9e oorlog. eV° Jaargang Koning zi]n3 Woensdag 18 November 1914 No 14685 7«s w- BUITENLAND. Tan liet. Westelijke front. Tan liet Oostelijke front. Oo4mrijk en Servië Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen Prijs per kwartaalVoor Schiedam en VI aar di n ge n fl. 1.25, franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en V laar din gen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lauge Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Schiedam, 18 November 1914. Be toestand. Dc mededeeling van het Franschc G zantschap te 's-üntvenhage heden no pens de krijgsverrichtingen verstrekt, luidt als volgt: Te Nieuwpoort, voor Dixmuiden en 'in de streek van Ypercn is liet geschutvuur heviger dan in de vorige dagen hervat. Aan liet Kanaal ten Zuiden van Uixmui den, heeft dc actie onzer artillerie de wer ken der Duitschers belemmerd, die zich inspanden om den oostelijken dijk op te Imogen, ten einde de onderwaterzettingen tegen te gaan. Be vijand hoeft een "deel zijner reeds door het watervlak bereikte verschansingen moeten ontruimen. Twee in- fanteric-.'ianvallen der Duitschers, de eene teil zuiden van Bixseboote, de andere zui delijk van Yperen, zijn mislukt. Onzerzijds hebben wij vorderingen gemaakt tusschen Bixsrhoote en het. Kanaal. In de streek tusschen La Bassee en Ar- mcnlières heeft een bijzonder hevig arlil- loriegevecht plaats gehad. Aan de Aisne zijn Uuilsche troepenge- deeltcn, die getracht hadden de rivier over te trekken, in de nabijheid van Va illy te ruggeworpen of vernietigd. Onze stellingen op den rechteroever van de Aisne stroom opwaarts van VailJy en in de slreek van Reims, waar weder eenige granaten in de stad zijn terecht gekomen, waren aan hevig geschutvuur blootgesteld. In Woëvre heeft de dag zich gekenmerkt door een vooruitrukken onzer troepen op verschillende punten: eensdeels op dcMnas- henvels, ten zuiden van Verdun, terwijl wij ons anderdeels hebben meosler gemaakt van do eerste huizen van het dorp Chnuvon- court, een buitenwijk van Saint Mihiel, en dat het eenige steunpunt vooruit, hetwelk nog door de Duitschers op den linker Maas oever bezet wordt. Gevangenen en mitrail leuses bleven in onze handen. Het Duitse he groote hoofdkwartier meldde gisteren: Ook de dag van gisteren verliep' op het Westelijk ooriogsterrein over het algemeen kalm. Ten Zuiden van Verdun, en ten noord oosten van f'ii'ey deden do Franschen aan vallen, doch zonder succes. Eenhloedigeaanval. Hel Critsche oorlogs-pershureau geeft de volgende beschrijving van dc gevechten) waarin dc Pruisische garde op 11 November bij Yperen door de Engelsche troopejn werd teruggeslagen 'Bij het aanbreken van den, dagj openden door COLETTE YVER. Geautoriseerde vertaling van IV. E. P. 34) „Maar laat Zijne Majesteit zich toch ver toonenLaat.de koning hel volk tevreden stellen!" mompelde Clara. „En dan?" zei Hare Hoogheid. Een geschetter van trompetten klonk de lucht. De officier, die het bevel had over de troepen, dreef zijn paard voor» tut en schoen hen toe te spreken, maar zijn woorden gingen verloren in het storinach ago geroep van de oproerige menigte. Dc; Witte gardes kwamen aanrukken langs de zijvleugels van hel paleis; toen klonk een schot hoven het geweldige geschreeuw uit, een rookwolkje als van een sigaret, was oven zichtbaar. Dal was een revolver die afging„vanzelf", werd er later beweerd door de betrokken personen. Toen begon de aanval. Moorddadig was die. Later schatte men het aantal wevers, die dien ochtend op het plein verzameld waren, op zestien of zeventien duizend. 'Op die menschenmenigte stormden do paarden 'n- Achter de ramen kon men dc angst kreten, die uit dc massa opstegen, hooien. -■ verdedigde zich. Aan alle kanten staken armen omhoog, flikkerde het staal van re- i elvers, knalden do schoten. De cavalerie beantwoordde dit met pistoolschoten. Een k'ud, dat getroffen werd, viel met bloedend voorhoofd uit een boom. Voor de ramen van de ministeries verschenen infanteris ten, het geweer op schouder. „Haar laat de koning zich dan toch ver wonen 1" jammerde Clara handenwringend. de Duitschers het vuur op onze loopgraven; het was een hevig artillerie-vuur, dat na eenige uren gevolgd werd door een krach tige:) infanterie-aap.val, die uitgevoerd werd door de eerste en vierde brigade van het gatde-corpj, en, naar wij van gevangenen vernamen, ten doel had een. uiter-de poging te wagen, om Yperen te nemen, welke taak voor de infanterie van deze linie te zwaar bleek. Daar de aanvallers voor ui bi rongen, werden zij door het vuur van ons front ontvangen, en toen zij in een schuine rich ting langs ons front kwamen, werden zij in de flank door onze artillerie met machine geweren en kanonnen bestookt. Hoewel hun verliezen, vóór zij onze linie bereikten, ver schrikkelijk moeten geweest zijn, ontwikkel den zij zulk een kordaatheid en wisten zij hun overwicht in aantal zoodanig te doen gelden, dat zij er, ten spijt van onzen schit terenden tegenstand, in slaagden op drie plaatsen door onze linie heen te breken t Zij drongen over eenigen. afstand hetbosch binnen achter onze verschansingen, doch werden opnieuw aangevallen, over de lieele linie beschoten door machine geweervuur en teruggedreven naar de linie onzer ver schansingen, waarvan zij or enkele wisten te behouden ondanks onze pogingen om hen er uit te verjagen. Wat hun verliezen moeten geweest zijn gedurende hun voorwaarts trekken, kan. op gemaakt worden uit het feit, dat het aantal dooien in de bosschen achter onze linio achtergelaten, alleen al 700 bedroeg. De gelijktijdige aanval ten Zuiden van. den weg; die niet door liet garde-eorpwas uifj gevoerd, mislukte totaal, want toen de massa's infanterie dicht hij onze linie in de bosschen waren doorgedrongen, had ons ar tillerie-vuur zulk een uitwerking, dat zij hun stormaanval niet konden, doorzetten. Zooals gewoonlijk in boschrijke- streken, werd het gevocht geleverd op een te uit gestrekt terrein en op oen wanhopige wijze. Eenige afzonderlijke vijandelijke afdeel ia- gon, die in do bosschen waren, doorgedron gen, konden weldra niet meer voor- of achteruit en werden bijna allen, gelood of gevangen genomen.. liet gedeelte van de linie ten Zuid-Oosten van Yperen door de onzen, behouden, werd heftig beschoten, maar dit had geen ernsti- gen infanterie-aan.val te doorstaan. Het ge deelte van de linie, dat door de Fransdien bezel, was, werd gebombardeerd en ook door do infanterie aangevallen,. Op heil overige deel van het front had geen artille rie aanval plaats. Over het algemeen was het betrekkelijk rust'g. Op den rechtervleugel was een onzer loopgraven ondermijnd, werd toen. spoedig verlaten en door den vijand bezet. Daarop sprong het daarin gebrachte kruit en ver scheidene Duitschers werden in stukken gescheurd. De aartshertogin kwam naar haar toe, evenzeer om hot schouwspel niet te zien als om haar vriendin te troosten. „Arme Clara!" fluisterde zij. „arme, lieve Clara Zij hield de armen om haar heen gesla gen. D.c scheikundige, die zich zelf anders zoo goed hoheerscheri kon, moest nu gaan zittenzij had geen tranen moer. Met doffe ste,m zei ze: „Laat mij gaan. Hoogheid, laat mij weg gaan. Ik heb veel van u gehouden, o, heel veel, meer dan ik zeggen kan, maar ik hoor niet tot uwe partij, dat kan ik niet en dat zal ik nooit. Jk hoor hij hen, die daar he neden gedood worden; ik voel dat mijn bloed daar vloeit, mijn leden gebroken wor den; o arme stakkers, arme stakkers! zoo veel ellende en zoo'n doodJa, ik hen tegen den koning; de koning is verantwoor delijk voor zooveel misdaden...." „Arme Clarazei Wanda weer op tee- deren toon. „Tlij hoefde maar één gebaar te maken," vervolgde Clara, „één gebaar van liefde, van meegevoel, voor zijn modomensche-n/ en ze zouden hem toegejuicht hebl>en. Hel volk is niet slecht. Jljj heeft niet gewild. O waarom? Waarom foch?" Toen scheen het, alsof het schieten op hield; zij raapten al haar meed hijoen en sleepten zich naar het venster. Ja, werkelijk, het voorplein werd al minder volde op roerlingen vluchtten door do Torenstraat. Zij liepen ^.wijgend langs het paleis: niet angistigen, verdwaasden blik keken ze naar oen vijftiental lijken en evenveel stervenden, die in een laatste stuiptrekking op den grond uitgestrekt lagen. Onder de dooden Waren twee of drie jongens en een, jonge, blonde vrouw, wier weefstersjak op zij een enorme bloedvlek vertoonde. En zij OURANT, Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl, 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, hij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon Xo. 103. Ofschoon deze mislukte aanval van het gardecorps niet opgevat kan worden als oen, beslissende gebeurtenis, kan die toch be schouwd worden als een culminatiepunt bij de pogingen oni IJperen te nemen, en is daarom niet zonder be te-eken is. Het voor gevallene geeft blijk van de onversaagd heid, waarmede de Duitschers oprukken, ondanks een ontzettend vuur. In Verdun. Een verslaggever van de „Petit Parisien" is er in geslaagd binnen de vesting Verdun te komen. Hij schrijft dat Verdun sedert het begin dei' vijandelijkheden heeft opgehou den een stad te zijn; het is nu nog alleen een groot bolwerk. Dc bevolking is van 18.000 op 2000 zielen ingekrompen. Ver dun is een streng bewaakte vesting gewor den, waar men overal soldaten ontmoet, met de bajonet op het geweer. Er zijn dui zend formaliteiten noodig om in de stad te komen, ook als men van een pas is voorzien. Zelfs generaals moeten zich legi- timeeren. De poorten der stad worden van (i uur 's avonds tot des morgens gesloten. Alle winkels sluiten om uur; na 8 uur mag er niemand meer op straat. Dan begint het kanonnenconcert: de bas der mortieren, de bariton der 7.5 c.M.-kanonnen en de mezzo-sopraan der machinegeweren vormen een tragisch koor. dat eerst verstomt als de dag aanbreekt. Duitsche vliegers wer pen vaak bommen op de stad, lot dusver echter zonder groote schade aan te richten. DcPrinsvan Wales naar het front. De prins van Wales is naar het front in Noord-Frankrijk vertrokken. Ilij is er be noemt tot adjudant van den veldmaarschalk Sir John French. De correspondent van de „Daily Chro nicle in Noord-Frankrijk seint, dat de Prins van Wales geestdriftig weid ontvangen door de troepen bij zijn aankomst Maandagmor gen te Boulogne. Hij sprak de gewonden toe, die met den trein werden aangevoerd. Engelsche oorlogscor respondenten. De Belgische correspondent van de „Tijd" spreekt het bericht in Engelsche bladen, dat Yperen verwoest is, tegen. Hij leidt die tegenspraak in met de volgende be schouwing over Engelsche correspondenten op het westelijke oorlogste,.rrein „Over de eigenlijke krijgsbedrijven valt voorts weinig te schrijven, ofschoon wel te verheelden, zooals Engelsche confraters te vaak doen. Zij dragen den vloek met zich van ..officieel" als oorlogscorrespondent ge boekt te staan. Zij zijn .als .oorlogscor respondent" vertrokken en lner aangeko men ze willen ook als zoodanig behan deld, verlangen „officieele" inlichtingen, ..officieele" hulp hij de uitoefening van hun beroep. Zij denken te vaak, dat in officieele passen en bescheiden alleen alle hei! zit. Te Oostende zijn tientallen bij de nadering dor Duitschers als ..vluchtelingen" naar En- gelang scheep gegaan, zonder zich te be denken, fdat nu. {pas (hun (eigenlijk Werk moest aanvangen. Weesl verzekerd, „officieel" lekt liepen verder, de andoren volgend/afgemat, nict-liegrijpend. Clara herkende den ouden Heinsius, wiens hooge gestelle en opge heven armen hoven de menigte uitstaken, De wind joeg zijn dunnen,, wittlon haard uiteen. Zeker herinnerde hij er nu aan, zooals grijsaards moer doen, dat hij alles wat nu gebeurde, voorzien had. Op de brug' kwamen nog steeds meer wevers aan, op weg naar het paleis; zij wisten nog van niets. Maar ze zouden, zelfs de rivier niet oversteken. Een tweede eska dron cavalerie kwam langs de kade aan draven, sneed de colonne in tweeën, duwde, de aankomenden terug en joeg degenen, die nog in de straat hieven, uiteen. De zon stond al hoog aan den hemel. In de verte zag' 'men het geflikker van de bajonetten. Clara keek naar beneden met de oogten strak gevestigd op de verstijfde lichamen, die de menigte in liet voorbijgaan, daar had a/rii tergel atenhet was droevig den angst te zien, waarmee zij naar de lijken tuurde. Zij zocht Ismaël. Zij zei: „Ik geloof, dat ik hem! mij hoor roepen." En weer wilde zij naar Ijeneden gaan.. Maar do aartshertog!n deed haar opmerken, dat de soldaten, die met g'elrokkon sabels langs de vier zijden van het paleis opgesteld waren, haar niet door zouden laten. Zij verviel weer in een wanhopig stilzwijgen, waarin Wanda haar niet storen wilde. Het was twaalf uur, voor het plein geheel leeg was. Do lijken en de gewonden werden, weg genomen. Alleen plekken bloed bleven, nog over. De aarts hertogin ging naar Clara toe, kuste haar op het voorhoofd en ver dween. Een kwartier later kwam zij zegevierend terug. f er weinig uit, komt men niet veel aan de weet. Doch Is men eenmaal aan het rond zwerven, dan vliegt het nieuws toe. .Als men dan maar altijd een plaats voor ver zending heeft, een mogelijkheid van door sturing van het nieuws: de grootste moei lijkheid! De „officieele" Engelsche confra ters hangen geheel van de overheden af, hun gang is voorgeschreven, hun kopy be perkt. Men doet goed met eenig voorbehoud hun nieuws te aanvaarden." De strijd in Polen en Galicië. Van den Russiscben generalen staf is gisteren een mededeeling ingekomen over de krijgsverrichtingen op het oostelijk ge vechtsterrein. Daaruit blijkt, dat de Duitsche troepen, die bij Warschau voor de over macht der Russen moesten wijken, de spoorwegen, spoorbruggen en waterleidin gen in Polen achter zich opbraken, zoodat de hen vervolgende Russen hun geen schade konden toebrengen en zij tijdig ge noeg op hun nieuwe basis konden aanko men om zich daar te versterken en den vijand af te wachten. Deze, verstoken van alle hulpmiddelen voor het vervoer zijner troepen, vorderde uiterst langzaam in heide richtingen, maar ging, voor Thorn, en voor het nieuwe Prui sische front SoldauNeidenburg aangeko men, onmiddellijk tot den aanval over. Hij Thorn schijnt dagen lang zwaar ge vochten te zijn, maar over het resultaat verschillen de lezingen, die het Duitsche en Russische hoofdkwartier geren. Terwijl n.l. de Russische berichten spreken van ge vechten, en later van een grooten veldslag, zich ontwikkelend (dns nog*niet afgeloopen) tusschen den Weie lisel i hij Plotsk) en de Warthe (ten Z. van Kolo), geven de Duit sche ons het beeld van een nederlaag der Russen. Deze zouden tot voor Thorn door gedrongen zijn (en inderdaad zijn in den loop der vorige dagen verschillende plaatsen tusschen Plotsk en Thora genoemd, als door de Russen bezet), waarna zij vervolgens tot Plotsk zouden teruggeslagen zijn onder zware verliezen. Het Russische hoofdkwartier geeft de volgende lezing, na vermelding van de bovengenoemde vernieling der verkeersmid delen, die den Russen zoo groote vertraging bezorgde „Dit volbracht hebbende, verveelden dc Duitschers met hun dicht net van spoorwe gen hun troepen snel naar het noorden, ten einde belangrijke strijdkrachten tegenover onze linkervleugel (waarschijnlijk is hier bedoeld de linkervleugel van het Russische noorderleger, dat tegen Oost- en West-Prui sen opereert), te verzamelen. Deze samen trekking van Duitsche troepen werd gedekt door een sterke macht ruiterij, welke van het westelijke Duitsche front was aange voerd, gedeeltelijk versterkt door Oostcnrijk- sche cavalerie. „Half November werd een aanvallend op treden der Duitschers gesignaleerd op een plaats tusschen de Weichsel en de Warta. Daaruit zijn de gevechten gevolgd, die zich op het oogenblik ontwikkelen (en volgens jJClara, Clara," riep zij, „ik heb door den hertog van Oldany zelf laten telefo- ne-eren aan den hoofdcommissaris van, poli- tip. Kosor is niet onder do slachtoffers"en ook niet onder de enrreotoerden. Clara steunde het hoofd in dc handen en liet eindelijk haar tranen den vrijen loop, alsof de hecle vroeselijke droom nu voorbij was en zij' er alleen nog de inwendige ont daanheid van had overgehouden. Om twee uur riep de hel van de tolgfoon lunar naai de kanier daarnaast. Zij nam het toestel van de haak en hoorde eon stem haar toe fluisteren iluffrouw Hersborg, wilt u legen dat hel donker wordt in de muziekzaal van de aarts hertogin komen. Wilt u er zoo ongemerkt mogelijk Iw-engaan." „Wie vraagt dat?" vroeg Clara. ,,/Dta koning," antwoordde dc stom in het toestel nog' zachter. „Zoowel te boter," dacht zij en een ge- vael van haat kwam in haar op, „nu zal ik hiem. zien en ik zal hem alles zonder .aarzelen zeggen, want hier kan ik toch nitet blijven, mijn hart en mijn, geest zijn al vter van hier, cn ik heb niets met dien moor denaar gemeen. Oik wil niet moer geven ten nemen, ik' l>en de zuster .van het volk,< die zuster van hen, die gedoo-Jzijn; en hij had door oen enkel gebaar vrede .kunnen, stichten en geluk kunnen brengen, maar hij heeft slechts een bloedblad aangericht." En zo zocht in haar laden het portret van den ouden dr. Kosor, dat zij iu langen, tijd niet gezien had. Dat odolo gelaat met het hooge voorhoofd, de blauwe oogen, die weemoedig glimlachten, en den sneeuw- witten baard, die zijn uiterlijk iets majesiu- eus gjaf, maakte meer indruk op haar dan het DuiUche hoofdkwartier reeds beslist zijn) langs het front PloL-kLerisjitsa Oueiof. „In Oost-Pruisen, in de streek Slaliupö- nenPossessorn (ten Z.W. van Goldap), trachtte de vijand door op zichzelf staan de troepenafdeelingen tot een aanvallend optreden over te gaan, doch nadat hem dit was mislukt, trok hij terug. In de streek SoldauNeidenburg duurt de strijd voort. „Ons offensief tegen Krakau en aan het Galic-Lche front wordt voortgezet. De po gingen der Oostenrijkers om zich aan de stellingen op de wegen, welke onze voort- rukkende beweging neemt, vast te haken, blijven vruchteloos. In de gevechten op 13 dezer ten zuiden van Lysko hebben wij 10 officieren en duizend soldaten gevan gen gemaakt." Een later officieel telegram uit Petersburg fPetrograd) meldt nog, dat in Oost-Pruisen de Duitschers zich op hei front Ginnbinnen Angerlmrg terugtrekken, en'dat een groote slag woedt van den Weichsel tot de Warta. De gouverneur van Warschau gevatigen scnomen. BERLIJN, 17 Nov. Onder degenen, die in den slag hij Kutno gevangen genomen werden, behoort de gouverneur Korff van Warschau met zijn staf. Officieele Duitsche 1) e r i c h l e r.- BFRL1JN, 17 Nov. Officieel wordt door hef groote hoofdkwartier gemeld: De operaties op het oostelijke gevechts terrein hebben verder ook een gunstig ver loop. Verdere berichten zijn niet ontvangen. Van Oosten rijks c-he zijde. Een officieel telegram uit Woenen meldt d.d. gisteren Onze uit de vestingwerken van Krakau opgerukte troepen hebben de buitenste ver sterkte linie van den vijand stormender hand genomen. Ten noorden van de rijks grens, in de streek van Wolbrom f30 K M. ten noorden van Krakau) en Pilika (40 K.M. ten noorden van Krakau) kwamen de Russen meest slechts in 't bereik van ons geschutvuur: de aanvallen der Russische infanterie zijn alle afgeslagen. Een. van onze regimenten heeft 500 gevangenen ge maakt en twee machinegeweren vermees- terd. De overwinning der Duitschers bij Kutno doet haar invloed op den algemeenea toe stand reeds gelden. Het Russische leger. De correspondent van de „Times" te St. Petersburg legt nadruk op de ontzaglijke sterkte van de Russische legers die tegen de Duitschers en Oostenrijkers oprukken. Volgens betrouwbare inlichtingen, zijn hij de depots-bataljons van elk linie-regiment van het actieve leger, waaruit voortdurend aanvulling kan geschieden, in sommige ge vallen meer dan 10.000 man aanwezig. Elk linie regiment, dal te velde staat, kan zoodoende drie of vier maal in zijn geheel vervangen worden. Officieel werd gisteren uit Weenen ge meld Gisteren zijn onze troepen tot de rivier ooit. Het .scheen alsof hij tot liaa.r zeggen wo-u: ,jNu, jo hebt nu de grooten der wereld willen loeren kennen.; je hebt je laten inpakken door hun bedriegelijk overwicht, nu zie je wie ze zijn: vijanden van. do armen I" Zij hield het portret in de hand. Zij voel de, dat zij aan dien grooten grijsaard toe behoorde, dat zij zijn gedachten, zijn edel moedige en oproerige ziel geërfd had. En oen gevoel van schaamte kwam in haar op, dat zij tegenover den koning niet altijd do drieste fierheid der socialisten bad getoond. ,/Wal zou Wolfram van mij willen?" vroeg zij zich af, torn zij ging nadenken over die eigenaardige samenkomst van dien avond. Zij ging er met vasten tred heen, mot het besluit haar verontwaardiging eens flink te toonen. Als liet onderhoud stormachtig werd. welnu, zooveel te Itetcr. In geval de koning' zou trachten zich te rechtvaardigen, zou zij do zaak van hot volk bepleiten. De Unie, die zij vertegenwoordigde, zou de macht het hoofd bieden. Zij zou zoggen: ,,'Zij waren vreedzaam en vol vertrouwen gekomen; zij richtten zicli tot u, als tot hun vader; zij verwachtten alles van uwe goed heid. En gij hebt hen laten wegjagen, met geweerschoten en bajonetten,!" Toen zij de gang van Wanda's vertrekken, doorging, ont moette zij mevrouw de Biénouville, die haar vroeg, wat zij bij Hare Majesteit uitvoerde. Toegevend aan een onwillekeurig gevoel van vrees antwoordde zij, om zich te houden aan het bevel van de telefoon: „Hare Hoogheid heeft mij gevraagd haar borstbeeld te komen zien bij avondlicht." „Dan ga ik met u mee, lieve juffrouw Kersberg." (Wordt vervolgd.}

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1