geheel zijn ongeveer 7000 opstandelingen gevangen genomen. De krijgsverrichtingen werden met zeer geringe verliezen voor de Unie-troepen ten einde gebracht. Van andere zijde wordt gemeld, dat alle commando's uit het Transvaalsche district Potchetstroom, die een aanzienlijk deel van de Boeren te velde hebben gelevjprd, naar huis gaan om voorloopig ontbonden te worden. Den 5den Januari komen zij weer bijeen, waarna er vrijwilligers zullen wor den opgeroepen om deel te nemen aan den veldtocht naar Duitsch Zuidwest-Afrika. 'Duitsche zendelingen en predikanten gevangen genomen. De „Rheinische Mission" te Bannen heeft bericht ontvangen, dat haar zendelingen Fe;ge uit Sarepta (Kaapland), Laas uit Lü- deritzbucht, en Coerpen, de Duitsche pre dikant aldaar, met vrouw en twee kinderen door de Engelschen naar het gevangenen kamp te Pietermaritzb'urg zijn gebracht. Bovendien zijn nog vier Duitsche zende lingen van de „Berliner Mission" Zimmer- mann, Manzke, Jurkat en Jaschel gevan kelijk naar Pretoria gebracht. Daar wor den ook de predikanten Wagner van Kaap stad en Victor van Pretoria gevangen ge houden. Pc Zuid-Afrikaansche regeering trad aanvankelijk zacht op tegen de zendelin gen, maar ging na den Boerenopstand tot strengere maatregelen over. Diverse berichten Geen wapenstilstand oj> Kerstmis. 1 Het Vatikaan heeft een stuk gepubliceerd, uit hetwelk blijkt welke pogingen door den Paus in bet werk zijn gesteld voor een wapenstilstand gedurende de Kerstdagen. Die pogingen zijn echter mislukt door de tegenwerking van zekere mogendheid. De regeering naar Parijs terug. President Poincaré en de Fransche mi nisters zijn, overeenkomstig de eenigen tijd geleden gemaakte schikkingen, Woensdag j.l. naar Parijs teruggekeerd. In Marokko. Spaansche berichten melden, naar van Duitsche zijde wordt bericht, dat Fez in de handen der opstandelingen zou zijn. HetFranscfyeGeelboek. ie Reiersehe Staatscourant verklaart dat de bewering in het Fransche Geelboek als zou de Beiersche Regeering het Oosten- rijkscho ultimatum aan Servië gekend heb ben vóór de overraiking, volkomen omvaar is. In den Balkan. De Servische regeering heeft, blijkens een telegram uit Berlijn, aan de Grieksche ver zocht een ©xpeditieleger van 100.000 man te zenden. Deze heeft zich daartoe bereid verklaard onder de volgende voorwaarden: lo. Servië erkent, dat Griekenland recht matige aanspraken heeft op de stad Monnstir; 2o. het geeft zijn toesteinining tot een regeling van de Servisch-Grieksche grens door een Grieksche commissie; 3o. Servië moet bij de mogendheden der Triple Entente bewerken, dat deze Grieken^ land zullen beschermen indien dit land door Bulgarije mocht worden aangevallen. De Grieksche regêering laat ook door schemeren, da(, Griekenland^ mochten, de mogendheden der Triple Entente Monastir aan de Bulgaren overlaten, dit met kracht van wapenen zal trachten, tegen te gaan. Egypte en Soedan. De „Corriere della Sera" verneemt uit Cairo: De proclamatie van Hoessein Kamel tot Sultan van Egypte en Soedan, zal in het paleis te Caïro plaats hebben. Men meent, dat d© uitroeping deze week zal plaats hebben, maar wacht op de aan komst van nieuw© belangrijke troepenver sterkingen, daar men zich niet zeker van de bevolking gevoelt. Zeer in het oog vallend is de isolatie van het Mohainmedaanscbe element, dat de Europeesche stad heeft verlaten en zich in haar kwartieren heeft teruggetrokken. Vlon der Goltz. (Vddmaarscbalk baron Von der Goltz is Zaterdagavond te Konstantinopel aangeko men. Hij' was vergezeld van de Duitsche militaire attachés te Boekarest en te Sofia; de laatste is zijn zoon. Het perron was kwistig met Turksoh© en Duitsche vlaggen versierd. Ter begroeting waren aanwezig vertegenwoordigers van den sultan, den troonopvolger, generaal Liman von. San ders, da ministers en gezanten. Er was )een eerewacht, er werden toespraken gehouden en er was muziek. BINNENLAND. Hofbericht. Z. K. H. Prins Hendrik' heeft gisteravond ten Paleize in Den Haag den, minister van Landbouw, Nijverheid en Handel on,Wangen. Audiënties. De gewone audiëntie van den minister van oorlog, zal op Donderdag 17 dezer niet plaats hebben. Tweede Kauier. De voorzitter van de Tweede Kamer zal in de vergadering ran a. s. Dinsdag aan de Kamter voorstellen, om, indien over Hoofdstuk IjVl (justitie) der Staatsbegroor ting 1915 tijdig eindverslag is uitgebracht, dit hoofdstuk' aan de orde te stellen na hoofdstuk tVIIa dier begrooting. Belastinghervorming. Het plan tot belastinghervorming door den (Minister van Financiën in de avond vergadering der Tweede Kamer Van 10 December bij g roote trekken ontvouwd, om vat de volgende punten; een ont.verp-zegel- bfelasting, Waarin ook zal komen een beursbelastingeen herziening van dc zegelbelasting, waarvan de opbrengst zal worden besteed voor de ouderdomsvoorzie ning en waarbij de boeten op ontduiking, die zeer hoog moeten zijn, zullen .dienen voor de instellingen voor herstel van zieken en invaliden, om daarmede te verkrijgen, dat terwijl op het oogenblik op alle moge lijke manieren de zegelwet ontdoken wordt, die ontduiking wordt tegengegaan; een ont werp voor de registratie, waarvoor de Mi nister in Januari of uiterlijk Februari een bepaalde opdracht aan een ambtenaar hoopt te doen; de successiebelasting, waar van reeds een voorstel in bewerking is;leen herziening van de personeele belasting, zoo danig dat alle belasting van winkelhuizen, koffiehuizen, hotels en kantoren er uit ver dwijnt en alleen blijft de belasting op kien uiteilijken staat; een herziening van de grondbelasting op het ongebouwd, zoodat er niet meer zal zijn een belastbare op brengst, maar naar de waarde, wat zeer speciaal een voordeel zal zijn voor de kleine bezitters, die door 4e belastbare op brengst het zwaarst getroffen worden. Wat het gebouwd betreft, heeft de Minister een opdracht gedaan in dezen zin, dat men moest komen tot een verplichte verzeke ring van alle onroerende goederen tegen brandschade. Om de particuliere verzekering niet on mogelijk te maken, heeft de Minister een op dracht gjegeven om zoodanig te doen dat het een verplichte herverzekering zal zijn voor 50 pCt bij een te stichten jStaatsin- stelling. De grondbelasting zal dan natuurlijk onder de noodige waarborgen van lier- schatting, worden berekend naar het be drag, waarvoor tegen brandschade is ver zekerd. Bovendien zullen, als gevolg van de nood zakelijke verdediging van vaderland en koloniën verschillende belastingen zeer speciaal het vermogen drukken. Vóór bet einde van het zittingjaar 1915/16 zal de Minister een algemeen plan, met verschillende ontwerpen aan de Kamer zenden. Het Kon. Nat. Steuncomité, Het Koninklijk Nationaal Steuncomité 1914 heeft met groot© waardeering de me- -dedeeling ontvangen van de belangrijke gift van H. M. de Koningin (flOO.OOOj die op zulk een krachtige wijze aan zijn finantieele behoefte tegemoet komt. Deze gift is uiterst welkom, daar het Kon. Nat. Steuncomité geenszins onbeperkt uit Rijks schatkist kan putten, zooals velen ten onrechte meenen, en ook in verschillende persorganen is verondersteld. Wel heeft de Regeeriing zich bereid ver klaard, blijkens het thans "hij de Staten- Generaal aanhangige wetsontwerp, een zeer belangrijke bijdrage ban het Steuncomité te geven, doch waar deze toeslag gebaseerd is op het beginsel, dat uit 's Rijks schatkist hoogstens hetzelfde worde gegeven, wat de particulieren bijdragen, kan deze toe slag slechts strekken om de offervaardig heid der burgerij aan te moedigen, waar deze aldus de overtuiging kan hebben, dat feitelijk elke gave verdubbeld wordt. Dezer dagen zal een beschrijving het licht zien, die een beeld geeft yan hetgeen het Kon. Nat. Steuncomité gedurende de 4 maanden, die sedert zijn oprichting ver- loopen zijn, verricht heeft. Uit dit overzicht der werkzaamheden zal blijken, hoezeer het getracht heeft bet ver keer te bevorderen, de belangen der nij verheid te behartigen, voorzieningen te treffen ten behoeve van de volksvoeding en wat door het Comité gedaan wordt ter leniging van den nood, zoowel door mid del van finantieele ondersteuningen, als door het verschaffen van kleeding pn dek king. De geldelijke verplichtingen, die het Ko ninklijk Nationaal Steuncomité reeds op zich genomen heeft, en die noodzakelijk nog zeer zullen toenemen, zullen dan al leen naar behooren kunnen vervuld worden, indien het Nederlandsche volk het voor beeld jvolge, van Haar, die het Comité in het leven geroepen heeft, en die met groote belangstelling zich dagelijks op de hoogte houdt van do werkzaamheden van Hare stichting. Heropening vun de Beurs te Amsterdam Volgens de „N. Ct." zal de Amsterdam- sche Effectenbeurs vermoedelijk 4 Jan. a.s. worden geopend en de blokkade in dier voege worden geregeld, dat aan elk de keu ze wordt gelaten tusschen 20 pCt. surplus met 6 of 12 maanden uitstel en 10 pCt. surplus met geleidelijke aanvulling volgens de Beurswet. Commissaris der Koningin ln Noord-Holland. Bij Kon. besluit van 12 dezer is, met ingang van 16 Januari, benoemd tot com missaris der Koningin in Noord-Holland, jhr. mr. dr. A. Röell, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Amsterdam, met dankbetui ging voor de vele en gewichtige diensten door hem in die betrekking bewezen. Jhr. Antonie Röell werd geboren te 's-Gra- venhage den 21en Augustus 1864. Hij is de zoon van den oud-zeeofficier W. F. Baron Röell, en volbracht zijn studies aan de Universiteit te Leiden. Daar promoveerde hij in April 1892 tot doctor in de Staats wetenschappen op een proefschrift getiteld „Wetgeving op de huisvesting van arbei dende klassen". Daarna begon de heer Röell zijn loopbaan als adjunct-commies le klasse aan de provinciale griffie van Gelderland en spoedig daarna werd hij reeds commies chef van de provinciale griffie van 'Over ijssel. Weldra onderscheidde hij zich door zijn bijzonder groote kennis van' 't Staats en Administratie! recht. In 1898 kwam de betrekking open van burgemeester van Leeuwarden, doordat de toenmalige burgemeester dier plaats, Mr. J. S. Baron Harinkma tho© Slooten, tot burgemeester van den Haag was benoemd. Leeuwarden en de Leeuwarders waren niet weinig verrast door de benoeming van den niet-Leeuwardenaar tot Burgemeester en het Friesche karakter verloochende zich dan ook geenszins bij de eerste kennis making met en de houding tegenover den nieuwen Burgemeester. Hij wist echter spoe dig den Raad en de burgerij voor zich te winnen en het was dan ook inderdaad met veel leedwezen, dat men hem in Septem ber 1904 zag vertrekken naar Arnhem, waar hij toen burgemeester was geworden. Niettegenstaande ook te Amsterdam, waar jhr. Mr. Dr. A. Röell bij Kon. Besluit van 26 Januari 1910 tot burgemeester werd be- 'noemd. zijn kennis van organieke wetten en Staatsrecht is gebleke' kon hij niet op die groote populariteit bij het publiek roemen, welke zijn voorgangers, burgemees ters Van Leeuwen en Van Tienhoven, had den verworven. Die hem nader kennen en in zijn onmiddellijke omgeving werken, roe men echter zijn gemakkelijken omgang. Nederland en de oorlog De oorlogsljeening. 1 Naar wij met zekerheid kunnen mede- doelen zijn berichten, dat de leaning van f 275.000.000 zou worden uitgegeven tegen 97 procent, beslist onjuist. De bedoeling is deze leening 5 pari uit te geven. Internationaal Steunfond^. Te 's-Gravonhage zijn de eerste stappen gedaan ten doel hebbende de samenstelling van een comité tob vorming van een Inter nationaal Fonds, tot het verleenen van steun, na den oorlog, aan, de Belgiscbe slachtoffers der tijdsomstandigheden en tot het nemen van maatregelen, die kunnen leiden tot den weder-opbouwl en weder- samenstelling van geheel of gedeeltelijk ver woeste kunstwerken en monumenten, biblio theken enz. Naar wij vernemen zal liét Eere-Voor- zitterschap aan den Gezant van België bij ons Hof worden aangeboden- Voor de Belgen. Het stoomschip „OKLden.se" ^-.gasteren uit New-York, met voedingsmiddelen voor do Belgen, te Rotterdam aangekomen. Oos tenrifkers. Met net stoomschip „Batavier" zijn Za terdagavond uit Londen te Rotterdam 35 Oostenrijkers pangekomen, allen arbeiders van omstreeks 50-jarigen leeftijd. Zij zijn in Engeland geïnterneerd geweest. De Oos- tenrijksche consul heeft hen in de rich ting van hun vaderland voortgeholpen. Bezoek aan Belgische vluchtelingen. 1 Het „Handelsblad van Antwerpen" schrijft: Een bericht uit Havre meldt, dat Minister F' ü- putte die stad heeft verlaten, om de Belgi ;he vluchtelingen in Holland en Engeland te bezoeken. Rogge voor de Nederland sche regeering. Het Zaterdag van New-York te Rotter dam aangekomen bederlandsche stoomschip „Kortenaer" heeft ongeveer 3300 ton rogge aan boord, geconsigneerd aan de Neder landsche regeering. Uitvoer van aardappelen. De minister van landbouw, nijverheid en handel maakt bekend, dat de verleende dis pensation van het uitvoerverbod voor aard appelen, niet langer van kracht zullen zijn dan tot uiterlijk 31 dezer. Na dien datum zullen, op grond der verleende vergunnin gen, geen aardappelen meer kunnen wor den uitgevoerd. W i 11 eb r o o d. De Burgemeester van Rotterdam heeft, in overeenstemming met het advies der ter zake gehoorde commissie voor de distribu tie van meel, besloten, liet verbod van het bakken van wittebrood voorloopig nog niet op te heffen. Er bestaat gegronde twijfel, of het ook thans den bakkers wel mogelijk zou zijn over den voorraad tarwebloem, die, wan neer het bakken van wittebrood, onbeperkt wordt toegelaten, voör de Rotterdamsche consumptie bcnoodigd is, de beschikking te verkrijgen. Dientengevolge is het raad zaam geoordeeld nog gedurende eenigen tijd dei gang van zaken af te wachten. Regeeringscommissaris vluchtoord. Bij Kon. besluit van 8 dezer is, met "eer volle ontheffing van de functie van re geeringscommissaris van het vluchtoord in de legerplaats bij "Öldebroek, benoemd tot regeeringscommissaris van het vluchtoord onder Nunspeet, dr. Hendrik P. N. Mul ler, oud-buitengewoon gezant en consul-ge neraal van den Oranje-Vrijstaat. Verkeer met België. De stoomboot „Administrateur de Badts" is Zaterdag met 67 passagiers naar Ant werpen vertrokken en Zondag met 28 pas sagiers te Vlissingen teruggekeerd. In Antwerpen worden er, naar men aan de „N. R. Ct." meldt, weder passen aan Belgen, afgegeven. Belgische vluchtelingen. Talrijk zijn de Belgische vluchtelingen, die van Vlissingen uit naar Engeland over steken. Van de gelegenheid tot vrijen over tocht wordt zulk een druk gebruik gemaakt, dat tot Vrijdag a.s, alle plaatsen reeds be sproken zijn. Toch brengen de treinen ge regeld nog vluchtelingen naar Vlissingen: zij moeten ten minste nog een week wach- tea. Vrijdagnamiddag hebben de nog te Oost- burg vertoevem>< Belgische vluchtelingen, uit wier midden een comité was gevormd, hulde gebracht aan de heeren H. S. Gra- tama, burgemeester, en A. Mijs, vice-con sul van België, in de door de vluchtelingen netjes versierde Graanbeurs. Aan H. M. Koningin Wilhelmina werd een telegram ge zonden met dankbetuiging voor de gastvrij heid, op Nederlandschen bodem ondervon den. Mej. Jeanne Brouwer, van Mechelen, hield een toespraak: Aan H. M. de Ko ningin der Nederlanden. De heer H. van de Velde, van Aalst, bracht dank aan den heer burgemeester, en de heer A. van Nuf fel, van Antwerpen, huldigde den heer Mijs. Aan den burgemeester en Ben vice- consul werden albums, bevattende een 600- tal namen van de hoofden van gezinnen der vluchtelingen, overhandigd. Aan me vrouw Gratama en mevrouw Mijs werden prachtige ruikers aangeboden. Terugkeer Duitsche officieren. De beide Duitsche officieren, die eenige weken geleden uit Bergen, waar zij ge ïnterneerd waren, ontvluchtten, zijn giste ren over Emmerik naar ons land terugge keerd. Met den trein van 4 u. 24 uit Am- hem zijn zij naar Amsterdam vertrokken, om vandaar naar Bergen te gaan en zich ter beschikking van den interneeringscom- mandant aldaar te stellen. Belgische officieren. Eind November heeft zich een Belgisch officier van de 2e chasseurs uit Amers foort verwijderd. Dit is het tweede^ geval van dien aard, dat zich er voordoet. Naar verluidt, hebben de Belgische oïfi eieren zich, na de desertie der twee Duit- schers uit Bergen, tot koning Albert ge wend. Het ingekomen antwoord wijst de heeren ecSter op den plicht het gegeven eerewoord te eeren. Oir. bel., InToerr. en Ace. Ministeriede benoemingen, bevorderin gen, verplaatsingen, enz., bij Ben dienst der directe belastingen De surnumerair J. C. D. van den Bus- sche uit de directie Utrecht is aangewezen voor de tijdelijke waarneming van het kan toor Dieren. De rijksklerk 3e klasse J. de Jong is tot 17 dezer belast met de waarneming van. het kantoor Workum, wegens .verlof van den ontvanger aldaar. Verplaatsingen: 1 Jan.J. L. Sleyster, kom. 2e kl. van Emmer-Compascuum naar Zevenaar. 16 dezer: J. P. Craamer, kom. te water 2e kl. van Alkmaar naar Rotterdam (tijd.j. BenoemingenIngang 16 dezer: C, C. den Hartogh tot assistent te Amsterdam, thans kom, 2e kl. aldaar. Ingang 1 Jan.tot komm. 3e kl.J. J. de Smit te Eysden, thans kom. te water aan boord van de Zeehond; H. Roedema, te Eysden, thans kom. te water, aan boord vaartuig na 2, le afd.; M, Proost, te Maastricht (v.); F. Kamminga te Emmer- Compascuum; J. Glas te Maastricht (v.); M. Blom te Eijsden (g. en 1.); D. Mulder te Hoogcruts; K. Kamp te Wolfhaag; B. J. Wibbelink te Vaals; J. op1 ;'t Hof te Kerkrade; J. Oving te Barger-Oosterveea; H. Aartsen te KerkradeW. van Welie te Looht; L. de Weerd te Beek (L.) Janssen te Grevenbitiht; J. van Stel te Urmond; C. Dieleman te MustergeleenH. Eggens te SchinveldT. Z wolsman te Wes- sem; H. Koenders te Neeriiter; ,B. H. yan Heuvelen te Neeritter; J. Britstra te Weert; L. Hetebrij te Weert; E. van der Heide te Reusel; J. H. Geendink te Bergijik; G. Slagter te Bladel; Hj. ran Loo te Eer- sel. 1 Eervol ontslagen, ingang 1 Jan.P, G. Maissan, kom. le kl. te Maastricht. („De Belastingambt") VLAARDINGEN, 14 Dec. Ds. D. B. Ha-, genbeek, predikant bij de Geref. Gem. B. alhier, heeft voor het beroep naar eenzelfde gemeente te Harderwijk, bedankt. VLAARDINGEN, 13 Dec. Naar wij verne men jheeft de heer Dr. J. Voogd, 31 iQotobei 1.1. overleden, de navolgende legaten ge maakt als aan: Het Visschers Weduwen en Wezenfonds f 1000. Het Departement van de Maatschappij tot Nut van ,t algemeen ten behoeve van de Bewaarschool f 1000. Het Weeshuis der Hervormden f500. De vcreeniging voon ziekenverpleging f500 En de vereeniging „Dorcas" f500. (N. Vi. Ct.) OVERSCHIE 13 Deo. De 5-jarige A. J. T,, uit de Pretorialaan te Rotterdam, is gisternamiddag in die straat overreden door een met vaten azijn beladen vrachtwagen. Een voorwiel van den wagen ging den jongen over het hoofd; de dood trad bijna onmiddellijk in. De bestuurder van den Wagen, M. van der R., te Overschie woon achtig, heeft volgens ooggetuigen' geen schuld aan het ongeval. STADSNIEUWS. Steuncomité 1914 Schiedam. Behalve de gewone wekelijksche bijdragen kwamen gedurende de afgeloopen week gif ten in van: Een schipper f 1.20de werklieden der firma Ingelse Co., 15 2 pCt van hun weekloon; N. N. f0.50; G. G. f 10.—lie sluis- en brugwachters f2.60; Buurtcomité Gasstraat en omgeving f4.20; A. P. f25. Maximum boter prijzen. In verband met de plaatselijke moeilijk heden, die zich in den boterhandel voor doen, heeft de minister van landbouw, nij verheid en handel onder de aandacht van do Burgemeesters gebracht, dat de volgende prijzen voor en gros en detail zijn vast gesteld Wit beuken fust van 50 K.G. 5 f 1.55 per K.G. Wit beuken fust van 25 K.G. 5 f 1.56 per K.G. Delftsch of Leidsch eiken fust van 20 K.G. a f 1.60 per K.G. De producenten (fabrikanten en landbou wers) zijn verplicht voor de bovengenoemde prijzen boter, bestemd voor binnenlandsch verbruik, af te staan, tot ten minste 30 pet. hunner productie. Het rijks centraal bureau voor den uitvoer van boter (42a Buitenhof, 's-Gravenhage) bepaalt, of en zoo ja, hoeveel meer dan 30 pet. voor bin nenlandsch verbruik moet worden beschik baar gesteld. De detailprijs van boter won] t per K.G. in maximum bepaald op 20 cent boven den maximumprijs van f 1 55. liet rijks centraal bureau beschouwt alle ver pakkingen beneden 10 K.G. als detailvcr- paiking. Voor onderdeden van K.G. mag de vast gestelde maximum-detailprijs naar hoven op halve stuivers worden afgerond. Voor den verkoop van speciaal verpakte boter tot hooger prijs, is de toestemming van het rijks centraal bureau voor den uitvoer van boter noodzakelijk; onder spe ciaal verpakte boter verstaat het rijks cen traal bureau boter, die uitsluitend in de bereidingsplaats verpakt wordt in hoeveel heden van 1 K.G., K.G. en \U K.G. en zonder ©verpakking direct of indirect den consument bereikt. De prijs van speciaal verpakte boter mag ten hoogste 10 cent meer bedragen dan de vastgestelde maximum-prijs van f 1.75. Voor onderdeden van "K.G. van dergelijke boter mag de prijs naar boven op gehedo stuivers afgerond worden. De producenten, die van het rijks cen traal bureau de machtiging ontvangen spe ciaal verpakte boter af te leveren, moe ten in al hun verkoopplaatsen steeds room boter tegen den rnaximum-prijs van f 1.75 voor aflevering in voorraad hebben en op aanvrage afleveren. Behoudens de hieronder te noemen uit zonderingen, mag boter en gros op pu blieke verkoopplaatsen niet boven den voor binnenlandsche consumptie vastgestelden rnaximum-en-gros-prijs verkocht worden. Van deze bepaling is uitgezonderd de ver koop van boter met consent op de boter markten te Leeuwarden en te Snoek, de botermijnen te Maastricht, 's-Herlogenboscli, Eindhoven, Roermond, Arnhem en Zut- phen. Om te voorkomen, dat verkoopers zich niet houden aan de vastgestelde maximum prijzen en dat de koopers door onbekend heid te hooge prijzen inwilligen, wordt her innerd, dat de volgende maatregelen kun nen worden genomen, wanneer boter tegen een hooger prijs dan den maximumprijs wordt aangeboden. De kooper, aan \vicn boter bovenden vastgestelden maximumprijs te koop wordt aangeboden, stelt hiermede den Burgemees ter of den commissaris van politie in ken nis. i De Burgemeester onteigent de te hoog in prijs aangeboden boter tegen den maxi mumprijs. i De Burgemeester wijst 'de boter tegen den maximumprijs toe aan den kooper, 'die de klacht heeft aangebracht. Een winkelier, die niet "in staat is boter voor den voor binnenlandsche consumptie vastgestelden maximumprijs te koopen, kan van den Burgemeester oen bewijs ontvan gen, dat hem door het rijks centraal bu reau een door den Burgermes'er aange geven kwantum moet worden verstrekt. Dit kwantum moet in overeenstemming zijn met den normalen omvang van zijn zaken. Wanneer een grossier in boter voor bin nenlandsche consumptie niet in. staat is van zijn gewone leveranciers boter te koo pen voor den voor binnenlandsche consump tie vastgestelden maximumprijs, kan hij zich door bemiddeling van den Burgemeester wenden tot het rijks centraal bureau, dat hem dan bij zijn pogingen tot aankoop van boter verder behulpzaam zal kunnen zijn. Gymr.aslastcnfeond. De 'Schiedamsche Gymnasiasten-Bond „N. S. T. A. A." heeft getrouw aan de traditie om bij haar uitvoeringen tevens de liefdadigheid te betrachten Zater dag een feestavond gegeven, waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan het Steuncomité-1914 alhier. Daar er vrij wat publiek was, vermoeden we, dat de avond wat de contanten voor het Steuncomité betreft aan de verwachtingen heeft vol daan, aangaande de uitvoering van het pro gramma echter hebben we daarover ze kerheid. Het grootste deel van den avond was aan muziek en zang gewijd en de diverse medewerkenden hebben elkaar niet over het hun overvloediglijk toegemeten applaus hoeven te benijden. De meerendoels jeug dige leden van het goed bezette Bottcr- damsche strijkorkest speelden, onder de deskundige leiding van den, aan de Toon kunst-leerlingen alhier welbekenden, heer H. Smalbroek, met toewijding de Elegische Melodieën, Op 34, van Ed. Grieg, en tot slot met veel gloed Three Dances, van Ed. German, Mej. Riek van Loon oogstte warme toe juichingen met zeer ïraai gezongen lie deren van Berta Frensel, Strausz, Brahms en Sclmitzler, maar niet minder de jonge cellist Cor. de Wilde, die een tweetal num mers van Popper ten gehoore bracht op een manier, die menig cellist in de lange broek hem niet "ou verbeteren. En de derde der solisten, de heer G. J. Bezemer, moest voor de met veel muzikaliteit uitgevoerde, van den speler zooveel eischende „Polo naise" rap. Chopin, en het „Praludium/'

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2