67" laargang. Zaterdag 22 Augustus 1914 Tweede Blad No. 54610 ALLERLE~ VOOR DAMES. OemBnsrcl Nieuws. SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdageo* Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25, franco per post fl. 1.65, Prijs per week: Voor Schiedam en Ylaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór ©en uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) Prijs der AdvertenJiSn: Fan 16 regels fl. 0.92; iedere regel mee» 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon Np. 103. DAMES-OR CHESTEN IN VROEGERE EEUWEN. In de laatste jaren komt het meermalen voor, dat een orchest uit enkel vrouwen bestaat en dan wordt dit als een moderne nieuwigheid beschouwd. .Maar dit is ge heel ten onrechte. Groepen van vrouwen, in het openbaar musiceerende, vindt men al in de vroegste tijden; evengoed als men in de oudheid geneeskundige vrouwen had. dichteressen en verkondigsters van Gods woord, zoo had men er vrouwenkoren, vrou wen-archest en en vrouwelijke dirigenten. David en Salomo hadden kapellen ran muzikale jonkvrouwen, die voor. instromen ten rinkelbommen en metalen bekkens bad den. Eén tempelkoor bij de Israëlieten be stond uit vrouwen; in den tempel van Salomon mochten weliswaar alleen man non Gods lof zingen, maar in een tweeden tempel zong een koor van geschoolde rrou wen hymnen ter eere van God in den hoo gen. Jeptha's dochter ging haar vader, toen deze als overwinnaar der kinderen van Am mon terugkeerde, tegemoet aan het hoofd van zingende en dansende jonkvrouwen Toen David den reus Goliath verslagen had, maakten zich vrouwen en meisjes op. onder zang en paukenslag en snarenklank, om hem te begroeten. Bij de oude Grieken wordt dikwijls ge noeg gebruik gemaakt van musiceerende vrouwen. De bacchanten en vrouwelijke cen tauren worderf zingend o fspelend voor gesteld. Ze stelden zich do muzen voor als beschermsters van toon- en dichtkunst en beeldden ze af met snaren-instrumenten. De Grieksche vrouwen moesten zingen en spe len bij huiselijke en openbare feestelijk heden. hij bruiloften en begrafenissen, zoo wel als bij de Olympische spelen. Op een oude Grieksche vaas ziet men' tien jonk vrouwen, die zich klaarmaken om te mu- sieeeren. zes lierbespeelsters en vier speel sters op de fluit. Een andere vaas is be schilderd met zingende vrouwen, die elkaar begeleiden op de Kithara. terwijl een jong meisje op de harp tokkelt en twee andere de dubbele fluit bespelen, leder feest hij do oude Grieken word opgeluisterd door muzikale voordrachten van jonge meisjes. Bij bruiloften zongen ze onder begeleiding van fluit en kithara een bruiloftslied. Bij de Panathenceën, werden feesten lor eere van Minerva gegeven, en bij de Olym piseho spelen verleenden uitgezochte vrou wen haar medewerking als kithara,bespeel sters en fluitisten. Bij de meeste godsdien slige feesten hadden ze haar plaats als koor zangeres, danseres of smiren 1 iespe.'lser. lIi •muzikaal onderricht ontvingen de jonge Griekiimen van een keurmeester, die terzelf dertijd dichter, componist of dansmeester zijn moest. Onder de vrouwen zelve was er meer dan een dichteres, die ook toonkun- stenares Was. Ook de Romeinen hadden muziek hij hun godsdienstige plechtigheden. De fees- taalsche maagden luisterden de feesten van Vesta op met gezangen. Als krijgshelden of overwinningen moesten gevierd worden, zongen Salische jonkvrouwen in krijgsge waad, met een helm op het hoofd. Bij de begrafenisplechtigheden waren liet vrouwen, die de klaagdicren zongen. Voorname en rijke Romeinen vormden zicli voor eigen gebruik een kapel uit hun slavinnen, die do fluit en cither leerden bespelen en deze kapellen leenden ze uil om publieke ver makelijkheden glans bij te zetten. Volgens de geschiedschrijvers waren de Romein sche vrouwenkapellen niet zoo goed a's de Grieksche. De oude Egyptenaren hadden voor dmi dienst hunner tempels muzikale vrouwen en meisjes. Zoogenaamde zang'eidsters be stuurden een zangeressenkoor in den tem pel. Bovendien hadden ze een orchest van sistrumbespeelsters en een ander van speel sters op de luit. Zulke vrouwelijke artisten ziet men ook afgebeeld op muurschilderingen. Een der gelijk orchest bestond doorgaans uit zeven mooie, jonge meisjes, die het gevlochten haar verborgen hebben onder een kapje en over het voorhoofd een lotusknop had den hangen. De instrumenten, die zo ge- bruikten, waren zeer velschillend. Moest twee harpen, oen "dubbele fluit, een luit en een zevensnarigc lier. Een der meisjes gaf, zoowel aan Tie zangeressen als aan de instrumcntbespcelslers, ae maat aan door handgeklap. In Japan loeren muzikale meisjes den koto, een snaren-instrument bespelen. Meer dere speelsters, geisha's genaamd, vormen een orkest. Behalve den zevensnarigen kolo loeren de .Tapanselie vrouwen ook nog he spelen de samiesang of Japansche gitaar, de rinkelbom en de trommel, de dwarsfluit, den hoorn en de viool. Ten tijde der minnezangers en trouba dours zag men vrouwen de varende zan gers vergezellen en onder hegeleiding van bellen, trommel en een Egyptischen klep per, droegen ze koorliederen voor: maai kunst kwam daarbij niet te pas, en deze inliziekmaakste-s waren ook meest sleihi- vrouwen uit de onderste lagen der maal schappij. De dochters van voornamen hui zen leerden ook muziek, meest hel In spelen der luitmaar ze lieten zich slechts hoo:en in den familiekring. Het idee van openbare vrouwen-koren en vrouwen-orkes ten ging verloren, tot de laatste jaren z. weer in zwang brachten. EEN KOSTBARE MEERSfUUJM- YERZAMEL1NG. Ten allen tijde was de verzameling voor werpen van meerschuim vervaardigd of mei groote stukken van deze steensoort ioge legd, die in het bezit is van het keizerlijk huis van Rusland, zeer kostbaar; maar bij de hecrsehe'nde vraag naar barnsteen ver tegemvoordigt ze een groot kapitaal. Men zou heel wal halskettingen, halssnoeren, armbanden, spelden enz., kunnen krijgen uit den meerschuim-schat van den Czaar. Toch geniet deze voor zichzelven bijna nooit van het gezicht der goudkleurige steunen. Men had de verzameling om zoo te zoggen vergeten. liet was eerst een paar jaar geleden, dat er zich iemand om bekommerde en ze meer van nabij bekeek om to ontdekken, dat het meerschuim brok- kig begon te worden en de voorwerpen noodzakelijk moesten hersteld worden, wil de men ze bewaren. Nu werd alles voor den dag gehaakt Een kist van meerschuim, een kast met groote platen van meerschuim en versier sels van ivoor, een zandlooper, gesneden meerschuim, gegraveerd meerschuim, fheoio landschappen heeft de kunstige Duifschu meester, die de voorwerpen in de zeven tiende eeuw vervaardigde, er met de gra- veernaald orpgetooverd), teekeningen, vo kregen door afwisselend licht en donker meerschuim te gebruiken, door het in l< leggen met fluweel, door het te beleggen met goud. .Kortom, hot eenc stuk is al kun stigor dan hel ander. Fn deze schat tra* langzaam aan liet vergaan. Een commissie word benoemd. Deze vertrok met do kost baarheden naar hot vaderland ervan, naar Dantzig, waar do moesten dezer voonvor pen hun ontstaan zouden te danken heb ben aan den oenvoudigen meerschuim!).1 werker Thurau, die in de zeventiende eeuw leefde, en die volgens de overlevering ooi; dl barnsteenen spiegellijst uit één stuk zon hebben vervaardigd, die,, volgens oud Pruisische verhaten, 1en geschenke, weid gegeven aan een Czaar van Rusland, en (lie in -dien tijd al de kolossale som van 30.000 gulden waard was. De Duitsche meerschuimbewerkers heb ben de harnstconverzameling van den Czaar weer opgeknapt, en alles is weer onder behoorlijk geleide naar Et. Petersburg ver trokken. BEHANDELING EN REINIGING VA,N VER ZILVER DE VOORWERPEN. Al de in den handel gebrachte voor werpen, die verzilverd, van oud koper en geel koper zijn, zijn met een klpurlou1-- lak overtrokken. Voorwerpen van zink, bijv, muurborden, schalen voor visitekaartjes, middenstukken %aor op tafel, vazen, schil derijen enz., worden eenvoudig met pon zachlon, drogen lap afgewreven cu houden zich. alleen met die behandeling, jarenlang goed. Voorwerpen daarentegen, die inen gebruikt, die met vuur, wasehwater en dergelijke in aanraking komen, zoonis Schrijfgereedschap, wijnkoelers, bowls, rook stellen, koffie- en theepotten, enz., verioo nen in korten lijd bruine, gele of zelf- zwarte vlekken; menige huisvrouw ver moedt. dat slechte verzilvering er de oor zaak van is; doch zij vergist zich dan en het euvel kan gemakkelijk verholpen Wor den. Al deze gebruiksvoorwerpen zijneven- eens met. kleurloos lak of vernis over trokken, opdat zij in het magazijn van den verkooper niet zullen aanslaan en gemak kelijker schoon te houden zijn. Zoo gauw zich in het gebruik zwarte of bruine vlek ken vertoonen, is het raadzaam het vernis te verwijderen. Dit gSchiedt bij verzil verde voorwerpen op de volgende wijze: Met het water, waarin men wat geest van salmiak doet, wordt mi-t een niet te har den borstel het vernis geheel opgelost en indien dit niet gelukt, laat men het voor werp langoren tijd in de vloeistof koken; weldra zal overal een doorzichtige huid loslaten, li een koken van al te groote voorwerpen, als bowlen, wijnkoelers en der gelijke, niet goed mogelijk, dan doet men wat wijnsteen op den borstel. Ten slotte- spoelt men het voorwerp in zuiver, koud water af en droogt het in warm zaagsel. Een opnieuw aaimlaan, zooals-ook bij voorwerpen van echt zilver geschiedt, is nu niet meer te vermijden. Witte en vei- gulde voorwerpen, die men van hel ver nis ontdaan heeft en toch aangeslagen zijn. reinigt men liet liesl met zilverpoetszeep. wat salmiakgeest en warm water met een zacht en borstel of spons afwrijven). Na het afdrogen in harsvrfj zaagsel, wrijft men met zacht, drong jmelslcer na. (ieoxydeerde voorwerpen in namaak van ond-zilve: worden, zoo gauw ze vernisvrij zijn, met katoen, die men even met lijnolie bevochtigt, afgewreven; nog heler met een poetspasta voor oud-zilveren voorwerpen gereinigd. Koper en oud geel koper wor den niet lauw water, wat salmiakgeest en koperzand, zooveel er aan den vochügcn lap hangen blijft, afgewreven. Vervolgens wrijft men het voorwerp na, doch ontziet de diepe plaatsen, opdat de zwarte kleur, die zich daarin 'bevindt, behouden blijft. Goed afdrogen in warm zaagsel is hoofd- vereischt. Bij "de eerste reiniging vooral, bij bet. loslaten van hot vernis, 'is wat geduld noodig; later gaat, liet schoonmaken veel vlugger. In ieder geval loont zich naar verhouding de moeite rijkelijk. NIEUWTJES VAN HIER KN RAAR. Onder de employés van dc firma. Brook, dc naiugnrenfabrikant te Yorkshire, zijn zes vrou wen, die mei elkaar de firma BOS jaar gediend hebben, dus gemiddeld fit jaar. Re Cliineezen hebben een bloem, die 's nachts én in de schaduw wit is, cu rood in bet zonlicht. Zwitserland hooft van zijn bezoekers eed jaarlijksch inkomen van bijna 72 millioen gui tton, terwijl tweemaal dal bedrag ieder jaar 1(1 Italië jiCsleed Wordt. (irool firittannié verbruikt -17 millioen cen tenaars loeseh per jaar, dat is over du 'geboete bevolking ongeveer 120 pond per hoofd. Koning Altaians van Spanje heeft eert uniek nuisoum, bestaande uit een verzameling voor wei peil, waardoor zijn leven ui gevaar werd gohrachl. Dtarou.te'r bevindt zich dc; huid van een paard, dat gedood was door een bom, die naar den koning werd geworpen. De gioote klok vtiu de St. Patdskerk te Eenden wordt alleen geluid bij den dood of de begrafenis van een lid der koninklijke familie, van den aait.shert.og ian Canterbury, den deken van Canterbury, den bisschop van bonden, den deken van de St. Paul, en den Lord-Afayor. Bij die gelegenheid wordt wel de klepel, mtun niet de klok in beweging gebracht. Re grootste plant (er wereld is waarschijn- tijk oen soort, van zeewier, dat dikwijls een lengte van 300 \oct bereikt. De stengels .wor- don gedroogd en door de bewoners der Zuid. zee-eilaiKlen als touw gebruikt. Jaarlijks woi.lt er van de Kaap ile Goede Hoop voor een waarde van 11 millioen gul. den aan struis voeren verzonden. Tegen de directeuren van een eleotriscbii spoorweg-maatschappij in Amerika is een klacht ingediend door de boeren van Elgin in den staal Illinois. Zij ciseben een schadeloosstel, ling van dc maatschappij, omdat hun koeien door bel leven, dat de wagens 's nachts op de buitenlijnen maken, onrustig worden, en daardoor de voortand melk aanzienlijk vermin dert Men zegt, dat de universiteit Ie Calcutta de grootste inrichting van onderwijs Ier we reld is. Er worden jaarlijks mecj dan 10.000 studenten geëxamineerd. ANECROTEN. ,,.!o vrouw schijnt altijd lia.nl te werken, en jij schijnt niets te doen. Vertel me eens, doe jij nooit iels om je huis te onderste,,, nen vroeg de dominee bij zijn bezoek. Zeker, dominee, ik lonn er soms tegen aan." Een opsnijder vertelde eens onder vrien den, dal zijn vader eens twaalf gasten bad, en twaalf koks om yoor ben le koken. ..Pan was zeker iedere gast zijn eigen kok," merkte een der vrienden op. Een zendeling, die gehuisvest was in een tand waar de inboorlingen nog» menscben', eters waren, schreef als volgt om imfp: „Ons klein troepje broederen schijnt niet in staat te zijn den noocl in dit duistere land te lenigen YVlen iler inwoners rammel -u van den honger. Zend ons nog wat zendelingen." Dokter: „Wel, mijnbeer Jansen, boe voelt u zich vanmorgen V" .Mijnheer Jansen„Veel fn-ter. dokter 11 t veilige, wat me hindert, is mijn ademhaling Itokter: ..Zoo, zooi Nu, dan zullen we juen dat we daar een eind aan maten" DE BEDROEFDE WF.UI'W.Y \l\. Twee wevers stonden met elkaar t" prat n De oudste van de twee vertelde, dat fiij in de laatste twintig jaar geen dag verzuimt bad. uitgezonderd dien, waarop zijn vrouw ge-tor- ven was. „Dat is wat te zeggen!" riep de ander uit. ..Ja," hernam de andere. ,.!k was nel klaar om naar de fabriek te gaan. toen mijn vrouw zei: „Jan, ik ben toch zoo ziek." Natnmüjk bolde ik naar den dokter, maar toen hij kwam, aa- liet uuuiscb al dood." „Dat zal wei een heel ding voor je gvwrest zijn", antwoordde de jongete „Nou. - en of; het wa-geen giapje. liet loon van een breien dag te verhezen," LANDELIJKE EENVOUD. Twee groote tranen .stonden in tiaar oogen toen zij op den weg stond, die langs de herbetg liep, twee tranen, zoo groot, dat de jonge man. die op zijn fiets voorhij kvvam, ze duidelijk kon zien. Dij stapte af, kwam naar het meisje toe en zei: Als je ine wilt zeggen, wat je scheelt, pin ik jemisschien helpen. Het meisje schudde haar mooi hoofdje. „Ik heb een stuiver in de gleuf van de auto maat gedaan, en er wil maar niets uil komen." „O," sprak de jonge man. „dat is spoedig ver holpen." Een stuiver uit zijn zak halend, wierp hij hem in de machine. Zes keer probeerde hij liet met zes andere stuivers, maar er kwant niets. Toen reed hij door, armer maar geluk kiger. Toen bij den boek om was, verscheen de moeder van het kind in de deur, en voeg. „Wed Mies, hoe gaat het?" i „Prachtig," was het antwoord, „hij is de tiende. Ik "heb van morgen ai vijf galden ver- diend." i DE OPGERUIMDE DOCHTER. Er is geen schooner sieraad in uw huis. dan goed opgevoede, maar tevens ook blijmoedige, opgeruimde kinderen. Kinder gezichtjes moeten een ieder als het out luikende, bloeiende voorjaar, door gouden zonneschijn overgoten, tegenlachen. Daar, waar een vroolijk, blijmoedig' meisje dooi Jbuis lacht en zingt, heeft het geluk in eigen persoon zijn intrek genomen, wan! meisjes) (hechten zich natuurlijk nauwer iHan huis dan jongens, die, hoewel mol dezelfde liefde aan het ouderhuis verhou den, .door school, lessen en druk onder houden vriendschap gedwongen zijn, een groot gedeelte van hun tijd buitenshuis door te brengen. Gewoonlijk sluiten zicJt de jongens ook vrij meer bij den vader dan bij <le moeder aan. (Helaas wordt er in vele huisgezinnen echter te weinig waarde gehecht aan een vroolijke stemming. De moeder gevoelt zich 'wellicht overwerkt en verlangt daardoor naar rust. En daar vroolijk hei el soms met wat. loven gepaard gaat, wordt zij dikwijls (niet toegestaan en alle poging van het kind mil er uiting aan 1e geven met aan merkirtgoi! als deze onderdrukt: „Weet jo nu nooit eens ernstig le zijn?" Of: „houd uw toch eens op met dat domme gelach" en dergelijke. En menige moeder zucht dan„Ja, dat jonge volkje denkt slechts aan pleizier; o. hoe heerlijk en rustig heb ben zij het toch, die geen kinderen hebben. flu menige andere eenzame stouw, die (priller veel van kinderen houdt, klaagt misschien; „Als ik toch maar vroolijk jong (goedje tot mij heen had; alten last, alle drukte daaraan verbonden, zou ik op den koop tw nemen." Of wensrht men dikwijls niet gaarne dat gene, waf men juist niet heeft? Bemerken de kinderen, dat do moeder geen vroolijk wezen om zicli been kan hebben, dan gevoelen zij dikwijls een diep inwendig lee.d, entdat zij thuis aan de vreug do van hun hart geen uiting mogen geven en dikwijls fluisterend moeten spreken. Zij zijn dan de,s te daricler, of zullen wal ree] erger is spoedig ook ontevreden en ouwelijk worden, zooals menige vol wassene onder ons, die bijna geen ware levensvreugde meer genieten kan en iri -dit aardsche dal slee,hls een tranendal ziet V, Nu zijn er ook nog gevnlien. die veel beklagenswaardiger zijn; familiën, waar iond en jong de rollen schijnbaar on,ge wisseld hebben. Vader en moeder zijn ge zond en altijd opgeruimd! Maar him hinde ren! Het eene neg verdrietiger dan hef andere! Ze bemoeien zich met niets en stellen nergens belang in. Geen begeeste ring, geen ware vreugde des hartenNooit van die ondeugende grappen, als elk kind nu <-u dan uithaalt. En zeer dikwijls is liet 't aankomende meisje, dat horen alle naïveteit en alle kinderlijke uitgelaten heid en Jdijiieid verheven is. Alle-- vindt zij Rauw. dom, gek. Niets kan haar inte- lesseereu. Dikwijls al te zeer beschermd en zonder begrip van den geweldigen le- vens-ririjd, leeft zij. als de spin. in een hoek. zicli vervelend en even ongelukkig voort, als levende) illustratie van de treurige waar heid, dat menigeen met zijn geluk niets meer weet te beginnen, evenals de onge lukkige met zijn ongelukDe innerlijke bevrediging ontbreekt haar. En evenzoo de drijfkracht van willen en werken. Zulk een tasten in het duister, voortgaan in het schemerlicht, zooal- men het treurige daarheen-leven van menig jong meisje kan noemen, neemt gewoonlijk eerst dan een einde, wanneer ernstige rangen en plich ten op het jonge mensdienkind rusten. Maar dan zal het haar dikwijls op de smartelijk ste wijze duidelijk Wgfden, dat zij wel vroe ger een val-che, al te ideale of al to gemakkelijke voorstelling van het leven ge maakt heeft, en de schoonste gaven des levens verspild heeft. Maar verloren blijft verloren Wij moeten in onzen zoo ernstigen tijd zorgen voor vreugde en opgeruimde bemin nelijkheid m huis. Eti Jean Paul heeft ge lijk. waar hij zegt„fs er iets zoo schoon en zoo poëtisch in het leven als de lach van een jong meisje?" WENKEN. Om ringen te verwijderen van een vinger, die door hol knellen opgezwollen is, doopt men den vinger in ijskoud zeepsop. Als go haken en oogen in sterk soda water opkookt, voor ge ze aan kleereu naait, zult ge nooit hij het wasschen last hebben van roestvlekken. Snijd het zwoerd van' het spek af, en week de plakjes gedurende een uur in melk. Neem ze er uit, bestrooi ze met bloem en hak ze in vet. Dit is een sma kelijke vet betering bij het spek-hakken. Als ge hoorden en manchetten wilt mer ken, schrijf dan eerst den naam met pot lood. en haal dit over met vnerk-iukt. Ge zult zien, ihil de inkt dan niet vloeit, zoo ais dikwijls het geval is. "Gebruik vooral een nieuwe pen. Avontuur van Hollandsche visschers. Het llollatidsche stoomschip „Nieolnas" dat heden te Uimiidon binnenviel, bracht 37 Hollandsche haringvisschers binnen, wel ke voeren op Duitsche haringschepen. Deze haringschepen waren aangehouden door Fn- gelsche oorlogsschepen. De bemanning, Duilschers zoowel als Hollanders, werd eerst van de schepen afgehaald, waarna de Engelsche oorlogsschepen, de Duitsche ha ringvloot in den grond hoorden. De goheole bemanning werd gevankelijk naar Engeland gevoerd, ook de Hollander*, die op zes Duitsche haringloggers voeren, werden in Ingeland gevangen gezet. Door de goede zorgen van den kapitein van de „Nieo lnas" werden de Hollanders, die niet erg te spreken waren over de behandeling in Engeland, vrijgelaten en naar Holland ver- vootd. De Duitschers werden vastgehouden. De ,.N. 11. f t." verneemt hierover nog het volgende De loggerbemanningen zijn afkomstig van de loggers „Rrandenbourg A. F. 87". bin nengesleept in Cromarty: „llnmmehvarden O. F,. 22, binnengesleept te Aberdeen; „Els-, flelh O. F, t, in den grond geboord; „Vesta. A. F. 79", in den grond geboord, „Geeste II. V. 17". in den grond geboord: cn „Aue B, V. 24", in «den grond gehoord. Van de 37 ioggerinenschen behooren er 10 in A'ieiiweJiep (huis, 1 in Monnikendam, 7 te Marken, 1 te Fdanii, 1 te Voletidam, (5 le Hindeloopen. 1 1e Maassluis, 1 to Ness en 9 op Terschelling. De oudste vaji hen is ruim (K) jaar. de jongste 12. Nadat de bemanningen van de in den grond geboorde, en buitgemaakte loggers te Inverness aan wal gebracht waren en, ais gevangenen hehandeld, werden een tl- ta I in de boeien geslagen en zoo naar dq gevangenis te Perth vervoerd. Daar werden ze vijf dagen ieder in een ceJ gevangen gehouden, waarna ze wederom geboeid vervoerd werden naar een soort kazerne of gevangenis buiten Edinburg. In middels waren daar langs andere Wegen "A,

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 5