De oorlog. 67*" jaargang Dinsdag 1 December 1914 No 14696 Koning zijn. i f Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vïaardingen fl. 1.25, franco per post fl. l.Go. Prijs per week: Voor Schiedam en klaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bnrean: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelïge voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. BUITENLAND. i Schiedam, 1 December 1914. Tan liet Westelijke front D e toestand. Zooals de Fransche en Engelsche berich ten melden, hebben de bondgenooten rondom Yperen meer of minder belangrijke voordeden behaald. Verschillende hunner steunpunten ten noorden en zuiden dezer stad hebben de Duitschers moeten ver laten. Tot nog toe schijnt Dixmuiden echter nog steeds in hun handen te blijven. Het oiïiciëele Fransche communiqué van gistermiddag 3 uur geeft nog de volgen de bijzonderheden: In België is de vijand een rciidedigende houding blijven aannemen. Het geschutvuur was zwak. Wij zijn. op enkele punten voor uitgekomen.. Rondom Fay worden de punten, die op 28 November door ons zijn bezet, thans Rink door ons gehandhaafd. De stad Soissoms is met tuüschenpoozen beschoten. In Axgonne zijn verscheidene aanvallen op Bagatelle door ons afgeslagen. Er hangt een dikke mist boven de Maas- heuvelen. In Woëvre heeft de vijand het bbsdi van Apremont zonder gevolg gebombardeerd. Aan de kust. Gistermiddag werden de bewoners van Zeeuwsch Vlaanderen weder opgeschrikt door hevige kanonschoten, die alles deden trillen en te Oostburg b.v. de deuren der woningen deden openspringen. Algemeen meende men, dat, evenals de vorige week, de Engetechen Zeebrugge weer kwamen bombardeeren. De correspondent van de „Tel." te Sluis deelt echter mede, dat er van een bombardement geen sprake is. De Pwtschers hebben nieuw marinegeschut aan de kust geplaatst en dit beproefd of ingeschoten. Dit geschut moet tusschen Heysl en Duinbergen staan. Vandaar dat de slagen over de Nederlandsche grens goed vernomen konden worden. Er zijn ook nieuwe troepen naar deze zijde gekomen, zoo meldt deze correspon dent, wel een bijwijs, dat de Duitschers op hun hoede zijn tegen actie der Engel- schen. Hij zag Blankenberghe en Zeebrugge waar schoorstcenen van de cokesfabriek rookten. De fabriek was dus in werking. Heysl, Duinbergen, Knokke waren zoo rus tig als op gewone herfstdagen. Duitsche versterkingen. Naar aan de „N. R. Ct." wordt gemeld, hebben dc Duitschers de vorige week op liet westelijk oorlogsterrein 30.000 man versterking gekregen; dezer dagen worden nog ongeveer 120.000 man versche troepen verwacht. Het heet dat de Duitsche kroonprins daar liet bevel op zich zal nemen. doort COLETTE- YVER. Geautoriseerde vertaling van W. E. P. 45) Soms kwamen de tegenwerpingen haar pas veel later in de gedachte, wanneer zij weer in haar eigen kamer wasdan verman ie zij zich en schreef hem ernstige, wijs- geerige brieven en hij vond het prettig die te ontvangen en ze te weerleggen in een volgenden brief. Zoo hielden zij een coi res pondentia gaande, daar zij elkaar niet eiken dag konden zien. Hij schepte er vooral be hagen in. deze buitengewone vrouw te bren gen naar wat hij de waarheid achtte en haar geest te leiden. Hij genoot van de onuit sprekelijke zegepraal dit verstand overwon nen te hebben. Of hij de verslagen aan hoorde van de staatssecretarissen en beslui ten teekende, of hij besprekingen hield met den ouden Zoffern, of een revue hield over de troepen of zijn autorit maakte met de koningin, voortdurend waren zijn gedachten hi) Clara. Haar beeld leefde in hem, zon der hem onrustig te maken, zooals die strenge gotische beelden of een heilige van eeh kathedraal met die vergeestelijkte uit drukking, die de zinnen van den beschou wer hekoren en tegelijk kalmeeren. Clara's medeplichtigheid en de medewerking, die zij hem had verleend om den pries van Hansen voorgoed van Wanda te scheiden, had hun verhouding een meer intiem karakter jege- ven. Zij waren samen getuige geweest van dat familiedrama, zij had daarin de rol van vriendin gespeeld. Toen Géo vertrokken w«3, nad "Wolfram zijn waardigheid van koning op zij gezet en had in bijzijn van Ida Uiuoniste zijn dochter in de armen genomen De koning van Engeland naar Frankrijk. Naar officieel uit Londen wordt meege deeld is koning George Zondagavond naar Frankrijk overgestoken ten einde het hoofd kwartier van het expeditieleger te bezoeken. Van het Oostelijke front De toes tand. Van het oostelijk front valt op 'toogen- blik geen officieel nieuws te melden. Hot officieele bericht, gistermiddag uit Weenen afgezonden meldt, dat er op het front in. Polen en Galicie niets van, belang is gebeurd. Na de Russische officieele waarschuwing] tegen de overdreven berichten over een groote Russische overwinning, komt thans de Duitsclio generale staf met de volgende tegenspraak dier berichten: „Het buitenland wordt sedert eenige dagen overstroomd met berichten overeen zoogenaamde groote overwinning der Rus sen in Polen. v „Naar aanleiding daarvan wordt gecon stateerd, dat de gevechten bij Loiz nog onbeslite voortduren. Onze troepen, h ebben sedert zij de grenzen hebben overschreden, tot op heden 65.000 tot 70.000 ongewondo Russen gevangen genomen, 150 stuldcen ge schut en 200 machinegeweren buitgemaakt. „Verloren zijn aan Duitsche zijde slechts twee zware en twee lichte stukken geschut. „Het is teekenend voor den toestand, dat de Russische generale staf zelf in de pers waarschuwt togen het Qvcrwinningsbericht." (Dc Russische „Legorbode" geeft de volgende beschouwing over den stand van zaken „Op het Russlsch-Pruisisohe front duren de gevechten voort en komen wij in, bot) voordeel. Onze cavalerie zit den vijand vlak op de hielen. Deze trekt achteruit met achterlating van gewonden, en munitie. De vervolgende troepen beletten de Duit- schors zich vast te zetten in do posities, die zij op hun terugtocht vinden. ;Op het front in Galicië hebben al onze operatics een gunstig verloop. Wij dringen, nog' steeds het Ooslenrijtkschc leger in de richting van Krakau en naar do overzijde van de Karpatlien. Niettegenstaande <Ic hevige koude ons offensief belemlmert, trekken wij zegevie rend voorwaarts. Verschillende onzer leger- afdeelingen zijn reeds ter hoogte van, Kra kau en omfeingclen het zuiden, van die stad. Het moreel onzer troepen is uitstekend.'f In de Ivarpathen. De bizon,dere correspondent van het „Berl. TagebOatt", de Deen Aage Madehmg, seint, dat de Russen uit de Karpathen wor den verjaagd. De strijd om Homonna, in de huurt van do Barkopas, is uitgevochten, de Russen z;jn daar met zware verliezen over en geweend. Sedert dien dag was zij niet meer alleen de intelligente tegenstandster, die overtuigd moest worden. Zij had het ge- heele zieieleven van Wolfram doorgrond. Toen de dag naderde, waarop liet pro ces van de veertig unionisten voor de overheid zou komen, was er eenige gis ting in de voorstad. Het orgaan van de Unie, de „Gemeenschap", beroofd van zijn voornaamste medewerkers cn van zijn chef, had opgehouden te verschijnen, maar ei ken morgen werden anonyme aanplakbiljet ten tegen muren geplakt, die in ruwe taal de rechters, d» ministers, den groot-maar- schalk en zelfs den koning bedreigden. Op zekeren "dag sprong een bom midden op het plein (voor het legaticgebouw. Niemand werd getroffen. Er waren alleen maar oen paar ruiten gesprongen. Ook werd op oen avond in de hoofdstraat van de voorsta/1 een bom gevonden, die nat geworden was van het water uit de goot. Men veronder stelde dat die op een onhandige manier neergelegd was op een plek, waar dc au,to van den koning dien middag langs moest komen en dat de sneenwopruimer voor aan de tram hem op zij geschoven had. Die gebeurtenissen verlevendigden in Wolfram's omgeving den angst voor een dreigend ge vaar. De gedachte aan een mogelijken aan slag leefde in ieders gemoed. Telkens wan neer de koninklijke auto met een dreigend gesnor het hek uit eed, den souverein mee voerend, heerschte er een gedrukte stem ming. Ging hij den dood misschien niet te gemoet? En Clara bespiedde zijn terugkomst. Eens zei ze tegen hem; „Uwe Majesteit moest van die ritjes af zien, tenminste de eerste weken." „Waarom?" vroeg hrj' met ongeveinsde verwondering. En zij sprak van het gevaar, waarmee ellendige dweepzpehtigen zijn leven bedreig den. „Ik ben bezorgd voor Uwer Majesteits de Szinoa geworpen. Drie dagen laag is de correspondent in de onmiddellijke nabij heid van, den slag geweest; een dezer da gen was hij in de vuurlinie dacht achter de batterijen der Oostenrijkers, die op 3 K.M. van Homonna stonden' opgesteld, van waar hij kon zien hoe de Russische loopgra ven stormenderhand werden genomen en hoe 's nachts de stad in handen der Oosten rijkers viel. Volgens in regeeringtskringen te Boedapest ontvangen berichten, is de nederlaag der Russen in het gerecht bij Homonna (in Zemplinj nog veel grooter dan aanvanke lijk is gemeend. De Oosicnr-Hongaar=che troepen hadden de Russische stelling aan beide vleugels omvat cn een dubbelen flank- aanval tegen haar gericht Het vuur der Oostenrijksche artillerie bracht de Russen vreeselijke verliezen toe. De onstuimige stormloop der infanterie was zoo onweer staanbaar, dat de Russen in allerijl moesten terugtrekken. Gedurende den terugtocht wer den zij mot een «hagel van granaatkartetsen bestookt. Behalve 1500 gevangenen verloren de Russen duizenden dooien en gewonden in dit 'gevocht In het komitaat Ung? "zijn zoo vervolgt dit bericht uit Boedapest de Russen «liet ver over de'grens doorgedrongen, daar zij dadelijk voor een over macht van onze troepen kwamen te staan, 'die er hij liet eer ste treffen in slaagden den vijand 'terug te werpen. Er komen van hot front voortdurend Rus sische gevangenentransporten aan. Keizer Wilhelm naar het Oosten. Van Duitsche zijde wordt gemeld, dat kei zer Wilhelm in den' nacht van Zaterdag op Zondag van het westenjk hoofdkwartier naar 't Oosten gereisd. In Duitsche politieke krin gen zou deze reis beschouwd, worden als 'n voorbode van een groote Duitsche over winning In het Oosten- Een onderscheiding voorgo- neraall Mackensen. De Duitsche keizer heeft aan generaal Mackensen het volgende telegram gezon den r i „Het negende leger heeft Onder uw be proefde, zekere Jcidtng in de ziware, doch met succes bekroonde gevechten (bij Loiz; zich oplnieuw op ongeëvenaardwijze ge dragen. Hetgeen door u in de verloopen dagen is verricht, zal als lichtend voor beeld van dapperheid en volliarding in de geschiedenis voortleven. -Zeg dit aan uwe voortreffelijke troepen en betuig dezen mijn keizerlijken dank, dien ik daardoor wil uiten, dat ik u de orde Pour le mérite ver leen, waarvan ik u de ondersciieidingstee- kenen doe toekomen. God rij verder met u en onze vaandels. Wilhelm Rex." Generaal Mackensen heeft dit telegram in een legerorder hekend gemaakt. Ibj voeg de hierbij„Ik yerheug mij mijn held bul tige troepen met deze waardeering in ken nis te kunnen brengen. De ridderorde geldt voor het geheelo negende leger." leven," fluisterde zij. Hij glimlachte, bedankte haar en keek haar aan. Een hevige onrust sprak uit haar aiogen, die van angst wijd open stonden. En de bezorgdheid van die vrouw uit het volk streelde hem. Een anderen keer ging rij nog vorder en zei: „Ik begrijp liet nu, er zijn gevallen, waar in politiemaatregelen noodzakelijk zijn." „Aha!" riep Wolfram triomfantelijk uit, „zoover is u dus gekomen, dat u begrijpt, dat er of5e moet zijn.. En hertog Bertie, die er ook bij was, zei: „Wij heliben het u niet laten zoggen, juffrouw Kersberg." Hij was heimelijk verheugd over den te rugkeer van deze verdwaalde ziel, hij was niet verwonderd, hij maakte er geen ophef van, had zich ook niet overhaast, maar had afgewacht met de volle overtuiging, dat zij zoover komen zou. Hij wist, dat hijzelf er part noch deel aan haa. Hij tracht te alleen jnaar, met zijn onvermoeiden, praotiscben zin, .de beste vriendin van de aartshertogin gunstig ,voor zich te stemmen, en hij slaagde er in, dank zij zijn beschei denheid. De wenschen van allen, die in Uitbanen eenige reden hadden om tevreden te zijn met het tegenwoordige bestuur, werden ver vuld, want de strengheid van de rechters was groot. Het ^os van de veertig unio nisten duurde d i dagen. In groote span ning volgde ir tot in de uiterste hoe ken van bot i<wd, den Joop daarvan. Do redevoeringen van den hertog Von Zof fern, 'de wijze waarop hij de debatten led- de, den indxukwekkenden toon van zijn on dervragingen, alles droeg er toe bij' dit proces onvergetelijk te maken. Hij verdedig de werkelijk den bedreigden regeeringsvorm en verpletterde in geestelijken zin de te genstanders daarvan. Oostenrijk en Servië. Officieel werd gistermiddag uit Weenen gemeld In Servië is gisteren voortdurend gevoch ten. t 'Het hardnekkig verdedigde Soewobor, het gewichtigste punt op den weg Waljewo Tsjatsjak (aan de Morawa) is na verwoede gevechten stormenderhand genomen. Het 70e bataljon heeft zich daarbij zeer onder scheiden, evenals het 16e regiment en het 23e landweerregiment. Gisteren zijn in het geheel 1254 man gevangen genomen en 14 machinegeweren buitgemaakt. In Uzice zijn veel wapens en munitie gevonden. Turkije I n A r a b i Do „Agence Ottomane" verneemt uit Me dina, dat 30,000 Muzelmannen, waaronder sajids, ulema's, sjerifs cn Bedouïnen, zich om het heilige vaandel van Sandzjaii she- rif hebben geschaard, die met grooten luis ter uit. de heilige stad is binnengehajdd. Do geestdrift der bevolking is groot. Dui zend man, waaronder de 65-jarige moeffi van de Sjafieten, hebben zich als vrijwil ligers laten inschrijven en aan het graf van Mohamed gezworen dat zij de wapens niet zullen neerleggen alvorens de rechten van hun vaderland en het kalifaat zijn erkend. Gevecht met derwisjen. Een Engelsch kameelcorps, dat patrouil leerde bij Burno, geraakte in gevecht met derwisjen. Er hadden op 20 en 23 Nov. hevige gevechten plaats bij Shimberras, De derwisjen werden met zware verlie zen teruggeslagen en hun versterkte plaat sen werden genomen. Dit succes zal een uitstekenden indruk maken in het protectoraat, zoo besluit dit Reutertclegram uit Londen. Zuid-Afrlka Over den burgeroorlog melden de En gelsche bladen nog het volgende: Den 28stcn November is te Pretoria of ficieel bekend gemaakt, dat generaal Louis Botha bij Kcstell op den 26sten de opstan delingen onder Hendrik Brouwer hadaan- -gevallen en verdreven in de richting van Nauwpoort. De opstandelingen verloren hij die gelegenheid 6 dooden en 30 gevange nen, o. w. 2 gekwetsten. Botha's comman do had een rloode en een zwaar gewonde. De commandanten Ross en Greyling rap porteerden uit Frankfort, dat zij, na een treffen, vecht-generaal Gert Botha, de veld- kornels Fourie cn van de Venter, de adsist.- veldkornels Botha en de Viljoen en nog 31 anderen (allen tot het opstandelingen- commando behoorende) hadden gevangen gemaakt. De regeeringstroepen hadden geen verliezen. De jonge Conrad kreeg twee jaar hech tenis vooir zijn opruiende, politieke gehot- schriften. Ileinsius werd vrijgesproken, om dat liij gematigder was geweest. Men dacht, dat dé twee voornaamste schuldigen yran de partij, Goethlied en Johannes Karl, die altijd tusschen berekeningen on statistieken hadden geloefd en alleen de fout hadden begaan hun gedroomde lierekeningen in werkelijkheid to willen omzetten, onschul dig verklaard zouden worden, Haar ze toch maar enkel met cijfers werkten. Alaar zij werdon het zwaarst getroffen. Ilup corres pondentie was bij Kotsor in beslag genomen, tegelijk met een oorspronkelijk bestek van de uitgaven der koninklijke hofhouding. De ze opgave was gedrukt en onder de stakers verspreid om, hen tot plundering aan te zet ten eenige dagen vóór de manifestatie, die Ismaël had geleid. Deze omstandigheid maakte, dat de beide rekenaars beschouwd werden als de voomaamsten van het com plot, zij boetten voor Kosor en werden veroordeeld tot tien jaar vestingstraf, De beschuldigde intellectueelen kregen voor het meerendeel maar een jaar gevangenis straf. i Clara was de eerste, die de uitspraak hoorde. Zij vernam den inhoud ervan uit den mond van den koning zelf. Hij wist in ivelk een spanning .zij die uitspraak tegemoet zag. Het sloeg negen uur en zij kwam terug van de universiteit, waar zij haar cursus gegeven had, toen kolonel Rodolphe haar kwam zeggen, dat Zijne Majesteit haar oen oogenblik wenschte .te spreken. Bij het hoo- ren van die woorden wilde zij1 zich reeds klaar maken om naar den koning te gaan, maar de adjudant hield haar terug. Het was niet Z. M.'s bedoeling haar op! dit late uur lastig te vallen; hij vroeg haar hem hier te willen ontvangen. Enkele minuten daarna klopte de koning aan Clara's deur. Zij had nauwelijks den tijd gehad, hjaar handschoenen uit ,te doen en hqar hóed Van hoe groote betoekenis de burgeroor log in Zuid-Afrika allengs geworden is, moge blijken uit het feit, dat thans de vrouwen der Boeren op de hoeve het werk doen of door Kaffers laten uitvoeren." De mannen zijn allen weg, op com mando. Diverse berichten De „Nestor". Uit Christiania wordt gemeld, dat de Noor- sche trawler „Nestor", die door een En gelsch oorlogsschip bij Fleetwood is aan gehouden en opgebracht, onder beschuldi ging onder neutrale vlag ten noorden van Ierland Duitsche mijnen te hebben gelegd, het eigendom is van een Noorsche roede rij, die echter grootendeels met Engelsch ka pitaal werkt. Het schip was door de firma Frank Bar ret te Grimsby gecharterd. Er kan dus geen sprake van zijn, dat het voor Duitscliland mijnen strooide. Engelsche verliezen. Op de officieele Engelsche verliezenlijst, die Maandag is gepubliceerd, komen de na men voor van 35 gesneuvelde of aan won den overleden officieren. Bovendien nog G gesneuvelde officieren, van wie dc namen nog niet officieel ge meld waren. Gewonde, gevangen genomen of vermiste Britsche .officieren, worden er ca. 50 ver meld. Duitsche verliezen. Dc Duitsche vcrliezenlijsten nrs. 86 en 87 (waarop geen Wurtcmbergers, Saksers of Beieren vermeld staan) bevatten samen 14,286 namen. De laatste drie Beierscho lijsten geven 4218 namen. Onder de doo dop is luitenant-generaal Wanker von Dan- kenschwell, die in Oost-Pruisen sneuvelde. BINNENLAND» Audiënties. De gewone audiënties van de ministens van oorlog, van koloniën, van marine, van waterstaat en van bhitenlandsclie zaken zul len deze week niet plaats bobben. Nederland en de oorlog Bemiddeling in den oorlog. De Nationale Vrouwenraad van Neder land heeft een adres gericht aan H. M. de Koningin, waarin li. M. wordt verzocht zich in verbinding le stellen met dc regeo- ringen der andere neutrale landen van Euro pa en met die van de Vereenigde Staten van Amerika, om zoodra een gunstige mogelijk heid in de naaste toekomst het veroorlooft, haar gezamenlijke en voortdurende bemid deling aan te bieden aan de oorlogvoerende stalen, die moge leiden tot herstel hunner normale onderlinge betrekkingen. af te zetten. Zij zei: „Wat is u goed, Majesteit I" „Beste juffrouw Kersberg," antwoordde hij, „ik hen nog niet goed, omdat ik me nu eens een uurtje van prettig, vrij pra ten toesta. Ik vreesde, dat de besluiten van het gerechtshof u pijnlijk getroffen zouden hebben. Ik heb u die persoonlijk willen meedeelen met allen eerbied, dien ik heb voor de gevoelens van vriendschap, die u voor de veroordeelden koestert." En met een luchtige vroolijkheiil, die hom weer jeugdig deed schijnen, voegdo hij er bij: „Mijn hoofd is moe van zoo'n inspan- nenden dag. En door een poosjo met u te komen praten, ontsnap ik aan de bespre kingen, die al een uur lang gehouden wor den door den hertog van Oldany cn Zof fern. Dat is alles. Is u er niet hoos om?" Zij sloeg de mooie oogen op. Zij waren helder, als die van een zestienjarige, al leen had haar leeftijd er donkere kringen onder getrokken; het schoen alsof ïn deze volwassen vrouw het verstand was gerijpt, maar niet de ziel. De koning zei dadelijk daarop: „Uw vrienden zijn streng gestraft." „Achl" zei zc angstig, „wat hebben ze gekregen?" Hij noemde haar de straften op, die Con rad, en vooral Goethlied cn Johannes Ivaxl, opgelegd waren. Zij stond' als aan den grond genageld. Die tien jaar vestingstraf schoen haar af grijselijk toe. Met groote moeite weerhield ze haar tranen. (Wordt vervolgd). CHIEDAM ÜIIH

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1