Be oorlog. 67"" Jaargang Maandag tl Januari 1915 No 14728 D© weldoenster, Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25, franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. lil (hoek Korte Haven). Prijs der Adverfeaiien: Van 18 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelïge voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Burean te bekomen. Ih de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. BUïTENLAm Schiedam, 11 Januari 1915. Van liet Westelijke front De toestand. liet slechte weder op hei Westelijk oor logsterrein blijft aanhouden met al de on gemakken en nadeelige gevolgen voor leger en manschappen. De voornaamste wapenfeiten van Vrijdag en Zaterdag zijn: het bombardement van Soissons, dat in de Fransche linies ligt, door de Duitschers; bet nemen van een heuvel bij Soupir aan de Aisne, ten Oosten van Soissons door de Franschen; nieuwe verovering van Duitsche loopgraven door de Franschen bij Perthes (in West-Argon- ne) en van het dorp zelf; aanmerkelijke verliezen die van beide kanten toegebracht en geleden zijn bij een aanval in het Ooste lijk deel van Argonne, die ten slotte door de Franschen werd afgeslagen. Verder melden de Franschen de herneming in den Zuid- Elzas van het dorp Ober-Burnhaupi, ten Zuiden,van Sennheim, waaruit zij, na het eerst voet voor voet veroverd te hebben, door de Duitschers den volgenden dag ver dreven waren, doordat de rook van een door hen zelf (de Fransehen) in brand ge stoken hooischelf, hun in het gezicht woei, en hen belette de naderende Duitschers te zien. Het hier volgende Duitsche com muniqué spreekt echter die herovering door de Franschen beslist legen. Het groote DfUitsche hoofdkwartier deelde gistermorgen mede Zaterdag was het weer wederoiA slecht De Leie is oj> sommige plaatsen tot een breedte van 800 meter buiten haar oevers getreden. i, Pogingen van den vijand om ons uit onze stellingen bij Niemvpoort te dringen zijn mislukt. Ten noordwesten van Soissons hebben de Franschen hun aanvallen herhaald. Deze aanvallen zijn alle met voor de Franschen groote verliezen afgeslagen. Meer dan hon derd gevangetien bleven in onze handen. De gevechten daar ter plaatse worden he den voortgezet. i Ten Westen en ten Oosten van Perthes (ten Noord-Oosten van kamp Chalons) heb ben de Franschen opnieuw hevig aange vallen. Deze aanvallen berokkenden hun groote verliezen cn liepen op niets uit. Wij maakten daar 150 gevangenen. In Argonne gingen wij verder vooruit. Hier, alsmede in de huurt van Aprémont (ten Zuidoosten van St. Mihiel) en ten Noorden van Toul worden de gevechten voortgezet. i Den 8sten Januari des avonds trachtten de Franschen opnieuw het dorp Ober- Burnhaupt door een naehlelijken aanval te nemen. De aanval mislukte volslagen en onze troepen namen nog 132 Franschen ge- door de schrijfster van „Elizabeth and her German Garden". 19) „Natiirlieh, natiirlichi" schreeuwde Dell- wig, zijn stem vormde een groot contrast met de hare, die bijzonder zacht en lief was. „Hier heb ik een kaart, staat dc freule mij toe die te laten zien?" De „genadige" freule hoog haar vermoeid hoofd en hij ontrolde de kaart, spreidde ze uit op tafel en wees met zijn. vetten' voorvinger de grenzen aan en de verdoe- ling in bosch, weide en bouwland. „Het schijnt bijna alles hosch te zijn," zei Anna. f „Bosch! Tweo derde van het landgoed is met bosch bedekt. Het is het eenige bosch van de geheele streek. Zooveel zorg als ik aan het bosch heb besteed, heeft men zelden gezien. Het is grossartig colos sal 1" En hij hief de hand op, om zijn bewondering beter uit te drukken en was op het punt lange, vervelende enthousiaste beschrijvingen te geven, toen de kaart met een luid gekraak van zelf oprolde en hem noodzaakte af te breken. Hij spreidde liaar nogmaals uit, legde de hoeken vast en be gon do resultaten te beschrijven van de verschillende gewassen en zijn laatste zege vierende ontdekking van de allerbeste mest- vermenging, die geheel Pommerèn met ont zag zou vervullen. „Ja," zei Anna, terwijl zij een vouwbeen op haar vinger liet balaneeeren en zich vangen en namen een machinegeweer, zoo dat bij Ober-Bumhaupt nu twee officieren en 420 man zijn gevangen gemaakt en een machinegeweer is veroverd. Blijkbaar leden de Franschen hier ook verder zware ver liezen; een groot aantal dooden en gewon den ligt voor het front in de aangrenzende bosschen. In den Opper-Elzas hebben Zaterdag slechts kleine gevechten plaats gevonden. Tegen middernacht hebben onze troepen hij Nieder-Aspach een aanval der Franschen afgeslagen. i Het officieele Fransche communiqué van gistermiddag 3 uur luidt: In Champagne, van Reims tot Argonne, heeft ons geschut met groote uitwerking de Duitsche loopgraven beschoten. Do stellingen, die wij te Perthes heb ben genomen, zijn door ons ingericht. ■Een Duitsche tegenaanval ten Westen van Perthes is teruggeslagen. In 't gebied buiten de hoeve Beau Séjour hebben wij dubbele vorderingen gemaakt. Wij wonnen er terrein naar 't Westen en namen een redoute ten Noorden van de hoeve. Ons geschut heeft een aanval in het bosch van Aprémont tot staan gebracht. Ook hebben wij aanvallen afgeslagen in do Vogezen bij Waltwiller en Thann. Het slechte Wieder in Vlaanderen, De „ooggetuige" in hel Engelsche hoofd-" kwartier vertelt, dat de gevechten in Vlaan deren oen nieuw karakter hebben aange nomen, doordaf het water daar een doel treffend Wapen vormt. Op 4 Januari hoor den onze manschappen hetgeluid van pompen in de tegenover ons centrum lig gende vijandelijke loopgraven. Men vter- onderstolt dat de Duitschers pompen bezi gen, die door electriciteit van Rijssel uit gedreven worden, om het water uit de loop graven te krijgen. Op enkele plaatsen heb ben de Duitschers geprobeerd om Water uit'huu loopgraven in de onze te pompen, maar dat is niet gelukt, doordat het terrein te vlak Was. Aan beide rijden wordt het vraagstuk bestudeerd, hoe men het Water moet kwijt raken. Het modderwater laat zich uiterst lastig verpompen, doch men zal zich door de moeilijkheid heen slaan door zich pompen aan te schaffen, die voortdurend het water uithoozen. Vliegers berichten dat alle stieken in 't Zuiden van B|elgië overstroomd zijn. De Schelde en d© Leie zijn beide buiten haar overs getreden. Tan het Oostelijke front. De toes tan, d. Van het Oostelijk front Wordt al niet veel meer gemeld, dan dat ook daar het 3lechto weer de overhand heeft. Toch zitten de legers ook hier niet stil. In Polen Wordt voortdurend met inspanning van alle krach- verschrikkelijk verveelde. „Van wien be hoort het landgoed naast het mijne?" vroeg zij, het aanwijzende. „Het land ten noorden en westen Be hoort aan boeren," zei Dellwig, „Ten oos ten ligt de zee. Ten zuiden hoort alles tot Lohm, De freule - is vanmiddrg door het dorp Lohm gekomen." „Het dorp, waar de school is?" „Volkomen juist. Herr Manske, een waar dig man, maar die als alle dominees de heele hand neemt als men hem den vin ger geeft, is predikant van die gemeente en ook van het kleine dorpje Kleïnwalde, waarvan de genadige freule beschermvrouw is. Iierr Van Lohm woont in het huis dat een weinig van den weg af gelegen is, de freule heeft het misschien opgemerkt;; hij js Amtsvorsteher van de heide dor pen."' „Wat is dat, Amtsvorsteher vroeg Anna op matten toon. Zij leunde achter over in haar stoel, liet het vouwbeen, lus-, teloos balaneeeren en luisterde slechts met één oor naar hetgeen Delhvig zei; nu en dan deed zij een vraag pis zij dacht dat zij 'toch iets zeggen moest. Zij keek hem niet aan, veel "liever keek zij .naar het vouwbeen en hij' kon haar gezicht op zijn gemak in de schaduw van de lamp söherp opnemen, haar donkere, neergeslagen wim pers, haar profiel dat alleen naar hem was toegekeerd, met de -fijne lijn van voorhoofd en neus eu de zacht© buiging van mond, kin en hals. Haar eene hand lag! op tafel in den cirkel van het licht, een slanke, mooie hand, vol karakter en energie en de andexe hing lusteloos over den arm van "Hen stoel. Anna was heel moe, dat kon men zien aan haar. geheele houding; maar Dellwig was volstrekt niet moe, hij' was gewoon aan praten, genoot tén allen tijde van het geluid van zijn eigen stem en bij deze gelegenheid beschouwde hij het .'ais zijn plicht haair de -zaken duidelijk te ten geworsteld. Door de Russen om War schau te beschermen; door de Duitschers om een bres te maken in den levenden muur die den Weg naaj de Poolsche hoofd stad voor hen verspert. De strijd woedt nog steeds aan den linker Weichsel-oever. Hin denburg wil trachten, de rivier zelf voor zijn aanvallende operaties te gebruiken, zoo als de Russen het aan de Bisoera-mond deden, voor de verdediging van hun grondgebied. Maar toen Was de Weichsel niet bevroren, en nu Wel. Tot Hindenhurg's materiaal be- hoorea wel is waar ook ijshrekers, maar wie weet wat ijs en ijsgang op een zoo breed© en snelstroomendo rivier als de Weichsel beteekenen, zal 'hem daarvan wei nig succes voorspellen. In de Karpathen heersriht rust, en hij Jhet bezetten van de Bjpekowina zijn de Rus sen gevorderd tot de grenzen van Roemenië en Zevenburgen (Transsylvanië). Het Duitsche groote hoofdkwartier meldt nog dd. gisteren: Op het Oostelijk oorlogsterrein is het weer nog niet beter gewjordenOp het Oostelijk front is de toestand onveranderd, gebleven. Kleine Russische aanvallen ten Zuiden Van Mlawa zijn afgeslagen. De O ostenrijiksch© generale staf deelde gistermiddag mede: In het algemeen is do toestand niet ver anderd. Ten Zuiden van den Weichsel beschoten gisteren de Russen onze stellingten zonder eenig succes. Zijl richtten hun vuur vooral op een heuvel ten Noord-Oosten van Zaklac- zyn (aan de Dunajec), dien wij hebben bezet Ten Noorden van den Weichsel hebben hier en daar hevige artillerie-gevechten plaats gehad. Een poging van de Russen om met zwakke strijdkrachten de Nida over te trek- ken, mislukte. In de Karpathen heerscht rust. Twee vijandelijke verkennersafdeelingen, die zich in iBjoekowiina te dicht bij onze veorpostenlinie waagden, zijn door artillerie en machinege'weervuur uiteengejaagd. Een tegenspraak. Officieel werd gisteren uit Berlijn ge meld In het officieele Russische bericht van 7 Januari is beweerd, dat de Russen het dorp Brzozow tusschen Pirasnysz en Mla wa hebben aangevallen en onze troepen bijna volkomen hebben verslagen en de rest gevangen genomen. Dit bericht is een verzinsel. Het dorp Brzozow is nooit door onze troepen bezet geweest. Daarentegen hebben in den nacht van 5 op 6 Januari ongeveer 3 Russische compagnieën, die langs den weg van Gradusk in gesloten ko- lonnes oprukten, het dorp Borziale Rodz- wart aangevallen. De aanval is zonder veel moeite afgeslagen. Onzerzijds is een man maken. Hij gaf dus de langdradigste bij zonderheden omtrent den aard en de be trekking van Amtsvorsteher, détails die vol maakt onbegrijpelijk waren voor Anna en haar ook totaal niets konden schelen, hij spaarde noch zich zelf noch haar. Terwijl hij1 zoo sprak, keurde hij haar gedrag echter af; hij vergeleek de vadsigheid van haar houding hij de opgewekte cn eerbiedige aandacht van andere vrouwen, wanneer hij sprak Hij wist wel dat die andere ■stou wen tot een anderen stand behoorden; zijh vr.ouw, de vrouw van dea predikant, de vrouwen van inspecteurs van andere land goederen, behoorden natuurlijk niet tot den- zelfden kring als de nieuwe meesteres van Klein walde; maar zij was toch maar een vrouw en kleed een vrouw aan zoo mooi als je wil, noem haar bij welken naam je maar wil, rij is niets meer dan een vrouw, geschapen om te helpen en te dienen, met geen mogelijkheid gelijk staande met een verstandig man als hij. De oude Joachim mocht zoo lui zijn gaan zitten als hii wou en zijn voeten op tafel gelegd hebbeu ,als hij daar lust in had, Dellwig zou dit met een eerbied, die vanzelf sprak, beschouwd hebben als een gril van Herrschaften; maar een vrouw had hoegenaamd niet het recht, zei hij tot rich zelf, terwijl hij zoo vloeiend zat te redeneeren, zich zelf niet te beheerschen in tegenwoordigheid van een man, van nature haar meerdere. Onge lukkig had de oude Joachim, zulk eon, praotische oude heer in alle andere opzich ten, de beschikking over zijn lot in handen gegeven van dit zwakke vrouwelijke we zen, dat achteloos in haar stoel leunde, in 't geheel niet haar oogen tot .hem opsloeg en inderdaad duidelijk toonde, hoe onge looflijk het ook schijnen moge, dat zij aan iets anders dacht. De vrouwen die hij kende, waren zeker ieder vijftig zulke geaf fecteerde, onverschiJEge jonge dames waard. Zij Werkten van 's morgens vroeg tot (les verwond. Er zijn geen Duitschers gevan gen genomen. De verliezen der Russen kon den bij de hevige sneeuwjacht, die dien nacht woedde, niet worden vastgesteld. Warschau. Aan de bladen te Krakau wordt uit War schau bericht:: Voortdurend passeeren Warschau nieu we troepenafdeelingen, op marsch naar het front. Verscheiden reservedivies uit Tjas- kend en Zuid-Siberië zijn aangekomen en meer naar Bet zuiden getrokken. De stad wordt gedeeltelijk ontruimd, de inwoners worden kosteloos naar Wilna, Moskou en Kief gezonden. Een deel van de burgerlijke bevolking is naar het binnenland vertrok ken. Warschau is rijkelijk voorzien van pro viand de prijs der levensmiddelen is slechts matig gestegen; daarentegen doet zich ge brek aan kolen en petroleum gevoelen. Een gedeelte der Russische troepen heeft zich aan de Blonie-linie verschanst. VoorPrzemysl, Franz Molnar, oorlogscorrespondent van het Boedapesler blad „Az Est", meldt uit het hoofdkwartier het volgende: Men heeft hier opgemerkt, dat stedfis meer Russische soldaten door hun eigen machinegeweren worden gedood of in boeien van het front worden weggezonden. Dit gebeurt vooral voor Przemysl, waar bij het eerste beleg vele duizenden bij de bestor ming den dood hebben gevonden. Gevangen genomen Russen vertellen de meest overspannen verhalen over de uit werking van de 30.5 c.M.-mortieren en van de mijnen. Er heerscht het gevoel, dat de lieden, die bevel krijgen om storm te loopen, een zekeren dood tegemoet gaan. Daarom zei den heele afdeelingen de gehoorzaamheid op en werden naar Lemberg gebracht. Den Russischen soldaten ontbreekt het anders geenszins aan moed, maar blijkbaar ge bruikt men thans onvoldoende afgeëxer- ceerde soldaten, zoodat het Russische ge brek aan offensieven geest thans duidelij ker aan den dag treedt. De Garicische adel en keizer FransJozef. Zaterdagmorgen 'kwam een uit Een ver tegenwoordigers van den Galicischen adel bestaande deputatie, onder aanvoering van den landmaarsehalk Niezabitowski, op audiëntie bij den keizer van Oostenrijk, om dezen huldebetuigingen over te bron-' gen en een adres te overhandigen. Tot de deputatie behoorden ook vorst Witold Czartorycki, de vorst-bisscliop van Krakau Sapieha-Kodenski, en de gowezen minister graaf Goluchowski. Oostenrijk en Servië- Officieel wordt d.d. gisteren uit Weenen geseind, dat een kort artilleriegevecht ge- avonds Iaat om het haar man naar den zin te maken; zij wanen goed op' dc hoogte van alles wat van een vrouw die huilen woont, vereischt wordt; zij waren model len van zuinigheid en vlijt; en toch, met al haar deugden ©n al haar kundigheden, kregen "zij het niet in haar hoofd lui te gaan liggen en niet te luisteren, wanneer een man sprak, maar zij zaten oplettend, op den rand van haar stoel of rechtop te gen den rug geleund cn wanneer hij uit gepraat was, zeiden ze „Jawohl". Het is mar dat Anna zeer op haar gemak zat en in plaats van te luisteren, naar de beschrijving van Aintsvorsliehers, aan andero dingen dacht Delhvig had dikke Eppen, die niet geheel verborgen waren door zijn,grijze snor en baard, en liij had oogen, die door Waarheidlievende mensehen visschenoogen genoemd wordenhij had een groeten, stijf- hoofdigen neus, een smal eigen,wijs voor hoofd, ©en lang lijf en korte boenen; en of schoon dit alles zijn schuld rjiet was, zoo als Anna bij zich zelf dacht en haar niet in het minst tegen hem mocht innemen, be greep zij toch dat zij wel mocht Wens dien, dat zijn manieren wat minder onaangenaam waren, Wat minder blufferig en druk en, dat hij niet op zijn nagels beet „Ik wou Wel ©ens weten," dacht ze terwijl haar oogen met aandacht op liet vouwbeen gevestigd waren, maar zij zich toch iederen blik en iedere beweging van hom bewust was, „ik wou wol eens weten of hij zoo listig is als hij er uit ziet Oom.! Joachim wist zeker wat hij waard is; hij zou mij niet aangeraden hebben hem! te bomden als hij niet eerlijk was. Misschien is hij volkomen eerlijk." „Ik hoop dat ik het u begrijpelijk ge mocht heb?" vroeg hij, daar hij juist aan leverd is ten Oosten van Trebinje (Iïerze- gowina) bij de aan de grens vooruitgescho ven Oostenrijksche stellingen. Tnrkije en Knsland De Russische overwinning. De Petersburgsche „Beurscourant" ver neemt uit Tiflis, dat Lschan-pasji, de be velhebber van bet IXde Turksche leger corps, vier divisie-generaals en andere ge vangen genomen officieren daar zijn aan gekomen. In een interview deelde Isehan-pasja me de, dat hij de nederlaag voornamelijk weet aan de vreesehjke omstandigheden van het klimaat Het eerste gedeelte van het leger corps, dat Sarykamysj bereikte en bij het welk de staf zich bevond, telde slechts 6000 man. De Russen omsingelden hen en bestreken den pas met bun artillerie. De Turken, die twaalf snelvuurkanonnen en twaalf bergstokken hadden, deden zes vcr- geefsche nachtelijke aanvallen om door te breken. Hun meeste artilleristen sneuvelden en hun kanonnen werden buiten gevecht ge steld., Ischan pasja gaf zich over, toen er nog maar 300 man bij hem overgebleven waren. j Onder de gevangenen zijn verscheidene Duitsche officieren. De Turken zeggen, dat men hun, voor zij uit Erzeroem opbraken, had wijs go- maakt, dat Batoem en Koetais al in handen van de Turken waren en dat dc heele Kau- kasus in opstand was. Een ander telegram uit Tiflis meldt, dat dfa Turken van Erzeroem met de beste transportmiddelen, zware artillerie, hou witsers eu mortieren vertrokken waren, maar dat deze alle onderweg bleven steken. De kleine kanonnen werden toen op ka- meelen meegevoerd. i De Russische artillerie vernietigde de Turken volkomen. 1 Afrika. In Kameroen. De gouverneur van Fransch West-Afrika seinde Zaterdag aan zijn regeering, dat do Duitschers mot een groote strijdmacht een hevigen aanval gedaan hadden op Edea in Kameroen, maar met groote verliezen teruggeslagen waren. Twintig Europeanen en 54 zwarte tirailleurs werden dood op het slagveld gevonden. De Fiansehen maak ten een mitrailleuse en 50 geweren b'uit. Hun verliezen waren slechts gering. De Engelscho generaal zond uit Ponty een draadloos telegram, waarin hij de Fran sche troepen geluk wenschte met het be haalde, schitterende succes, f In Oost-Afrika. De Berlijnsche „Morgenpost" heeft over de gevechten in Oost-Afrika vernomen, dat deze bijna zonder uitzondering met een overwinning van de Duitsche tiocpen zijn geëindigd. De grootste zegepraal is in Tan ga bevochten. Daar kwamen de Engelsehen en Indiërs met 8000 man aan land. De Duitschers, die belangrijk in de minderheid waren, en alles met elkaar niet meer dan een 2000 man hadden, lokten hun. vijanden iu een hinderlaag en brachten hun op den het eind gekomen Was van hetgeen, hij als een meesterlijk résumé beschouwde van het ambt van Herr van Lohm. „Pardon," zei Anna, terwijl rij ir ïteenige moeite haar gedachten verzamelde. „O, over Amtsvorstejhers neen," zei ze liet hoofd schuddende, „dat heeft u niet Maar dat is mijn schuld. Ik kan dat alles niet dadelijk begrijpen. Het zal later wel boter gaan." ^Natiirlieh, natiirlieh," verzeker de Dellwig vol vuur, terwijl hij l>ij zich zeK de opmerking maakte hoe ongeschikt toch alle Wei be r waren, zooals hij ze noemde, om do eenvoudigste dingen te begrijpen die met wet of met rechtspleging in verband stonden. „Vertel mij eens wat van de levende havo," zei Anna; rij herinnerde zich hoe vaak en hoe hartelijk oom! Joachim had gesproken, over zijn varkens. „Zijn, er veel varkens:?" „Varkens?" herhaalde Dellwig, terwijl hij de handen ophief alsof woorden alleen niet voldoende waren om zijn gevoelens uil te drukken. Zulke varkens als do freule nu bezit rijn nergens anders in heel P.ommeren te vinden. Zijl rijn de trots maar tevens do af gunst van de hocle provincie. Laat mijn worst," zei de Herr Regieruugsprasident den vorige® winter toen. de slachttijd nader de, laat mijn worst uitsluitend maken van de varkens die op Kleïnwalde worden groot gebracht door mijn vriend den Obeiinspec- tor Dellwig. De Frau Regierongsprtisident Was diep beleedigd, Want rij fokt en mest ook vaxkens, m!aar niet zooals de onze niet zooals do onze." Wordt vervolgdh CHIEDAMSCHE COUIIANT,

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1