Oe oorlog. 67"ie Jaargang. Dinsdag 19 Januari 1915. No. 14735 Be weldoenster, mm .gal K e li ii i s g e Y1 n g. Kennisgeving. een Onderwijzer, BITÏTEKLAm Tan het Westelijke front Yan het Oostelijke front. In den Kankasns. In Arabic. Zuid-Afrika. Dezo courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal; Voor Schiedam en Vlaardingen tl. 1.25, franco per post fl. 1.65. Prijs per week; Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nuirmei moeten des middags vóór oen uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). X ..'J t jJf iJu Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kannen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schie dam; I Gezien het verzoek van JOS. SPARLA, om vergunning tot het inrichten van het pand Westvesl no. 18, kadaster Sectie C, no. 796, tot vernikkel-inrichting en tot het vervaardigen van ceranieke artikelen, een en ander gedreven door een electromotor van 5 P.K.; Overwegende, dat hel deskundig onder zoek met betrekking tot die aanvraag nog niet geëindigd is; Gelet op art. 8, 2e alinea, der Hinder wet; i Besluiten de beslissing over genoemde aanvraag te verdagen. Schiedam, 18 Januari 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. IIONNERLAGE GRET1 De Secretaris V. SICKENGA. InrichtiEjen weifee gevaar, schade of, hinder kannen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schie-, dam; Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Brengen ter algemeene kennis, dat op heden aan W. KOOL en zijne rechtverkrij genden, vergunning is verieend tot het op richten van een slachtplaats voor varkens achter het pand Klein Groenendal no. 7, kadaster Sectie B, no. 1010. Schiedam, 18 Januari 1915. Burgemeester en. Wethouders voornoemd. M. L. HONNERLAGE GRET1 De Secretaris, V. SICKENGA Aan do Openbare School C te Schiedam (Hoofd de heer A. Baan), wordt gevraagd: met akte vrije- en ordeoefeningen. Aanvangsjaarwedde f575. Yerhoogingen wegens akten: voor akte vrije- en ordeoefeningen f25. voor akte handteekenen f 50. voor de hoofdakte f 200. door de schrijfster van „Elizabeth and her German Garden". 26) „Zooals de freule verkiest. Bescheiden heid kan nooit iels anders dan een sieraad wezen. „Een Christelijke dame. „Maar waarom Christelijke dame? Waar om niet gewoon dame? Zijn er dan ook heidensche dames, dat u zoo aandringt op Chistelijk?" „Erger, veel erger dan heidenscli," ant woordde de predikant, terwijl hij rechtop ging zitten on zijn oogappels, die plotseling vlammend geworden waren, op haar ves tigde; on zijn stem daalde tot een pissend gefluister, een vreemd contrast met zijn honigzoetcn toon van zooeven. De heidenen wonen niet alleen in. vergelegen landen, waar zij zich stil houden, totdat onze zen delingen hen vergaderen tot de s VhaapS kooi, de kerk .maar hier, hier in ons midden, Idcr overal, en zij halen ons hel geld uit den zak, het brood uit den mond, hier zijn de Joden," Het is onmogelijk den toon van angst, en haat te beschrijven, waarop dit woord werd uitgesproken. Anna staarde hem aan, ge heel verward. „De Joden?" herhaalde zij. Een van haar grootste vrienden in Engeland was een Jood, een voortreffelijk man, zij moest glimlachen als zij maar aan liem dacht, zoo geestig en aardig en vriendelijk was hij. En over Joden in het algemeen kon zij 2ich niet herinneren ooit iets gehoord te hebben. „Maar niet alleen het geld uit onzen zak en het brood uit onzen mond," ging (3e predikant voort en hij leunde voorover en deed zijn licht grijze oogen zoo wijd tmogelrjk open en hij sprak, zoo zacht, dat (Anna pr Prijs der Advertentiën: Van' 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naax de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeeiige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschenen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. Periodieke verhoogingen- na 2- en 4-jarigen dien-1 telkens £75. na 6, 8, 10, 13 en IG-jarizen -dienst tel kens ƒ50.— en voor het bezit der hoofdakte boven dien na 19 en 22-jarieen dienst telken-. f50.~. Dienstjaren, ook tijdelijke, «-blers dom gebracht, tellen mede voor de berekening van het salaris Sollicifatiën in te zenden aan het adres van den Rmgcmeester van Schiedam, vóói of op 6 Februari 1913. De sollicitanten worden verzocht in hun adres te willen op ze ven, aan welke school of scholen zij voorheen zijn werkzaam ge weest. t Schiedam, 19 Januari 1915. De toestand. Het officiëele F ransclic communhpte van gistermiddag 3 uur luidt: Van de ®-e tot de Oise en voornamelijk op het front in Belgie heeft stormachtig weer geheerscht. Den 17en Januari werden hij d' Autrèches. ten noordoosten van Yic-aan-de A is no, twee aanvallen der Duilschors afgeslagen. In de Sectores van Soissons en Reims deed zich geen enkele verandering voor. In de streek bij Perthes heeft ons geschut de vijandelijke stellingen krachtdadig be schoten. In Argonne bleven de aanvallen der Duil- schers op helling 263, ten westen van Bou- reuilles, zonder resultaat. Wij hebben ons meester gemaakt van verscheidene door de Duitschers ten noordu e-ten van Punt it-Mo risson aangelegde werken. De vijand heeft zonder resultaten van beteckenis Thann beschoten. De F ran sc he officiëele ooggetuige geeft het volgende overzicht van de krijgs verrichtingen van 5 tot 15 Januari le. Uitbreiding en bevestiging van da door ons behaalde voordeden op den reeli- teroever van de Yser tusschen St. Joris en do zee. Het Duitsche offensief in deze streek is gebroken tegen de Yser. Wij hebben daarentegen een groote torre in strook aan do overzijde van de Yser veroverd. 2e. Rondom Soissons, waar ons offensief was begonnen, zijn onze schitterende ge vechten gefnuikt door den was van do Aisn° die de bruggen vernielde en ons belette versterkingen te zonden. Wij wai-en derhalve niet in staat onze stellingen tegen den hevigen aanval te behouden, maar onze terugtocht bedraagt nog geen 1800 Al. over een frontbreedte van nog geen vijf K.M 3e. Een nieuwe terreinwinst in de streek van Perthes, waar alle tegenaanvallen d'-r Duitschers zijn mislukt. kippevel van kreeg, „maar ook het bloed uit onze aderen." „Het bloed uit onze aderen?" herhaalde zij met zwakke stem. liet kionk vreeselijk. liet deed haar pijn aan de ooren. diet -bad niets met de advertentie tc maken. De vreemde gloed in zijn oogen deed haar den ken aan fanatisme, aan wreedheid en aan do middeleeuwen. Hij was een zachtmoedig man, zooals zij later merkte, maar krank zinnigheid greep hem aan, wanneer hel woord Jood maar genoemd werd. „Tilocd," ging hij sissend voort, „uit de aderen der Christenen voor de uitvoering van hun ritueele moorden. Heeft (le freule nooit van ritueele moorden gehoord?" „Neen," zei Anna en zij ging steeds meer achteruit, naai ma te hij voorover leunde nan. haar toe, „nooit in mijn leven. Vertel pr mij nu niet van, want het het klinkt into ressant. Ik zou er een anderen keer graag wat van hooren. „Een Christelijke darm- biedt haar huis aan," ging zij haastig vooit dat ten minste schroef zij op en (keek (hem daarna vragend aan. „Ach ja", zei hij met zijn natuurlijke .stem en hij leunde weer achterover in zijn 'stoel en bracht zijn oogen tot den normalen vorm terug, „ik vergeet de advertentie weer. „Een Christelijke jongedame biedt haar huis aan aan anderen van haar stand en sexe, die onbemiddeld zijn „En geen vrienden hebben en geen hoop,' voegde Anna er schrijvende bij. „Gut, gut. sehr gut." „Zij beeft plaats in haar huis op het land," ging Anna voort, schrijvende onder het spreken, „voor twaalf zulke dames en het zal haar genoegen doen al haar fortuin en geluk, dat zii bezit, inet haar allen le deelen." -• „Gut, gut, sehr gut." „Is het Duitsch correct?" „Volkomen-correct. Ik zou er willen bij voegen: „Nauwkeurige inlichtingen zullen ingewonnen worden door Herr Pastor Mans- ke van Lohm, aan wen alle brieven moeten 4e, Het mislukken van het Duitsche offen sief in Argonne. 5e. Voortzetting en handhaving van onze success en in den Opper-Elzas. De Engelse he ooggetuige. De ooggetuige in het Britsche hoofdkwar tier deelt in zijn verslag van den 16en het volgende mede Den 12en werd een observatiepost ten westen van Quinchy, die den lOen door ons was genomen, ontruimd, daar hij onhoudbaar was geworden door het vuur van de vijandelijke artillerie en mortieren. De ooggetuige ontkent, dat de Duitschers (lezen post hebben genomen. De vijand heeft zich verschanst in den „spoorwegdrie hoek," achter stapels dwarsliggers en bal last, die door onze kanonnen stuk worden geschoten. De artillerie heeft op 13 Jan. de belang rijke brug bij Frelighien beneden Armep- lièros vernield. Het bericht dat de stelling der Duitschers li ij La Bassée is geno men, is onjuist. Er is geen aanvalge- da an. Op 15 dezer hield het hevige kanonvuur langs liet geheeie front aam Het water is eenigszins gevallen. liet groote Oostenrijksche hoofd kwartier berichtte gistermiddag: Ten noorden van den Weichsel zijn geen gebeurtenissen van belang voorgevallen. Op de heuvels ten oosten van Zakliczyn heeft onze artillerie door kruisvuur de Rus sen gedwongen eenige hunner voorste loop graven prijs te geven en terug te trekken. Deze terugtocht heelt zijn invloed doen gel den op andere deelen van het Iront, zoo- dat ten slotte de vijand zijn voorste stel lingen over een breedte van zes K.M. heeft ontru'md en onder het krachtdadig vuur van ons geschut en onze machinegeweren in wanorde op do naaslbijliggende heuvel reeks is teruggetrokken, met achterlating van tal van geweren en veel munitie in de oorspronkelijke stelling. Op het overige front in West-Galicië heeft de strijd zich bepaald tot wederzijdsch ge schutvuur. In de Karpathen zijn slechts onbeteeke- nende gevechten tusschen patrouilles ge leverd. De groote Russische generale staf maakte gisteren bekend: Op den linker Weichsel-oever hebben wij op 17 Januari een nachtelijken tegen aanval ondernomen en de loopgraaf hero verd in de buurt bij het dorp Goumine, waarvan de vijand zich had meester ge maakt, waardoor wij den ouden toestand hebben hersteld. Alle Duitschors, die zich in de loopgraaf bevonden, zijn in de pan gehakt. Ten O. van Petrokow heeft onze arfille- worden geadresserd. De sollicitanten moeten wezen dames, van goede familie, die in wel stand zijn achteruitgegaan door den wil van God." t Anna schreef dit op tot hel Woord „achter uitgegaan"; daarna zette zij ceri punt. „Het bevalt mij niet geheel cn ai," 'zei Man rice peinzend, „de taal is niet edel «ge noeg. Edele plannen moeten in edele woor den worden vermeld." „Niet in een advertentie." „Waarom niet? Wij moeten onze goede gedachten niet voor onze medemenschen verbergen, maar liever onze harten openen, onze gevoelens uitstorten, vrijmoedig allo dcugl en vroomheid, die in ons is, aan wenden tot stichting en verheuging van anderen." „Niet in een advertentie. Ik behoef hel publiek niet te verblijden." „Waarom liet publiek niet te verblijden, lieve freule. Bestaat het publiek niet uiteen- heden van gelijke gevoelens als wij? Een heden op den weg naai' den hemel, eenheden neergebogen door dezelfde zorgen, verblijd door dezelfde hoop, omlaag getrokken door dezelfde verzoeking als de genodigde freule en ik?" Onmiddellijk stortte hij een vloed van welsprekendheid uit over eenheden, want in Duitsehland worden preeken altijd vooi de vuist weg uitgesproken, en door voort durende oefening verkrijgt de geestelijkheid een fatale welbespraaktheid, die ook in de week hij de minste aanleiding uitbarst en bij geen mogelijkheid gestuit kan worden. „O woorden! woorden! woorden!" dacht Anna, die zal te wachten, totdat hij klaar was. Toen zijn vrouw de welbekende rad heid van tong van zijn bezielde oogen- blikkcn hoorde, gloeide zij van trots. „Mijn Adolf overtreft zich zelf," dacht zij, „de freule zal zich verbazen." rie een vijandelijke gepantserde auto ver nietigd. Nieuwe pogingen van de Duitschers om Tarnow met zwaar geschut te bombar deeren, zijn door het goed gerichte vuur van onze artillerie verijdeld. Yan onze andere fronten is niets van belang te melden. Inde Kar pathen. Het Krakausche blad „Naprzod" ver neemt uit de Karpathen, dat bet eerste regi ment Poolsche legibnaire troepen, onder bevel van kolonel Zsosenkowiski, den Rus sen een zware nederlaag heeft toegebracht. In een aantal aanvallen zei een geheel Russisch regiment vernietigd zijn. Driedui zend Russen zijn op het slagveld gebleven; 11 officieren en 600 man werden gevangen genomen, 3 machinegeweren en veel krijgs- materiaal buitgemaakt. De bevelhebber van het leger, Aartshertog Jozef Ferdinand, heeft met de hoogste waardeering over dit wa penfeit gesproken en tal van leden van het legioen voor onderscheiding voorgedra gen. I Tegen Servië. Volgens een bericht uit Boekarest aan de Londensche „Mornjng Post", -wordteen aanzienlijke Duitsche troepenmacht per trein door Hongarije naar de Servische grens vervoerd, om deel te nemen aan het nieu we offensief van Oostenrijk-Hongarije tegen Servië. Het groote Turksche hoofdkwartierdeel- de gisteren mede: Onze Kaukasische troepen verdedigen hardnekkig hun stellingen tegen de Russen, die met oen overmacht aanvallen. De poging van den vijand, om den vleugel van een onzer legerkorpsen te omvatten, is gefnuikt. Na een gevecht tusschen onze en de Rus! siseho cavalerie, is de vijand ten westen van Hoi op de vlucht geslagen, met achter lating van dooden en gewonden. Een Reutertelegram deelt uit Delhi het officieele bericht mede over een aanval, die Arabische stammen uit Oman op 11 Januari deden op Maskat, de hoofdstad van het sultanaat Oman, aan de oostkust van Zuidoost-Arabië, welks sultan echter geheel onder Engelschen invloed staat. „Van de 3000 man, onder aanvoering van Tso bin Saleh, sneuvelden er 500. Ook de aanvoerder moet gewond zijn. „Wij maakten gebruik van onze bajonet ten. Onze verliezen zijn: een kapitein en 14 manschappen gewond en 6 sepoys (sol daten van het Engelsch-Indische leger) ge wond. „Het „India office" bericht, dat de op stand der stammen tegen den sultan van En do freule verbaasde zich. Zij zat neder en verbaasde zich, met haar elbogen op de armen van haar stoel, haar vinger toppen tegen elkaar en de oogen gevestigd op de vingertoppen. Zij keek hem. niet aan, omdat het haar voor hom speet, daar ze wist hoe verschillend de uitwerking op haar "ras van hetgeen hij zich voorstelde. „Het. is zoo vriendelijk van u, dat u mij helpen wilt," zei ze minzaam, maar zonder dat het er iets bij te pas kwam, toen de pauze, waarnaar zij zoo zeer verlangd bad, eindelijk was aangebroken. „Er Was iets anders, waaromtrent ik u wilde raadplegen. Ik moot iemand hoblien tot gezelschap een Duitsche dame, die niet jong moer is en mij helpen wil in do huishouding." „Ja, ja, ik begrijp u. Maar zouden die twaalf niet voldoende gezelschap zijn en hulp in do huishouding?" „Noen, ik zou niet willen, dat zij meen den, iets voor mij te moéten doen tot ver gelding van bun logies. Ik Wou het liefste, dat zij precies deden, waar zij zich thet ge lukkigst door voelden. Zij zullen allen een treurig leven gehad hebben en moeten nu geen tijd meer verbeuzelen met dingen le doen, die zij- niet heel prettig vinden." „O, een edele edele gedachte," fluister de de predikant, die even onpraotisch was als Anna en bekoord was door de vaagheid van haar weldadig plan. „Do igjezelscliapsdame, die ik zoek, moot een heel ander soort mensch zijn, zij moet mij helpen voor salaris." „Zeker dat begrijp ik." „U zou mij misschien ook willen helpen om oen advertentie ep te stellen voor zulk scort dame?" „Zéker, zeker. Mijn vrouw heeft een zuster Hij zwoeg. Anna keek dadelijk op. Do Maskat begonnen is in den zomer van 1913. „Het Britsche detachement, waarvan hier boven sprake is, was uitgezonden om den sultan te helpen bij het onderdrukken van de oproerige beweging. „Onder de opstandelingen heerseht groote moedeloosheid." De laatste uren van kapitein J. F o u r i i. Zooals men zich herinneren zal, werd kapitein J. Fourie, een der opstandelingen leiders in Zuid-Afrika. na zijn gevangen neming ter dood en zijn jongere broeder tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Op 10 December jl. is het doodvonnis aan J. Fourie ten uitroer gelegd. De Transvaalsche „Yolksstem" beschrijft de executie als volgt „Zaterdagavond te twaalf uur werd komdt. Fourie, in gezelschap van ds. Noethling, per motorrijtuig naar de plaat.se- like tronk overgebracht, waar ook de an dere krijgsgevangenen zijn ondergebracht. Deze tronk is gelegen aan 't grote pad van 't hospitaal. De sipier daar. die zmb zeer menselik betoonde, vroeg, of k imdl. Fourie nog iets wenste. Fourie vroeg 'n tafel en papier, omdat hij wikte schrijven. Heel de nacht heeft hij verder schrijvende, biddende en pratende doorgebracht. Gedurende de nacht, praatte Hij ook met een der ambtenaren en vertelde hem in 't Engels o. a.„Nou moet ik sterren, om dat ik trouw ben gebleven aan datgene, waaronder ik ben geboren en waarvoor ik altijd heb gevochten. Geen genade wordt mij''betoond, hoewel ik toevalligerwijze de jongen was, die onder de witte vlag uit ging om de overgave van dr. Jameson te aanvaarden, en nu is hij Sir Starr Jameson, terwijl ik word doodgeschoten." Tegen vijf uur boorden komdt. Fourie en ds. Noethling buiten do sel 'n geraas. Fou rie zeide: Nou is hulle daar. Maar 't bleek mei zoo te z\jn. Te kwart over vijf eerst klonken orders buiten. Beiden begrepen, dat 't uur der terechtstelling was aangebro ken. Jozef Fourie stond op cn bad: ..OGod, geef mij kracht, geef mij moed. Het is wel met mij, help mij tot 't einde toe", en rus tig wachtte hij af. Toen trad de baljuw de sel binnen. Hij vroeg, of komdt. Fourie enige beschikkingen had te maken. Fourie verzocht zijn lijk te willen overgeven aan zijn familie, zo-odat hem 'n behoorlijke be grafenis kon woraen verstrekt. De ambte naar wees erop, dat "t doodvonnis onder de krijgswet werd voltrokken, maar hij beloof de, toch zooveel mogelijk tc zulten zorgen, dat aan zijn verzoek werd voldaan. Dhr. Clarke, de tronk-geneesheer, wei gerde hij enige medicijn. Alleen, zeide hij, mogelijkheid, dat zijn vrouw zusters bad, was niet bij liaar opgekomen. „Lieber Schatz," riep hij zijn vrouw] toe, „wat doet je zuster Helena tegemvoor- dig?" Frau Marteko stond op en kwam vroolijk naar hern toe; het was oen ware verlich ting voor Laar. „Wat zog je lieve Adoif?" Hij nam haar hand in do zijne, streelde ze, kuste ze, en sloeg eindelijk zijn arm om haar middel en liet dien daar, terwijl hij voortpraatte; alles lot zeer groote vreugde van Letty, voor wie dit de bekoorlijkheid van iets totaal nieuws bad. „Is je zuster Helena tegenwoordig in het ouderlijk huis?" vroeg hij lorwijl hij haar innig aanzag, warmer zelfs dan bij andere gelegenheden, wanneer er toeschou wers bij wanen. Frau Mansko wist het niet zeker. Zij zo-u schrijven en informeeren. Anna stelde haar voor te gaan zitten, maar de predikant plaagde haar en hield haar nog stijver vast „Dit is mijn beschermengel," verklaarde hij met een zaligen glimlach, „de trouwe moeder van mijn kinderen, die nu vol wassen zijn en hun eigen weg zijn gegaan. Herinnert de freule zich de onsterfelijke» regels van Schiller ",,E h re t die F runen» sie hechten und webcn himmli- schc Rosen in's irdische Lebefl. Dat is het werk geweest van (leze dierbare vrouw, slechts afgebroken door haar .be zoeken nu en dan aan badplaatsen, sinds den dag, meer dan vijf-en-twintig jaar ge leden, toen zij toestemde met mij het pad te betreden dat hemelwaarts voert. Er is geen aag geweest, behalve wanneer zij aaa zee was, die geen rozen naardé." (Wordt vervolgd)^

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1