien niet een sterk belegeringsleger voor Antwerpen wordt achtergelaten. Maar de aanvoer via Visé gaat steeds voort, en blijkbaar con centreert het Duitsche legercommando hier zoozeer zijn kraent, dat hel voor dit doel weldra een groote macht beschikbaar zal hebben. De tegenstand van het Belgische leger heeft dan dit tengevolge gehad, dal Duitidi- land hel plan van zijn opmarsch aanmer kelijk heeft moeten wijzigen. Aanvankelijk bedoelend de Maas en de Marne te volgen, heeft het krachtige en dappere verzet dei Belgen den Duitschen generalen staf ge noodzaakt, alle beschikbare krachten bijeen te trekken, ten einde tot in den Noordelijk - slen uithoek van België het terrein vrij te maken. Behalve dat hierdoor voor Duitschland veel tijd verloren gaat, die door Rusland intusschen benut wordt om zijn mobilisatie te voltooien, en liehalve het groote verlies aan menschenlevens, is. hieraan voor den Duitschen opmarsch nog dit nadeel verbon den, dat deze zicli dientengevolge veel ver der naar het Westen verplaatst, dan met het oog op den voorbdurenden aanvoer van Engelsche troepen op de Belgisch-Fransehe kust voor het Duitsche leger wensciheüjk is. B ij 'A n t w e r p e n. Een officieele mededeeling van den staf, te Antwerpen om elf uur gisteravond uitge geven, zegt, dat Duitsche cavaleriepatrouil- les gezien zijn, gaande in noordelijke rich ting. De burgenvacht is gisteren gemobiliseerd in de geheele stelling Antwerpen en op voet van oorlog -gebracht. De Belgische troepen. Een Belgische correspondent van liet „Hbl." seinde gisteren uit Leuven Nadat sedert drie dagen een absoluut stil zwijgen is bewaard gebleven, heefi holen morgen het Belgische leger een groote te rugtrekkende beweging voltrekken. Laai ik er onmiddellijk aan toevoegen, dal dit te- welk genre liet gezelschap behoorde, besloot zijn regels zoo melodramatisch mogelijk te declamóeren, als hij aan de beurt kwam; maar zelfs toen bleek, hij het aanvanke lijk nog niet onnatuurlijk genoeg te doen, en een al-overheerechendc moedeloosheid drukte hem als lood terneer, toen hij zoo alle ge-zond oordeel en gevoel ten offer moest brengen. De tooneclspoelkunsl zelve wankelde op het piëdestal van zijn en thousiasnve, en in wanhoop vroeg hij zich af of hij wel iets hooger stlond dan een straatkun stem aker, die brandend vlas in zijn mond stopt. ,Ook bezwaarde hem het gevoel van mede lijden voor den jongen Lonsdale, die dag aan dag gesard en uitgelachen werd. Hij was zeker geen jongen waar veel in stak. Tathani kon zich moeilijk voorstellen, dat hij bekwaam genoeg zou wezen om pp eenig gebied succes te behalen, maar zijn groote verscheidenheid van kloeren deed veronderstellen, dat hij er minstens vijftig pond aan verspild moest hebben om zich een professioneel debuut te verzekeren en dat geldelijk .offer gaf hem toch in ieder geval wel recht op een beleefde benande ling. ,,'t fs alles heel anders dan ik 't ine had voorgesteld," zei hij, Tatham met een meisjesachtige stem zijn pood klagende. „Amiytage was verbazend beleefd toen ik hem in Clapham ontmoette, en hij verze kerde, me, dat het een 'mooie rol was. Maai- da,t noem ik geen mooie 'rol u wel Behalve dat kleine aandoenlijke eindje in de derde acte, is er niets aan „In 't heele stuk komt geen draaglijke rol voor," antwoordde Tatham. „O neen, vindt u van niet? Ik vind sommige rollen nog al goed. De acteurs zijn alleen maar zoo ordinair, hè? 't Is eigenlijk een zoodje, vindt u niet? Noen, nu vind ik het volstrekt geen goeie rol meer, behalve dan misschien dat eene aandoen lijke eindje, maar toen ik mijn partij door- ruglrekken niet het gevolg gevolg i- van een nederlaag der Belgen. Integendeel, deze te- rugwuartsche beweging moet m. i. veeleer als een süategische ovenvinning besc houwd worden. Dagen lang toch hoeft men den Duitschers en iedereen doen gelooven, dat hot de bedoeling was ten noorden en ten zuiden van Thienen slag to leveren. Nie mand mocht in het Belgische kamp komen, zelfs de naaste familieleden van de soldaten niet. Het geheele postverkeer in België werd drie dagen stop gezet, op verschillende plaatsen fen oosten van Diest en Thienen trokken de Duitsche troepen een weinig terug om zich te versterken en op zijn al leronverwachts werd hedenmorgen te Leu ven hekend, dat het hoofdkwartier was vei trokken. Nauwelijks was het gerucht dienaangaande bekend geworden of oen electrischc tram, de eerste die ik gedurende mijn verblijf in de stad zag, reed tot voor het hospitaal en bracht de lichtgewonden in enkele ritten naar liet station. Nauwelijks waren deze in den trein of van alle kanten uit het noorden en oos ten kwamen de soldaten het stalionsplein op. Hel geheele verkeer voor liet publiek werd van 2 tot 5 uur slop gezet. Dit gaf nog al sensatie. Van alle kanten kwamen nu ook do groote vrachtauto's met .pro viand en verdwenen in westelijke richting. De kanonnen en machinegeweren werden door de stad gevoerd, zelfs een gedemon teerde vliegmachine ontbiak niet in den stoet. Alles ging volkomen kalm en in de meest mogelijke orde. Trouwens op den weg en de velden tusschen Leuven en Thienen was en is waarschijnlijk nog een behoorlijk aantal dekkingstroepen aanwe zig. Diest en Aer schot i,s echter door de Duitsche troepen bezet. Gisteren was ik nog te Thienen; daar w-aren ze toen nog niet, doch in do naburige bosschcn wemelde het van ulanen. Vluch telingen deelden mede, dat de Duitsche voorposten nu hel stadje binnentrokken. Leuven word vandaag oversti oomd door vluchtelingen, doch zoodra het treinverkeer om 5 uur heropend was, gingen honderden verder. Toen bet publiek echter zag, dal de stad nog niet geheel van troepen ont bloot werd, keerde de kalmte gaandeweg terug. Den geheelen dag zweefden de vliegtuigen hoven de stad; de Duitsche werden hevig onder vuur genomen, doch zonder waar neembaar resultaat. De Duitsche O] marsch. MAASTRICHT, 18 Aug. Nog steeds houd de stroom van Duitsche troepen, die van Aken uit, lang* onze grenzen, België binnen rukt, aan. Bij Lixhe is thans een tweede biug over de Mat s geslagen, welke van groote beteekenis zal zijn bij liet mogelijke teiug- trekken der Duitsche troepen. Uit llamont wordt aan de „Tel." geseind, dat Maandagavond Duitsche troepen het kamp van Beverloo (5 K.Mj. teiiZ'. van Bourg Leopold en 93 K.M. ten N. van Hasselt! bij verrassing hebben genomen. las, leek het nog zoo mirt niet. Maar alles lijkt zoo totaal anders hij de repelilies en ik krijg het altijd van alle kanten. En als ik dan eens goed op gang ben. valt me altijd al een van die kerels in de rede, eer ik de laatste woorden nog mt mijn moml heb. Begrijpt u wat ze daar aan hebben V-^* „Ja, zeker, dal begrijp ik heel goed. Ze snijden je den pas af om geapplaudisseerd te worden. Daarom doen ze het." „Neen, maar! Dat is toch vreeselijk ge meen, vind u niet? Jk had nooit gedacht dat acteurs zoo iets deden, 't Verwondert me, dat het gepermitteerd wordt!" „Het wordt ook niet gepermitteerd dour menschen die zich behoorlijk kunnen la ten gelden. Beginnelingen kunnen hel al leen maar grijnslachend verdragen, als de directeur niet tussolienbeide komt." Ik zal me er liever maar niet over be klagen. Zo zouden zeker erg onhebbelijk worden, gelooft u niet?" „Ja, ze zouden erg onhebbelijk woelen," antwoordde Tatham. „Ik hou mijn murid ook maar. Wal zou ons sputteren geven hij -zoo'n bende als deze. Die vlegel, die in geen week een scheermes óp zijn ge zicht hoeft gehad, is van plan mijn lieste tooncel te gaan bederven. IJij verbeeldt zich dat ik te groen ben om hem te doorzien, maar ik bad hem dadelijk in de gaten." ,,'kHeb toch nooit gehoord dat hij u in de rede viel," zei Lonsdale, zijn lolgefj noot benijdend. „Neen, dat lukt hem niet dikwijl-, maar bij elke repetitie gaat hij wat verder ach ter me staan hij de opvoering zal ik de toeschouwers mijn rug moeten toeleveren zoolang ik legen hein spreek, met dat ge volg, dat hij zijn doel bereikt om de hoofd persoon op het tooneel te schijnen, al is dal ook 'volstrekt niet de bedoeling van liet stuk." „Werkelijk? Wfit een .ellendige ijdeie ke rel moet hij dan zijn. 't Is ten minste een De zwakke Belgische bevolking is ge vlucht De Dui(scliers verschenen in gepant serde auto's met mitrailleuses. De gansche onbeschermde streek van Xonrd-Belgié tot op vier uur afstand van onze grens is mei Duitsche eavateue bezet Door de X"ll"i'- landsche cavalerie wordt met nauw gezet heid de Nederlundsrhe grens b -waakt. Vliegers" neergeschoten. BRUSSEL, 18 Augustus. De »Patriote" meldt, dat gbtennoi-r en te Sterrebeek (10 K.M. ten ooste i van Brussel) een Duitsch vliegtoestel dom- soldaten naar beneden is geschoten. Er zat een g-uvapend officier in. Men vond militaire inlichtingen op hem. Na te zijn neei gekomen wilde de fficier nog op de Belgische soldaten schieten. Beide beenen waren hem verbrijzeld. PARIJS, 18 Augustus. Het ministerie van oorlog maakte gisteren bekend dat bij Dinant een Duitse'" vliegtuig naar bei eden is ge schoten, de bestuurder gedood en de mili taire waarnemer gevangen genomen. Het vliegtuig is onbekend. Het Engelsche landingsleger. BRUSSEL, 18 Aug. Volgens hier ont vangen berichten is het. Engelsche leger ge zien te i'naam door de censuur ge schrapt). Het leger marcheerde in slagorde en de soldaten waren met bloemen getooid. De stoet, die gevolgd werd door oen groot aantal wagens met proviand, werd door de bevolking met enthousiasme begroet De strijd om Dinant. In een Ileutertelegiviin uit Brussel wor den de volgende bijzonderheden meegedeeld omtrent den aanval van Zaterdag j.l. op D" ant, ontleend aan een brief van. ecu Fratischeii officier, die aan tiet gevecht heeft deelgenomen: „lk was met mijn compagnie in de voorhoede. Ik liet ze in twee afdee- lingen cpmarchooron links en rechte van de citadel van Dinant en beval honderd man ter linkerzijde te blijven. Ik had oider ontvangen stand te houden hoven de groeven, ter linkerzijde van het fort Left, teneinde den uitgang open te houden op den anderen oever van de Maas. Te 7.30 stuitte ik op een Duitsche colonne, die met artillerie naar Dinant trok. lk kreeg order terug te trekken op hel fort Dinant. Op hetzelfde oogenhiik raakte een kogel mijn hoofd, en nam mij een stuk huid weg. Door den schok viel ik in de groeve en brak mijn been. De Duitschers vervolg den ons tot op een afstand van 30 M.Mijn manschappen haalden mij op en brachten mij lot aan de rofskam, die uitziet op bet klooster de Preinonstatensers. Opdat oogon blik was liet vuur zoo moorddadig gewor den, dat ik'zeide, dat zij mij maar alleen zouden laten en .lat ik zou trachten mij neer te laten rollen tol onder aan 't kleine lio-cli. Temidden van den kogelregen deed geluk,li ij Ltdite vergenoegd, „dat hij mij die kool met sloven kan. als ik aan dat aandoenlijke eindje in 'I derde bedrijf kom, want hij moet een brief zitten schrijven terwijl ik hel opzeg." De tocht tiaar Sweetbay had platte op een Zondagmorgen, en de heterogene klec diiigstukken, waarmee de leden zich als roistenue uilmonsterden. gaf het gezelschap een nog afstootendcr voorkomen dan hij de repetities boven hel koffiehuis. De trein be reikte het nette badplaatsje tegen hel uur. waarop een groot deel van de bewoners langs bel sla'ion kwtun, op huil terugwan deling uit de kerk, en toen de tooneelisten met hun veelsoortige handbagage tusschen hen door liepen, hoorde Tatham den jon gen Lonsdale hijgend achter hem annrou pen: „Neen, maar, zeg, wat een manier1 Onmogelijk, zeg! Waarom staan hier geen eubs aan 't slation?" De beginneling bleek, evenals Tatham zeil, nog kamers tc moeten zoeken en hij gal' zijn pJan te kennen, er op de Strand- bouievard naar te gaan rondzien. Tatham liep ecu oogenblik zwijgend vouJh. Feite lijk ging het hem niets aan, wat. do jon gen van zins was Ie doen, maar zijn kinderlijke onbedrevenheid wekte zijn me delijden. „Luister 's, Lonsdale," begon hij "lus, „ik wil me niet graag ongevraagd met je kaken bemoeien, maar ik vrees, dat je geweldig duur zult uitkomen, a's je np zoo'n tournee als- deze, pp een van "Ie beste standen een onderkomen zoekt. Jk meen niet alleen de huur, maar o >k in andere opzichten. Denk er aan, dat alle mannen je aan boord Kullen klampen om geld van je te leenen. Ze zullen natuur lijk toch al wel hij je klaploopen en je pro- peeren te plukken, maar als ze hooren, dat jij, en grand seigneur, balkonkamers aan do Promenade huurt, komen ze van alle kanten om halve souvereinen. hij je „aan- pompen", zooals ge dat uitdrukken. ik dal. De Duitschers overschreden de kam, waar zij stonden, en die op 250 M. afstand van mij was, niet. Toen ik onder aan tiet bosch was, zag ik eenige huizen, waar menschen voor het venster .stonden. Ik riep: „Helpt mij. Belgen, ik ben een Fransch officier." Te midden van den regen van kogels en gedurende 20 minuten in voortdurend levensgevaar, haalden zij mij op en brachten mij naar de Premonstra ten sers, die mij tot Zondagmiddag uitstekend verzorgden. Daarna brachten de paters en vrijwillige brancardiers mij naar den linkeroever in een hotel, waar een luitenant-aviateur was, die mij in een auto naar Philipeville bracht, naar het klooster der zustere van Notre Dame, waar ik toen definitief verhonden werd. Ik ben daar door allen behandeld, alsof ik een kind van België was." Tegenspraak. Het Belgische ministerie van oorlog sprak gisteren nog beslist tegen liet bericht, dat verschillende forten van Luik in handen der Duitschers zouden zijn. Een socialistisch ma n i f e s 1. De socialistische „Peuple" deelt mede, dat onverwijld maatregelen zullen genomen worden om te zorgen, dal liet mamfes!, waarin wordt aangetoond, dat de houding van den keizer en den kanselier ingaat tegen de rechten der liurgere van Frankrijk en. België, in handen komen van de leiders der Duitsche sociaal-democratie. Het nieuwe aanbod aan België. Naar aanleiding van het Duitsche aan bod aan België zegt de „Voss. Ztgj.":' „Zoo niet reeds bewezen was, dat zich België in een Frausch-Diatschen oorlog in volkomen afhankelijkheid van Frankrijk be vond, zou de afwijking van de eerlijke en vriendschappelijk gemeende voorstellen, met (.vn verwijzing naar internationale ver plichtingen, liet sterkst denkbare bewijs zijn voor de bindende overeenkomst tus- sclien België, Frankrijk en Engeland tegen Duitschland, die thans niet meer kan wor den ongedaan gemaakt." De „Kreuz Ztg.": „België toont, dat het met onze tegenstanders voor onze vernieti ging wil werken: bij de shilling van den node zal daarmede rekening worden ge houden." De „Tagliehe Rundschau": „Onze regee ring was nog Hleeds voornemens, ondanks Luik, ondanks de behandeling der Duitsche troepen in België, dit land tegemoet, te komen. Ook de regeering zal thans over- ftugd zijn, dat hier geen plaats meer is voor toegevendheid en samenwerking." liet „Uorl. Tagehlatl": „Men kan het in „Schandalig!" riep Lonsdale verontwaar digd. Even nadenkende hernam hij: „Zou den ze gissen, dat dit mijn eerste engage ment is?" „Ja, ik veronderstel, dat ze dat wel begrepen hebben," antwoorde Tatham. ,,Als ik je een raad schuldig pon, zou ik zeg gen: neem dezelfde .soort van kamérs als wij allemaal. Je hoeft daarom nog niet met een zit-sJaapkamer te volstaan, maar houd je aan de ouder tooneelisten bekende .adressen." „Dank u w\ zei de jongen, ,,'t is ver bazend aardig van u mij dien wenk te ge ven. Och, wat is het allemaal totaal anders dan ik gedacht had!" liet hij er met een zu icht op Volgen. En de meisjeslk dacht vroeger altijd, dal actrices knap wa ren maar ik heb nog nooit zoo'n onoog lijk stelletje gezien'" Op dit oogenblik naderde, tusschen de naar luiis stroomende kerkgangers in Zon- dagslooi, een dame van middelbaren leefij- tijd, wier wenkbrauwen protesteerden le gen den vulgairen troep eomedianten, die de trottoirs ontwijdden. Met eenigen schrik zag Ta.Uia.in, dat de dame zijn moeder was mi bijna tegelijkertijd bleef zij met voor gewende vreugde haar zoon herkennende slaan om hem te begroeten. „Maar Chris?" vroeg ze ontsteld, terwijl haar blik den „raisonneur" en den „bas comique" volgde, waar Lonsdale nu ach teraan liep. „Hooren die menschen hij jouw gezelschap?" „Nu, die achterste is een heele nette jongen," antwoordde Tathain, vjoptr 't oogen blik trotsch op Lonsdale. -„Hoe maakt u 't, moeder?" „0, 't gaat mij uitstekend. Had je je va lies niet aan 't station kunnen Jaten? Je ziet hier op Zondag nooit iemand met ba gage sjouwen," {Wordt vervolgd).

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1