zich tot ds. Neethling kerende: „Hul moet mg toch niet in mijn gezicht skiet nie, ik het 'n groot afrikancr hart; daar is plek genoeg om mij te skiet." Ds. Neethling verklaarde, toen 't tijd werd om uit te gaan, dat hij in de sol zou blij ven bidden voor Fourie, maar de kom mandant draaide zich om, koek hem aan en zeide: „Ou vriend, jij is bij mij ge wee" tot die laatste, sie mij nou ook af, dit sal mij tot troost wees." Ds. Neethling antwoordde: „Zeker, wil ik dat doen, Fourie." Eu beiden stapten naast elkaar de sol uit. Toen zij aan 't achterdeel van de tronk kwamen, waar 't vonnis zou worden voltrokken, drukte Fourie do pre dikant de hand en zeide alleenTot weci ziens. Dan ging hij op de stoel zitten, hond zich de blinddoek voor de oogen en zone met vaste stem„Als wij de doodsvallei betreen, laat ons elk aardse vriend alleen Bij de laatste woorden vielen de schoten en Fourie was niet meer. Geen oogehblik heeft hij vrees" of wankel moedigheid betoond. Alleen wanneer Jui van zijn familie sprak of van zijn land en volk, kwamen de tranen hem in do ogen Hij is onverschrokken, met volkomen vei trouwen op God, gestorven. In Duitsch Z[uid-Wes t. Volgens officieele berichten van den gou verneur van Duitseh-Zuidvvest-Afrika werd op 21 November 1914 de onverdedigde, open stad Swakopmund door de Engelsehen beschoten, nadat reeds vroeger de com mandant van den in de Walvischbaai lie genden hidpkruiser ,,Kinfaunce Castle", kapitein Crampton, herhaaldelijk met be- scliieting had gedreigd. Diverse berichten. De houding Nan Italië. De -„Figaro", de mogelijkheid besprekend^ dat Italië, Roemenië, Griekenland en Bul garije aan den strijd zullen deelnemen, zegt: De telegrammen, die Vpn Bülow than., zendt aan den rijkskanselier kunnen bij dezen geen twijfel laten aan de onmiddellijk te Wachten zijnde gebeurtenissen. Do over eenkomst tusschen Roemenië en Bulgarije is feitelijk tot stand gekomen; Italië en Roe menie staan op het punt in te grijpen, om oen dubbelen druk te oefenen met hunn» leger op Oostenrijk, terwijl Bulgarije en Griekenland zich gereedmaken voor een definitieve regeling met hun eeuwenouden vijand te Konstantinopel. Dan zal blijken hoe sterk de legers zijn. die Duitschland verklaart in het voorjaar gereed te zullen hebben om tegen den vijand te worden in het vuur gebracht. Rusland kan dan zijn geheele kracht aanwenden te gen het Oost-Pruisische front; het westen wordt dan de zaak der Fransch-Rngelsche legers, met nieuwe troepen-aanvulling. Dat zal het begin van het einde zijn. De Hongaarsche landstorm .opgero epe n. Tegen den 21sten dezer zijn hij bekend making van den magistraat in de Hongaar sche hoofdstad de militair geoefende land stormplichtigeu van de jaargangen 1875, 1876, 1877, 1878, 1879,1880 en 1881 en van de jongere lichtingen tot den landstorm- dienst opgeroepen. Vfoor den vrejde. De „Osservatore Romano" meldt dat de Paus bijzondere gebeden voor den vrede heeft bevolen die op bepaalde dagen moeten Worden gehouden. Vierder moeten op ver langen van den Paus in alle kathedralen en kerken van Europa op 7 Februari, en in andere wendddeëlen op 21 Maart bijzondere godsdienstoefeningen worden gehouden. L'evenSmiddelenpr ijzen in Engeland. De „Times" maakt bijzonderheden open baar over het stijgen van de prijzen van voedingsstoffen in Engeland, tengevolge van den oorlog. Reeds zijn er stemmen opge gaan, die een officieel onderzoek en bij zondere maatregelen Wenschen. Een natio nale commissie van de arbeiderspartij heeft do wensehelijkheid uitgesproken, dat de re geering bezit zou nemen van aJ de tanve- voorraden in het land, door ze op te koopen, ten einde ze tegen behoorlijke prijzen !te verknopen. Er is ook een verzoek aan de regeering gedaan, om de vrachtprijzen vast te stellen. Do correspondent to New-Nork van de „Times" meldt, dat Wilson, de president der Vereenigde Staten, een onderzoek gelast heeft, om uit les .maken in hoeverre er on wettige combinaties gemaakt zijn, met de misdadige bedoeling, van de oorlogsbehoefte aan tarwe gebruik te maken, om de prijzen te verhoogen. De wfenk, dat er beslag gelegd zou kunnen worden op de uitvoeren, heeft onmiddellijk daling in den prijs ver oorzaakt. BINNENLAND. Nederland en de oorlog. Mijnen. Nog steeds spoelen, na de stormachtige nachten van den laatsten tijd, mijnen op onze kust aan. Thans weer een benoorden Delfzijl, tusschen Oostmolen en Oostpolder- zijl. Evenals de bij Harlingen aangespoelde mijn, zal bovenbedoelde mijn zoo spoedig mogelijk door de marine worden opge ruimd. In het zuiden zijn sedert de gister ver melde, ook weder eenige mijhen komen aanspoelen. i De torpedodienst zet nog steeds het zoe ken, naar de in de Zuiderzee terechtge komen mijn, voort, Aan het strand onder Ouddorp is nabij den vuurtoren „Westhoofd" weder een mijn aangespoeld, zoodat onder deze gemeente in het geheel zeven mijnen aangedreven zijn. De laatst aangekomen mijn (een En- gelsche), is gisteravond door miliciens on schadelijk gemaakt met behulp van spring stof. I Bij deze ontploffing zijn verschillende rui ten van de nieuw gebouwde loods aan het Westhoofd, alsmede enkele van den nieu wen, vuurtoren, gesprongen. Belgische vluchtelingen. Als een bewijs, dat onder do Belgische vluchtelingen velen zijn, die nog niet van alle middelen ontbloot waren, mag wel worden genoemd, dat tot nu toe .alleen in Zeeland reeds meer dan fr. 7.000.000 door hen is gewisseld. Al dit geld is liter to lande uitgegeven en Lal van winkeliers hebben dan ook hijzonder goede zaken gedaan. De concerten, die Em. Hullebroock in de afgeloopen drie maanden in verschillende planteen van ons land heeft gegeven ten bate van de Belgische vluchtelingen, hebben meer dan 12.000 francs opgebracht (N, R. Ct) Hedenmorgen vertrokken per extra trein Hoek van Holland 4S0 vluchtelingen, spoor wegpersonen met hunne gezinnen van Nun- speet naar Engeland. De ontsnapte Engelschen. De tweede luitenant Boot van de Engel- sche marine-reserve, zoon van den vicar van Jesmond, New <"astle-on Tyne, ontsnapt uit het interneeringskamp te Groningen, heeft behouden, met drie zijner, eveneens ontsnapte makkers, zijn woonplaats bereikt. Volgens de „Tunes" verklaarde dit viertal niet op parool te Groningen te zijn geïnter neerd geweest Congres Steenbouwersgezellen. J.l. Zondag vond een congres plaats van bij den Fentralen Bond van Bouwvakarbei ders aangesloten steenhouwersgezellen. Het congres was bijeengeroepen ter bespre king van de werktijdverkorting die met 1 Maart a. s., krachtens de bepalingen van de Steenhouwers wet. zal worden ingevoeld. Het congres besloot eenstemmig aan de afdeelingen te adviseeren de voorgenomen actie tot verbetering van een aantal mis standen in het bedrijf tot gelegener tijd uit te stellen, en zich er thans toe te bepalen, bij de patroons aan te dringen, hot loon zoodanig te verhoogen, dat de arbeiders, werkzaam in het stecnliouwersbedrijf, de kof jnende zomermaanden niet minder ver dienen dan verleden jaar om denzelfdent tijd werd verdiend. j Alleen tc-n opzichte van 'Amsterdam en Zaandam bleek afwijking van deze algemee ne lijst, misschien gewenscht Nader overleg met de betrokken afdeelingen zal nog wor den gepleegd. Indien noodig en wenschelijk, zal voor hetgeen aan de patroons zal worden ge vraagd, nader overleg worden gepleegd met andere steenhouwersgezellenverecnigingen. Tenslotte werd nog een uitvoerig propa- gandaplan door het congres aanvaard. De heropening ran de Amsterdamsche Beurs De minister van financiën heeft goedge vonden te bepalen: lo. do beurzen van den geld- en fondsen handel te Amsterdam, pils aangewezen in art. 3 der beursvoorschriften 1914, zullen worden geopend op Dinsdag 9 Februari 1915; 2o. deze beurzen zullen voorloopig alleen zijn geopend: a. voor den geldhandel, met uitsluiting tot een nader te bepalen tijdstip van de aan zegging of opvraging van geldleeningen als bedoeld in art. 2, lid 2, sub 3o., der Beurs wet 1914; b. voor den handel in fondsen, opgeno men in de dagelijksche noteering, en voor den verkoop van onderpanden; Het besluit bevatvoorts nog bepaling omtrent do dagen en uren waarop de lieur- zen geopend zullen zijn. Voorloopig geldt dit alleen voor de schuldbekentenissen der 5 pCts Slaatslee- ning 1914. Dir. hel., lnvoerr. en acc. Bij Kon. besluit van 16 dezer: is benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Beek (Lim burg), .1, P, Meyneke, thans ontvanger der zelfde middelen te Bodegraven; is ingetrokken de benoeming van F. A. Rose, commies ter directie der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Ittervoort. New-Yorkache Beurs. Noteering van: 16 Jan. 19 Jan. Atch. Topeka 93% 93% Erie 22% 223/4 Miss K. en T. 91/4 10 Miss Pao. 9% 10% Rock Isl. 3/4' 3/4 South. Pac. 85% 853/4 South. R.W. 151/4 16% Union Pac. 118% 119% Amalg. Copp. 551/4 56% Car en Foundry 47 47% Flnantleel nieuwe. De minister van financiën maakt bekend a. dat op 16 Jan. jl. bjj de betaalmeesters to kas was. 1 i 3,685,30i 38i/a b. dat op denzelfden dag door de Nederl. Bank, inge volge art. llbis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage vanf14,887,030.65 c. dat op den genoemden datum in omloop was aan schatkistbiljetten f 52,186,000. aan schatkistpromessen f 107,600,000.—- (waar' an rechtstreek sbjj de Ned. Ba* k geplaatst f73.500,000—) terwijl met inbegrip van de bedragen welke daarvan bjj de betaalmeesters in kas waren aan zilverbons in omloop wasf10,613,961. (Stct.) VLAARDINGEN, 19 Januari. In de heden gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en. Fabrieken, zijn herbenoemd tot voorzitter en vice-voorzitter, de heeren J. van Dusseldorp A.Mz. en J. L. M. IJzer- mans. STADSNIEUWS. De Be'glsche vluchtelingen. Do Belgische vluchtelingen, die ten ge tale van omstreeks 100, voor rekening van hot Weeshuis der Hervormden waren onder gebracht in het huis-YaiJlant en daar on der toezicht van den heer Germeraad wer den verzorgd, waarvan in den loop der 3 maanden van dat verblijf het grootste gedeelte naar Engeland en België zijn ver trokken, zijn nu ten getale van 17 overge bracht naar het pand Lange Haven 106, vroeger bewoond door den heer A. T Beausar. Zooals wij hebben medegedeeld, zijn in het begin dezer maand de vluchtelingen, die voor rekening van het Rijk in het huis- Liezenborg werden verzorgd, naar het huis- Yaillant overgebracht, waarmede de leiding en het toezicht in dat huis overging aan (te dames van het Comité. Daaruit schijnt een minder gewensclife toestand te zijn voortgekomen, waarom Re genten van liet Weeshuis der Hervormden besloten hun eigen gasten weer afzonderlijk te huisvesten. Zooals gezegd, zijn zij nu overgebracht naar het vroegere woonhui-" van den heer Beausar, waar leiding en toezicht weer aan den heer Germeraad i - opgedragen, tot groote vreugde van de be langhebbenden Zij gevoelen zich recht te vreden in het ruime woonhuis, dat aan Hoogstraat en Lange Haven ligt, en hun oen prettig tehuis biedt. Gemeenteraad. Yergadering van den Raad der gemeente meente Schiedam, op Dinsdag 19 Januar 1915, des namiddags 2 uur. Voorzitter de Burgemeester, de heer M L. Honnerlagc Grete. Tegenwoordig zijn 17 leden, afwezig de heeren Goslinga, Lagerivoij, v. d. Schalk. Ris, Schreuder en v. d. Meer. De Voorzitter spreekt na opening der vergadering de volgende rede uit: Mijne Heeren, t Het jaar 1914 met al zijn ellende en Wee dom is voorbij. Het was een jaar, dat in bloed en vlammen onderging en dood en verderf bracht aan honderdduizenden. Het jaar 1915 werd ingeluid door donderend kanongebulder, zoodat wij ons angstig af vragen: Wat zal ons dit nieuwe jaar bren gen? Want, slechts één wensch en bede ligt ons allen op de lippen: „Vrede".Maar nog is alles zwart en droevig voor ons oog en aan den horizon vertoont zich nog niet het heldere ochtendgloren van den dag van vrede en geluk voor de volkeren. Hadden wij dit kunnen denken, M. H., toen ik U in de eerste Raadsvergadering van Augus tus, na het uitbreken van den oorlog, sprak over den emstigen toestand, ten gevolge daarvan ook voor onze Gemeente ontstaan Ik deed toen een beroep op Uwe hulp en steun, ten einde met vereende krach ten dien treurigen toestand zooveel moge lijk to helpen verbeteren en, ik moet het dankbaar erkennen, mijii beroep op Uwe medewerking is niet tevergeefs geweest; de steun, die gevraagd werd, is ruimschoots gegeven. Maar, evenals de lange duur van den oorlog onze belangstelling in de be richten van het oorlogsterrein reeds heeft verminderd, zoo heeft hij ons ook, als het ware, ©enigermate gewoon gemaakt aan dezen toestand, zoodat wij ten slotte in stilte er in gaan berusten, in afwachting van den langgewenschten vrede, die toch eindelijk eens moet komen! Toch is de verbetering van den toestand nog niet zoo groot, en zien wij nog dage lijks de treurige gevolgen om ons heen. In krimping of verlies van inkomens, teruggang in zaken en bedrijven, het voortdurend ont trekken, ten gevolge der mobilisatie, van honderden mannen aan hun gezinnen en hun werkkring, werkloosheid in veel groo- ter mate dan wij hier ooit gewoon "waren, dure tijden tengevolge van het voortdurend stijgen van don prijs van verschillende le vensmiddelen, dat alles en meer nog onder vinden wij nog altijd als noodlottig gevolg van de groote wereldramp, die ons is over gezonden. 1 Evenwel, Gode zij dank, is er ook een lichtpunt bij al die rampen, want is er veel donkerte over de wereld gekomen met dezen verschrikkelijken volkerenstrijd, te midden van die duisternis is toch ook een licht ontstoken, de harten der menschen verkwikkend en verwarmend en hen al dus aansporend tot daden van. naasten liefde en barmhartigheid. Of is het niet aangrijpend te zien; hoe heel het Neder- landsche volk, eigen nood vergetend, als één man zich beijvert om aan zijn door den afschuwelijken oorlog in de ellende gestorte naburen de behulpzame hand te bieden, hen te huisvesten, te kleeden, te voeden en te verzorgen? Ja., M. H., hierin hebben zij waarlijk getoond, dat een klein volk ook groot kan zijn in zijn daden, en met trots mag ik het zeggen, ook in onze Gemeente heeft men alles gedaan wat mogelijk was om de ongelukkgien, die tot ons kwamen, paet open armen te .ontvangen. Deze pobele daad van grooie menschenliefde zal Ne derland, en ook U, medeburgers van Schie dam, steeds tot eer strekken en het is rrijj daarom een behoefte, in deze eerste Raadsvergadering van het jaar, mijn woord van hulde te herhalen, vooral aan hen, die hier met zooveel opoffering en liefde hebben gezorgd en nog zorgen voor onze ongelukkige Belgische broeders en zusters. Het aantal der hier ter stede verzorgden is thans gedaald tot omstreeks een 100-tal. Met lof mag ook worden vermeld, dat in deze Gemeente, reeds in de éérste dagen van den oorlog, door de afdeeling van het „Roodo Kruis" een noodhospitaal werd tot stand gebracht voor te venvachten zieken en gewonden. De Huishoud- en Industrie school werd als zoodanig zeer doelmatig ingericht, tenvijl het daarnaast gelegen Gymnastieklokaal aan de Prins Maurits- straat voor mogelijke uitbreiding werd ge reserveerd. Niet minder werd door de hulp van het plaatselijk steuncomité gezorgd voor onze stadgenooten, die wegens den oorlogstoe stand tot werkloosheid waren gedwongen. Ook hier mag ik niet verzuimen mijn war men dank uit te spreken aan de leden van dit comité, voor den ijver en de toe wijding, waarmede zij hun zware en helaas dikwijls nog ondankbare taak hebben ver vuld en nog steeds blijven vervullen. Vanaf 16 Aug. tot 31 December j.l. werd uitge keerd het belangrijk bedrag van £44.406.47, ongerekend een extra Kerstgave van f775.55. Ten Jaste der Gemeentekas kwam daarvan een bedrag van £12.550. Het overi ge werd bijeengebracht door vrijwillige gif ten en door bijdragen van het Kon. Nat. Steuncomité. Zijn wij dankbaar voor de giften onzer stadgenooten, niet minder zijn wij dit voor den grooten steun, dien w ij van het Kon. Nat. Steuncomité tot nu toe in. zoo ruime mate mochten ontvangen. Ge lukkig is het getal der ondersteunden thans gedaald van rond 800 tot 390 personen, een bewijs, dat verschillende industrieën weer zijn gaan opleven en aldus in staat waren weer arbeidskrachten tot zich te trekken. Behalve deze uitkeeringen werd nog aan de 'Commissie voor het Werkloozefonds uit de Gemeentekas uitbetaald een soin van ruim f2200.waarvan evenwel een ge deelte door het Rijk wordt vergoed. En thans, JL II., ga ik U nog eenige cijfers over het afgeloopen jaar geven, waar in Gij zeer zeker belang zult stellen, maar -waarvan er sommige, begrijpelijkerwijze, maar zeer tot mijn leedwezen, sterk onder den invloed staan van de benarde tijdsom standigheden. S»eh eepv aar Ibewegi ng. Hierom trent valt te vermelden, dat de ontvangsten ter zake van havengelden, sluis- en brug gelden, die geraamd waren op f63.000. slechts f54.503.09 beliepen. Zij bleven dus totaal c.a. f 8500.heneden de raming. Brengen wij bij dit hoofdstuk in rekening de ontvangsten ter zake. Terreinhuur ten bedrage van f4574.381/:!, dan blijft het te kort nog altijd ongeveer f4000.De voor naamste vermindering ontstond wel hoofd zakelijk in de buitenlandsche riviervaart, maar ook de zeevaart, de binnenvaart en de zeevisscherij brachten het hunne bij tot die vermindering van inkomsten. Als oorzaken zijn o. a. te beschouwen het tijdelijk of voor goed stopzetten van verschillende fa brieken, tengevolge van den oorlogst toestand, het opleggen der visschersvloot na de mobilisatie, enz. Het Grondbedrijf. Behalve de over dracht van grond aan de Gemeente voor den bouw eener nieuwe school en een Zieken huis, ten bedrage van rond f 95.000.wer den in het jaar 1913 verkocht aan particu lieren 8129 M2. grond ten bedrage van f62.143.Het zal U, evenals mij verras sen, dat in den loop van het jaar 1914 toch nog aan particulieren verkocht zijn 8874 M2. grond ter waarde van f66.297.25, dus voor een bedrag van ruim f4000.meer dan in het jaar te voren. Maar hoe vee! beter had d t kunnen zijn en hoe treurig is het U te moeten zeggen, dat van niet minder dan acht belangrijke verkoopen is moeten worden afgezien tengevolge van den oorlogstoestand. 13.835 M2. grond ter waar- van ;Jr f 109.000.zijn niet verkocht go worden, en zóó werd dan de bouw van een aantal woningen heiaas plotseling stop ge zet. Nog grooter is de teleurstelling wanncei ik hierbij nog in aanmerking neem dat ook verschillende nieuwe aanvragen om grond bij „Grondbedrijf" ter behandeling waren ingekomen, en wel ter waarde van f 65.000.~-. AVare dit alles "doorgegaan, hoe geheel anders zouden wij dan tegenover het woning vraagstuk hebben gestaan. Gelukkig staa' daar tegenover de uitgifte in erfpacht van ruim 10 Hectaren grond aan de ScheepS bouw-Maalsohappij „de nieuwe Waterweg", tot een jaarlijkschen canon van f50.500. alsmede van ruim 9000 M2. aan de Bouw- Maatschappij „Eendracht", tegen een canon van 40 ct. per Jl2. Door deze laatste uit gifte zal worden voorzien in den heorschen- den woningnood, daar niet minder dan 184 woningen zullen worden aangebouwd. Dat de oprichting der Scheepsbouw-Maatschap- pij „Nieuwe Waterweg" tot zegen dezer Ge meente moge strekken, is zeker ons aller wensch. Talrijke gezinnen immers zullen zich weer hier komen vestigen en het ge tal inwoners, dat op 31 December reeds 35.176 bedroeg, zal aanmerkelijk Sujgen, Een nieuw en opgewekt leven zal langs den Jlaasoever gaan hoerschen, tenvijl mag venvacht worden dat onze Wilhelminaha- ven en de daarbij gelegen gunstige handels kaden en terreinen spoedig verder gebruikt zullen worden door nieuive handelsinrich- tingen en industrieën. Hier dus, Mijne Heeren, zien wij het begin van de vervulling onzer venvachtingen, zoo vaak reeds vanaf deze plaats uitgesproken, dat namelijk de toekomst van Schiedam ligt aan de oevers van den Jfaasstroom. In verband hiermede mag mei; voldoe^ ning worden gewezen op de reeds jaren lang hangende kwestie van den afstand door het Rijk aan de Gemeente van langs den I Jlaasoever gelegen domeingrond, welke ein- delijk na jarenlange onderhandeling tot op lossing kwam, zoodat het toen eend mog©. lijk werd een contract te kunnen afsluiten, Electriciteit, Gas- en Water leiding. Jtecht ik in de vorige nieuw, f jaarsrede de verwachting uitspreken, dat het verbruik van 684.000 K.W. uur eloctriciteït t in 1914 zou klimmen tot 1% a 2 miUioea K.Wpuur, deze verwachting is niet he- scbaamd geworden, integendeel is zij nog overtroffen, daar de verkoop van electrici- teit in het afgeloopen jaar tot 2.576 000 K.W.-uur steeg. Voor het overgroot© deel werd geleverd aaji groote industrieën. De aflevering van lichtgas was over hei geheele jaar doorloopend minder dan in het voorafgaande jaar, (nl. 21.590 M3). Het daggas is bijna uitsluitend vermeerderd (niet 241.600 NI.3) door een enkelen grooten ver bruiker, terwijl het verbruik van muntgas, - hoe gunstig ook vóór den oorlog, na dien |f tijd opvallend gering was. Totaal was er 1 geen noemenswaardige vooruitgang. i Door do waterleiding werden 1.144.539 1 M.s water afgeleverd, dat is weinig meer f dan in 1913, een jaar dat door de vele regens in den zomer, een opvallend laag f* verbruik liad. Sedert den ooilog' was ook het verbruik der industrie bijzonder slecht Nog enkele belangrijke besluiten wil ik f ten slotte jn het kort vermelden. Daaruit toch blijkt dat in hot afgeloopen jaar, ondanks de slechte lijdsornstandiglieden, j verschillende groote en nuttige zaken tot r atand kwamen. Wij kunnen dan noemen De instelling van een keuringsdienst van levensmiddelen en gebruiksartikelen. f Het maken der Wilhelmina haven met bij- f komende werken, als het verlengen der Maaskade. f Het besluit tot bebossching van dengroo- l ten persput, waardoor voor het verlies van een gedeelte van het Sterrehosch, weder een nieuw, stuk boscli zal in de plaats komen. f Do nieuWe straataanleg in het Franken- land. j ïte -5? ff il Het doen uitvoeren van belangrijke wer- j' ken, o. a." een nieuw Zwembassin door hen die tengevolge van den oorlog werk- loos waren en het aanschaffen van een L eigen havenboot. f En op hetjtebied van liet onderwijs: De opname van openluchtoefeningen in f het programma der H. B. S. en de reorga- nisatie van M. U. L. O. en U. L. 0, i Dit alios en veel meer nog is door U tot stand gebracht. Voegt daarbij de vele en gewichtige maatregelen door de Regee- i ring in deze tijden ter uitvoering opgedragen aan den Burgemeester, en Gij zult met mij - tot de overtuiging komen dat het jaar wat achter ons ligt een jaar van grooten arbeid is geweest en dat bij dat werk ook veel Was waarop wij met tevredenheid mogen i terugblikken. En, JI. II., hoe zou het ook mogelijk zijn dat wij niet tot groote werk- zaamheid aangespoord worden, als wij zien naar liet Koninklijk voorbeeld dat li. JT. jj onze geëerbiedigde Koningin ons geeft. Zij, die in <loze tijden in zooveel groote dingen vóórgaat; waar wij do Regeering des lands al hare krachten zien inspannen om ons Vaderland voor nog grootere rampen te be- j hoeden en het NeJerlamLsohe volk door dezen moeilijken tijd heen te helpen. Ja, i waax wij dit met dankbare harten aan- f schouwen, daar kan het niet anders of ook wij fljlen zullen ons blijven beijveren om, wat onze Gemeente betreft, alles te doen i wat wij kunnen, om don druk der tijden 1 zooveel mogelijk! te helpen verzachten, want, al is de toestand zeer ernstig, toch is er geen aanleiding om te wanhopen of den f moed te verliezen. Neen, juist in dezen tijd is het onze plicht eendrachtig de han den in elkaar te slaan, moedig de moeilijk- heden onder de oogen te zien en gezamen- lijk te trachten den vroege ren bloei en de welvaart weer in onze Gemeente te doen herleven. Mogo God daarop Zijn zegen schenken opdat ons werken vruchtbaar moge zijn, f en moge Hjij ook U Jlf Hj. in dit nieuwe jaar,- zegenen en bijstaan, U, Uwe gezinnen en allen die U ter harte gaan. Dat Gij met mij/ de Leden van het dagjelijk'sch Bestuur en t den heer Secretaris eendrachtig moogt sa- t menwerk-en, en bezield met lust en ijver voor de U opgelegde taak, in het jaar dat wij zijn ingetreden, ondanks de moeilijk- heden die het Bestuur der Gemeente zeer zeker titans met zich brengt met wijs beleid f toch veel, zeer veel tot stand moogt brengen j in hot belang onzer dierbare Gemeente. Dat hot allen ingezetenen goed ga in dit nieuwe jaar, dat er weldra rust en vrede onder do Vorsten en .Volkeren moge heenschen, opdat wij, na de verschrikkelijke rampen des ©orlogs, een nieuw en heerlijk tijdvak van bloei en opgewekt leven te ge- moet gaan. f De heer \V. A. Beukers, ais oudste lid in jaren, zegt den Voorzitter dank voor 1 zijn uitgesproken rede. Goedgekeurd worden de notulen van de vergadering van 22 Dec. 1914. Jlededeelingenf De Voorzitter brengt ter konnis van de vergadering dat bij het College van B. en W» zijn ingekomen van Gedep. Staten Een schrijven ten geleide van het op 28 Dec. j.l. goedgekeurde Raadsbesluit, d.d. f 22 Dec. j.l. tot uitgifte in erfpacht van grond f aan de N.V. Scheepsbouw-Maatsehappij „Nieuwe Waterweg"; idem ten geleide van het op 4 Jan. j.L goedgekeurde raadsbesluit, d.d. 22 Dec. j.l. tot overname van straten van de Bouw maatschappij „Kortland"; idem een schrijven ten geleide van het

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2