v 3Ir. dr. B. I. Zijlstra, substituut-griffier bij de arrondiss emeu te-rechtbank te Rot terdam, is met liet lot afgevallen tegen een Van bovengenoemde candidaten. Consulaire dienst. Bij Kon. besluit van 23 dezer is aan der. heer G. van Rijn ran Alkemnde, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn betrekking ■Nam vice-consul der Nederlanden te Chicago. Bij Kom besluit is de heer L. A. Willi ams benoemd tot vice-consul der Neder landen te Adelaide (Australië). Aan den heer WiUiams moet in de Engel- sche taal worden geschreven. Audiënties. De audiënties ran de ministers van \va ter-staat, van binnertlandsche zaken en van justitie, zullen deze week niet plaats 'hebben. Ant'.-oorlogsraad De Nederlandsche Anti-oorlogsraad heeft sedert het openbaren van zijn oproep aan het Nederlandsche volk zeer vele blijken van instemming ontvangen. Vele hondor den personen uit allerhande kringen cn vande meest verschillende richfing «lo ten zich als medestanders aan, terwijl het aantal sympathiebetuigingen, dat iederen dag aan het secretariaat, Theresiastraat öl, Den Haag, wordt ontvangen, steeds groo- ter wordt. Ook een aantal organisaties ga ven blijken van instemming. Het is het Bestuur intusschen gebleken, dat sommigen uit den oproep den indruk Verkregen, alsof de Raad uitsluitend de bestudeering /van verschillende onderwer pen zou nastreven. Dit is evenwel geens zins het geval. De actie yoor internationale .verbinding en samenwerking met buiten- landscfae personen en organisaties van ver schillende richting, alsmede de plannen omtrent het uitlokken en eventueel onder steunen van bemiddeling in den tegenpvoor- digen oorlog op het daarvoor gunstig ge achte tijdstip, wijzen daarop reeds vol doende. In bedoelden oproep is op 'ndergelijke stu die voor concreet geformuleerde voorstel len de nadruk gelegd, omdat de Raad geen Verwachtingen wilde .wekken, die aan den ernst der anti-oorlog beweging slechts af breuk kunnen doen, en overtuigd is, dat een behoorlijke onderzoekingsarbcid voor een nieuwe en krachtige actie tegen den oorlog onmisbaar is. Deze overtuiging sluit in geenen decle uit, dat reeds thans de openbare meening wordt bewerkt, om zich met kracht tegen den oor log als politiek en maatschappelijk ver schijnsel aan te gorden, en dat in internatio naal overleg de minimum-waarborgen voor een duurzamen vrede gepropageerd zullen worden. Na een grondig, doch niet voort varendheid geleid onderzoek zal deze actie dan des te beter toegerust worden voortge zet. i Nederland en de oorlog. Mil it ai re begrafenis. Gdstemamiddag heeft te IJmuiden plaats gehad de teraardebestelling met militaire ©er van de lijken, door een stdomtrawler aangebracht, van twee Duitsche zeelieden van den torpedojager. „S. 117", te ivetcn Prescher, kwartiermeester en Horn, ver moedelijk stoker. Belgische vluchtelingen. Door tusschenkomsi. van den heer J. L. Dekkers, lid der firma Ruijs Co. te Ant werpen, heeft het Comité voor Belgische (Vluchtelingen te Rotterdam, ran hot Biitsch Hospital of Antwerp 500 pst ontvangen. Te Roosendaal vertoeven volgens offici- eele telling nog 7708 vluchtelingen. De heer J. Nijkerk te Amsterdam, eigenaar Van de voormalige suiker-raffinaderij Java te Roosendaal, heeft deze op verzoek van Üen burgemeester kosteloos afgestaan voor opneming van behoeftige vluchtelingen Daarin kunnen 6000 personen onderge bracht worden. Van regeeringswege zal Roosendaal als kamp yoor vluchtelingen worden aange wezen. Gisteren 'zijn met de treinen uit Mcrxem ongeveer 2500 vluchtelingen teruggekomen iin die richting vertrokken er 13.480. Uit Maastricht meldt men Hedenmorgen zijn 180 van de Belgische vluchtelingen, die Zaterdag uit Oldebroek Izijn gekomen, weer daarheen vertrokken. De overigen, ongeveer 75, zullen over de grenzen worden gezet. Het comité voor de verloting van kunst werken, afgeslaan door Nederlandsche kun stenaars ten hate van de vluchtelingen op Nederlandsch grondgebied, heeft besloten, de opbrengst van de verloting aan te wen den tot inrichting van een eigen Tehuis Voor vuchtelingen, gesticht doorNederland- scho kunstenaars. Dit Tehuis is sedert oen Jplaar weken gevestigd op het landgoed Persijn, dan den Leidschen straatweg, daar toe welwillend door de eigenares, de N.Y. tot exploitatie van dit landgoed, beschik baar gesteld. Daar worden thans een aan tal vluchtelingen ran verschillende natio sialiteit, doch hoofdzakelijk Belgen, ver pleegd. De trekking van de verloting zal Donder dag plaats hebban. 1 Te "Vlissingen zijn gistermorgen 300 Vluchtelingen uit Ostende aangekomen, i I n >01 d e b' r o e k. Aangezien het Departement van Oorlog weder de besschikking wensehte te verkrij gen over de legerplaats te .Oldebroek, zal vóór 15 November a.s. door de zorgen van den Regee ringsco mm i s s ar i s voor de Belgische vluchtelingen, dr. Hendrik Mul ler, het vluchtelingenkamp te Oldebroek overgeplaatst wonden naar de huurt jvan Nunspeet. Van Regeeringswege Woqdt voortgegaan met interneering der lastige elementen on der de Belgische vluchtelingen. Morgen wor den weder een 4 a 500 van zulke pepsonen van Harderwijk naar Oldebroek .overge bracht. Onjuist b' e r ch t. liet te Bergen op Zoom verschijnend „Journal des Réfugiés", behelsde onlangs de mededeelïng, dat Belgische mannen lus- schen 18 en 40 jaar niet naar Antwerpen terug mochten keeren. Dit bericht is, blijkens inlichtingen te meest bevoegder plaatse, absoluut onjuist. Alleen degenen, die tot het Belgische leger behoorden, niet zelfs leden van de bur gerwachten zouden als zij ierugkeeren, krijgsgevangen worden gemaakt. VLAARD1NGEN, 28 October. Door de Rotterdamsche rechtbank is geëindigd ver klaard liet faillissement van D. Borsboom, winkelier en sigaren, alhier. YLAARDIXGEX, 2S Oct Fan de beman ning van het loggerschip Maria Christina. Y 440, van de reederij van den heer J. Goudappel, welk schip in aanraking is ge komen met een mijn cn tengevolge daarvan, met man en muis is vergaan, behoorden 3 personen in deze gemeente thuis. STADSNIEUWS. Steuncomité Schiedam 1914. Velen zijn werkloos. Tal van gezinnen moeten geholpen worden. Veel geld is daartoe noodig! Geeft allen naar uw vermogen, groote en kleine giften worden dankbaar aanvaard. IVekelijksehe bijdragen, al zijn ze nog zoo gering, worden gaarne afgehaald. Het adres van den penningmeester van het Comité is: A. L. Boot, N. Haven 83. Collecte onder d|C dienst meisjes. Een drietal Scliiedamsche dienstboden, mej. Henriette Jense, Dina van Leeuwen en Anna Ritman, hebben het plan, opgevat! om in do eerste dagen van! 'do maand No vember a.s., onder do dienstmeisjes to dezer stode_ eene collecte ten bate van liet Steuncomité alhier te houden. Zij meenen dat, waar ieder wat ten bahoevq van het cotniité afstaat, de dienstboden niet mogen achterblijven, en zij hopen, dat zij een flink bedrag' aan den Penningmeester zullen kunnen afdragen. Het comité heeft gaarne zijne instemming met haar voornemen betnigd. De Belgische vluchtelingen. Er begint nu wat moer gang te komen in den terugkeer naar België door do vluch telingen die hier onderdak gebracht werden. Uit het huis Liezenberg vertrokken er heden 30 en de vorige dagen 10, zoodat er daar nog 80 zijn; uit' de Offio. Vereen, vertrokken er heden 30, doch gisteren geen „enkele; uit het huis dr. Vaillant zijn er gisteren 3 en heden 1 vertrokken, zoodat er daar nog 9G verblijven; van de tabak- stripperij zijn er gisteren 9 en heden 45 vertrokken; daar zijn er nu nog! 75, waar van er vermoedelijk morgen weer GO ver trekken; de pverigen zullen dan in de andere verblijfplaatsen worden ondergebracht cn dat gebouw als vluchtelinpeaasyl worden gesloten. In totaal zijn heden 105 Belgen, naar Antwerpen en omliggende gemeenten ver trokken. Morgen zal Woder een aanzienlijk aantal vertrekken. Ook van de bij particu lieren opgenomen en zijn reeds verscheiden© naar België teruggekeerd. Een der Belgische vrouwen, behoorende tot de bovolking der Offic. Vereen., heeft in het stads-ziekenhuis het leven geschon ken man een flinken jongen. Door do politie werden gisteravond op aanwijzing aangehouden een soldaat en, een jongen, die onzedelijke handelingen, zouden hebben gepleegd in de Plantage. 'De soldaat, die reeds zijn verloftijd oven schreden had, werd aan ziin> garnizoens commandant te Delft overgeleverd. Uit den Gemeenteraad. De agenda voor deze zitting was zeer kort slechts 7 punten doch daarbij was het laatste punt: de behandeling der gemoente-begrooting 1914, die zelfs in deze omstandigheid, dat eigenlijk geen der daarin voorkomende cijfers een beeld geeft van de in de rekening over 1914 te verwachten cijfers, toch altjjd nog wel voldoend© stof zou aanbieden of gelegenheid zou geven stof daarbij te brengen, om uitvoerige dis cussies te houden. De verwachting, dat de agenda niet in één zitting zou worden, af gewerkt, is dan ook gebleken gegrond te zijn geweest. Toch hebben ook nog' .2 der overige G jmnton aanleiding gegeven tot uitvoe rige besprekingen. Een slechts korte bespreking lokte uit het punt betreffende de 1 uitkceringen luidende: Voorstel van B. en IV. betreffende wij ziging van \dte regeling, die in de tegen woordige buitengewone omstandigheden voorloopig zal gelden omtrent uitkceringen door liet Gemeentelijk Werkloozenfonds. Hierbjj werd tevens aan de orde gesteld de door de werklieden-organisaties, in ver gadering vereenigd, aangepornen en< door ions medegedeelde motie, die bij den Raad Was ingekomen. j De Voorzitter deelt mede dat B.en \V. hun gewijzigde regeling hebben gesteld oim advies in handen van de Commissie voor het Gemeentelijk Werkloozenfonds en dit advies ook strekte om de gij fors der bestaande regeling te handhaven. R,. en (IV- hebben thans ook geen bezwaar meer om dijo cijfers te behouden, waar het hoofdbezwaar van het College, dat de uitkeering voor gehuwden niet hooger kan zijn dan f G.is vervallen omdat deze en de kostwinners nu toch een hoogoro uitkeering kunnen krijgen door de mede werking van het Steuncomité dat een toe slag kan geven vaar dit noodig blijkt en dus toch een betere regeling is verkregen, zoodat voor gehuwden en kostwinners de uit keering kan gebracht worden op f7af8. Met het oog daarop hebben B. en W.geen bezwaar de bedragen van f G. f 5 en f 2.50 te behouden en trekken zij dus hun voor stel. voor zoover dit betreft de wijziging dier cijfers, in. De daaraan toeg|evoegde bepalingen be treffende de korting' der uitkeeringen, het maximum der uitkceringen gesteld op 50 pCt boven de gestelde uitkeeringen welke cijfers dus nu zullen worden f9, f7.50 en f3.75 en die omtrent .de in werking treding welke nu wordt voorgesteldop 2 November as. blijven aan de regeling toegevoegd. i Jn dezen zin wordt dus nu het voorstel gedaan. N De heer De Bruin meent dat er in het ontwerp besluit fouten zijn geslopen, die nu ineens zouden kunnen verbeterd worden. j In de eerste plaats staat voor de in voering de datum .11 October 1914 aan gegeven, terwijl het advies gedateerd is 1G October; bovendien luidt de aanhef „B. en W. van Schiedam besluiten", wat vei zal moeten zijn „De Raad der Gemeente Schiedam besluit", want met B. en W. besluiten De Voorzitter: Toch wel. De lieer De Bruin: Dan kan de Raad dat besluit niet nemen. De V o orz i 11 e rB. en W. vragen mach tiging tot lmt nemen van dit besluit Ook bij de eerste regeling die door B. en W. werd ingediend ter kennisgeving aan den Raad luidde het voorstel indien zin en de Raad besloot het College daartoe machtiging te verleenen Later hebben B. en W. gezegd dat zij van die machtiging geen gebruik zouden maken en vroegen machtiging om een gewijzigde regeling vast te stellen. Nu wordt, met het oog topj den gewijzigden toestand, het laatste voor stel weer ingetrojkken en de vorig© regeling ppnieuw voorgesteld doch onder toevoeging van de bepalingen die volgen na de 1 «-palingen omtrent de be dragen der uitkeeringen, terwijl daarbij tevens de datum en de maximum bedragen zijn veranderd. Eigenlijk zouden B. en W, dus de regeling zonder besluit van den Raad hebben kunnen vaststellen zooals die nu luidt; alleenwen- schen zij dat zij bij Raadsbesluit daartoe worden gemachtigd. i De heer mr. Kavelaars hoort dat nu wordt voorgesteld die nieuwe regeling te doen ingaan op 2November a. s.jmaar, welke regeling moet dan geacht worden van kracht te zijn tet aan den 2den November? Spr. heeft van den Directeur der Arbeids beurs igehoord dat de nu voorgestelde rege ling reeds gedeeltelijk wordt toegepast. Spr. zoo met het oog daarop willen, 'voorstellen B. en W. te machtigen den datum! van in werking stelling tie bepalen met het recht om daaraan terugwerkende kracht te ver leenen. De Voorzitter zegt dat in het Col lege ook reeds deze kwestie is besproken. B. en W. voelden wol de foul, maar meen den liet best te doen den datum te stellen op 2 November. Echter de regeling dooi mr. Kavelaars lijkt hem meer gewenscht en namens B. en W. neemt hij „die over. liet voorstel van B. en W., aldus gewij zigd, wordt hierna aangenomen met alge mone stemmen. Gemeen te-pol itie. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de Vera «lening regelende de inrichting der Gemoente-Poütie in rarband met de uitbrei ding van het getal Hoofdagenten. De Voorzitter wijst er op dat het hij dit voorstel alleen de bedoeling is, het aantal hoofdagenten met één te vermeer deren en daartoe een agent le klasse te benoemen, izonder dat voor dezen een an doren agent in de plaats treedt. liet verschil dat deze benoeming op do begrooting zal tengevolge hebben, kan f 50 of f 100 zijn, wat er van afhangt of de te benoemen agent zijn maximum salaris reeds heeft of niet. i De heer de Bruin kan zich mot dit deel van het voorstel wel vereenigen, maar ofjqt met het tweed© deel, Waarbij liet la an. tal der agenten, waaruit het korps beslaat, wordt geschrapt. Het voorstel as zóó wel handig, de wijziging lijkt maar oen kleinigheid,, maar toch acht spr. het maar beter dat het aantal agenten in de verordening vastgelegd blijft. Hij acht het beter dat de Raad besluit wanneer het aan tal agenten uitgebreid moot worden. De Voorzitter zegt dat de Raad die bevoegdheid behoudt, ook met do bestreden wijziging. Bij de vaststelling van den betref- fenden post in de begroeting beslist de Raad over het aantal agenten waaruit het korps zal beslaan. De wijziging bedoelt alleen le voorkomen dat telkens als het aantal agenten met een paar zou worden uitgebreid, daartoe de verordening moet ge wijzigd worden. Dat is niets nieuws,, want zoo ds ook de verordening regelende de samenstelling van het personeel der scare larie, ook daarin wordt het aantal der amb tenaren niet genoemd. De heer de Bruin merkt op, dat toch niet iederen dag een wjjziging in het po litiekorps voorkomt. En als het te gemak kelijk wordt gemaakt, zal men te gemak kelijker toegeven aan een streven om dat korps telkens uit te breiden. Bovendien past dat betoog ook niet bij het voorstel, waarin immers liet aantal inspecteurs, hoofdagenten en klerken wordt vastgelegd. De consequentie daarin is voor spr. niet te vinden. Spr. vindt het beter, om niet telkens een debat te krijgen over uitbreiding van het aantal agenten, het artikel te behouden zooals het is. De Voorzitter zegt, dat bij de vast stelling van art. 110 de Raad telkens te oordeelen heeft over het aantal agenten. Het aantal hoofdagenten en inspecteurs za! in een reeks van jaren niet veranderen, maar liet aantal agenten zal allicht elk jaar wel eenige uitbreiding behoeven. Het arti kel is, met het oog daarop, toch niet zoo inconsequent. De heer Koopmans meent, dat er bij het korps een hoofdagent-titulair is, die thans als rechercheur dienst doet en dus nu in aanmerking kan komen voor de be noeming. Het advies begint met de woorden: „In afwachting van de reorganisatie der Politk is het wenschelijk reeds nu een wijziging in de organisatie aan te brengen." Wij leven reeds vele jaren in afwachting. Is het mogelijk ons gerust te stellen dat ei niet nog weer vele jaren zullen verloo- pen alvorens die reorganisatie komt? Van die reorganisatie merkt men voorloopig nog niet veel. De Voorzitter wijst er op, dat hier pas sedert eenige maanden een nieuwe commissaris van politie is opgetreden, eri nu is het toch niet meer dan billijk, dal hem den tijd gelaten wordt die zaak eens te bekijken. Spr, heeft, hij meent ook in deze verga dering, wel gezegd dat hij voor de reor ganisatie, zooals men die vroeger heeft aan geven, niet veel gevoelt. Waar spr. den tegenwoordigen commissaris heelt opgedra gen om het plan van zijn voorganger eens ernstig te bezien en zoo noodig te wijzi gen, is te verwachten dat spr. daaromtrent binnen niet te langen tijd een rapport zal ontvangen. Echter kan spr. wel mededee len dat de commissaris het op het oogen- blik niet gewenscht acht het korps uit te breiden. Diens rapport zal moeten worden afgewacht. Acht hij een reorganisatie noo dig, dan zal er natuurlijk geen voorstel tot uitbreiding van agenten komen, maarvindl hij dat ejn uitbreiding van agenten noodig is, dan zal de Raad daarover kunnen be slissen bij de behandeling dor volgende begrooting. Spr. stelt zich voor dat de vroeger in uitzicht gestelde reorganisatie niet ter tafel zal komen. De heer Koopmans dankt voor deze mededeelingen. Ook hij is van meening dat de tegenwoordige tijd niet geschikt is voor de reorganisatie, maar als deze tijd voorbij en de rast weer hersteld is, dan zou "hij het toch wel gewenscht achten dat de lange nachtdiensten der agenten niet blijven voortduren. De Voorzitter zegt, dat een reor ganisatie in Uen inwendigen dienst kan geschieden zonder dat de Raad daarin ge moeid wordt. In den nachtdienst is door den tegenwoordigen commissaris reeds een belangrijke wijziging gebracht, zeer ten ge- noege van de agenten De commissaris die met allen ijver zijn taak vervuld, zal alles wat kan helpen tot het verlichten van den dienst, of den toestand van de agenten kan verbeteren, wel aan spr. voorstellen. De lieer Koopmans dankt voor de verkregen inlichtingen. De Vorerzitter stelt nu aan do orde het eenig artikel der Ontwerp-Verordering. De lieer de Bruin heeft niet de oude verordening voor zich, maar ziet in de be grooting dat er zijn 23 agenten lste klasse en 15 agenten 2e klasse. Hij stelt voor die cijfers in het artikel op te nemen. De V o o r z i 11 er En het aantal agen ten 3e klasse? De heer de Bruin noemt dit aantal nachtagenten niet, omdat hij meent dal die categorie successievelijk zal worden ver minderd, om die ten slotte op te heffen. Zoo is althans in uitzicht gesteld. De Voo rzitter merkt op dat daarvan al is afgeweken. Maar aan spr. lijkt het ook niet consequent het aantal der 3e klasse agenten niet op te nemen, waar wel hel aantal der 1ste en 2e klasse door liem genoemd worden. De heer de Bruin heeft nu de oude verordening' voor zich en ziet (lat daarin staat dat het aantal agenten le en 2e klasse is 38 en het aantal 3e klasse agen ten 30. Hij wil wel voorstellen het artikel te lezen zooals dit in de oude verordening is aangegeven. Dit voorstel wordt ondersteund door de hoeren v. d. Hoek en Koopmans. In stemming gebracht, wordt het ver worpen met 14 tegen 5 stemmen. Vóór stemmen de lieeren Dinkelaar, Wou- terlood, v. d. Hoek, de Bruin en Koop mans. 1 Tegen stemmen de heeren: de Graaff, v. d. Velden, v. d. Meer, mr. v. Rriel Basse, Lagerweij, v. Westendorp, Beukers, mr. Kavelaars, Evers, v. d. Zee, Dubbel man, Scheffers, Schreuder en Nolet. Wilhelminahaven. Voorstel van B. en Wl om de aan tc- leggen Wilhelminahaven aan de Oostzijde 12 M. meer breedte te geven. De Voorzitter zegt, dat het voor namelijk op verzoek van den leider der werkzaamheden voor het graven der liaven is, dat B. en W, er toe gekomen zijn dil voorstel 'te doen. Oorspronkelijk is liet de bedoeling ge weest de haven veel breeder te maken, maai in verband met den strook domeingrond en de daar liggende visscherij, heeft men de breedte moeten bepalen op 185 M. Toch heeft de heer v. Goor nog kans gezien die 12 M. uit le breiden. Het plan is bij Gemeentewerken besproken en deze com missie heeft zich daarmede vereenigjd. Naar aanleiding hiervan stellen B. en W. thans voor te besluiten overeenkomstig het voorstel. j B. en W. zijn van oordeel', dat, hoe bree der de haven wordt gemaakt, hoe beter dit zal' zijn. Hoe meer ruimte de haven heeft, hoe voordeeliger dit zal wezen. De heer Koopmans wijst er op, dat het stuk grond, dat aan de oostzijde der haven ligt, reeds verdeeld en verkaveld is door den aanleg der Havenstraat. Spr. zou, in verband daarmede, willen vragenwordt bet handelsterrein, dat tus- schen haven en straat over blijft, door die havenverbreeding nu niet te klein voor de beweging van spoor- en straatverkeer, de plaatsing van loodsen enz., onafscheide lijk aan handelsterrein verbonden? De verbreeding betreft toch ook alleen den ingang der haven, en of liet nu eer, aanbeveling (voor een haven is dat de ingang zoo wijd is, gelooft spr. niet; hij 'meent dat men zich daarop heelemaal niet toe legt. Spr. weet niet of de kwestie ook van die zijde onder de oogen is gezien en of werkelijk deze verbreeding een verbete ring is. Men vergete niet dat die verbreeding slechts betreft den toegang tot de haven, waarvan de totstandkoming in de toekomst zaï volgen. De Voorzitter moet er den heer Koop mans toch op wijzen dat de verbreeding niet enkel betreft den ingang, maar de gehcele haven, zoover die nu gemaakt wordt. De zaak is door den heer v. Goor zoowel als in de Commissie voor de Ge meentewerken zeer ernstig onder de oogen gezien, zooals ook uit Let advies van B. en W. blijkt. De breedte van deze haven is aangeno men op 185 Meter op gewoon laag water, trek men daarvan af 2 X 10 Meter voor oever talud, 35 Meter voor het dok, 5 Meter voor den afstand tusschen dok en voet van het talud en weder 5 Meter voor de duolalven, dus te zamen G5 Meter, Jan blijft over als vrije havenruimte 120 Meter, dat niet te breed kan genoemd wor den. Ilet is niet de bedoeling den grond aan de oostzijde der haven uit te geven in erf pacht of inkoop, doch om dien te bestem men uitsluitend voor handelsterrein. Nu is het mogelijk de havenbreedte nog een weinig te vergrooten, zonder afbreuk te doen aan Üe bruikbaarheid van het los terhaven boord als handelskade. Voor zulk een kade wordt 80 Meter noo dig geacht, d.w. z. 50 Meter voor de kade zelf en 30 Meter voor den weg daar achter met de noodigo havensporen. Aan den eiscli vasthoudend, kon men de haven nog met 12.40 Meter verbroeden. De daaraan verbonden kosten zijn ten opzich ten van de totaal uitgaven niet groot en Lepelen zich tot ongeveer 65.000 ML8 a 2G ct. flG.900. Volledigheidshalve moet hier nog bijge voegd dat deze flG.900 berekend zijn op een lengte der haven, zooals die nu wordt gemaakt, maar dat er later nog een stuk op die meerdere breedte zal moeten wor den gemaakt, waardoor dat bedrag stijgt tot f 25.000. De heer v. Goor drong er sterk op aan dat tot die grootere breedte zou worden overgegaan omdat door die meerdere uitgaven men een veel 'betere, breedere en bruikbaarder haven zou krijgen. De heer Koopmans gelooft wel dat de verbetering der haven dat bedrag wel waard zal zijn en is gerustgesteld omtrent de breedte van liet handelsterrein. Spr. kan echter niet toegeven dat wij nu te doen hebben mei een 'lieele haven. Deze haven, die nu gemaakt wordt voor de Furness' Maatschappij, loopt van Zuid naar Noord en dat is slechts een gedeelte, de ingang van de geheele haven, die loopt van Oost naar West. Het gedeelte dat nu gemaakt wordt, behoort tot het plan dat millioenen zal 'kosten, en dit kost slechts tonnen. De Voorzitter zegt, dat de geheele lengte der haven, die loopt van Zuid naar Noord, 12 M. breeder wordt dan aanvan kelijk werd vastgesteld; de rest der haven wordt veel breeder. De heer Schreuder vraagt of aan de oostboord voldoende terrein blijft om daar op loodsen te bouwen; op de teekening kan hij daaromtrent niets vinden. De Voorzitter antwoordt, dat het op het oogenblik in het plan ligt, een talud te maken, maar daarvoor later een kademuur in de plaats te stellen. De heer v. Goor heeft gezegd, dat moest worden heslist of een kade daar zou komen of niet; men moest niet op twee gedachten hinken. Het antwoord is daarop bevestigend geweest. Op Ijet oogenblik is de kademuur daar nog niet noodig, maar later za! dit wel het geval zijn. Dan zal bij den voet van hot talud een kademuur worden gebouwd, en dan komt de breedte van liet talud de kadebreodte vergrooten. De heer Schreuder merkt op dat dit alles niet in de stukken slaat; vandaar zijn vraag. De Voorzitter voegt aan het gespro kene nog toe, dat ook zonder den bouw van een kademuur de breedte van het oos- terboord groot genoeg zou zijn om hef ter rein als handelskade te gebruiken. Belasting-betaling. De heer de Bruin wensehte, alvorens lot de behandeling der begrooting wordt overgegaan, gaarne nog iets te vragen. In de vorige vergadering meende hij op zijn vraag omtrent wat te doen za! zijn door hen die niet in staat zijn hun belas ting te betalen tengevolge der tijdsomstan digheden, de toezegging te hebben gekregen dat in deze zitting een definitief antwoord zou worden ontvangen. Dat was dart ook de reden waarom hij zich onmiddellijk bij het antwoord van jden Voorzitter had neerge- iegd. Nu hem echter uit niets blijkt dat in deze zitting dat antwoord zal gegeven wor den, zou hij wel gaarne eenige inlichting hooren, i Het komt hem voor dat het heel jam mer is dat men geen oplossing hoort, "om dat spr. gaarne de te nemen maatregelen gereed had gezien binnen den tijd voor reclame gesteld. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. de vraag van den heer de Bruin heb ben gezonden aan de Commissie voor de Financiën en de Belastingen ten fine van advies, omdat zij het onderwerp van groot belang achtten en een goede oplossing wil-

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2