Diverse berichten BINNENLAND. STADSNIEUWS. V Kerk en School. Landbouw cn Veeteelt. tüeraengd Nieuws. viërs Malven en Suhber bezetten., J>© Oosten rijkers moesten in noordwestelijke richting vluchten, daarbij hun dooden, getworden en anrrnumtievoorraden achterlatend. Voorts werden er gevangenen, gemankt en voor raad? magazijnen veroverd. De Oostenrijkers worden vervolgd en wel zoodaning dat hun geen tijdt wordt gelaten nieuwe posities in te nemen of nieuw© verschansingen te maken. Uit verdere nieJcdeelingen blijkt dat de Serviërs 3000 gevangenen maakten en oen groote hoeveelheid oorlogsmateriaal ver overden. v Hulp aan Serriië. De „Potereburger Kurier" schrijft aan het slot van een beschouwing .over den, toe stand in Servië „onwillekeurig, als wijden toestand van onz© broeders en, hondge ld oo ten nagaan, komt de wensch in ons op, onze verwondering uit te drukken,, dat er niets is gedaan om hen te redden". De „Times", die dit meedeelt, schrijft er als opschrift boven: „Rusland wenscht Servië tö helpen." v Bu 1 garije en Roemenië. De correspondent te Sofia van de „Kólni- sche Ztg." seint, dat berichten over onder handelingen van Bulcarijc met Roemenië onjuist zijn. De betrekkingen van Bulgarije en Roemenie staan nog steeds onder den invloed van de medio October door Roeme nië en Griekenland afgelegde verklaring, dat beide landen het niet lijdelijk zouden aanzien als Bulgarije een inval mocht on dernemen in Servisch Macedonië. Roeme nië heeft ook na de bereidverklaring van Bulgarije, om voorgoed af te zien van de Dobroedzja, zijn standpunt niet gewijzigd. Radoslawef, de Bulgaarsche minister-pre sident, lieefl in een vergadering van de meerderheid van het Sobramé, gezegd, dal naar zijn inzicht niet voor het voorjaar een verwikkeling kon ontstaan, die Bulgarije aanleiding zou geven, zijn onzijdigheid te laten varen. Perzië blijft neutraal. Het Perzisch gezantschap te 's-Graven- hago 'heeft van prins Maos Soltar.eh, mi nister van buitenlandsche zaken in Perzië, het volgend telegram ontvangen „Gisteren, 7 December, is het Madjless (Perzisch Parlement) met groote plechtig heid geopend door den Sjah. in tegenwoor digheid van het corps diplomatique, do geestelijkheid en de voornaamste personen en waardigheidsbeklecders van het keizer rijk. In den aanvang der troonrede werd de in- en uitwendige toestand van het keizer rijk besproken en daarbij vooral de nadruk gelegd op de onzijdigheid van Perzië in den tegenwoordigen oorlog. „De betrekkingen met alle vromdc mo gendheden" zoo wordt in de troon rede verklaard „zijn van den meest vriendschappelijken aard. De taak van regeering en parlement zal vooral zijn om de meest ernstige pogingen aan te wenden tot verbetering en consoli deering van den financicelen toestand des rijks. De noodige wetten zullen ook worden ingediend ter verzekering van de ontwik keling en den vooruitgang van hef land." Een onbloedige Kerstmis? De Paus heeft aan de staatshoofden van de oorlogvoerende naties de bode gericht om ter eere van de christelijke vredesge- dachte op Kerstmis een wapenstilstand van één dag te sluiten. Consulaire dienst De waarnemende consul der Nederlanden te Port-Said, de heer G. PI A. RousseL heeft die stad verlaten. De waarneming van het consulaat is gpgodragen aan, den heer W. Wellis1, aan wren in de Nederiand- sche taal kan worden geschreven. (Stct.) Audiënties De gewone audiëntie van den, minister van binnenlandse]:© zaken zal op Zater dag 12 dezer niet plaats hebben. Opening der Ainsterdamsche Beurs. Naar de „Tel." verneemt, moet de regee ring plannen, in overweging hebben ge nomen, oin de beurs te Amsterdam begin Januari te heropenen. Het plan,, om de prolongaties to eontinuecren. tot een lialf jaar na het sluiten van den, vrede, zal waarschijnlijk worden doorgevoerd. Postvervoer Schoonhoven. Mei. ingang van 1G dezer zal van den spoorweg van Schoonhoven naar Gouda oor postverkeer gebruik worden gemaakt, lu het postvervoer met Schoonhoven wordt daardoor een aanmerkelijke verbetering ge bracht. Ook de postgemeenschap met Am- xnerstol, Bergambacht en Stolwijk wordt door de ingebruikneming van den nieuwen spoorweg voor het postvervoer zeer ver beterd. Dienstkleeding Post- en Telegraafdienst. De dienstkleeding mag door het uniform- dragende personeel bij den post- en tele graafdienst zonder beperking, zoowel in als builen dienst, gedragen worden. De bijwo ning van vergaderingen, het medeloopen in optochten, enz., in uniform, is aldus voortaan toegestaan. Pluimveehouderij. Onder voorzitterschap van den heer D. Swagemakers uit Tilburg, is gisteren te Utrecht een algemeene ledenvergadering ge houden van de Yereeniging tot bevorde ring der pluimveehouderij en tamme konij nenteelt in Nederland. In zijn openingswoord sprak de heer Swa gemakers, ondervoorzitter der V. P. N., de hoop uit, dat de leden niet te diep zouden ingaan op de verschillende kwesties welke ter sprake zouden komen, daar deze meest waren voorbereid door den afgetre den voorzitter. Met het oog op de tijdsom standigheden zag spr. af van het houden van een uitvoerige openingsrede. Medegedeeld werd. dat de heer Sehuyle- man. de algemeeno secretaris, tegen 1 Ja nuari a.s. ontslag had gevraagd. Besloten werd hem dit eervol te verleenon. Mede werd eervol ontslag verleend aan den heer Sprayt als redacteur van het orgaan. Hem werd dank gebracht voor de voortreffelijke wijze, waarop hij het orgaan heeft gere digeerd. De onder-voorzitter deelde vervol gens mede, dat de lieer F. E. Posthuma door zijn benoeming tot minister van land bouw, nijverheid en handel zich genood zaakt had gezien als voorzitter te bedan ken. 1 In de gisteravond gehouden bestuursver gadering heeft de heer Posthuma van het bestuur afscheid genomen en verzocht op de veigadering toch vooral aan te dringen op het behouden van den ouderlingen vrede. Spr. stelde voor, den heer Po?ihnmu tot cere-lid van de V. P. N, te benoemen Hiertoe werd onder luiue instemming met algemeene stemmen besloten. De heer V, R. Y. Croesen, te 's-Graven- hnge. werd daarop met algemeene stemmen tol voorzitter gekozen. Tot algemeen secre taris werd benoemd de heer ,T. Bayer te Bu'-sum. Deze nam onder dankbetuiging voor het in hem gestelde vertrouwen, zijn benoeming aan. Nederland en de oorlog Noderl. Roode Kjruis, k rij ggev a n,genen en ge i nter neejrden. Het Stbl. 546, bevat een Kon. besluit van den 27ston November, strekkende tot aanvulling van het Kon. besluit van 19 Maart 1913 (Stbl. no. 113), houdende rege ling van do vrijwillige hulpverleening aan zieke en gewonde personen., behoorende tot de legers of vloten van oorlogvoerend© mogendheden, ondermeer met bepalingen tot voorziening in de hulpverleening en inlichtingsdienst ten, aanzien van krijgs gevangenen en, geïnterneerden. Hierbij wordt overwogen, dat het aan beveling verdient aan het informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis voor zieken en gewonden, ook op te dragen do hulpverleening en inlichtingsdienst ten aan zien van krijgsgevangenen en geïnterneer den. v Artikel 3, 1 b, wordt gelezen als volgt: b. do noodige voorbereidingen te treffen,, om ten tijde van oorlog vertrouwd en ge oefend personeel, geneeskundige inrichtin gen en doelmatig transport- en, verpleginp- materieel beschikbaar te kunnen stellenen een informatiebureau voor zieken en, ge wonden in werking te kannen doen treden, welk bureau dan tevens werkzaam zal zijn als Bureau van Inlichtingen, voor krijgs gevangenen en, geïnterneerden en belast zal zijn mot hot verstrekken van hulp aan, dezen, een en ander overeenkomstig de Wet ten en gebruiken van, den oorlog te land, vastgesteld bij het Haagsche Verdrag van 18 October 1907, hekend gemaakt bij Kon. besluit van 22 Februari 1910 (Stbl. no. 73). Artjikel 3, II L>, wordt gelezen als volgt: In werking te brengen, en te houden een Informatiebureau voor zieken en gewonden, levens Bureau van Inlichtingen voor krijgs gevangenen en, geïnterneerden en belast met het verstrekken van hulp aan dezen,, oen en ander overeenkomstig de artikelen 14 en 15 van het Reglement lxjtreffen.de de wetten en gebruiken van, den oorlog ito land, vastgesteld bij het Haagsche Verdrag van 18 October 1907, bekend gemaakt bij Kon. besluit van 22 Februari 1910 (Stbl. no. 73). i Aan artikel 6 wordt toegevoegd een derde alinea, luidende: De cereleden der Verecniging worden door Ons benoemd op voordracht va,n het hoofdco'mité. Na artikel 17 wordt aan het Kon. besluit van 19 Maart 1913 (Stbl. no. 113) toege.- voegd: v Artikel 18. Door Ons wordt aan het hoofdcomité van de Veroeniging het Neder landsche Rooi© Kruis de bevoegdheid ver leend voor belangrijke diensten, in of jegens de Verecniging bewezen een. zichtbaar te dragen „Kruis van Verdienste", of eem „Medaille van Verdienste" te verkenen,. D<o kosten hieraan verbonden komen ten laste der Veroeniging. Nederland en de Belgische vluchtelingen. Onder den titel „Reis door Holland. De grooto gastvrijheid van een klem land", heeft de heer Alexander Sacco in de„Gior- riale" van Turijn, van den löen November j.l., een artikel gepubliceerd, dat geheel als tegenhanger is te beschouwen van de ongunstige, reeds door Italië's, gezant in Nederland, tegengesproken bcoordecling van de behandeling der Belgische vluchtelingen h. t. 1., in een brief van den Italiaanschen dagbladuitgever Gino Calza, Bcdolp, in de „Giomale d'Italia". Uitvoerig wordt in dat artikel beschre ven, wat de heer Sacco hier heeft ge zien, zoowel wat betreft de verzorging der Belgische vluchtelingen als van die der ge- interneerde soldaten van verschillende na tionaliteit, en hij eindigt zijn schrijven al dus „Met een gevoel van weemoed verlaat ik het land, dat in zulk eon tragisch en smar telijk oogenblik een zoo groot bewijs heeft weten te geven van zijn gastvrijheid en zijn altruïsme. Alleen dat volk is hiertoe in staat, dat zich zijn waarde bewust is en trotsch is op zijn uitnemende werkkracht." Onware klachten. Door „Het Volk" was een reeks klach ten gepubliceerd over de verzorging der Belgische vluchtelingen in het vluchtelin genkamp te Nunspcct. Dr. Schut, werkzaam in dat kamp, ver zocht aan de „Tel.", den meest „critischen en vinnigen redacteur" te zenden om de waarheid dier klachten te controleeren, maar dan spoedig, voor verbeteringen konden zijn aangebracht. Daarop werd de Belgische journalist August Monet daarheen gezonden, en deze heeft alles nauwkeurig bezien en onder zocht. Het resultaat daaraan is geweest, dat hij de klachten ongegrond heeft bevon den. Over 't ialgemeen had hij slechts te roemen over alles, wat hij daar heeft ge zien. Verwisseling van Belgisch geld. De gelegenheid, bij de Nederlandsche Rank, de Baj'bank en verschillende agent schappen bestaande, tot verwisseling van, Belgisch geld aan uitje weke men van, Bel gische nationaliteit worden beperkt In,hot vervolg wordt alteen verwisseld Dinsdags en Vrijdags. Belgische vluchtelingen. Naar wij vernemen, heeft de minister van bi/inenlandsche zaken gisteren aan den regeeringscommissans van het kamp te Nunspeet, dr. Hendrik Muller, medegedeeld, dat de aldaar gevestigde vluchtelingen, die lol dusver het kamp .niet mochten verla ten, zich thans vrijelijk mogen bewegen. Gistermorgen zouden alle Belgische vluchtelingen te Culemborg verblijf houden de naar het kamp te Nunspeet vertrekken, doch toen de^trein aankwam, om hen to vervoeren, bleken slechts zes vluchtelingen bereid mee te gaan. Alle anderen ruim honderd gaven te kennen, liever naar België terug te keeren. Volgens heden verstrekte opgave bedraagt het aantal behoeftige Belgische uitgewe kenen te Vlissingen nog 53G3. Hieronder zijn niet begrepen vele honderden, die in hotels, in pensions en op de Antwerpsche St. Annekebooten vertoeven en in eigen onderhoud voorzien. Plet geheel© aantal vluchtelingen bedraagt ongeveer 7000. Het aantal van de te Breda vertoeven de armlastige Belgische vluchtelingen is „n den laatsten tijd gestadig aangegroeid, zoo dat thans ongeveer 700 personen ten laste van 't Bredasche Vluchtelingencomité ver toeven. Hun voeding, dio tot voor korten tijd door bemiddeling van het Leger des Heils geschiedde, is thans door het comité in eigen beheer genomende vluchtelingen zelf zorgen om beurten voor fle bereiding van het voedsel. Onder de uitgewekenen bevinden zich evenwel ook een aantal families, die zich voor den oorlog in zekeren welstand kon den verheugen, doch thans geen voldoende middelen van bestaan hebben, doordat hun eigendommen verwoest of leeggeplunderd zijn. Daar voor hen het samenleven met een groote menigte vrij onbeschaafde menschen uitermate hard zou zijn, heeft men hen ge deeltelijk bij de burgerij, gedeeltelijk jn eigengehuurde kleine huisjes onderdak ver schaft. Al naar behoefte, ontvangen sommi gen bovendien nog een kleine ondersteu ning in geld. Tot dusverre gaf de gezondheidstoestand der vluchtelingen geen reden tot bezorgd heid. Alleen onder de kinderen zijn eenige ge vallen van mazelen voorgekomen; de pa tiëntjes zijn onmiddellijk naar het gasthuis vervoerd en de verblijfplaatsen worde# ontsmet. Wat het onderwijs aan de kinderen be treft, hiervoor bleken de te Breda bestaan de inrichtingen voldoende. Sedert enkele dagen heeft op het politie bureau te Vlissingen een commissie van Engelsche heeren zitting, wier doel het is Belgische vluchtelingen per extraboot naar Engeland over te brengen. Na inschrijving en keuring vertrokken Zaterdag reeds 225 mannen, vrouwen en kinderen op die wijze naar Folkestone: de bedoeling is hiprmedo eenigen tijd door to gaan. Het aantal te Vlissingen vertoevende vluchtelingen ver mindert echter daarmede niet, omdat er thans van alle kanten Belgische uitgewe kenen komen, met het doel naar Engeland over te steken. Deze menschen komen zon der vooraf inlichtingen te hebben gevraagd en moeten dan yvorden teleurgesteld, daar zij vooreerst niet kunnen vertrekken. Het is zeer moeilijk, deze personen een goed on derdak te geven, vooral in verband met het voorkomen van typhus-gevallen, waardoor zij met in de groote loods op het haven terrein kunnen worden gebracht, maar men verplicht is geweest de loodsen op het terrein van de Staatsspoor, vroeger reeds gebruikt voor tijdelijk verblijf van geïnter neerden, voor hen in gereedheid te bren gen. Door dezen nieuwen toevloed van Bel gen Is de stationsdienst door dames, die reeds was opgeheven, weer ingesteld. Verzot van Belgische ge- interneerden, liet lid van de Tweede Kamer, dë heer E. J. Beumer, heeft de volgende vragen tot den minister van oorlog gericht: lo. Is juist, hetgeen de dagbladen meld den, dat mr. P. J. Troelstra, naar aanlei ding van de betreurenswaardige gebeurte nis, op 3 December in het interneerings- karnp te Zeist voorgevallen, den minister van oorlog heeft aangeboden, met den Bel gischen volksvertegenwoordiger, Camille Huysman, genoemd kamp te bezoeken, op dat laatstgenoemde alsdan yiijn landgenoo- ten zou toespreken en trachten hen tot rode te brengen? 2o. Indien ja, is de minister bereid mede te doelen welk antwoord uoor hem op dat aanbod is gegeven? VLAARDINGEN, 9 Dec. Tot admanistenr teur van het opgericht Algemleen Viaan-, dingsch Ziekenfonds, is benoemd de heer H- de Groot, alhier. OYERSCHIE, 8 Dcc. Door den veehouder J. Rofstede, wonende aan den Bovendijk alhier, zijn hedenvoormiddag twee schapen waarvan een reeds dood in een sloot van den polder Schieveen gevonden. De dieren zijn blijkbaar door honden nagezeten, daar zij beiden verwond waren. De Stct. no. 288 bevat de statuten der naamlooze vennootschappen.: (De Eerste Sohiedamsche Hulpbank, te Schiedam. Steuncomité Schiedam 1014. Velen zijn werkloos. Tal van gezinnen moeten geholpen worden. Veel geld is daartoe noodigl Geeft allen naar uw vermogen, groote en kleine giften worden dankbaar aanvaard. Wekeiijksche bijdragen, al zijn ze nog zoo gering, worden gaarne afgehaald. Het adres van den penningmeester van het Comité isA. L. Boot, N. Haven 83. De politie heeft gisteravond alhier vier personen aangehouden, die verdacht wor den van diefstal van lood van een pand en loods aan den Noordvestsingel. De ver- Jachten zijn in bewaring gesteld, en het !ood, dat zij bij zich droegen, is in 'beslag jenomen. Voor het sigarenmagazijn van den heer Jurgens, aan de Hoofdstraat alhier, werd risterraorgen een rijwiel geplaatst, terwijl Jaar tevens het rijwiel van den heer J. zelve stond; kort daarop was alleen deo n- bekende fiets nog aanwezig. Het toeval wil, dat beide rijwielen nogal p elkaar gelijken, zoodat een vergissing vermoed wordt. Echter is de onbekende eigenaar van het achtergebleven karrelje nog niet komen opdagen. YolksbaiHmls. In de veek van 29 Nov.4 Das.'14 wer den genomen I 54 baden. tste KL.6S# sa# Klafea Kuipbaden 23 Kuipbaden 41 Regen 27 Regen 247 5 ets. kinder '.6 Bovendien werden door vluchtelingen 88 baden gebruikt38 kuip- en öOregenbadon. Gedurende de maand Nov. 1914 werden genomen 1959 baden. let# klasse. 2de klasse. kuipbaden 116 kuipbaden 429 regen 102 regen i 1240 5 ets. kinder 63 Hieronder zijn begrepen 4-16 baden, door vluchtelingen gebruikt, nl. 195 knip- en. 25 regenbaden. L AGENDA. Elk»n Zaterdag, Zondag, Maandag en Dins dag Schied. Bioscoop. 8 n, Voor stelling. Heden en volgende avonden. Casino, 8 u. Specialiteiten voorstelling. Heden en volg. dagen. Tivoli Schouwb., 8 u. Operette Gezelschap Nap de la Mar. De bbemelbaron. 9 December. Grooto Schouwburg, 8 uur. Théatro Royal Francais delaHaye 8 uur. Rigoletto avec menuet. 10 Dec. JVuteaal Rotterdam, 8 uur. Kamer muziek vereeniging der Toonkunst- afd. 2e Avondconcert 11 Dec. Gr. Doelezaal, Rotterdam, 8 uur. Christ Oratorium-Vereen. „Excel sior (B. Diamant). Der Fliegende Hollander (Richard Wagner). Slot- repetitie 10 Dec. 7x/2 uur. 11 Dcc. Groote Schouwburg, 8 uur. De Spaansche Vlieg. 12 Dec. Odéon. Gymnasiastenbond. Soirée, ten bate* van het Steuncomité- Schiedam. 12 Dec. Musis Sacrum, 8 uur. S. Z. C. Feestavond voor leden en dona teurs. f 14 De. Odéonj, 8 uur. Kunst aan het Volk. Cantate (Hoogste Liefde), door de Vereenigde tooneelisten van den Kon. Vlaamschen Schouwburg te 'Antwerpen. Ned. Heev, Kerk. peroepen te ThoJen ds. JL E. Klomp te Poortvliet (eil. Tholen). Aangenomen het beroep te Utrecht dr. J. F. Beerens te Doesburg. Aangenomen het beroep te Noord- Scharwoude ds. S. van Doorn, te Sluipwijk '(gem. Reeuwijk). Geref Kerken Aangenomen het beroep te Diwinj- gelo ds. H. Lanning te Baarland. Beroepen te Tzum de heer IJ. van der Zee, cand., te Wirdum. Bedankt voor het beroep te Alblasser- dam, ds. W. Veder, te Zwolle. Drietal te Groningen (A)ds. Los te Leerdam, ds. Meijcring te Katwijk, ds. Van der Vegte te Urk. Doopsgezinde Gemeente. e roepen te Twisk en Apbddark ds. H. G. Berg te Woudsend. Evang. Luthersche Kerk. Aangenomen het beroep te Veendam ds. G. Winckel, te Hilversum, Hooger Onheuwuc Universiteit te Uitrecht. Bevordegd tot doctor in de rechtswetenschap op stellingen de heer E. ML J. F. JJ. (Gb- (de la Court, gel/ te 's-Hertogenbosch. Universiteit te Leiden. Doctoraal examen rechten de heeren A. J. P. van Slryen en F. M. J. Holdert. Mond- en klauwzeer. Te Amieide (in de Alblassersvaard) is in de stallen van drie veehouders, te zamen bezittende 63 runderen!, 1 schaap en 41 varkens, mondt- en klauwzeer gecon stateerd. Alle dieren zijn terstond ont eigend en de zieke afgemaakt en begraven, do verdachte vervoerd naar het abattoir te Rotterdam. De in- en uitvoer van vee in Ameide is verboden. Een duurdere borrel. In de gisternamiddag gehouden verga/le ring van vergunninghouders en -vervangers uitgeschreven door de afd. 's-Gravenhago van den Ned. Bond van koffiehuis- en restauranthouders en slijters, is met b'ijna algemeeno stemmen besloten, met ingang van 15 December a.s. den minimumprijs van het gedistilleerd bij verkoop per glas met 1 cent te verhoogen. Voor den ver koop per maat werd de verhooging be paald op 15 cent por liter, terwijl do kor ting (z.g. dividend), die door slijters aan hun klanten wordt gegeven, niet meer dan 2 pCt. zal bedragen. De reden van deze verhooging is de a.s. verhooging van den accijns op' het gedis tilleerd, zoomede do verhooging van di recte en indirecte belastingen. Ongelukken Te Baflo is Maandagavond, door de duis ternis misleid, de 70-jarige L. D. in het Kanaal geraakt en verdronken. Scheepsbrand. Een Reutertelegram uit Londen meldt dd. gisteren Aan boord van het stoomschip „Vedra", met een lading petroleum van de Golf van Mexico naar Barrow (in Lancaster) onder weg, brak in den afgeloopen nacht brand uit ter hoogte van 'het eiland Walncy (ge legen voor de kust ter hoogte van Bar row). Slechts twee man van de beman ning van 36 koppen werden gered; bei den hebben vreeselijke brandwonden. De „Vedra" brandde uit. De Ooetenrijksche Krupp. Bij acte van 27 October 1914 is de Oos tenrijker Karl Ritter von Skoda tot baron verhaven, Hiermee h'ceft de grootindustrieel plotseling een Krupp-aehtige populariteit verkregen. Skoda is de eigenaar en beheer der van een reusachtige machinefabriek in het Westen van Pilsen, een onderneming, die alleen voor zijn werkplaatsen een opper vlak van 500 viork. K.M. noodig heeft, een 1000-tal ambtenaren en 9600 werklieden dagelijks aan het werk houdt en over een aandeelenkapitaal van 42 millioen kroon beschikt. De fabriek werd als onaanzienlijke onder neming in Ï859 gesticht onder den naam „Waldeninsche Machincnfabrik". In het oorlogsjaar 1866 kwam de vader van den nieuwbakken baron aan het hoofd. Hij" werkte de zaak wel op, doch haar huidige omvang heeft de fabriek pas onder den tegenwoordigen directeur geinregen. De oude Skoda legde zich meer dan zijn zoon toe op 8e ontwikkeling der andere afdeelingen, waar stoommachine?, motor-batterijen, dak constructies en andere machines werden gebouwd, terwijl de zoon partij trok van den geest der bewapening, waarmee de regeoringén thans vervuld zijn, en alle aan dacht besteedde aan de afdeeling „wapen fabriek". Hij bouwde kanonnen en nog eens kanonnen, machinegeweren, houwit sers, bommen en granaten, en breidde zijn zaak steeds meer uit. Onlangs richtte Skoda te zamen met de Oostenrijksche regeering do „Oostenrijksche Kanonnenfabriek" op, inet een grondkapitaal van 13 millioen kro nen, waarvan Skoda zes, en de regeering zeven 'millioen leverde. Een episode uit den strijd bij Melle. Onder dezen titel schrijft een der oorlogs correspondenten van „De Tijd" uit Sluis: Ik heb in België een soldatenbrief ge lezen, waarin de gevechten bij Melle be schreven worden. Het is wel reeds eenigen tijd geleden, dat die geleverd werden, maar het blijft niettemin vermeldenswaard, om dat het zooveel Iaat zien van moed en ook van schrik. De soldaat schreef dan o. m, aan zijn ouders: t 's Avonds word onze post verrast door de verschijning van een uhlaan. De post ver schrikte zóó van deze onverwachte komst, dat hij reeds op bijna 1000 M. afstand top hem schoot en daardoor miste, 's Nachts kwamen weer drie wielrijders, die lieten we dichter naderen, scholen er twee neer, maar de derde ontkwam. Toen wist men blijk baar onze stellingen, want 's morgens te 10 minuten vóór 8 begonnen de granaten rond ons neer te vallen en we betrokken de loopgraven. Aanvankelijk konden we niets uitrichten, want van den vijand was geen spoor te vinden. Als echter vijandeltj e infanterie kwam opzetten, kwamen we a actie. Vooral dc grenadiers van het le 1> taljon de Marche, vrijwilligers, vochten rr it grooten moed. Onder hen waren verse il- lende Russische studenten van Luik. en van hen, Arouldchik, een reus van eer ke rel, stond voortdurend rechtop te schieten. Z'n kameraden trokken hem voortdurend neer, omdat het te gevaarlijk was in die

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2