Blankenburg am lïaxz wonende familiele den benefit, dat hij door de Engelschen op Malta als krijgsgevangene is geïnter neerd. Veiligheidsmaatregelen te Londen. De militaire overheid te Londen heeft de aandacht van het publiek, dat van de straat gebruik maakt, op het gevaar gevestigd, dat dreigt van granaatsplinters, afkomstig van do kanonnen, die dienen om vijandelijke luchtvaartuigen te bestrijden, die een aan slag op Londen in den zin hebben. Bij het hooren van kanonvuur wordt de burgerlijke bevolking geraden dekking te zoeken, ïn het bizonder in kelders. In Portsmouth is bekend gemaakt, dat, als er bommen uit vijandelijke luchtvaar tuigen worden geworpen, zij, die er stukken van vinden, die bij de politie moeten bren gen. Er werd bij gevoegd, dat men uit deze bekendmaking niet moet opmaken, dat <-t een aanval uit de lucht op til is. GEMENGDE MEDEDEEUNGEX. Albanië. Uit Sari. wordt aan do „Corriere della Sera" geseind, dat do oproerige bevolking te Tirana alle huizen en verdere bezittin gen van waarde van Essad pasja in brand heeft gestoken. Essad had dit wel voorzien daar hij zich tegen Turkije had '•verklaard toen dit den heiligen oorlog afkondigde. Daarom had hij ook den staat van beleg af gekondigd, waardoor evenwel de bevolking zich geenszins heeft laten weerhouden, in tegendeel geprikkeld werd. Bij de opstande lingen uit Tirana hebben die van Elbassan zich aangesloten met de leuze: „Wraak voor (do gevangenzetting van) Kemal beyi"Ook de bevolking van Berat, Fieri en ander© plaatsen heeft zich bij dien opstand aan gesloten. Zij houden optochten met het vaandel van den profeet om Essad te ver jagen. De opstand is thans algemeen en Du- razzo is van de buitenwereld afgesloten. BINNENLAND. Hofberichten. IL M. de Koningin zal op 1 Januari niet de gebruikelijke Nieuwjaarsreceptie houden doch zal op dien dag de hooge autoriteiten en de in de residentie aanwezige leden der hofhouding in de gelegenheid stellen, Hare Majesteit hun gelukwenschen aan te bieden. Consulaire dienst. Bij Kon. besluit is de heer Chr. Espersen benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Rönne (Denemarken). Aan den heer Espersen kan in het En- gelsch, Fransch. of Duitsch geschreven worden. Het ressort van het vice-consulaat strekt zich uit over het eiland Bornholm en onder- hoorigheden. Rechterlijks macht. Bij Kon. besluit van 28 dezer is aan mr. H. B. "Vje-r Lonen van Themaat, op zijn ver zoek, met ingang van 1 Januari, eervol ontslag verleend uit 2ijn betrekking van ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Zutphen ter standplaats Zutphen. V t i Bij Kon. besluit van 28 dezer is benoemd tot substituut-griffier bij de arrondissements rechtbank te Middelburg, mr. Th. Portheine, procuratieihouder der Geldersche Crediet- vereeniging te Deventer en kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Deventer, onder toekenning van gelijktijdig eervol ont slag uit laatstgemeld© betrekking. Audiënties. De geWono audiënties van de ministers van bitmenl andsche zaken en van justitie zullen op Zaterdag 2 Januari niet plaats hebben. Nederland en de oorlog. De s,Lleersum". ■Vjolgens het laatste bij de reederijj te Amsterdam ingekomen bericht van het stoomschip „Leersum" zijn bij het ongeval alle scheepspapieren verloren gegaan. Het schip zonk in vijf minuten tijd. Toen het ongeval labeurde, trachtte de „Leersum" naar gemeld is de bemanning van een ander stoomschip, dat eveneens op een mijn Was geloopen, fie redden, wat echter niet gelukte. Bijzonderheden omtrent dit ander© stoomschip zijn niet bekend. De kapitein van de „Leersum" vermoedt, dat de bemanning is omgekomen. Verder rapporteert de kapitein van de „Leersum" een derde stoomschip in de nabijheid gezien te hebben, dat waarschijn lijk met zijn geheel© bemanning in de lucht gevlogen is. De „Leersum" kon echter geen assistentie vcrleenen. Mijnen. Blijkens mededeeling van den marinestaf zijn op de kust in het Zuidwesten van ons lend zeven vreemde mijnen aangespoeld. De groote leening. Het bestuur van den Algem. Nederl. Zui- velbond wekt in een circulaire de besturen van .de bij den bond aangesloten zuivel fabrieken op, deel te nemen in de groote leening van den Staat der Nederlanden. De secretaris van den bond, de heer O. Reits- ma, meent, dat de gezamenlijke inschrij vingen ten minste een millioen zullen moe ten bedragen. Contrabande. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de artikelen, die blijkens de „Stct." van 2528 December No. 303 door de Britsche regeering op de contrabandelijst zijn ge bracht, de harsachtige producten, kamfer en terpentijn door deze regeering worden beschouwd als absolute contrabande. (Stct.) Boter. 1 Het Rijks Centraal Bureau voor boter- uitvoer hoeft don boterfabrieken bericht, dat hier tie lande weer voldoende bofer- voorraad is en Meer 60 pCt der rervaardigtlo boter naar het buitenband mag u-orden uit gevoerd. De heropening der Amsterdamscbe Beurs. Het Haagsche correspoadentiebureau meldt: De minister van financiën heeft gister ochtend een bespreking gehouden met de commissie van bijstand ingevolge de Beurs wet over het Beursroglement. V In een gisteren gehouden vergadering van leden der Vereeniging voor den Effec tenhandel te Amsterdam, is het bestuur ge machtigd om bij opening van de beurs door den minister, de lokalen van de yer- eeniging daartoe besclukbaar te stellen. Medegedeeld werd, dat in verband met do Beurswet, wel de beurs te Amsterdam, doch niet die te Rotterdam en te 's-Gra- venhage zullen worden opengesteld. In zijn sluitingswoord zeide de Voorzit ter, mr. Wendelaar, dat hij hoopte de le den binnen veertien dagen op de beurs te rug te zien. V In, beurskringen verluidde gisteren posi tief dat de Amsterdamsehe Beurs tusschen 11 en 15 Jan. zal worden heropend, dat wiL dus zeggen onmiddellijk na de sluiting van de inschrijving op de S taats!eening. Aan vankelijk zullen slechts zeer enkele nader aan te wijzen fondsen tot den handel wor den toegelaten. Het schijnt vrijwel vast te staan, dat de regeling der prolongatie- quaestie volkomen pp den reeds vermelden voet zal plaats vinden, dat wil zeggen een blokkade tot een half jaar na hot sluiten van den vrede, voor zoover op de koersen van 28 Juli in het geheel 20 pCt surplus aanwezig is, tegen een renteberekening van minstens 6 pCt. Alleen in het geval de actie die door het comité uit de geldnemers op touw is gezet, sterken weerklank vindt, bestaat er eenige mogelijkheid dat de plan nen nog worden gewijzigd, «loch de kans op zulk eene wijziging wordt zeer gering geacht. VLAARDINGEN, 30 Dec. Bij de te's-Gra- venhage gehouden examens handteekenen L. 0., is o. m. geslaagd do heer IV. van *t Woudt van hier. VLAARDINGEN, 30 Dec. Het jaarverslag van de Reeders-vereeniging alhier ver meldt, dat van de 33 stoom-, 6 motor- en 132 zeilschepen, waaruit de Vlaardingsche haringvloot in 1914 was samengesteld, bij de vereeniging zijn aangesloten 33 stoom-, 5 motor- en 101 zeilschepen. Voor de bemanningen van 28 stoom-, 3 motor- en 74 zeilschepen was een collectieve onge vallen-verzekering gesloten, tot bedragen van: tegen dood f680.250, tegen invalidi teit f2.042 900, en voor dagelijksche uit- kooring bij tijdelijke ongeschiktheid f1560. In de Maandag gehouden vergadering zijn tot leden van het bestuur gekozen de Keeren Joost Pot Fz., p. van Leeuwen en N. J. Ommering, en tot hoofdbestuursleden van de 16 dezer opgerichte algemeeno reeders- vereenigingjen de hoeren J. Woudstra en L. J. van Gelderen. VLAARDINGEN, 30 Der. Bij de gehouden vergadering van de aandeelhouders van de N.Vt „Onze Trawler" te Vlaardingen, werd besloten tot ontbinding der vennoot schap over te gaan. VLAARDINGEN, 30 Dec. Bij de gisteren gehouden verloting vanwege „Flardinga" viel de hoofdprijs, een ameublement, op nummer 6757. OVERSCHIE, 30 Dec. Tot wijkverpleegster voor de afdeeling „Het Groene Kruis" al hier is benoemd Zuster M. Das uit Haarlem. STADSNIEUWS. De Burgemeester van Schiedam; Brengt bij deze ter kennis van de inge zetenen Dat hot kohier van de Belasting op Be- drijfs- en ander© inkomsten no. 11, dezer gemeente, over het belastingjaar 1914/15, door den lieer directeur der directe be lastingen te Rotterdam op den 29en De cember 1914 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen alhier, ter invordering is overgemaakt. Bij het examen, gehouden vanwege de vereeniging „Mercurius" is o. m. geslaagd, de heer A. A. Trouwborst van hier. Bij de Federatie"-©xamenA op 29 Dec. te Rotterdam gehouden, is o. m. geslaagd, de heer J. Lindeman van hier, voor het diploma boekhouden. Bij de te 's-Gravenhago gehouden examens Fransche taal L. 0., is o.m. geslaagd de heer J. H. van Wijnen van hier. Bij Kon. besluit van 24 dezer no. 32, zijn goedgekeurd do Statuten van de hier opgerichte Schiedamsche Middenstands CrodietbanK. Vanwege de Afd. Schiedam van den Ne- derlandschen Protestanten Bond zal Don derdag 7 Januari door dr. C. E. Hooy- kaas een lezing gehouden worden met het onderwerp: „Drie Koningen Verheer lijking van het Christuskind". voor do geschillen van bestuur, werd be handeld lo. het beroep van I van Gelderen te Schiedam, tegen het besluit van B. en W. dezer gemeente van 19 Mei 1914, waarbij hom vergunning is geweigerd tot het op richten van een bewaarplaats van lompen en metalen in het perceel Overschieschestr. 19 alhier. De provinciale hoofdingenieur ad viseert de vergunning onder voorwaarden te vcrleenen. Met zijn advies vereenigen zich ook Gedeputeerde Staten en de Directeur-Generaal van den Arbeid; 2o. de aanvrage om pensioen voor A. IL El ,Tïjl te Schiedam, gewezen directeur- leeraar van een gemeentelijken Handels avondcursus alhier. Rnad van Sta'C. In de heden gehouden openbare verga dering van den Raad van Staten^ Afdeeling Conflict In de glasindustrie. In ons nummer van gisteren deelden wij mede, dat de staking aan de glasfabriek der firma Hasekamp geëindigd was. Van een „staking" aan die fabriek is eigenlijk geen sprake geweest. In September was deze fabriek stopgezet om te worden hersteld en vóór enkele weken werd besloten haar weder in wer king te brengen. Alvorens de arbeiders weer aan te nemen werd hun medegedeeld, dat een wijziging in do arbeidsvoorwaarden zou ingevoerd worden. In deze fabriek kan gewerkt worden met enkele en dubbele steeën. Uit den aard kan op de laatste een grooter aantal flesschen gemaakt warden dan op de eerste, doch op beiden werd bij het bereiken van 110Ö flesschen èen extra-premie toegekend; dit getal werd nu voor de dubbele stee verhoogd tot 1500, terwijl ook in de verdeeling van de loonen aan elke stee een verandering werd ge bracht, waarbij van de hooge loonen der glasblazers een klein gedeelte werd afgeno men en toegekend aan de stellers en aan- vangers. Daarmede bleef het loon vpn de glasblazers die daar zelf niet blazen, doch enkel do halzen leggen nog aanmerke lijk beter dan op andere fabrieken. Op die gewijzigde voorwaarden vilde men echter niet aan het werk gaan, even min waren ze b'ereid op de gewone Voor waarden aan de enkele stee te werken. Toen besloot de firma ander personeel te nemen en spoedig was dat voor 5 steeën aanwezig, die vóór 14 dagen aan het werk gingen Ziende, dat anderen gaarne hun plaatsen innamen, verklaarden de ar beiders zich bereid op de gestelde voor waarden te gaan werken en Maandag zijn 7 glasblazers met hun stellers en aanvan- gers in de fabriek gekomen en zijn met hot werk begonnen. Dat het getal van 1500 niet onbillijk is, blijkt hieruit, dat nu meer dan 1800 fles schen werden gemaakt. Gisteravond omstreeks 11 uur werd brand ontdekt op de bovenverdieping der fabriek van de firma Spalier en Langben aan de West vest. Do politie rukte met liaar slagenwagen uit en blusehte het brandje met één slang op de waterleiding. Do schade was gering, de oorzaak van den brand onbekend. AGENDA. Eiken. Zaterdag, Zondag, Maandag en Dins dag Schied. Bioscoop. 8 u. Voor stelling. Heden en volgende dagen. Circus-Schouw burg, 8 uur. Gezelschap-Spree. De kinderen van kapitein Grant. 30 Dec. Casino, 8 uur. Specialiteiten voor stelling. 30 en 31 Dec. Tivoli Schouwburg, 8 uur. Gez. Nap de la Mar. De Boemel- baron. L i 30 Dec. Groote Schouwburg, 8 uur. Theatre Royal francais de la Haye La Tra viata. 31 Dcc. Groote Schouwburg, 7i/l> uur. Toon. Vereeniging Heyermans. Bonardon. (Einde 9V2 uur.) 1 1 Jan. Groote Schouwburg, 8 uur. Uit den mist in den mist. Gevolgd door de Bruiloft van Kloris en Roosje. 1 Jan. en volgende dagen. Casino 8 uur. In "t gedrang. Revue van Henri ter Hall. 1 en 2 Jan. Tivoli Schouwburg, 8 uur. Vereen. Rott. Tooneelistén. Kaat Mossel. 2 Jan. Groote SchouwKurg, 71/2 uur. _0p hoop van Zegen. (500ste opvoering Huldiging van Heyermans.). 4 Jan. Musis Sacrum, 8]/i uur. Ned. Z-- Afr. Vereen., Afd. Schiedam. Prof. dr. H. D. J. Bodenstein, De Burger oorlog in Zuid-Afrika. Kunst en Wetenschap. De oorlog en de wetenschap In het tijdschrift van den Duitschen Boek handel wordt meegedeeld, dat er niet ver der kan worden gearbeid aan de „Inter national Catalogus of Scientific Literature". Hot Duitsch© bureau voor de internationale bibliografie der natuurwetenschappen wordt ■derhalve in het eerste kwartaal van 1915, uiterlijk 31 Maart, ontbonden Van inter nationale bibliografie is geen sprake meer in dezen tijd van nationale eenheid maar internationale verdeelmg. In Berlijn was de hoofdzetel van een bureau voor internationale bibliografie, waar als het ware de vooruitgang van de technische wetenschappen werd gere gistreerd. Stel voor, dat een Nederlandsch industrieel zich wilde toeleggen op de ver vaardiging van thermometers. Hij wilde nu natuurlijk op de hoogt© zijn, van wat zijn buitenlandsche concurrenten op dit gebied presteerden, maar meer nog wilde hij nota nemen van alle belangrijke publicaties op dit gebied. Welaan, hij had zich slechts te wenden tot bet hoofdkantoor te Berlijn of een harer filialen in andere landen, en men bezorgde hem alle mogelijke catalo gussen der concurrenten, tijdschriften, waar in artikelen over nieuwe constructies waren opgenomen, dissertaties, enz. Ongetwijfeld was een dergelijk bureau een belangrijk instituut. Maar door den oorlog is de lieele organisatie als een kaartenhuis jneengeval- len. Do Wetenschap is nu immers niet meer internationaal I Rechtzaten. Rotterdamsche Rechtbank. In de strafzitting van gisteren werden o. a, de volgende zaken behandeld: De niet-versehenen bekl. R. P. zou op 29 November te Vlaardingen S. Plomp met een bierglas in bet aangezicht hebben ge slagen, waardoor Plomp pijnlijk getroffen was. t Ter zake van mishandeling eischte het O. M, veertien dagen gevangenisstraf. De 21-jarige plaatwerker J. K. te Schie dam zou den agenten van politie J. van den Berg en B. G. M. Dries belemmerd hebben een arrestant over te brengen, door hun voor de voeten te gaan loopen. Bekl. ontkende het met opzet te hebben gedaan, doch de eerste getuige hield staan de, dat er opzet in 't spel was geweest Het O. AL eischte wegens belemmering van een ambtenaar acht dagen gevangenis straf. Veroordeeld werden o. a,: G. H. G. IL, 38 jaar, teekenaar te Schie dam, recidivist, wegens diefstal bij herhaling tot vier maanden gevangenisstraf. J. S., 32 jaar, los werkman te Schie dam, wegens mishandeling, tot zes weken gevangenisstraf. (N. R. Cl) Schending van de onzijdiqheid. De Rotterdamsche rechtbank heeft gister den 32-jarigen J. G. W, T., geboren te Bre men, directeur van de gasfabriek te Oude Tonge en wonende aldaar, beklaagd geweest van bet, in geval van een oorlog, waarin Nederland niet betrokken is, opzettelijk eenige handeling verrichten, waardoor dc onzijdigheid van den Staat wordt in ge vaar gebracht, van het hem ten laste ge legd© vrijgesproken. Doopsgezinde Gemeente. Beroepen te Oudebiltzijl ds. M. A Hylkemat© te Brielle. Gerei Kerken Beroepen te Oldemarkt ds. U. Bn- walda te Exmorra. Geref, Gemeente. Beroepen te Ter Neuzen ds. Den Hengst te Veenendaal. Wem De storm. Men meldt ons uit Amsterdam: 't Lijkt wel het bombardement van Ant werpen, zei do man, die voor den huisbaas het aantal gebroken ruiten op den Admi raal De Ruyterweg "kwam Opnemen. Van de westzijde van de straat ds geen ruit heel gebleven; gordijnen hangen uit de geopen de raam openingen te wapperen; de straat is met glasscherven bezaaidterwijl bij an dere huizen de raam-openingen reeds met planken zijn dichtgespijkerd. En dit alles heeft de storm op zijn geweten, die een dankbaar veld vond voor zijn nukken op dezen weg met krommingen, met open stui ken die werken als tochtgaten, en waar hij rond kon blazen en bulderen naai- hartelust Tegen 2 uur, toen de storm op het hevigst was, hoorden de bewoners een donderen den slag. Het dole van perceel no. 186 was in zijn geheel opgelicht en midden op don weg neergeploft. liet dak was eerst neergekomen op de leiding van de electri- sche tram naar Haarlem, waarvan de dra den afknapten, en had een gedeelte van de ijzeren afrastering die langs de spoorbaan loopt, vernield. De families die de drie bovenhuizen van no. 186 bewoonden, vluchtten dn allerijl, na do hoogst noodigc kleeren te hebben aangetrokken, in het tegenover gelegen politie-bureau, vanwaar zij naar hun familieleden in de stad ver trokken, en daar onderdak vonden. Behalve de huizen aan de Jan van Ga lenstraat, hebben ook de huizen in do Maarten Harper ts zoon Trompstraat veel geleden, evenals de moeste hoekhuizen. De zijmuur van het afgebrande pand Blauwhoedenveem, aan de Handelskade, i-. omgewaaid en gedeeltelijk terecht gekomen op de aangrenzende ijzeren loods van hel voornoemd veem. Van deze loods zijn ver schillende boven- en zijplaten losgerukt en afgewaaid. De muur van het meergenoemd pand aan de zijlde van het IJ, viel eveneens om en kwam terecht op een in de nabijheid liggend schip, beladen mpt vaten traan, kisten thee en pakken tabak, waardoor dit schip zonk. Persoonlijke ongelukken hadden hierbij niet plaats. In het Vondelpark te Amsterdam zijn GO hoornen omgewaaid, in Artis een 20-tal. Te Rotterdam raakten verscheidene schepen op drift, die met behulp van sleep booten weder vastgemaakt konden worden In de IJselhaven zijn twee sleepbooten ge zonken. In de Kievitslaan en op den Westersingel zijn een paar hoornen omgewaaid en eon schutting, die geplaatst is op het Wes, dein hoek Houtlaan. In verschillende win cels zijn spiegelruiten ingewaaid. In het Westland is veel schade toe gebracht aan de broeiramen, die op d-, aeehbakkea lagen. Onder 's-Gravvnzatu.'c is een bijna voltooid warenhuis vernielu. Te Alkmaar is haast geen huis, dat niet geleden heeft. Het gemeenteslacht huis heeft het zwaar te verduren gehad. De glazen bekapping van het hoofdgebouw is aan stukken en broikken naar beneden ge komen, Aan den Baansingel woei een boom om, sloeg in het dak der woning van C. v. d. B., en verwonde den te bed liggenden zoon zoodanig aan hot hoofd, dat opneming in het ziekenhuis onverwijld noodzakelijk werd geacht. Van tal van huizen zijn de gevels vernield. De loods bij dan bouw der tuinbouwschool is geheel uit elkaar ga- slagen, en alle teekeningen zijn verloren. In den Alkmaarder en Bergerhout zijn vele boomen ontworteld. De Amelandse he postboot en ©gp groote tjalk zijn op het strand geslagen. De opvarenden werden gered. Te Kaatsheuvel is de woning, be woond door P. Vrintan, geheel omgewaaid. Persoonlijke ongelukken kwamen er niet bij voor. 1 1 r t< i Te Ouddorp heeft vooral de haven bet moeten ontgelden. Een groot deel van den kop, de zoogenaamde Nol, is weggeslagen. Zware bazaltsteenen zijn opgelicht en in do haven geworpen. i ft Op Texel zijn de zeedijken ernstig be schadigd. De golven spoelden over den dijk en sleurden al het zeegras der wiervisschers mee. Vele woningen leden belangrijke scha de, boomen zijn ontworteld en de telegrafi sche gemeenschap met hot vasteland is verbroken. Te T i e 1 heeft het dak van de Groote Kerk* ongeveer 1000 pannen verloren. Het isweambad werd uiteengeslagen en twee schuitjes van de gierpont zonken, tenge volge waarvan deze gisteren geen dienst kon doen. Twee botters van Vol end am zijn ge zonken: de VD 49 zonk in de Zaan en de VD 27 in de Zuiderzee bij Blokzijl. Beider bemanning is gered. Te Doesburg is de schipbrug on klaar geworden: de middelste brugschepen zijn vol water geloopen en gezonken, waar door de andere brugschepen meegetrokken werden. Het sloomtramverkoer is gestremd en daar ook de veerpont niet in orde was, bestond er geen communicatie met de over zijde. In den omtrek van Heerenveen zijn tal \an molens omgewaaid, andere, die I03 raakten, liepen warm en brandden af, o. a. te Akkem en te Sloten. In dan Z.W. hoek van Friesland zijn verschillende polders ondergeloopen, waarhij een groot aantal schapen verdronk. Te Warga is het ko lenschap van F. Wolters, uit Harlingen, ge zonken. Te Bóm zijn ©enige schoorstee- nen van de zuivelfabriek ineengestort. Scheepsramp p de kust. Men meldt ons uit IJmuïden: Het Zweedsche stoomschip „Irma", met een lading hout op weg van Zweden naar Amsterdam, is in den nacht van Maandag op Dinsdag door een zwaren storm over vallen op de Noordzee. Het stoomschip begon zoodanig over te hellen, dat de be manning uit vrees voor omslaan gistermor gen omstreeks 10 uur besloot het schip to verlaten. Zij trachtten in eigen boot de kust te bereiken, 'doch de boot sloeg om en zjj moesten zich b'oven water houden door zich aan de kiel vast te klanjpen. Daarna sloeg de reddingsboot nog herhaaldelijk o-m, waarbij telkens eenige leden der bemanning in de golven verdwenen. Het zijn de licht matroos Johan Carlson en de scheepsjon gen Johan Anderson, die hedenmorgen aan het Zuiderstrand te TJmuiden zijn aange spoeld; de eene op oen b'oei de andere op een stuk wrakhout. Beiden zijn naar het Witte Kruis-gebomv overgebracht, hun toestand is bevredigend. Bij het fort te IJmuïden zijn reeds een 6-tal lijken, vermoedelijk van de „Irma", aangespoeld. Het stoomschip is thans op sleeptouw* genomen door den trawler „Oceaan 3" en wordt tegen den avond te IJmuiden bin nengebracht. De geredden zijn béiden Zweden. Uit de gevangenis ontvlucht. Maandagmiddag omstreeks vijf uur werd in de strafgevangenis aan den Amstelveen- schen weg te Amsterdam ontdekt, dat een gevangene kans had gezien „uit te breken" en te ontsnappen. Het was <de 28-jarige rijwielhandelaar Frederik Helling uit de Jacob van Campenstraat, aldaar, die dezen zomer door het Gerechtshof in hoe- ger beroep was veroordeeld wegens heling van een groot aantal rijwielen. Koe de ontsnapping' precies in zijn werk is gegaan, is niet met zekerheid bekend. Naar het heet, zou Helling, die in de sme derij der gevangenis werkzaam was, kans gezien hebben zich een lange ijzeren stang te verschaffen, met dwarss tangetjes om er de voeten pp te zetten. Door zijn werk zaamheid in de smederij zou hij dan ook in het bezit kunnen zijn gekomen van werk tuigen, om de spijlen van zijn cel door te vijlen. Hoe het zij, Helling moet kans ge zien hebben op den buitenmuur van de gevangenis te komen en zich aan de voor zijde van dien muur te hebben laten afzak- ken. 1 1 Zijn verder spoor, onmiddellijk na zijn ontsnapping, kon door de politie, die door de justitie werd gewaarschuwd gevolgd worden. Op den Koninginneweg sprak Helling om streeks vijf uur den chauffeur van een stationneerende A tax aan met de vraag of hij "vrij was. Op het bevestigende antwoord vroeg de ontsnapte den chauffeur hem te rijden naar een adres in de Ferdinand Bolstraat. De chauffeur voldeed aan dit verzoek; hij had geen argwaan tegen den man, die, naar hij meende een bruin pilo pak (zijn gevangenispak; droeg. Aan het opgegeven adres ging Helling naar boven en verzocht den chauffeur even te wachten. Korten tijd later kwam een oude vrouw naar buiten, die den chauffeur zijn vracht, negentig cents, betaalde. Het was de moeder van Helling, die aan dit adres woont 5' XJT"! - 1 I 1 1 I i 1 1 11 I 1 t

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2