met vernieuwden moed op die vastbeslo ten wijze op, welke hen den slag van Jadar deed winnen. De gedurende de laatste gevechten ge maakte gevangenen zijn bijna tienduizend in aantal en talrijke kanonnon zijn reeds vermees ierd, behalve nog de geweren en andere oorlogsvoorraad. Volgens een telegram aan de „Times", dat S Decem!>er gedagteekend is, vlucht ten de Oostenrijkers in wanorde. Drie le gerkorpsen zijn op den 6den dezer uiteen geslagen en den 7den werden 10,200 ge vangenen gemaakt en 42 kanonnen en 21 machinegeweren, benevens andere oorlogs buit vermeesterd. Eindelijk meldt een telegram van Woens dag, dai Valjewo in den afgeloopen nacht was heroverd cn de Serviers de Oosten rij kers nog krachtig vervolgen. Servische oorlogs ellende. Uit Sofia worden aan het „Berk Xageb!." verhalen overgebracht van Servische deser teurs. Zij vertellen dat alle steden in Ser vië groote hospitalen gelijken. De toestand der gewonden is volgens deze berichten ont zettend. Te Posjarewats zijn voor bijna 2000 gewonden 2 geneesheeren aanwezig. Wisse ling van verband is slechts eenmaal in de weck mogelijk. De dood aan ontsteking komt het meest voor. Vooral woedt roos in hevige mate. De genezenen weigeren den terugkeer naar het front Turkije In den Kaukasu[s. Uit Konstantinopel wordt aan het „Berl. Tagebl." gemeld: Het offensief der Turken tegen Batoem duurt voort. Batoem zelf is slechts zwak versterkt en slechts met oud geschut uit gerust, daar de Russen blijkbaar op geen ernstigen aanval hadden gerekend. Alen verwacht, dat de stad niet Tang weerstand zal kunnen bieden aan de vereenigde aan vallen van zee- en landzijde. In Besarabië. Uit Odessa wordt van het volgende roe- kelooze ruiterstukje geweg gemaakt. Een Turksche afdeeling zette in Boernas (aaii de Zwarte Zee) 23 manschappen met paarden aan den wal. Zes werst van Ta- roetmo in bet district Akkerman werden de Turken tegengehouden en ontwapend, en vervolgens naar Taroetino vervoerd. Aan de Perzische Golf. Bij de inneming van Koerna zijn naar officieel uit Londen wordt gemeld 1100 ongewonde krijgsgevangenen en negen stuk ken geschut in handen der Engelschen ge vallen. t Zuid-Afrika Van do Kaap tot den Kongo, aldus wordt uit Kaapstad aan de bladen geseind, wordt Beyers' tragisch einde boschouwd als een barmhartige straf van het schandelijke ver raad, dat het einde van zijn loopbaan ver duisterde. Overal is het bericht van zijn dood ontvangen met een zucht van verlich ting. Het gaf meer voldoening zelfs dan "dat over de gevangenneming van De Wet en ontheft de regcering zeker van veel verant woordelijkheid. Doordat hij lang te Pretoria heeft ge woond, is het bericht van Beyers' dood nergens met meer belangstelling gehoord dan daar. De heele toestand.is nu veel een voudiger. Alen zegt, dat zijn uiteinde de taak van de regeering grootelijks zal ver lichten, wanneer de overige aanvoerders der rebellen terecht moeten staan, aangezien men kan aannemen, dat hij voor velen heeft geboet. Botha heeft, naar de „N. R. Cl." meldt, do volgende kennisgeving uitgevaardigd: De opstand is nu zoo goed als geëindigd. De voornaamste aanvoerders zijn dood of gevangen. Er blijven nog alleen kleine ver strooide Lenden over, wier bedrijf maatre gelen eischt meer van politie dan van le ger. De snelle onderdrukking van wat eens dreigde een geweldige, wijdvertakte rebellie te worden, geleid door sommige van de bekendste Zuid-Afrikanen, is in do eerste plaats te danken aan de flinkheid en on vermoeide inspanning van onze krijgsmacht "te velde, en vervolgens aan den hartelij- ken, eensgezinden, onvoorwaardelijken steun, die alle standen van de bevolking de regeering in dezen hachelijken tijd heeft verleend. Uit mijn eigen naam en dien van mijn collega's wensch ik 't volk van Zuid-Afrika en de officieren en manschappen te velde mijn 'hartelijkste waardeering te betuigen voor hun vaderlandslievende offers, die niet alleen den opstand in de kiem hebben ver stikt, maar de verschillende afdeclingen van onze bevolking hebben vereend als nooit tevoren en een ernstig gevaar voor onze Unie veranderd in een middel, om haar hechter te grondvesten en op te trekken. Onze offers in bloed en geld zrin aanzien lijk geweest, maar ze zijn, geloof ik, niet buiten verhouding tot de groote dingen, die reeds zijn bereikt of die Zuid-Afrika in vol gende jaren zullen toekomen. Laten wij, terwijl wij onzen plicht dooi. met te zorgen, dat er nooit een herhaling zal komen van deze misdadige onzinnigheid ons wachten voor olie beleid van wraak zucht en een geest aankweeken van ver draagzaamheid, vergevensgezindheid en meedoogend vergeten van de dwalingen en wandaden van die misleide menschen. Ve Jen hunner namen de wapenen tegen den staat op zonder eenige misdadige bedoeling of eenige heldere voorstelling van de gevol gen van hun handelingen. Een rechtvaardige en billijke straf dient opgelegd tc worden, maar Iaat ons ook be denken, dat het het volk van Zuid-Afrika voegt een wijze politiek van vergeven en vergeten toe te passen. Alaritz en Kemp zijn er in geslaagd, naar Duitsch Zuidwest-Afrika tc ontsnappen. Daar uitgerust met nieuwe geweren en met artillerie cn geholpen door hun Duitsche bondgenooten, zullen zij trachten de Unie binnen te dringen. Onze naaste plicht is nu dat gevaar onder de oogen te zien en hot onmogelijk te maken, dat Dmtsch Zuid weri-Afrika in de toekomst neer gebruikt wordt als een veilige basis om daaruit den vrede en de vrijheid van de Unie te bedreigen. Ik hoop en vertrouw, dat ons volk met dit gevaar even krachtig zal af rekenen als het dat met de binnenlandsche rebellie heeft gedaan. In een uitvoerig Reuter-telegram uit Pre toria over den dood van Bevers wordt ook gemeld, dat onder de bij die gelegenheid gevangen genomen opstandelingen was ds. Boshof uit Kroonstad. Hij diende als veld- kurneL De zeeslag Ook de „Nürnberg" in den grond geboord. liet officieele Londensche persbureau meldt dat de „Nürnberg", behoorende tot liet Duitsche eskader, dat bij de Falkland-eilanden werd verslagen;, den Sen dezer in den grond is geboord. t De vervolging van de „Dresden" duurt; nog voort (De „Nürnberg" was een kleine kruiser van 3^70 ton, die 23 knoopen, liep. De „Dresden", 3050 ton groot, loopt sneller, nl. 241/0 knoop). v Het verloop van den .strijd. Officieel wordt uit Londen nog gemeld,, dat do zeeslag van den Ssten dezer met. tusscbenpoozen vijf uur geduurd heeft. De „Scharnhorst" is na drie uur gezon ken, de „Gneisenau" twee uur later. De kleine Duitsche kruisers „Leipzig", „Nürnberg" en „Dresden" verspreidden zich daarop en werden door de Engelscbe kruisers en kleine kruisers vervolgd. Er moet in. den slag geen enkel Engelsch schip verloren zijn gegaan. De Londensche correspondent van de „Tijd" seint: Uit zekere aanwijzingen was reeds bij de Engelwcbio Admiraliteit van de indeStille Zuidzoo en AÜantischen Oceaan, operee- rende eskaders bekend, dat na den slag bij' de Chileensche kust de Duitsche vloot omi Kaap Hoorn was gevaren met de bedoeling, om op Engelscbe stoomschepen in den AÜantischen Oceaan jacht te maken» Op meer dan één plaats kruisten sterke Brit- sohe eskaders, om de zoeën af te zoeken, tot oen vl x>t, onder vice-admiraal Sturdoe, de DuiLche scheepsmacht ontdekte, eenige honderden mijlen van de zuidpunt van Zuid-Amerika; zij waas vergezeld van kolen schepen en torpedo's en voer in een niet diclit-uaneengeslolen linie achter de „Scharnhorst", die voorop ging. Zoodra, /ij zich ontdekt zag, nam zij de gevechts- linio in, tegelijk oostwaarts koersende met de bedoeling, om in moeilijke omstandig heden een vrije baan te behouden» Door het handig manoeuvreeren van, den Engelschen Itóveniebber was echter de „Scharnhorst" poedig ingesloten door de sterkereBritscho trijdimeht, die tegelijk een gedeelte van not o.-kadcr kon afzonderen, om de een, ,'einig minder snel varende „Gneisenau" an te vallen. Toen loeide schepen, buiten eveclit waren gesteld, trachtten de „Leip^ ig" met de „Nürnberg" en de „Dresden", - ontkomen. Dit gelukte alleen aan, beide vatvtgenoemde schepen, daar aan de „Leip- g" do uitweg werd afgesneden. Zooals hierboven reeds gemeld, isechter og denzellden dag ook de „Nürnberg" oor liet noodlot achterhaald. Er maken dus u nog, behalve de „Dresden", alleen, do ruisers „Bremen" en „Karlsruhe" en do ulpkruisers „Kronprinz" en ,f,itel Frie- Tich" de zee voor Engelsche schiepen, ivoilig. 1 Van de samenstellingvan het Engel die eskader, dat het Duitsche van vicc- imiraal Von Spee vernietigde, werd tot og toe niets vermeld. Zeer waarschijn- jk waren er dreadnoughts bij, anders zou et onverklaarbaar zijn, dat de groote krui-_ ers „Scharnhorst" en „Gneisenau", die urn voortreffelijk schot op' de Chileen- ;hc kust hebben getoond, zrjn onderge- ran na den Engelschen slechts „in aan- il zeer weinig verliezen te hebben toego- racht." Vermoedelijk hebben groote En- elsche schepen met verder dragend ge- cliut het gevecht op een afstand gevoerd, .aarop de Duitsche schepen niets of wei- ng konden uitrichten. „Times" en „Daily olograph" nemen beide aan dat ditmaal e Engelschen de overhand hadden; laatst- enoemd blad voegt er aan toe, dat het eter is geen nadere aanduidingen te ge en omtrent het Engelscbe eskader, waar- 1 n het bestaan door de admiraliteit ge- eim was gehouden. De „Scharnhorst", het vlaggeschip, is iet man en muis gezonken. Van de „Gnei- cnau", en den kleinen kruiser „Leipzig" ijn „eenige overlevenden" gered. Vermoe- elijk is admiraal graaf Von Spee daar niet ij. Anders zon de admiraliteit het welige- iield hebben. De bemanning van de drie 11 den grond geboorde schepen liedroeg dm 1800 man. 1 I Graaf Von Spee, de vice-admiraal, ■ie op zijn vlaggeschip de „Scharnhorst" dj de Falkland-eilanden moet zijn omge- .omen, waas in 1861 te Kopenhagen ge boren en 'in 1889 te Dresden gehuwd met 'barones Alargarete, dochter van baron Von !cr Osten Saeken." Hij ,liad twee zoons als officieren bij de Duitsche marine. De oud ste, graaf Otto, die 24 jaar was, deed dienst op de „Nürnberg", die 'nu ook in den grond is geboord. Graaf Von Spee, die in 1912 tot bevel hebber van het kruisers-eskader in de Chi- neesche wateren werd benoemd, ptond op 't punt naar Duitschland terug te keeren, toen de oorlog uitbrak. Zijn opvolger was reeds op weg ,om hem af te lossen. Diverse berichten De wapenstilstand van Kerstmis. A'olgens de „Frankfurter Zlg." heeft Rus land geweigerd den Kerstdag door een wa penstilstand te gedenken. De andere oor logvoerende mogendheden hadden het ver- zoek van den Paus reeds zoo goed als in gewilligd. InAIarokko. Naar van Duitsche zijde wordt bericht, is de terechtstelling van de terdoodveroor- •deelde Ruitschers te Casa Blanca door Frankrijk opgeschort, ingevolge het ingrijpen van den Amerikaanschen en den Italiaan- sclieti gezant. Duitschland blijft staan op de vernietiging van bet vonnis. Thee cn cacao. Een inzender in de „Times" vesügt de aandacht c#p den buitengewonen uitvoei van Üiee en cacao uit Nederland naai Duitschland in September en October van dit jaar. In de laatste weken is de nritvoei van cacao en koffie van Engeland rpmi Nederland buitengewoon toegenomen. Alles voor Duitschland! zegt de inzender. Hij vindt dat het tijd wordt, dat de Engelsche regeering den uitvoer van al dergelijke waren naar Nederland verbiedt De weermacht der Vereen. Staten. In de marinebegrooting der Vereenigde Staten wordt do bouw van twee slagschepen een olieschip, zes torpedojagers, een kanon neerboot en acht duikbooten voorgesteld. Thomas Alarshall, de vice-president der V. S„ moet in een gesprek hebben ver klaard, dat als de Europeesehe oorlog niet leidt tot algemeene ontwapening, de Unie een leger moet vormen, dat opgewassen is tegen eiken aanval en de grootste vloot der wereld moet bouwen. BINNENLAND. Hofbericht. II. AL de Koningin-AIoeder is voornemens a. s. Afaandagavond het concert bij te wo nen, dat bet zangkoor van het 31e landweer bataljon 111 het gebouw voor K. en W., Ten bate van het steuncomité geeft. Rechterlijke macht. Bij Kon. besluit van 10 dezer zijn be noemd bij den Hoogen Raad der Neder landen tol president, jhr. mr. W. II. de Savomin Lohman, thans vice-president van gemeld college tot vice-president, mr. A. AI. B. Hanlo, thans raadsheer in gemeld college. Bij Kon. besluit van 10 (lezer zijn be noemd tot officier van justitie bij de ar- rondissements-rechtbank te Groningen, mr. .T. P. Hofstede, thans ïn gelijke betrekking te Tiel; f.e •'s-'Hertogenbosch, mr. P. J. AL Schaep- man, thans in gelijke betrekking te Al melo; to Tie], mr. K. W. II. van Lidth de Joude, thans substituut-officier van justi tie bij de arrondissements rechtbank te Mid delburg te Almelo," mr. W. H. Hoijer, thans sub stituut-officier van justitie bij de arrondis sementsrechtbank te Haarlem, Bij K011. besluit van 10 dezer zijn be noemd tot substituut-officier bij de arrondis sementsrechtbank te 's-Gravenhagc, mr. J. G. Bergsma, thans in gelijke betrekking te Aliddelburg; te Haarlem, mr. E. J. AI. Sassen, thans in gelijke betrekking te 's-Hertogenbosch. De nieuwe president ran den Hoogen Raad De nieuwbenoemde president van den Hoogen Raad, jhr. mr. W. H. de Savornin Lohman, werd 1 Alaart 1864 te Appingedam geb. en promoveerde aan de Vrije Universi teit en aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam in April 1888. Bij Kon. Besluit van 15 April 1889 werd hij benoemd tót adjunct-commies bij het departement van Binnenlandsche Zaken, waarna hij den 30en November 1890 als buitengewoon hoogleer aar aan de Vrije Universiteit is opgetreden. In Juni 1894 werd Air. De Savornin Lohman tot rechter-plaofs vervanger bij de arrondis sementsrechtbank te Amsterdam benoemd; in November 1895, na ais hoogleeraar te zijn afgetreden, tot rechter in de arrondis sementsrechtbank te 's-Gravenhage, waarna hij hij Kon. Besluit van 21 December 1901 zijn benoeming tot raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden en van 14 Atei 1912 tot vice-president van den Hoogen Raad (mot ingang van 1 Juli d.av.) volgde. Herziening overgangsbepalingen Auteurswet. Pe staatscommissie ter voorbereiding van de herziening vpn de overgangsbepalingen dei' Auteurswet 1912, ingesteld bij Kon. besluit van 25 November, wenscht, alvorens haar oordeel te vestigen, in ruime mate aan de belanghebbenden en ook aan des kundigen gelegenheid te geven, hunne be langen voor te dragen en hunne inzichten te doen kennen. De commissie geeft hun in overweging, zich schriftelijk tot haar te richten vóór 1 Januari (adres: mr. H. L de Beaufort, secretaris der commissie, 22 Pieter Hooghstraat, Amsterdam); zij zal het op prijs stellen, indien de wenschen en voorstellen behoorlijk worden omschreven en zooveel mogelijkvergezeld gaan van mededeelingen omtrent feiten. De behande- iing van de inkomende stukken zal wor den vergemakkelijkt, indien een twaalftal exemplaren daarvan bij de commissie wordt ingezonden. De commissie stelt zich voor, degenen, die mochten verlangen hunne schriftelijke uiteenzetting nader mondeling toe te lich ten, of die zij harerzijds mocht wenschen te hooren, tot persoonlijke verschijning voor de commissie uit te noodigen. (St.ct.) Heropening van de Amsterd. Benr«. Naar wij vernemen wordt het thans in de kringen van ingewijden te Amsterdam zoo goed als zeker geacht, dat de Amster- damsche effectenbeurs in het begin van de volgende maand (Januari 1915) zal wor den heropend. Neder).Tereen. van Gemeente-financiën. Op Zaterdag 19 dezer zal te .Amsterdam een vergadering worden gehouden tot op richting van de Nederl. Vereeniging van Gemeente-Financiën (Vereeniging van Fis cale Gemeente-Ambtenaren.) Ned. Vereen, voor kruidtuinen. Naar aanleiding van het voorstel van dr. Sikkel in een paar artikelen, om de studie en het aankweeken van .geneeskrachtige planten te bevorderen, is een dezer dagen opgericht, de Nederlandsche Vereeniging voor kruidtuinen, die ten doel heeft "het kweeken en de inzameling vim genees krachtige planten (kruiden) in Nederland en zijee koloniën te bevorderen. Het bestuur bestaat uit de heeren: Dr. Sikkel, voorzitter; Lülmis, 2e voorzitter; dr. AVester en Hofman, secretarissen en mr. de Frana, penningmeester. Nederland en de oorlog;. Belgische vluchtelingen. De minister van binnenlandsche zaken maakt bekend, dat onder de gemeente Ede een vluchtoord voor de huisvesting van Belgische vluchtelingen in gereedheid wordt gebracht, en dat het bestuur van dat vlucht oord van 7 dezer af ter plaatse aanwezig is. 1 (Stct.) Kon. Nationaal Steuncomité. Per stoomschip „Goentoer" is een zen ding kleeding uit Nederl.-Indië aangekomen voor het Kon. Nat. Steuncomité. Een tweede zending volgt per stoomschip „Ophir". Bivakmutsen voor soldaten. Het Hoofdcomité van Nederlandsche vrouwen voor het breien van bivakmutsen, voor soldaten, ontving van. H. Af. de Konin gin de hoogst vereerende uitnoodigmg' om te willen trachtte alsnog eenige duizenden bivakmutsen voor het leger te doten aan maken en uitreiken. Ter bevordering van dat doel en ter bestrijding van de daaraan verbonden kosten schonk Hare Alajestcit een bijdrage van f 5.00.. Alet groote erkentelijkheid heeft het ttloofdcomité zich bereid verklaard, om aan de bedoelingen van II. AL te voldoen. Het was reeds Werkzaam! in den door H/ AL gewenschten zin. Er ontbreken nog vele duizenden bivakmutsen om de militairen, die er een nuttig gebruik van kunnen maken van een exemplaar te kunnen voor zien. Het Hoofdcomité vertrouwt dat de vrouwen en meisjes, die zoo algemeen in den lande een willig oor leenden aan zijnen „Oproep" en die er toe bijdroegen dat reeds meer dan 36.000 bivakmutsen door zijne tussohcnkomSt aan het leger konden worden uitgereikt, door de hooge Waar- deiering van zijn en. haar streven van do zijde onzer Koningin, opnieuw zullen wor den opgewekt en aangespoord om ook verder met het (Hoofdcomité samen te werken. Tal van dankbetuigingen, worden door het Hoofdcomité van Commandanten, va» detachementen, grens- en, kustwachten enz. uit alle doelen des lands ontvangen, die getuigen hoezeer de ontvangst der bivak mutsen door de militairen wordt gewaar deerd en hoezeer die voorwerpen voor zien in een algemeene behoefte voor onze troepen te velde enz. In Engelsehen dienst. Naar het „Utr. Dbl." verneemt, heeft luit Coblijn ontslag genomen uit 's lands dienst en is hij naar Londen vertrokken om als vlieger dienst te nemen bij het Engelsche leger. Uitkeeringen ingetrokken. - Alen bericht aan het „Volk", dat aan de gezinnen van een aantal miliciens en land weermannen te Amsterdam van het Bureau voor Militaire zaken aldaar is medegedeeld, dat de uitkeering, die zij tot dusver genoten, wordt ingetrokken, op grond dat het gezin niet op een wettig huwelijk berust. Het schijnt, dat deze maatregel ongeveer 170 gezinnen treft. f S 01 d ij t ij d e n s verlof. Bij Koninklijk besluit is thans bepaald, dat gedurende het tijdvak, dat de Land macht op voet van oorlog is gebracht voor een soldaat (milicien) soldij wordt te goed gedaan tot en met den vierden, dag van het verlof. Dit besluit wordt geacht in werking te zijn getreden op 1 December 1914. VLAARDINGEN, 11 Dec. Op de voor dracht ter benoeming van een onderwijzer te Zutfen, komt als no. 3 voor, de heer J. G. Beunder van hier. OfVERSCHlE, 10 December. Hedenmorgen hoorden eenige knechts van, den veehouder A. Rodenburg, dat ér weer honden achter do schapen zaten in den, polder Schievton. Toen zij er op gf gingen zagen, zij dat er reeds 5 schapen door twee honden waren, vermloord en wel vier van den veehouder AI. van der Kooij en een vapi den veehouder L. Post. Een der twee honden Werd her kend als /van Ruin buurmjani Lj. van ,der Helm. Deze hond werd opgevangen eni dadelijk afgentaakt, doch de tweede hond wist te ontkomen.. Deze 'kon niet beslislt worden herkend. Ruim! 20 schapen zijn in, den 1 aalsten tijd door honden in, dien polder verntoord gevonden. STADSNIEUWS. Bij de te Rotterdam gehouden examens Vrije en ordeoefeningen zijn o./ju. ge slaagd de heeren J. van Aleurs, ,A. v. d. Roer en A. Ronteltap, allen van hier. Belasting. Burgemeester en Wethouders van Schie dam brengen ter kennis van de ingezetenen dat het Kohier No. 4 en 5 der plaatse lijke directe belasüng naar het inkomen dienst 19141915, door den gemeenteraad vastgesteld in zijn vergadering van den 1 en December 1914 en den 7en December daar aanvolgende door heeren Gedeputeerde Sta ten dezer provincie goedgekeurd, aan den ontvanger der gemeente ter invordering is uitgereikt en in afschrift gedurende vijf maanden, te rekenen van heden, op de secretarie der gemeente voor een ieder lei- lezing is nedergelegd. AVordende voorts een ieder aangemaand zijn aanslag op de bepaalde termijnen tc voldoen, op straffe van vervolging volgens de wet. Schoolgeld. Burgemeester en Wethouders van Schie dam brengen ter kennis van Tie ingezetenen, dat het Kohier van het te heffen Sehool- geld voor meer uitgebreid lager onderwijs in de Gemeente Schiedam, dienst 1914 1915, door den gemeenteraad vastgesteld in zijn vergadering van den len December 1914 en den '7en December d.a.v. door heeren Gedeputeerde Staten dezer provin cie goedgekeurd, aan den ontvanger der gemeente ter invordering is uitgereikt en in afschrift gedurende vijf maanden, te rekenen van heden, op de secretarie dor gemeente voor een ieder ter lezing is nerdegelegd. Wordende voorts een ieder aangemaand zijn aanslag op de bepaalde termijnen tc voldoen, op straffe van vervolging volgens de wet. Belasting op het honden van honden- Burgemeester en Wethouders van Schie dam brengen ter algemeene kennis, dat ingevolge het bepaalde in artikel 3 der ver ordening op de invordering der belasting op de honden, gehouden in de gemeento Schiedam (Gemeenteblad no. 12), de -te lijst, bevattende de namen van do houders van honden binnen deze gemeente over het jaar 1914, vanaf heden voor een ieder gedurende acht dagen ter Gemeente-secre tarie (afdeeling financiën) ter inzage is nedergelegd, en dat gedurende twaalf ach tereenvolgende dagen, na genoemd tijdstip, schriftelijke bezwaren tegen den aanslag bij Burgemeester en Welhoudcrs kunnen wor den ingebracht; zullende op later inge brachte bezwaren geen verandering van aan slag worden verleend. Zooals bekend is, zijn ongeveer een 30 tal aanvragen ingekomen bij Burgemeester en Wethouders om vergunning tot den vei koop van sterken drank in het klein, voor ge- 'bruik ter plaatse van verkoop in het pand Lange Haven 110. 118. Van deze aanvragen is er één op de lijst geplaatst, terwijl er op 21 afwijzend werd beschikt. De overige wachten nog op een beslissing. De 21 afgewezen aanvragers zijn van die beslissing in hooger beroep ge gaan bij Ged. Staten. Door den lieer II. T. du Pon is bericht, dat door hem de benoeming tot onderwij zer aan school G, aan de Huijsmansstraat alhier, niet wordt aangenomen, wegens zijn benoeming Le Leiden. Woensdagavond zal de afd. Schiedam van den Bond van Handels- en Kantoorbedien den een openbare vergadering houden in liet Volkshuis, waarin de heer R. Win kel, voorzitter van dien Bond, zal spreken over den buidigen eeonomischen toestand der kantoorbedienden. „L van Beethoven". „Het Dilettanten Symphonie-gezelschap yL. van 'Beethoven", heeft zijn eerste con cert gesteld o_p Alaandg" 28 December. Op het programma komt o. m. voor, de 30e Symphonie van Alozart. De heer J. C. AI. Feltzer zal eenige solo-nummers 'voor fluit ten gehoore brengen." 1 Werf Gus'o. Gisteren werd van de AVerf „Gusto" der firma A. F. Smulders, alhier, te water ge laten de stalen romp van een zelfstoomcnde 150-tons drijvende electrische derrick- en draaikraan, welke deze firma in aanbouw heeft voor de Argentijnsclie regcering, en is dit de derde, groote drijvende kraan, die genoemde firma voor die regeering heeft gebouwd. De afmetingen van den romp zijn: Lengte 39 Aleter, breedte 19.60 Al. -en diepte 4.70 AI. De kraan zal in hoofdtrekken gelijk zijn aan. de vele andere door deze firma aan buiten'landsche regeeringen en groote scheepswerven geleverde reuzenkranenze) zal tevens in staat zijn zich door eigen kracht voort te bewegen. Het hoogste punt van den kraan.irm be vindt zich bij opgerichten stand op 60 AI. boven de waterlijn, terwijl de maximum straal voor lasten van 40 ton 45.50 "AL bedraagt. De hijschsnelheden varieeren van 1 AL per minuut voor lasten van 150 ton tot 6 M. per minuut voor lasten van 25 ton, terwijl de kraanarm met een last van 110 ton binnen 6 minuten 360 gr. kan draaien. Alle bewegingen worden uitgevoerd door onafhankelijke, electrische motorende stroom hiervoor wordt opgewekt door een zich aan boord bevindende electrische cen trale, welke eveneens den stroom levert voor de verlichting van het vaartuig. Sn» fc»

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2