de Kamer tot 4 uur uiteen, zou gaan, daar de regeering zich aan den Senaat moest voorstellen, verhief zich de republikein sche afgev. Conmiandini van de uiter ste linkervleugel van zijn zetel en riep luideAlvorens gij niteen gaat zullen wij het heldhaftige Belgenvolk onzen groet brengen. Deze woorden vonden bij "de ge heele uiterste linkerzijde tot op 'de ban ken der radicalen geestdriftigcn bijval. De wijze, waarop de Kamer de regce ringsverklaringen opnam, bewijst, dat het Kabinet een groote meerderheid ten gun ste van zijn neutraliteitspolitiek zal vinden, doch onder voorwaarde, dat Italië als neu trale mogendheid de rechtmatige eischen, waarvan de minister-president sprak, zal weten door te zetten. Opmerkelijk is het, dat de heer Salandra klaarblijkelijk met opzet vermeed den aard dezer aanspraken nader "aan te geven. In middels nxag men een niet onduidelijke wenk zien in de „opmerking van den mi nister, dat Italië in geval zi-ch veranderin gen in Europa voordoen, niet slechts zijn positie van groote mogendheid heeft te ver dedigen, doch ook dient te verhinderen, dat deze positie door de vergrooting van andere landen betrekkelijk verzwakt wordt. Men leidt hieruit algemeen af, dat Italië, indien de Europeesche landkaart verande ring ondergaat, compensaties zal eischen. BINNENLAND, Hofbericht. De Prins komt hedenavond vamhetLoq in de residentie terug. Géén opleiding voor mlllclen-reserTC-offieler. De minister van oorlog brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat van de lich ting 1915 geen miliciens zullen worden aangewezen voor de opleiding tot reserve officier, herkomstig uit de militie. Wednwenwet Bljkstrerklieden 1914. Het Stbl. No. 538 bevat het Kon. be sluit van 17 November, houdende bepaling van het tijdstip van inwerkingtreding der Weduwenwet voor "de Rijks werklieden 1914. Die datum is bepaald op 1 Januari 1915. Ned. Bond ran Gemeente-ambtenaren. Voor het voorzitterschap van den Neder- landschen bond van gemeenteambtenaren zijn eandidaat gesteld de hoeren Th. Pels, secretaris der gemeente 's-Hertogenbosch II. A. Aalfs, burgemeester en secretaris van Vries; J. A. H. de Voort, hoofdcommies ter secretarie der gemeente 's-Gravenhage, en H. P. J. Bloemers, burgemeester van Borculo. Kapitein Dnymaer ran Twist, De kapitein der infanterie, op nonacti viteit L. F. Dnymaer van Twist, lid van de Tweede Kamer, is, volgens de rang lijst van officieren aan de beurt om te worden benoemd tot majoor. In verband hiermede zal hij, naar het ,,N. v. d. D." verneemt, gedurende eenigcn tijd in actieven dienst treden, om voor bevor dering tot den hoofdofficiererang in aan merking te worden gebracht. Tabaksbelasting. De Bond van sigarenwinkeliers-vereeni- gingen heeft zich gewend tot de Tweede Kamer, in verband met de bedoeling van den minister van financiën om 's Rijks mid delen te versterken door een belasting op ta bak of tabaksfabrikaten. Adr. wijst er op, dat in de door den minister gevormde commissie van advies geen enkele sigarenwinkelier zitting heeft, niettegenstaande de urgentie hiervan werd betoogd in een adres dd. 24 November j.l. Verzocht wordt, een ontwerp-wet van be lasting op de tabaksfabrikaten niet aan te nemen, alvorens de bezwaren tegen zoo danig ontwerp door de meest belangheb benden en meest getroffenen, de sigaren winkeliers, zijn kenbaar gemaakt. Nederland en die oorlog Het verzet te Zeist. Men. meldt ons uit Amersfoort: Belgische officieren beneden den rang vari capitaine-commandant mogen niet meer in burgerkleeding uitgaan. Men meldt ons uit Soest: Het stoffelijk overschot der acht Belgi sche militairen, die bij de ongeregeldheden in het interneerimgskamp gedood zijn, zal hedenmiddag jer aarde besteld worden op de R.-K. begraafplaats alhier. Dienstplichtige Nederlan ders in Z.-Afrika. Wij "lezen in do „Volkstem" yan 10 November „Volgens door den Consul-Generaal der Nederlanden te Pretoria ontvangen nadere instructie, behooren alle dienstplichtigen der militie en landweer hier te lande zich brj de gemobiliseerde krijgsmacht in Ne derland, aan te melden, me. uitzondering alleen van hen, in wier beschikking, waar bij hun toestemming wordt verleend om y.ich in Zuid-Afrika pp te houden, niet de verplichting is opgenomen om bij mobili satie van het leger of de landweer onver wijld naar Nederland terug te keeren. Alle ^dienstplichtigen wonlen ïh hun 'eigen be lang aangeraden, zich om inlichtingen te jvenden tot het naastbijzijnde consulaat." Geen passen aan Beigen. Volgens den Antwerpschen correspondent van het „Handelsblad" worden geen pas sen voor Nederland aan Belgen meer pi- geleverd. Alleen. Nederlanders en Duiischers kannen nog dergelijke passen bekomen. De verzekering door de autoriteiten gegeven kort na den val van Antwerpen, dat de bewoners steeds vrij Jin alle omstandighe den konden heengaan, wordt dus niet ver vuld. De Belgen mogen hun land niet meer verlaten. Vele teruggekeerde vluchtelingen yragen zich af waarom men, hun, toen zij nog veilig in Nederland waren, die belof ten is komen doen, en zij meenen nu dat dogenen, die argwaan bleven koesteren, gelijk hadden. Polsmoffen. H. M. de Koningin-Moeder, heeft aan het damescomité te Zeist, dat reeds sedert ge- ruimen tijd op aanvrage gebreide artikelen aan korpsen of afdeelingen van het leger heeft verzonden, voor dit doel duizend paar wollen polsmoffen doen toekomen. R oozenda alAn twerpen. Heden wordt de dienst RoosendaalAnti- werpen hervat De eerste trein vertrekt van Roosendaal 11.30 uur van. en de tweede 2.30 uur namiddags: Adressen van vluchtelingen. Men verzoekt ons mede tja deelen, dat te Roosendaal een volledige alphabetise he lijst is verschenen van aldaar ingeschreven, vluchtelingen, met vermelding vani herkomst en tegenwoordig adres. H,H. Burgemeesters, Poli tie'Vommissa- rissen, Comité's, enz., die deze lijst bij de algemeene verspreiding niet zouden hebben ontvangen, kunnten deze op aanvrage aan den Inspecteur van Politie te Roosendaal, kosteloos bekomen. Koning Albert Koning Albert van België heeft het vol gende telegram gezonden aan. den heer Camile Huysmans: Volksvertegenwoordiger Huysmans Belgisch gezantschap den Haag. De koning is zeer verheugd geweest in deze omstandigheden de blijken van. ver knochtheid te ontvangen, der senatoren en volksvertegenwoordigers wier viendelijko tolk Gij zijt, geweest. Z. M. dankt U allen hartelijk. Ingenblock1, Secretaris. Belgische vluchtelingen. Opdat het aan het Anhverpsch Centraal- bureel voor inlicthingen aan vluchtelingen mogelijk zal zijn een binnenkort verschij nende lijst van onbestelbare brieven aan Belgische vluchtelingen geadresserd, te doen toekomen, raadt 't bureel alle plaat selijke comité's ter behartiging van de ba- langen van vluchtelingen in Nederland ver blijvende, aan, de adressen hunner secre tariaten op te geven aan het filiaal Roo sendaal van het Antwerpsch Centraalbu- reel voornoemd. VLAARDINGF.N, 5 Dec. Naar wij ver nemen, zal bij de grondwerkers, die op het oogenblik in dienst der gemeente zijn, het z.g. premiestelsel ingevoerd worden, waardoor degenen, die flink aanpakken, fl.50 a f 2 boven het vastgestelde week loon kunnen verdienen. VLAARDINGEN, 5 Dec. Tot ons genoe gen kunnen wij mededeelen, dat tegen de algemeene verwachting in, een vijftal stoom schepen in orde worden gemaakt voor de wintervaart. VLAARDINGEN, 5 Dec. Bij de gehouden aanbesteding voor het maken van een ba salt-beton kademuur op paalfundcering, lang 40 M., was laagste inschrijver P. Both, alhier, voor f 8970. De gunning is aangehou den. 1 VLAARDINGEN, 5 Dec. Geslaagd zijn bij de examens vanwege de veneeniging van ieeraren, voor boekhouden de heeren G. Kornaat, G. F. Torn en J. „van der Windt, en voor correspondentie Duitseh de heer F. M. G. Parting, allen van hier. 0VERSCHIL, 5 Dec. De heer R. Goris, van hier, is geslaagd voor het examen boek houden, gehouden vanwege de vereeniging van leeraren. tfOVERSCHJE, 5 Dec. Tot ■wijkverpleeg ster der gemeente Utrecht is benoemd mej. (Oostindië. thans wijkverpleegster in dienst van het Groene Kruis alhier. STADSNIEUWS. Steuncomité Schiedam 1914. Velen zijn werkloos. Tal van gezinnen moeten geholpen worden. Veel geld is daartoe noodig! Geeft allen naar uw vermogen, groote en kleine giften worden dankbaar aanvaard. Wekelijksche bijdragen, al zijn ze nog zoo gering, worden gaarne afgehaald. Het adres van den penningmeester van het Comité is: A. L. Boot, N. Haven 83. I 1 V Aan de Burgerij van Schiedam! Toen indertijd een oproep werd gedaan voor kleeren enz., voor do Belgische vluch telingen, kwamen deze in ruime mate bij het comité in. Waar nu de koude dagen in aantocht zijn en bij velen onzer eigen in woners voor zich en hunne kinderen een te kort aan kleeren bestaat, doen wij thans voor hen een beroep op u allen en ver zoeken vriendelijk uw kleerkasten eens na te zien en datgene voor hen af tojzonderenji wat door u gemist zou kunnen worden. Waar het thans de nooden van onze eigen stadgenooten geldt vertrouwen wij dat deze oproep ook niet te vergeefsch zal zijn en in ruime mate uw giften door het comité Bureau Nieuwstraat no. 30, telefoon 319 in ontvangst genomen mogen worden. In de godsdienstoefening der Afd. Schiedam! van den Neder!Protestanten^ bond, zal morgen als spreker optreden de heer G. A. Lolcama, Ned. Hery. predikant te Bergen-op-Zoorni. l St -Nlcolaas. Vanmiddag omstreeks 314 uur trok St. Nicolaas, in vol ornaat, gezeten op een zwart paard en vergezeld door zijn zwarten knecht, langs de Hoofdstraat en door de Gorzen. Waarschijnlijk zal hij zijn tocht nog wel verder uitstrekken. i Gevonden voorworpen. Terug te bekomen aan het Commissariaat van Politie: Huissleutel, kinderportemonnaie met por tretjes, fluweelen ceintuur, hondenhalkband met penning, kinderwantje, damesportemon- naie met portretjes en mesje, zinken schoor steenkap, ook zrjn inlichtingen te bekomen over een bankbiljet in een tramwagen ge vonden. Bij de volgende adressen: Zwarte rozenkrans, E. J. Mulder, Broers- vest 49; een pakje witte zakdoeken, J. H. v. Hage, Verbrande Erven 11; bruinkleu rig biny-hondje, Martijnse, Glasfabriek „de Schie; goudknopje met -bloedkorale steen tje, G. C. v. Kersen, Bakkerstr. 21-8; pak gestripte tabak, Brugwachter Spoeling- brug; zilverbon, A. Leenhouts, Vijf Slui zen 102; kleerenhek, Wed. Erkelens, L. Kerkstr. 24portesmonoaie met flink bedrag, Wed. M. Vlug, Dam; bril, B. v. d. Kruit, Spoorstr. 8: paar verstelde schoenen, J. L. Bruns, Hoogstr. 174; portemonnaie met knoop, P. Poort, Laan 42; beursje met inhoud, J. Bergmans, St Anna-Zusterstr. 11; lederen muilkorf, A. Zwanborst, Sin gel 48. Springtij6 December namiddag. AGENDA. Eiken Zaterdag, Zondag, Maandag en Dins dag Schied. Bioscoop. 8 u. Voor stelling. Heden en volgende avonden. Casino, 8 u. Specialiteiten voorstelling. 5 Dec. Lokaal K. Kerkstraat 3, 8 uur. N. C. G. O. V. Gezellige samen komst 5 en 7 Dec. Tivoli Schouwburg. 8 uur. Operette Gezelschap Nap de la Mar. De b'oemelbaron. 6 Dec. Groote Schouwburg. 8 uur. (Kun stenaars van den Kon. Vlaamschen Schouwburg, te Antwerpen.) Ca- retate. (Hoogste Liefde). 6 Dec. Tivoli Schouwburg, 8 uur. Kon. Vereen. Ned. Toon. Haar groote dag. (Mevr. MannBouwmeester). 6 Dec. Groote Schouwburg, 2% uur. Eru- ditio Musica. 3e Pop. Namiddag- Concert Residentie-orkest. 7 Dec. Groote Schouwburg, 8 uur. Op standing. 8 Dec. Groote Schouwburg, 8 uur. Café'tjc. 11 Dec. Gr. Doelezaal, Rotterdam, 8 uur. Christ. Oratorium-Vereen. „Excel sior (B. Diamant). Der Fliegende Hollander (Richard Wagner). Slot- repotitie 10 Dec. 7V2 uur. 12 Dec. Odéon. Gymnasiastenbond. Soirée, ten bate van het Steuncomité- Schiedam, f 14 De. Odéonj, 8 uur. Kunst aan. het Volk. Cantate (Hoogste Liefde), door de Vereenjgdïe tooneelisten van den Kon. Vlaamschen Schouwburg te Antwerpen. Ingezonden Mededeelingen. Die stekende pijn in den rug komt van de nieren, welke onder het smalle gedeelte van den rug zijn gelegen. Doch rugpijn is slechts een der verschijnselen, andere zijn: waterzuchtige zwellingen, op geblazen oogen, gezwollen voeten, bezinksel in de urine, pijnlijke loozing, voortdurende aandrang', een onnatuurlijke vermoeidheid, prikkelbaarheid, buitensporige dorst, rheu- matischo pijnen in de armen, beenen of heupen, duizeligheid, hoofdpijn. Niet elke patiënt heeft al deze ver schijnselen, doch iedere lijder heeft er eenige, en de minste nier-aandoening is gevaarlijk) want noodlottige ziekten ont staan door het verwaarloozen van een nier kwaal. v Foster's Rugpijn Nieren Pillen regelen de goede werking der urine-organen, zij leiden de nieren zachtjes tot gezondheid terug en herstellen haar kracht tot het filtreeren van het bloed en het uitdrijven van het urine zuur en de urinestof, welke de oorzaak vormen van rheurnatiek, jicht, niersteen, niero-ntsteking, enz. Zij zijn het best be kende geneesmiddel togen blaasaandoenin- gen, cn zij voeren het overtollige water af hij Waterzucht. Te Schiedam, verkrijgbaar bij de h.h. Kappelhóff Hovingh. Toezending geschiedt franco na ontv, v. post wissel k f 1.75 voor één, of f 10.v voor zes doozen, Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voor- «üw. zien is van nevenstaand handelsmerk. RotterdamNeptunusDordrecht. Rotterdam: R. F. C.V. O. C. II. Gorcum: UnitasD. V. S. Afd. H. Rotterdam: Excelsior IIS. V. V. II. Schiedam: Hennes IIV. C. III. Vlaardingen: D. V. S. IIXerxes H. Afd. J, Rotterdam: De CouoordiaanHennes. Rotterdam: Fortuna—U. S. C. Rotterdam: U. D. I.Leonidas. Gemengd Nieuws. Ongelukken. Te Wolfaartsdijk is een 60-jarig voerman onder een kar, die van een dijk viel, ge raakt, terwijl de dissel hem de borst in drukte. De man was direct dood. &erfe en Schooi. Hoog er Onderwijs. Universiteit te Leiden. Bevorderd tot doc tor in de rechtswetenschap op stellingen, de heeren Th. A. Wesstra, en B. C. F, van den Berkhof, béiden geboren te Den Haag; doct.-examen wis- en natuurkunde, de heer Ch. H. van Os; examens volgens prtikel 135 der Wet op het Hooger Onderwijs, de heer H. Th. Greidanus. Gisteren is te Utrecht bevorderd tot arts de heer F. H. M. van, Zeeland, en tot tand arts mejuffrouw J. J. van Nieuwenhoven Helb'ach. Sport. Voetbal. Ned. Voetbalbond. Uit het wedstrijdpriogramma voor mor gen: Rotterdam: Sparta IIXerxes. Schiedam: S. V. V,—D, F... C II. Een Engelschman dooreen Duilschen krijgs raad veroordeeld. Naar de Berlijhsche bladen mededeelen, is de Engelsche krijgsgevangene Lonsdals door den Krijgsraad van de immobiele garde veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf wegens verzet en mishandeling tegenover een meerdere voor de verzamelde troepen begaan in het veld. Lonsdale lag in. hot gevangenen-kamp te Döberifcz. De gevange nen moeten daar beurtelings naar de tenten, waarin zij zijn ondergebracht op een. trom! pet-signaal zioh melden voor den arbeid. Toen den negenden November dit toeken gegeven werd, kwamen de gevangenen niet voor den dag. De onderoffficier gaf bevel alle tenten te ontruimen. In tent 5 kwam het itot een ernstige botsing tusscben do lieden van den landstorm en de gevangenen. Toen een officier door de tent ging, waarin 250 gevangenen lagen, en hun beval op te staan en aan te treden, klonken er van alle kanten spottende opmerkingen en het grootste gedeelte van de gevangenen, hield zich ziek. Een landweerman legde aan op| een, die weerspannig was, maar hij schoot niet, uit vrees een andjar te treffen Bij het naar buiten drijven van do gevangenen werd gebruik gemaakt van de geweerkolven. De beklaagde was nu Woedend voor een van, do landstormj-mannm gaan staan, had de vuist gebald en den man een stoot in do borst gegeiven en een tweeden, Oen slag in het gezicht^ die echter niet hard aan kwam. De onderofficier, die er intusschen bij gdkotnten was, trok zijn sabel en gaf den| vluchtenden aanvaller eenige houwen over den rug. Die Engelscliman ging nu van de oene tent naar de andere om zijn kameraden de wonden te laten zien, die hem met de sabel toegebracht waren. Den volgenden dag werd aan den gebeden troep straf op gelegd, omdat de dader zich niet gemeld had. Toen verklaarde Lonsdale de schul dige te zijn. i In de rechtszitting waarschuwde de voon- zitter de getuigen, dat zaji zich niet door linat tegen de Engelschen er toe mochten laten verleiden meer te zeggen, dan zij verantwoorden konden. De beklaag de zelf bekende de daad. Hij" verklaarde ook, dat hem de bepalingen voor het gte- vangenen(-kamp waren, medegedeeld. Het 0. M. wilde niet de hoogste straf, doodstraf of levenslange gevangenasstraff cisdien. on stelde voor de laagste straf, nl. tien jaao gevangenis. Zoo luidde ook het vonnis van den, Krijgst raad. f 1 I f Brieven uit de loopgraven. De stroom van brieven van het oorlogs terrein in de Engelsche bladen houdt aan. Een reverend, die aan het front is, schrijft over de ellende der gewonden, en vooral over de velen wier voeten in de oopgraven bevroren zijn. Niemand weet meer wat droge schoenen zijn; uit de loopgraven komen er massa's terug met bevroren voeten.van een regi ment 150 gisteren. Een soldaat uit het vreemdenlegioen ver telt het volgende avontuur: „Wij zaten met ons achten twee En eischen en C Russen in een verbreeding an de loopgraaf, waar een machinegeweei m was opgesteld. Wij losten elkander iedei uur af voor de wacht, naast de hut. Toei ik ongeveer 40 minuten gestaan had, barst ten met korte tusschenpoozen zes Duitseh, granaten boven mijn hoofd.ik ging pla, liggen, en werd overdekt met gruis en stee- nen. t „Kom toch binnen, kerel" riepen de anderen, die in de hut zaten, „hier is hel veilig." Ik wilde echter mijn uur op post blijven plotseling, twee minuten later, een slag en een akelig gegil.de hut was uit elkander geslagen door een granaat, en alle zeven holden zij in een verwarden hoop naar bui ten. Twee waren er dood, drie afschuwelijk verwond, en een aan beide oogen verblind. de niet getroffene snakte naar adem. Ik ge loof dat er een macht is die mij beschermt I' Nuttig werk der krijgsgevangenen in Duitschïand. Op de Liineburgerheide zijn. thans 60.000 krijgsgevangenen, Franschen, Beigen, En- gelschen en Russen bezig, om woesten grond te ontginnen, moerassen droog te leggen, enz. f Men is in Hannover zeer met deze gasten ingenomen, want er heerschte daar meestal gebrek aan werkkrachten. Men zag daar om altijd zoo veel mogelijk straf gevangenen voor het nuttige ontginningswerk te krij gen. Een voorbeeld van. deze kolonisatie-ar beid kan men in het district Neustadt be wonderen. Daar is men' bezig 2000 morgen broekland te cultiveeren en over 30 boerderijen te verdeden. Het gaat zeer practiseh toe. Voor de krijgsgevangenen worden barakken gebouwd, doch de ge vangenen bouwden die grootendeels zelf. Men bouwt ze zoo, dat de barakken later als veestallen en graanschuren voor de ko lonisten te gebruiken zijn. De nieuwe ko lonie, die haar ontstaan aan den wereld- oorlog dankt, zal den practisohen naam „Liehtenhorst" krijgen en men hoopt, als het winterweer gunstig is, het zoo ver tg brengen, dat reeds in de aanstaande lente de eerste bebouwing beginnen kan. Iri het gunstige geval verwacht men door den ar beid der krijgsgevangenen reeds a. s. jaar eenige duizenden 11 A. voor graan, en aardappelen teelt te winnen. De strijd om de loopgraven. Korporaal Philip, van het 24e regiment koloniale infanterie, heeft de militaire me daille gekregen, omdat hij, onder een hevig geweervuur, een -gekwetsten officier uit de vuurlinie heeft weggedragen en omdat hij, op patrouille zijnde, een vijandelijke troep, die sterker in aantal was, op de vlucht heeft gejaagd, waardoor een loopgraaf in handen der Franschen viel. Philip werd herhaaldelijk gewond,, liet zich eerst vier- en-twintig uur laler verbinden en weigerde uit de gelederen weg te gaan. Later werd hij zwaar gekwetst. Philip, zoo wordt in de Temps" ver teld, had van zijn kolonel bevel ontvangen 's nachts met 25 man 'n verkenningstocht te gaan doen naar den top van een heuvel, waar Duiische soldaten een loopgraaf aart het delven waren. Ilij moest probeeren er tot aan het aanbreken van den dag te blij ven en uit zijn oogen zien. Toen Philip met zijn mannen de heuveltop genaderd was, zag hij de Duitsche soldaten graven en een schildwacht liep een eind verder heen en weer. Philip verborg zijn man schappen in een boschje en drukte bun op het hart zich niet te bewegen en geen geluid te geven, wat er ook gebeuren mocht. Met één kameraad slechts verdween Plulip in de duisternis. Toen zij den schildwacht naderden, beval hij zijn maal linksaf te gaan, zich te verbergen en dan eenig leun te maken. Zoo gebeurde. „Werda!" riep de Duitscher, en keerde zich naar den kant, waar het geluid van daan kwam. l)at had Philip, die zich rechts had verborgen, ver wacht. Ilij wierp zich op den DuiUdicr en stiet hem tweemaal de bajonet in de borst. De man slaakte geen kreet en de op 20 meter afstands gravende Duiteche sol daten hadden niets gemerkt. Philip neemt nu do plaats in van den schildwacht, wiens mantel hij aantrekt. Ook zet hij den Duit- schen helm op en neemt het Duitsche ge weer in handen. Zoo stapt hij hoen en weer, af en toe het lijk van den Duitscher een eindje weg rollend, opdat de Duitsche sol daten het niet zien zullen. Weldra is de loopgraaf gereed en de Duitsche soldaten keeren naar de troep terug, niet zonder eerst een amicalen groet aan den schild wacht toegeroepen te hebben, die echter niet antwoordt. Als ze vertrokken zijn, holt Philip naar zijn manschappen terug en neemt met hen bezit van de loopgraaf. Maai bij het krieken van den dag komt cr een compagnie Beieren argeloos aangeloopen om zich in de loopgnuif te plaatsen. Toen ze op niet meer dan enkele passen afstands waren, openden Philip en de zijnen een meedoogenloos vuur op hen. Een groot aan tal sneuvelt terstond en als de overigen een aanval op de loopgraaf willen doen, worden ook zij voor het meerendcel weg gemaaid. De Beieren nemen vervolgens de vlucht op 18 na, di'e zich overgeven. In middels heeft het 24e regiment Franscho koloniale troepen het schieten gehoord. Het komt aangestormd, de kolonel voorop. JPhilip loopt hem tegemoet. Kolonel, zegt hij, mag ik het genoegen hebben u deze loopgraaf aan te bieden; het is de loopgraaf op den top. U kunt zich van hier af, beter dan ik, rekenschap geven van de stelling der Duitschers. Kostbare tabak. De oorlogscorrespondent van de „Berliner Börsen Courier" op het Westelijk oorlogs terrein vertelt: j In een ver vooruitgeschoven loopgraaf in het Argonnerwoud was al veertien lagen lang de tabak heel schaarsch ge worden en ten slotte was er niets meer te t'ooken. Wie een sigarenpeukje vond, ichtte zichzelf den koning te rijk, als hij lit 's nachts op eenzamen post uit zijn abakspijp kon oprooken. Ten slotte waren er ook geen peukjes meer te vinden. Toon le nood van de rookers zoo hoog gestegen was, verscheen in de loopgraven een officier van gezondheid, die uit het etnp- pengebied kwam en een goed gevuldeu sigarenkoker meegenomen had. Die was natuurlijk al lang leeggeplunderd, toen de medicijnman in de voorste loopgraven uinkwam. Hij had nog slechts een enkele sigaar over, die hij zelf had willen behou den, maar door den heerschenden nood bewogen, deed hij ook daarvan afstand. Nu was er echter een moeilijkheid: vier dappere luitenants hadden tegelijkertijd gesolliciteerd naar de onbetaalbare heer lijkheid. ïfu moest het geluk beslissen. De sigaar werd plechtig op een bord midden op tafel neergelegd en door een skatspel zou uitgemaakt worden hoeveel trekken iedere eandidaat moebt doen. Toen het spel op zijn eind liep, werd een der gelukkigen, die vijf trekken ge wonnen had, plotseling opgeroepen om dienst te doen bij den waarnemingspost voor het. geschut. Met een wcemoedigen blik op de sigaar, nam hij afscheid, vast overtuigd, dat de anderen hem slechts de asch zouden overlaten. Toen hij echter eenigen tijd in booze stemming over de onrechtvaardigheid van het lot op zijn post had doorgebracht, kreeg hij te mer ken, hoe edel zijn kameraden waren. Er verscheen een ordonnans met de branden de sigaar, die op militaire wijze rappor teerde: „Luitenant heeft vijf trekken te goed aan de sigaar." Toen zijn vijf blauwe rookwolkjes om- i Afd C. i i

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2