In den Kauka-us. Ter Zee. In Oost-Afrika. Diverse berichten. BINNENLAND. 15 Jan. 16 Jan. 93% 93Vs 22% 9% 9% 85 119 1187/g 47 47 STADSNIEUWE I In de Boekowina. „Az Est" verneemt nit Bistristz, in Ze venbertren To Pozsorita en Jacobeni, in bet distrie! Kouipelmg, in de Boekowina, worden schor mutselingen van voorposten in de buurt van den pas van Jacobeni geleverd. De Russen hebben dien pas noodig voor hun opmarsch. Zaterdag zouden zij voor de derde maal een compagnie verkenners uit die, evenals haai heide voorgangsters, door het vuur van de goedgedekte artillerie tot den laatslen man vernietigd werd. Het Russische leger. IV „Poster Lloyd" bevat een artikel van militaire zijde van Oostenrijkse!^ Hoi. gaar-cV zijde dus waarin o. a. staat I 'e Russen hebben aan het belegeringslo ger, dat voor Przemysl staat en aan do tegen de Oostelijke Beskiden «anneiig" trokken klachten een gedeelte van him artillerie onttrokken, met name zware bat e rijen, om aan de Dunajec en de Nida veru* uit te kunnen komen. Dit bewijst, dat de meerderheid \.ui de Russen in lichte en zware kanonnen, die gedurende de taaiv slagen Lij Lcnberg en ook nog in den tijd van ons eerste offensief tegen den San en den Wtoehsel op onaangename wijze bleek, met meer in denzelfden omvang bestaat. Ook het feit dat de Russen in den kaatsten tijd talrijke nieuwe formaties met Berden geweren, dus met oude wapenen, naar het front zenden, is een verschijnsel, dat de aandacht verdient. Ten slotte kan men daaruit opmaken, dat de beschikbare krachten aanmerkelijk ver minderd zijn. De bodem van het Russische ikracht-rescrvoir, dat onuitputtelijk leek. wordt sleeds duidelijker zichtbaar. Uit het Turkse he hoofd- kw ar ti er. Het Turksche hoofdkwartier meldde dd gisteren Onze in Kaukasië opereerende troepen zetten sinds enkele dagen den verbitter den strijd tegen de Russen, die aanzienlijke versterkingen hadden ontvangen, voort. Do bevelhebber van het Turksche leger doelt mede, dat de Russen als wilden op treden en de regelen van het volkenrecht en de beschaving schenden. Bij hun terug tocht staken zij hun eigen landgenooten. indien het mohammedanen waren, de oogen uit; ouden van dagen en onbeschermde menschen werden vennoord. Toen de Rus sen zich uit het Turksche gebied moesten terugtrekken, dat zij bij den aanvang der vijandelijkheden waren binnengevallen, na men zij de ongewapende bevolking als ge vangenen mee. Al hun have en goed en al hun geld werd in beslag genomen, zonder dat daarvoor ook maar eenige quitantie werd afgegeven. Behalve aan deze lafheden maken de Russen zich nog schuldig aan dingen, die geen volk en geen beschaafd leger het zou wagen te bedrijven. Zij vallen aan op de veldhospitalen, hakken gewon den in stukken en weigeren wat hun barbanrschheid de kroon opzet de Roode Halvo Haan te eerbiedigen, die toch in de Conventie van Genève als neutraal er kend is. Van Russische zijde. Do generale staf van het Russische le ger in den Kaukasus deelt mede: Do slag bij Kara Oergan, die arie dagen lang in oeil verblindende sneeuwjacht ge woed heeft, is met onze volkomen over winning geëindigd. Het verzet van den vijand is gebroken en zijn achterhoeden zijn vernietigd- Het overschot van het Turksche leger vlucht in de richting van Erzeroem. De vervolging duurt voort. Van Engelsche zijde. Aan de „Daily Chronicle" wordt geseind dat de slag in den Kaukasus bij Kara Oer gan voortduurt. Niettegenstaande de hard nekkigheid, waarmede de Turken strijden, lijden zij hevige verliezen. De overblijfselen van 't 10e Turksche legerkorps z'ijn tot voor bij Olty gedreven, terwijl het gebied achter Batoern geleidelijk van de verspreide Turk sche detachementen wordt gezuiverd. De helft van het 92e Turksche regiment is gedood en gewond, terwijl de rest gevan gen is genomen met den commandant en de officieren. Het 52e en het 53e Turksche regiment zijn vernietigd. De verovering van een kudde vee en voorraden bewijst, hoe goed de Russen tegenover de achterhoede der Turken opereeren. De weersgesteldheid is verschrikkelijk. De Turksche soldaten zijn genoodzaakt bijzon der netelige methodes van oorlogvoering uit te voeren, vooral in het gebergte, waar zij tot de knieën door de sneeuw moeten. De gevangenen vertoonen een treurigen aan blik, in het bijzonder de Arabieren van Mesopotamia, die zes maanden geleden van hun woonplaatsen waren opgeroepen en van geen beter schoeisel dan van een soort pantoffels voorzien zijn. De blokkade van de kust van Klein-Azië door de Russische vloot, belet den toevoer van verdere troepenverslerkingen en voor raden naar Erzeroem over zee. (In bovenstaand telegram "is de mededee- ling over den strijd hij Kara Oergan achter haald door het hierboven afgedrukte offi cieels bericht uit Petersburg, nopens de vernietiging van het 11e Turksche leger korps.) i In de Dardanelles Het Turksche hoofdkwartier deelt bijzon derheden mee over het zinken van de Fransche onderzeeboot „Saphir'". De onder zeeboot wilde den ingang van de Darda- nellen naderen zonder zich te laten zien. Daarbij liep het vaartuig op een mijn en Zonk, In de Zwarte Zee. De „Agence öttomane" maakt het volgen de bekend: Te St Petersburg was den lOden dozcr in een mededeeling over de krijgsbedrijven beweerd, dat alle Turksdie schepen in de havens Soermoene, Rize en Sjopa In den grond waren geboord. Met betrekking tot dit bericht valt op te merken, dat deze havens open steden zijn. De vernielde schepen waren onbemande barken, die aan de inwoners toebehoorden. Echter bewezen de Russen, 'doordien zij open steden .aanvielen, ledige barken ver melden en particuliere woningen beschoten en op die manier het volkenrecht en de begrippen van incusi Lelijkheid schonden, door inwoners van die open. steden te doo den en te kwetsen, hoever zij er van af zijn de plaats In de beschaafde wereld te verdienen, waarop zij aanspraak maken. Dergelijke uitspattingen, die zich dage lijks herhalen, zullen er ons (Turken") ten .slotte toe brengen maatregelen van wecr- w raak te nemen. Deslagbij Tanga Over de slag hij Tanga (Duitsch Oost- Afrika), het grootste wapenfeit, dat tot dus verre in de Duitse he koloniën is voorgeko men. zijn thans te Berlijn officiëele berich ten aan den gouverneur van Duitsch Oost- Afrika ontvangen. Volgens die berichten was het succes veel grooter dan de Engel sche berichten erkennen. Daarover wordt nu uit Berlijn gemeld: De gevechten hadden plaats op 3, 4 ca 5 November. Don 2den November kwamen de Engelschen met twee oorlogsschepen en twaalf transportschepen voor Tanga en eischten onvoorwaardelijke overgave, die echter door den gouverneur dr. Schnee werd geweigerd. Daarop stoomden de schepen weg, inaar verschenen den 3cn weder voor Tanga en ontscheepten toen voor Ras Kasone een Europeesch regiment en vier Indische, benevens cava'erie. ongeveer acht machine-geweren en negen kanonnen. Ook marine-troepen werden geland. Het zware scheepsgeschut van den kruiser „Fox" on dersteunde den aanval van uit zee. Het vijandelijke landingscorps werd na verbitterde driedaagsche gevechten met zware verliezen aan de zijde van den vijand teruggeslagen. Op den 4den Nov. duurde het gevecht onafgebroken 15r,2 uur voort, 's Avonds had het beslissende gevecht -plaats tegen de vijandelijke strijdmacht, on danks de zeer hevige beschieting van de stad door het scheepsgeschut van den vijand. Door het vuur onzer stukken geraakte een Engelsch transportschip in brand. Ook de kruiser ,,Fox" werd zwaar ge troffen. Op 6 Nov. vertrokken de Engel sche schepen naar het noorden. Het landingscorps telde ongeveer 8000 man, terwijl het aantal Duitsche troepen slechts 2000 man bedroeg. De Engelschen verloren meer dan 3000 man aan dooden, gewonden en gevangenen. De verliezen der Duitschers waren gering. Nauwkeurige op gaven ontbreken nog. Volgens een oppervlakkige telling zijn buitgemaakt acht machine-geweren, 300.000 patronen, 30 veld telefonen, meer dan dui zend wollen dekens, veel geweren en uit rustingsstukken en een groote hoeveelheid proviand. Do stemming van onze zegevierende troe pen (koloniale en politietroepen, benevens vrijwilligers uit de kolonie) was uitstekend. Ook de Askaris betoonden grooten helden moed. Welken invloed de nederlaag der- Ejigelschen zal hebben, valt van hier uit nog niet bij benadering na te gaan, zoo schrijft de gouverneur. Een Russische vredes beweging? De „Berliner Ztg. am Mittag" verneemt uit Sofia: Hier zijn vertrouwelijke berichten uit St. Petersburg ontvangen, volgens ovelke het conflict 'tusschen den tsaar en grootvorst Nikolaas den laatsten tijd zoo zou zijn verscherpt, dat reeds de afzetting van den generalissimus wordt overwogen. De Rus- sisclic vredespartij zou dagelijks aan invloed winnen, te meer daar volgens de alge- meene meening in Rusland de oorlog eco nomisch op zijn hoogst nog drie maanden kan duren Op een spoedig uitbreken van binnenlandsche onlusten wijst wel is waar geen enkel toeken, maar wel zijn er onmis kenbare teekenen voor de onafwendbaar heid van een latere omwenteling. Deze zou ditmaal niet uitgaan .van de arbeiders klasse, maar van de breede lagen der boerenbevolking en een grooten omvang krijgen. Mikado en Paus. De „Osservatore Romano" publiceert een brief van den keizer van Japan aan den Paus. Daarin geeft de keizer van Japan uiting aan den wens-ch, het leed van den oorlog zooveel mogelijk te verzachten. Ver der deelt de keizer mede, dat op dit ©ogen blik geen enkele Japansche soldaat zich in het buitenland 5n krijgsgevangenschap be vindt. Alle Duitsche krijgsgevangenen in Japan ondervinden een welwillende lie handeling; allen zijn zij gezond. Kardinaal Mercier. De „Echo de Paris" verneemt uit Rome, dat de Pruisische gezant bij het Vaticaan den Paus een dossier heeft overhandigd, dat betrekking heeft op het inddent-Mer- cier. Het geeft de Duitsche lezing van het gebeurde met den kardinaal©n uit het dossier zou blijken, dat de kardinaal niet in hechtenis was genomen en dat do (Duit sche) gouverneur van Brussel er zich mee had vergenoegd hem wegens zijn moedi gen herderlijken brief een waarschuwing te doen toekomen. Het acia"-gjeval. Het schijnt dat de „Dacia" Zaterdag namiddag niet afgevaren is, maar gisteren, Zondag,, zou vertrekken met bestemming naar Rotterdam. Was .jiet schig Zaterdag vertrokken dan zou dit, daar tusschen Amerika en Engeland nog geen oplossing in deze zaak gevonden was, dit een uitda ging zijn geweest voor de geallieerden om het schip op te vangen en in beslag te nemen. De kostbare katoenladingen die te Bjremen reeds verkocht zijn, moeten daar ten spoedigst afgeleverd zijn. Do vraag is nu of de Engelschen het schip ongehinderd tot Rotterdam zullen laten komen en hoe dan die katoen ladingen: naar 'Bremen gaan. Een andere vraag in deze zeer merkwaardige en ingewikkelde kwestie is. of de „Dacia" oorspronke lijk van de Hamburg-Arnerikalijn, zooals men weet en nu nog het eigendom van een Duitsch Amerikaan te Rotterdam liggen de ook w-eer kan gekocht worden door die maatschappij voor Duitschland. Als dit mag en kan en geschiedt, dan znllen een paar honderd, oorspronkelijk Duitsche schepen, nu in Amerika,arische havens vastliggende, ongetwijfeld ook via Rotterdam gaan. Daar bij is groote risico te trotseeren en geen dier schepen zal, evenmin als de „Dacia"' verzekerd kunnen worden. Het laatste be richt uit Washington luidde, dat het Gou- vemements oorlogs-risico Bureau weigerde op de Dacia" een verzekering te sluiten. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Mexico. Generaal Gonzales Garzia is in de Zater dag gehouden conventie benoemd tot voor- loopig president van Mexico. Hij zal dit ambt waarnemen tot de nieuwe president is gekozen. Gutierez. de tegenwoordige lijdelijke pre sident, is uit Mexico .vertrokken met drie leden van zijn kabinet Garzia heeft in de stad den staat van he leg afgekondigd en de Conventie heeft zich zelf. tot opperste gezag verklaard en alle wetgevende, rechterlijke en uitvoerende ho- voegheden aanvaard. l rB T V r-!U-p"! De 'Eiritsehc gezant te Washington deelt mede dat iüj door bemiddeling van de Biritsche legatie te Mexico een telegram ontving van Carranza, meldend, dat het uitvoerverbod van petroleum uit Tampieo is opgeheven. Er worden nu onderhand© lingen gevoerd om de exploitatie van de in vreemd bezit zijnde bronnen Weder te openen, die ©enigen tijd geleden gedwon gen Varen te sluiten wegens de buiten gewoon hooge belastingen. Hofberichte», Ook H. M. de Koningin-Moeder heeft de vorige week den Grootmeester van Haar Huis opgedragen, den Italiaanschen gezant bij het Nederlandsche Hof, Hertog d© Cal- vello, Ilarer Majesteit"s deelneming ken baar te maken, bij de ramp door Welk© ©en deel van Italië is getroffen, na de vreese- lijke aardbeving!. H. M. de Koningin-Moeder heeft in den laatsten tijd de Ministers, Hoofden der Departementen van Algemeen Blestuur, ten Hare Paleize ontvangen. Audiënties. De gewbne audiëntie van den minister van buitenlandsche zaken zal Vrijdag a. s. niet plaats hebber De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Be Batjan. Het stoomschip „Btatjan" is in den nacht van Zaterdag op Zondag met hulp van de sleepboofcen "„Lauwerzee", „Zuiderzee" en „Rozenburg" vlotgesleept. Het schip is daar na naar Rotterdam opgestoomd. Be Beurswet." Het Stbl. no. 14 bevat een Kon. besluit van 15 Januari 1915, houdende bepaling van den dag, waarop de artikelen 4 en 5 der „Beurswet 1914" in werking treden. Hierbij wordt bepaald, dat deze artikelen in wer king treden op den dag der afkondiging van dit besluit. Kederland en de oorlog. D© groote leening. De minister van Financiën, gelet op art 4 van de Leeningwet 1914 („Stbld." no. 612), maakt bekend: a. dat de totaal-som der inschrijvingen op de vrijwillige staatsleening, bedoeld in de Leeningwet 1914, welke worden aan vaard, bedraagt f407.539.000, waarvan f 142.461.000 recht op voorkeur deden gel den; b. dat de inschrijvingen van f 10.000 en minder, voor welke voorkeur is aan ge vraagd, ten volle worden toegewezen; c. dat do inschrijvingen boven f 10.000, voor zoover daarop volgens de bepalingen van het prospectus voorkeur is aange vraagd, mede ten volle worden toegewezen tot het bedrag der gevraagde voorkeur; d. dat de inschrijvingen voor welke geen voorkeur is aangevraagd en de inschrijvin gen boven f 10.000 voor zoover daarop geen voorkeur is aangevraagd, worden toe gewezen voor vijftig ten honderd van het ingeschreven en niet reeds volgens het vermelde sub c toegewezen bedrag, met dien verstande, dat bij de toewijzing elk bedrag naar boven wordt afgerond tot het naaste veelvoud van f100. (St.ct.) 'Gacaovoorraad, In verband met de groote aanvragen om cacao heeft de regeering den voomaamsten cacaofabrikanten in ons land opgedragen, alvorens tot uitvoering van andere orders over- te gaan, eerst zorg te dragen, dat een zekere voorraad cacaopoeder aanwezig is (naar gelang van de capaciteiten der fabric ken varieerend van 50.000 tot 100.000 kilo), waarover de regeering ten allen tijde moet kunnen beschikken. Bij niet nakoming van dit voorschrift zou van regeeringswege op eventueel aanwezige voorraden cacao be slag gelegd moeten worden. (Hbld.) Dienstplichtige accoun tants. Naar aanleiding van een verzoek, inge diend door de Nederlandsche Academie van Accountants, heeft de minister van oorloc, bepaald, dat aan accountants, die als land weerpliehtigen in werkelijken dienst zijn, in de maanden Februari, Maart en April a. s., verlof zal worden verleend, indien daardoor de belangen van den militairen dienst niet in overwegende mate worden geschaad en de betrokkene aantoont, dal hij in zijn burgerwerkkring onmisbaar is. Tegen het verkenen van een verlof van drie maanden bestaan overwegende bezwa ren; zoodat het te verkenen verlof van kortoren duur dan 3 maanden zal zijn. Geïnterneerden. De Belgische soldaten, bohoorende tot dc linie-regimenten 714 en tot het 3e regi ment chasseurs, zijn gisteren uit de n.euwe kazerne te Harderwijk naar het internee ringskamp overgebracht. Voor het Servische Roode Kruis. Te Amsterdam is een Nederlandsch Commissie opgericht tot steun van het Ser arische Roode Kruis. Giften avorden gaarne ingewacht bij den penningmeester, p./a. do heeren Gleichmao en Van Heemstra, Ileerengracht 216, Am sterdam. M ij n en. Bij het departement van marine is thans ook bericht ontvangen, dat in de toegangen tot de Zuiderzee en in die zee zelf mijnen dnj'vende zijn gezien. Onmiddellijk zijn de noodige maatregelen genomen om deze op te sporen. Uit Niouavediep is een torpe doboot tot dat doel uitgezonden. Doch gis terochtend avas dit vaartuig er nog niet in geslaagd een mijn te vinden. Er zijn a\reder verschillende mijnen aan gespoeld op onze kust. In de eerste plaats een op de Friescho kust, iets bezuiden Harlingen, en voorts een bij Dinteloord, in het Volleerak. Zij zijn onder militaire bewaking gesteld en zullen onschadelijk avorden gemaakt. Op Colijnsplaat is gisterochtend een mijn bij 't aan aval drijven ontploft en verder had een ontploffing eener mijn plaats op Schouwen, meer bepaaldelijk op Scharen- dijk. Berichten, dat deze ontploffingen onge lukken hebben veroorzaakt, zijn bij het Departement van Marine niet ingekomen. Overigenp zijn nog eenige andere mijnen op de ZeeuovSoho kust aangespoeld. De pogingen, om de mijn, die in de Zuiderzee is aangetroffen, te vinden, zijn nog niet geslaagd. Op Vlieland zijn gisteren 9 aangespoelde mijnen onschadelijk! giemaakt. Heden spoelden weer 3 mijnen aan. De logger ;Huberta Petronella" uit Kat wijk aan Zee, is Zaterdagavond in aanraking gekomen met een drijvende mijn en met zware schade aan het achterschip naar IJmuiden teruggekeerd; de mijd kwam in de netten terecht en ontplofte later bij jhet inhalen der netten. Het vischtuig ging amrloren; persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Belgische vluchtelingen. Door tussehenkomst van de commissa rissen der Koningin is, zoo deelt het „N. v. d. D." mede, aan de burgemeesters verzocht spoedige mededeeling, of zich in de ge meente thans "Belgische vluchtelingen be vinden, die, na uit ons land naar Engeland te zijn vertrokken, vandaar zijn terugge keerd naar Nederland, en, zoo ja, hoeveel voorts, of er zich onder bovenbedoelde vluchtelingen personen bevinden, die in En geland voor den militairen dienst zijn af gekeurd, en, zoo ja, hoeveel. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken zijn 10 uitgeaveken Belgische studenten toegelaten tot het koste loos volgen van de lessen aan de Techni sche Hoogeschool te Delft. Per extra-trein gingen Zondag van Nunspeet 130 en gaan Dinsdag 400 Belgi sche vluchtelingen naar Hoek van Holland, om verder por boot van de Great Eaestern naar Engeland te reizen. Brood prij'z en. De burgemeester van Den Haag beeft be sloten, bij wijze van proef, te laten ver vallen de door hem vastgestelde maxi mumprijzen voor wit en bruin broody en den prijs voor noodbrood, met ingang van morgen, vastgesteld pp T'fe a 8 cent per 1/2 K.G. New-Torksche Beurs. Noteering van: Atch. Toneka Erie Miss K. en T. Miss Pact j Rock Isl. South. Pao. South. R.W. Union Pac. Amalg. Cojpp. Car en Foundry 223/8 91/4 '91/4 3/i 851/4 15% 151/4 551/4 551/4 Atgemeene wenken Toor hen» die willen emtgretrex. Naar ZuidjAfrik'a. Uit diverse particuliere berichten blijkt, dat Zuid-Afrika door de buitengewone tijds omstandigheden geen gunstige gelegenheid biedt voor emigratie. Aan lien, die een toekomst zouden willen zoeken in Zuid- Afrika, moet aangeraden worden betere tijden af te wlatihtea. Alsdan zal de Vereenjging „Landverhui zing" publieeeren, welke personen avel en welke niet geschikt kunnen avorden geacht voor de vestiging in Zuid-Afrika. Steuncomité 1914 Schiedam. Behalve de gewone avetkelijksche hijdra- gen, zijn sedert de vorige opgaaf, giften ingekomen van: t Het personeel der firma Ingelse en Co.,- 1 a 2 pCt van hun weekloonfamilie A, v. d. M., f2.— mej. Aj. S, v, A„ f2.30; de sluis- en brugwachters, f2.60; de Chris telijke Jongedochters Vereenigirig „Martha" £5.— A|. P., f25.— S. R. A„ f300.-; Eiuurtcomité Gasstraat en omgeving (mej. Bovenberg), f3.30; mej. M. L. D., f3.50; de Kegel club „Anti-Poedel", f300. Uitgestelde accUnshc'aHng. Naar aanleiding van een adres van den Bond a'an Distillateurs in Nederland, waar bij den minister van financiën werd ver zocht maatregelen te willen treffen, waar door de nota's van hetgeen aan het Rijk nog verschuldigd is, avegens het niet of niet volledig gezuiverd terugontvangen ten kantore der afgifte van vervoe-rhil jet- ten tot uitslag a'an gedistilleerd met betaling van den accijns, elf maanden na den oorspronkel ijken vera-aldag zullen wor den betaalbaar gestold, heeft de minister van financiën bepaald, dat de ontvangers der accijnzen met de invordering van bo- a'enbedoelden accijns zullen wachten tol na verloop van één jaar, gerekend a-an het einde der maand, waarin in 1914 liet niet of niet geheel gezuiverde a'ervoerbiljet is afgegéven. Kamer r. Koophandel eo Fabrieken. Vrijdagmiddag vergaderde bovengenoemde Kamer, onder voorzitterschap van den heer B. A. J. Wittkampf. Na de opening der a'ergadering, een kor ten terugblik averpend op het afgeloopen jdïtr, avees de voorzitter er op, dat 1914 geheel stond in het teeken van den in dat jaar uitgebroken aamreldoorlog, sprak hij öen woord van waardeerenden dank aan H. M. de Koningin en de Regoering, om dat zij ons vaderland buiten den oorlog wisten te houden, en tevens van hulde voor hetgeen zij hebben gedaan om de kwade gevolgen van den oorlog zooveel mogelijk weg te nemen. Welisavaar heeft het door de Regeering bij de Tweede Ka mer der Staten-Generaal ingediende avets- ontaverp tot tijdelijke heffing van uitvoer rechten, bij den handel tegenkanting ont moet, maar tengevolge aran het verzet tegen dit ontwerp, waarbij ook onze Kamer zich aansloot, is het gelukkig geen avet geavor- den. Voor de branderij-industrie heeft het .uitbreken van den oorlog zeer nadeelige gevolgen gehad. Verschillende branderijen moesten buiten aa'erking worden gesteld, vooral tengevolge van de groote stijging van de prijzen der gondstoffen, avaabij die van de prijzen der producten a'cr ten ach ter bleef. Ook in andere industrieën, o.a. de glasblazerijen, is er slapte van werk geweest. Hij hoopte, dat het tegemvoordige conflict spoedig zou zijn afgeloopen en dat het door een periode van opleving en van grooten bloei gevolgd moge avorden. Ten slotte wenschte hij den leden aree) geluk in het nieuwe jaar en hoopte hij, dat het hun en hun familie onder Gods zegen goed moge gaan. De heer A. Cool Mzn., dankte den voor zitter voor hetgeen hij gezegd had, hoopte, dat zijn wenschen vervuld zouden avorden en wenschte hem we'derkeerig toe, dat het hem en zijn familie in het nieuwe jaar goed zou gaan. Na onderzoek der ter vergadering aan wezige geloofsbriea'en, averd besloten om de heeren Th. G. van der Burg, A. II. M. Melchers, D. Ris E.IIzn. en B. A. J. Witt kampf, die bij de op 18 November 1.1. plaats gehad hebbende verkiezing herko zen waren, als leden der Kamer toe te laten. Bij do hierop volgende verkiezing van een voorzitter en een voorzitter-plaatsver vanger, averd de heer B. A. J. Wittkampf tot voorzitter en de heer A. Cool Mzn. tot, voorzitter-plaatsvervanger herkozen. Tot leden der commissie voor de beurs, tevens commissie voor den graanhandel, werden herbenoemd de heeren A. Cool Mzn., D. Ris E.Hzn. en B. A. J. Wittkampf. Tot leden der commissie, aa'elke den secretaris zal bijstaan bij het ontwerpen van het amrslag der Kamer over 1914, aver- den benoemd de heeren A. Cool Mzn., A. H, M. Melchers, D. Ris E.Hzn. en S. C. van Waalwijk van Doom. Nadat het door den secretaris gereed ge maakte ontwerp door de heeren A. Cool Mzn., D. Ris E.IIzn. en M. van der Vlies avas nagezien en aceoord bevonden, averd de rekening der Kamer o\rer 1914 amstgesteld in ontvangst op f 951.851/2, in uitgaven op f 593.Q1V2, en als sluitende derhalve met een batig saldo van f358.84. Zij zal aan den Gemeenteraad ter goedkeuring avorden gezonden. De notulen der vorige vergadering aver- den voorgelezen en ongewijzigd vastgesteld. Er was o. a. ingekomen ©en missiare van de Hollandsche IJzeren Spoorweg- Maatschappij, dd. 9 December 1914, van den navolgenden inhoud „Naar aanleiding van uw schrijven van 2 November, hebben avij de eer u te be richten, dat in verband met de mobilisatie op het traject AmsterdamRotterdam een aancal treinen moest uitvallen, avaardoor ook de bediening van station Schiedam iets minder gunstig is geworden, dan on der normale omstandigheden.

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2