Oe oorlog. No. 14736 67sle Jaargang. Woensdag 20 Januari 1915 ftf Be weldoenster, Bericht. een Onderwijzer, BUITENLAND. Tan het Westelijke front In België. Tan het Oostelijke front Turkije Diverse berichten. BINNENLAND. CHIEDAMSCHE CCHilRA: IT. Deze courant verschijnt d age iijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor 'Schiedam en Vlaardingen 1.25, franco I per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). V.&-V Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclame.3 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan liet Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. Zij, die zich met ingang van 1 Febr. a.s. op de „Schiedarascbe Courant" abon- necrcii, ontvangen do tot dien datum verschijnende nummers gratis. vb Aan de Openbare School E te Schiedam (Hoofd do Heer J. A. van der .Poel) wordt gevraagd met akte vrije- en ordeoefeningen, (De hoofdakte strekt tot aanbeveling). Aanvangsjaarivedde f 575. Yerhoogingen wegens akten: voor akte vrije-.en ordeoefeningen f25, voor akte handteekenen f50; voor de hoofdakte f200. Periodieke verhoogingen na 2- en 4-jarigen dienst telkens f75; na G, 8, 10, 13 en 16-jarigen dienst tel kens f 50i en voor het bezit der hoofdakte boven dien na 19 en 22-jarigen dienst telkens f50. Dienstjaren, ook tijdelijke, elders door gebracht, tellen mede voor de berekening van het salaris. Sollicitatiën in te zenden aan het adres van den Burgemeester van Schiedam, vóór of op 1 Februari 1915. De sollicitanten worden verzocht in hun adres te willen opgeven aan welke school of scholen zij voorheen zijn werkzaam ge weest Schiedam, 20 Januari 1915. De toestand. Het officieel© Fransche communiqué van gistermiddag, volgens dc heden door het Fransche gezantschap te 's-Gravenhage ge geven mededeelingen, luidt: In België is veel sneeuw gevallen, In do streek van Atrecht heeft de artil lerie bij tusschenpoozen gevuurd. Ons zwaar geschut heeft heihaaldelijk ■wjande- lijke batterijen tot zwijgen gebracht. Te la Boisselle heeft zich een tamelijk levendig gevecht ontwikkeld in den loop van den nacht van den 17den op den 18de». De vijand was er in geslaagd een blok huizen en het kerkhof, dat we hadden moe ten ontruimen, door brand te vernielen. Bij liet aanbreken van den dag hebben onze door de schrijfster van „Elizabeth and her German Garden". 27) i ,.0," zei Anna. Zij begreep wel, dat die opmerking niet ongeëvenaard was ;um de verhevenheid van den toestand en voegde er bij: „Hoe hoe interessant." Ook dit was onvoldoende, naar haar overtuiging, maar daar zij geen enkele inspiratie moer kroeg, moest "rij zicli bepalen tot de stil zwijgende sympathiebetuiging van glim lachjes. „liet tien kinderen heeft de Heer ons gezegend," ging do predikant voort met zijn vertrouwelijke mededeel ingen, „het was Zijn wil er zes van terug te nemen." „De riolen mompelde Frau Mam-ke. „•Ta, inderdaad, de riolen inde stad, waar wij woonden, wanen zeer slecht. Maar men moet niet twijfelen aan de wijsheid der Voor zienigheid." „Neen, maar er moest verbetering in ge bracht worden Anna zweeg, zij begreep dat er omstancGgiiedcn zijn, wanneer bel verbeteren van riolen zelfs goddeloos kon wezen. Zij had de laatste twee uur zooveel van vroomheid en Voorzienigheid geboord, dat zij er verbijsterd van was en niet recht meer wist, wat de nauwkeurige grenslijn was waar het verzet tegen de Voorzienigheid begint. Maar de predikant drukte zijn vrouw tegen zich aan en lette op niets, wat-zij ook mocht zeggen, want iiij was al druk bezig ©en uitvoerig verslag te geven van troepen een krachtigen tegenaanval onder nomen, die ons opnieuw in het bezit bracht van al die stellingen. In den sector van Soissons een hevige beschieting van St. Paul in den nacht van 17 op 18 dezer; door geen enkelen infan terie-aanval gevolgd en de gelieele daarop volgende dag kenmerkte zich door absolute kaf mie. Ons geschut en onze infanterie hebben het nabij Perthes en (Vlassige.; den vijand onmogelijk gemaakt, de kleine verdedigings werken tot stand to brengen, die hij tus- schen Sainto Menehould en Bar-le-Duc wilde aanleggen. Twee Duitsche vliegers werden genoo I- zaakt binnen onze linies to landen. De beide toestellen waren niet beschadigd ca de vier vliegers werden krijgsgevangen ge inaakt. In het Le-Prétre-Boich hebben we een nieuw verdedigingswerk stormenderhand g*1 nomen; we bezetten aldus 500 meters loop graven der Duitschers. Bij Marquises (ten oosten van Reims», hebben onze batterijen den vijand ver hindord de verdedigingswerken te herstel len, die ze in den ochtend vernield hadden. Te Clairlwis (ton oosten van Doinêvre heeft onze infanterie een detachement-van den vijand verliezen toegebracht. Van. Engelsiche zijde. In een hoofdartikel schrijft de „Times' dat er verschillende aanwijzigingen zijn, waarvan sommige nog duister zijn, dat de druk van do Duitschers in Frankrijk toe neemt. In Vlaanderen en in de Fransche mijndistricten is de toestand vrijwel on veranderd, maar dit is meer aan de mo.lder dan aan gebrek aan initiatief bij den vijan 1 te wijten. Waar de Duitschers in staat meenen te zijn om toe te slaan, staan zij klaar om het te doen. Over de positie aan de Aisne zegt de .„Times", dat deze geen aanleiding moet geven tot ongerustheid, maar liet publiek moet zich duidelijk maken, dat de Duitschers niet gemakkelijk uit de stellingen zullen worden gedreven, welke zij thans al vier maanden lang bezet houden. De „Times" vindt het te betreuren, dat het bericht over de overwinning der Engel- sclien bij La Bassée (waarvan diverse En- gelsche oorlogscorrespondenten schitteren de verhalen hebben gedaan en waarin ze o. a. .spraken van de moedeloosheid der verhongerde honderden Duits olie krijgsgj- v an genen, terwijl er in werkelijkheid niete in deze streek is gebeurd), niet eerder is tegengesproken. De correspondent van hetzelfde blad in Frankrijk is van rnoening, dat de aanvallen van de Duitschers hij Autrèchis, ten Westen en op Trovon en Beaulnes, ton Oosten can Soissons, eiop wijzen, dat de Duitschers voorshands geen poging zullen doen om bij het persoonlijk uiterlijk, de gewoonten en de carrière van zijn vier overgebleven kin deren en bleef met zooveel teoderheid .taan bij ieder van hen op zijn beurt, dat bij zus lei ■Helena en de tweede advertentie vergat. En toen bij over hun talrijko uitmuntende hoedanigheden en hun onschuldige eigen aardigheden had uitgeweid, benevens over hun voorkeur op het gebied van spijs en drank, stapte hij plotseling van dit onder werp af en ging over tot de verklaring a an Anna's plan aan zijn vrouw. Zij had met kwalijk verborgen ongeduld geluisterd naai het eerste gedeelte van zijn discours, ver teerd als zij was van nieuwsgierigheid, te hoeren wat Anna lmn had toevertrouwd. Dus toen moest Anna nog eens de op getogen uitweiding» aanhooren. De levendige belangstelling van de vrouw hinderde haar. Zij twijfelde er aan of Frau Mansko werke lijk sympathie had voor haar plan. Haar nieuwsgierigheid was onbetwistbaar; maar Anna voelde bij ingeving, dat haar hart uitstorten voor den predikant of voor zijn vrouw twee zeer verschillende zaken zijn. Al was bij langdradig, hij was stellig enthou siast, zijn vrouw daarentegen scheen voor namelijk belang te stollen in de quaes! ie hoeveel het kosten zou. „De onkosten zul len ontzettend wezen," zei ze, terwijl ze Anna van het hoofd tot de voeten opnam. „Maar de freule is rijk," voegde zij er hij. Anna begon haar vingertoppen weer te bekijken. Op den weg naar huis door het donkern veld critiseerde zij eerst iederen schotel, dien ze aan het diner hadden gehad en zij diukte haar meening uit, dat de ontvangst zulk een rijke dame niet waardig is; daarna maakte Frau Manske de opmerking tot haar echtgenoot, dat hot dus waar bleek te wezen, wat rij altijd van de Engelsehen Soissons over de Aisne te komen, maar eend de wig; die zij in de Fransche linies hebben gedreven, willen verbreeden. De correspondent is van meening dat hun zulks niet gemakkelijk zal vallen, om dat de positie van de Franschen tusschen AuüêdiLs en A'dc-sur-Aisne zeer sterk is, terwijl aan den Oostkant het fort Con dé (bij de samenvloeiing van Aisne en Yesle) sedert het op de Duitschers is herwonnen, tot een sterk steunpunt is gemaakt. Kardinaal Mercier. De „Tijd" bevat den tekst van een protest van kardinaal Mercier, gedagteekend Gieche len, Zondag 10 Januari 1915. Daarin wordt tegengesproken de mededceling van de Duit sche regeering te Brussel „dat de kardinaal aartsbisschop van Giechelen in de vrije ver vulling zijner herderlijke taak in geen enkel opzicht werd belemmerd". Kardinaal Mercier schrijft o. m,„Uil de feiten moge blijken hoezeer dat bericht in strijd is met de waarheid. Immers op den avond van den lsten Januari en. den ganschen daaropvolgcnden nacht zijn sol daten de pastorieën binnengevallen, hebben er onzen herderlijken brief aan de pastoors ontrukt of vergeefs getracht dit te doen, en, minachtend ons bisschoppelijk gezag, heb ben zij verboden hem aan de geloovigen voor te lezen, terwijl zij daarbij dreigden met de zwaarste straffen, die aan de pastoors of hunne parochie zouden worden opgelegd. t „Op den tweeden Januari in den vroegen ochtend om 6 uur ontvang ik, zegt kardi naal Mercier voorts, het bevel mij dicnzelf- den morgen voor den algemeenen gouver neur over mijn brief aan priesters en ge loovigen te komen verantwoorden. „Den volgenden dag werd mij verboden in de kathedraal van Antwerpen het plechtig lof te gaan bijwonen; toch, eindelijk, is het mij toegestaan mij vrij te bewegen om an dere bisschoppen van België te bezoeken, Uwe rechten, geliefde medewerkers, en dc mijne werden aldus verkracht Als burger van België, als zielenherder en als lid van het Heilig College van Kardinalen protes teer ik daartegen plechtig." De „Echo Beige" verneemt van bevoegde zijde, dat vier Belgen te Neerspelt werden gearresteerd, terwijl zij den brief van den kardinaal Verkochten. Duizend exemplaren zijn in beslag genomen. De verkoopers zijn naar Hasselt overgebracht en gevangen ge zet. Oostenrijksch communiqué. De Oostenrijksche generale staf deelde gistermiddag mede: In Polen en West Gahcié heeft een artil lerie-gevecht plaats gehad; in de Karpathen viel niets voor. Uit cenige plaatsen komen opnieuw be richten omttent zworen sneeuwval. had hooren vertellen, dat zij dikwijls aan gekrenkte geestvermogens loden. „Gekrenkte geestvermogens 1 Noem je dat gekrenkte geestvermogens I Is liet mijn vrouw, do vrouw van een predikant, die ik zulk een woord hoor toepassen op zulk een schoon, een zoo Christelijk plan?" „Maar je goede geld je goede geld alle maal weg to geven. Ja,, het is heel Christe lijk, maar het is krankzinnig ook." „Vrouw, zwijg 1" riep de predikant buiten zich zelf van verontwaardiging bij het hoo ren van zulke gevoelens en dan vair zulke lippen. liet was duidelijk, dat Frau Manslee dat oogenblik niet met het vlechten van rozen bezig was. HOOFDSTUK IX. Den volgenden morgen vroeg ging Anna naar do hoavo om aan Dellwig te vragen, haar te leencn, wjal, hij aan couranten had. Zij wilde zoo spoedig mogelijk een adver tentie plaatsen voor een gezelschapsdame en nu zij wist van hot bestaan van zuster Helena;, vond zij bet verstandiger, de ad vertentie op te stelten zonder de hulp van den predikant, en er een te eopioeren uit do een of andere courant. Zij wist gem raad, voordat zij zich verzekerd had van do hulp van oen Duitsche dame, die haar in lichtingen kon geven omtrent de hervor mingen, die zij van plan was in haar huis aan te brengen. Zij", wild© haar huishouden gaarne gamv in orde hebben, zoodat de twaalf ongelukkiger) niet behoefden te wach ten; en er moest veel gedaan worden. Personeel, meubels alles was er noodig, en zij wist niet waar alles te krijgen was. Zij wist zelfs niet, waar rij een waschvrouw vandaan moest halen en Frau Dellwig scheen nooit thuis te zijn, als zij vragen liet Bij Jakobeni, in het zuiden van de Boe- kowina, werd een aanval der Russen afge slagen. De vijand leed daarbij zware ver liezen. Bij Warscha ti. De Petersburgsehe bladen melden dat de Duitsche stellingen ondanks het slechte weder tot dicht onder het hereik van het vestinggeschut van Warschau zijn genaderd, In den K a u k a, s u s. De Russische generale staf van hetKau- kasus-teger bericht: De vervolging van het Turksche leger wordt voortgezet. Wij verdrijven den vijand met succes uit ihet gebied van dp Sjoroekrivier. Op 18 dezer namen wij het dorp Suidre- vati en stellingen bij den berg Sultan Selim, waarbij wij den vijand groote verliezen toe brachten. Op Perzisqh. gebied. Over de inneming van Tabris worden uit Konstantinopel de volgende bijzonder heden bekend gemaakt: Ka de inneming van Miandoab trokken alle aan den heiligen oorlog deelnemende, stammen naar Maragha, waar zij door rle bevolking met geestdrift werden ontvangen. De hoofden der naburige stammen en de bevolking der steden Boenijan en Sjesjam trokken met de troepen tegen Tabris op. J300 man Russisch voetvolk en ruiterij uit Tabris, hadden een stelling bij Adijoepni, vlak bij Tabris, bezet, maar trokken naar Sofian, aan den weg naar Dzjoelfa, terug, teen zij hoorden dat de Turken en de Per zische stammen naderden. Do Turken en de Perzische stammen trokken daarop ongehinderd Tabris binnen. De „Saphir". Officieel wordt uit Parijs gemeld: Do Fransche onderzeeër „Saphir", die op 15 dezer vertrokken was naar zijn waar- neminspost bij de Dardanellen, is niet te ruggekomen bij"' do vloot, welke in deze streek opereert. De huitenlandsche pers bericht, dat hij gezonken zou zijn en dat Turksche schepen een deel der bemanning zouden hebben op genomen. Italiaansch schip vergaan. De Italiaansche stoomboot „Vare ■re", thuisbehoorend te Genua, is op de vaart van Sfax naar Venetië in dc Adriatisclie Zee bij Pola op 18 Januari, 's middags bij nevelig slecht weer rechtstreeks in het mijnenveld gevaren. Het schip stiet op een mijn en is gezonken. 'Van de be manning werd slechts één man gered. Een lijk is gevonden. of zij eens bij haar wou komen of naar baar toe ging. Op Goeden Vrijdag, na Susie's vertrek, bad. zij een boodschap gezonden naar de hoeve om to vragen of de vrouw van don inspecteur eens bij haar wilde komen, om haar raad te geven omtrent het -diner voor mijnheer en mevrouw Manske, want het scheen, dat alle levens middelen door do handen van Frau Dellwig moesten gaan. Zij kreeg de Iroodschap terug, dat mevrouw naar do kerk was. Zaterdag morgen, toen ze zag dat de provisiekast leeg was», ging zij zelf naar de hoeve en hoorde dat mevrouw naar de koestallen was naar welken koestal wist niemand precies te vertellen. Anna was genoodzaakt geweest met Dellwig te sproken o%'er liet eten. Zondags nam ze Letly mee, verlegen door iltet fluisteren en kijken, dial zij ver dragen moest als zij alleen ging. Bij die gelegenheid ontmoette rij de vrouw ,van den inspecteur weer niet en zij begon rich af te vragen, wat er lodli met baar gebeuld was. »Dc toom en verbazing van de Dellwigs, toen zij hoorden, dat do predikant en zijn vrouw te dineeren gevraagd waren en zij niet, was onbeschrijfelijk. "Nooit was hun zulk een "beleediging aangedaan. Zij waren altijd de eersten geweest van hun stand dn hel plaatsje; ze hadden het hoofdtaltijd op gestoken en waren nederbuigend beleefd ge weest tegen den predikant en zijn vrouw, zij werden altijd het eerst aan tafelfbediend, gingen het eerst dc kamer in ten "uit, 'rechts in de canapé gezeten. Hij mocht 'woedend zijn, maar zij was het nog Inieer; zij was vol onuitsprekolijken haat en venijn tegen- over de onschuldige, maar ik moet ter bij voegen, oververheugde Frau Manske. Of schoon het i uhaar eigen belang was, was zij niet iu staat met Aima te spreken, want zij wist. dat zij haar raadplegen zou omtrent het menu, dat den plotseling zoo hoog ge il i 1 Rusland. Naar uit Berlijn wordt gemeld, duren te Petersburg dc stakingen als protest tegen de gevangenzetting van socialistische Doe» ma-leden voort. In Petersburg staken 3000, in Moskou 28.000 werklieden. De conferentie te Kopen ha ge. De socialistische conferentie te Kopen- hage welke thans gesloten is, heeft een uitvoerige resolutie aangenomen, waarin geprotesteerd wordt tegen de schending der internationale wetten iegens België, waarin de hoop wordt uitgedrukt dat de sociaal- democratie in alle oorlogvoerende landen zich krachtig zal verzetten tegen annexati welke mochten worden uitgevoerd zonder acht te slaan op de wenschen der bevolking van de betrokken gebieden. De conferentie gaf als haar meening te kennen, dat de oorzaken van den oorlog moeten worden toegeschreven aan het im perialistisch kapitalisme, de steeds toene mende bewapeningen, de aanmatigende po litiek van gebiedsuitbreiding alsmelc aan do geheime en onverantwoordelijke diplo matie. De sociaal-democratie wordt voorts in de resolutie opgewekt al het mogelijke in hot werk te stellen om een tijdige» viede te verkrijgen, en een welke met de ki 'in a an nieuwe oorlogen bevat en welke zal kunnen dienen als een grondslag voor de internati onale ontwapening en een internationale democratische politiek. Op grond van de overweging, dat "de vrede niet kan worden verkregen zonder medewerking van de ar beidende klasse, werd besloten het Inter nationaal Socialistisch Bureau te verzoe ken, een congies van de vertegenwoordig TS der sociaal-democratie uit alle landen bijeen te roepen, hetzij gedurende deJa, oorlog, hetzij Dij het begin, der ledesonJerliandoliri!- gen. Bepaald werd voort--, dat dc sociaal demo cratie in de neutrale landen Zich dient voor te bereiden om de regeenngeii in die landen te bewegen zich als Leiïuddclaais tot het verkrijgen van den at ede op een geschikt tijdstip aan te bieden. Het protest tegen' de schending van dc Belgische neutraliteit werd met algemeene instemming der aanwezige afgevaardigden begroet. (De op bovenvermelde conferentie aan genomen grondslag, om in het belang van den vrede werkzaam te zijn, komt zoo goed als geheel overeen met liet program dat door mr. Troelstra in zijn te Amsterdam gehouden. Kerstrede ontwikkeld werd,) Audiënties. De gewone audiëntie A*an den minister van bmnenlandsche zaken zal op Zaterdag 23 dezer niet plaats hebben. stegen dominé zou worden aangeboden. Frau Dellwig's positie was inderdaad eenigs- zins te Arergclijken ruel het pijnlijke lol, -dat Susie ondervond, toen haar invloedrijke Londcnschc kennissen haar geen invitatie zonden voor de huwelijksplechtigheid; hij Avelkc gelegenheid, zooals wij weten, Susie genoodzaakt werd naar Duitsclihmrl te vluchten, om de aanmerkingen van haar vrienden te ontgaan. Fnui Dellwig kon de vlucht niet nemen. Zij wa.- genoodn ikt 'te blijven, waar zij rvas, en het'zoogoed (moge lijk te verdragen, \-ernederd in dcoogen van de geheele buurt een voorwerp van spot zelfs voor. haar eigen metkmomjo-,. Een wijsgeer lacht om zulke beproevingen, maar voor menschen, die geen wijsgeer zijn en op KJeinwaldc vormden deze de tmeenler- heid zijn ze moeilijker te dragen )lan (gen zwaar familie-verlies. Er is niets Avaardigs in en dc vrienden, in plaats pan'hun (Sympa thie te betuigen, verheugen zich min of jneer openlijk naar gelang van hun beschaving. De trap van Ircsciiaving, waarop de Vrien den van Frau Dellwig stonden, was (niet hoog en als zij elkaar aanstaanden iZondag zouden ontmoeten, zou do vreugde onver- holcn zijn. Er was geen ontsnappen aan, men moet hen in het aangezicht (zien, pn de kwaadwillige sympathie-betuigingen moes ten zoo dapper mogelijk aanA-aar<l worden. In plaats van worst te maken, sloot izij -zich, zelve dus in haar slaapkamer oj^myichreide. En zoo gebeurde het, dat Anna, 'die izich geen kwaad bewust was en in vrede iwensch- te te leven met iedereen, zich binnen rie twee dagen twee vijanden maakte. „Allo vrouwen," zei Dellwig tot zijn viouw, „hoog en iaag, .zijn hetzelfde. Tenzij zij pen man hebben, die ze op den rechten weg houdt, worden zij allen vroom en loopen den predikant achterna. Manske heeft er zichzelf in gedrongen, heel knap, Avanriijk heel knap. .Maar Avij zullen er liem p.ven handig weer uit dringen. En zijn atouw, Avat kon je venvachten van zulk tea zottin?" (Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1