de. Het lichtsein flikkerde, toen hot schip overhelde en wegzonk." Voor zoover men weet, zijn thans '201 man van de Formidable" gered. De aanval op Cuxhaven. De „Yossische Ztg." meldt: Tegenover andersluidende berichten kun nen wij zoo beslist mogelijk verklaren, dal bij den tocht van de Engelsche vloot naar Cuxhaven aldaar geenerlei schade is aan gericht. Hol blad somt dan de verliezen der En- gelschen aan vliegtuigen en de van Duitsehe zijde waargenomen schade aan de Engel bJie «diepen op en zegt: Do Engelschen kunnen dus over het resultaat van dezen aanval, waarbij wederom is getoond, hoe zeer de Duitsehe kustwacht op haar post is, zeer weinig voldaan zijn. Diverse berichten. Keizer en Ratus. Tusschen keizer Wilhelm en paus Bene- dictus zijn gisteren de volgende telegram men gewisseld: Aan Z. AL Wilhelm II, Duitsch keizer. In vertrouwen op de gevoelens van chris telijke naastenliefde, met welke Uwe Ma jesteit bezield is, smeeken wij Uwe Ma- jesteit, dit onheilvolle jaar te beëindigen en het nieuwe aan be vangen met een daad van keizerlijke, grootmoedigheid, door het aanvaarden door Uwe Majesteit van ons voorstel, dat tusschen de oorlog oerende Staten, een uitwisseling van voor den krijgsdienst niet meer als bruik baar to beschouwen krijgsgevangenen mo ge plaats vinden. PAUS BiENEDICTÜS XV. Aan Zijne Heiligheid den Paus te Rome. Onderwijl ik Uwe Heiligheid dank zeg voor Haar telegram, is het mij een behoefte des harten te verzekeren, dat het voorstel van Uwe Heiligheid om het lot der verder voor den krijgsdienst onbruikbare krijgsgevangenen te verzach ten, mijn algeheele sympathie draagt. De gevoelens van christelijke naasten liefde, waardoor dit voorstel is ingegeven, zijn geheel in overeenstemming met mijn eigen overtuiging en wensch. WILHELM. V on Moltke. De Duitsehe generaal-veldmaarschalk von Moltke is voor den duur van den oorlog tot plaatsvervangend chef van den generalen staf benoemd, de generaal der infanterie Freiherr .zu Manteuffel, totnogtoe plaats vervangend chef van. den generalen staf, vervangend bevelvoerend generaal van het 14de legerkorps. Fransch bestuurbaar lucht schip gedaald. De „Frankf. Zeitung" verneemt pit ,Co- blenz Vrijdagavond is op hef; terrein van de mijn Idylle" hij Kruft (ten noord-westen van Coblenz) een Franscli luchtschip geland. Op do landingsplaats vond men Fransche kaarten, instrumenten, een signaalhoorn, Duitsehe en Fransche vlaggen. De militaire autoriteit, die onmiddellijk bericht kreeg van een en ander, zond 200 man, dio het luchtschip naar Coblenz ver voerden. Het schip is ongeveer achttien tot twintig meter lang met een doorsnee van vier tot vijf meter. De gondel was niet aan wezig. Van den Balkan. Een door de censuur besnoeid telegram uit Sofia aan de „Kölnische Ztg." verze kert, dat tot steun van Servië uit Frankrijk over Sakmiki en uit Rusland langs den Donau geregeld zendingen aankomen. Fran sche kanonnen worden door Fransche ar tilleristen vergezeld. De Roemeensche dienstplichtigen, die in het buitenland vertoeven, hebben bevel ge kregen, in den loop dezer maand naar Roe menië terug te keeren. Volgens de „Basler Nach.richten" zijn bij een exportfirma te Turijn 400.000 voor Servië bestemde uniformen in beslag ge nomen, aangezien de uitvoer daarvan in strijd zou zijn met het verb'od van uitvoer van wollen stoffen. i Tegenspraak. 1 De „Norddeutsche AUgemeine Ztg." meldt dat graaf Charles Diesb'ach-Belleroche, Bel gisch gezantschapsattaché te Bern, onlangs an een brief aan de diplomatieke vertegen woordiging van een neutralen staat b'ij het Belgische hof beweerd had, dat het door do stad Gent aan de Duitsehe militaire overheid toegewezen huis zijns yaders ge heel door de Duitschers was uitgeplunderd. Hij had uit naam van zijn vader ver zocht om do schade op te nemen. De Duitsehe militaire overheid heeft on middellijk een commissie, bestaande ,uit een Duitsch officier, een consulairen amb tenaar van bedoelden neutralen staat in Gent, een vertegenwoordiger het ge meentebestuur en den bewaarder van het huis, met een onderzoek belast. Het verslag daarvan behelst, dat geen voorwerp, Wat- ook, vermist werd. Ook aan den rijk voorzienen wijnkelder ont brak niets. 1 Het blad wijst er Sn dit verband pp, dat de eigenaar van het heerenhuis reserve- officier is hij het Fransche leger en dat de Fransche regeering het eigendom van Duit schers, die in Duitsehe legers dienst doen, eenvoudig aan zich trekt. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Engeland. Koning George heeft de benoeming van lord Wimborne tot onderkoning van Ier land ter vervanging van graaf Aberdeen bekrachtigd. De nieuwe onderkoning is 79 jaar oud; hij werd in 18S0 in den adelstand verhe venVoor dien tijd heette hij Bertie Guest. Vereenigde Staten. De Senaat heeft het landverhuizersont- werp aangenomen, waarin een artikel voor komt, dat do binnenkomst van analphabeton verbiedt President Wilson heeft zich tegen deze uitsluiting verzet en aangekondigd, dat hij zijn veto tegen het ontwerp zal uit brengen. 1 Do Senaat heeft ook een amendement aangenomen, waarbij aan Belgische boe ren toegang wordt verleend. Pamguay. De Argentijnscheregeering heeft van haar legatie te Assuncion het bericht ontvangen, dat do oproerige beweging in Paraguay on derdrukt is. Enkele oproerige troepenafdee- lingcn zijn op Argeatijnsch gebied overge gaan en daar ontwapend. BINNENLAND. Hofberichten. H. AL de Koningin "heeft j.l Zaterdag, des avonds 6 ure, ontvanger den deken van het corps deplomatique te 's-Graven- hage, den Hertog van Calvillo, gezant van Italië, die H. AL, namens dat corps, geluk- werischcn aanbood bij de jaarswisseling. Corps diplomatique. Do Engelsche gezant bij ons Hof, Sir Alan Johnstone, die een kort Kerstverlof in Engeland heeft doorgebracht, is 'gister avond te *s-Gravenhage teruggekeerd. V 1 Tot 2e secretaris bij het Turksche gezant schap bij ons Hof, is benoemd Noureddin Ferroul Bey. Audiënties. Do gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag a s. en die van den minister van financiën zal voorloopig niet plaats hebben. Onze ministers. De Minister van Koloniën, mr. Pleyte, begaf zich heden naar Leiden, ter bijwo ning van de opening van den aildaar ge- vestigden cursus tot opleiding voor den In- dischen postdienst. De aorlogsleenlng Een Haagsch bankiershuis had reeds j.l. Laterdag opdrachten tot inschrijving op de staatsh ening voor een som van ruim één millioen gulden. Bapport der Snrlname-commlssle. Het Rapport van de Commissie, door den Minister van Koloniën bij resolutie van .Maart 1913 ingesteld, om van advies te dienen omtrent de door de Surinamc-Com missie voorgestelde herziening, betreffen de de Surinaamsche wetgeving ton op zichte van het beheer der Domeinen en uitgifte van gronden, ligt ter perse. De Commissie werd inmiddels onder dankbe tuiging voor de bewezen diensten, door den Minister van Koloniën ontbonden. Kamer r. K en F. te Rotterdam. De Rotterdamsche Kamer van Koophan del en Fabrieken werd heden door den voorzitter geopend met een rede waarin hij een terugblik sloeg op de gebeurtenissen in het afgeloopen jaar en de gevolgen daar van. Hij bracht hulde aan deRegeering voor alles wat zij doet tot behoud van onze onafhankelijkheid, voor hare medewerking verleend aan den eerlijken handel. Ook handel en scheepvaart zijn trouw gebleven aan hunne roeping en in 't bij zonder bracht hij een eeie-snalnut aan de Holland-Amerika.ifn voor wat deze gedaan heeft tot het onderhouden en uitbreiden der scheepsgelegenheid naar Amerika. Spr, meende zich niet te mogen begeven in het uitspieken van verwachtingen voor Neder]and's ontwikkeling na afloop van den strijd, maar zeker kan venvacht worden dat de groot© reclame die voor Rotterdam in deze maanden gemaakt is hier voor de toekomst goede diensten brengien zal. Waar Rotterdam vooral voor te zorgen heeft is dat zijn Waterweg naar zee bij voortduring voor grooter verkeer dienst baar moge worden en deaecommoditie zijner haveninrichtingen rekening blijven houden met grootere eischen, Het strekt voorloopig tot voldoening dat de verbinding met de zee over het afgeloopen jaar reden tot tevredenheid gegeven heeft. Spr. toont dit met cijfers omtrent den toestand van den Nieuwen Waterweg aan. Intusschen herinnert Inj. aan den toe stand van het Suez-kanaal en de opening ook van het Panama-kanaal in dit jaar, hetgeen ook aan onze havens nieuwe eischen stelt Zijn rede eindigende zei de spr.: „Onze regeering gaat ons voor in het ernstig streven om dikwijls kleine belangen op te offeren aan het veel grootere belang, het behoud onzer onafhankelijkheid en het behouden onzer zonen voor de vreeselijke gevolgen van den krijg die ons van over de grenzen zoo duidelijk voor oogen gesteld worden. Laat onze Handel op gelijke wijze er naar streven niet al te zeer op kleine voordeden te letten, maar er voortdurend op bedacht zijn, dat de regeering van ons verlangen mag, (lat zij van onze zijde de meest mogelijke medewerking ondervinde. Zoo ooit, dan hebben wij thans voor oogen te houden dat wij voor elkander hebben in te staan en ons gezamenlijk belang verre boven eigen voordeel te worden gesteld. Nederland en de oorlog. DeKoninginopiuspectie. H. M. de Koningin die hedenochtend ten 7 uur 40 per Staatsspoor de residentie ver liet tot het maken van een militairen inspec tietocht, zal morgenavond in de residentie terugkeerem De Prins op inspectie. Z. K. H. de Prins is hedenochtend per S. S. van 7.44 vertrokken uit Den Haag, tot het aanvaarden van den meergemelden inspectietocht van het Roode Kruis. Anti-oorlogsraad. Sinds de oprichting van den „Nederland schen Anti-Oorlog Raad" op 8 October 1.1., worden dagelijks aan het secretariaat, The- resiastraat 51 te 's-Gravenhage, een groot aantal bewijzen van instemming ontvangen. Het aantal medestanders op 1 Januari 1915 bedraagt reeds meer dan 8000. Verder hebben ongeveer 300 vereenigin- gen van den meest verschillenden aard zich bij den Raad aangesloten. Aangespoelde m ij n e n. Sedert de jongste opgave van het aantal mijnen, die na den storm van verleden week op onze kust zijn komen aanspoelen, zijn er nog 6 komen aandrijven in het zuider- frontier. Eenige er van zijn weder ver nietigd- i Ned. Overzee-trustmij. Van de meest bevoegde zijde wordt ons het volgende medegedeeld De regeeringen van Frankrijk, Groot-B ri- tannië en Rusland, kennis genomen hebben de van de oprichting en het doel der Ne- derlandsche Overzee Trust Maatschappij, hebben aan de Nederlandsche regeêring verklaard, dat contrabande-goederen aan die maatschappij geconsigneerd, niet zullen worden opgehouden. Tevens hebben de genoemde mogendhe den aan onze regcering de verzekering ge geven, dat verscheidene niet tot de aller eerste levensbehoeften behoorende voe dingsmiddelen, wanneer zij aan particulie ren geconsigneerd zijn, eveneens ongemoeid zullen worden gelaten, tenzij onmiskenbaar vaststaat, dat die particulieren tusschenper- sonen zijn voor levering aan de regeeringen der tegenpartij.. Naar wij van de Nederlandsche Overzee Trust Maatschappij vernemen, zal deze haar diensten verleenen niet alleen voor aanvoe ren van door een der oorlogvoerenden tot contrabande verklaarde goederen, maar ook %'oor aanvoeren van goederen, waarvan oor logvoerende staten den uitvoer uit hun ge bied alleen toestaan onder beding, dat die goederen niet naar het gebied van de te genpartij zullen worden vervoerd. De groote leening. Zaterdag was het de eerste dag, waarop de inschrijving op de groote leening van 275 millioen geopend was. H. AL de Koningin en de minister van financiën lieten zich telegrafisch van het verloop der inschrijving op de hoogte houden. De Nederlandsche Bank zal van de be leeningen op de 5 pOti obligaties dezer staalsleening, gelijk reeds is gemeld, een geheel afzonderlijke soort maken. In af wijking van de regelen van gewone belee ningen gesteld. De Bank kan zich voor loopig alleen bereid verklaren, deze af zonderlijke regeling toe fce passen tot ultimo December 1917. Er schijnt twijfel te bestaan over de vraag, of wie het bedrag, waarvoor hij in de staalsleening deelneemt, wil doen stor ten door de Nederlandsche Bank met be leening der stukken, wel kan inschrijven door middel van een bankier. Natuurlijk zal wie bij de Bank een be leening wil sluiten op stukken, welke de Bank zelf na storting van het bedrag moet lichten bij den staat, eenig bewijs moe ter; overleggen, dat hij deelnam in de inschrij ving. Wie zelf inschrijft, zal daartoe de mededeeling omtrent het hom toegewezen bedrag moeten overleggen. Wie voor zich liet inschrijven door een bankier, kan de genoemde mededeeling niet overleggen, doch zal kunnen volstaan met een verkla ring van dien bankier, „dat b.v. f 10.000 van het aan hem (bankier) toegewezen be drag ad b.v. f 100.000, bestemd was voor (do klant die beleenen wil), wiens deelneming in de leening begrepen was in de inschrijving van den bankier." Formulieren voor die verklaring zullen vermoedelijk later bij de Bankkantoren ver krijgbaar zijn. De bankier heeft dan een gelijk bedrag minder te storten bij het rijks kantoor en kan ook een gelijk bedrag min der beleenen. (De bankier blijft echter aan sprakelijk voor de storting indien de klant om een of andere reden daarin nalatig mocht blijken, b.v. doordat hij te weinig surplus aan de bank aanbiedt). V erWtarmingsgordel s. In een brief namens JI. Mj. de Koningin aan het Haaxlemsch comité tot opwekking van de Neder!andsohe vrouwen tot ,het vervaardigen van verwarmiiigsgordels voor de zicih te velde bevindende soldaten, heeft H. AL Hare groote waardoering betuigd voor het streven van het comité. Het aantal ingekomen gordels van de verschillende cosnité's is thans zóó groot, dat het Haarlemsohe comité onder dank betuiging aan alle medewerkers voorloopig zijn arbeid zal staken. Op aanvrage zullen kleedingstukken verstrekt warden. Alle af gewerkte goederen, ook sokken, mutsen enz., kunnen steeds ingezonden worden. Belgische spoorweg- en posterij- ambtenarjen. Den ambtenaren, bedienden en Werklieden van het 'Belgische ministerie van openbare werkten en landbouw verblijvende in de provinciën Groningen, Friesland, Drente, Noord-Holland, Zuid-Holland, Overijsel en Gelderland, wordt dringend verzocht zoo spoedig mogelijk aan het hoofdcomité van personeel van spoorwegen, posterijen en telegrafie van den Belgischen staat, in Ne derland vertoevend een lijst te doen toe komen, meldende hun naam en voornaam, graad of hoedanigheid, salaris, het mini sterie bij hetwelk zij behooren (openbare werken of landbouw), hun ouderdom, fami liestand (jongeman, getrouwd, getal kinde ren) en adres in België en in Holland. Deze inlichtingen werden het comité ge vraagd door den Belgischen minister en hebben tot doel de betaling aan de belang hebbenden te verhaasten. (Hbld.) Levensmiddelen voor België. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat do Nederlandsche gezant te Berlijn, gesteund door de ambassadeurs van Spanje en de Vereenigde Staten, zich tot de Duitsehe regeering gewend heeft in zake het requi- reeren van levensmiddelen in België. De Duiteche regeering heeft naar aanleiding daarvan aanstonds de verzekering gegeven, dat zoolang de Belgische bevolking van elders voorzien wordt van levensbehoeften, en nog gedurende redelijken tijd daarna, geenerlei requisifcie zal plaats hebben, noch van de IBjelgië uit het buitenland toege voerde, noch van de aldaar reeds aanwezige voorraden. Het Westland. Een redacteur van liet Nederlandsche Persbureau te 's-Gravenhage, heeft bij der. heer G. J. van Marrewijk, den secretaris- penningmeester van ,,De Loosduinsche Groenteveiling, inlichtingen ingewonnen over de vraag, hoe het dezen met groenten- tuin voor Engeland en Duitschland gesteld is tengevolge van den oorlog en de mobi lisatie. Uit bet uitvoerig verslag, daaromtrent, ons toegezonden, blijkt, dat in den eersten tijd groote schade is geleden, imaar dat de groote vraag voor Duitschland, de prijzen, 'vooral voor sommige artikelen, b.v. uien, aan merkelijk heeft doen stijgen. Daartegen over leed men weer verliezen door het verrotten van groenten tengevolge van den langen duur van het transport, soms van 7 dagen. Een poging van deze groenteveiling, om faciliteiten te verkrijgen, waardoor de on der de wapenen zijnde bedrijfslieden meer verlof werd toegestaan, had niet het resu! taat, dat de „vrije groenteveiling" daarbij hoeft gehad. biet zorg wordt onder deze omstandig heden üc maand Februari tegemoet gezien, wanneer gezaaid moet worden. Dan begin nen voor het Westland de 13 drukste we ken van het jaar. De grondstof moet dan gelegd worden. Vóór Juli moet de tuin bouwer zijn slag hebben geslagen. Nu zal men in het vooijaar handen tekort komen. Personeel, dat men kan krijgen, zijn geen vakmenschen, en tal van bedrijfsleiders zijn onder do wapenen. Summa summarum, ziet het er dus voor deze groentenstreek bij uitnemendheid verre van rooskleurig uit. Brieven ni\ar Australië. Blijkens mededeeling van den consul generaal te Melbourne duurt het sedert den oorlogstoestand ongeveer zeven weken al vorens hem brieven uit Nederland bereiken. De consul-generaal geeft daarom in over weging in spoedeischende gevallen gebruik te maken van de telegraaf. Regeer infgsgra an. Er is, schrijft de „N. Rj. Ct.", in de nu afgeloopen week buitengewoon veel regee- ringsgraan in Rotterdam aangekomen. Zoo hadden een groote lading tarwe aan boord de „Andijfc" en de „Noorderdijk" van de HollandAmerika-lijn. De „Jan Bilockx" bracht ©en partij graan thuis, dat onlangs in Liverpool is opgeslagen; de „Batiscan" uit Falmouth, de „Nuuk" uit Londen, de „Oriënt" uit Hul! en de „Moordrecht" uit Londen, alle met opgeslagen tarwe van genoemde plaatsen. Dan brachten nog regeeringsgraan mede de „Megrez",v de „Pheoda" en de „Dord recht", uit Neiwl-YorikJ. Zaterdag is* de „Potsdam" van de HollandAmerika-lijn binnengekomen met aan boord voor de regeering 6700 halen meel, 680 ton rogge, 3100 ton tarwe, 2300 ton maïs en een kleine lading lijnkoeken. Het kamp te Nunspeet. Een der redacteuren vain „Het Volk" heeft op vernoek van den minister van bin- nenlandsche zaken Zaterdagmiddag een vrij langdurig onderhoud met den minister ge had over den toestand in het vluchtoord te Nunspeet, ten einde den minister zijn in drukken van een "kort geleden aldaar ge bracht bezoek mede te deelen. De minister heeft met de meeste aan dacht kermis genomen van do door den journalist aangewezen misstanden en de door hem noodig geachte verbeteringen be treffende de inrichtingen der loodsen, de vrijheid van beweging der vluchtelingen, den geest waarin het toezicht in het vlucht oord wordt gevoerd, en heeft ernstige over weging toegezegd van de door den jour nalist aangegeven denkbeelden, ten einde in de medegedeelde misstanden verandering te brengen. t i STADSNIEUWS. Aan de openbare lagere scholen in de- zo gemeente zijn voor 1915 door Burge meester en Wethouders tot waarnemend- hoofden benoemd: voor school A B. de Maar, voor school B m&j. M. L. Doore mans, voor school C H- Hoekstra, voor school D W. Sterk, voor school E L. Rrul- laars, voor school F S. Houtman, voor school G G. van der Most en voor school Hi 1. van Meurs,i Gedurende het jaar 1914 werden aan de arbeidsbeurs genoteerd: 3301 inschrijvin gen van werkzoekenden, 858 aanvragen van werkgevers en 647 plaatsingen. In 1913 waren deze cijfers resp. 1196, 801 en 627. Aan de school voor Christel. Onderwijs, aan de Broersvest, zijn benoemd tot on derwijzeres en onderwijzer resp. mej. J. Lugtenburg en den heer A. Mulder. Apotheken Zondfigadlenat. Belanghebbenden verwijzen wij naai- de advertentie betreffende den Zondagsdienst in de apotheken hier ter stede. De Kleine Man en de Groote Leening. „De Nieuw© Financier en Kapitalist" wijst er in haar jongste nummer met na druk op, dat het buitengewoon gowenscht is dat ook „de kleine man" deelneemt aan de leening van f275.000.000 en motioveert dit uitvoerig. Het is boven alles zaak dat de „kleinn man" zich voor de leening interesseert, en zorgt dat hij op het postkantoor of bij den naasten ontvanger inschrijft zoo veel hij kan. Van zijn medewerking zal het succes der groote uitgifte in hooge mate afhangen. De groote, en zelfs de kleine kapitalist, zullen wel van zelf komen. De veiligheid der obligatie, haar hooge rente, haar gemakkelijke-beleenbaarheid, zullen hun vaderlandsliefde supplementeeren. Maar do kleine man, of het vrouwtje met wat spaarcenten, zal lichtelij'. in den waan ko men dat zijn of haar f 10° of f200 bij dio f 275.000.000 geen rol spe - Van die waan moeten zij z.ch ontdoen; het „kleine" publiek moet begrijpen, welke groote rol het bij deze nationale zaak kan spelen. Stel dat er in ons land een half millioen lieden zijn die de hand kunnen leggen op 100 a 500 gulden, dan is het mogelijk door hun kleine inschrijvingen reeds een 100 a 150 millioen bijeen te krijgen, wat niet alleen het succes der lee ning verzekert, maar ook, heigeen oven- zeer telt, zal die daardoor van meet af aan uitnemend geklasseerd zijn, d.W. z. in so- üede handen komen in plaats,van hij spe culanten. De Belgische vluchtelingen- Zaterdag zijn de Belgische vluchtelingen uit het Huis-Liezenberg verhuisd; zij zijn nu ondergebracht in hot Huis-Vaillant. De 35 personen, die er thans nog aan de Nieuwstraat waren, hebben nu weer 65 land- en lotgenooten bij zich gekregen, zoo dat liet aantal nu rond 100 is. Voor deze nieuwe bewoners daar kwa men, verlieten een 5-tal bewoners het huis om voor eigen rekening in de stad kamers te betrekken. Op onze vragen werd ons medegedeeld, dat logies en voeding geheel gelijk is ge bleven als dit tot nog toe in dat Huis het geval was, met uitzondering alleen voor wat betreft de boter. Men verstrekt daar nu, evenals dit steeds aan de overige vluch telingen geschiedde, margarine. Het koken geschiedt door dezelfde personen, die daar vroeger mede heiast waren. Zaterdagnacht zijn 2 personen aangehou den, die op het terrein der firma Jansen aan den Noordvestsingel een ranra van de diatilleerderij zouden hebben verbrijzeld, achter welk raam kistjes gedistilleerd ston den. Op de Koemarkt heeft gisteravond om streeks 11 uur tusschen eenige personen een vechtpartij plaats gehad, waarbij een hunner, de Rotterdamsche lo-swerkman A. K,, een paar steken in de rug opgeloopen heeft. Hij begaf zich naar Rotterdam om zich daar onder geneeskundige hulp te stellen. Hij deed dit aan de Aelbrechts- kolk hij de politiepost aldaar. Het bleek, dat bij zwaar bloedverlies geleden had en dat zijn overbrenging naar het ziekenhuis gewenscht was. Hij is daarheen vervoerd. Springtij: 5 Januari, namiddag. Knust en Wetenschap. De huldiging van Heijermans ie Rotterdam Ook te Rotterdam had zich een comité gevormd tot huldiging van Herman Heijer mans, ter herdenking van d© 500ste opj- voering van „Op Hoop van Zegen". Daar toe had Zaterdagavond aldaar een opvoe ring van dat stuk plaats. Na do opvoering,, waarbij het aan ovaties voor de verschil lende spelers niet ontbrak, had de huldiging plaats. Heijermans werd door mevrouw Tar tan dKlein op 't tooneel geleid, waar zich. het geheele gezelschap en het comité had den vereenigd. Onmiddellijk werd nu eeri schat van bloemstukken aangedragen. Henri Dekking huldigde Heijermans namens Rot terdam en bood hem een portefeuille aan met inhoud, waarvoor hiji zicill een souvenir koopen kon. Vervolgens brad Spiekman naar voren. Onder aanbieding van een lauwer krans dankte tej Heajersmans, wiens wer ken ook door die arbeiders ten hoogste gewaardeerd worden en waarin hij zoo menige snaar doet trillen door denjuisten kijk, welken hij heeft opt de sociale mis standen. Tarfaud bood "hem een lauwer krans aan namens hot Rotterdamsch Too- nealgezelsehap. Mevrouw* Tartaud haalde mevrouw; De BperVan Rijk naar voren, die in 'de rod van Kniertje zoozeer tot het succes van het stuk bijdroeg, onder aanbieding van een prachtig bloemstuk, terwijl zij Heijermans oen lauwerkrans en verder nog een aantal bloemstukken, namens verschillende kunstvrienden, aanbood. Heiijiermans bedankte in een korte, kern achtige rede. Aan de toejuichingen kwam geen einde. t ij Beehtzaken. De lijkverbrandingskwestiei Onder groote belangstelling (er waren, talrijke dames onder het publiek; werd heden voor den Hoogen Raad het cassa tieberoep gehandeld van den Officier van Justitie bij de Rechtbank te Haarlem tegen, het ontslag van rechtsvervolging van mr. M. J. Meijer, gepensionneerd Indisch amb tenaar, te 's-Gravenhage, terzake van het in het crematorium bij de begraafplaats Westerveld, te Velzen, op 4 April 1914 door verbranden van het lijk van dr. C. J. Vaillant, te Schiedam, die aldaar op 2? i 1

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2