Zuid-Afrika. Eiau-tsjau. Diverse berichten. BINNENLAND, STADSNIEUWS. Ingezonden Mededeel mi en. Men zende hier ter stede alle STOOM- en VERF-ORDERS onver wijld aan de Stoomververij en UitstoomeriJ „DE PH0ENIX", Teleph. No. I5C Gratis afhalen en bezorgen. Rechtzaken. K.erk en School. Gemengd Nieuws. Turksch-Egyptisehe grens, die stad bezet vond door soldaten, waarvan er een het uiterlijk had van een Duitsch officier, en door gewapende inlanders. De „Mincrva" beschoot daarop het fort en de troepen. De- stad werd ontruimd en er werd een deta chement ontscheept, dat het fort, de ka zernes, het postkantoor en eenige magazij nen vernielde. Do "vijanden leden eenige verliezen, aan do zijde der Engelsehen werd niemand ge dood of gewond. In Aziatisch Turkije. Het Engelsche oorlogspersbureau heeft een telegram ontvangen van den Engelschen consul te -Mohammerah in Perzië, waar in wordt medegedeeld, dat de consul ie Basrah en verschillende Engelsche koop lieden door de Turken gevangen werden gehouden. Servië en Bulgarije. Gisteren is liet spoorwegverkeer tusschen Servië en Bulgarije afgebroken. Dehoudingvan Griekenland. Yan Grieksche welingelichte zijde wordt aan de .,Yoss. Ztg." gemeld, dat de vrede lievende strooming in Griekenland zeer sterk is en dat dit land alleen in het ge val, dat Bulgarije Griekenland zou aanval len, ten oorlog zal trekken. Een officieel telegram uit Pretoria meldt: Een patrouille van 50 man van de strijdmacht van kolonel Brits, ontmoette op 27 October 150 rebellen onder aanvoering van Maritz, in de richting van Schuitdrift. Bij het gevecht werden vele rebellen ge dood en gewond en acht gevangen geno men, onder wie twee luitenants. Een andere afdeeling rebellen, onder commando van kapitein Bukes, gaf zich vrijwillig over aan commandant Studer, Er is reden te gelooven, dat die afdeeling onder de grootste moeilijkheden uit het kamp van Maritz vluchtte; zij had meer dan 300 mijlen afgelegd. De beschieting van Tsing- 4' tan. Het Japansche gezantschap te 's-Graven- hage verstrekt ons de volgende officieelo mededeeling, afkomstig van den Japanschen generalen staf. De strijdkrachten, die Tsingtau insluiten en op 28 September den vijand, uit zijn voorposten verjoegen, hielden zich daarna bezig met do gereedmaking hunner stellin gen voor de belegeringsoperatiën en met het opstellen van zwaar geschut. Bi) het aanbre ken van den dag van 31 October, de dag waarop de verjaardag des keizers gevierd wordt begon dit gezamenlijk geschut op hetzelfde oogemblik het bombardement, ter wijl onze oorlogsschepen hun vuur "bon- centreerden op de vijandelijke forten. Het Oostelijke Iltisfort en het Shautau- sjan-fort, die den -rechtervleugel des vijand s dekten, waren al spoedig vernield, en in de stad Tsingtau weid. waargenomen, dat de wijken, die aan de scheepswerf grenzen, evenals de olie-tanks in brand stonden. De vijand beantwoordde het vuren zwakjes. De Noordzee. De maritieme medewerker van de .Ti mes" schrijft, naar aanleiding van het be sluit der Britsche admiraliteit om de Noord zee als militair terrein te beschouwen, dat de Admiraliteit niet is getreden in het voorstel om de geheele Noordzee af te slui ten voor het verkeer. Zij heeft alleen oen gevaarlijk gedeelte aangegeven. liet zal in verband met die aanduiding pp zichzelf al zoo verdacht zijn daar te worden aange troffen, dat geen vreedzaam koopvaardij1 schip het daaraan verbonden gevaar zal willen loopen. Het aangegeven gebied om vat een groot deel van de Noordzee; en de beperkende bepalingen zullen het zoo goed als onmogelijk maken voor een koop vaardijschip om de Noordzee in of uit te varen langs de route tusschen de Shetland- sche eilanden en Noorwegen. De ,,N. JR.. Ct." verneemt nader uit Lon den,- dat de maatregelen van de admiraliteit in 't geheel geen invloed hebben op de scheepvaart tusschen de oostkust van in geland en de Neder] andscho havens. Ze hebben alleen betrekking op 'de wateren tusschen Noorwegen en Schotland. liet Nederlandsche handelsverkeer zal er .weinig last van ondervin den. - 1 Audiënties. De gewone audiënties van de ministers van justitie en van binnenlandsche zaken zullen Zaterdag niet plaats hebben. Algem. secretaris Ncd.-Indlë. De heer J. rïulshoff Pol, waarn. adminis trateur aan het Departement van Koloniën, is benoemd tot algemeen secretaris van het N.-Indisch Gouvernement. De heer Hulshoff Pol is als Indisch amb tenaar meestentijds bij de gouvernements-se- cretarie werkzaam geweest, o.a. als legou- vernements-secretaris en het laatst als waarn. algemeen secretaris, waarna hij met verlof naar Nederland vertrok. Tijdens zijn aanwezigheid h. t. 1. werd hij 5 jaar ge leden tijdelijk werkzaam gesteld aan het Departement vn Koloniën, dat hij met den rang van waarnemend Administrateur ver laat, om weer bij zijn vroeger dienstvak in dienst te treden. De heer Hulshoff Pol zal zich 21 Nov. a.s. naar zijn nieuwe bestemming begeven. Se Anti-Oorlog Baad Amsterdam IX van de S. Di A. P. heeft, naar „Hot Volk" meldt, met op één na algemeene stemmen de volgende motie aan genomen - de huish. vergadering van afd. Am-4. IX der S. D. A. P.. gehouden op Maan dag 2 November 1314. uit „liet Volk" ken nis genomen hebbende van het toetreden van eenige partijgenooten tot den Anti- Oorlog Raad, waarin een aantal burgerlijke personen van bijna elke politieke richting zitting hebben, van oordeel, dat de toetreding van eenige partijgenooten, noodwendig verwnning brengt in de rijen van het proletariaat en ontstemming hij een gioot aantal partijge nooten moet vewrekken, wat vooral in deze dagen hoogst ongewenseht is, doordat het de strijdkrachten van de partij vermindert, van oordeel, dat de oorlog op zoodanige wijze moet worden be-treden, dat hierdoor het klassebewustzijn en het vertrouwen in het socialisme worden verstrekt, betreurt, dat die partijgenooten die daad ter wille van de partij niet hebben nagelaten en besluit deze motie te publiceeren iu „Het Volk". Nederland en de oorlog. Oor logs 1 een i n g. Naar wij vernemen wordt in parlemen taire kringen de oppositie tegen de plannen der regeering om een leening uit te schrij ven over een vrij groot termijn tot dekking van de oorlogskosten steeds grooter. Niet alleen de sociaal-democraten en de vrijzin nig-democraten, doch ook de groote meer derheid van de Lib. Unie en van de Kath. Staatspartij, voelen zich meer aangetrokken tot het door l)r. Bos geopperde plan, om door het heffen van een ooi'logsbelasting, die over enkele jaren zou kunnen worden bepaald, uit de financieele moeilijkheden te geraken. Er zal, naar wij uit goede bron vernemen, door de vrijzinnige Kamerleden in deze richting worden gewei kt. Daar de plannen der regeering nog niet geheel vaststaan, acht men het niet onwaarschijnlijk, dat deze pogingen ccnigen invloed zullen hebben. Aanvoeren van granen, en meel. In vervolg* op hun voorstel 'van 2 dezer hebben de heeren Gerhard Polak c. s. te Amsterdam den minister van landbouw een plan in overweging gegeven, waardoor de aanvoeren van granen, en meel op normale wijze zouden kunnen worden, voortgezet, terwijl de regeenng door liet behoud van controle op aanvoer en distributie de mid delen handhaaft om uitvoer te voorkomen. Het voorstel luidt: de invoer van granen en meel vrij te laten aan particulieren, mits de goederen geconsigneerd worden aan, do regeering. Blij aankomst hier te lando zouden de goederen in openbare veiling kunnen worden verkocht, gelijk zulks te Amster dam reeds met mafs geschiedt. Voor zoover de regeering meent, dat parti culiere import onvoldoende is, hetgeen zij steeds vooruit bepalen kan, omdat zij ge ïnformeerd wordt van alle partijen die naar Nederland verladen zuilen worden, kan.de regeering, hetzij door openbare inschrijving, hetzij door aankoop op de protluclieplaalson zelf, zich van grooiero hoeveelheden ver zekeren, indien de handel hier te lande niet in staat mocht blijken do gewenschte hoe veelheden in te voeren. Adr. achten dit wat tarwe en meel betreft uitgesloten. Zij geven een staat, waaruit blijkt, dat de import-prijzen van granen en moei hier te lando 10 a 15 pCt gestegen zijn boven den normalen huldigen import- prijs. i Deze toestand zal hun inziens verdwijnen, zoodra de particuliere import weer wordt toegestaan. Adr. wijzen er nog op, dat de minister bovendien in uitzicht stelt, dat dit bedrijf de schatkist f2.500.000 zal kosten, en dus totaal op oen ontzet van f 20.000.000 een totaal verlies van f 5.000.000 te wachten is. Neder 1. uitgewekenenuit iB|olgië. Het Comité van Nederl. uitgewekenen uit België, gevestigd Singel 334, te Amsterdam, verzoekt het volgende te melden: Daar velen aan liet Comité de vraag hebben gesteld of er gelegenheid bestaat tot het vervoer van inboedels der uitgewekenen naar Nederland, wordt hierdoor inedege doeld, dat er een voorloopig verslag van de tot heden verrichte werkzaamheden aan het ministerie van buitenlandsclie zaken, ge zonden is en daarbij pok het verzoek go- daan is om tusschen 15 en 20 Nov. een speciale goederentrein ter beschikking van het Comité te stellen, ten einde de inboedels van hen, die zulks noodig achten, te ver voeren. Geï nterneerd oorlogs mlaterüaal. Van de grenzen zijn wederom aangevoerd en in 's Rijks stapel magazijnen te Delft op geslagen 500 projectielen van 15 e.M., mot toebehooren, 500 kardoezen en geruide pro jectielen voor veldgeschut; voorts een hoe veelheid springstoffen (dynamiet, thoniot enz.), één Duits olie en vijf Bjelgischc auto mobielen en 100 rijwielen. Nog is aangekomen een stoomschip! met 700 drijvende mijnen en Wordt een, rijnaak verwacht met oorlogWmaterioel. Het Duitscho en Engelsche materieel is licht en tot in de kleinste onderdooien, ver zorgd; het Btelgische is zwaar en in minder goede conditie. De Minister van Oorlog. De Minister van 'Oorlog is voornemens morgen en overmorgen de interneerings- kampen in Gaos ter land, Leeuwarden en Groningen te bezoeken. Dadelijke verrekeningen. De Minister van Oorlog bepaalde, dat, zoolang Nederland buiten oorlog is, de vor deringen door het militair gezag terstond met de burgers moeten, worden verrekend. Uitvoer van aardappelen. De minister van landbouw, nijverheid en handel ad interim maakt bekend, dat belanghebbenden voor vergunning tot uit voer van naar het buitenland verkochte maar niet afgeleverde aardappelen, worden uitgenoodigd hun met lmitenlandsche af nemers gesloten verkoopcontracten, verge zeld van een door hen onderteekende ver klaring, dat deze vóór 17 October j.l. zijn afgestoten en daarop geen aflevering heeft plaats gehad, vóór 0 November a. s. in te zenden hij de directie van den land bouw te "s Gravenhage. Alsdan zal om trent de aangevraagde vergunning zoo spoe dig „mogelijk worden beslist Na G [No vember ontvangen verzoeken zullen niet meer in behandeling warden genomen. Adressanten hebben bij de aanvrage tot vergunning te vermelden lo. op welke spoorwegstations zal worden ingeladen 2o. met welke spoorwegmaatschappij zal u orden vervoerd 3d. afzender en geadresseerde; i 4o. douanekantoor waarover zal worden uitgevoerd. f (St.ct.) Belgische vluchtelingen. Maandag zijn over het station Rozendaal 12.115 uitgewekenen naar België terugge keerd. Gemiddeld bedraagt het aantal per dag nu 10.000. Verboden uitvoer. De landbouwer Z„ te Zwartenberg (Dr.) is in hechtenis gesteld wegens verboden uitvoer van aardappelen. Reizigers naar Engeland. De minister van huitenlandscho zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat tie Britsche regeering voorschriften heeft uitgevaardigd, krachtens welke van reizigers hij aankomst of vertrek kan wor den gevordeid, dat zij verklaren of zij al dan niet brieven of andere geschreven me- dedeelingen vervoeren. De autoriteiten heb ben het recht, naar zulke brieven of mede- deelingen een onderzoek in te stellen en deze aan censuur te onderwerpen. St.ct. VLA AUDI NOEN, 4 Nov. Bij Kon. besl. van 22 October is aan deze gemeente ver leend een voorschol uit 's Rijks kas tot een bedrag van ten hoogste föG.000, ten'einde genoemde gemeente in staat te stellen een voorschot van gelijk bedrag te verleenen aan de verecniging „Patrimoniumswonin- gen" aldaar, ten behoeve van den bouw van één 30 tal ééngezinswoningen op van de gemeente iu erfpacht te verkrijgen ter rein. YLAAR.PINGEN, 4 November. Hedenmid dag had de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer dr. J. Voogd. Aan <de groeve werden de verdiensten van den overledene herdacht door de heeren I'. van Dusseldorp en C. M. Hoogenboom. De oudste zoon, dr. A. Voogd, dankte de sprekers voor de betoonde belang stelling. De weezen der Hervormden waren op de"laegraafplaats aanwezig. VLAARDINGEN, 4 Nov. "Gistermiddag is de 10-jarige leerling E. J. Hollestelle ten gevolge van een hartkwaal plotseling over leden. terwijl hij met andere scholieren aan het spelen was op de speelplaats van school D. Gemeenteraad. Openbar e vergadering van den Ge meenteraad op Dinsdag 10 November 1914, des namiddags 2 uur. Vaststelling van de notulen der verga dering van 1.3 October 1914 cn verdaging van die van 27 October d.a.v. Mededeelingen. Ingekomen stukken. Agenda. 1 1. Voorstel van Burgemeester cn Wet houders tot het verleenen van een crediet van f 4500 voor vernieuwing van het z.g. Kippenbrnggetje over de Nieuwe Haven. 2. Voorstel van Burgemeester en Wet houders, strekkende dat de gemeente voor hoogstens 15 aandcelen zal deelnemen in dc door de Verecniging van Nederlandsche Gemeenten op 'te richten gemeentelijke G're- dielbank. 3. Voorstel van Burgemeester cn Wet houders tot wijziging der voorwaarden, waaronder bij Raadsbesluit van 12 Mei 1914 aan do Bouwvereeniging „Eendracht" een voorschot is verleend voor den bouw van een complex woningen tusschen den voor- maligcn Schinkel- en Groenendijk, ten noordwesten van de werf „Guste". 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om tot 1 November 1915 aan de N V. Werf „Ousio" een gedeelte van de Oosterhaven in gebruik te geven voor vaar tuigen en materieel dat wordt afgewerkt, of afgewerkt zijnde, niet kan worden ver zonden, in verband met de heorschcnde oor logstoestanden. En verdere voorstellen ven mededeelin- gcn. Gemeenteraadsstokien. V oorsclio tBjouwvereeni^inigl „Eendracht". Den 12en Mei 11. werd door Uw Raad besloten aan de ttïouëwereenigingj „Een dracht" voor den bouw van een Woniri.g- coinplex tusschen den voormaliglen Schinkel- en Groenendijk ten Noordwesten van de Werf Gusto" een voorschot als bedoeld in art. 30 der Woningjwetj te verleenen. Wij werden daarbij gemachtigd de voor waarden vast te stellen néts in elk geval bepalingen Werden opgenomen, van de strek king als bij het besluit aangegeven. Een der bepalingen van het besluit heeft nu tot moeilijkheid aanleiding gegeven. In ark 2 wordt nl. tot eisch gesteld dat het gfestorte aandeden,-kapitaal der Ver ecniging ten minste ts/M gedeelte van, liet voorschot zal bedragen. j I 1 Uit een door de Verecniging; overgelegde ontwerpovereenkomst met de Werf „Gusto" bleek echter dat een bedrag van f30.000 door de genoemde firma zou worden tor leen verstrekt. Waar daardoor naast do Gemeente een concurrent scliuldeischeres optreden, hebben wij daarop te kennen, ge geven, dat dit niet was overeenkomstig het raadsbesluit, tint aandcelen-kapataal eischt. Toen echter bleek, dat hot niet moge lijk was dit bedrag; als aandcelen - kapi taal bijeen te brengen, hebben wij naar een schik king gezocht en overleg gepleegd inot ge noemde firma. Het resultaat daarvan was, dat zij genoegen wilde nomen mot een regeling waarhij de Gemeente en zij hypo thoek van gelijken rang zouden verkrijgen, zoodat bij cvonlueele executie op een on genoegzaam acltief, beiden naar evenredig heid "hunner vorderingen zouden, deelen. In billijkheid kan van de firma, die boven dien reeds voor f5000 in bet aandcelen. Uapttaol aeel nam', met women verwacht <Tat zïj verder zou gaan. Hoewel natuurlijk op deze wijze niet die zekerheid wordt verkregen, die mm zich had voorgesteld, zouden wij toch ad viseer en op deze schikking in te gaan. Wij willen er daarbij nog op wijzen, dat het die 1,|: doeling is, dat de door de firma geleende gelden, die geregeld moeten worden afge lost, door stortingen der leden langzamer hand worden omgezet in aandcelen-kapitaal. Wij rinden lot dit advies, te meer vrij moedigheid, waar door den houw der wo ningen in belangrijke mate in dezen moei lijken tijd werk zal worden verschaft. Wij kunnen mededei don, dat mat het oog op dit motief, ook del Regeering deze aan vrago steunt, en ook in dit geval bereid is het voorschot uit 's Rijks kas te verleenen, tegen de rente ten tijde van liet vroeger Raadsbesluit, indien de Gemeente verklaart ook in de tegenwoordige omstandigheden haar aanvrage te handhaven. 1 Wij stellen U derhalve voor ons te mach tigen deze verklaring af te loggen en niet in de akte op te nemen de bepaling" van art. 2 van het eerste gedeelte van bedoeld Raadsbesluit van 12 Mei 11., alsmede die van art 27 fc'c vervangen door een voor schrift omtrent hypoLheek als bovenbedoeld. Ten overvloede wallen wij dan nog ver klaren, dat door ons van de machtiging natuurlijk' geen gebruik zal worden ge maakt, als onverhoopt de aanbesteding niet behoorlijk zou gelukken, wat intusschen niet wordt gevreesd. Ook zal door ons worden gezorgd, dat het werk ten goede komt zooveel mogelijk aan Schiedamsche werklieden. Een -ontwerpbesluit wordt U hierbij aan geboden. Steuncomité Schiedam 1911. Velen zijn werkloos. Tal van gezinnen moeten geholpen worden. Veel geld is daartoe noodigl Geeft allen naar uw vermogen, groote. en kleine giften worden dankbaar aanvaard. Wekelijksche bijdragen, al zijn ze nog zoo gering, worden gaarne afgehaald. Het adres van den penningmeester van het Comité is: A. L. Boot, N. Haven 83. De Belg'sche vluchtelingen Van vertrokken vluchtelingen uit het huis- Liezenberg, is de volgende brief ontvangen: Mejuffrouw van de Ven, Wij laten U weten, dat wij goed tehuis zijn gekomen, ons huis staat nog recht maar al de ruiten zijn aan stukken, omdat in onze buurt een hom is gevallen en een heel huis is afgebrand. Al de trams rijden terug in Antwerpen en zijn er reeds 300.000 men- schen. Men ziet alleen Duitschers in Merxem bij Antwerpen aan de aankomst van den trein. Verder in de stad hier en daar twee of (drie bij malkaar, er zijn er reeds bij die Vlaamsch spreken, ze zijn "heel goed ik had er mij zoo niet aanverwacht. De familie Beeuws ben ik gaan bezoeken, het huis is nog in goeden staat, dat van Lodewijk en Frans de Raymakers ook. Berchem in het Zuiden tegen cn in den omtrek van de genie-kazerne is gansch verwoest, als90k op de Schoemarkt en rond de Zuid static. Bijna al de winkels zijn open de handel be gint stilaan. Ik moet U nog bedanken als- ook moeder en zuster voor ons goed onthaal bij u en van de comité. Vele groeten van ons alle. i De familie Bolders. Biartstraat 73, Antwerpen. Te schrijven aan mij to Bergen op Zoom bij mijne tante Jeannette de Bied, Hotel Hollande, Bergen op Zoom, die mij dat kan bestellen te Antwerpen. Ik ga morgen terug naar Tilburg of Bergen op Zoom en zal Uw brief in de bus steken in Holland; de brief dragers of post gaat niet te Antwerpen. Gisteren is geen enkelen vluchteling van hier naar België teruggekeerd en heden G uit de officieren-verceniging. Tournee Sjieenhoff. Speenhoff's Klein Tooneel heeft gisteren een bezoek aan Schiedam gebracht, dat wederzijds een aangenamen indruk moet hebben achtergefalen. Het publiek toch was gisteravond in 'Odcon zeer talrijk en dt artisten bleken meer dan in staat den men schen die opbeuring te brengen, welke zij in deze tijden wel eens van noode hebben. Aldus ontstond er een aangename verhou ding tusschen tooneel en zaal, die zich uitte in luide toejuichingen en een joviaal meezingen van onderscheidene refreinen We zouden nift kunnen zeggen, wie voor de pauze wel het meeste succes hadden: de heer Melachini, die zich als een buiten gewoon handig goochelaar deed kennen, en bovendien zeer in den smaak vallende moppen wist te vertellen, zijn metgezellin miss Lilly, die 't op het gebied van „ge! dachtenlezen" m samenwerking 'met haar compagnon al bijzonder ver heeft gebracht en aller he- cn verwondering op- wekte, of de heer Nico de Haas, wiens leuke voordracht en mimiek en snaaksche cou pletten de lachspieren aanhoudend kietel, den, In elk geval bleken allen meesters in hun goo verschillend genre en slaagden zij er buitengewoon in om den avond tot een bijzonder genoegelijke te maken. Het. geen de aanwezigen buitengewoon bleken te waardeeren. Na de pauze kwam het echtpaar Speen- hoff aan de beurt. De heer Speenhof! zong zijn nieuwste mobilisatie- en jorlogs- liedjos, alleen of ook wel samen met zijn zijn vrouw. Ze pasten geheel in het Speen, hoff genre; weemoed, luchtige vroolijkiieid en oolijke kwinkslagen, waaraan het ook dc militaire samenleving niet ontbreekt wisselden elkaar af, en hadden een uitbun dig succes. Het was niet vroeg meer, toen de hoor Speenhoff zijn laatste liedje gezongen had en de pianist, de heer De Haas Jr., drilleen, gaanden zijn „Au Revoir" toespeelde. RoKerdamsche Rechtbank. In do strafzitting van gisteren is c. a. hervat de behandeling van de zaak tegen deri G4-jarigen landbouwer Th. de V.„ te Kethel en Spaland, die op 13 October heeft terechtgestaan ter zake van het afleveren van drinkwaren, wetende, dat deze ver- valscht zijn en die ver valse hing verzwijgen de. Het O. AL had deswege twee maanden gevangenisstraf tegen hem geëischt. Bekl. had hij de eerste behandeling van de zaak het ten laste gelegde bekend. Op 2G Augustus had hij een hoe veelheid zoele melk voor volle zoete melk, een hoeveel heid taptemelk voor volle taptemelk afge leverd, wetende en verzwijgende, dat de zoete melk met één liter water en de tapte melk met drie liter water vervalscht wa«. Bij scheikundig onderzoek, aldus ver klaarde de apotheker F. II. Bakker, direc teur van den gemeentelijken scheikundigen keuringsdienst te Schiedam, was gebleken, dat de zoetemelk 8 pet., de taptemelk 10 pet. water bevatte. Het O. M., waargenomen door mr. Böht- lingk, persisteerde bij zijn requisitoir. Veroordeeld werden o. a. E. de J., 49 jaar, losse werkman te Schiedam, recidivist, wegens verduistering van een handwagen, tot drie maanden ge vangenisstraf, met bevel tot gevangenne ming. I i II. B., 19 jaar, opperman te Vlaardingen, wegens eenvoudige beleediging ran een ambtenaar, lot fö boete, subs. 5 dagen hechtenis. (N. 11. Ct.) Poet. Isr. Gemeente. Bevorderd tot moré (rabbijn) de heer S. van A. Rodrigues Pereira, te Amsterdam. Hooger Onderwijs. Prof. Dr. Hans Windisch, van Leipzig, derwaarts overgekomen, ter vervulling van de vacature, ontstaan door het vertrek van Dr. K. Lake, aanvaardde heden zijn ambt als hoogleeraar in de godgeleerdheid aan de Rijksuniverstieit te Leiden, met een rede over de ondergang van Jerusalem in het jaar 70 n. Chr., volgens de beoordeeling van Christenen en Joden. Moord te Rotterdam. Aan den Oostvarkenoordschen weg te Rotterdam, nabij de grens van IJsselmonde, is hedennacht een afschuwelijke moord ge pleegd. Daar woonde in een eenzaam gelegen huisje met vrouw en een 16-jarigen zoon de zestigjarige kolenwerker Klaas Hagen- dijk. Om twee uur vannacht wist een inbre ker door het opschuiven van een raam de woning binnen te dringen. Toen hij bezig was aan liet openbreken van een chiffonière, ontwaakte Hagendijk. Hij sprong resoluut het bed uit en wierp zich op den inbre ker. Een worsteling ontstond, waarbij de indringer zich wist los te rukken cn ver volgens uit het raam naar buiten te sprin gen. Vanaf de straat loste hij toen twee schoten op H. Eén kogel ging den man rakelings langs het hoofd, de ander trof hem in de hartstreek, zoodat hij doodneer- viel. Geholpen door den mist, slaagden de in breker en nog een persoon, die op den uitkijk had gestaan, te ontkomen. De inbreker-moordenaar had geen gele genheid gehad de kast te plunderen. In de worsteling met Hagendijk had hij in de kamer, behalve een grijze jockeypet, ook een horloge verloren, waarin gegraveerd staat V A. v. Helderen, 29 April 1909. De politie van Feijenoord stelde dade lijk een onderzoek in, doch kon alleen te weten komen, dat een spoorwegwachter twee personen op de spoorlijn Rotterdam- Dordrecht had gezien. Het lijk van H. is naar het ziekenhuis overgebracht, waar de gereehtelijké schou wing zal plaats hebben, 1 l

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2