L STADSNIEUWS. V Kerk en School. Wemeiigd Nieuws, Q Nederland en de oorlog •Belgisch© vluchtelingen. Het Xederlandsche comité tot steun van Be leis the en andere slachtoffers had aan het einde van 1914 ongeveer een ha'f mil- hoen galden ontvangen, t \v. £496.303, fre 5553 en AL 138. Het comité beveelt zich en zijn beschermelingen, de vluchte lingen. by de intrede van het nieuwe jaar opnieuw bij het Xederlandsche volk aan Het vestigt in de eerste plaats de aandacht op die categorie van vluchtelingen, die aan vruikeüjk, m»t hetgeen zij van hun hebben en houden wisten te redden, meenden te kunnen toekomen. Helaas, het einde van den jammer is nog steeds niet te voorzien, thans zien zij zich, hoe nood© ook, ge dwongen, zich tot Nederlands weldadigheid te wenden. Voor hen is een verblijf eu mas se, met andere lagen der bevolking, inin der gewenscht, zoodat het comit'- 'te hun nen behoeve een beroep doet op allen, die in de gelegenheid zijn huisvesting te verteenen. Het comité zou het op hoog mi prijs stellen, indien allen, die zich voor het vluchtelingenvraagstuk interesseerenen de beschikking hebben of kunnen verkrij gen over woningruimte, zich in verbin ding stelden met de dames-commissie voor de afdeeling huisvesting, welke onder lei ding van mevrouw H. G. De BooyBur se vain. permanent werkzaam is Rokin 91, Amsterdam, telefoon no. 5386. Verder deelt het comité mee, dat het cen traio magazijn van de afdeeling kleeding, eveneens staande onder beheer van een dames commissie, aan welker hoofd me vrouw H. L. J. W» de Bruyn van Melis- en MariekerkeTaetsvan Amerongen staat, wegens amoveering van het hulpgebouw de Bijenkorf van daar is overgebracht naar de perceelen Heerengracht 297299, tele foon no. 8553, daartoe welwillend afge staan door het gemeentebestuur van Am sterdam. Aan kleederen, voornamelijk on dergoed, bestaat nog steeds groote behoef te; schenkingen van dien aard zijn aan laatstgenoemd adres meer dan welkom Zaterdag zijn er 750 Belgische vluchte lingen per extra-trein van Bergen op Zoom naar Nuns peet overgebracht. Hulp aan klein© nering doenden. De 'minister van oorlog heeft aan com pagnies-, eskadrons- en batterijecommandan ten de eigende circulaire gericht: Ter voorziening in de noodige middelen voor levensonderhoud kan, gelijk u bekend is, aan de gezinnen van miliciens en land weermannen vergoeding worden toegekend. Ter voorkoming van belangrijke oecono- mische nadoelen wordt in een aantal ge vallen verlof verleend aan bij de mobili satie in werkelijken dienst gekomen bedrijfs leiders, wier aanwezigheid in hun bedrijf onmisbaar i«, in do eerste plaats om werk loosheid van het ondergeschikt personeel t© voorkomen. Velen kunnen echter noch aan de eene, noch aan de andere tegemoetkoming voor- deelen ontkenen. In het bijzonder verkeeren in dit geval kleine neringdoenden, die door de mobilisatie zwaar worden getroffen,daar zij het verloopen van hun zaken moeien aanzien, .vaak met de zekerheid, dat zij in ernstige financieele moeilijkheden geraken. Voor een mij wenschelijk voorkomende tegemoetkoming aan de door hen onder vonden moeilijkheden heb ik mij gewend tot het Kon. Nationaal Steuncomité 1914, dat zich beieid verklaard heeft hun zoo mogelijk de noodige hulp te verleenen. In verband daarmede noodig ik u uit, om diegenen uwer onderhebbenden, die geacht kunnen worden te belmoren tot de kleine neringdoenden, aan te zeggen, dat, indien zij zich in de boven aangegeven omstandig heden mochten bevinden of geraken, een verzoek om hulp gericht kan worden tot liet comité tot steun ter plaats, waar hun zaken worden gedreven of rechtstreeks tot het Kon. Nationaal Steuncomité 1914. De gebeurtenissen in het Kamp van Zeist. De Minister van Oorlog heeft meegedeeld de resultaten van het onderzoek, ingesteld naar de gebeurtenissen op 3 December in het kamp der geïnterneerden te Zeist. Daaruit blijkt dat de beperking der be wegingsvrijheid noodig was; het overwe gend vrouwelijk bezoek in de eigenlijke barakken-kampen bleek ongewenscht. Do noodzakelijkheid om met het oog op het naderend jaargetijde eerst de logies barakken te bouwen ter vervanging van de linnen tenten, was oorzaak, dat niet dadelijk een cantine beschikbaar was. Aan dit gemis werd tegemoet gekomen door het toelaten van kooplieden, waarbij echter, nicttcgen staande scherpe controle, misbruiken niet geheel waren te voorkomen. Om te gemoet te komen aan de gedwon gen ledigheid werd aan de geïnterneerden opgedragen mede te werken bij den bouw der barakken en bij het uitvoeren van grondwerken, maar daarbij bleek een lijde lijk verzet. Op 2 December ontstonden relletjes, ten gevolge van het in beslag nemen van bur- gerkleeren, door ©en vrouw onder haai rokken meegebracht, en Hie het middel moesten zijn voor geïnterneerden om te ont vluchten. Reeds dien dag werden met stec- nen naar de soldaten en officieren dor wacht een „rpen, ruiten der canline ver nield en uit de cantine vaten bier enz., ten eigenbate weggenomen. Dit geschiedde eerst in den voormiddag en herhaalde zich 's avonds. Een paar malen is toen in de lucht gevuurd ter waarschuwing. Den volgenden morgen herhaalden zich de relletjes opnieuw. De officieren werden uitgescholden voor Duitsche spionnen, den soldaten werd „kwatta-soldaatjes" toege roepen en opnieuw werd met steenen gooien, rooven en opdringen voortgegaan. Eenige personen werden intusschen gearres teerd. -- filet groote lankmoedigheid werd door de officieren getracht de geïnterneerden te ver spreiden door hen toe te spreken, te waar schuwen, te bevelen. Eindelijk® werden de geweren tot schieten in den aanslag ge bracht ter waarschuwing. Alles bleei ver geefs. Toen werd een salvo afgegeven. -Maar ook dat had niet de verwachte uitwerking, zoodat nu 2 salvo's volgden die do inenschen deden uiteenstuiven, omdat zij nu zagen dat het ernst was. In het geheel werden 26 geïnterneerden getroffen; 5 bleken dadelijk dood en 3 overleden kort daarna. De toestand der overige 18 is thans gunstig. Uit het vorenstaande blijkt, aldus eindigt het uitvoerig rapport, dat het ingrijpen van 't bew.ikings-detaehement geschK-d is op last van den kapitein, commandant van het in- terneeringricamp nor. 1, die dan officier van piket gemachtigd heeft zoo noodig van de vuurwapenen gebruik te maken. Het bevel tot vuren is gegeven door den luitenant van piket, doch niet, dan na her haalde sommaties en nadat getracht was de geïnterneerden met overreding te bewe gen uiteen te gaan. De Minister, hoewel ten zeerste betreu rende, dat moest worden overgegaan tot dit middel, waardoor onvermijdelijk slacht offers moesten vallen, heeft noebtbans do overtuiging, dat het krachtig optreden niet alleen noodig. maar zelfs niet te ontgaan was, en dat de kapitein en de luitenant, zooeven bedoeld, geheel'hebben gehandeld zooals hun plicht gebood. Voeding voorraonsch en dier. Door beide algemeene voorzitters van het Kon. Nat. Steuncomité, de Ministers Treub en Posthumes, is gisteren geïnstalleerd de commissie, welke als onderdeel van ge noemd comité tot taak zal hebben de Re- gcering in te lichten omtrent maatregelen in de huidige omstandigheden te nemen, in het belang der voeding van mensch en dier. Minister Posthuma hield als leider der vergadering, de installatierede. De voorzitter der nieuwe Commissie, Air. J. T. Linthorst Homan, voorzitter van het Iandbouwcomité, dankende den Minister voor het vertrouwen, in de nieuwe Commis sie gesteld, hoopte, dat de commissie nut tig werkzaam zal zijn. De vergadering hield zich daarop bezig met het voorbereiden van maatregelen, ten einde de provinciale organisaties, die zul len bestaan uit dezelfde elementen, waar uit de landelijke commissie is samenge steld, zoo spoedig mogelijk in het leven te roepen. Politie examen. Op LI, 12 en zoo noodig op 13 Fe bruari as. zal te Amsterdam worden ge houden het examen voor nd-pteaut-impec- teur van politie, ingesteld door den Bond van Inspecteurs van Gemeentelijke Politie in Nederland. Flnantfee! nlenu». Oe minister van financiën maakt hekend a. dat op 2 Jan. jl. bij de betaalmeesters a kas wasf 7,041,507 44 b. dat op denzelfden dag •ioor de Nederl. Bank, inge volge art. 11 bis van haar ctrooi.aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten oedrage van f 14.609 075.37 c. dat op den genoemden datum in omloop was aan scha'kistbiljetten f4.,943.000. van schatkistpromessen f 102,120,000 waar an rech istreeks bij de Ned. Ba- k geplaatst f80.000,000.— terwijl met inbegrip van de bedragen welke daarvan bij de betaalmeesters in bas waren aan zilverbons in omloop wasf11,470,853.50 (Stct.) Gemeenteraad. D© Raad dezer gemeente zal Donderdag! 19 Januari a.s. des namiddags 2 uur in open bare vergadering bijeenkomen. Steuncomité 1914 Schiedam. Behalve de gewone wekelijksche bijdragen zijn gedurende do afgeloopen week giften ingekomen van: het personeel der Ambachtsschool, f 29. de sluis- en brugwachters, f2.60; Buurt- comité Gasstxaat en omgeving (mej. Boven berg), £4.NI N., £25.het personeel der firma A. F. Smulders, f31. Toor de werkloozen. Het Comité tot Ontwikkeling en Ont spanning van WcrkJooxen heeft een uit voering georganiseerd voor Donderdag a.s. in Odéon, waarbij door de tooneolvereeni- ging „Thalia", met welwillende medewer king van den heer Krabbendam, pianist alhier," zal worden opgevoerd „Tono of do Wraak van een Zigeuner", gevólgd door het blijspel „Artistenrevue". De toegang is vrij voor werkloozen met hun vrouwen op vertoon van hun arbeids kaart. Comité Belgische vluchtelingen. De leveranciers worden dringend ver zocht hun rekeningen over 1914 beslist vóór o£ op 9 Jan. in to leveren, waarbij de bons moeten worden overgelegd. Tevens wordt eraan herinnerd, dat niet p. o. mag worden geteckend en het plak- zege! niet in rekening mag worden ge bracht. De Belgische vluchtelingen. Gisteren hebben wij medegedeeld, dat de Belgen, die tot nog toe in het Huis-Lïe- zenberg waren ondergebracht, thans over gebracht zijn naar het Huis-Vaillant, waar in de gasten van Regenten van het Wees huis der Hervormenden zijn gehuisvest. In. dat huis zijn dus nu de gasten van twee college's opgenomen, n.l. van Regen ten van het W. d. H. en van het Comité tot steun der Belgische vluchtelingen. Hef toezicht in dit tehuis is nu overgegaan aan dat Comité. Vooraf is daaromtrent tus- schen het College van Regenten en het Comité een afspraak tot stand gekomen. Het Weeshuis blijft de kosten dragen voor zijn gasten, het Comité die voor de ove rigen. Do dames, die tot nog toe in de thans opgeheven verblijfplaalsen haar zeer ge waardeerde medewerking verleenden, ver vullen dien dienst thans in het Huis-Vail lant, waar het huisreglement van kracht blijft, ztToals dit tot nu het geval is ge weest en waarnaar zich de nieuwe gasten eveneens hebben te onderwerpen. Heel veel verschil zal dit voor de laatsten niet op leveren, omdat de reglementen in de ver schillende huizen vrijwel overeenstemden. T. P. N. Te beginnen met Donderdag 7 Januari, zullen de clubvergaderingen der onderal- deeling Schiedam van de V. P. X. weder elke 14 dagen plaats hebben in het Volks huis aan de Lange Haven, waarbij, evenals in het vorig jaar, de heer W. v. d. Most als leider zal optreden. Op den eersten club avond zal gelegenheid gegeven worden om in je schrijven voor do te houden onder linge tentoonstelling, die in het laatst van deze maand zal plaats hebben. Gisteravond is hier op verzoek van den compagnies-commandant aangehouden en Ier beschikking gesteld van tien garnizoens- cómfnanfflnt te Delft, een militair, die van verlof was achtergebleven uit zijn garnizoen te Roosendaal. De burgeroorlog in Zuid-Afrika. Voor do Afd. Schiedam van do Ned. Zuid-Afrikaanscho Yerceniging trad gister avond als spreker op prof. dr. II. D. .1. Bodenstein, hoogleeraar te Amsterdam, met liet onderwerp: ,,De burgeroorlog in Zuid- Afrika". De heer J. Lechner opende de druk bezochte vergadering, waarbij hij een woord aan den wereldoorlog wijdde en o. a. de beste heilwensehen uitsprak voor II. AL de Koningin, haar raadslieden en het Neder lands cl ie leger. (Applaus.) Prof. Bi od ens te in, die daarna aan het woord kwam, gaf tot vorming van eon goed begrip der kwestie, waarom het in Zukl- Afnka gaat, eerst een overzicht van de beteekenis der Engclschezelfbesturendeko loniën. Kenmerkend is hun zeer lossen band met het moederland. Zoo hebben die kolo men (als Canada, Australië en Zuid-Afrika) het recht zelf to be.-lissen of hun verdedi- gingsmacht ook ten dienste van het moeder land zal worden ge!>ezigd. Er zijn zelfs personen, die verklaard hebben, dat zoo'n kolonie zich neutraal kan verklaren, wan neer het moederland in oorlog is. In elk geval kan, zeido spr., een kolonie een houding aannemen, die, zonder zoo'n ver klaring, vrijwel met ©en neutrale gelijk staat. Zoo was hot de vraag bij den tegen- woordigen oorlog, wat Zuid-Afrika zou doen. In het begin scheen de politiek der Zuid- Afrikaanscho regeering te zijn om zich buiten den oorlog te houden. Do Engelschen in Zuid-Afrika waren hiervan, zooals be grijpelijk is, niet gediend; zij noemden zelfs de regeeringspolitiek deloyaal, en tracht ten er politieke munt uit te slaan. Biothu toch, wiens politiek altijd jegens de Engel schen vriendschappelijk gezind was geweest, zag nu de Engelsche steun voor zijn politiek van zich Wijken. Biovtendien bevond Zuid- Afrika zich in geldverlegenheid. Engeland bood toon 7 millioen pond als leening aan, maar vroeg tevens of de Zuid-Afrikaansche regeering bereid was om haar te helpen in een optreden tegen Duitsch. Zuid- AVest-Afrika. Generaal B|otha en zijn re- geering besloten op dit verzoek' in te gaan en een aanval te ondernemen togen Duitech-Zuid-West. Ilij 'vilde echter niet alleen de verantwoordelijk dragen, con fereerde eerst mot allo partij-leiders, be halve met do Hertzogianen (die zich van Bptha's partij hebben afgescheiden) en riep toen het parlement bijeen. Hij stelde daarin een motie vx>or, die er heel onschuldig uitzag, maar toon hij die motiveerde, kwam eerst de jaap ,uit de,nipuW, nl. het; voornemen van oen aanval op Duitsch Zuid-West. TJ.it dat geheele betoog van Botha blijkt, dat hij zich geen enkel oogenblik heeft geplaatst op het standpunt van Zuid-Afrika. Zijn hoofdargument was slechts de eere- plicht, die op Zuid-Afrika zou liggen, ora aan den oorlog deel te nemen. Generaal Hertzog vroeg om uitstel en nader overleg, maar zijn voorstel werd af gestemd. Deze stelde zich zuiver op Afri- kaansch standpunt, en maande tot voorzich heid om oorlog te voeren, wees op het daaruit voortvloeiende gevaar van ©en bur geroorlog en ontkende den plicht van Zuid- Afrika om aan een aanval op de (Duitsche kolonie deel te nemen. Verschillende andere partijgangers van Hertzog noemden met hem een dergelijken aanslag op de Duitsche kolonie een roof tocht. Ook hadden vele sprekers godsdien stige bezwaren. Tenslotte echter wist Bo'ha met de meerderheid, waarover hij te be schikken had, zijn zin door te drijven. De oorlogsverklaring aan Duitsch Zuid- West Afrika werd weldra gevo'gd doer het ontslag van generaal Beyers, den comman dant-generaal der Zuid-Afrikaansche ver dedigingsmacht. Uit zijn ontslagbrief las spr. de merkwaardigste passages voor. Beyers stelde zich vrijwel op bet stand punt van Hertzog: Alleen ter verdediging dos lands achtte hij een strijd met Duitsch Zuid-West wettig. Hierop volgde de opstand van kolonel Alaritz, die wegens zijn dapper optreden tijdens den oorlog met Engeland zeer gezien was in Zuid-Afrika. Zijn militair district grensde aan Duitsch Zuid-West en men ver moedt, dat de regeering d© commando's hier reeds bijtijds had opgeroepen. Deze werden ontevreden, toen ze vernamen, waarvoor men hen wiide gebruiken. Alaritz bevorderde dit verzet, maar deed iets doms, door een verbond met de Duitschcrs te sluiten, zich aldus schuldig makende aan hoogverraad. i Dit kwam Botha, die het groote verzet tegen zijn plannen allerwcge zag opkomen, zeer te stade. Velen, die aanvankelijk zich tegen zijn politiek hadden gekierd, sloten zich nu weer hij hem aan. Niet lang daarna volgde het openlijk ver zet van Beyers en De Wet. Bót ha stond nu voor het feit, dat zijn politiek in Transvaal en den Vrijstaat een burgeroorlog had uit gelokt De bedoeling van Alaritz was duidelijk. Uit zijn proclamatie blijkt den wcnsch naar een geheel onafhankelijk Zuid-Afrika. .Maar wat hebben Beyers en De Wol bedoeld? Hun bedoeling kon, volgens spr. niet zijn, een geheel vrije republiek te stichten. Niet, dat een dergelijke wenseh niet leeft bij de meeste Afrikaanders, maar men ziet in, dat de verwezenlijking daar van te ret zou moeten leiden tot een burger oorlog, waarop dan nog zou volgen een bloedige oorlog met Engeland. Ook moei erkend worden, dat de liberale Engelsche regeering zooveel mogelijk het door den oorlog gepleegde onrecht hoeft trachten goed te maken. Een andere verklaring moet dan ook worden gezocht. Generaal Beyers heifi da •lelijk gezegd, dht zijn verzet niet tegen de Engelsche vlag ging. En in een proclama tie van Beyers en de Wet aan de burgers dor Unie wordt verklaard, dat hun strijd ging tegen den aanval op Duitsch Zuid West. Door het besluit daartoo toch wordt een greater© plicht gelegd op den Zuiil- Afrikaander, op wien de dienstplicht rust," dan op den Engelschman in 't moederland, die geheel vrij is om aan den oorlog deel te nemen of het te laten. Het Zuid-Afru kaansche volk werd aldus door het re- geeringsbesluit ge d w o n ge n tot een roof tocht tegen een bevriend volk. De ideëele achtergrond, die achte r iederen oorlog toch dient te zijn, ontbrak geheel. De Zuid-Afri kaanders moesten zich zoodoende gehee'. als huurlingen gaan gevoelen. Het verzet langs den gewonen constitu tioneelen weg zou door Bolha, die de macht had, worden onderdrukt, daarom kozen Beyers, de Wet en hun volgelingen den eenigen weg, die nog open was, dien van het gewapend verzet. Ongetwijfeld stond hun hierbij het gewapend verzet in Ulster, dat in Engeland ook niet als op roer werd beschouwd, voor oogen. Uit de berichten over den burgeroorlog, blijkt ook al (n.l. uit het gering aantal dooden dat gevallen is), dat hun bedoeling niet was om {o vechten. Beyers en de Wet teekenen zich bovendien als woordvoerders der „protesteerende" bur gers. Jammer noemde spr. het, dat het niette min tot een burgeroorlog gekomen is, en dat Bolha zich niet op het standpunt van Hertzog, dus op dat van het Zuid-Afri kaansche belang, heeft gesteld. De opstand heeft veel kwaad blofijl gezet en jaren zul len er moeten verloopen, vóór er tusschen de partijen weer toenadering zal ko men. Botha toch heeft door zijn politiek een scheuring in het Ilollandsche element veroorzaakt, waarvan de gevolgen voor het arme beproefde volk van Zuid-Afrika niet zijn te overzien. Ook het Engelsche volk heeft hij geen dienst bewezen, want het zal zeker een in nerlijk verdeelde kolonie ongewenscht ach ten. Spr. was dan ook overtuigd, dat de Engelsche regeering, toen zij de bewuste vraag om medewerking aan Botha deed,* de zoo gretige aanvaarding daarvan niet verwachtte. Zij toch dacht te doen te heb ben met een man van gezag en beleid. Zij wist niet, wat zou gebeuren fin .kende de gevoelens niet van het Hollandsche ele ment in Zuid-Afrika. Maar Botha moest dat gevoelen kennen en de Britsche regee ring meende daarom hem die vraag te kun- nen stellen. Botha echter zeide direct: Wij zijn een onderdeel van het Britsche volk en de loyaliteit brengt het mee, dat wij Engeland in den oorlog helpen. Ongelukkig heeft dit besluit Zuid-Afrika gestort in een van de treurigste dingen, die pen volk kunnen overkomen, den bur geroorlog. Had Botha inderdaad begrepen, welke de mate was van de vrijheód aan Zuid-Afrika door Engeland gegeven, dat het 't recht had om neen te zeggen, dan tend hij, meende spr., zeker met zoo'n fi talen stap gedaan. De schuld ligt in ieder geval niet bij de Britsche regoering, :naar bij Botha. Door zijn politiek heeR hij getoond misgetast te hebben in do volksziel dier Zuid-Afrikaanders, die een vreedzame is, en die al zeer gekwetst moet zijn, wil zij de wapenen opvatten. Alen zal niet kunnen vergeten, dat hij, om een kleine zaak, Zuid-Afrika in een bur geroorlog hieeft gesleept. Prof. Bodenstein werd voor zijn uiteen zetting door zijn aandachtig gehoor warm toegejuicht. Nadat van de gelegenheid tot vragen stelten door eenige aanwezigen was ge bruik gemaakt, sloot de heer Lechner de vergadering. Yofksbail linls. In de week van 27 Dec. 19152 Jan. 1915, werden genomen 445 baden. lste klasse: kuipbaden 28, regenba- den 25. 2de klasse: kuipbaden 71, regenbade.i 317, 5 ets. kinderbaden 4. Bovendien werden door Belgische vluch telingen genomen 57 baden, n.l. 30 kuip en 27 regenbaden 2de klasse. Gedurende de maand. December 1914 werden genomen 1834 baden. lste klasse: kuipbaden 118, regenba den 105. 2de klasse: kuipbaden 353, regenbaden 1198, 5 ets. kinderbaden 60. *J* Gedurende het jaar 1914 werden geno men 25 933 baden. lste klasse: kuipbaden 1546, regenba den 1491. 2de klasse: kuipbaden 4344, regenbaden 17.294, 5 ets. kinderbaden 1258. Hieronder zijn begrepen 1620 baden, door vluchtelingen geronnen: 742 kuip- en 878 regenbaden. In het jaar 1913 werden genomen 24 368 baden. AGENDA. Eiken Zaterdag, Zondag, Alaandag en Dins dag Schied. Bioscoop. S u. Voor stelling. Heden en volgende dagen. Circus-Schouw, burg, 8 uur. Gezelschap-Spree. De kinderen van kapitein Grant. Heden en volgende dagen. Casino 8 uur. In 't gedrang. Revue van Henri ter Hall. Heden en volgende dagen. Hol!. Toon Gez. Dir. Jos. T. Alertens. De big van het 168e. 5 Januari. Groote Schouwburg, 8 uur. Uit den mist in den mist Gevolgd door de Bruiloft van Kloris en Roosje. 6 Jan. Groote Schouwburg, 8 uur. Het Tooneel-Royaards Grompie. 7 Jan. Grooté Doelezaal, 8 uur. 3e Concert Ulrechtsch Stedelijk Orkest. Soliste Mej. Tiny de Vrij (piano/. 7 Januari. Groote Schouwburg, 8 uur. Die Haghe-spelersVerkade. De Duivel. 9 Januari. Groote Schouwburg, 8 uur. Tooneel Veieeniging—Heijermans. De meid. Geref Kerken. Beroepen te Aïiddelstum (Gron.) ds. D. Pol te Vlissingen. De uit zee geredde militaire avialeur. A an betrouwbare zijde meldt men ons uit Den Haag, omtrent het gebeurde met den Engelschen vlieger Hewlett het vol gende: Toen do stoomtrawler „Alaria van Hat- tein (IJmuiden 157;, schipper C. Conijn, visschende was op 24 Dec j.l henoor den ^Helgoland, zag hij op 54" 50' N.Br. en i° O L. van Greenwich een vliegtuig op zich afkomen, dat blijkbaar defect was eu dicht bij hem kwam, waarop hij den trawler om hulp verzocht. Toen de schip per zich overtuigd had, dat de vlieger zich in levensgevaar bevond, vooral met het oog op het slechte weer dat ver wacht werd, heeft hij-hem aan boord van zijn trawler genomen. Hij bleek te zijn F. E,T. Hewlett, Junior Lieutenant R. N. en flight commander. i Hij heeft zijn vliegtuig totaal vernie tigd en doen zinken. De trawler is daarna doorgegaan met visschen en is op oudejaarsavond te IJmui den binnengekomen. Te IJmuiden werd door den schipper verklaard, dat de trawler, nadat hij den Engelschen vlieger aan boord heeft ge nomen, geen enkel vreemd oorlogsschip heeft jjejzien. De heer Hewlett heeft dan ook vergunning verkregen om weder naar Engeland terug te keeren, op grond, dat hij is gelijk ge steld met een schipbreukeling. Dit is geschied in verband met het desbetreffende verdrag van de 2e yredes- eonferentie, en meer bepaaldelijk in ver band met de toelichting welke de rappor teur over dat verdrag gaf. In die toelich ting toch komt het volgende voor: „Wan neer een neutraal handelsschip, dat toe vallig gewonden of zieken of zelfs drenke lingen opneemt, een neulrale haven aan doet zonder een kruiser (van de tegen partij namelijk; "te hebben ontmoet en zon der eenige verbintenis te hebben aange gaan, vallen de individuen die het han delsschip aan wal zet, niet onder dezen, regel (n 1. van interneeren). Zij zijn vrij. Hoog water. Alen schrijft uit Venlo aan de „Geld.": Geweldig is de Maas gewassen. De drie laatste dagen bedroog de was per dag gemiddeld 70 c.AI. Weiden, velden en wegen staan weer onder. Aan de Alaaskade zijn kelders en huizon reeds vol geloopen. Nog steeds wordt uït Maastricht was gemeld. Wanneer het regenweer aanhoudt, of sheeuwbuien zich noch bij den waterover vloed voegen, zal de Alaas ongekend hoog worden. Verdronken. De visscherschuit „Wieringen 112" is op de Friesche kust bij Workutn in stukken geslagen. De beide opvarenden zijn ver dronken; de lijken zijn nog niet gevonden. Een steenarend. De heer B. van Apeldoorn, commandant der grenswacht te Henven, is onlangs in het bezit geraakt van een prachtvogel, een steenarend. Het dier beeft een vlucht van van 1.25 AI. en werd door een landweerman in een rietbaan ontdekt en afgemaakt. De vogel is opgezet en siert thans het bureau van den luitenant Waarschijnlijk is d© vogel door het kanongebulder op het oor- logstooneel opgeschrikt en verdwaald en kon wegens uitputting gemakkelijk buitge maakt worden. Reeds is een aanzienlijke som voor den vogel, die een wilde eend in zijn klauwen heeft, geboden, maar vergeefs. Het pronk stuk zal voor den eigenaar een h-rin nering blijven aan de mobilisatie van het bloed- jaar 1914. 1 De hazelaar bloeit! Wij hebben Zondag gejuicht bij het zien van een bloeien den Hazelaar bij het dorp Be Bilt Re ruim drie metier hoog© en twee

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2