De oorlog 67"" Jaargang Donderdag 1 October 1914 No, 14644 PEGGY HARPER'S SUCCES. BUITENLAND. De strijd in Frankrijk. De Duitscliers in België Duitschei's en Klissen. Oostenrijkers en Kussen. De koloniën. U:t Turkije. Uit Duitschlancl. SCHIEDAMSCH al.]; Deze courant verschijnt d age 1 ijk s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: ,Voor Schiedam en Ylaardingen ïl. 1.25, franco per post Q. 1-65. Thijs pter week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Adverlentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau Lange Ilaven No. 141 (hoek Korte Haven.) Prijs der Advertentiën: Van I6 regels fl. Ö.32; iedere regel meer 15 cents. Reclames '30 cent per regel. Gxoote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te hekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. Schiedam, 1 Oct. 1911. De toestand. De geruchten, die gisteren uit Parijs wer den overgeseind, nl. dat de Duit-olie rech tervleugel door "de bondgenooten uiteenge slagen zou zijn en met man en macht ver volgd werd, zijn onjuist gebleken. De hier onder volgende Fransclie en Duit-die com munique's spreken wel van hevige mui- vallen in het gebied tusscheu Oise cn Som- me, maar niet van een zoo belangrijk re sultaat der bondgenooten. Uit het Berlijn- sfrhe communiqué blijkt verder, dat de Fran- sche troepen, die den Duitsdien rechter vleugel bedreigen, al noordelijker opdrin gen en reeds bijna de Belgische grens ge naderd zijn, zoodat de frontlinie steeds meer gerekt wordt en van Lotharingen at onge veer 370 KAL lengte moet hebben. Van een eigenlijken veldslag over zoo'n front kan dan ook eigenlijk niet gesproken worden, het zijn allerlei van elkaar veelal geheel onafhankelijke gevechten, die hier dag in, dag uit worden geleverd, een strijd tus- schen twee verplaatsbare versterkingsü- nies. Het Fransch.e communiqué van gis termiddag 3 uur luidt: De beweging van onzen linkervleugel gaat voort zich in noordelijke richting te ont wikkelen. Wij sloegen een heftigen aanval van dpn vijand op Tracylemont at en brach ten hem daarbij ernstige verliezen toe. Wij rukten eenigszins voort tus'clien Ar- gonne en de Maas. Woedende gevechten worden in Woëvre geleverd. Wij zijn op verscheidene punten vooruil gekomen, o. a. ton oosten van St. Mihiel. Uit het Duitse he grooLe hoofdkwar tier werd gisteravond gemeld: De ten Noorden en ten Zuiden van Albert (40 K.M ten N.W. van St. Quentin) oj- tredende overmachtige vijandelijke troepen zijn met zware verliezen door onze troe pen teruggeslagen. In Aigonne maken onze aanvallende troe pen voortdurend, zij liet ook langzaam, vor deringen. Een strafexpeditie. Het Duitsclic groote hoofdkwartier deelt verder mede: De chef van den gezondheidsdienst te velde heeft aan Zijne Majesteit het volgende ge rapporteerd: Eenige dagen geleden werd te Orchies een veldhospitaal dooi1 franc- tireurs overval len. Bij de op '24 September tegen Orchies ondernomen straf-expeditie door het 3oe Roman naar het Engelsch van LEONARD MERRICK. 46) 't Was een trotsch oo-genblik gevcesi, toen ze voor 't allereerst, met haar rol in do hand, den portier van een schouwburg in 't West-End voorhij trippelde, doch over 't geheel bevredigden de repetities in hét Piccadilly-theater haar veel minder dm ze verwacht had. Gedurende oen kwartieruurs eenzaam wachten, waarin ze de populaire- Miss Marshall herkende en haar Carrio Warne zag groeten, waa> in ze Carrie Warnc intiem zag liabbelen met Elev Sashboumc en ze hen om hun kleeding benijdde en om de gemakkelijkheid waarmee zo zich bewogen had ze bij zichzelf vastge steld, dat zo stellig dadelijk tot de élite- groepjes zou worden toegelaten, wanneer het gewicht van de door haar te vervullen rol hen maar eerst geopenbaard zou we zen. Doch ze werd niet toegelaten en op haar gemak gebracht. Ilaar trots over het feit, dat ze hetzelfde tooneel zou bespe len met vrouwen wier" namen liaar van kindsbeen af vertrouwd waren geweest, na men die buitengewoon gewichtig klonken in haar ooren, verminderde aanmerkelijk, toen ze bemerkte, dat de verschillende actri ces zich beleedigd voelden over de belang rijkheid van de haar toelxdrclde rol. De dames Marshall en Warnc, die den middel baren leeftijd bereikt hadden, zonder hot ■ooit tot een hoofdrol te hebben gebracht, dankten hun met moeite veroverde reputa ties aan him bekwaamheden, en zelfs juf frouw Eley Sashbourne, die rijke ouders bezat, in staat om invloedrijke personen landweerb.itatj«n stiet deze op een_ vijande lijke overma'lit, uit verschil lende wapens beslaande, en moest met vei lie-. van 8 doodeli en 35 gewonden terugtrekt»en. Den volgenden due werd een Beier cli bataljon pionieis uiige ouden,dat geen lijand meer ontmoette en de plaats do ir de in woners rei laten vorul. Oichies is met den grond gelijk gemaakt. (Orchies is de hoofdstad van het kanton van donzelfden naam, gelogen in het arron dissement Douai. Het heeft 4300 inwoners en is een belangrijk spoorwegoentrum. Tiet plaatsje is hekend wegens zijn groote brou werijen en wolfabrieken. Ook uil dit tele gram blijkt, dat Franselio troepenafdeelin- gen tot iri de onmiddellijke nabijheid van de Belgische grens doordringen.) liet beleg van Antwerpen. De beschieting van de buitenste fuden- linie der stelling van Antwerpen duurde gisteren onafgebroken voorL In de stad kon men gisternacht zeer duidelijk bet ge loei van de Duitsche kanonnen liooren, al is het ook op 25 kilometer van do stad. Volgens een mededeeüng van het Duitsche hoofdkwartier van gisteravond, zouden twee der onder vuur genomen forten vernield zijn. Van Belgische zijde werd gisteravond het volgende officieele communiqué gegeven „De Duitsche artillerie heeft den bee- len dag het bombardement der forten van de eerste verdedigingslijn in liet zuidelijk gedeelte van onze stelling voortgezet. In weerwil van liet ontzaglijke verbruik van munitie hebben onze verdedigingswerken weinig geleden cn beschikken steeds over hun ihiddelen, Tussclien de Serine en de Nelhe heeft de vijand geen beweging ge daan, doch in den sector ScheldeSonne zijn daarentegen stoutmoedige en verwoede aanvallen teruggeslagen door onze troepen, die krachtig door ons vostinggescluit on dersteund werden. „De verliezen onzer tegenstanders zijn in verhouding lot de stoutmoedigheid. Van hun pogen vermelden wij eveneens een aanvallende beweging tegen Dendermonde, van minder belang, gepaard met een ka- nonnade op groofen afstand, zonder noe menswaardig gevolg op de uitdrukking on zer troepen, die er den toegang verdedi gen. Tussclien Dender en Schelde viel geen enkel meldenswaardig feit voor. „In het kort, ondanks de hevigheid van het bombardement, zijn de gevolgen ver van in evenredigheid met de verbniikto kracht, anderzijds blijft de zedelijke toe stand onzer soldaten uitmuntend en hun koelbloedigheid is bewonderenswaardig, ge lijk overigens de volharding bewijst, waar mede zij alle aanvallen der vijandelijke bi te onthalen en haar een positie te koopen, had zich tevreden moeten stellen met een zeer bescheiden dóbul 't Lag dus voor de hand, dat 'n totaal onbekend meisje, plotseling tot vrouwelijke hoofdrol verhe ven, niet juist hartelijk ontvangen Werd. Een paar van de hoeren maakten nu cn dan eens een vroolijke opmerking, maar de dames hieven ijskoud. Toen ze zich Lij 't opkomen eens ver-giste, gal hot koel neer buigende „Pardon, ik geloof, dat u links van me moet staan, juffrouw Harper!" Haar duidelijk le kennen, dat zo in de provin cie behoorde Ie spelen, en als hef céns gebeurde, dat Forsyth of Onslow lraar een beetje ongeduldig terecht wezen, wist ze, dat haar nederlaag tussclien de coulissen met satirieke glimlachjes ontvangen werd. En naarmate de datum voor de première naderde, namen zoowel de strengheid van den schrijver als van den directeur toe. Ver- van zich moedig cn opgewekt to gevoe len, dacht Peggy met leedwezen terug aan lief onbezorgde leventje bij de samenge raapte troepen, die ze vaarwel had gezegd. Ze had noojt gc-dacht, dat er zooveel drukte over nietigheden kon gemaakt worden, cn als het niet te laat was geweest, zon ze geweigerd hebben de rol le verruilen' en voor den toorn van liaar moeder zijn weggekropen. Ze baatte .iedereen do Vrouwen omdat ze zich op een afstand hielden, Forsyth omdat hij haar met do verantwoordelijkheid lielast had cn Onslow omdat hij haar zoo klein maakte. Vlet ang stige voorgevoelens betrad ze liet srhjuw- bui-gterrein, en daar or niet op moederlijke sympathie te rekenen viel, maakte ze Tat- liain tot haar Vertrouwde, uit wiens hij zijn ze, onder deze omstandigheden, onge dacht veel troost en steun putte. Hij één gelegenheid werd h?t haar te machtig. Er was om acht uur 's avonds een repetitie aangekondigd en alles ging goed, totdat zc aan een regel kwam, die, tenge volge van de dagelijksche aanmerkingen fanterie met Volkomen succes hchben af geslagen." Van particuliere zijde wewl gisteren uit Antwerpen nog gemeld, dat de Duitscliers al de gemeenten ten zuiden der Antwcrp- sche stelling, 1 «stookt hebben met hun zwa re kanonnen, waarvan er ook te IJeysl-op- den-Berg zijn opgesteld. Zeker 30000 men- schcn zijn naar Antwerpen gevlucht, waar zij hij particulieren en in alle beschikbare zalen onder dak werden gebracht. Lier heeft ernstig onder het bombarde ment geleden. De toren van de St. Gumrnar- ruskerk is sterk beschadigd, een klooster- gedeeltelijk tot puin geschoten, eenige per sonen zijn gekwetst. Een telegram aan de „.Morning Post" uit Antweipen d.d. 29 Sept. vermeldt het vree- selijke lot van een aantal vluchtelinge!! Te Duffel wachtten duizenden om per trein naar Antweipen vervoerd te worden uit do gevaarlijke zone, toen de Duitsche granaten in het station sloegen. Twintig projectielen vielen, tengevolge waarvan bijna do ge- lieele schaar mannen, vrouwen en kinderen omkwam. Burgemeester Max. De „Kölnische Ztg." meldt uit Brussel over de arrestatie op 26 dezer van burge meester Max, dat dit geschiedde wegens „diensIwidrigen Verlialtens". Hij' bevindt zich in een vesting. In de Fransclie vertaling v.m de mededee- ling, die gouverneur von Lüttwitz aan de bevolking beeft gericht, wordt het „riienst- v.idrige Verballen" van den burgemeester aangeduid als „het in gebreke blijven om do verbintenissen tegenover het Duitsché bestuur te vervullen". De correspondent van de „Kölnische" geeft de volgende nadere verklaring van deze vage officieele mcdectecling „De Duitsche militaire overheid had de stad Brussel voor het onderhoud der be zettingstroepen een oorlogsbijdrage van 50 millioen frs. opgelegd. Zij had zicii ver bonden, alles wat tot dat onderhond noodig was, in klinkende munt te betalen en bij de burgers geen soldaten in te kwartieren. Burgemeester Max haxl daar genoegen moe genomen. Hij betaalde do eerste 5 millioen in baar en stelde voor de eerstvolgende 15 millioen promessen van de stad Brussel beschikbaar. Toen het Duitsche bestuur de zer dagen op verdere betaling aandrong, weigerde de burgemeester die, waarop be- slotcn werd Brussel te behandelen als de andere Belgische gemeenten, t. w. het voor het onderhoud der troepen noodige te re- quireeren tegen afgifte va,n bons, welker betaling de stad Brussel later zou hebben to regelen. De burgemeester weigerde daarop Jxiven dien de door hem gcfcckende promessen to betalen. Dat hoeft tot zijn govnngenneh ming geleid.". Een officieele mededcciing van den Rus sisch en genenden staf luidt: Op 28 dezer bobben de Russische troepen er door uitgelokt, baar ;ils een nachtmerrie achtervolgde. Ilij' kwam voor in een tooneel met Onslow, in hel vierde bedrijf, en haar hart bonsde al toen het oogenblik naderde. Wel vijftig maal had ze hem dien middag voor zichzelf gerepeteerd, eindelijk over tuigd, dat zo do gcwensclito intonatie te pakken had, maar nu rezen er weer ang stige twijfelingen bij baar op. Met een uitdrukking van vaderlijke be zorgdheid op het gezicht, het voorhoofd door oen wijsvinger gesteund, zat Onslow nan de tafel. Ze deed. de drie aarzelen do stapjes achter hem, die liaar ingeprent waren le nemen, en toen liaar stern in do stilte opklonk, was het haar alsof liet lice- le publiek don adem' inhield om te luiste ren. i „Ik weet piel," 'begon ze, „hoe ik u vertellen zal wat ik u te zeggen heb ik had nooit gedacht, dat ik het zou willen vertellen."1 Onslow's rug was welsprekend. Nog voor hij in wanhoop een arm opliief, wist ze al, dat liet weer verkeerd was geweest, liet gebaar scheen hem te verlichten. Zijn mondelinge uiting was tenminste niot zeer heftig. Diep teleurgesteld vroeg hij, zonder zich tot iemand in 't bijzonder te richten „is het niet allerzonderlingst?" en zich toon lot haar wendend, liet hij' er op vol gen: „Zult u dat dan nooit loeren?" Ilij stond op en belreerschto 't heelo too neel. Ze had niet langer een „va-der", ze had alleen een directeur, die zich geweld aandeed om zijn drift de baas te blij ven. i „Wilt li 't alstublief nog eens zóó na zeggen, juffrouw Harper: „Ik weet niet hoe ik li vertellen zal...."! 1 „Ik weet niet, hoe ik u vertelIjert zal," brpcht zc bijna met een snik uit. „Neen!!" Zijn borst zwoegde door de inspanning die 't pem kostte zich geen krachttermen te laten ontvallen. „Niet hoe ik u vertellen," maax „Hoe ik uver- na een verbitterd gevecht de Duitsche stel; lirigen bij Augustol'en Koptzyowo (ten Oos ten van Augustof, in 't gouv. Soewalki) ver- nieesterd. Den 29slen hebben zij de nauwe doorgan gen limrhen de neren in So-walki hij Sirnno, Screje en Leipnenv bezet. De Duit scliers zijn op Soewalki, Sejny en Mariam- pol teruggetrokken. Het zware Duitsche belegeringsgeschut heeft de beschieting van Osoviec zonder succes voortgezet. In de streek van Ichlsjoetsjin en bij An- drejewo zijn onbeduidende schermutselingen geleverd. Een ander telegram uit de Russische jhoofdslad meldt: jDe Russen hebben alle por ingen der Duitschei s om over de Njemen te komen afgeslagen. Het Duitsche groote hoofdkwartier deelt gisteravond mede, dat van het oostelijke oorlogsterrein niets bijzonders te melden is. De s t r ij d in de Karpaten. Een telegram uit Boedapest dd. gisteren meldt: Een uit Uszok aangekomen hoofdofficier van den gcneralon staf deelt mede, dat de gevechten, die eergisteren en gisteren om de Uszok-pas zijn geleverd, gunstig zijn ge weest voor de Oostenrijksche troepen. De Russen zijn tot Sianki (in de Karpathen, aan de Galieische zijde van de Uszok-] as) terug geworpen en de Uszok-pas is weer in handen der Oostenrijksche troepen. De Russen hebben b(j de gevechten in het komitaat Ung, waar zich thans geen Rus meer bevindt, zware verliezen geleden. Generaal Auffenberg' zi,iek. Een mededooling uit liet Oostenrijk sche hoofdkwartier meldt, dat do leger commandant generaal Von Auffenherg ziek is. Dit bericht is met algemeen leedwez- n ontvangen. Zuid -Afrika. Officieel wordt uit Pretoria geseind: Volgens ingekomen mede-deel ingen be droegen de verliezen in liet grensgevecht van 26 dezer 15 dooden, 41 gewondenen 7 vermisten. Tviautsjau. Een officieel telegram uit Tokio meldt: (De .Tapanscho vlo-ot beeft oen af- dceling troepen geland, die de haven Lau-Sje, in de buurt van Tsing-tau, bezet heeft. Vier stukken veldgeschut, door de Duitscliers in den steek gelaten, werden genomen. Een kleine bezettingstroep werd achter gelaten. De 'slui t ing der D ardanellen. Een officieusc Turksehe nota voert ter mofivcering van hot besluit tot volkomen sluiting der Dardanellen aan, (lat Engel- tellen zal."- i „lloe ik u Vertellen.... klonk bot be vend. Hij stak zijn handen diep in zijn broek zakken en slapie, om zich te kalmeeren, oen paar maal Moor 't voetlicht op pn neer. „Probeer liet nog eens kind," zoi bij aanmoedigend. „Kom, kom, maak je zelf niet van streek. Noem bet nu een beetje vervier: „lk weet niet hoe ik n vertel len zal wat ik u te zeggen heb." „lk weet niet hoe ik vertollen zal wat ik u te zeggen heb," kwam er nu half schreiend uit, terwijl er een dikke traan langs haar neus gleed. „Zooiels geks heb ik nu nog nooit ge hoord I" barstte Onslow tegen Forsyth los, die in de stalles op spelden, zat. „Daar heb ben we nou waarachtig drie weken voor gerepeteerd I" En tussclien do coulissen merkte juf frouw Marshall fluisterend tegen juffrouw Warne op„Ja, als hij ook meisjes als eer ste rol aanstelt, enkel en alleen omdat zo jong zijn 1" En juffrouw Warne antwoordde op denzelfden fluistertoon: „In mijn jeugd zou ze hoogstens een meiden- rol gekregen hebben!" Peggy durfde liaar hoofd niet om te draaien en ving hun woorden niot op, maar ze hoorde hot gefluister en kon er hun gezichten heel goed bij denken. Met heel haar gepijnigde ziel wenschto ze zich weer op tournóe met het „Een kinderlooze Moe- der"-gezelschap. Hol was bijna één uur in den nacht, eer de beproeving haar hoogtepunt be- roikte. „Breng me een stoel 1" riep Onslow, die blijkbaar niet wilde zien, dat er één op armslengte van hem af stond, „ik wil cn ik zal gezegd hebben, zooals ik het be geer, al moesten we ook allemaal tot aan het ontbijt op de planken blijven!" Daarop ging hij kalm zitten en vouwde zijn armen sche en Fransclie oorlogsschepen sedert eenigen tijd voor den ingang der Dardanel len kruisten, uitvarende schepen aanhiel den en doorzochten en de bemanning uit boorden, wat "de vrijheid van de scheep vaart ra de Dardanellen feitelijk afbreuk deed. Derhalve besloot de regeering de Dardanellen te sluiten en de vaart niet weer open te stollen, voordat de genoemde vloten zich verwijderd zullen hebben en do tot nog toe bestaande abnormale toe standen verdwenen zullen zijn. Aan de „Frunkf. Zeitung" wordt uit Konsiantinopel geseind: De sluiting der Dardanellen is een gevoelige slag voor den Roemeensclien en Russischen uitvoer van graan naar Engeland. Gewoonlijk varen de Looien van de Fransclie Mcssageries slechts eenmaal per week van Marseille naar Odessa, sedert een maand echter va ren ze eiken dag. Zij hadden zoo goed als geen passagiers, maar vervoerden groote la dingen oorlogsmateriaal en goud. Dit houdt thans op. Engeland en Egypte. De „Frankfurter Zeitung" vernoemt uil Ko-nstantinopel uit de onmiddellijke om geving van den khedive, dat de Engelsche gezant op de Dinsdag gehouden audiëntie aan den khedive namens liet Engelsche kabinet den beslisten eisch heeft gesteld om onverwijld rijn verblijf to Konsianti nopel af to breken. De Engelsche regee ring zou den khedive een residentie te Napels, Palermo of Florence ter beschik king stellen. De reis daarheen moest over zee ge schieden. De khedive antwoordde, dat hij geen bevelen van Engeland behoefde te aanvaar den. Op dal ondubbelzinnig bescheid, dat in dien beslisten vorm niet verwacht werd, verliet de gezant zichtbaar verlegen de audiëntiezaal. Uit de omgeving van den khedive ver luidt verder, dat Engeland den khedive met zijn gemalin en hun gevo'g, waaronder Egyptische prinsen en prinsessen, op zee heeft willen laten aanhouden, om hen naar Malta over te brengen. Een antwoord van den keizer. In antwoord op liet hiildigmgslelegram, gezonden aan den keizer door do Maan dag gehouden gemeenschappelijke vergade ring van den Duitschen Handelsdag, den Duitschcn Landbouwraad, het oorlogseomi- té uit de Duitsche industrie en de Duit sche handworks- cn ambachfskamer en bevattende een in die vergadering aange nomen motie, is door den Duitschen Han delsdag het volgende telegram ontvangen: „Het eenstemmige besluit van do ver over elkaar-, cn terwijl liet hoele gezel schap er verslagen om lieon stond en aan de onkosten van een rijtuig naar do voor steden dacht, lileof de directeur-acteur maan steeds herhalen: „lk weet niet hoe ik u vertellen zal, wat ik u te zeggen heb ik bad nooit gedacht, dal ik hot zou begee- ren te vertellen," en verblind door baar tranen ging Peggy voort met hem den re gel na te zeggen, zonder ook maar oen enkele maal den rechten toon te beffen. Eindelijk sprong hij van zijn stoel op met meer vlugheid dan hij sedert de dagen toen hij in de kluchten, optrad, aan den dag had gelegd. „Morgenochtend elf uur!" schreeuwde hij den souffleur toe. „O, ik wou dat ik dood was!" snikte zc zóó als ze Talham zag, die buiten liet ge bouw oji haar wachtte om haar naar huis te brengen. Hij had zoo mot liaar te (Toen, .alsof zo zijn kind was geweest, en terwijl ze klagend en schreiend naast hem op het verlaten trottoir stond te wachten, tol er een hansom kwam aangekropen, leek ze hem ook niet veel meer dan een onbeduidend kind. Om haar te kalmeeren, herinnoide bij er haar ellende slechts van korten duim zou zijn on «lat, zelfs al zou ze den ge wraakten regel ook nooit op de manier leeren zeggen, die van haar geëischt werd, de hemel nog niet zou neervallen. Zoo optimistisch als hem slechts mogelijk was, bleef bij stil staan bij het feit, dat- „Daphne" haar laat ste rol was en ze binnenkort zijn vrouw zou wezen. Terwijl liij haar gedurende den langen rit trachtte to troosten, was ze er dichter aan toe hem lief te hebben, dan ze nog «wit geweest was, maar ze bleef wanhopig snikken en zich tegen hem aan nestelen, herhaalde ze telkens opnieuw „Ik wou maar dat ik dood en Begraven was wezenlijkI (Mijn woord er op! Ik wou maar dat ik dood en begraven Was Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1