De oorlog. Koning zijn, 67"* Jaargang Donderdag 26 November 1914 No 14692 Bericht. Drankwet. Kennisgeving. 4i) BUITENLAND. Tan het Westelijke front Yan het Oostelijke front Oostenrijk en Servië. SCHIEDAMSCH Deze courant verschijnt d a g e I ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen 1.25, franco pgr post fl. 1-65. Prijs per weekVoor Schiedam en Aïaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Adrertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een car aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën hij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. Zij, die zich met ingang van 1 Dcc. as, op de ,.Schiedamsche Courant" abon- neeren, ontvangen de tot dien datum tcrscliijncnde nummers gratis. (Herplaatsing wegens misstelling.) Burgemeester en Wethouders van Schie dam; i Gelet op artikel 12 dor Drankwet; Brengen ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoek van CATIIAR1XA BRGARETHA IIA.MERL1NG, echtgenoot© ran JOHANNES PI ETER PLOOS VA-N MISTEL, om vergunning voor den Verkoop van sterken drank m het klein, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het beneden lokaal van het pand Lange Nicuwstraat 20. En herinneren dat binnen 2 weken na te bekendmaking tegen het vertonnen van de vergunning schriftelijk hij hun Col lege bezwaien kunnen worde,n ingebracht. Schiedam, 24 November 1914. Burgemeester en Weihouders voornoemd, j AL L. HONNERLAGE GKKIL De Secretaris V. SICKENGA. Inrichtingen welbe gevaar, schade of hinder kannen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, Gezien het verzoek van iï. W. T. COL- LIGX0N, om vergunning tot het oprichten tan een rookerij voor slachterswaren, ach ter het pand Korte Achterweg S, kadaster Sectie B no. 3041 Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Doen te weten: dat voormeld verzoek' met de bijlagen op de secretarie der gemeente, is ter visie gelegd dat op Donderdag, den lOen December des voormiddags ten ll'/o ,ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk .too te lichten; dat gedurende drie dagen vóór het tijdstip hierboven genoemd, op de secre tarie der gemeente, van de schrifturein^ door COLETTE YVER. Geautoriseerde vertaling van W. E.P. Een oogenhlik kon hij niet verder, toen vermande hij zich en vervolgde: »En de erfgenaam van den, troon was de Pnp Minnaar van. de prinses. Hij was een ofetairtoeijiig van hetzelfde koninklijke huis. ~tizÜu kunstzin, zijn, talenten en zijn gees- ®8tad, die hem de innemendste aller prim- sou deden zijn, miaabten, hem ongeschikt ■oor het koningschap. Hij was een droomor Mpt oppervlakkige, vage denkbeelden en op- attmjen, en zijn teergevoeligheid zou I «ern. onmogelijk hebben gemaakt een reclit- rechter te zijn. Het rijk zou onder vr' *Jartden te gronde zijn gegaan. Zoo zou, "s het gielnk van die beide kinderen het #puk van een volk zijn.. De koning wist r> rflaar zijn dochter was hem zoo dier- dat hij lang aarzelde vootr hij haar "30 brak." 'faclltto zijn eigen smart te vearber- ??°r Ge treurige werkelijkheid als een wWsje je vertellen, maar Clara zag, dat hij ouder leed, dat zij moeite had zich tenkele teere .woorden van, vrouwelijk te laten ontvallen,. Hoe graag! rij lierri hebben willen zeggenAch I iu,26 ztrif wel, wat zij gezegd zon, Maar hij vervolgde: rti Goluk van het volk hoeft vreemde Het eischte, dat die innemende .ètfLra,n ^en G'oon, verwijderd werd. Voor was noodig, dat de aartshertogin die ter zake" mochten zijn ingekomen, ken nis kan worden geomen; en dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinderwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art 7 dier Wet Voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, jen einde hun be zwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 2Gen November 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE De Secretaris V. SICKENGA. De toestand. Over het bombardement van Zcebrugge doen overdreven verhalen tie rondo, zoo seinde gisteravond do „Tel."-cori e-pondent uit Sluis. Zeker was het geschut geweldig, maar Zeebrugge stond niet in bi and. Slechts één gebouw in de havenwijk lam 1c. 't Eigenlijke gehucht Zeebrugge, dat tot liet grondgebied Brugge behoort on ongeveer twintig minuien gaans van de havenwijk ligt, werd niet getroffen. De twee villa's te llcy.-t, waarover men sprak, waren een klooster en het hotel Leopold II. Een ge rucht, als zouden de kustplaatsen verder ontruimd moeten worden (dit bepaalde zich tot nu toe tot den dijk en aangrenzende straten) is nog niet bevestigd. Behalve bij Nieuvvpoort is nog geen ander deel dof kust, gebombardeerd. Heden was het den ganse hen, dag stil. Aan de kust heerschte rust. Bij de Yser gaat het ook kalm toe. Zie hier hoe 't Belgische leger mm de verbon denen samenwerkt Den, eersten dag op de vuurlijn gedurenden 24 uur. den, 2cn dag als versterking1 op de tweede lijn. den Soil dag piket dus ids réserve, om! op te treden, zoo de nood dringt. Dan twee dagen rust. Den Gen dag begint de regeling weer van voren aan. De Belgen worden, gesteund door Fransehen en Gliurka's en, de Engolschen ter zee. In de laatste dagen van betrekkelijke rust aan de noordelijke slaglinie hebben, beide partijen van de gelegenheid partij getrokken* om him strijdmacht te herstellen. Het is duidelijk, zoo meldt de „Times" uit Bou logne, dat de vijand de hoop oni Calais to bereiken, nog niet op heeft gegeven. liet kan zijn, dat hij eerstdaags een laatste en uiter.de poging /al ondernemen. -Maar dan in haar korte leven tij-d had een zoon, to sclnonken aan een, anderen echtgenoot. Zij werd dus verbonden met den wijslen man van het rijk, die het meest geschikt was een zegenrijke regeering te voeren,, en in den verwarden staat de rust te horstellen en hoewel zij hem niet licfliad, nam do prinses hem tot echtgenoot met haar zachte en volgzame natuur. Zij was nieli ongeluk- Jcjn'." „Iloe kan Uwe Majesteit dat weten?" riep Clara sidderend uit. ,,Ik weet," antwoordde de koning, „dat iedere opoffering haar Ijolooning in, zich heeft. Wij kunnen lijden, en toch gelukkig zijn. Do jonge koningin, waaraan we nu denken, zal misschien niet het geluk krijgen, dat zij begeerde. Een ander geluk zal haar deel zijn, verhevener, gebouwd op het ge luk van het volk on dut zal haar hcelo ziel ervullcn." „Op dat oogenhlik werd de grootmaar schalk in het kabinet van den. koning binnengeleid. Hij was klaar voor de par lement; zitting, die over cenige minuten ge opend zou worden. Hij droeg een degen, aan zijn zijde, boogie laarzen, die tot over de knie reikten; de witte tuniek van fijn laken omsloot zijn krachtige gestalte en schitterde van ridderkruisen „Ik ben tot je dienst, Zoffern," zei de koning op vriendschappelijken toon. De maarschalk zei geen woord. Trotseh, indrukwekkend, eerbiedwaardig stond daar zijn herculesgestalte tegen den muur. Zijn steek hield hij in de rechterhand, de linker omklemde den greep van den degen; heel zijn houding was die van oen jong soldaat tegenover zijn superieur. „U neemt mij niet kwalijk, juffrouw Hersberg," zei Wolfram, „de maarschalk komt mij opeischen Hij stond op; Clara nam afscheid. Deze zal hij de bondgenooten voorbereid vin den, om hem op elk punt te koeren. Het Fransche officieel© communiqué van gistermiddag drie uur luidt: Van de Noordzeekust tot Vperen heb ben de Duilschers geen enkelen aanval gedaan. Wij hebben terrein gewonnen tusschen Langemarcfc en 'Zonnebeke. •fn de nabijheid van La Bassée heishen Indische troepen de loopgraven, dio zij den vorigen avond hadden moeten ont ruimen, hernomen. By Berry au Bac en in Afgonne zjjn wij e enigs zins opgeschoten. Te Béthincourt, ten noordwesten van Ver dun, is een aanval der Duitschers afge slagen. Een verzoek van 'de Duitschers om een wapenschorsing is geweigerd. Onze artillerie heeft Arnavillo, in de huurt van Pont a Mousson, beschoten. Het Britse he oorlogsperahnreau maakt hekend, dat de toestand op het front onveranderd is. De Rindoetroepcn hebben met grooten moed enkel© gisteren verloren gegane loopgraven hernomen, 3 Duitsche officieren, zoomede een 100 soldaten ge vangen gemaakt en een mortier en drie machinegeweren vermeesterd. Een Fransch overzicht. Het Fransche legerbulletin van gister avond ge-ft een overzicht van de krijgs verrichtingen gedurende de laatste zes weken. Hierin oidtgezegl.datdeDuitochei bevelhebbers alle mogelijke aansporingen en, opwekkingen tot hun troepen, richttenen niets verzuimden en toch niets dan een nieuwe mislukking bereikten. Joffrc, die de legers der bondgenooten aan voerde in het noorden, zond ''"ge- d uren de drie weken in allerijl ver sterkingen. dag en nacht, met treinen en auto's. De legermacht der bondgenooten was geringer in aantal dan, die van den vijand, cle geest was prachtig, wat het succes verzekerde. Do omtrekkende beweging van den vijand mislukte en zijn, pogingen om zjcli van Duinkerken, Calais en, Boulogne moes-ter te maken, waren geheel nutteloos, ondanks de massa zware artillerie en maiir schappon. Na het mislukken van hun poging den Fraiischen linkervleugel om te trekken,, trachtten do Duitschers door hot front te breken. De roekelooze slag bij Yp,-ren volg de. Drie weken lang sloqgen de Fransche troepen de roekelooze aanvallen van zware legermassa's af. Hun samenwerking metliet En gel sell© leger vormt een van dos<hoonr sto bladzijden der Fransche militaire ge schiedenis. De beslissende hulp, die zij den Engolschen op oen kritiek moment ver leenden, bezegelde de broederschap der heide legers. De verliezen der Duitschers bedragen hevige aandoeningen hadden haar zoo ge schokt, dat zij in een soort verdoov-ing was. Maar toen zij langs dien kolos kwam, be dekt met diamanten, goud, zilver en zijde, die mot zijn mengeling van hoogheid en eerbied zoo goed de theatrale, maar nood zakelijke rol van de aristocratie wist te spelen, kreeg zij een openbaring. Dat Wol fram de afgod was van zulk een dienaar, gaf hem plotseling in haar oogen nog meer glans. Ongedwongen reikte hij haar de hand. „U denkt nog eens aan wat wij vandaag besproken hebben niet waar?" Clara hief het mooie, angstige gelaat naar hom op. Vanaf dat oogenhlik voelde hij, dat hij de n geest van deze vrouw beheerschte. III. Er begon een eigenaardige intieme ver houding te komen tusschen den koning en de unioniste. Clara's verstand gaf zich niet zonder strijd gewonnen. (Merkwaardig was het, dat van de beide Kosor's de overlede ne haar het meest in de gedachten kwam en vrees aanjoeg. Aan Ismaël dacht zij meer als aan een onhandig filosoof, een socio loog vol haatdragendheid on een hinderlijk minnaar. Maar de onsterfelijke figuur van den ouden profeet zweefde haar voortdu rend voor oogen en zij vond het slecht hem te verraden. Zij had een afgodische vcr- eering voor hem. Op haar bureau in het koninklijk paleis, stond nu het laatste por tret van don grijsaard met zijn mooi voor hoofd, zijn glimlach van inspiratie en zijn sneeuwwitten haard, die de vader was ge weest van de JJnie in Lithauen. Op dit oogenblik was er in het rijk geen haat,dien hij niet aangevuurd had, geen oproer, waar van hij niet de bron was geweest, geen re- volutionnair beginsel, dat hij niet in de wereld gebracht had; maar in zijn trekken lag een groote goedheid. En de oogen van dit portret konden Clara niet aanzien, zon der dat hun zachte, verwijtende blik haar meer dan 1*20.000. Hun tegenspoed belet hun het offensief op Parijs te hernemen.. Sedert, den oorlog begon stonden, er vijf tig Duitsche legerkorpsen tegenover de bond genooten, vijftien Duitsche legerkorpsen, met bijna alle 0o-tenrijkers bestrijden de Buksen. In de 1 oopgraven. De „ooggetuige" in het Britsche hoofd kwartier schrijft aangaande de gebeurtenis sen lot Maandag j.l. „Het heeft drie dagen hard gevroren en de zon scheen prachtig. Hoewel de troe- pen niet langer in den modder liggen, is het toch onmogelijk gedurende den nacht warm ,te blijven in de open loopgraven en vele .manschappen zijn zoo stijf, dat zij uit de loopgraven gedragen moesten wor den. Ook de vliegers lijden erg onder de kou de. De bevroren grond vergemakkelijkt ech ter ten zeerste het vervoer. De oogetuige vertelt, dal er een nieuw Duitsch .wapen is verschenen, n 1. een ge luidloos Jtanon, dat misschien pneumatisch werkt. .Geen knal of ander geluid wordt ge hoord, .als liet projectiel* door de lucht vliegt. t Men bemerkt eerst iets als het projectiel ontploft. Het wapen heeft tot dusver ech ter nog geen shade aangericht Op sommige plaatsen liggen de linies slechts 40 yards van elkander af. De Engel- sche soldaten en die van den vijand spre ken met elkander, houden schietwedstrij den en geven elkander tabak." De ooggetuige verklaart uitdrukkelijk, dat het geschut nooit zwijgt en dat er nog tal van menschenlevens teloor gaan op dagen, dat, er, volgens do rapporten, niets gebeurt. Weinig nieuws. Over de gebeurtenissen aan de Russi sche grenzen laten do strjjdende partijen het nieuwsbegeerig publiek tot nog toe in het duister lasten, heigeen des tc meer te betreuren is, omdat door hetgeen daar voorvalt, ondanks den verren afstand, ten slotte beslist wordt over hetgeen in het westen wordt ondernomen. Dat de Russen in Oost-Pruisen heel lang zaam voortgang maken, schijnt, na de tot in bijzonderheden omtrent de ligging der bezette plaatsen afdalende berichten van het Russische hoofdkwartier, niet meer te kunnen worden betwijfeld. Waf de slag tusschen de Wieichsel en Krak au betreft, dienaangaande zijn de be richten zeer tegenstrijdig. Rot Russische bericht bepaalt zich tot de mededeeling, dat op hot gedeelte tusschen 3e Wen sel en de Warte, d. i. op het ten west* n van Lodz vooruitgeschoven front, de strijd nog voortwoedt, en vermeldt een plaatselijk succes van de Russische cavalerie op do (volgens het bericht/"daar in aftocht zijnde Duitsche infanterie. Het Duitsche bericht is vager: het zegt slechts, "dat op het bedoelde front alle Russische aanvallen werden of- door do ziel sneed. Zij voelde zich onherroepelijk wegglijden op de helling van het royalisme, en zij trachtte zich tegen te houden met alle kracht, die in haar was. Zij snakte naar rust voor haar geest. Zij keerde weer terug naar de oproerige litteratuur van de Unie, zooals een bloedarmc zieke met gretigheid vraagt om slevigen kost. Haar bibliotheek bevatte alle verzoekschriften, brochures, satires en pamfletten, waarmee flr. Kosor vijftig jaar lang Lithauen overstroomd had; zij dwong zich alles te herlezen. In dien tijd was de politie krachtig bezig met nasporingen over de samenzwering, die hertog Berlie zoo flink had aangepakt. Overal werd huiszoeking gedaan bij perso nen, die blijkbaar tol de unionisten behoor den, bij vroegere stakers, die sedert lang het werk in de weverijen hervat hadden, bij studenten, bij professoren en zelfs bij aanzienlijke dames. Bij de koopliedenbevolking, die vrij plomp was, wekten deze veiligheidsmaatregelen een soort, grove voldoening, maar de meer ontwikkelde liberalen, waaronder zich ook loyalisten bevonden, waren soms veront waardigd. Alen vergat langzamerhand hel oproer van Maart en meende, dat de regee ring te ver ging. Een hondtal personen wa ren in "hechtenis genomen. De Unie had er hevig onder te lijden gehad, zij was van haar leiders beroofd. Ilct zou een geweldig proces worden. Overal werden brieven in beslag genomen. Maar al dronk Clara die revolutionnairc likeur met groote hoeveel heden, zij steeg haar niet moer naar het het hoofd; do politiemaatregelen lieten haar koud. Zij kon geen woord lezen, dat te ver ging, of onmiddellijk'zag zij het weerlegd door den helderen, eenigszins sccptischen en koel overleggenden geest van Wolfram. Wanneer zij niet naar hem toeging, was hij het, die haar kwam opzoeken en haar bijna ongemerkt zijn zienswijze oplegde, haar eigen meening overwoog en weerlegde geslagen, en het legen-offensief der Rus sen verijdeld. Zuidelijker, tusschen Czentochau en Kra- kau, ontwikkelt de actie der Russen zich, volgens hun berichten, op een voor hen gunstige wijze, een mededeeling, die nader wordt toegelicht door een opgave van het aantal gemaakte gevangenen. De pogingen der Duitschers orn met tegenaanvallen te opereeren heet het verder mislukten. Daarentegen mislukten volgens het Duit sche bericht juist de aanvallen 3er Rus sen in die buurt Przernysl. Vliegers, die van Przernysl te Boedapest zijn teruggekeerd, vertellen, dat aan 3o versterkingen van die stad door het bom bardement der "Russen niet de geringste schade is toegebracht. Przernysl "is voer een jaar rijkelijk van proviand voorzien. De stemming onder de bezetting is voor treffelijk. Een officier van het korps vlie gers, die van Przernysl kwam, deelde aan de ,,Az Est" mede, dat zoowel Przernysl als Krukau voor de Russen onneembaar zijn. De bezetting heeft zich flink geweerd en de Russen werden door tegenaanvallen tot aanzienlijken afstand van de vesting terug gedreven. In Polen. Officieel werd gisteren uit Weenen ge meld: De geweldige worsteling in Russisch Po len duurt voort. Tot dusverre hebben onze troepen in dezen slag 29.000 krijgsgevan genen gemaakt en 49 machinegeweren, zoo mede veel ander oorlogstuig vermeesterd. De Russen in II o n g a r ij c. Een telegram uit Boedapest meldt d.d. gisteren.t. Het bericht van een der bladen dat do Russische troepen, die in het comitaat Ung waren doorgedrongen, zijn teruggeworpen, wordt bevestigd. Ook in het comitaat Zcm- plin is de vijand tot den terugtocht ge dwongen. Het personeel van de ontruimde spoorwegstations is teruggeroepen. Een officieel Oostenrijksch communiqué meldt Onze troepen zijn na verwarde gevechten over de Kolubara getrokken, hebben do daaraan grenzende moerassige laagvlakte bezet en ook hij den aanval op de oostelijk daarvan gelegen heuvels terrein gewonnen. Verscheidene heftige tegenaanvallen der Serviërs zijn onder groote verliezen voor hen afgeslagen. Ton zuidoosten van Waljewo zijn onze troepen de met sneeuw bedekte kammen van het Maljen- en het Soowohor-geliergto overgetrokken. In de gevechten in die streek zijn gisteren opnieuw 10 Servische oïficie- ren en meer dan 300 soldaten gevangen genomen en drie machinegeweren buit ge maakt. 1 en haar van dag tol. dag tot zijn in zichten bracht. Toen nam zij haar toevlucht tot een heftig hoek, dat geschreven was tegen de koninklijke macht en waarin zij dacht wa penen te zullen vinden tegen do geestelijke onderwerping, die zij onderging. Het boek was een twintig jaar geleden uitgekomen, maar toen Wolfram V aan de regeering kwam was hot verboden en uit den handel teruggetrokken. Bij de huiszoeking legde de politie er onverbiddelijk beslag op. liet was getiteldSlavernij, of verhandeling over den toestand van onderdrukte volken. Se dert hot zoo streng verboden was, genoten de bezitters van het kleine boekje er nog meer van. Tiara had door een paar vrome leugens kans gezien het exemplaar van dr. Kosor te behouden, ondanks de veelvuldige nasporingen, die de hoofdcommissaris van politie in hel huis in de bovenstad liet doen. Aan een vorst te gehoorzamen werd er in ieder hoofdstuk met onstuimigheid als een schande voorgesteld, en dc monarchie kon niet heftiger gehoond, gesmaad en ver oordeeld worden dan in dit kleine deeltje. Clara opende het nooit, met onverschillig heid. Het was de uitverkoren catechismus van haar stiefvader, voor wien de publi catie van het pamflet een groote vreugde was geweest. Alen had hel aan hem toege schreven; maar hij zelf kende er den ano- nymen schrijver niet van, dien hij bij in stinct liefhad als zijn geesteskind. Wat een herinneringen waren er aan die geelgcwor- den ljladzijden verbonden I Clara zag in gedachten nog de ivoor blanke handen van den grijsaard langs de regels dwalen. Alenige bladzijde had door het vele lezen, een kleur van oude perka menten gekregen, en er was een tabaks geur aan van de houten pijp, die de volks leider altijd rookte. Wordt vervólgd

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1