pen, zijn vooral kleine vaartuigen en een aantal vliegtuigen aanwezig. Men veronder stelt, dat binnenkort een landing op de kust van Klein-Azië ondernomen zal wor sen. fii de Zwarte Zee. Officieel wordt uit het Turksche hoofd kwartier bericht Volgens een ambtelijk Russisch belicht uit Sebastopol zou de „Hamidieh" voor Sebastopol getorpedeerd en zwaar "bescha digd zijn, zoodat het schip wel is waar Konstantinopel nog had bereikt, doch voor langen tijd buiten gevecht was gesteld. Hier is het antwoord op dezen leugen: Dezer dagen maakte onze vloot, waar onder ook de „Hamidieh", een tocht in de Zwarte Zee ea keerde onbeschadigd terug. Een van onze oorlogsschepen had den 24sten een ontmoeting met de Russische vloot, die uit 17 schepen bestond, nl. 5 linieschepen, 2 kruisers en 10 torpedoboo ten, benevens 3 mijnenleggers. Eén Turksch schip bevond zich dus tegenover 17 vijan delijke vaartuigen. Het Turksche schip viel gedurende den nacht deze vloot aan, beschoot met suc ces het linieschip „Restisslaw" en boorde de mijnenleggers „Oleg" en „Athos" inden grond. Twee officieren en *30 Russische mari niers werden gered en gevangen genomen. Tegelijkertijd beschoot een ander deel van onze vloot met goed gevolg Batoem. Op 25 dezer wilden twee van onze schepen bovengenoemde vijandelijke vloot tot den strijd dwingen, doch de Russen ga ven er de voorkeur aan naar Sebastopol te vluchten. De Heilige Oorlog. Onder den jubel der bevolking is thans het Heilige Vaandel van den Profeet in Damascus binnengebracht. De Moeftis en de militaire commandant van de stad waren het vaandel tegemoet getrokken en in schit terende parade trok het geheele garnizoen en ook de uit Egypte en Soedan overge- loopen Boldaten aan den heiligen banier van den Profeet voorbij. De afgevaardigde van Kerloek xn Syrië, Mohamed Ali bey, ïs met 5000 vrijwilligers tegen de naar Bagdad oprukkende Engel- schen opgetrokken. Van de 200 afgevaar digden nemen er rond 40 aan den oorlog to velde 3eel. Znid-Afrika Tegem de Duitschers. Reuter seint uit Kaapstad.: Woensdag had een schermutseling plaats tusschen ©en deel van een Engelsch com mando en een patrouille van zestig Duit- schers op den noordelijken oever van de Oranje-rivier in de streek van Carnarvon. De Engelschen verloren twee dooden en een gewonde, de Duitschers een doode en twee gewonden. De Duitschers trokken terug. t Da verliezen. Naar Reuter uit Pretoria seint; zijn vol gens officieel© opgave de verliezen van de Unie-krijgsmacht sedert het begin der vij andelijkheden: In den oorlog tegen de Duitschers: 19 gedood, 38 gewond, 302 krijgsgevangen; in den opstand 105 gedood, 229 gewond. Bovendien zijn er 23 aan ziekte over leden en 29 in een ongeval omgekomen. Do verliezen van de opstandelingen, zoo heet het verder, zijn zeer moeilijk vast te stellen, aangezien er velen te velde zijn begraven. Men weet echter, dat er meer en misschien aanzienlijk meer dan, 170 dooden zijn en aanzienlijk moer dan 300 gewonden. Ruim 5000 zitten gevangen, ongerekend zaj di© onder den staat van beleg gevangen zijn. genomen, en de 400 die zich hebben overgegeven en op parool vrij zijn gelaten. Ter zee. Engelsche aanval op de Duitschekust Blijkbaar als antwoord op den aanval van eenige Duitsche oorlogsschepen op do kust van Yorkshire, hebben de Engel schen in den morgen van den len Kerstdag met lichte oorlogsschepen en verder met watervliegtuigen een aanval gedaan op de Duitsche kust nabij Helgoland. Deze ope ratie is echter blijkbaar op een volslagen mislukking uitgeloopen. - Van officiëele Duitsche zijde werd hierover Zaterdag gemeld: Den 25sten December 's morgens deden lichte Engelsche strijdkrachten een uitval in de „Deutsche Bucht"._ De door deze meegebrachte watervliegtuigen deden een aanval op onze riviermondingen en wierpen daarbij bommen op ten anker liggende schepen en een gashouder in de nabijheid van Guxhaven, echter zonder deze te tref fen o£ schade aan te richten. Onder yuur genomen trokken de vliegtuigen La weste lijke richting terug. Onze luchtschepen en vliegtuigen deden een aanval op de Engel sche strijdkrachten en troffen door bommen twee Engelsche torpedovemielers en een hegeleidend schip. Op het laatste werd braad waargenomen. Het opkomende nevel achtige weder verhinderde een verderen strijd. f 1 De Britsche admiraliteit gaf gisteren de volgende lezing: Op 25 dezer zijn de Duitsche oorlogs schepen, die bij Guxhaven lagen, door zeven marine-vliegtuigen aangevallen. De aanval begon bij daglicht van een punt in de nabij heid van Helgoland en de vliegtuigen wer den begeleid door lichte kruisers, torpedo jagers en duikbooten. Zoodra de Duitschers de schepen van Helgoland af zagen, vielen twee Zeppelins, drie of vier watervliegtuigen en verschei dene duikbooten hen aan Er volgde een nieuw soort van gevecht tusschen de mo dernste kruisers eener- en vijandelijke lucht vaartuigen en duikbooten anderzijds De Engelsche schepen vermeden de duik booten en de twee Zeppelins werden door do kanonnen van de „Undaunted" en de „Arethusa" gemakkelijk verjaagd. De watervliegtuigen van den vijand slaagden erin in de nabijheid van onze schepen bommen te werpen, zonder zc echter te raken, en de Engelsche schepen bleven drie uur lang in de nabijheid van de vijandelijke kust, zonder door schepen op het water verhinderd te worden en namen drie van de zeven vliegers met hun vlieg tuigen goed en wel aan boord. Drie andere vliegers kwamen met Engelsche duikbooten, die hun bijstand verleenden, terug. Hun vliegtuigen waren gezonken, i Een vlieger wordt vermist Zijn vlieg tuig is op 12 K.M. van Helgoland als wrak gezien. Zijn lot is onbekend. De omvang van de schade, die de bom men van de Engelsche vliegers hebben aan gericht, kan. niet geschat worden, maar al hun bommen zijn op punten van militaire beteekenis geworpen. In do Adriatiscke Zee. Van Franscho zijde wordt bevestigd, dat een Fransche onderzeeër ter hoogte van de Oostenrijksche-Hongaarsche oorlogs haven Pola tot zinken is gebracht, en dat een Fransch slagschip door een torpedo uit een Oostenrijksche duikboot is getroffen, maar daardoor slechts onbeduidende schade kreeg. Engelsche kooipvaardijischepen. in den grond geboord. Volgens een telegram uit Sjanghai heeft het agentschap van de assurancie Yangtse- kiang vernomen, dat de Duitsche hulpkruiser „Prinz "Wilhelm" op de Zuid-oostkust van Zuid-jAmerika vier Engelsche koopvaardij schepen in den grond had geboord. De „Dresden". De minister van marine, zoo meldt een Exchange-telegram uit Parijs, deelt in een ambtelijk bericht mede, dat de „Dresden", nadat zij erin geslaagd was uit den slagj bij de Falldands-ed i an den te ontsnappen, Punta. 'Arenas, de zuidelijkste haren van Chili, bereikt hoeft, vanwaar zij, na kolen in te hebben genomen, weer zee heeft ge kozen. De strijd in de luclit. Een Duitsch vliegtuig b'o- ven Dover. Donderdagmorgen is, naar uit Londen wordt bericht, bij mistig weer een Duitscï vliegtuig boven Dover verschenen en heeft een bom geworpen die in een tuin is ont ploft. Er is geen schade aangericht. Het vliegtuig is ma,ar enkele seconden waargenomen. Het keerde onmiddellijk weer over zee terug. Een vliegeraans1ag op Londen. 1 Vrijdagmorgen om half twaalf werd Bo ven Sheemess een Duitseh vliegtuig ge zien, dat, toen het %Londen reeds was ge naderd, wegens de dreigende achtervolging door Britsche vliegers rechtsomkeert moest maken en over de Noordzee weer ver dween. Een ReuterteJegraTn. geeft over dezen stoutmoedigen lucht raid nog de volgende bijzonderheden Een dichte mist met windstilte, stelden een Duitsche aeroplane (van het Albatros type en met twee vliegers bemand) in staat de kustwachten te verschalken. Toen de mist optrok werd de vijand boven Sheer- ness ontdekt, maar hij werd weldra weer uit het gezicht verloren, tot hij weer te Graresend werd opgemerkt. Blijkbaar was het doel der vliegers Londen. Het .vlieg tuig bereikte Erith (vlak bij Londen) maar keerde toen terug in de richting van de zee, vervolgd door Britsche vliegtuigen. Op verschillende plaatsen werd de vijand door de kanonnen, ter bestrijding der vlieg tuigen opgesteld, beschoten. De dichte me nigte der toeschouwers zag de granaten dicht bij de Albatros ontploffen. Ook de vervolgende vliegtuigen vuurden op den vijland, echter tevergeefs. De Duitsche bestuurder manoeuvreerde uiterst handig Twee Britsche vliegtuigen boven hem trachtten hem in de richting te dwingen van een derde vliegtuig, dat met een snelvuurkanon was bewapend. De Al batros echter manoeuvreerde zoo, dat het den vervolgers bezwaarlijk was te vuren, zonder elkaar zelf te raken. Toen het echter haast wel zeker was dat de Albatros weer het binnenland in kon worden gedreven, kwam er mist op en van deze gelegenheid maakte de Duitscher ge bruik weer in de richting der zee te vlie gen. Met neig !meer Britsche vliegtuigen werd toen de vervolging doorgezet tusschen Sheemess en Southend, terwijl andere vlieg tuigen poogden den terugtocht af te snij den. De vijand verdween echter in den mist Aanval op een luchtschip- loods bij Brussel. Donderdag 1.1. heeft commandant Davies van den Britschen marinevliegdienst, vol gens een mededeeling van de Engelsche admiraliteit, in een tweedekker een bezoek aan Brussel gebracht, met het doel om 12 bommen op de luchtschiploods, waarin, naar het heette, een Duitsch Parseval-lucht- schip lag, te werpen. Er werden 10 bom men gegooid, maar wegens den rook, die uit de loods opsteeg, was de uitwerking ervan niet te zien. Van officieele Duitsche zijde wordt er kend, dat de vorige week vijandelijke vlie gers bommen hebben geworpen, maar een luchtschip werd daarbij niet beschadigd. Een Zeppelin boven Nancy. Een „Zeppelin" voer in den vroegen mor gen van den 2en Kerstdag, n.l. om 5 u. 20, boven Nancy en wierp veertien bom men op de stad. Twee inwoners werden, naar uit de vesting zelve wordt bericht, gedood, twee gewondf, Eeiu'ge particuliere huizen werden beschadigd; geen enkel openbaar gebouw werd geraakt. Diverse berichten Intern, sociaal-democratische V r e de s-c o li f e r e nt ie. De internationale conferentie, die door de sociaal-democraten van verschillende lan den te Kopenhagen belegd is, is op 17 en 18 Januari bopnald. De pers zal van de beraadslagingen uit gesloten worden. In aansluiting op de conferentie zal een groote openbare vergadering als betooging voor den vrede gehouden worden. Geen oorlogsschatting in België? Te Brussel loopt het gerucht aldus een Reuter-telegram uit Parijs dat de oorlogsschatting van 240 millioen gulden ingetrokken is. Het „Journal" meldt, dat alle proclamaties, aangeplakt aan de mu ren der stad, waarin de schatting wordt aangekondigd, ovorplakt zijn. Meegedeeld wordt, dat de Arnerikaansche minister van buitenlandsche zaken, Bryan, vertoogen richtte door bemiddeling van den Ameri kaanschen gezant tc Brussel Whitlock, dat de schatting een schending vormde van de Haagsche conventie. Meegedeeld wordt voorts, dat de gouver neur ter vervanging van de schatting een belasting van 12 gulden per hoofd invoer de voor de ongehuwde personen boven 27 jaar. Een telegram uit Washington bericht ech ter, dat, volgens verklaring van Bryan, de pogingen, die Whitlock doet om een ver mindering van. de Belgische oorlogsschatting te verkrijgen, officieus en zonder machti ging van de regeering ondernomen zijn. Keizer Frans Jozef. Keizer Frans Jozef, die zich (ondanks de zware-ziekte-berichten) in een uitsteken de gezondheid blijft verheugen, heeft het Kerstfeest in den familiekring op het kas teel Schönbrunn gevierd. Z. M. woonde Donderdagmorgen de mis bij, opgedragen ter gelegenheid van den geboortedag van wijlen keizerin Elisabeth. Een Amerikaansch-Turksch incident. De Atheen.sche bladen maken melding van het volgende voorval, dat aan de Syrische kust moet hebben plaats gehad: De commandant van den Amerikaanschen kruiser „North Carolina" had het Arne rikaansche stoomschip „Virginia" opgedra gen naar Tripoli in Syrië te gaan en "tot do Turksche overheid het verzoek te rich ten, de Engelsche en Fransche onderda nen met dat schip te laten vertrekken. De overheid weigerde het verzoek in te willi gen. Middelerwijl slaagden verscheidene Franscho onderdanen erin aan boord van de „Virginia" te komen. Het gepeupel be rende daarop het schip en trachtte de vluch telingen in handen te krijgen. De beman ning verdreef het gauw, maar het kwam in grooter getale terug en in de verwarring die toen volgde, werden de eerste en de tweede officier van de „Virginia" gekwetst. De commandant van de „North Carolina" dreigde toen te vuren, waarop het gepeu pel ijlings beeaen maakte. Japansche ministercrisis. De mikado heeft het Japansche parle ment naar huis gezonden. De begrootings- cömmissie had geweigerd, aangevraagde kre dieten voor legeruitbreiding toe te staan. Daarop volgde parlementsontbinding. Bij de beantwoording van een vraag in het Huis van Afgevaardigden heeft de Ja pansche minister van buitenlandsche za ken meegedeeld, dat geen enkel land aan Japan verzocht had, troepen naar Europa te zenden. 1 Do Londensche beurs. De pers, ook de financieele bladen, be tuigt over 't algemeen haar instemming met de getroffen regeling voor de heropening van de Londensche beurs op 4 Januari, hoewel de beperkingen, die hiervoor zijn opgelegd, als zeer drastisch worden be schouwd. Uit Rusland. Te St. Petersburg zijn, volgens een Poolseh blad, wegens de toenemende revo lutionaire gisting, de universiteit en alle an dere hoogescholen gesloten. De „Wiatiomoski Polskie" meldt, dat acht leden van den Finschen Landdag gevan kelijk naar St. Petersburg zijn gebracht. Prins Louis van Battenberg. De koning van Engeland heeft zijn goed keuring gehecht aan het besluit om aan prins Louis van Battenberg (als zeelord af getreden wegens de campagne tegen hem gericht, omdat hij van Duitsche afkomst is) een non-acüviteitstractement van f24,000 pet jaar uit te keeren, wegens zijn bui tengewone diensten aan de vloot bewezen. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Albanië. Wegens opnieuw uitgebroken onlusten zijn, op verzoek van den Italiaanschen consul aldaar, Italiaansche zeelieden te Walona ontscheept. De mogendheden zijn met dit optreden in kennis gesteld. De Italiaansche overheid heeft vervolgens een proclamatie van den volgenden inhoud aan do Albaneesche bevolking gericht: „Ernstige beroeringen, welke in deze streek plaats hadiden, hebben nijverheid en handel verlamd, menschenlevens en eigen dommen der bevolking in gevaar gebracht. De Italiaansche-regeering, die nauwlettend waakt ©ver het lot van Albanië, Wenscht, dat u kalmte verzekerd zij en in overeen stemming met uwe wenschen zijn Italiaan sche zeelieden geland om do orde te hand haven en voor uwe verdediging zorg te dragen." L Uit Rome worden aan de „Daily News" de volgend© bijzonderheden over den toe stand in Albanië gemeld, die tot de be zetting van Walona door de Italianen heef t geleid Er is in Albanië een omwenteling uit gebroken. Verschillende Turksche officieren zijn er in geslaagd, het binnenland te be reiken en de dweepzucht van de Muzel- mansche stammen gaande te maken, die onder voorwendsel van een heiligen oorlog te willen voeren, tegen het gezag van Essad-pasjo opgestaan zijn. Oostenrijksche afgezanten werkten met de Turken samen en wakkerden den opstand aan. De rebellen hebben de verbinding met Durazzo afgesneden en dreigen de hoofd stad te zullen aanvallen. Intusschen ver nielen zij eigendommen en vermoorden zij Essad-pasja's aanhangers. In het binnenland heerscht volslagen regeeringloosheid, maar bijzonderheden ontbreken nog. Een afdeeling matrozen van het Italiaan sche oorlogsschip „Sardegna" is te Walona aan wal gezet en heeft de stad vreedzaam bezet De commandant van de gendarmerie en de voornaamste burgers bedankten den Italiaanschen consul voor de verleende be scherming. BINNENLAND. Sederland en de oorlog. Schending van de onzijdigheid. De strafzaak tegen mr. O. P. v. R„ be klaagd van het misdrijf van art 100 Wetboek van Strafrecht (het in gevaar brengen van de onzijdigheid van het land), zal, naar het „iN. v. d. D." meldt, op 31 dezer, des na middags te 2 uur, voor de derde kamer van de rechtbank te 's-Gravenhage behandeld worden. t Als hoofdgetuigen zijn gedagvaard de heeren A. Rienacker, consul-generaal van het Duitsche rijk, en D. Kiraly de Szath- mar, cons ui-generaal van Oostenrijk-Hon- garije. Vluchtoord Nunspeet Bij de Kerstfeestviering hebben de Bel gische vluchtelingen in het -kamp te Nun speet aan den regeringscommissaris voor dit vluchtelingenkamp, den heer dr. Hen drik Muller, een gedenkpenning overhan digd, vervaardigd bij de firma Begeer te Utrecht Daarbij was een adres gevoegd, waarin verldaad werd, dat de weldaden van Nederland nooit door hen zullen worden vergeten en waarin dr. Hendrik Muller dank gebracht wordt voor de onafgebroken zor gen, waarmede hij hen, zoowel te 01de- broék als te Nunspeet, omringd heeft. Op de penning staan behalve de wapens van Nederland en België, de woorden: Les Refugées Beiges reeoanaissants. Ook aan verscheiden afdeelingshoofden zijn exem plaren van dezen gedenkpenning overhan digd- i i .Verkeer met België. Naar de „Tijd" uit goede bron verneemt, is met ingang van Woensdag de goederen dienst van Roosendaal op Antwerpen en vandaar op Brussel, welke de firma van Gend en Loos met haar eigen camions on derhield, gestaakt Verkeer metRuitschland. De minister van buitenlandsche zaken brengt onder do aandacht van belangheb benden, dat het medenemen van brieven ot andere gedrukte of geschreven stukken over de Duitsche grens ten sterkste moet worden ontraden, daar degene, die zoodanige stuk ken op Duitsch gebied heeft gebracht, bloot staat aan dwang- en strafmaatregelen van de zijde der Duitsche autoriteiten. Internationaal steunfonds. Enkele dagen geleden hebben wij mede gedeeld dat er te 's-Gravenhage stappen werden gedaan om tot de samenstelling te komen van een internationaal fonds tot het verleenen van steun, na den oorlog, aan de Belgische slachtoffers en tot het nemen van maatregelen, die kunnen leiden tot den wederopbouw en wedersamenstel ling van geheel of gedeeltelijk verwoeste kunstwerken en monumenten, berken, bi blotheken enz. Naar wij thans vernemen heeft 8e Bel gische gezant bij ons hof. het eere-voor- zitterschap van dit comité aanvaard; de heer Helleputte, Belgisch minister van land bouw en openbare werken, beeft het patro naat op zich willen nemen. Wollen handschoenen en handmoffen- In aansluiting aan de mededeelingen in de „Staatscouranten" van 6 en 15 Oct. brengt de minister van oorlog, onder dank betuiging voor de talrijke toezendingen van jhandschoenen en handmoffen voor het leger, ter kennis van belangstellenden, dat de voorraad van deze artikelen hoogstwaar schijnlijk voldoende zal zijn om in de be hoeften te voorzien, indien de thans nog in aanmaak zijnde handschoenen en hand moffen zullen zijn ontvangen, Nederlandsch stoomschip gezonken. Het Nederlandsche stoomschip „Leersum" (1455 ton, Stoomv. Mij. Oostzee) uit Rot terdam, is op een mijn geloopen en van nacht tusschen Scarborough en Filey gezon ken. Twee leden van de bemanning worden vermist; zeventien man werden te Scarbo rough aan wal gebracht. De directie van de stoomvaartmij. „Oost zee" deelt ons mede, dat gjj een telegram heeft ontvangen» meldende, dat het s.s. „Leersum" bij het redden van drenkelin gen van een ander schip ter hoogte yam Scarborough op een mijn is jgestooten en gezonken. Van de bemanning zijn op 2 koienteemraers pa allen gered, Voor het Algemeen Steuncomité. j De drukkerij Senefclder te Amsterdam, die jaarlijks, en oók nu weer, een kalen der als reclame voor haar bedrijf rond zendt, heeft die ditmaal doen ontwerpen, door Riet van der Helm, die daarvoor een 12-tal teekeningen heeft gemaakt, waarin kunst en humor samenwerken. Ditmaal heeft de firma boven het te ver spreiden aantal een 2000 exemplaren doen drukken, voor den verkoop. De geheele op brengst daarvan zal afgedragen worden aan het Algemeen Steuncomité. Het is een sympathiek streven, dat, paar wij hopen, groot succes zal hebben. Voor do Belgen. In een persgesprek heeft de heer W. A. van der Veen, voorzitter van de Nederland sche afdeeling van het uitvoerend comité van het Antwerpsch Centraal Bureau voor vluchtelingen, mededeelingen gedaan over den toestand der in België gebleven Belgen. Uit zijn mededeelingen vermelden wij, dat moer dan 7 millioen mensehen gekleed en verwarmd moeten worden, dat geheele land streken iin hoofdzaak wees hij op de beide Vlaanderens, Luxemburg, Henegou wen en andere, totaal van het overige deel van België afgesneden zijn, zoodat ook in do voeding moet worden voorzien, wil men de bevolking niet prijs geven aan besmette lijke ziekte en uitputting. Dit kan slechts "'gedaan worden door den krachtigen steun van allo regeeringen, philantropische in stellingen en van hulpvaardige particulie ren, die daartoe moeten worden opgewekt door de Pers van de geheele wereld. Het genoemde comité is bereid iedereen nadere inlichtingen te verschaffen en te raden. Doch publiceer vooral nogmaals en duidelijk, dat lang wachten beslist betee- kenthongersnood, dood en eeuwige ellende voor milftoenen medemenschen. Kerstgaviein voor onze militajiren. Hot Kerstgeschenk, bijeengebracht door het Vrouwen-Gomité, voor een Kers tg ave aan onze militaire grens- en kustbewakers, heeft het mogelijk gemaakt dat ter gelegen heid der Kerstviering aan talrijke afgelegen detachementen van grens- on kustbewaking verschillende versnaperingen zijn verstékt, waarvan natuurlijk met groote erkentelijk heid is genoten. Mr. Troelstra's Kerstrede. Zaterdagmiddag hoeft mr. R. J. Troel stra, te Amsterdam', voer ©en over talrijk auditorium in do zalen van „Rellevue" zijn gebruikelijke Kerstrede gehouden. Onder de aanwezigen was ook de heer CamilleHuys- mans, secretaris van het Intern. Socialis tisch Bureau en lid van de Belgische Kamer. In zijn openingswoord schetste de voor zitter, de heor Ed. Polak1, de verschrik kingen van den oorlog en gaf de verzeke ring dat de Nederlandsche arbeidersklasse ten zeerste met de Belgische lotgonooten, begaan is. (luid applaus.) Mr. Troelstra daarna hot woord ver krijgende, wees op de rampspoeden, de haat en de verwildering wjelke de oorlog met zich brengt. De overwinning van het Duitschei imperialisme zou z. i. met zich brengen een midden-Europeescho Statenbond met daar aan to Verbinden tolunie, waartoe ook Nederland zou behooren en misschien de Scandinavisch© landen, een lichaam dat zich richten zou tegen Rusland en tegen Eng;e- land om de heerschappij van dit laatste land ter zee en op de wereldmarkt te ver overen. Dit heeft niet veel aanlokkelijks, evenmin als hetgeen Frankrijk wilde versplintering van het Duitsche! rijk. Spr, z'ou dit reac- tionnair achten. De Duitsche Sociaal-democratie bedoelt met haar strijd het breken van de macht van het Czarismo, doch spr. is het eens met de Russische Sociaal-democratie dat dit de taak van de revolutionnairen in het eigen land zelf moet zijn. Ook de bewering van de zijd© der bondgenooten geuit als zou (de huidige strijd gericht zijn om het bevrijden van het Duitsche volk van het Duitsche imperialism© en het militarisme, acht spr. niet juist. Engeland1 zegt den strijd te voeren voor het recht; de vrijheid en de onafhankelijkheid der kleine volkeren, doch! men moet; wanneer men dit hoort, niet vergeten dat Engeland de bóeren-republieken van hun vrijheid heeft beroofd, terwijl dit land eveneens een bloedschuld tegenover Engeland heeft Mr. Troelstra besprak' vervolgens de positie der sociaal-democratische partijen, in de neutral© landen. De neutrale landen kunnen de liemidde- lingsaotie natuurlijk voorbereiden. Daarom zal op de 17© Januari, as. te Kopenhagen te houden conferentie der vier noordelijke socialistische partijen (van Zwe den, Noorwegen, Denemarken en Neder land) wprden voorgesteld, dat dé socia listische partijen der neutrale landen er bij hun regeeringen op zullen aandringen zich gereed te houden om op het daartoe grni- stge oogenhliik het initiatief voor bemid deling te nemen. Spr. besprak daarna het zitting nemen van enkele partijjgenooten in den Anti-Oor log-Raad, Hij werd ook aangezocht daann zitting te nemen, doch hij' heeft daarvoor bedankt, doch niet om principieel© rede nen, maar omdat spr. veel ander werk te doen heeft. Spr., die op ander terrein yoor den vrede werkt, ziet in zijn werk dit terrein van arbeid. Spr. is er beu van, dat in sommige i3f- deelingen moties worden aangenomen, waarin men de kracht van zijn revolutions!- •mum ——M—w——————mm

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2