De oorlog. 76"" Jaargang Vrijdag 23 October 1914. No 14663 Koning zi]n5 Deze courant verschijnt dagelijks,- met uitzonaering van Zon- en Feestdagen* Prijs pet kwartaal: Voor Schiedam en VJaardingen IU 1.25, franco per post fL 1.65; Prijs pjer week: Voor Schiedam ep Vlaardiagen 10 cent, Afzonderlijke nunfmers 2 cent Abonnementen worden dagelijks aangenomen, Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middag vóór een uur aan het Bnreau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No- 141 (hoek Korte Haven.) Prijs der Advertentiën: Van. 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent pear regel. Groot» letters naar de plaats die zij innemen Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden, Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bnreau te bekomen; In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen; worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van '40 cents per advertentie bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. Bericht. Zij, die zich met ingang van 1 Nov. a.s. op de „Schiedamsehe Courant" abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Kennisgeving. Inrichtingen wel lie gevaar, schade ol hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Brengen ter algemeeno kennis, dat op den 22en October 1914 aan de N. V. Glas fabriek „De Schie" en haar rechtverkrij genden vergunning is verleend voor het uitbreiden van de machinale flesschenfa- briek door bijplaatsing van een electro motor van 3 P.K. in het pand staande Buitenhavenweg 146, kadaster Sectie J, no. 1914. Schiedam, 23 October 1914. Burgemeester en Weihouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE De Secretaris V. SICKENGA. Drankwet. Kennisgeving. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kannen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, Gezien het verzoek van de N. V. Corns. Swarttouw's Constructiewerkplaatsen en Machinefabriek om vergunning om de be weegkracht in haar fabriek, gelegen aan de Havenstraat no. 3, kadaster Sectie N no. 252, zijnde een zuiggasmotor van 40 P.K., te wijzigen in twee electromotoren van 10 P.K. elk, en één van 2/5 P.K. Overwegende, dat het deskundig onder zoek met betrekking tot die aanvraag nog niet geëindigd is: Gelet op art. 8, 2e alinea der Hinder wet; i Besluiten de beslissing over genoemde aanvraag te verdagen. Schiedam, 22 October 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd j M. L'. HONNERLAGE GRETE De Secretaris, V. SICKENGA- dooit CPLETTEi YVER. Geautoriseerde vertaling van W. E. P. 12) I „Ja, hier is het," antwoo-rdde de koet sier. De gedreven Hopper viel met een pM op het gebeeldhouwde eikenhout Zij trad binnen, koel, kaarsrecht, het mooie ge laat had een geheel andere uitdrukking, van hardheid en minachting. Toen zij de deur Linnen was, bevond zij zich in een overdekte steenen galerij, waar Van de muren, vervollen door bet vocht, nog met groote antieke fresco's versierd Waren. De fijne kleurverschillen waren ver dwenen, alleen de telle kleuren waren gebleven; het purper van de mantels, het indigoblauw; van de gewaden der koning innen, het goud der kronen. En do stief dochter Van den ouden Kosor had een ge voel, alsof die half uitgewisdhte g wichten haar vanuit de hoogte miaajdhtend aankeken en als indringster beschouwden. Er verscheen een lakei. Zij vroeg naai Graaf Thaven. Zij volgde den man in zijn koninklijke livrei met kuitbroek door de grootsche om geving, waarvan de geheimzinnige kracht haar geheel van haar stuk bracht. Eerst twee witmarmeren trappen, met smeedijze ren leuningen, waarin tusschen de krullen het zinnebeeld van 'het Lithausclie koning schap prijkte: de heraldische zwaan met langen, gebogen hals. Zoo kwam zij op de tweede verdieping, vaar de vertrekken der hofhouding waren. Baar volgde een reeks zalen, die zij nau- Burgemecster en Wethouders van Schie dam; Gelet op artikel 12 der Drankwet; Brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van 'ADOLPH FRIEDRICH PETERS, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het benedenlokaal van het .pand Lange Ha ven 118. En herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van de vergunning schriftelijk bij hun Colle ge bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 23 October 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, to. L. HONNERLAGE GRETE De Secretaris, V. SICKENGAI, BUITENLAND. Schiedam, 23 Oct. 1914. Yaii het westelijke front. De toestand. Aller (belangstelling concentreert zich thans op den buitengewoon hevigen strijd, die tusschen de BelgischFransche kust en Rijssel gevoerd wordt. Van alle neu trale staten is Nederland thans het dichtst bij de gevechtslijn, en toch we verne men een bedroevend beetje van deze van zoo groote beteekenis zijnde worsteling. Een troost is, dat men in België zelf er nog minder van weet. Iemand, die gisteravond uit Vlaanderen in ons land terugkeerde, vertelde, dat Duitsche officieren in België, betrekkelijk dicht bij het gevechtsterrein, aan hen, die per auto uit ons land kwa men, informeerden, of zij ook iets nieuws wisten aangaande den slagl De officieele mededeelingen, die gisteren van Duitsche en Fransche zijde werden ge geven, luiden als volgt: BERLIJN, 22 Oct. Het groote lioofdkWar tier verstrekte heden de voigen.de mede- deeling: De gevechten aam het Yser-kanaal duren nog voort Elf Engdsch© oorlogsschepen ondersteunen do vijandelijtkje artillerie. Ten oosten Van Dixmuiden werd de vij and teruggeworpen. Ook in de richting van Ypereia rukten onze troepen, met succes; op. De gevoeliten ten noordwesten en ten westen Van Rijssel' (Lille) zijn zeer ver bitterd. De vijand week echter langzaam over het geheel© front. Hevige aanvallen uit de richting van Toul tegen de heuvels ton zuiden van Thi- welijks goed kon eien bij het vaalbleeke licht van den Decembermorgen. De kamers kwamen rechts uit op een binnenplaats. Linies zag men door de in lood gevatte ruiten heen de Academie van Wetenschap pen. Clara had spijt, dat zij gekomen was. Zij dacht aan haar dierbaren meester, wat hij van de overheid te lijden had gehad, en welk een bitteren haat hij die had "toe gedragen. Haar socialistische opvoeding ■leed zich in volle kracht gelden. Hoe was liet mogelijk, dat zij zonder meer tegen kanting gehoor had gegeven aan wat Is- inael haar opdrong en hoe kon ze dezen weg zijn ingeslagen Zij zou wel terug heb ben willen gaan, maar het was te laat, het paleis trok haar met onweerstaanbare macht aanl „Wil mevrouw maar plaate nemen," zei de lakei. Zij was in het kabinet van Graaf Thaven. Na een oogenblik trad de intendant van het koninklijk huis binnen. Zijn wenkbrau wen waren zwaar en borstelig, zijn witte snor hing neer, een eenvoudige ochtendjas omsloot zijn gezette gestalte. Gemelijk, en toch hoffelijk, boog hij voor de jonge vrouw. Zijn machtige silhouette verhief zich tus schen de blauwachtige wereldkaart op zijn bureau en de boekenkast vol oude ma nuscripten met perkamenten ruggen, die hij ijverig verzamelde. Zoo eenvoudig en bescheiden als Clara onder al haar triom fen was, deze ontvangst vond zij toch ver nederend. Het leek wel, of hier een onder geschikte in dienst genomen werd. De oude hoveling vroeg haar kortweg, of zij dadelijk naar haar vertrekken geleid wenschle te worden. Hij vroeg zelfs naar haar bagage. Maar zrj nam haar trots tot wapen tegen- au eon rt zijn onder zeer zware verliezen v'oor de Fransohen afgeslagen, Het ds zonder twijfel vastgesteld, dat de EngeSsche admiraal, die het bevel voert over het smaldeel voor Os tonde, slechte met moeite door de Belgische autoriteiten is afgebracht van. zijn voornemen om Ostende te beschieten. PARIJS, 22 Oct. Het officieel© commu niqué van hedenmiddag 3 uur luidt: Op onzen linkervleugel hébben aanzien lijke Duitsche strijdkrachten hun hevige lanvalien voortgezet, voornamelijk rond Dixgmtiden, Wameton (ten zuiden vanYpe- ren), Armentières, Redinghom en La Basr sée. De bondgenooten hebben zich. in hun stellingen gehandhaafd. Op het overige deel van het front heeft de vijand op) enkele plaatsen aanvallen} gedaan, die alle zijn afgeslagen, mefnamcf te Friciourt (ten Oosten von Albert), op de hoogvlakte ten Westen van Craonne in de streek van Souain, in Argonne op het „port de Plans" (ten Zuidwesten van Varennes), in de streek van Malanoourfej in Woëvro in de richting van Champion, en ten Zuidoosten van St Mihiel in hei b'qsch van Ajllv. Wij hebben eenige vorderingen gemaakt •u Argjonne°én het zuiden van Woëvro in; het bosch van Mortamare. I Particuliere berichten. Een correspondent van de „Tel." seinde 'gisteravond uit Sluis over den strijd in België's zuidwesthoek Geweldiger wordt het bombardement tus schen Ostende en Nieuwpoort. Het kanon gebulder zwijgt geen oogenblik; zelfs hier in Sluis trillen in sommige huizen de ra men. Het schijnt, alsof het den geheelen ochtend zonder ophouden onweert. De Duit- schers, die bij Middelkerke hun artillerie- hebben opgesteld, kunnen niet voorwaarts. Sedert hedenochtend wijken zij zelfs iefs. Bommen vallen zonder ophouden op hun kanonnen en richten vreeselrjke verwoestin gen aan. Het gevechtsterrein is met doo- den bezaaid, maar nieuwe troepen moe ten voortdurend in het vuur. Een Fransch eskader steunt het Engel- sche. De Duitsehers kunnen de oorlogs schepen moeilijk bereiken; zij lieten nieu we kanonnen komen. Ook beschikken zij over cavalerie, maar hebben daar betrek kelijk weinig aan. Mannen en paarden wor den weggemaaid. Zoo keerde van een troep van 25 ulanen slechts 1 terug. Het ter rein is goed verdedigd door inundatie en geweldige loopgraven. De hotels te Ostende liggen vol gewon den. Ook naar de zijde van Jabbeke wordt door de geallieerden het vuur gericht, blijk baar met het doel de spoorlijn Ostende- Brugge te vernielen. over de vijandigheid van de omgeving en verklaarde „Ik wilde wel eerst mijn leerlinge zien, mijnheer." Hij glimlachte. „Hare Hoogheid zal u laten ontbieden, juffrouw Kersberg." Hij moest gemerkt hebben, dat Clara bijna opsprong van schrik, want hij voeg de er bij: „U kan verzekerd zijn, dat Hare Hoog heid zeer verlangend js u te loeren ken nen en dat u zoo gauw mogelijk aan haar voorgesteld zult worden." Clara's [hart bonsde. Zij moest alle kracht bijeenrapen om kalm te blijven; toen zei ze nog: „En de koning, zou ik met den koning kunnen spreken?" Bij deze vraag kwam er een raadselach tige verandering in de trekken van den ouden man; zijn gelaatsuitdrukking kreeg iets woest heiligs en geslotens als die van een priester, tot wien men niet eerbiedig genoeg over zijn god spreekt. Hij was niet meer ironisch, ook niet vriendelijk of vijan dig, hij was koud als marmer en zei lang zaam „Neen, juffrouw Kersberg, onmogelijk. De vorst ontvangt op 't oogenblik niemand, 'tls volkomen nutteloos pen audiëntie te vragen. Later misschien Het waren maar doodgewone woorden, maar zij maakten meer indruk op Clara dan al de pracht van het vorstelijk ver blijf en al do weelde om haar heen. Der tienhonderd menschen, dertienhonderd be wogen zich dus steeds om die cene geheim zinnige figuur, schitterden dopr de stralen van die zon, hadden allen ..dien heiligen eerbied, die dezen ouden man met een Middelkerke en Westende, twee voor name hadplaatsen, en tal van dorpen lij den vreeselijk. In vele plaatsen slaan de vlammen hoog op. Te Ostende is hel zeer levendig. Bij het station, dat davert onder het gebulder der kanonnen, staan veldkeu kens en bereidt men het voedsel voor de troepen. Auto's rijden op en neer en bren gen gewonden aan. Afgematte manschappen komen hier rusten. In de buurt van Blankenberghe en Heijst staat de bevolking in groepjes in de dui nen en op het strand of bij de hoeven naar het kanongebulder te luisteren. Rustig is men niet, want sedert enkele dagen komt hel kanongebulder voortdurend nader. He denochtend heersebte eenige ontroering, toen hier Duitsche patrouilles verschenen, die op de gemeentehuizen van sommige dorpen, als Knocke, Westcapelle en Heijst de wapenen opeischten, die eenigen tijd geleden door de burgerij ingeleverd waren. Uit Duinkerken wordt aan de „Times" geseind, .dat Slype, een plaats op 4 mij len afstand van de Belgische kust, onge veer halverwege tusschen Ostende en Nieuwpoort gelegen, door het bombarde ment van de Engelsche oorlogsschepen ge heel is verwoest. Een huis, waar de Duit sche staf verblijf hield, is in puin gescho ten. Van vluch telingejn. Dezelfde correspondent seint nog uit Sluis Alhier kojimen nog tal van vluchtelingen aan, nog verdwaasd van kanongebulder nog angstig voor bommen, shrapnells en kogels. Zij spreken van gevechten in de omgeving van R ousselaere, Cools camp, Thourout en Pil them in het midden van West-VIaanderen. Zoo sprak ik een rijk fabrikant van Rousselaene. Van Maandag af had 'hij met vijftien .familieleden tijdens het bombardement der stad in den brand vrijen kelder van een bank gezeten en was Dinsdagochtend vroeg uil de stad ge vlucht, dwars over de velden, jOm de Duit sche troepen te vermijden. Zij legden 25 KAL to voet af, konden toen een boeren kar huren en bereikten daarmede Brugge. Zijn groot en ïraai huis was opzettelijk in brand geschoten Zooeven heb ik een Amerikaan en diens familieleden ontmoet, die na het bombar dement van Antwerpen naar Middelkerke Was gevlucht De Duftschens leenden hem! twee auto's en gaven oen geleide mede van officieren, die hem, zooals hij zeide, aanrieden, de kuststreek te vermijden.,Met een oude moeder, half verlamd van schrik ©n een jonge, door koortsen ondermijnde vrouw kwam hij eindelijk te Sluis aan, vaar de Nederlandsche militairen liom.cn den zijnen krachtdadigte hulp boflen. soort vrees deed spreken van den jeug digen souverein. Hij ,had zijn vader kun nen wezen I Was dit belachelijk Was het grootech? In ieder geval was die heilige vrees niet in overeenstemming met den zwakken man, een sterveling als ieder an der, met een wankelende gezondheid, die over Lithauen hecrschle. „Juffrouw Hemberg, ik ben tot uw dienst," zei de oude hoveling op gebieden den, ongcduldigen toon. Zij liet zich weer geleiden. Zij kwam weer door de vestibule mei de kleine zuilen en de salons, toen gingen zij naar een anderen vleugel, waar de hof dames woonden. In de nauwe gangen liepen kamermeisjes af en aan met bladen en ruimden het ontbijt weg, dat in de slaapkamer gebruikt werd. Overal h cc rechte de drukte van den morgen, Sat heen en weer geloop in een groot cosmopolitisch hotel, dat voorafgaat aan het decorum van den dag. Uit één van de kamers -kwam ©en jonge vrouw, met blond, kroezig haar. Zij droeg een geborduurde zijden blouse, die schitterde van diamanten. ïn het voorbijgaan drukte zij don graaf de hand. „Goeden morgen, heer graaf, hoe gaat het Hoe druk zij 'het ook had, toch hield de oude graaf haar staande en stelde voor: „Mevrouw Czerbich, lectrice van H. M.; juffrouw Kersberg, van de universiteit van Oidshurg, scheikundig docente van Hare Hoogheid." De beide vrouwen namen elkaar even op, de een nog nieuwsgieriger dan de an dere de kleine Oostenrijksche brandde van verlangen om te blijven praten, maar blijk baar werd zi) door haar dienst geroepen, In België. De toestand te Antwerpen. Een correspondent van. het „Hbl." te Antwerpen seinde gisteren ujt Roosendaal Antwerpen begint al meer en meer te leven Heclennumiddag waren de hoofd we-* gen, Kciserlei, de Leisfxaat en de Meir weder zoo bevolkt, dat men het idee kreeg van een groote stad. Bijna alle winkels zijn nu geopeaid en waar do Opening nog met heeft plaafcj gehad, staat, vermoedelijk door buren of vrienden, met krijt op de luiken geschre ven „morgen open'" of wel „deze; inertsc heu komen Vrijdag of Zaterdag". Ik had heden een onderhoud met den Schepen van financiën, den heer. Cools. Dezo deelde mij mede, dat tot1 dusver door de mahtairte overhead nog geen oorlogs schatting aan de stad is opgelegd. De onder handelingen daarover zijn echter nog niet geëindigd. In tusschen heeft het sladsbestuur be zorgpa voor het onderhoud van de be zetting, wélke binnen do stelling 18.000 man bedraagt. De ctfficieren zijn in ver schillende hotels ondergebracht en de man schappen overnachten in de kazernes. De kosten schatte de heer Cools op bijna 200.000 francs per dag. Omtrent den financieelen toestand ver telde de Schepen van financiën mij nog het volgende: „Do begrooting voor hetloo- pende jaar mét een eindcijfer van 35mil- lioen sloot met een geraamd overschot van 250.000 francs. Een derde van de inkom sten wtoirdt echter verkregen uit het haven bedrijf, zoodat we, zooals nu reeds met vrij groote zekerheid kan gezegd worden, 5/12 van dat derde gedeelte zullen missen. Ook do opbrengst van de andere gemeente belastingten van de_ opcenten van de rijks belasting zal belangrijk lager zijn. Alleen in het havenbedrijf zijn 25 a 301000 mannen werkzaam, die thans totaal zonder inkomsten zijn. Op het opigeniblik reeds schat ik dat de iakojmisten der stad voor dit jaar 15 tnil- lkten francs héneden de raming zullen blijven." Oorlogsschattingen. Voor verschillende gemeenten van Bel gisch Limburg, nabij de Noord-Brabantsche en Limburgsche grenzen, is, naar aan de „Tel." gemeld wordt, door de Duitsehers een oorlogsschatting bepaald, ter vervanging van de opgedragen levering van de diverse goederen, als: meel, vleesch, enz.; de le vering van zout en leder zal zeer bezwaar lijk kunnen geschieden, aangezien zout en Ieder luxe-artikelen zijn. Voor Maeseyck is de oorlogsschatting be paald op 20.000 francs; Bree, welker be volking niet het stadje mag verlaten, moet betalen 25.000 francsin andere gemeen- Zij ging dus verder en zei vriendelijk r „Wij zullen elkander aan het déjeuner weerzien." „Hier zijn wrj er," sprak de graaf en klopte aan een deur, die dadelijk door een jong kamermeisje geopend werd. „Uw ka mer is klein, maar staat in onmiddellijke verbinding met hel laboratorium in den toren en daarom hebben wij aan mevrouw Czerbich een andere kamer gegeven om u deze aan je bieden. Dit meisje zal u bedienen met nog een andere kamenier en een lakei. Hier is uw studeerkamer en hier is do telefoon; wanneer u do minste aanmerking mocht hebben, laat u dan mij of een van mijn secretarissen roepen en er zal dade lijk aan uw verlangen gehoor gegeven wor den. Hier is u voortaan op uw eigen 'ter rein en Hare "Hoogheid wenscbl, dat u het hier zoo goed mogelijk zult hebben. Ik heb u zelf willen binnengeleiden ter wille van de achting, die Hunne Majesteiten u toedragen. Dag juffrouw Kersberg." Eindelijk was zij alleen en het scheen haar toe, dat zij in een gevangenis was. Als bij instinct liep zij naar het venster, tusschen een werktafel en een gothische bank geheel van gebeeldhouwd eikenhout, waarvan de zitting opgeslagen kon worden en een bergruimte bood. Het raam was een van die gothische vensters, die hoog tegen fle helling van het dak gebouwd waren en bad uitzicht op het voorplein. Men over zag vandaar het heele Wapenplein enkeek rechtuit over de brug in de hellende Ko ningsavenue. (Wordt vervolgd). I» :ï\mm «aHHDKMHHMMHMMMHBHDMMHIMni

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1