Een Nederlandseh gezant bfl het Vatikaan 1 .Volgens de „Secoio", is de Nederlandsche rcgoering voornemens binnenkort een bui tengewoon gezant bij het Vatikaan te lx1 noemen. De Koningin heeft zoo meldt het blad den paus door kardinaal Van Rossem mei zijn verkiezing geluk Jaten wenschen. De kardinaal zou den paus gevraagd hebben, o£ hot dezen aangenaam zou zijn, dat er een vertegenwoordiger van zijn land by bet (Vatikaan geaccrediteerd werd. En de paus zou hierop toeslemmend geantwooid hébben. Te zeer bevoegden plaatse is van dil .•oornenien hier niets bekend. Inlijving lichting 1915. Op 16 en 17 Februari a. s. zullen worden ingelijfd de dienstplichtigen der lichtinc i uu 1915: lo. die toegewezen zijn aan het tweede bataljon van elk der regimenten eren.dier-, jagers en infanterie, met uitzondering van hen die in het bezit zijn van hetj bewijs, b •- doeld in art. 70, eerste lid, der Alililiewet: do. die toegewezen zijn aan het wapen de infantrerie en van wie, cp grond van liet door hen genoten onderwijs, kan worden verwacht, dat zij de geschiktheid bezitten om in opleiding te worden genomen voor den rang van officier; 3o. die toegewezen zijn aan het eerste bataljon van elk der onder lo. genoemde regimenten en in het bezit van het daarin bedoeld bewijs. Do inlijving van de dienstplichtigen die, toegewezen aan het tweede bataljon van elk der regimenten grenadiers^ jagers en infanterie, in het bezat zijn van het onder lo bedoeld bewijs zal, behoudens nadere bevelen, geschieden op 16 en 17 April a. s. Alleen om zeer gewichtige redenen •Waaronder in dit geval ook stu diebei an gen kunnen worden gerekend kan aan deze in te lijven dienstplichtigen uitstel van eerste-oefeningen worden verleend, indien zij daartoe alsnog ten spoedigste zelf hun verlangen bij (ongezegeld) verzoekschrift aan den Minister van Oorlog ie kennen geven, piet overlegging van een deugdeb51' bewijsstuk omtrent het werkelijk bestaan van de reden der aanvrage. De dienst plichtigen zullen echter rekening moeten houden met de mogelijkheid, dat bet. uit stel wordt ingetrokken, zoodra de omstan digheden daartoe aanleiding mochten geven. (St. Ct.) Nederland en de oorlog. Op een mijn ^eljoopen. Gistermiddag is op de Schelde ter hoogte van Xieuwesluis een motorsloep van de marine bij het opruimen van een mijnver- spamng tegen een losgeraakte mijn gevaren. De mijn ontplofte en de sloep met de 5 opvarenden, nl. 1 officier en 4 minderen. Werd door het projectiel ver weggeslingerd. Van de 5 slachtoffers dezer ramp werden later slechts enkele lichaamsdeelen terug gevonden. De namen van de verongelukten zijnde luitenant ter zee eerste klasse L. M. Luden uit Amsterdam, de korporaal-torpedist B. J de Jager, de zeemilicien-matroos L. Ree mans, de zeemilicien-machinedrijver J. Al Grijspaardt, en de zeemilicien A. L. van den Elshout i Uit Breskens wordt door een ooggetuige bericht Ongeveer half-één was de mijnenlegger j,,TritoiV' uitgevaren om een mijnversperring te lichten. Door den laatsten storm waren eenige mijnen losgeraakt. Ter hoogte van het gehucht Nieuwesiuis, ongeveer een uur loopen Westwaarts van Breskens, stootte de sloep op een der losgeraakte mijnen, waarop een ontzettende ontploffing volgde, en de barkas onmiddellijk zonk. Uit jVlissingen werd telefonisch om hulp verzocht, en zeer spoedig verscheen er een torpedoboot op de plaats van het ongeluk. De lijken werden met deze boot naar Vlissingen overgebracht. Op de torpedoboot werct de vlag halfstok gehe- schen. Te Vlissingen heerscht© groote con sternatie. Mijnen. Dat het opruimen van mijnen, in volle zee, zeer lastig is, blijkt wel hieruit -- aldus wordt aan de „Nieuwe Ct." gemeld dal oen mijn eerst zonk, zonder tot exploi- sie te komen, nadat er van een onzer oor logsbodems niet minder dan 50 granaten van 71/2 c.AL, 140 granaten van 3.7 c.M. en ongeveer 1000 geweerpatronen op verscho ten waren. Een tonneboeier is tusschen het 1ste en 2de baken van de Wierbalg, nabij AV ie rin gen, een drijvende mijn gepasseerd. Aan de marine is hiervan kennis gegeven. Verblijf |Oi\tzegd. De commandant van het veldleger heeft aan drie Belgische boeren (P. Neven, H. Froikin en Clir. Limer) het verblijf in het in staat van beleg verklaarde gebied van Nederland ontzegd. Hot schijnt gebleken te zijn, dat zij een georganiseerden uittocht hébben bevorderd van Belgien van Maas tricht uit naar Engeland. Deze mannen hielden verblijf in de voormalige briketten fabriek „Vesta". Kon. Nat Steuncomité. jHet Kon, Nationaal Steuncomité heeft de gemeentelijke commissie voor werkverschaf fing te Schoonhoven, welkte tot taak heeft de plaatselijke goud- en zilvernijverheid in nieuwe hanen te leiden, gemachtigd om, in overleg met den rijiksnij ver beid consu len f, voor 1600 machines voor massa-productie aan te schaffen. De machines zullen het eigendom van de regeering blijven. Lan dwee r. Enkele bladen hebben gisteravond gemeld, dat aan hot eind dezer maand de gehuwde landweerpliehtigen der vesting-artillerie met groot verlof zullen worden gezonden. De ,,X. R. Ct." kan dit bericht met stelligheid tegenspreken. Dienstregeling spoorwegen. Afet ingang van 1 Februari z;d wederom een nieuwe dienstregeling op de spoor wegen worden ingevoerd. Vooral het ver keer op de lijnen in Noord-Brabant en Lim burg zal aanmerkelijk worden uitgebreid. Stoomtrawler vrijgelaten. Bij de betrokken reeJerij te IJmuiden is bericht ontvangen van den Xederlandschen consul-generaal te Hamburg, dat do op gebrachte stoomtrawler „Pieter Jan IJ. Af. 154" is vrijgelaten. Omtrent de reden van do aanhouding is nog niets bekend. Staat van beleg. Het „Stbl." no. IS bevat oen Kon. besluit van den 19den dezer, waarbij is bepaald, dat met ingang van heden in staat van be leg worden verklaard eenige gemeenten 111 de provinciën Groningen, Friesland, Gel derland, Utrecht, Noord-Holland, Zuid-Hol land en Noord-Brabant De afkondiging van den staat van beleg in do meeste gemeenten is geschied, omdat in of in de nabjjheid van die gemeenten do iiiterneeringdepöts gevestigd zijn en hot thans mogelijk zal wezen, de gewcnschte maatregelen van orde beter te kunnen hand haven. De afkondiging van den staat van beleg in enkele Noord-Brabantsche gemeenten is geschied om den smokkelhandel te kunnen tegengaan. A"luchtel(ingen te .Vlissingen. Nu het aantal Belgische vluchtelingen te Vlissingen eer toeneemt dan afneemt, is door den Rcgeerings-Commissaris voor de vluchtelingen in Noord-Brabant en Zeeland, na overleg met de plaatselijke autoriteiten, oen comité ingesteld, ten einde leiding te geven bij de verzorging Ier vluchtelingen te (Vikingen. Het C-omite noodigde verschillende Neder- Inndsche e 1 Belgische dames en beeren uit met het Comité samen te werken, voor het stationswerk, de verstrekking van voeding en kleerli ng, hot huisbezoek on de aan raking met behoeftig-geworden gezinnen uit den meer beschaafden stand. AIct al deze medewerkenden, werd Dinsdagavond ten stadhui ze te (Vlissingen, ©en zeer ge animeerde vergadering gehouden, waarin alle bijzonderheden omtrent de organisatie en de verzorging werden geregeld en vast gesteld. New-ïorksche Beurs. Noteering van 18 Jan. 19 Jan. Atch. Topeka 937/8 937/sf Erie 223/4 203/4 Aliss K. en T. 10 101,4' Aliss Pac. 107/s 1234 Rock Isl. 7k South. Pact' 8534 861/s South. R.AV. 161/8 1634 Union Pac. 1197/8 12014 Amalg. Copp. 563/8 5734 Car en Foundry 47314 4714 STADSNIEUWS. Steuncomité Schiedam 1914. Velen zijn werkloos. Tal van gezinnen moeten geholpen worden. Veel geld ie daartoe noodig! Geeft allen naar uw vermogen, groote en kleine giften worden dankbaar aanvaard. Wekelijkeche bijdragen, al zijn ze nog zoo gering, worden gaarne afgehaald. Het adres van den penningmeester van het Comité is: A. L. Boot, N. Haven 83. Arbeidsbeurs, Gedurende de afgeloopen week zijn bij de Arbeidsbeurs als werkzoekende inge schreven 40 personen. Voor langer of korter tijd werden 3 per sonen geplaatst. Het aantal uitkeeringen door het steun comité over die week gedaan, bedroeg 331. Schiedamsche Middenstands-Credletbank. De „St.ct." bevat de goedgekeurde sta tuten van de N. V. Schiedamsche Alidden- sbinds Credietbank, te Schiedam. Doelhet verlcenen van bedrijfscrediet aan winkeliers en klein-industrieelen. Kapitaal f 50.000, verdeeld in vijf seriën, elk van f 10.000. iedere serie verdeeld in 100 aandeden van f 100. Hiervan is do eerste serie geplaatst. Tot commissarissen werden voor de eerste maal benoemd: T. Stahiie, J. v. d. Tem pel Czn.; E. Ral, B. G. Hoogendam, J. "de Kloe, P. Krommenhoek, J. D'. Vogely, B. van der Zee, A. Reijers, AV. van der Laan, AV1. A. v. Dolder Dzn. Jaarlijks overzicht omtrent die scheepvaart te Schiedam, gedurende 1914. Zeevaart. 17 zeestoomsehepen 114191.01, 26 zee- zeilschepen 7435.58, 106 zeevisschersvaar- tuigen 26813.98 NI.'1, te zamen 149 zee schepen, groot 148440.57 AI.3, Ladingen. 11 stoomschepen met papierhout, 2 met zwavelerts, 2 met steen, 1 met kolen, 1 ledig, 16 zeilschepen leeg, 5 met dop, 2 met tagrijn, 1 met klei, i met gebroken glas, 1 met krijt, 92 loggers met haring (1507 last), 7 met verscho visch, 7 ledig, te zamen 149 schepen. Door 17 zeilschepen en 1 motorschoe ner werden flesschen uitgevoerd, 3 zeil- schepen zijn alhier geweest als bijlegger, de overigen vertrokken ledig. Van de 43 zeestoom- en zeilschepen voer den er: 26 de Nederlandsche, 9 de Noor- sche, 4 de Engelsche, 3 de Zweedsche en 1 de Deeiische vlag. Buitcnlandsche riviervaartuigen. 192 vaartuigen uit Duitschland metende 71172, 39 vaartuigen uit België 11318 en 4 vaartuigen uit Frankrijk 1254 AL8, te za men 235 vaartuigen, groot 83744 AI.3. Lading. 156 vaartuigen geladen met kolen, cokes, bnquetten, enz., 53569, 23 met ijzer, ketels, enz., 10874, 22 met tras, zand, enz., 9561, 9 met steen (bouwbedrijven) 3292, 3 met steen (maalderijen) 962, 5 met sulphaat, phosphaat, enz., 1656, 5 met hout ,1575. 4 met graan 593, 2 met spiritus 240, 1 met kruiken 454, 1 met cement 366, 1 met kalk 252, 1 mot giotzand 168, 1 met oud ijzer 165 en 1 met lijnkoeken 71 AI.3, te zamen 235 vaartuigen, groot 83744 AI.3. Ingevoerde granen per riviervaartuigen. Aantal lasten. Gerst: van Rotterdam 4576, van België 75 last, totaal 4651 last. Rogue: van Rotterdam '4053 last, totaal 4053 "last. Alais: van Botterdam 3441, van België 50 last. totaal 3491 last. Totaal van Rotterdam 12070, van België 125 last, te zamen 12195 last. Ontvangen havengeld van 1 .Tan31 Dec. Zeeschepen in 1913 f3764.23, in 1914 f3952.29; riviervaart, in 1913 fl07S0.60, in 1914 f8374.40; binnenvaartuigen in 1913 f 16784.07, in 1914 f16384.34; vis- schersvaaituigen in 1913 f 1G71.41, in 1914 i 1523.36: houtvlotten in 1913 f671.79, in 1914 f825OS; doorvarende schepen in 1913 £235.871/2, in 1914 f 242.531/2; totaal in 1913 f 33907.971/2, in 1914 f 31302.00Vs. In de A'illastraat ontstond gisteravond omstreeks 5uur "en vechtpartij tusschen vader en zoon, waarbij de vader aan den neus werd verwond en diens linker duim uit het lid geraakte. Hij is door een dokter verbonden. Gisteravond liep een 12-jarig meisje tegen een fiets aan. De berijder, die het meisje nog wilde afweren, raakte haar bril, die daarbij brak en het meisje aan het rechter oog verwondde. Zij is door een dokter ver bonden. 1 1 Do 32-jarige AA'. A'erhcy, werkzaam op een schip, liggende aan de AA'esterkade, is van morgen omstreeks 7 uur door het uitschie ten van een haak te water geraakt. Hij werd daaruit onmiddellijk weer gered door den eveneens aan dat schip werkzaam zijnden P, van der Velden. 1 Uit den Gemeenteraad. In de eerste zitting in dit jaar van den Gemeenteraad lieeft de Burgemeester de gebruikelijke rede gehouden, waarin hij een overzicht heeft gegeven van het belang rijkste wat in 1914 de geschiedenis onzer gemeente heeft gevormd. En natuurlijk werd daarbij in de eerste plaats genoemd de gevolgen van de ongekende wereldramp, die de aaide drenkt met stroomen bloeds, de volkeren in rouw dompelt, en wat tot heden onmogelijk scheen, tot een dage- lijksche gebeurtenis heeft gemaakt, de we reldramp, die wel heeft bewezen hoe de menschelijke gevoelens als met een toover- staf tot zwijgen schijnt te hebben gebracht, maar toch ook het verblijdend feit voor oogen stelt, dat, waar de hartstocht van den oorlog niet is losgebroken, de naasten liefde in volle kracht zich toont tot leniging der ellende van wie liet zwaarste door den oorlog werden getroffen. In de tweede plaats wees spr. op hetgeen tot stand is gebracht in dat jaar, met ver melding wat op een enkel gebied had kun nen zijn. En hoewel dit laatste een teleur stelling inhoudt, toont het toch ook de uiting der groeikracht onzer gemeente, die, al moge deze in 1914 door de omstandighe den niet gebracht hebben wat ze beloofde, toch de beste verwachting voor de toekomst jn zicli sluit. Op hartelijke wijze bracht het oudste lid in jaren, de heer AV. A. Beukers, hulde en dank aan den Burgemeester voor wat hij in den hoogst ernstigen tijd èn voor de ge meente èn de gemeentenaren heeft weten te bereiken. Hij deed dit in de volgende be woordingen Alijnheer de Voorzitter. Ik ben er zeker van ook uit naam van den Raad, U dank te brengen voor hol Nieuwjaarsgeschenk, wat ,U zoo even ter herinnering aan de gebeurtenissen van het afgeloopen jaar hebt ter tafel gebracht, een stuk dat bewaard moet blijven, omdat hel jaar 1914 een jaar van duchtig werk, maar ook een jaar van emoties, door de vreesdij ke oorlogsramp, heeft gebracht. De gewone werkzaamheden voor het Dag. Bestuur, Alijnheer de Aroorzittcr, voreischten heel wat zorg, maar van U in het bizondei zou meer gevorderd worden door opdrach ten van de Regcering als uitvloeisel van de ramp, die vooral onze naburen zoo lievig teisterde. AArat door Uwe handen ging, werd met juistheid in uitvoering gebracht en ver dient allen lof. Daarom late een ieder zijn gedachten gaan over den mobilisatietijd en als gevolg daarvan de comités door U in het leven ge roepon, om te helpen waar steun te verlee- nen was, om de arme vluchtelingen een goed onderdak te bezorgen en liefderijk op te nemen, feiten, voldoende om hp!de te brengen aan de groote verdiensten door U bewezen. Ik weet wel, Alijnheer de Voorzitter, dat U niet gesteld is op dankjes en appreciatie van uw initiatief in liet openbaar, maar waar de verdiensten en uw werkkracht zoo luide spreken, mogen uw gemeentenaren wel hooren wat door U is tot stand gebracht tot aller heil. De zegen van eene goede ge zondheid was U de kracht in de vele en moeilijke omstandigheden van 1914. En als wij dan, in een niet te ver ver schiet, de klokken mogen hooren verkon digen dat de wereldvrede is ingetreden, dan zullen wij met '0 juichen, dat handel en nijverheid in onze gemeente weer tot hun recht zullen komen en tot den bloei van alles en allen zullen meewerken; dan nog zal hot ons dankbaar "stemmen dat onder uw wijs en goed beleid zooveel finantiëelen steun door de gemeente is ten offergebracht. Onder dankzegging voor de goede woor den aan de Raadsleden en hun gezin ge bracht willen ook wij wederkeerig U en uw gezin een gelukkig en gezegend jaar toeweu- schen. 1 Afoge het U onder Gods zegen gegeven zijn Afijnlieer de Voorzitter, met helderen blik en goede gezondheid ons nog jaren te blijven voorgaan en Vooral in de moeilijke dagen die vermoedelijk vooreerst nog volgen ziillen, dan meen ik U en de AA'ethouders de verzekering te mogen geven, dat hel aan stenu onzerzijds niet zal ontbreken. (Applaus). i De Ari o o r z i 11 e r zegde den heer Beu kers voor die woorden dank. Terecht hebt gij gezegd dat ik er gansch niet op sta in het openbaar geprezen te worden. Ik stel er prijs op dat het mij gelukl is do ellende te hebben kunnen verlichten van zeer velen, maar ik schrijf dit in hoofd zaak toe aan de groote steun, ik wil het hier nog eens in het openbaar zeggen, dio ik daarbij heb gevonden niet alleen bij dc AA'ethouders, maar bij den gebeelen Raad. Gij allen, ADjne hoeren, hebt vertrouwen in het College gesteld en daarvoor ben ik zeer dankbaar, omdat alleen daardoor hei mogelijk is geweest le doen, wat in deze omstandigheden noodzakelijk was. •Ik dank u allen daarvoor nogmaals en ik hoop dat God mij de kracht zal geven om voort te gaan op denzelfden weg. Ik hoop en vertrouw, dat gij met de wel houders en mij zult blijven samenwerken in eensgezindheid, ook als de vrede zal zijn wedergekeerd,, om de groote belangen da- aan ons zijn toevertrouwd, ten volle te behartigen. AVaar ik, zooals van deze plaats read- lierhaaldelijk is gezegd dat zou zijn, zi- dat de vervulling der verwachtingen dat d; toekomst van Schiedam ligt aan de over.- van de Alaas, daar ga ik) gesteund doo< uw aller medewerking, met hoopvol ver trouwen voor deze gemeente, de toekom-' te gemoet. (Applaus1.) Hierna werd overgegaan tot behandeling der agenda, die vrij' vlug werd afgedaan. Slechts enkele pun ten. gaven aanleiding to besprekingen. Jammer dat oen dor leden, in strijd met len Godsvrede en nog ondei den ldank der woorden van den voorzitter, over de ramp die ons ook den Godsvrede bracht, het door hem beoogde doel trachtte te liereiken, door een principe naar voren te schuiven. Gelukkig gevoelde hij zelf zijn fout, toen de wethouder hem met grooten nadruk daarop wees. Dit feit deed zich vteor bij punt 9 der agenda: Verzoek der .A'ereeniging tot Verschaffing van warm voedsel aan behoeftige school kinderen, om een subsidie van f 1000.— met advies van B. en AVi. Burg. en AVeth- zeggen: AVaar, gelijk uit het advies blijkt, de subsidie noodig is in verband met ,de tegenwoordige tijdsomstandigheden, hebben wij ons in betpdddngj gesteld met het Steuncomité dat met ons van meening is, dat het op haar weg ligt de vereeniging te steunen. Dien overeenkomstig slellen zij nu voor adres sant® te verwijzen naar het Steuncomité met uitnoodiging aau dat comité, om harer zijds de gevraagde steun te verleunen. De heer mr. Kavelaars heeft zich af gevraagd of de Raad dit besluit wel kan nemen. Het is natuurlijk'.duidelijk, dat die vereeniging zich met haar verzoek kan wenden tot het Steuncomité, maar ais de Raad haar naar dit comité verwijst, lig', daarin opgesloten dat de Gemeente voor haar rekening zal nemen de kosten die daar uit voor het Steuncomité zullen voort vloeien. Als de Gemeente de kosten dus voor haar rekening neemt, vraagt Spr. zicli af, of men daardoor niet komt in strijd met art. 35 der Leerplichtwet. Spr. leest dit artikel voor, waarin ver wezen wordt naar de Algemeene Afaatrege Jen van Bestuur, die bestaan uit 12 artike len, waarvan hij er ook eenige voorleest. Daaruit blijkt o.m. dat, om daarvoor ge'.d IxBchikbaar te kunnen stellen, er een pos! op de begrooting moet zijn uitgetrokken, die door God. Staten is goedgekeurd en hij gelooft niet dat dit hier het geval is. Dan zijn er verplichtingen omschreven voor vereenigingen die gesubsidieerd Worden en voor den gemeenteraad. Kan de Raad nu een besluit nemen a'.s wordt voorgesteld, zoolang aan die voor 'waarden niet voldaan is, althans als er gfien post op de begrooting is gebracht, die door- Ged. Staten is goedgekeurd? Het is mogelijk dat het Comité een bij drago geeft uit het geld, dat het van partieu lieren of van het Algemeen Steuncomilé heeft ontvangen. Daaromtrent zou dan een besluit moeten genomen worden, opdat de post niet in de afrekening zou paraisseeren. De heer de Bruin heeft ook -vreemd opgezien, toen hij van het advies kennis namen. De vorig© maal, dat gesproken is ovei een subsidie aan de A'ereeniging voor het Verschaffen van kleeding en voedsel aan schoolgaande kinderen, is wel dat verzoek afgewezen, maar het College heeft tóen toe gezegd dat (het bereid was die A'ereeniging ta subsidieeren, als het particulier initiatief mocht blijken te kort te schieten. AVaarom Wordt dan nu die vereeniging verwezen naar het Steuncomité Het motief daarvoor ontgaat hem. Ten eerste 'wordt het door zeer velen prin cipieel, als een verplichting! der Gemeente beschouwd, dat deze zorgt dat de kinderen voldoende gekleed en gevoed op school komen, maar ook formeel acht hij het stand punt van B. en AAh niet zuiver. Uit welke middelen moet het Steuncomité die uitgaven bekostigen? Hebben B. en. AV;. izich Ojvertuigd dat het Comité gerechtigd is, voor dat doel uitgaven te doen? AA'aar zooveel van hot Comité gevergd wordl, het te verwachten dat, waar de Gemeente iets kan. doen' om het te verlichten, zij dat ook zal doen. Door B. en AV. wordt nu een omslachtige weg aangewezen. Zoo goed als de andere uitgaven, zal ook voor deze hot gold uit de gemeentekas moeten komen. En waar dit zoo is, waarom het dan niet recht streeks gegeven j Het voorstel komt spr. dan ook verwer pelijk voor cn dus zal hij er zijn stem. niet aan kunnen geven. De Voorzitter moet den lieer Ka velaars opmerken, waar deze er op wijst, dat, als de gemeente de kosten voor de voeding wil dragen, daarbij verschillende voorschriften in acht ,211 omen moeten wor den, dat dit wel degelijk aan liet College bekend is. Daarom is geen bedrag in de begrooting opgenom ,,1 voor dit doel. Eenige jaren geleden heeft een post ge- durende een paar jaar in de begrooting gestaan, om zoo noodig een tekort der ver eeniging te kunnen dekken; maar dit wil len B, en AV. juist vermijden. Aan den heer de Bruin, die vraagt, waar om de A'ereeniging naar het Steuncomité wordt verwezen, antwoordt spr.: wij heb ben ons bij het Kon. Nat. Steuncomité ver gewist, of voor dit doel het Steuncomité diens steun zou" verkrijgen, en daarop is bevestigend geantwoord. Alen moet niet vergeten, dat hier een comité bestaat, dat de zorg voor de voe ding van behoeftige schoolkinderen op zich heeft genomen, en getrouw vervult; het komt alle jaren met het geld uit par ticuliere bijdragen bijeengebracht, toe, maar de oorlogsomstandigheden bren gen mede, dat thans tal van oudere, die vroeger hun kinderen niet naar die A'er eeniging zonden, dit nu wel doen. Het Kon. Nat. Steuncomité is van mee ning, dat het wel degelijk op den weg ligt van elk steuncomité indien er een comité voor het verstrekken van voedsel bestaat zooals hier om ook dien vorm van steun zoo noodig op zich te nemert. En het Kon. Nat. Steuncomité heeft dan ook de verzekering gegeven, dat, als het co mité dit hier doet, het daaraan zijn steun zal geven. Dit wist de heer de Bruin natuurlijk niet, maar hij weet het nu en hij zal 'dus nu het standpunt van B. en AV. wel goed keuren. I AVat de heer Kavelaars wil, zou een om slachtige administratie noodig maken. Uit hetgeen spr. in het begin der zitting heeft gezegd, hebben de heeren kunnen hooren, dat de gemeente zeer weinig in de kosten van het Steuncomité bijdraagt, n.l. £12,000 van de f45,000, die door het comité werden uitgegeven. Alen kan dus zeggen, dat het Kon. Nat. Steuncomité ook een groot deel van die f1000 zal betalen. En nu kan men de gemeente wel uitscha kelen en aati het Steuncomité zeggen: gij moet die uitgaven bestrijden uit de giften die gij hebt ontvangen, maar het is on mogelijk, die gelden uit elkaar te houden. Het komt spr. voor, dat van de wettelijke bezwaren van den heer Kavelaars, na de gegeven toelichting, niet veel meer zal zijn overgebleven. Hoe de administratie ook wordt inge richt, de gemeente zal moeten suppleeren, als het comité tekort komt. De heer mr. Kavelaars: In welken vorm zal het comité den steun verleenen? De Voorzitter: Vermoedelijk in den vorm van geld, maar daaromtrent- is nóg niets bepaald; dat zal eerst later beslist moeten worden. De heer mr. Kavelaars: A'olgens de bepalingen der Leerplichtwet mag de ver strekking niet anders geschieden dan aan de kinderen rechtstreeks. Spr. gelooft wer kelijk, dat men in strijd zal komen met de wet. De Voorzitter herinnert zich, dat vroeger ook steun is verleend. Toen was spr. wethouder. j De heer mr. Kavelaars: Toen was er een post in de begrooting. De Voorzitter: Die kan er nu ook in gebracht worden. De heer de Bruin meent, dat de voor stelling der cijfere door don voorzitter niet juist is. Deze verwijst naar het bedrag, dat door particulieren tot nog 'toe werd gegeven, maar men moet niet vergeten, dat die cijfers zijn van de eerste 4 maanden van den toestand. Ieder weet, dat de in komsten uit particuliere "giften thans zeer gering zijn. Al werd dus aanvankelijk een groot gedeelte der uitgaven bestreden uit particuliere bijdragen, thans is dit niet meer het geval. 1 (Er wordt geïnterrumpeerd.) Spr. weet wel, dat ook het Algemeen Steuncomité bijdraagt in de kosten. Dan komt er nog bij, dat hier bijdragen gegeven zijn voor een bepaald omschreven doel en men verliest uit het oog, dat het hier voor velen betreft een p r i n o i- pieele kwestie, cn dat velen bijdragen in de meening, dat de gemeente de taak zal vervullen de schoolkinderen, waar noo dig, te voeden. Alen beeft gezegd, dat het Kon. Nat. Steuncomité zal bijdragen, maar ook dat krijgt van alle zijden het geld, ook van hen, die deze meeinng zijn toegedaan. Spr. althans zou in het comité niet willen meewerken, om het geld, dat zóó bijeen gekcüfnen is, voor elk doel te besteden. ATrj acht het daarom veel beter, als de weg gevolgd wordt, dien de heer Kave laars heeft aangegeven.

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2