Diverse berichten. Lvnn. Er zijn niet voel gewonden. Er be staat nog twijfel, aangaande den aard dor vliegtuigen, doch men gelooft algemeen, dat bet óf Zeppelins 6E Paxsevalluchtsche pen waren, daar de omstandigheden, waar onder de raid plaats had, en de groote der bommen, die medegevoerd werden, er op wijzen, dat men liier met luchtschepen te doen had. Re koninklijke verblijven (Vork Cottage'1, te Sandringliam, en die van koningin Alexandra, te Snettisbam, werden niet ge troffen of beschadigd. De bladen wijzen er op, dat de resultaten van den aanval ge ring waren. Joch in Engeland de aanmel dingen voor den dienst zal doen toene men. In een Reutertelegram vinden wij ovei het gebeurde nog het volgende meegedeeld De aangerichte schade schijnt te Yar mouth lang niet z.oo groot als eerst werd gedacht De avond was vrij helder en de omtrekken der toestellen, waren duideli|k te zien. Twee kamen uit de richting \an de zee te 8 uur 30 min., lieten bommen vallen en bleven slechts ongeveer tien minuten in de buurt, daarop vlogen ze in oostelijke richting. Te 11.45 kwam een and-u vliegtuig boven de stad, komende uit het binnenland uit zuidwestelijke richting. De politie verklaart, dat het toestel zeer snel vloog, bommen werden niet geworpen, toen het over Yarmouth vloog. Ook dit vlieg tuig verdween boven de zee in oostelijke richting. Do politie verklaart verder geen enkele aanwijzing te hebben ontvangen, dat voor of tijdens den raid te land of ter zee signalen zijn gegeven. Twee lieg tuigen passeerden te 8.30 boven Cromer. De autoriteiten, die bericht hadden ontvangen, dat Zeppelins boven Yarmouth zich hadden vertoond, hadden last gegeven dat alle lichten moesten wor den gedoofd. De stad was dus volkomen duister. De vijandelijke vliegtuigen maak ten blijkbaar een tocht om de stad en ver dwenen toen zonder bommen te hebben geworpen. Te Sheiingbam passeerde te 8.45 een Zeppelin boven de stad, vloog op groote hoogte om de kerk heen. De ballon kon met het bloote oog nog worden waarge nomen. Een ontplofbare bom werd ge worpen, die een huis raakte. De bom ging door het dak recht door naar den ondersten vloer zonder te ontploffen, daar de lont bij het vallen losgeraakt was. De bom kwam terecht in een kamer, waarin zich man. vrouw- en kind bovonden, die echter niet geraakt werden. Het heet, dat er nog een bom is gewor pen tusschen Cromer en Sheringham, die eveneens niet ontplofte. Nadat de Zeppelins de bommen hadden geworpen, verdwenen ze zeewaarts. Te Run ton, bij Cromer, werd een der Zeppelins uitstekend gezien, door haast de geheele bevolking, die uitgeloopen was op het geluid van de motoren. Men ver klaarde, dat jiet schip op een hoogte van 2C00 voet vloog. Te Yarmouth zijn twee niet ontplofte hommen gevonden. Ze hadden den vorm van een kegel en wogen 6 pond. Er is heel wat schade toegebracht aan de werf van visschersschcpen, waar van een aantal kan toren het dak zoo goed als geheel is afgerukt. De groote tribune op de ren baan is er in stokken geslagen door een hoip'. Uitvoer verboden.- In Engeland is thans de uitvoer van ge zuiverde talk, van oliën (uitgezonderd lijn olie) en oliezaden verboden, behalve naai de Engelsche dominions. Ook de uitvoer van spek is verboden. Een nieuwe belasting. Eenige stedelijke besturen in België had den het plan geopperd aan de gevluchte be middelde bewoners, die niet mochten terug- keeren, een afzonderlijke belasting op te leggen. De gouverneur-generaal hechtte zijn goed keuring aan dit plan en verklaarde het gel dig voor geheel België. Uitgewekenen, die voor 1 Maart niet te ruggekeerd zijn, betalen nu een tiendubbele personeelo belasting. Armen zijn vrijgesteld van de belasting. De helft van de opbrengst komt ten goede aan de gemeenten, de andere helft wordt door den gouverneur-generaal besteed ten bate van het land. In Portugal. Naar het „Wiener Tagblatt" uit vertrouw bare bron zegt te vernemen, heerschte den 30sten en Sisten December in alle kazernes van Portugal oproer, dat zich ook naar bui ten voortplantte, toen nieuwe troepen naai de Afrikaansche koloniën zouden vertrek ken. De bevolking verkeerde ml. in de mcc- ning, dat de troepen naar Egypte zouden gaan en verhinderde daarom de inscheping. Ondanks alle pogingen zou de regeering er niet in geslaagd zijn meer dan 7000 man nieuwe troepen onder de wapenen te bren gen, daar de overige dienstplichtigen uit het land waren ontvlucht. Het Weensche blad verzekert verder, dat het nieuwe Portugeesche ministerie geen lang leven zal hebben, dat de econo mische toestand des lands diep treurig is en dat de Engelsche vloot sedert lang irt de Portugeesche wateren optreedt, alsof zij er heer cn meester is. Re„Dacia"-k%vestie. iVan New-York is het bericht gekomen dat de „Dacia" gisteren, 20 Jam, zou vertrek ken met 11.000 balen katoen aan boord. De bemanning is vol goeden moed, dat het schip veilig Europa zal bereiken. Hun gages zijn verviervoudigd. BINNENLAND. Tweede hauer. De Tweede Kamer zal hoogstwaarschijn lijk tegen a. s. Maandag bijeengeroepen wor den ter behandeling o. a. van de landweer- en militie wetjes. Invaliditeitswet. In de „St.ctno. 17 is opgenomen een overzicht van den stand der rente aanvragen en der toegekende renten, ingevolge de axtt. 3(39 en 370 der Invaliditeitswet, up 1 dezer. Op dien datum waren toeeekend 122.10 t aanvragen en loopende 112.048 renten. De Woningwet. De Commissie van Rapporteurs over het wetsontwerp tot nadere regeling van d Woningwet, kwam lieden bijoen tot het vast stellen van haar verslag. Werk In Dnltschland. Naar aanleiding van ingekomen berichten waarschuw t de minister van buitenlandsche zaken belanghebbenden tegen personen, die tegen belofte van hoog loon werkkrachten voor Duitschland trachten aan te werven en zich daarbij beroepen op de Nederland- sche Arbeidsbeurs te Oberhausen. Belanghebbenden wordt met nadiuk aan geraden om, alvorens op aanbiedingen in te gaan, inlichtingen te vragen aan de Arbeids beurs der plaats hunner inwoning oT recht streeks aan de Nederlandsche Arbeidsbeurs, Arndtstrasse, Oberhausen. Laatstvermelde beuis staat met Arbeids beurzen hier te lande in geregelde verbin ding. (Stct.) Nederland en de oorlog. Een luchtschip. Uit enkele kustplaatsen wordt nog gemeld, dat daar gisternacht een luchtschip is waargenomen. Te Franeker hoorde men het luchtschip onge%-eer een half uur; het scheen daar ver dwaald. M ij n e n. Dinsdagmorgen 11 uur is te Colijnsplaat een mijn, dicht hij de kom der gemeente tot ontploffing gebracht. Om half elf had do omroeper gewaarschuwd, deuren en ramen open te zetten. Bij de ontploffing vlogen er scherven over het geheele dorp, en door den enormen luchtdruk is er aan zienlijke schade aangericht. Honderden rui ten zijn verbrijzeld. In de bijzondere school werd een jongetje door glasscherven aan het hoofd verwond. Een half uur later werd een tweede mijn tot ontploffing gebracht. Geïnterneerden. In de gehoorzaal te Kampen wordt van daag een huisvlijltentoonstelling van Bel gische geïnterneerde militairen geopend. Belgische kinderen. Mevrouw Kellenaers en notaris Brandts zijn gisteren resp. vanwege het R.-K. Huis vestingscomité te Leiden en het Tehuis voor Belgische kinderen te Amsterdam weer voor een week naar België vertrokken, om met de plaatselijke propagandisten en den geestelijke, die piet de leiding is heiast, in overleg te treden om de noodlijdende kin deren in d,e meest geteisterde streken naar Nederland over te brengen. Een der pro pagandisten heeft reeds 200 kinderen, onder wie vele weezen, bijeengebracht, die binnen kort in groepen van 20 tot 50 naar Neder land zullen worden vervoerd. Verbod van uitvoer. Het „Stbl." no. 19 bevat een Kon. besluit van den 19dcn dezer, waarbij de uitvoer van chilisalpeter, kalksalpeter, kalkstikstof, stikstofkaik, zwavelzuren ammoniak, am- moniaksuperphosphaat, guano en andere stikstofhoudende meststoffen is verboden van den dag der afkondiging van dit besluit. Het „SUL" no. 20 bevat een Kon. besluit van den 19den dezer, waarbij de uitvoer van hars en terpentijn is verboden van den dag der afkondiging van dit besluit Hot „Stbl." no. 21 bevat een Kon. besluit van den 19dcn dezer, waarbij de uitvoer van superphosphaat is verboden van den dag der afkondiging van dit besluit. Bij Kon. besluit kannen deze verboden tijdelijk worden opgeheven of kan in bijzon dere gevallen daarvan ontheffing worden verleend. Belgische vluchtelingen. Van Maastricht vertrekken heden 500 Bel gische uitgewekenen per extra trein naar Hoek van Holland en vandaar per boot van de „Great Eastern" naar Engeland. „;De Violk'swiiU" verboden. Naar wij vernemen,, heeft de territoriale commandant in Zeeland, het uitgeven, druk ken en Verspreiden. verboden van „De Volks wil", blad van den notaris van Dalsum te Hulst t New- YorbBche Bears, Noteering van: Atch. Topeka Erie Miss K. en T. Miss Pac. Rock Isl. South. Pac. South. R.W. Union Pac. Amalg. Copp. Car en Foundry 19 Jan. 93Vs! 20 Jan. 94 22% 11% 145/s Vs m's VLAAHDINGEN, 21 Januari. Naar 'wij vernemen, heeft de heer A. Knottenbelt, voorzitter van het Steuncomité te Vlaardin- gen, wegens verschil van inzicht in den boezem van het comité, als zoodanig ont slag genomen. (Vad), VLAAHDINGF.N, 21 Januari. De Rem. Ger. Gemeente en het,Vrijzinnig Comité te Vlaardingen zijn toegetreden tot den Anti- Oorlograad. (Vad.) STADSNIEUWS. Blijkens een op de gebruikelijke plaatsen 'in deze gemeente aangeplakte kennisgeving van Burgemeester en Wethouders, is de al- phabctisehe lijst van de in deze gemeente metterwoon gevestigde, eigenaars of bel beer dors van paarden opgemaakt en zal de^o gedurende de maand Februari a.s. op de Gemeente-Secretarie, afd. Militie, School straat 12, ter inzage liggen. De Belgische vluchteling Jules Rekker-, die te Schiedam verblijf hield, is 14 Jan, j.l. vertrokken. Ilij1 wordt verdacht van verduistering van '20 bankbiljetten elk van 20 francs, welke hem den vorigen dag ter wisseling waren tor hand gesteld. Van 10 der bankbiljetten zijn de nummers bekend. De commissaris van politie te Schie dam verzoekt aanhouding van de bank biljetten, tevens aanhouding en voorgele! ding van den dader. Vanmorgen is ter beschikking van de justitie te Rotterdam gesteld iemand, die in het algemeen politieblad gesignaleerd stond voor 14 dagen gevangenisstraf en tot het ondergaan waarvan hij zich had aan gemeld. De kleine Lord. De zaal van Odéon was gisteravond meer dan vol en dit bewijst zeker wel hoe greot de verwachting was van de opvoering van „De Kleine Lord", door het Rotterdamsch Tooneelgezelscap. En die opvoering heeft zeker niet teleur gesteld. Wij behoeven van den inhoud geen me- dedeeling te doen, het boek, waaruit dit too neelspel getrokken is, is overbekend en het tooneclspel geeft oen waar beeld daarvan En de wijze waarop het gegeven werd? Wij kunnen niet anders dan onze bewon dering daarover uitspreken; bet was een genot dit te -volgen van 't begin tot 'i eind. I11 de eerste plaats willen wij hulde bron gen aan jncj. Martha Walden, die de titel rol op merkwaardig opgewekte, natuurlij ke wijze vervulde, niettegenstaande zij na genoeg den geheelen avond zich voor hei Voetlicht bevond. Zij was een allerliefste knaap en daardoor reeds maakte zij het begrijpelijk, dat de verbitterde oude Lord tct zachtere gevoelens gebracht werd door den omgang met den Ideinzoon. Reeds in liet eerste bedrijf had zij de harten der toe schouwers gewonnen. Het mooie ingehouden spel van mevr Tartaud, de moeder van den kleinen Lord, maakte het slot van dit bel rijf tot een Jiep ontroerend moment Mevrouw v, Eysden gaf een welgeslaagd type van do andere schoondochter van den ouden Lord, het wufte schepsel, dat zoo gaarne haar schoonpapa had geplukt, maar liaar doel voorbij schoot, toen zij haar zoon uit een eerste huwelijk als kleinzoon van den Lord wilde doen doorgaan. Het was het echte brutale optreden dat paste voor zoo'n vrouw. Vermakelijk Waxen de slagen die zij den kamerdienaar met haar boa gaf. De lieer Tartaud had als jichtige onge makkelijke oude lieer, die onder de naïve opvattingen van zijn kleinzoon tot hetero gevoelens kwam. een dankbare rol, waarin hij zich best thuis vond. Jan Stapelveld gaf oen uitstekend zaak waarnemer van den Lord; keurig gekleed, beschaafd en bescheiden in zijn optreden. Zijn spel werd zeer gewaardeerd. Goed geslaagd was ook het spel van mevr. Pool- man-Huysers (dienstbode), cn van de hoe ren Vervoorn (Uiggcns), Louis Poolman (Dick) en Faassen (Thomas), al waren d.e rollen ook van meer ondergeschikten aard. Na elk bedrijf klonk een hartelijk en aanhoudend applaus, dat getuigde vau war me waardeering van wat deze uitstekende ariisten gaven. Voor dat het spel begon sprak de heer P. de Bruin zijn verontwaardiging uit over de wijze waarop 'n deel vau 't publiek hij de opcuing der zaal de queue verbroken on de zaal bestormd liad. Hij noemde dit gedrag onwaardig voor de vereeniglng. Het was de eerste maal dat zoo iets gebeurde, maax liij hoopte, dat het ook de laatste maal zou zijn. Zijn woorden lokten instemming uit. Uit den Gemeenteraad. II. Verzoek van de Afdeeling Schiedam van den Blond van Noderlandsche Onderwijzers, om gebruik te maken van de bevoegdheid, geschonken hip art. 35 der Leerplichtwet, betreffend© het ver-schaffen van schoeisel aan schoolkinderen, met advies van Burge meester en Wethouders. Zie hieromtrent ons nummer van Woens dag 13 Jan. j.l., waarin ook dit advies in zijn geheel werd opgenomen. Bij de behandeling van deze aangelegen heirl wordt tevens gelet op het nog nader ingekomen adres van de afd. Schiedam, waarin Adr. blijft aandringen op gebruik making van 'sltaads bevoegdheid. De Voorzitter merkt op dat B. en W. meenen, dat er voor hen geen reden is om aan te nemen, dat op willekeu rige avijze aan de kinderen die behoefte aan schoeisel hadden de een wel de ander niet zou geholpen zijn en hij wijst er voorts op, dat ook aan kinderen van de Bewaar scholen klompen zijn verstrekt. B. err W. stellen dan ook voor, om het adres voor kennisgeving aan te nemen. Uit het advies blijkt bovendien dat heel wat op het gebied van schoeisel is gedaan. Overigens gaat ook hier de kwestie over directe en indirecte hulp. Den heer de Bruin komt het voor dat de in liet advies gegeven cijfers niet weer leggen de bewering van adressant, dat er kinderen zijn die wegens gebrek aan schoei sel de school verzuimen. Die cijfers nemen die mogelijkheid niet weg. Ligt het niet op den weg van B. en W, adressant tuit te noodigen gegevens te verstrekken omtrent de behoefte aan schoeisel? De lieer v. Westendorp merkt op dat B. en W. ad vis 3 eren hot adres aan te nemen voor kennisgeving. Voor een goed verstaander is dat duide lijk genoeg en ook de onderwijzers hebben dat advies wel begrepen. Toch zonden zij nog hot tweede adres. Spr. .vindt het treurig dat een dergelijk stuk is verschenen. Er is gegeven, wat kon gegeven worden en nu is het zeer goed 1110 gelijk dat kinderen uit school zijn gebloacn door gebrek aan schoeisel, maar dan zal dit in den regel de schuld der ouders zijn, die niet of met tijdig genoeg zich tot he' Comité hebben gewend. Alvorens een verzoek in te Willigen, wordt natuurlijk eerst een onderzoek ingesteld en blijken er redenen voor te bestaan, dan kan zoo'n verzoek afgewezen worden. Nu kun non de onderwijzers misscliicn wel inct voorbeelden komen, van kinderen die geen schoeisel hebben en daarom thuis blijven in aar dan ligt dat in den regel aan de ouders. Als overigens in een adres wordt gezegd, dat de in het advies genoemde instellingen, bet .Armbestuur en het Steuncomité, niet geroepen zijn om het schoolverzuim tegen te gaan, dan zegt Spr. toch: zouden w den arbeid maar niet liever Maken. Di toch wordt vervuld door menschen die dez. geheel vrijwillig op zich genomen hebben, omdat zij daartoe de lust gevoelden. Zij doen dit met opgewektheid. Spreker leest in het tweede adres: „dat do wet aan lichamen, als armbesturen en steunconutó's, niet de bevoegdheid ver leent, bedoeld hij art. 35 van de Leer plidhtwet, „dat dergelijke instellingen, derhalve ooi- niet geroepen zijn, en zich. er ook niet oj toeleggen, het getrouw schoolbezoek te be vorderen, „dat bovendien de verhouding tusschei hoofden 4an scholen en die particuliere lichamen een niet-officieele is, „dat daaruit voortvloeit, dat tusschen de hoofden van scholen en genoemde instel lingen geen wederzijdsohe en wettelijke ge sanctioneerde verplichting bestaat mede te werken tot bevordering van het getrouw schoolbezoek, enz." Moet die taak dan uiUIuitend. vervuld worden, door de commissie die door de Wet daarvoor is aangewezen Voelen ande ren daarvoor niets? Dat zijn punten die Spr. zeer gehinderd hebben. Er is gedaan wat kom Het Comité is best in staat op te geven in welk© geval len ©en verzoek om schoeisel geweigerd is, desnoods met de mededeeling waarom het verzoek werd afgewezen. Als werkelijk niet voldoende schoeisel ware verstrekt of ten onrechte verzoeken zou den zijn afgewezen, dan zouden lieuscli de hoefden der sdhplen wel hij het comité zijn gekomen om daarover te spreken. Het voorstel van B. en W. wordt hierna zonder hoofdelijk© stemming aangenomen. Alleen de heer Dinkelaar verklaart er zich tegen. StraatwerkGasfabriek. Voorstel van B. en W. tot verlrooging van het toegestane crediet van f4100, voor straatwerk aan de Gasfabriek, in verband met de verlegging van het Administratie gebouw en den fabrieksingang naar rle Dwarsstraat. De heer Koopmaus vraagt met hoeveel het crediet moet worden verhoogd. De Voorzitter: Met f3450; het moe! gebracht worden op £7550. De heer de Bruin acht dit toch een kolossale overschrijding van het toegestane bedrag en het is hom ook niet helder waar oor die noodig is geworden. Eenige toe lichting ziet hij dus gaarne tegemoet, ook over wat verstaan wordt onder „verlegging van het Administratiegebouw, en den fa hrieksingang naar do Dwarsstraat". Do heer v. d. Velde: Dat werk is ai klaar. De heer v. Westendo,rp merkt op, dar het den bedrijven in den regel nog al go makkelijk gemaakt wordt De begrootings- posten zijn geen band voor de uitgaven en wijzigingen daarin worden gewoonlijk bij een staat ter reguLarisatio aan den Raad ter goedkeuring voorgelegd. De Commissie dacht dat dit ook kon geschieden met deze overschrijding, maai dat is gebleken niet het geval te zijn. Spr, herinnert er aan, dat tusschen het zuiveringshuis en het oud© magazijn, tie opslagplaats voor cokes enorm is vergroot, door daar bij te trekken een stuk land, a an de Gemeente belioorende. Dat moest gedaan worden met het oog op de uitbreiding van het bedrijf en de beperkte ruimte die voor eokosberging beschikbaar was. In Augustus is er echter een run geweest op cokes, die oorzaak, was dat de voorraad gering bleef en dus de verkregen ruimte neg niet behoefde te worden gebruikt, zoo dat men met de oude ruimte dit jaar had kunnen volstaan, en dus met dit werk niét zooveel haast had behoeven gemaakt te worden, als men aanvankelijk meende. Van die niet voorziene omstandigheid, ligt de schuld bij do mobilisatie. De heer de B r ui n meent uit deze mode- deeling te moeten begrijpen, dat een toe gestaan crediet van $4100, is overschreden met een bijna gelijk! bedrag als jvierd toe gestaan. Spar, houdt ex niet van, het iemand lastig te maken, maax wil toch vragen: waarom heeft men een crediet aangevraagd, als hot mogelijk is door regulaxisatie het bedrag te vinden? Hij meent dait, als' er een crediet gevraagd wordt, dit zoo nauwkeurig mogelijk moet zïjn. v De heer v. W es tend oir pj zegt dat ditj hij instellingen als de Gasfabriek, niet kan. Deze credietpost was geen post op (Je begrooting, maax pen geheel nieuwe po-t Bij de aanvrage werd gedacht, dat het lx>- drag toereikend zou zijn. Bij de inlevering der rekening is dat anders uitgekomen. De Commissie besloot eerlijk te erkennen dat de post was overschreden, al wist zij, dat zij daardoor wel wat over het hoofd zou moeten laten gaan. Maax overschrijdin gen van posten hij bedrijven is nooit te ontgaan. Spr. wijst als voorbeeld op den post voor kolen, en hij! kan nu al wel zeggen, dat die mot duizenden zal worden over schreden. Die overschrijding zal later moe ten Worden geregulariseerd. De Commissie moest liet werk uitvoe ren, maar zij had het hoogere bedrag vroe- gor kunnen aanvraaen. Nu evenwel do omstandigheden zoo zeer zijn veranderd, had het werk later uitge voerd kunnen worden, maar dil was niet te voorzien. Het voorstel wordt hierna goedgekeurd met algemeene stemmen. G r aaf. we Pk. Voorstel van B. en W. om een crediet van f4000, beschikbaar te stellen voor het graven van een vijver enz., in West Franke- land, als aanvang van den geprojecteerden aanleg van een park! bij de Stadhouders- laan. De Voorzitter merkt op>, dat het do bedoeling is die f4000 te besteden aan het doen uitvoeren van graafwerk, waar door weer werkloozen aan 't werk kunnen worden gehouden. De heer Dubbelman vraagt of, in dien dit crediet en daarmede het graven van dien Vijver wordt toegestaan, daarmede ook de eerste stap: wordt gezet op den weg, die leidt naar den park-aanleg? Buidt de Raad zich niet aan dit plan, door hot crediet te verleenen? Vel weel Spr. dat het doel is 0111 nu aan werkloozen werk te verschaffen, maar hot lijkt hem, dat dit wel eens vrij duur zou kunnen zijn. Het wil hem voorkomen, dat het heel goed mogelijk is dat, Wanneer dit werk gewoon wordt aanbesteed en aan de werkloozen de gewone steun wordt \er- ioend, dit te samen nog goedkoopor kan rijn, dan het verrichtten van dit graafwerk door die menschen. Spr. bedoelt: men moet niet te veel geld voor weikrcrm halting beschikbaar stellen, als het daarvoor te ver- richiten werk niet bepaald noodzakelijk is. De heer lloutman, sprekende in aan- s'uiting met wat do heer Dubbelman heeft gezegd, gelooft ook wel dat deze werkver schaffing een dure methode van hulpver leening is. Hij haul liever gezien dat punt 11 der agenda aan, dit punt ware vooraf gegaan, omdat liet daarin genoemde werk vcor werkloozen hot beste en duurzaamste middel tot werkverschaffing zal zijn Vaar de stukken daaromtrent niet ter riste lagen, weet spr. niets vau de plannen die B. en W. hebben, Js het hun bedoeling dat hij aanneming van dit voorstel de uit voering van de bestaande plannen flink zullen worden doorgezet? Is dat liet geval dan ziet hij daarin een vee! betere werk verschaffing. De Voorzitter: Punt 11 komt straks aan de orde, L De heer Houtman: Kan dit punt 8 misschien uitgesteld worden tot na de be handeling van punt 11? De heer Schreuder is het niet eens met den heer Houtman, dat met aanneming van punt 11 aan de Sehiedamsche werkloo zen meer werk verschaft zal worden. Niet de uitvoering van het graafwerk zuilen dezen wél werk krijgen, maar voor beton werk, dat onder punt 11 bedoeld wordt, zul len vreemdelingen genomen worden omdat men voor dat werk niet kan gebruiken werkloozen, die dat werk niet geleerd heb ben. Daarom acht spr. liet ook niet noodig dat punt 8 zal in behandeling genomen worden na punt 11. De Voorzitter, op de vraag van den heer Houtman antwoordende, moet dit doen in den geest als door den hoer Schreuder Ls gesproken en dit geldt ook voor het ant woord aan den heer Dubbelman. Als werk verschaffing aan de Scliiedamsche werk loozen is het graven van den Vijver een goed werk al zijn liet ook geen vakmenschen. Ook meent spr. dat de opmerking van den heer Dubbelman ten opzichte der kosten niet opgaat. 1 1 /- Logisch geredeneerd zal het zeer zeker duurder moeten zijn als men het werk bij aanbesteding uitgeeft, want, al moge de arbeid van de nict-vakmenschen voor het graafwerk duurder zijn, in den tijd dat zij daaraan arbeiden, behoeft het Comité haar geene uitkeering te doen. 1 1 Op de vraag van den heer Houtman om punt 11 te laten voorgaan aam dit punt (8, moet spr. mededeelen dat het in liet voor nemen van B. en W. ligt straks aan den Raad voor te stellen punt 11 voorioopig van de agenda af te voeren en in een co mité generaal zal spr. straks mededeelingen doen, waardoor waarschijnlijk de Raad wel besluiten zal daarover vandaag geen be sluit te nemen. Wanneer nu het gevraagd© crediet voor het graven van den vijver niet wordt toege staan, zal dit slechts een uitstel boteeka- nen; het graafwerk zal dan later moeien worden verricht. De Direteur van G. NV. heeft gezegd dat de rioleering daar in de huurt binnen niet te langen tijd moet verlegd worden en een uitmonding zal moeten worden gemaakt naar de Maas, in de plants- van die maar de Nieuwe Haven, zooals die thans is. Daar om is het noodig dat men daar een gemaal en een waterboezem heeft, waartoe de rijver dienst zal kunnen doen. Het is dus teen werk dat in elk geval noo dig is en binnen korten tijd toch zal moeten worden uitgevoerd. Het uitvoeren Nran dit werk is dus volkomen verantwoord. In Grondbedrijf is deze zaak zeer uit-, voerig besproken en 11 en NV. hebben zich 223/4 101/4 123/1 Vé 86V8 163/4 120% 573/4 47% 167/8 1203/4 57 y2 471/4

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2