0e oorlog. I - 67*" Jaargang. Vrijdag 22 Januari 1915 No. 14738 De weldoenster, Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor "Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25, franco per post fl. 1-65. prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een our aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Bericht. Zij, die zich met ingang van 1 Febr. a.s. op de „Scbiedamsche Courant" abon- nceren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Kennisgeving. Inrichtingen welke gevaar, schade of binder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schie dam; I Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Brengen ter algemeene kennis, dat op heden aan JOS. SPARLA en zijne rechtver knjgenden vergunning is verleend tot het inrichten van het pand Westvest no. 18 kadaster Sectie 'G, no. 796, tot vernikkei- inrichting en tot het vervaardigen van cera niekc artikelen, een en ander gedreven door een electromotor van 5 P. K. Schiedam, 22 Januari 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE De Secretaris V. SICKENGA. BUITENLAND. Schiedam, 22 Januari 1915. Yau het Westelijke front. De toestand. Het officieele Fransche communiqué van gistermiddag drie uur luidt: Van de zee tot de Leie hebben artillerie gevechten plaats gehad. Ten zuiden van de Somme en aan de Aisne Werden eveneens artillerie-gevechten geleverd. Wjj brachten daar het vijandelijk geschut tot zwijgen. In Champagne, ten oosten van Reims in de streek van Prosin-les-Maxquises en Moronvilliers, vernielden wij vestingwerken van de Duitschero, noodzaakten wij den vijand zijn loopgraven te ontruimen en brachten wjj een munitie-depót tot ontplof fing. Ten noordwesten van Beau-Séjour heb ben wij vorderingen gemaakt, doordat wij bij verrassing drie* vijandelijke posten namen. Zij zijn thans door ons bezet. Ten noorden van Massiges behaalde onze artillerie voordeelen. door de schrijfster van „Elizabeth and her German Garden". 29) „O, mag ik u helpen? Wtat moet u ieder uur van den dag een moeilijkheden onder vinden!" „Dat is zoo," stemde Anna toe. Zij dacht aan alles wat er nog gedaan moest wor den, voordat, zij liaar deuren en haar armen P kon openen voor het twaalftal, j „Iedere dienst, dien ik "bewijzen kan aan het nichtje van mijn oudsten vriend, zal een groot genoegen voor mij zijn. Wilt u mij toestaan de advertentie voor u in te zen den? U kunt nauwelijks weten, hoe en waar ze ingezonden moet worden." „Neen, dat weet ik ook niet. Het zou heel vriendelijk van u zijn ik zou er u werkelijk dankbaar voor wezen. Het is van heel veel belang voor mij spoedig iemand te vinden. „Het is van het uHc.grootste belang." „Zou de predikant hem al van mijn plan nen verteld hebben?" dacht Anna. Maar - Lohm had Manske dien morgen niet gezien, hij stelde het zich alleen maar voor, hoe dat kleine ding, die aardige, kleine freule, aan een geheel ander leven gewend was en nu. alleen in dat leege huis, zich moeilijk verstaanbaar zou kun nen maken met haar klein beetje Duitsch aan de twee onbeschaafde dienstboden. Anna was volstrekt geen klein ding, ze zou er om hebben gelachen, maar toch ook verontwaardigd geweest zijn, als ze gewe ten had! dat zij dien indruk op hem gemaakt had. I M I" l .1 In Angonne, ten zuidoosten van St. Mi llie!, is de toestand dezelfde gebleven. In het bosch van Apromont namen wij 100 11. loopgraven en sloegen wij een tegen aanval af. Ten noordwesten van Pont-a-Mousson, in het Le Prêtrc-bosch, heroverde Je vijand ongeveer 20 M. loopgraaf van de vijftig, dte wij den vorigen dag op hem hadden ver overd. In den sector Thann en de streek van Siiberlach en Harfcmannsweiterkopf is se dert den nacht van den 19en dezer een infanteric-gevecht aan den gang. Wij gaan langzamerhand vooruit op een zeer moeilijk terrein. Een tegenspraak. Do Fransche opperbevelhebber noemt hei in do jongste Duitsche communique's be weerde over de verliezen der Frame hen in do laatste gevechten, totaal onjuist. „Onze verliezen in die periode zijn meet dan de helft geringer dan in de commu niqué's van den Duitse hen Generalen Staf wordt aangegeven." Het Fransche oppercommando heeft bovendien uit het aantal dooden, op het terrein gevonden, kannen opmaken, dat de Duitschors in alle gevochten van de jongste twee maanden meer verliezen hebben ge leden dan de Fransehen. R ij's s el. Men meldt ons uit Aardenburg dd. gis teren: Dezen middag sprak ik eenige personen, die zooeven uit België te AarJenburg waren aangekomen. Een hunner kwam uit de streek van- Rijssel en bevestigde mij nog eens, dat deze stad zich nog in handen der Duitschers bevond. Eenige uren ten Zuiden van Rijssel wordt nog steeds hevig ge vochten. De stad heeft verschrikkelijk ge leden door het bombardement Prachtige gebouwen van groote oudheidkundige waar de zijn vernield. Het platteland, •waarlangs liij trok, lag stil on verlaten. Jongemannen zijn hier haast niet te zien. Beesten staan nergens op het land. De arme drommels, die overbleven, weten dus niet hoe hun land le bewerken. Aan vele levensmiddelen is, zoowel voor mensch als dier, groot gebrek. Het kleine dorp Sysseel heeft ook zeer veel aan het Duitsohe leger moeten leveren. Een der rijkste boeren aldaar, met een groote veestapel, werd alles ontnomen. Do man is tot don bedelstaf gebracht. Petro leum is nergens te zien. De menschen be helpen zich met kaarsen. Te Brugge wordt nog gas gestookt, maar do vrees licstaat dat de voorradige kolen weldra zullen zijn opgebracht. Het brood, hetwelk aan den overkant gegeten wordt, bestaat uit half rijst en half tarwe. .„Mijn zuster, Gravin Hasdorf", begon li ij „o hemel,!" dacht zij, „heeft hij ook al een losloopendo zuster?" „logeert soms met haar kinderen bij mij, zij zou u misschien in veel dingen behulpzaam kun nen zijn, indien u haar dit wilt toeslaan. Zij heeft van ldein kind af uw oom ook gekend. Het zal haar bijzender interesseeren, dat u den moed gehad hebt, u hier te vestigen." „Moed?" herhaalde Anna. „Waarom, ik doe het graag. Het is hot mooiste piekje van de wereld." Lolmi koek haar een uogenblik twijfe lend aan; maar in de oprechtheid van die oogen kon men zich niet vergissen. „Het doet mij plezier u dat te hooren zeggen. Mijn zuster Trudi zou baar oorcn niet gelooven, als zij hier was. Zij vindt het hier een vroeselijk oord en beklaagt mij van ganscher harte, dat het lot mij- hier heeft gebracht." Anna lachte. Zij dacht, dat zij heel goed begreep, hoe zuster Trudi Was. „Ik heb geen medelijden met u", zei ze, „ik'zou mot niemand medelijden kunnen hebben die in deze lucht en onder dezen hemel moet leven. Kijk' hoe blauw de lucht is en die ganzen heeft u ooit zulke witte ganzen gezien?" Een troep ganzen werd over de zonnige plaats gedreven, schitterend van witheid. Anna hief haar gezicht op- naar de zón en ademde met volle teugen de scherpe lucht in. Zij vergat Lohm een oogenblik het was zulk een prachtige Paaschzondag, en de wereld was zoo vol van de over vloedige gaven Gods. Dellwig, die van hot raam uit naar hen stond to kijken, vond dat de ruziemakers, Dra jr.; y Prijs der Advertentiën: Van' 16 regels fl. 0.82; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. Yan hot Oostelijke front De toestand. Het Oostenrijksch o communiqué van gistermiddag meldt, dat de toestand op het geheele 'front onveranderd is geble ven slechts hier en daar had een artillerie gevecht plaats. j De Russische generale staf bericht, gelijk de Duitsche reeds deed, dat de toe stand in Oost-Pruisen onveranderd is ge- hleveiü Over den strijd in Polen, Galicië en de Boekowina, geeft het Russische com muniqué de volgende lezing: „In de richting van de Mlawa zijn wij in nauwe aanraking met den vijand. Alle po gingen echter,-die deze in den loop van den dag heeft gedaan om door onze troepen- linie heen te dringen, werden verijdeld. Wij namen stormenderhand het dorp Skempe, dat door den vijand met grooten «poed werd ontruimd. Aan de Bzoera en de Rafka hield het kanon- en geweervuur aan langs bijna het geheele front. Onze artillerie trad met succes op tegen die van den vijand en bracht oen groot aantal zijner batterijen tot zwijgen. Het is onzen troepen gelukt eenige kleinere aan vallen van den vijand op dit front af te slaan. Ten zuiden van de Pilitza en in Galicië zijn geen gevechten geleverd. Slechts hier en daar werd kanonvuur gewisseld. In de Boekowina namen wij na een ge vecht Vorokhta en sloegen wij den vijand lerug. die in de buurt van Kirlibaba tot den aanval trachtte over te gaan. Wij na men daar een bataljons-commandant, een groot aantal officieren, benevens 150 sol daten gevangen." Iti de Kar pathen. Aan de „Berl. Lok. Anzeiger" wordt uit Hongarije gemeldIn de Karpathen heerscht sedert acht dagen een pauze in de gevech ten. Er valt bijna geen schot tusschen de patrouilles. Bij een aanval van kleine Si berische patrouilles, antwoordde een voor uitgeschoven crecachement met zulk een ver nietigend vuur, dat groote verwoestingen werden aangericht onder de Russen. Oostenrijk en Servië. Belgrado. Volgens berichten uit Semlin verontrusten Oostenrijksch-Hongaarsche monitoren, die op de Donau en Sawe varen, de Servi sche stellingen bij Belgrado. Er moéten in de hoofdstad maar weinig troepen zijn ge legerd. Duitscho hulp. De coi respondent van de „Times" te Boe karest seint, dat, volgens een ooggetuige, verleden week 20 treinen met Duitsche troe pen Balaszfalva, bij Arad in Hongarije, zijn voorbijgekomen, op weg naar 'Scndë. Men die beboet moesten worden, nu lang ge noeg gewacht haddien en kwam weer naar buiten op de stoep. Lohm zag hom en begreep dat luj gaan moest. „Ik moet aan 't werk," zei hij, „maar daar u mij permissie gegeven hebt, zal ik voor vanavond oen advertentie naar do courant zenden. U wenscht natuurlijk een dame op leeftijd, van goede familie?" „Ja, maar niet al te oud niet zoo oud dat zij niet meer werken kan. Er zal veel te doen zijn heel veel." Lohm ging weg on vroegi zich af, welk werk er met mogelijkheid te doen zou wezen, behalve de aangename en gemakke lijke taak too te zien, dat deze jonge dame naar belmoren gevoed werd en naar be lmoren vertroeteld en in ieder opzicht ver zorgd. HOOFDSTUK X. Hij zond de advertentie met de avond post naar twee of drie van de beste cou ranten. Hij had den predikant gesproken na den ochtenddienst in de kerk, en deze had hem dadelijk alles .verteld van Anna's twaalf dames, en het verhaal doorspekt met zeer waardeerende opmerkingen over de hand der Voorzienigheid in dit geval. Lohm was buitengewoon verbaasd geweest, maar had weinig gezegd:; hij was niet gewend veel tot den predikant te zeggen, on de lof uitingen over de nieuwe buurvrouw hinder- dim hem. Freule Estcourt moest al wan hopig verlogen zijn geweest om raad, om haar p'annen toe te vertrouwen aan Manske. Hij waardeerde zijn goede hoedanigheden, maar zijn familie was nooit intiem geweest 1st et don predikant, misschien omdat van beweert, <laT 80,000 Duitschers aan de nieu we expeditie zullen deelnemen. Er wor den geen Tsjechische en Kroatische regi menten overgebracht. Men zegt, dat aarts hertog Eugenius 400,000 man onder zich zal hebben. 1 L In den Kaukasus. Turksch communiqu De Turksehe generale staf deel* mede, dat de aanvallen der Russen op het front in den Kaukasus langs de geheele linie tot stilstand zijn gebracht. Van G r i e k s c li e z ij d e. Een reiziger, die te Athene uit Konstan- tinopel is aangekomen, deelde mede, dat de toestand te Erzeroem zeer critiek is. Vele gegoede burgers hebben de stad ver laten en zijn naar Broessa gevlucht. De Turken eischen in Klein-Azié alles wat zij noodig hebben, van de bevolking op. Te Konstantinopel heeft de bevolking den indruk, dat op liet oorlogstooneel in den Kaukasus en aan de Turksch-Russisclio grenzen de toestand voor de Turksehe troe pen niet gunstig is. De geruchten van den tegenslag der Turksehe wapenen beginnen door te dringen, doch van hoogerhand wordi een diep stilzwijgen bewaard, hel geen er toe bijdraagt, de ongerustheid te doentoe- nnemen. De Zeppelins boven Eng-land. Van Engelsche zijde. De aanval op de Oostkust van Engeland is, naar het Engelsche ministerie van bui- tenlandsche zaken meedeelt, waarschijnlijk uitgevoerd door Zeppelins en vermoedelijk nog andere vliegtuigen, die hij het dorp Runton verschillende kanten uitgingen en bommen lieten vallen te Yarmouth, Kings Lynn, Sandringham, Sheringham, Sneltis- ham, Dersingham, Beesten; alle onver .-.tolk te plaatsen. 1 De aangerichte materieele schade is niet groot, 2 mannen, 2 vrouwen en één jon gen zijn gedood. Het aantal gewonden is nog niet vastgesteld. (Volgens de „Times" echter zouden op Sandringham, waar het buitenverblijf van den Engelschen koning ligt, geen bom men zijn geworpen.) Volgens do „Times" hebben do Zeppe lins hoven Yarmouth wel hun bommen la ten vallen in dat deel van de stad, waai de inrichtingen lagen, die liet vernielen waard waren, maar ze gemist. Zij mikten, volgens het blad, op de Drill Hall, vol sol daten; op het Aquarium, vol burgers; op de gasfabriek en de electriciteilsfabriek; op het 'marine-luchtstation, maar telkens mis. Een correspondent van do „Times" heeft de overtuiging gekregen, dat er slechts één Zeppelin boven Yarmouth is geweest. Hij beweert verder, dat er slechts één bom op een gebouw viel, een sla!, en die hom ontplofte niet. De bisschop var Carlisle heeft in eon toespraak gezegd, dat, als do koning on de koningin te riandringliam door de Duit- onheugelijke tijden de familie Lolun voor namelijk uit mannelijke leden bestaan had, on de verhouding van Duitsche mannen tot predikanten op zijn mooist genomen verdraagzaam is, maar meer niet. Deze Lohm bepaalde zijn omgang met hem, even als zijn vader gedaan had, tot de nood zakelijke besprekingen over do behandeling van zieken en armen en officieele vergade ringen in het jscliooigebouw. Hij was altijd beleefd tegen hem en opende zoowel liet oor als zijn bescheiden beurs, wanneer om hulp gevraagd werd; maar het denk beeld hom te raadplegen of, wanneer hij"1 verdriet had, er hem. in te mengen of over zijn moeilijkheden te praten, het zou nooit hij hem opgekomen zijn. Do gemakkelijke familiariteit, waarmee Manske, van God sprak, hinderde hem. Deze dingen, deze hei lige en plechtige mysterieën, waren de ge heimen tusschen do ziel en haar God. Geen mensch, dacht Lolun, mocht het wagen door profane vragen den sluier aan te raken, die liet innerlijk leven van zijn naaste bedekte. Manske echter, kende geen vrees en geen schroom. Hij deed de wonderlijkste vragen tusschen twee happen pudding in, en gaf zich zelf den steun van al het gezag der Lulhersch© kerk benevens de Schrift. AI werden do armen en minder ontwikkelden gesticht ©n spraken zij gaarne over hun godsdienstige aandoeningen, bijna even gaarne als over de laatste dorpsscliandaal- tjes, Lohm, die geen smaak had noch in schandaaltjes noch in aandoeningen, hield den predikant op eonigen afstand. Hij dacht ernstig na over hetgeen Manske hem dien middag verteld had. Arm kind! Hij kon zich voorstellen,- welke toespraken Manske tot haar gehouden had en begreep sche bommen waren gewond, of gedood, het Britsch© Rijk dol van woede was ge worden. De Duitschers doen voortlurende dwaze en kinderachtige dingen, zei hij. Zelfs in een oorlog, vond hij, moest er toch nog iets van eergevoel en gezond verstand overblijven. Van Duitsche zijde. Het Duitsche nieuwsagentschap, Wolff'* Bureau, meldt: Na hetgeen lot dusverre is voorgekomen, is het niet te verwonderen, dat regeering en pers in Engeland den aanval van onze luchtvloot op de Engelsche kust niet zou den laten voorbijgaan, zonder zeer zware beschuldigingen uit te brengen aan het adres van het Duitsche legerbestuur en dit van barbaarschheid te beschuldigen. Dit wordt verkondigd aan do geheele wereld^ in tal van draadlooze telegrammen over zee gezonden en naar do verst gelegen doe len van de aarde per kabeltelegram over gebracht Van al die beschuldigingen is echter nn-te anders waar dan dat onze luchtschepen, om een aanval te kunnen doen op de versterkte plaats Great Yarmouth, over andere plaat sen lieenvlogen, uit die plaatsen beschoten werden en die aanvallen beantwoord heb ben met het werpen van bommen bij don ker, mistig en regenachtig weder. Heeft dit volk, welks luchtschepen op helderlichten dag bommen wierpen op Frei burg in Breisgau, welks schepen herhaalde lijk open steden, bijv. Dar-Cs-tial.uim, Victoria (Kameroen) en Sun.kopmand be schoten hebben, liet recht verontwaardigd te doen, een natie, die geen mui-lel ontziet om in strijd met de algemeene opvattingen omtrent bet volkenrecht en de bepalingen op de neutraliteit haar doele.nden te be reiken De aanval uit de lucht is oen erkend mid del van moderne oorlogv oei mg, iuime t hij althans blijft b.nnen de perken van de al gemeene volkenrechtelijke liegin-ekm. Onze schepen hebben zich binnen die perken gehouden. Het Duitsche volk is door Gi xi'-Bntannië genoodzaakt voor zijn leven te strijden. liet kan echter niet gedwongen worden om het gebruik van eenig rechtmatig middel van zelfverdediging na te laten en zal èlt„ vertrouwend op zijn goed recht, ook niet doen. Tor Zee. Engolsch stoomschip getorpedeerd. Een. Duitsche onderzeeër heeft gisteren hot Engelse!ic stoomschip „DunvarJ.", dicht bij onze kust, nl. 20 mijlen ten wesieii van bet vuurschip» „Maas", in den grond ge boord. De onderzeeër, de ,,U 19' liad eerst het schip gepraaid en daarop de bemanning ge last bmnen tien minuten het schip te ver laten. Do equipage werd daarop met eigen booten door de duikboot naar hel lichtschip „Maas" gebracht. Daarop werd het stoom schip getorpedeerd. De bemanning is later te Hoek van IIol- welk soort van advertentie bij haar had aangeraden. Arm kind! Welnu, liet eenige, wal. hij kon doen, was zoo gauw mogelijk een gezelschapsdame te zookon, oen heel veistandige, bekwame vrouw moest het wezen. Geen wonder, dat zij niet te oud moest zijn om te werken. Er zou zeker veel werk wezen met twaalf vrouwen in buis, die liet procos moesten ondergaan ,van gelukkig gemaakt te worden. Lohm moest even lachen om dit plan. Ilij dacht, hoe freule Estcourt moedig zou trachten Je korst van moedeloosheid, die zich in den loop der jaren gevormd had om het liart van haar patiënten, te verwijderen en hij hoopte, dat zij haar eigen jeugd en vroolijk- lieid cr niet bij zou inboeten. Misschien zou liet haar gelukken. Ilij herinnerde zich niet ooit eerder van een dergelijk plan gehoord te hebben, en het was mogelij;k, (lat zij allo hinderpalen zou overwinnen en dat do patiënten, die haar huis binnen kwamen, Iaz waard met al den last van el lende, dien zij gedragen hadden, door den zonneschijn van haar tegenwoordigheid ver anderden in twaalf luidruchtig vroelijke dames. Maar zou zij daar zelf niet onder lijden? Zou haar eigen krachten vertrouwen niot worden ondermijnd door haar bescher melingen? Ilij kon zich niet voorstellen, dat bet ten gunste van de wereld in 't algemeen zou zijn, twaalf, neen. -.vijftig, neen hoeveel vroolijko oude dames dan ook, in de plaats to stellen van één jong meisje met zulke liovej, vroolijko oogen. Wordt vervolgd.I t SCHIEDAMSCHE COURANT. - vy 7- i, .-sJjfïÏjV" G - A

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1