Diverse berichten De Turken zijn druk bezig met onder de leiding van Duitsche officieren een veld spoorweg aan te leggen van Maan naar het Suez-kanaal. i Het volgende officiëele telegram uit Hon den bevestigt deze mededeeling: „Australische en Nieuw-Zeelandsche troe pen zijn in Egypte aangekomen, waar zij zullen deelnemen aan de verdediging van dat land en hun oefening voltooien. Zij zullen later naar het front in Europa wor den gezonden." In Noord-Oost Afrika. Uit Rome wordt gemeld, dat elk bericht ontbreekt omtrent den opper-sjeik van de Senoessi in Cyrenaika. Uit het binnenland van Benghazi geko men kooplieden vertellen echter, dat groom benden Senoessi's naar het Oosten" mar cheeren, terwijl de naar het Noorden voo-- uitgeschoven o iservatieposten geleidelijk worden ingetrokken. Men zou hieruit moe tea opmaken, dat de Senoessi's van plan zijn de vijandelijkheden tegen Italië niel voort te zetten en de hun uit Konstanti nopel geworden vermaningen hebben t?i harte genomen. De oorlogsbuit re Tsingtau. Een telegram uit het Japansche hoofd kwartier te Tokio meldt, dat de oorlogsbuit te Tsing-tau gemaakt, onder meer bevat 2500 geweren, 100 machine-geweren, 30 veldkanonnen, en een hoeveelheid munitie. Bovendien was er 1200 pond sterling in kas, een voorraad -van 15.000 ton steen kool en 40 automobielen. Alle schepen wa ren vernield. De voorraad levensmiddelen wa)s voldoende om 5000 man gedurende drie maanden te onderhouden. Samoa. f Te Berlijn heeft men tot zijn groofe ver bazing een mail ontvangen uit Samoa, dat sedert 29 Augustus door troepen uit Nieuw- Zeeland is bezet. Op kranten en brieven zaten Duitsche koloniale postzegels, alleen met een opdruk, bestaande uit de letters „G. R. I." De stukken schenen niet dooi de censuur te zijn geopend. Uit den inhoud der mail was op te maken, dat de verhou ding tusschen de Duitsche kolonisten en het voorloopige Nieuw-Zeelandsche bestuur weinig te wenschen liet. Een aantal Duit sche ambtenaren zijn naar Nieuw-Zeeland overgebracht De „Samoanische Ztg." ver schijnt in het Duitsch en Engelsch en streeft naar onzijdigheid, daarin bijgestaan door den militairen censor. te Amsterdam: J. van der .Woerd en C. M. J. Molijn; te Zwolle: H. J. Danser en D. Kloeten. (Stek) Het leentngBontwerp. Naar het „Vad." meldt, venvacht men in parlementaire kringen,, dat de Memorie van Antwoord op het Voorloopig .Verslag van het leeningson,twerp nog Zaterdag de Kamer zal bereiken. Gebeurt dit, dan zou dus Dinsdag 8 December a. s. ,het ontwerp; in openbare behandeling kunnen komen Aanslag opt de Krupp- f aUrieken? De Engelsche avondbladen van giste ren bevatten een telegram, volgens het- ivjelk er groote ontroering! te Bea-lijki hjeerscht door het gerucht dat ean vlieger b(omamen heeft geworpen op de fabriek van Krupp te Essen. De schade is niet hekend. De vlieger mjoet ongedeerd zij'n gebleven. Onlusten in een concentra tie k a m p. In het concentratiekamp te Lancaster, waar ruim 2000 Duitschers" en ^Oostenrij kers gevangen worden gehouden, os Woens dagmiddag weer een oproei; geweest. De aanleiding was, .volgens een bericht in de Engelsche pers, dat een der gevangenen had kunnen bewijzen, dat hij een Fransch man was en vrijgelaten zou worden om in het Fransche leger te gaan dienen. Hij was zoo onvoorzichtig dat bekend te ma ken en werd door medegevangenen mis handeld en vrij ernstig gewond. Later, zoo is het verhaal, drongen een aantal gevange nen, met stokken, steenen, enz, gewapend naar den uitgang. De wacht viel met de bajonet aan en verwondde er eenigen, maar niet ernstig. De raddraaiers werden 'opge sloten. De „Audacious". De Londensche „Morning Post" valt op scherpe wijze den Engelschen minister van marine, Churchill, aan wegens het zwijgei der admiraliteit over een ongeval bij devloo (het zinken of stranden van de „Audaci ous"), waar de buitenlandsche pers het a lang over heeft gehad en dat de „Kol nische Zeitung" aanleiding heeft gegever te .zeggen, dat de Engelsche regeering blijk baar niet gerust is over de stemming van het Engelsche volk. Engeland en de Vereenigde Staten. Spring Rice, de Engelsche gezant t» "Washington, heeft een nota ingediend bi het Amerikaansche ministerie van buiten landsche zaken, waarin verzekerd word dat Engeland niet de bedoeling heeft on Amerikaansche schepen noodeloos op t< houden voor het onderzoek naar conLra bande. 1 Later heeft, hij te kennen gegeven da dat een vriendschappelijke schikking waar schijnlijk is, vooral als Amerikaansche vei schepers op de cognossementen verin eldci dat koper of ijzererts, als aanvulling vei scheept met ladingen als graan, niet zijl bestemd om met overlading in neutiah havens naar Duitschland en Oostenrijk b worden verzonden. BONENLAND. Tan hat Hof. H. M. de Koningin-Moeder bracht heden ochtend met gevolg een bezoek aan d- steuntentoonstelling in den Haagschei' Kunstkring, en deed daar verscheidene ii koopen. Hare Majesteit werd rondgeleid door de heer J. H. van Mastenbroek. Rijksbelastingen. Bij resolutie van den minister van, finan csën zijn, met inganjj (van 8 dezer, benoemd tot surnumerair der grondbelasting: te Arnhem: C. F. van .Marie, D. van de Heg ea M. X Goosserüs; le Rotterdam: J. G. P. Roel en X M jLiafeeman; v Nederland en de oorlog Het verzet te Soesterberg. Naar wij vernemen, moet het verzet in het interneeringskamp Soesterberg een verloop hebben gehad als volgt. Woensdag werden weer pogingen tot ontvluchten ge daan. Een Belgisch marechaussee waar schuwt, de vluchteling wordt gevat en in arrest gesteld en de vrouw van het terrein verwijderd. Hierop volgde een betooging voor de wacht, samenscholing en trekken door het kamp onder het luid zingen der Marseillaise. Ondertusschen was het elee triset.i licht uitgegaan, vermoedelijk door afsnijding. Een cantinekraam werd ver- woest en met de stukken een schildwacht geworpen, die een schot in de lucht loste. Reeds was gewapend alarm geblazen, wat later in den avond herhaald werd. Tot 4 uur 's nachts werd gepatrouilleerd. Don derdagmorgen hadden weer samenscholin gen plaats voor de wacht. De officier van de wacht, luitenant Mallinckrodt, werd uit gejouwd en gegooid. Hij trachtte de sol daten te kalmeeren, maar het hielp niet. Met goede tussehenruimte werden de som maties gegeven, maar men bleef opeenge pakt staan met dreigende vuisten. Toen is gevuurd. En 6 dooden vielen en 15 gekwets ten, waarvan 4 zwaar. Twee hiervan zijn bij de overbrenging naar het St. Elisabeths- gastliuis te Amersfoort overleden. Onder de dooden is een persoon, wiens vrouw dienzelfden dag overkwam uit Belgiëeven eens een geïnterneerde, welke in zijn barak kleeren zat te verstellen. Hierbij dient op gemerkt, dat naar men ons mededeelde een deel der wacht va>- oorlogspatronen was voorzien, wegens te kort aan wacht- patronen. Sedert half 0"teber heerscit onder een deel der troepen een onwillige geest, daar- b?J komen gebrek aan bezigheid en het onvolledige bezoek der vrouwen, waarover vorige week is gesproken. Als aanleidings- grieven zijn te noemen het meer strenge optreden van den wachtcommandant tegen over de bezoekers dan men in Amersfoort gewoon was en het hooger tarief, dat in de cantine moet worden betaald. Holland- sche militairen vertelden ons, dat zij ge middeld slechts twee derden betaalden van wat van de geïnterneerden wordt geëischt. Het aanwezig zijn van regecrings recher cheurs, welke voor het hek de gesprekken afluisteren, bracht mede ontstemming en bovendien is men verbolgen op de Belgi sche marechaussees. Ook ontbreken nog de groote cantines. In het tweede kamp (com mandant majoor Tuinenberg) waar 5000 Belgen ondergebracht zijn, is alles rustig gebleYen. Het „Hbld." meldt nog dd. gisteren: Een peloton, ongeveer 20 man sterk, onder aan voering van den luitenant Mallinckrodt, die vandaag piketdienst had, sommeerde de Bel gen viermaal om rustig uiteen te gaan. De Belgen drongen echter op en riepen den Hollandsehen soldaten allerlei tartende woorden toe, hieven de handen mhoog en riepen: „Gij durft toch niet te schieten! De Hollanders durven niets-!" Toen, na vier keer gesommeerd te hebben, gaf luitenant Mallinckrodt bevel een salvo af te vuren op de schreeuwende menigte. Het 20 man sterke peleton vuurde twee salvo's af, waar op naar schatting van een ooggetuige, een 35-tal gewonden neervielen, waaronder zes dooden. De Belgen vlogen verschrikt uiteen. Hedenmorgen, terstond nadat hij in kon nis was gesteld met het gebeurde, bracht overste Knel, uit Amersfoort, een bezoek aan het kamp. Na op de hoogte te zijn ge bracht van het gebeurde, betuigde hij zijn tevredenheid over de wijze van optreden in deze. i Nader vernemen wij, dat luitenant Mal linckrodt het bevel tot vuren niet eerder heeft gegeven dan na 10 of 12 maal de Belgen te hebben gesommeerd. Zij hielden echter niet op met hun tartend geschreeuw en het aannemen van een dreigende hou ding, en gingen zelfs zoo ver, dat zij den luitenant, toen hij zich omwendde, met steenen wierpen. Verder dient nog te wor- len medegedeeld, dat reeds voordat de luite nant overging tot het nemen van den uiter sten maatregel, enkele Belgen in arrest wer den gesteld, die betrapt waren op dief stal uit de bestormde en geforceerde cantine, waaruit zij ontsnapten met fleschjcs bier in de hand. Om vier uur gistermiddag was het be kend, dat 8 dooden waren gevallen. Eén zwaar gewonde Belg was nog in operatie in tiet hospitaal te Amersfoort, waar toen 5 licht gewonden werden verpleegd. Meer lichtgewonden werden nog in het ziekenhuis gebracht. Gistermiddag waren op het bureau van overste Collard aanwezig de officier van justitie uit Utrecht met den griffier en nog oen tweetal heeren van het parket. Luitenant Mallinckrodt en overste Collard hadden met hen een langdurig onderhoud. Naar de „Msb." verneemt, zou de oor zaak van het verzet der geïnterneerden ook gelegen zijn in het feit, dat eenige Belgische officieren aldaar, door htm regeering ont slagen waren wegens laf gedrag, en daar zo dus niet meer als geïnterneerden kon- Ien worden beschouwd, zijn ze uit het kamp losgelaten. Dit schijnt wrevel bij de overige geïnterneerden opgewekt te hebben. Naar het „Utr. Dbl." verneemt, werd in het kamp herhaaldelijk diefstal gepleegd op reusachtig groote schaal. Van alles ver dween er. Toen er onlanfe3 een cantine werd gemaakt, waar de geïnterneerden gelegen heid zouden hebben hun familieleden te ont vangen, was op een goeden dag zoo onge veer do halve inventaris van dit gebouw tje .versehwunden. Bordjes, messen, kop jes en schotels het was bij ritsen en tientallen verdonkeremaand. En niemand vist er natuurlijk iets van. Hout, dat be stemd was voor den bouw van moerdere loodsen, verdween als sneeuw voor de zon. De bezoekende familieleden zuilen waar schijnlijk zoo vernamen wij behoefte hebben gehad aan een souvenir uit het kamp. Ook is het herhaaldelijk voorgeko men, dat die familieleden kleedingstukken meebrachten, z.g. politieke kleedij, waarvan <1< i geïnterneerden gebruik maakten om hun uniform te kunnen uittrekken en ongemerkt de controle te passeerenAlles bij elkaar, was het ten allerhoogste noodzakelijk met strenge hand te regeeren. Van de 4 zwaar gewonden Belgen zijn hedennacht 3 overleden, terwijl dë 4de hij het verzenden van dit telegram stervende is. In het kamp is thans alles rustig. Houtladingen aangehouden. De Duitsche marine heeft weer venschei dene houtladingen in de Oostzee aangehou den. O. m. werd het Ned. stoomschip „Britsum", van Urnen naar Amsterdam, op gebracht naar Swinemunde, terwijl de stoomschepen „Kamna", naar Rotterdam, en de „Jarl" en „Hanna", naar Amster- dan bestemd, worden verhinderd de reis voort te zetten van Trelleborg, waar zij blijk baar hebben moeten binnenloopen. Ook wor den, naar wordt gemeld, de stoomschepen Avance, Nora en Para in een der Oost zeehavens opgehouden. Handelstransacties. De commissie voor den Nederlandschen handel deelt mede, dat de firma Post van den Burg en Co., te Rotterdam, die bij circulaire haar bemiddeling aanbood voor handelstransacties tusschen Engelsch en Duitsch gebied, na nadere toelichting van haar optreden de commissie niet kon be vredigen. Deze acht dergelijke handelsbe middeling hoogst ongewenscht voor de Ne derlandsche onzijdigheid. Kerstmi s-w apenstilsta n"d. De heeren M. X D. Merens en J. H. A. L van Frytag Drabbe,. hoofdcommiezen bij de Rijksverzekeringbank, hebben een cir culaire verspreid, waarin zij een oproep richten tot allen die met hen wenschen dat in de Kerstweek door de oorlogvoeren den een wapenstilstand zal worden toege staan. Zij hopen, dit doel te bereiken, wan neer daartoe het initiatief wordt genomen door het hoofd van een neutralen staat, waartoe zij zich willen wenden tot H. M. de Koningin. Zij, die met dit denkbeeld sympathisee- ren, worden verzocht hun daarvan mede deeling le doen vóór 10 December a.s. Anti-oorlog Raad. Naar wij vernemen, heeft de Nederland- sche Anti-Oorlog Raad, wenschende de Re geering te raadplegen over de door hem te volgen gedragslijn, heden een langdurig onderhoud gehad met den voorzitter van den Ministerraad, Minister Cort van der Linden, in diens Kabinet. Verlof. De Minister van Oorlog bepaalde, dat aan de betrekkingen van dienstplichtigen, die tusschen 1 December en 2 Januari een extra verlof van 2 dagen genoten, zoo dat zij in dat tijdperk een verlof van meer dan 4 achtereenvolgende dagen genieten, ook tijdens bedoelden verlofduur de ver gooding wegens kostwinnerschap mogen ont vangen. Belgische v lucht a'l in gen. Men schrijft ons uit Londen: De „Morning Post" meldt, dat het Engel sche Parlementslid, den heer Percy Alden. eere-secretaris van het „British Institute oi Social Service", deor den "heer Herbert Samuel, president van de „Local Govern ment Board", verzocht is een bezoek aan Nederland te örengen, ten einde nauwkeu rig den toestand van de Belgische ^vluch telingen te onderzoeken en regelingen te treffen om een groot aantal vluchtelingen naar Engeland over te brengen. Naar men weet bezocht de heer Percy Alden reeds kort geleden onsland, Hollandsche ver tegenr wioordiger te PaTijs. Omtrent onzen Handel in Frankrijk, schrijft het bureau van den Fransoh'-Holand- sohen handel te Parijs:' Verschillende IIdlandsche handelshuizen hadden te Parijs agenten die, door de mobi lisatie opgeroepen naar ons land, zijn terugl- gekteerd. Deze huizen hebben thans te Parijs geen vertegenwoordigers. k Het ,i,Office du Comlmerce Franco Hollan- dajs", 59 Rue pjgallo, aldaar, heeft zich bereid verklaard oml voorloopig, tijdens den oorlog^ de belangen dier firma's waar te nemen, onder aanbieding aan het gezin van den vertegenwoordiger, wiens zaken, in Frankrijk het voortzet der uitkeering van. 1/4 der comlmissiies. l 1 Sold!atenmluftsen. De oproep" aan de Nederlandsdluevroul- wen orri voor onze soldaten t 'hivakl- mutsen te breien, is bekroond niet een schitterend succes. Het juisfte aantal dier mutsen, welke ter beschikking van het hoofdcomité worden gesteld, is nog niet te bepalen; waarschijnlijk zal het meer dan 35.000 stuks zijtas. v Dank en hulde brengt het hoofdcomité aan alle vrouwion en meisjes, die zoo ijverig, en met zooveel liefde en toewijding, hebben gebreid voor de ver Van huis en lutard vertoevende mannen en jongens! Dames en meisjes mogen intusschen, ver zekerd zijn dat er nog lieel Wat méér mui sen gebruikt kunnen worden, en ze kunnen dus niet beter doen dan,...,, rustig voortbreiletn! Het hoofdcomité blijft diligent voor latere aanvullingen.. Dit rnog- als troost dienen voor militairen -die n.ïet aanstonds kunnen worden geholpen. Dir. be)., Inveerr. en Ace Ministerieele benoemingen, bevorderin gen, verplaatsingen, enz., bij den dienst der directe belastingen: Gaat afdeurwaardersdistrict Amsterdam Komt hijdeurwaardersdistrict Schevenin- gen. De surn. J. A. B. van de Ven uil )le dir. Breda is met ingang van 23 dezer ontheven van zijn detacheering ten kan tore Sneek en met ingang van dien datum tijdelijk werkzaam gesteld ter dir. Breda, De rijkski. 2e kl. E. van den Wall, ter inspectie Winschoten, is aangewezen voor de tijdelijke waarneming van het kr. Lem mer. De ontvanger C. A. Meijer wordt me ingang van 1 Dec. ontheven van zijn de tacheering ten kantore Enschedé en aan gewezen voor de tijdelijke waarneming vai het kantoor Helmond. Met ingang van 23 dezer is de rijkski 3o kl. J. J. H. Slutiens, ter controle grond belasting te Winschoten, tot nader orde werkzaam gesteld ter controle grondbelas ting te Leiden. De verplaatsing van den kommies 2e kl T. d. Roo, van Hekkens (grenskantoor) naai Ottersum, en van den kom. 2e kl. J. L van Houdt van Eijsden (St.) naar Hekken: (gr.kr.) zal ingaan 1 Januari in plaats van 1 Dec. Verplaatst: ingang 1 Decemb >r, A. C van der Wouden, adsp.-verif., van Olden zaal (vis.) naar Rotterdam; S. Hoekstra adsp.-verif., van Hoek van Holland naai Amsterdam; L. M. Maree, adsp.-verif., van Oldenzaal (vis.) naar Vlissingen; E. <lc Vries, adsp.-verif., van Roosendaal (b.) naar Amsterdam; J. F. Beens, adsp.-verif., van Zwolle naar OldenzaM (vis.); J. G. Crali bendam, adsp.-verif., van Lobith naar Hoek van Holland; J. Tempelman, adsp.-verif. van Deventer naar Oldenzaal (vis.); L. C. H. L. Niclaes, adsp.-verif., van Maas tricht (st.) naar Roosendaal (b.); J. de Hoog, adsp.-verif., van Roosendaal (b.) naar Arnhem; L. J. Arons, rijkski. 2e kl., van insp. Tilburg naar gr.kr. Esbeek (tijd.); in gang 1 Januari: F. Gouma, rijkski. 2e kl. van inspectie Utrecht naar inspectie Amers foort (tijd.); K. J. Meyer, kom. Be k]„ van Dinxperlo naar Hoorn; A. J. v. d. Zande, kom. 2e kl., van Arcen (gr.kr.) naar Venlo (st,); C. J. X Kuypers, kom. 2e kl., van Venlo (st.) naar Arcen (gr.kr.); in gang 1 Februari: J, Jans, rijkski. 2e kl., van kr. Winterswijk naar insp. Utrecht, le afd. (tijd.). Benoemd: ingang 1 December: S. Toren tot kom. t. water 2e kl. a, boord Zee meeuw; thans tijdelijk; ingang 1 Januari P. F. Fleurbaay, deurwaarder te Scheve- ningen, tot deurw. te Amsterdam. Met ingang van 1 December zijn benoemd tot adsp.-verif. der inv. en acc.te Rotter dam: H. Albers en. M. I. Hollebrand; U Groningen, A. Fentinga; te Zevenaar, H. G Veltkamp. 1 Bevorderd, ingang 1 December: J. A. Lakerveld, van kom. 2e kl. tot kom. le kl. te Schiedam; H. Ridderekhoff, van kom 2e kl. tot kom. le kl. te Amsterdam; G Kuiper, van kom. 2e kl. tot kom. le kl. te Leiden (b. g.); J. Ennik, van kom. 2c kl. tot kom. le kl. te Rotterdam; H. P Videier, van kom. 2e kl. tot kom le kl. te Bergen op Zoom; G. Kelder, van kom. 2e kl tot kom. le kl. te Kampen; S. de Vries van Jcom. 2e kl. tot kom. le kl. te Rotter dam; J. Pool, van kom 2e kl. tot kom 1' kl. te Rotterdam; J. van Heuvel, van kom 2e kl. tot kom. le kl. te Rotterdam; G. t de Jong, yan kom. 3e kl. tot kom. 2e kl te Holterhoek; II. van der Weerd, van kom. 3e kl. tot kom. 2e 3d. te Dalen. Bij het gehouden vakexamen voor ad spirantwerivicateur zijn geslaagd: J. F Beens, J. Tempelman, J. G. Crabbendam L. C. H. L. Niclaes en J. de Hoog. (De Belastingambtenaar.) VLAARDINGEN, 4 Dec. De collecte voor de Kerstgave aan militairen en kustwach ters Kedtraagt bruto f 150. VLAARDINGEN, 4 Dec. Tot predikant bij de Chr. Geiref. gemeente alhier is beroepen ds. J, V. d. Vegt, te Bijtasbuxg. OVERSCHIEi, 4 Dec. 'Bij de te Rotter dam gehouden examens vrije- en orde-oefe ningen, is o. m. geslaagd de heer J. v. d. Linden, van hier. OVERSCHIE, 3 Dec. De koopman C. van Loenen kwam hedenmorgen tot de ont dekking, dat er in den afgeloopen nacht op een perceel weiland, gelegen in den polder Zestienhoven, alhier, vijf schapen door honden van onbekende eigenaars wa ren vermoord en er bovendien nog twee vermist werden. Ook een 14 dagen geleden werden door hem aldaar twee schapen ver moord gevonden. welk' bedrag aan het Iloofdoomitë te's-Gra venhage wordt afgedragen. Onze bizondere erkentelijkheid aan de dames die zioh zoo zeer beijverd hebben de gelden te collec teeren. iti, Tfinterschoim, De z.g. Wintershouw in de Branderijen en Distilleerderijen over de distilleerketels stutten, rollagen enz., alsmede over de boeren bakken, behoorende bij de Brando rijen, zal gederven worden verdeeld over vijf wijken yan 7—1G December, telkens aanvangende des namiddags 21/2 tot 5 u(Ir~ Gisteravond werd hier zwervende aan. getroffen een 12-jarige jongen, te Rotterdam thuis behoorende. Hij is naar de politie aldaar gebracht om aan zijn ouders - worden teruggegeven. Door de Rotterdamsche politie is vanmo gen hier aangebracht een 15-jarjge jongen die eenige dagen geloden hier een koperen gewicht zou hebben ontvreemd. Hij is hier in voorloopige bewaring gesteld. Dit is dezelfde jongen die voor eenige dagen hier een halve kaas uit een winkel aan den Korte Achterweg weghaalde. STADSNIEUWS. Kerstgave Toor onze soldaten. Men verzoekt ons plaatsing van het vol gende: Aan onze stadgenooten. Met dankbaarheid berichten wdj, dat de inzameling hier ter stede voor een Kerst- gave aan onze Nederlandsche soldaten, heeft opgebracht de som van f 534.20, ült den Gemeenteraad. m, 'i - r Bezwaarschriften. Behandeling van bezwaarschriften tegen aanslagen In de Plaatselijke Directe Be lasting naar het Inkomen, dienst 1914—15 De heer de Bruin heeft onder de af gewezen reclamanten er één gezien, die sinds enkele jaren een belangrijk bedrag moet afzonderen van zijn inkomen voor de verpleging van oen krankzinnig© in een gesticht, n.l. f4 per week. Hij' gelooft, dat daarmede geen rekening gehouden is bij den aanslag. Spr. meende, dat met ver plichte buitengewone uitgaven wel reke ning gehouden moet worden. Overigens zal spr. tegen het voorstel van B. en IV. stemmen, omdat een aantal men- schem onder de reclamanten zijn, die ver zocht hebben vrijstelling van betaling vaa den aanslag, op grond, dat zij tengevolge der tegenwoordige omstandigheden niet kunnen betalen, terwijl de commissie zich geheel heeft gesteld op' het standpunt dat het inkomen op 1' Mei is het criterium waarnaar de aanslag geschiedt. Spr. zal daarover thans niet veel zeg gen; het advies is formeel juist, maar spr. neemt nog hetzelfde standpunt in als do vorige maal bij' het bespreken dezer kwes tie. Die menschen zijn nu, aan den deur waarder overgeleverd. De heer Lagerweij zegt, dat niet an dere kan gehandeld worden. Art. 14 der verordening zegt, dat geen veranderingen in het inkomen na 1 Mei van invloed kunnen zijn op1 den aanslag en dat is het eenige standpunt dat de Com missie bij* de beoordeoling der reclames kan innemen. Het eerste geval, door den heer de Bruin genoemd, is er een, waarop spr. zich het antwoord moet voorbehouden, omdat hij moet handhaven het sdhrifteljjk rapport der Commissie.' De heer de Bruin kan wol zeggen, dat hij het oog heeft op no. 2767 van het ko hier. De heer Lagerivejf: Alleen kan dan die éóne voorloopig van het voorstel tot afwijzing worden afgevoerd om of in co mité nader toe te lichten of daaromtrent nadere inlichtingen te verstrekken. De heer Goslinga ziet in de hou ding van den heer de Bruin slechts het vergaren van stof voor diens vergadering op hedenavond. De heer d e Bru in: Juist! 1 De heer Goslinga: De heer de»Bruin erkent, dat het advies en het voorstel van B. en Wi formeel juist zijn en hij wil dus dat de Raad een besluit neemt in strijd met de verordening. Dat is toch al te dwaas. 1 De heer de Bruin merkt op, dat hier zooveel vreemde dingen worden aangeno men waaraan hij geen schuld heeft, dat hij deze zaak wel voor zijn rekening durft nemen. Overeenkomstig het advies der Commis sie wordt nu overeenkomstig het voorstel van B. en Wl, met uitschakeling Van het verzoek van den aangeslagene, voorkomen de op het kohier onder no. 2767, door het verieenea van ontheffing of vermindering van den aanslag op .155 verzoekschriften gunstig en op 71 verzoekschriften afwij1 zend beschikt met 17 tegen 3 stem men. Vóór stemmen de heeren de Graaf, Schaf- fere, mr. v. Bnel Sasse, Nolet, v. d. Meer, v. d. Velden, Koop mans, Lagerweij', Van Westendorp, "Goslinga, Beukers, v, 'd. Zee, Evers, -Dubbelman, v, d. Schalk, mr. Ka velaars en Schreuder. Tegen stemmen de heeren v. d. Hoek, de Bruin en Dinkelaar. Gemeentepensioen fonds Voorstel van Burgemeester en Wethou ders, om in te gaan op het aanbod der Vereeniging van Nederlandsche Gemeen ten, om tegen zekere jaarlijksehe vergoe ding periodiek een wetenschappelijk onder zoek te doen plaats hebben naar den stand van het Gemeente-pensioenfonds. De heer mr. Kavelaars leest in de toelichting tot dit voorstel: „De omstandigheden kunnen er toe lei- ,d en, dat noodeloos geld wordt vastgelegd „of men plotseling komt voor een tekort, „dat heter geleidelijk kan worden gedekt, „dan. dat het plotseling de financiën komt drukken." Indertijd is hier gedebatteerd over deze kwestie en daarbij werd betoogd, dat men aan het pensioenfonds genoeg had, om steeds aan de pensioenseischen te voldoen. Door spr. ïs dat toen betwijfeld. Door den Voorzitter werd daarop geant woord, dat het werkelijk wel voldoende zou blijken te zijn. Spr. meende, dat dit oordeel steunde op de uitspraak van deskundigen. Thans, nog geen jaar later, drukken Bt 1 1

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2