De oorlog. 67"e Jaargang Dinsdag 8 December 1914 No, 14702 Koning zijn. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingenfl. 1.23, franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven biervan zijn gratis aan het Bureau te hekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. BUITENLAND. Schiedam, 8 Dec. 1914. Tan liet Westelijke front 3D)o toestand. Het officiëele Fransdie communiqué van gistermiddag 3 uur luidt: Onze aanvallen pp de weinige loopgra ven, die do Duitschers op den linkeroever van het Yserkannal nog bezet houden, wor den voortgezet. Van het overige front is niets nieuws te melden, behalve dat onze artillerie aan merkelijk beter werkt dan die van den vijand. De strijd aan de Yscr. De correspondent van de „Tijd" te Duin kerken gelooft niet, dat binnenkort een groote slag in. Vlaanderen zal worden ge leverd. Hij schrijft: „Uit Holland worden geruchtmakende be richten naar hier geseind over een grooten slag, die in Vlaanderen aanstaande is. liet do grootste beslistheid schijnt in Holland- sche bladen beweerd te worden, dat een nieuwe geweldige strijd gaat volstieden wor den aan de Yser, Ik geloof me niet schuldig to maken aan te stoute voorspelling als ik deze berichten durf tegenspreken. In de eerstkomende dagen is geen beslissing te wachten 1 Vóór enkele dagen beschreef ik reeds hot veranderde karakter van den Yserstrijd, en in mijn laatste schrijven deed ik uitkomen, hoe alles er op wijst, dat thans binnen de eerstvolgende dagen geen geweldig tref fen verwacht mag worden. Wel werden vijan dige troepenverplaatsingen voltrokken, doch meer en meer blijkt, dat cr in België vele schijnbewegingen worden uitgevoerd om de verbondenen bezig te houden. Het artillerie duel is nummer één thans. Do veranderde weersgesteldheid heeft onzen vliegers gelegenheid gegeven de vijandelijke stellingen goed lo verkennen en de zware kanonnen der verbondenen, wier stellingen thans uiterst sterk zijn, brengt den vijand zeer veel schade toe, en deze kan zijn zwaar geschut wegens de inundatie niet vol doende naar voren brengen." I Een oorlogscorrespondent van de „Daily Mail" vertelt van den aanval, Vrijdagoch tend door de Duitschers bij Pervyse op de Fransche stellingen ondernomen. De Duit schers zijn met vlotten, waarop ze ma chinegeweren hadden, geplaatst, liet onder» geloopen terrein overgestoken, terwijl in fanteristen achter do vlotten aan door het water waadden, waarin ze soms tot hun hals wegzakten. Bijna hadden zij de Frau- schen overrompeld, maar een schildwacht, die eerst in de meening verkeerd had dat er yee door het water kwam plassen, be merkte bijtijds het gevaar en toen is er op den dijk een vrceselijk bajonctgevecht gele verd, waarbij de meeste Duitschers, e enige door COLETTE YVER. Geautoriseerde vertaling van W. E. P. 51) 'l, Gemma was trotsch op haar eenvoud en zei heel ernstig: „Nu, juffrouw Kersberg, u ziet hoe we hier leven, u kunt getuigen, dat geen we ver uit de voorstad vanavond goedkooper maal heeft gehad dan. wij." Maar Clara, die anders zoo ernstig was, leefde nu langzamerhand in een roes van bekoring; zij raakte nauwelijks aan de _ge- jiechten; zij ademde de geuren der natuur in; de loomheid van den avond overmees terde haar, zij sliep1 half. Wanneer de ko ning het woord tot haar richtte, schrikte zij op alsof zij juist wakker werd. Het ge- spneic liep over allerlei en werd op juch- tigen toon geroerd. Bertie on Wanda za ten naast elkaar, maar zwegen beide. De tafel werd lang gerekt. iOp zekeren avond kwam de maan aan den kristalheldcren hemel op, juist boven den donkeren kruin van een ceder. De aarts hertogin, in oen eenvoudige linnen japon, stond ,van talel op ©n ging naar het ter ms, (waar men het donkere loof zacht «een en weer zag bewegen in zilverachtigen glans. Zij leunde tegen de balustrade en wenkte Clara, die onmiddellijk naar haar we kwam. De oogen van het jonge meisje hadden dien avond een sombere, dreigende uitdrukking, in haar blik lag wantrouwen en hardheid. Zij" zei tegen Clara: 1 „Ik heb' een inval. Ik wil een wandeling riet u maken in den maneschijn." I .Clara herinnerde zich, dat zij die uitdruk- honderden volgens den correspondent, zijn omgekomen, terwijl slechts ©en klein troepje er in. geslaagd is, weer over het water de eigen stellingen to bereiken. Tezelfdertijd ongeveer is liet hevig ge vecht geleverd te Merckem, een mijl of 4 ten oosten van den weg die Jeurne en Yperen verbindt, hij het z.g. veerhuis, een overblijfsel uit de dagen toen de 'brijg over het Yscrkanaal er nog niet was. De Duitschers hadden het Veerhuis versterkt. Daarentegen was de brug door geen van beide partijen bezet, en. ze jiteef onge schonden, daar beide partijen hoopten er later nut van te kunnen hebben. Vrijdag ochtend hebben de Franschen met 400 man vrijwilligers, waaronder 100 man Afrikaan- sche troepen, een aanval op het veerhuis gedaan van de zijde der brug. Onder een vreeselijk vuur uit de machinegeweren stormden do Franschen de "brug „over. De Duitschers waren genoodzaakt Zieh in bet veerhuis zelf terug te trekken, doch de deuren werden opengebroken, Oen verwoe de worsteling volgde en ten slotte worden de Franschen meesteir van het buis. De Franschen beheerschen nu de brug en kun nen te allen tijde het kanaal over. Yan het Oostelijke front Detoes'and. Ilct Oostenrijksehe communiqué van gis termiddag meldt, dat lie stnjd om de beslissing op het Ituss ache oorlogs- tooneel duurt voort. De O o-1 en rijk.se h-11 o 11- gaarschc cn Duitsrhe troepen hebben in de streek ten zuidwesten van Petrokow de over Nowo Radomsk noordwaarts opdrin gende Russische strijdkrachten teruggesla gen. In West Galicië zijn eveneens belangrijke gevechten gaande. Een beslissing is daar nog niet gevallen. De O.-II. en de Duitschc troepen hebben daar Zondag weer 1500 Russen gevangen genomen. (JJjj het over seinen van het vorige communiqué was weggevallen, dat de Oostenrijkers cn Duit schers in Galicië Zaterdag 2200 Russen gevangen namen.) In de Karpathen duren de gevechten voort. Op verscheidene punten hebben de Russen sterke strijdkrachten weer over de bergkammen teruggetrokken. Do correspondent van den „Berl. Lokal- Anzeiger" meldt uit het Oostenrijksch-IIon- gaarsche oorlogsperskwartier De toestand op het noordoostelijke oor- logsterrein wordt mij' van bevoegde zijde 05) de volgende wijze geschilderd In Russisch-Polen zal vermoedelijk het lot Van den Veldtocht, zoo niet van den geheeïen oorlog worden beslist. De groote slag in Congres-Polen is tot stilstand geko men, zoodat de .geweldigeslag, welken Rusland aan de bondgenooten dacht toe Ic brengen door hun stellingen te doorbreken, als mislukt kan worden beschouwd. De operaties van de Russen wijzen er zelfs op, dat zij van hun voornemens om door te breken liebbcn afgezien. king van haar oogen meer gezien en die stom meer gehoord had. Dat was geweest op den morgen, dat Wanda zich voorgoed aan de omhelzing van den armen prins Géo had ontrukt. Een aandoening, die zij tot nu toe niet gekend had, bewoog haar tot een leeder medelijden; en hartelijk zei ze: „Alles Wat u vilt, lieve Hoogheid." „.Ta," zei Wanda gebiedend, „maar we zullen niet alleen zijn." En zij riep: „Bcrlie. Een lichte ontsteltenis voer door het ge zelschap, want het was voor het eerst, dat zij den hertog vertrouwelijk bij zijn naam noemde. Hij stond op. „Bertic," zei ze tegen hem, „kom mee; ik wil, dat we met ons drieën een poëtische wandeling maken." Het was alsof de bittere, vreemde loon dezer woorden den lersclien prins striemde. Zijn gelaat verwrong. Wolfram, die aan tafel was blijven zitten en een sigaar had- opgestoken, draaide zich om cn keek lan gen tijd deze vreemde groep na, die lang zaam wegwandelde. Eerst sprak geen van de drie. De aarts hertogin liep tusschen den Ier en do ge leerde in, met gebogen hoofd en haar ge laat had die gesloten uitdrukking, die zij alleen had, wanneer zij slecht gehumeurd was, en waardoor zij veel ouder leek. Rondom hen strekte het park zich uit in den helderen maneschijn; duizenderlei in secten vervulden de lucht met hun melan choliek gezoem., Een oogcriblik richtte liet jonge meisje het hoofd op en zei: „Luister eens: zingt de nachtegaal niet? Ik wou daarheen gaan, waar de nachte gaal zingt." „De nachtegaal zingt niet meer in dezen Ifoc de operaties zich verder zulten ont wikkelen hangt van de wederzijdse!!© krach tverhoudi ngen af en daarover is van te voren geen Oordeel te vellen. De Oosten rijksch-Hongaaxsche strijdkrach ten in West-Galicië hebben ©enige opera ties ondernomen, die tot een gunstig ge volg hebben geleid bn daardoor zijn de Russen ook daar tot het defensief genood zaakt. In de Karpathen w-orden ditmaal ern stiger gevechten geleverd dan gedurende den eersten Inval der Russen. In verband met het oorlogvoeren in een bergstreek en in wintertijd wordt er met afwisselend geluk gestreden. Men koestert veel ver trouwen op een bevredigenden afloop. Voor Przemysl is het rustig. De bezetting van Lodz. In de Duitsche bladen wordt nog gemeld, dat de Duitsche troepen Zondag hun in tocht in Lodz deden, dat zij geestdriftig door do bevolking werden ontvangen en dat zij op de Russen een enormen buit hebben veroverd. Do militaire gouverneur, dien de Duitschers te Lodz hebben aange steld, heeft naar Berlijn geseind, dat de stad ondanks het hevige gevecht slechts weinig schade heeft geleden. Een Duilsch bestuur is er reeds ingesteld. De „Lokal Anzeiger" schrijft over de in neming van Lodz: Het bezit van deze groote fabrieksstad is, in tegenstelling met rle be zetting in de eerste weken van den oor log, thans eerst na harden strijd geschied. Daarom zal ze thans ook met vaste hand in bezit worden gehoi m. Het „Berliner Taböhlatt" zegt: Het ope ratieplan van Ton Hindenburg is gelukt en wederom moeten we constateeren, dat het Russische krijgsplan volkomen heeft gefaald. Wanneer men het geheelc ge vechtsfront van dc streek ten Noorden van Lowiez tot aan den bovenloop van de Weichsel in de richting KrakauTarnow beschouwt, kan men zeggen, dat er bij Lodz een overwinning is behaald, die in haar strategische uitwerking als een door braak mag worden gekenschetst. Met be slistheid kan men haar echter pas zoo noemen, als zich aan den Russischen terug tocht een Duitsche vervolging aansluit en hel zegevierende Duitsche centrum dan sterk genoeg blijkt om legen het Noordelijke en Zuidelijke deel van het doorbroken Russi sche leger met kracht op te treden. Deze mogelijkheid ligt echter voor de hand, ze is om zoo te zeggen de bekroning van ïlin- denburg's veldtochlplnn, dat zich steeds met groote lenigheid naar eiken toestand heeft weten te richten. Bleek aanvankelijk uit het vooruitdrin gen van onzen linkervleugel, na de zege pralen bij Kutno, Plolzk en Lowiez de be doeling om een beslissende omsingeling van den Russischen rechtervleugel uit te voe ren, later schijnt het meer doelmatig te zijn tijd," zei hertog Bertie. Wanda glimlachte ironisch cn zei „Dat had ik wel kunnen vermoeden. La ten we dan het pad rond den vijver ne men." Het pad was heel smal. Men moest er achter elkaar loopen. De aartshertogin liep vooraan, zwijgend. Clara, die achter haar liep, hoorde haar tergend, om den hertog onaangenaam te zijn, het oude, hartroe rende liedje neurieën: L'ami de mon cocur est parti sur la mer, Etoile scintiliante qui Ie regardes, Pourquoi semblcs-tu pleurer cc soir? Het was duidelijk te zien, dat de geheim zinnigheid van den nacht, de pracht van do natuur, de zoele atmosfeer hun invloed deden gelden op dit zenuwachtige, harts tochtelijke wezentje. Zij verlangde geheel te leven zooals zij zich altijd gedroomd had; zij dacht aan Géo's omhelzing; zij leed. Links glansde het water van het meer in het zilveren maanlicht; rechts waren dichte rhododendronslruiken vol groote, bleeke bloemen en het gras van den oever, dat dien morgen gemaald was, verspreidde een frissciien hooigeur. Op deze plaats voerde het pad over een kleinen heuvel vink aan den waterkant en heel smal; in de duisternis was deze plek bijna gevaarlijk. Hertog Berlie zei met zijn gebiedende stem „"Uwe Hoogheid moet hier voorzichlig zijn 1" Wanda draaide zich om en zei met een kwaadaardigen glimlach „En wat zou dat?" Zij waren op den top vau den heuvel gekomen. Het water klotste onder hen tus- gebleken om tegenover de Russische opera ties een doorbraak in grooten stijl te be proeven, en wederom blijken ook hier weer het snelle inzicht en de bliksemsnelle dis positie, die het succes van Von Hinden burg verzekeren. Daarom behoeven we ook heelemaal niet te twijfelen aan den afloop van de volgende krijgsverrichtingen en mis schien van het slotbedrijf: het oprollen en het uit elkaar slaan van de Russische hoofdmacht. In de Karpathen. Uit het Oostenrijksehe oorlogskwartier wordt aan de Boedapesler „Az Est" ge meld» 1 Het aantal Russen, dat de Karpathen is binnengedrongen, is niet zoo groot als te voren is beweerd. Het zijn ook geen sol daten van het actieve leger, maar van de reserve. Vandaar ook het groote aantal ge vangenen, in handen der Oostenrijksch-Hon- gaarscbe troepen gevallen. De gevechten waren meest, uithoofde van het bergachtige terrein, schermutselingen, en niet van beslissende bcteekenis. Opmerkelijk was, dat de Russen niet meer, zooals vroeger, zooveel munitie ver morsten. Naar 't schijnt, ondervindt de aan vulling van munitie, vooral voor het zware geschut, groote bezwaren. De „Vossische Zeitung" verneemt uit Weenen D« pogingen van de Russen, om zuide lijk van Krakau door to dringen, zijn door het leger van Borojewils afgeslagen. Den laats ten aanval beproefden zij bij Nowi- tary, doch ook deze is geëindigd met de vernietiging of gevangenneming der Rus sen. Van Russische zijde. Het Russische gezantschap te 's-Graven- hage meldt naar aanleiding van de berich ten, die do Duitschers verspreiden over het aantal door hen gemaakte gevangenen en den door hen gemaakten krijgsbuit, dat deze slechts onder voorbehoud dienden te worden aanvaard, en het vervolgt: „Het aantal gevangenen, dal de Duit schers beweren op het een of andere punt op den vijand gemaakt te hebben, wordt van den eenen dag op den anderen groo- ter. Zij beweren dat het Duitsche leger geen enkel stuk geschut, geen enkele ge vangene verloren hoeft sedert loet den door tocht gevonden heeft, welke het in staat stelde te ontkomen aan do omsingeling welke het leger in de streek van Brezini Strykow bedreigde, terwijl wij alleen reeds in den omtrek van Brezini 23 Duitsche ka nonnen en 'n groote hoeveelheid schietvoor raad hebben buit gemaakt. Op één enkelen insch rij vin gs staat van krijgsgevangenen tel len wij, na deze gevechten, meer dan tien duizend. Voorts ontdekt men geleidelijk ka nonnen en leger-voertuigen, welke door de Duitschers op hun terugtocht in do b'os- schen zijn achtergelaten. Dp hun terug- sc-hen een gewirwar van waterplanten, do aartshertogin trapte met de punt van haar schoentje den zandigen rand af, die steeds verder afbrokkelde. De hertog keek naar haar met een eigenaardige uitdrukking op zijn gelaal. Zij begon weer, terwijl zij liet gevaarlijke spelletje nog gewaagder voort zette „Ja, al verdween nu zoo'n onbetecke- nend iets als ik ben vanavond in dit gat, wat zou er dan nog aan verloren zijn?" Clara pakte haar heftig in den arm in een plotselingen schrik voor een beeld, dat zij in gedachten meende te zien. De hertog keek zwijgend naar haar. Zij stond boven het zilveren water, bleek en slank als een elf. Het maanlicht omstraalde het fijne hoofdje; haar voorhoofd was als uit mar mer gehouwen en scheen dien avond nog hoogcr dan gewoonlijk, haar oogen had den een schittering van twee edclsteenen. En de man naast haar met zijn ondoor grondelijke natuur hield de lippen opeen geklemd, hij wist, dat hij binnenkort dit wilde hoofdje tusschen zijn handen zou kunnen nemen en dat hij meester zou zijn van dit leven. Terwijl Clara, tot nu toe steeds geleefd had in scheikundige labo ratoria, had hij zijn bestaan geleid diep in het reusachtige laboratorium, dat men politiek noemt; daar had hij al zijn krach ten aan gewijd en nu was hem het lief ste meisje tot vrouw beloofd en hij zag haar sidderen, lijden, zweven tusschen den dood en de ontroerende natuur van een zomernacht. „Wanda," zei hij met een stem, die nie mand ooit van hem had gehoord, „je hebt geen vijanden hier, waarom spreek jo zoo?" 1 „Ach!" zei ze, nu weer met haar ge- tochtsweg naar Strykow is de opeenhóoping van Duitsche lijken van dien aard, dat de geheele plaatselijke bevolking, Onder lei ding der politie, meehelpt aan het. be graven van al die dootlen. „Verscheidene Duitsche divisies, onder welke sommige van de keizerlijke garde, hebben, bij het zich loswerken uit de bo venvermelde insluiting "door .le IlusMsche strijdmachten, zoodanige verliezen geleden, dat zij sedert dien verdwenen zijn van het front van den steeds voortdurenden veld slag. oor een onpartijdig oordeel kunnen deze weinige gegevens tot voorhenting strekken," Oostenrijk en Berrie. De Oostenrijksehe op mar s ch. Het officiecle Oostenrijksehe legerber.'cht van gisteren meldt: De uit de inneming van Belgrado voort vloeiende operaties vorderen "thans een an dere groepeering van de Oosten rij kadi lton- gaarsclie troepen. Bijzondei heden daaioni- trent leenen zich natuurlijk niet tot open baarmaking. Van Servische z ij d e. Het persbureau le Nisj deelt d.d. Zon dag mede, dat de Serviërs over het ge heele front zegevierend zijn opgetreden. Overal zijn de Oostenrijkseh-Hongaar-eli© legers teruggeslagen. Er zijn twee hoofdoffi cieren, zestien officieren,en 2100 man troe pen van de Oostenrijkers gevangen genomen en er is een groole oorlogsbuit gemaakt. 't Persbureau meldt voorts, dat er vier Oostenrijksehe batterijen veroverd zijn, en verder dat de oudste zoon van den voor zitter van do Skoepsjtina, Nikoüts, gesneu veld is. Den 30sten November meldde de cor respondent van de „Times" le Kragoeje- wats, dat de oorlog in Servië liet karak ter van een belegeringsoorlog heeft aange- nogen, die ook den strijd op de overige oorlogsterrcinen kenmerkt. Uit MonteiU'gro. Volgens oen Reuler-lelogrnm uil Pclro- grad, heeft de koning van Montenegro aan de „Birsjewia Wjedoinosti" geseind, dat een derde van zijn leger op hot slagveld ge sneuveld is. Toch zullen de Montenegrijuen voortgaan hun land le verdedigen en 's vijands gebied aan te vallen. De koning voegt nan deze mededeoling |oe, dal dc middelen van Montenegro uitgeput zijn en dat het dankbaar zal zijn voor hulp in geld of in nalura. Turkije In de 11 K aukasu s. Uit hot Turksche hoofdkwartier werd gis teren gemeld: In do streek van Adjara hcl/bon onze troepen opnieuw mot succes gestreden le gen de Russen. Deze maakten gebruik van. dumdumkogels. Wij 'hebben kanonnen, een menigte bommen, wapens en munitie buitgemaakt. wone zachtheid, „je moet mij maar ver geven, maar ik hecht zoo weinig aan het leven „Denk je," voegde hij er heel zacht aan too, „dat je van geen waarde bent voor iemand, die ook oenie recht heeft op je ziel?" Op haar beurt keek zij hem verwonderd aan. Zij zag in zijn trekken een ontroe ring, die zij niet verwacht had; do man, die van zijn studeerkamer uit koud ge bood over hongersnood of overvloed, die bevel gaf oproerlingen neer le schieten, die zijn oordeel opdrong aan de gerechts hoven, die gevangenisstraf en doodstraf kon opleggen, die man kon dus soms ontroerd zijn De hertog wendde zich tol Clara: „Juffrouw Hemberg, zij houdt zooveel van u, zegt u haar, dat zij hier vanavond geen vijand heeft." „Ik weet wel, dat ik geen vijanden heb," zuchtte Wanda doodop niet gewrongen han den, „maar ik ben zoo bang voor liet leven Clara en dc hertog keken elkaar aan beiden hadden medelijden met dit arme kind, dat opgeofferd werdzij begrepen elkaar. Maar Clara, met baar teer, fijnge voelig hart, had ook medelijden met deze ondoorgrondelijke persoon, die bel geluk zag. Niemand kon ongevoelig blijven voor slechts als een luchtspiegeling voor zich een meisje als Wanda: nu wist hij, dat zij eenmaal hem zou tocbehooren, maar dat zij liever had willen sterven. (Wordt vervolgd)s SCHIEDAMSCH

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1