Do „Lion" on de „Princess Royal", zus- terschepen, zijn niet veel ouder dan de Tiger", daar zij in 1912 voltooid werden Ook deze beide schepen zijn zeer zwaar bewapend, ieder met 8 stukken van 33.73 c.31. en 16 van 10 e.3l., benovens 3 tor- pedolanceerbuizen Zij meten 26.330 ton. De hoogste snelheid bedroeg^voor de „Lion" en de .Princess Royal" resp. 31.7 en 32 4 knoopen (Gemiddelde snelheid 28 knoo- jpen. De New-Zealand". 1S.750 ton metend werd in 1912 te water gelaten. Zij \oei) als voornaamste bewapening 8 stukken van 30 c.M. en 10 van 10 c.M. De maximum snelheid bedraagt 29.13 knoopen (gemiddeld 26 knoopen). De .Indomitable" is de oudste van het vijftal. Zij werd in 1908 voltooid, wat niet belet, dat haar snelheid nog 28 knoopen gemiddeld bedraagt. Ook dit schip voert 8 stukken van 30 c.M. en daarbij 16 stuk ken van 10 c.M. als voomaafnste bewa pening. De Duitschers konden hier tegenoverstel len do hieronder omschreven „Blücher". met als hoofdbewapening 12 stukken van 20.5 c.M. en voorts de „Derfflinger" (28.000 tón" 8 stukken van SÓ c.M., 12 stukken van 15 c.M., in Juli van het vorige jaar te water gelaten, dus splinternieuw), de „Seydlitz" (in Mei 1914 voltooid, dus eveneens geheel nieuw, met 10 stukken van 27.5 c.M." en 12 van 15 c.M., groot ste snelheid 29 knoopen), en de „Moltie" (in October 1911 te water gelaten; 10 stuk ken van 27.5 c.M. en 12 van 15 c.M., grootste snelheid 28.4 "knoopen). Ttesumeerend, beschikten de Engelschen over 24 stukken van 33.75 c.M., 16 van .30 c.M. en 74 van 10 c.M., waartegenover de Doitschers konden plaatsen 8 stukken van 30 c.M., "20 van 27.5 c.M., 12 van 20.5 c.M. en 42 van 15 c.M. Wat de afmetingen der groote schepen betreft, meten de Engelsche kruisers „TTgcr" 28,000 ton; de „Princess Royal", 26.350; do ,,Lion", 26.350 ton; de ^New- Zealand", 18.000, en de „Indomitable", 17.200 tonvan de Duitsche schepen meten de „Derfflinger" 30,000 ton, de „Seydlidz" 24.600 ton, en de „Moltke" 26.000 ton. De „Blücher" was een groote kruiser van 15.800 ton. Het schip was met 888 koppen bemand, bewapend met 12 kanon nen van 21 c.Mi, 8 van 15 c.M. en 16 van 8.8 c.M., en liep 25.8 knoop. In de Roode Zee. In een officieel Turksch communiqué wordt gezegd, dat Engelsche oorlogssche pen tegen alle regelen van het volkenrecht en "dè mensehelijkheid in, begonnen zijn tegen de kuststreek van Hedzjas op te tre den. Den 12den Januari beproefden Engel sche kruisers om op booten troepen te onl schepen in Hahia nabij Dzjeddah. Toen do kustwacht tegenstand boodt, bombardeerde de kruiser de haven en verdween in de richting van Dakkian. Diverse, berichten. De houding van Roemenië. De Temps" verneemt uit Petersburg, dat de Duitsche gezant te Boekarest aan de Roemeeiischei regeering een officieel pro test van de Duitsche regeering heeft aange boden, omdat: le. de Roemeensche regee ring aan de prefecten instructies gegeven heelt, waaruit zou .Wijken, dat Roemenië weldra oorlog tegen Oostenrijk-Hongarije beginnen zal2e. Roemenië opstand onder de Roemeensche bevolking in Hongarije zou aanstoken. In officieel© kringen te Parijs heeft men echter van dit bericht geen bevestiging kunnen geven. Tevens wordt er op gewe zen, dat zulk een stap eerder door den Oostenrijkschen gezant te Boekarest dan door den Duitsehen gezant gedaan zou zijn. 1 l De Duitsche verliezen. Aan het „Berliner Tageblatt" wordt ge meld, dat er van vijandelijke zijde geheel onjuiste berichten omtrent de Duitsche ver liezen worden verspreid. Dat de DuLtstih'ers (aanzienlijke verliezen hebben geleden, kan, hij hun dapper aanvallend optreden, geen verwondering haren, maar bet staat vast, Uldus zegt de berichtgever van-het „Ber liner Tageblatt", dat de verliezen der Duit schers aan dooden, gewonden, zieken, en vermisten nauwelijks hooger is dan hot aantal Fransche, Russische, Belgische en Engelsche krijgsgevangenen in Dustseh- land. 1 f Ook dient niet te worden vergeten, dat do Duitsche verlieslijteten vele duizenden lichtgewonden vermelden, die al lang naar het front zijn teruggekeerd. Velen hunner zijn intusschen reeds voor de tweede maai gewond; zij komen dus tweemaal op de verlieslijsten voor. Het werkelijke aan lal der Duilsche verliezen is derhalve aanmer kelijk kleiner dan de uitkomst van de op telsom van de verlieslijsten. i Het percentage van de herstelden, weer geschikt voor den velddienst, is bovendien, dank zij de voortreffelijke behandeling, bui tengewoon hoog. Uit Brussel. Zaterdagnacht is naar een Wolff-tele gram uit Brussel meldt het gedenktee- ken van den Spaanschen anarchist "Ferrer, dat te Brussel is opgericht, op minne wijze bezoedeld. Bij de bevolking verwekte dit opwinding, die tot een volksoploop aanlei ding gaf. Reeds eenige jaren geleden, toen het gedenkteeken opgericht werd, traden, zooals bekend is, partijgeschillen op scher pe wijze aan het licht. Het stond thans te vreezen, dat de aanslag op het gedenk teeken ongeregeldheden zou uitlokken. De gouverneur-generaal heeft daarom het ste delijk bestuur gelast het gedenkteeken te doen verwijderen. Zenuwachtige Engelschen. Re raid der Zeppelins naar Yarmouth heeft de Engelschen blijkbaar zenuwach tig gemaakt. Het staat nu wel buiten twij fel, dat de geheele nieuwe luchtraid, waar van Zaterdag de telegrammen uit Londen gewaagden, slechts in de overprikkelde.ver beelding der bewoners van Cromer heelt bestaan. Het schijnt, dat zij eenige Engel sche vliegmachines, die boven deze stad manoeuvreerden, voor Duitsche luchtsche pen hebben aangezien. De muiterij in Portugal. Een Reutertelegram uit Vigo meldt: Reizigers, die uit Portugal komen, ver zekeren, dat de toestand er uiterst ernstig is. Driehonderd officieren hebben hun degen verkocht, als een feeken van solidariteit met hun kameraden, die van muiterij be schuldigd zijn. Zij weigeren ook de ka zernes te verlaten, daar zij zichzelf als gevangen beschouwen. Hun bedoeling is te protesteeren tegen den minister van oor log, een tot republikein bekeerd monar chist. 1 De haven van Archangel. Volgens een bericht uit Stockholm aan de „Kolnische Zeitung" heeft't Russische ministerie van truitcnl. zaken o'fficieel be kend gemaakt, dat de scheepvaart van en naar Archangel heeft opgehouden. BINNENLAND. Hofbericht. Z. K. H. de Prins is hedenochtend per Hollandscho Spoo-r tot het einde dezer week naar het Loo vertrokken. Tan het hof. H. 31. de Koningin-Moeder bracht heden een bezoek aan de tentoonstelling van werkende leden van „Pulebri Studio". Audiënties. De gewone audiëntie van den minister van oorlog, zal op Donderdag 28 dezer niet plaats hebben. Engelsche censuur op Nederl. regeerlngstele- grammen. Een oud-Ind. gast, die velerlei belangen in Indië heeft en daarom dikwijls telegram men heeft te verzenden, doch dit nu alleen maar mag doen in duidelijk Engelsch, vraagt in het „Hdbl." hoe de Regeering liaax telegrammen van hier naar Indië krijgt en of die ook in goed leesbaar Engelsch moeten worden gesteld en de Engelsche cen suur passeeren. Hij wijst er daarbij op dat vroeger sprake is geweest van een draad- looze verbinding tusschien Nederland en Indië. Het „Hdbl." antwoordt daarop dat werke lijk dit laatste in een artikel in dat blad van 16 December 1913 besproken is, waarin geklaagd werd over de weinige medewer king van minister Malefrjt. Bij de Indische begroeting voor 1914 is de zaak nog eens ter sprake gekomen en werd teleurstelling uitgesproken over de weinige belangstelling van minister Malefrjt. De zaak is echter nog niet in het vergeet boek een commissie van onderzoek onderzoekt. Nu is er, schrijft het „Hdbl.", één om standigheid die ons doet hopen da.t men ook aan Koloniën eindel-jk overtuigd zal zijn geraakt van de urgentie van dit nationale belang. Het is deze: De geachte inzender heeft gelijk in zijn onderstelling dat de regelen, welke Enge land gesteld heeft voor het telegrafisch ver keer tusschen Nederland en Ned.-Indië, ook geiden voor Regeeringstelegrammen. Ook Regeeringstelegrammen mogen alleen in verstaanbare taal worden verzonden. 3let andere woorden: De telegram men die de Regeering Lop het Plein wisselt met de tReg,lee ring te Buitenzorg, staan feifjte- lijk onder Britscho censuur. v Althans in zooverre als ze geen enkel geheim voor de Engelsdie Regeering kun nen bevatten. Wij hopen, dat deze ergerlijke ervaring, waaraan men zich thans slechts kan onder werpen en waarvan niet aan de Engelsche maar wel aan de Nederlandsche Regeering een verwijt is te maken, de oogen op Ihefc Plein nu eindelijk voor goed zal hebben geopend voor het groote belang van een radiografische verbinding met Indië en dat de verbijsterend© woorden waarmee Minis ter Malefijt op 2 April 1913 den concessie- vragers antwoordde, nl. dat „de overtui ging Wordt gemist dat de uitvoering van het door het comité ontworpen plan in het belang van den lande zou zijn", nog slechts met wrevel en schaamte worden herdacht. Naar aanleiding van bovenbedoeld entre filet wiordt door een der lezers van het „Hdbl.", aan dat blad geschreven: "Wekelijks worden door het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie officieel© mede- deelingen opgemaakt, welke ook voor het publiek bij de uitgevers Gebrs. Van Cleeff te 's-Gravehhage verkrijgbaar zijn gesteld. Maandelijks verschijnt daarvan weer een résumé. ,„Nu wjordt in bet jongst verschenea maan- delijksch overzicht, dd, 7 Januari 1915, onder het hoofd: beperkende bepalingen voor telegrammen naar Ned. Oost-Indië gezegd: „„Telegrammen van de regeeiingen en regeeringsvertfgenwoordigers welk© tot de oorlogvoerende partijen behooren, moeten in verstaanbare taal, Duitseh, En gelsch, Fransch of Nederlandsch gesteld zijn en de ojiderteekening van den- afzender dragen. Telegrammen betreffende feoepen- of vloo (bewegingen zijn in geen geval toege laten. Regeeringstelegrammen in verstaanbare faal, zoowel als in geheim schrift, zijn toegelaten voor alle regeeringen en regeeringsver tegenWoonligers, welke niet tot de oorlogvoerende partijen behooren."" Naar Indië. In tegenspraak van de loopende geruch ten, kan worden medegedeeld, Jat hetdub- Lelsehroef mail-stoomschip „Insulinde" van de Rotterdamscbe Lloyd, Zaterdag 20 Fe bruari as, van Rotteidam. naar Ned.-Indië zal vertrekken. Be opening van het Fanamakanaal. Naar- wij mot zekerheid kunnen mede- deelcn, is wegens de tijdsomstandigheden afgezien van het voornemen der Neder landsche Regeering, om bij de aanstaande officieele opening van het Panamakanaal, ons land te doen vertegenwoordigen door het zenden van een onzer oorlogsschepen naar San Francisco. 50 Vrfla.-Dem. Bond, Zaterdag werd te Groningen de commissie van den Vrijzinnig Democratischen Bond, voor propaganda in de drie noordelijke provincies, geïnstalleerd. jDo commissie bestaat uit de heeren prof. mr. J. Simon v. d. Aa, R C, Schilt- huis, H. J, Sissïngh, jhr. mr. dr. E. A. v. Beresteyn, B. Westerdijk, mr. H. Hovinga. G. Lunsingh. Meijer, - Heespelink, F. A. v. Engen, J. Élstrodt, H. Veenbaas, J. d3 Wit, H. de Greeff en 3. Kater. Secretaris, mr. M. S. Kalma. De ©omnüssie stelde in hoofdlijnen de te voeren propaganda vast en nam die maat regelen, welke door de urgentie in enkele districten worden geëischt. Bederlaod en de oorlog. 31 ij nen. Wegens mijnengevaar varen van gisteren af de stoewnbooten EnkhuizenStavoren na 's namiddags 5 uur niet meer. De dag dienst blijft gewoon. Een tjalkschipper, Zaterdag van Enkhui zen te Stavoren binnengekomen, "heeft ge rapporteerd, dat hij op geringen afstand twee drijvende mijnen voorbij was gevaren. En gisternamiddag hebben, naar ons uiit Enkhuizen wordt gemeld, een schipper en een loods een mijn waargenomen, drij vende in liet Wagenpad tusscihen Enkhuiizen en Stavoren. 1 „De Volkswil". Nu do territoriale bevelhebber in Zee land het migeven van het weekblad „De Volkswil" heeft verboden, heeft de heer H. A. van DaLsum, te Hulst, ©en nieuw weekblad gesticht, dat „Het Natuurrecht" heet. Dit nieuwe weekblad zal echter al den laatsten Zaterdag in Maart ophouden te verschijnen. De Fransche vlieger op W al cheren. 3Ien meldt, dat de op Walcheren gelande vliegmachine ©en Fransoh vliegtuig is, een ééndekker 3Iorane Sauinier, typ© Parasol. In het vliegtuig waren geen bommen aan wezig. De machine is naar Vlissingen gebracht. Het is nog niet gelukt, den vlieger jn handen te krijgen. 3Ieel. De Commissie voor den Graanhandel, Amsterdam bericht, dat bij ,de Vrijdag gehouden inschrijving op ongeveer 45.000 naten Amerikaanseh Patent regeeringsmeel is ingeschreven voor ongeveer 120.000 balen. Gegund is tot prijzen van 201/4 tot 211/2, al naar qualiteit en merk. Commissie voorde belangen van Nederlanders in België. De minister van buitenlandsche zaken brengt in herinnering, dat hij op 19 October j.l. een commissie heeft benoemd, welke tot taak heeft in samenwerking met de Ne derlandsche regeeringsorganen de belangen van Nederlanders in België voop te staan. Ieder Nederlander, die ter zake van be langen in België den steun der regeerings- organenen wenscht in te roepen, wordt in het belang van een spoedige behandeling uitgenoodigd, zijn aangelegenheid bij de bovengenoemde commissie aan te brengen. De commissie zal na onderzoek hetzij aanstonds de zaak ter behandeling aan de regeeringsorganen doen toekomen, hetzij-de noodige voorbereidende maatregelen tref fen voor de behandeling door die organen. De minister maakt tevens bekend, dat hij de leden der commissie heeft gemachtigd zoo mogelijk rechtstreeks bij de overheden in België de belangen van Nederlanders te bepleiten, wanneer particulieren hun daar toe voor hun rekening opdracht verleenen. De commissie, waarvan het secretariaat is gevestigd te 's-Gravenhage, Javastraat 18, is samengesteld uit de heeren: mr. dr. Jan van Best, lid van deiTweede Kamer der Staten-Generaal te Eindhoven, als lid en voorzitter; mr. F. L J. Janssen, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te 3Iaastricht; E. J. M. de Kat, notaris te Rotterdam; mr. K. P. van de 3taadele, directeur der Rotterdamsche Bankvereeniging te Rotter dam; mr. 3L 3Iendels, lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal te Amsterdam; por. J. Woilierbeek Muller, advocaat en raadsheer-plaatsvervanger te 's-Gravenha ge, als leden, en j 1 mr. F. W. Donker Gurtius, advocaat te 's-Gravenhage, als secretaris. (St.ct.) Een Fransch vliegtuig? Te Ter Neuzen is gisteravond bericht ont vangen, dat er een Fransch vliegtuig, be mand met drie personen, zou zijn gevallen vóór den mond van den Braakman, in de yv ester- Schelde, j Raar is toen uit Ter Neuzen een sleep boot heengevaren. Het was duister en nevel achtig op het water. Bij zijn terugkomst te Ter Neuzen beeft de kapitein van de sleepboot gerapporteerd, niets te hebben ontdekt dan een geankerd binnenschip in den mond van den Braak man. Vermoedelijk was. zoo dacht men, dc kustwacht door het licht van het vaartuig en de wapperende zeilen misleid. De „Pathfinder". *Üit vrees voor de mijnen en onbekendheid met het vaarwater op de Duitsche kust, liep de vorige weck het met katoen van Savan nah naar Bremen bestemde Amerikaansehe stoomschip „Pathfinder" te IJmuiden bin nen. Later werd de reis voortgezet, onder lei ding van een Hollander, die daar goed bekend is. Zaterdag is het stoomschip vei lig in de haven van'Bremen aangekomen. Dir. bel., Invoerr. en ace. 31inisterièele benoemingen, bevorderin gen, verplaatsingen enz., bij den dienst der directe belastingen: De rijksklerk P. Joma van het 4de kr. te Amsterdam is met ingang van 16 dezer ont heven van zijn detacheering ten kantore Oisterwijk en beiast met de tijdelijke waar neming van dat kantoor. De rijksklerk S. J. Hoving ter inspectie Leeuwarden (1ste afd.) is aangewezen voor tijdelijke waarneming van het kantoor Blij ham. De rijksklerk G, J. G. Verhagen ten kant Haarlem, D. B. is aangewezen voor de tijd. waarneming van het kantoor Ter Apel. De surnumerair J. N. Scheltema uit de directie Arnhem is aangewezen voor de tijdelijke verlof-waarneming van het kantoor 's-Ilertogenbosch. De tot rijksklerk benoemde P. den Hartigh zal in plaats ten kantore Oss (tijd.) ter in spectie Helder (tijd.) worden werkzaam gc steld. i VerplaatstIngang 1 FebruariV. J. This- sen, rijkski. 3de kl., v. Insp. Helder n. kr. Oss; B. van Wijk, kom. 1ste kl., v. Ter Ape) n. Assen; A. S. A, 3Ieij, kom. 1ste kl., v. Rotterdam (S. D.) n. Rotterdam (G. D.); F. Cl Reman, koorn. 2de kl, v. 3laastricht (b.) n. 3ïeppel. Ingang 1 3ïaart: de konnim. 2de kl. P. 31 G. Scheers, van Westervoort naar Arnhem J. Popken, van Beek (L.) naar Kerkrade (st); A. van de Peut, van Gorinchem naar Roosendaal (b.)K. H. J. de Boer, van Zut- phen naar 31aastricht -(st.). M. van Praag, deurwaarder te Amster dam, is met ingang van 1 31ei eervol ont slag verleend. 1 Benoemd. Ingang 1 Februari: tot komm. 3de kl. A. Aj. 3t. Verhagen te Aardeit- burg; J. A. de 3landt, te Biervliet; L. J. Ouwehand te IJzendijke; A. Hollander, H. van Dijk, P. Comello, D. van Peer, T. Smeenge, allen te Roosendaal (v.); W. Rijks te Ossendreeht; A, Hoogendoorn te Renesse; J. 31. Vervoort te Bergen op Zoom; G. Toornstra te Woensdrecht; A. de Jonge, B. P. Diancre, J. H, Wemekamp, B. J. Koert, allen te Maastricht (v.); H. Visser te Sittard; K. J. Brinker te Roermond (v.); H. Velleman te Nieuw-Namen; J. Leidekker te 3Iheer; T. Humalde, I. de Levie, beiden te Kerkrade; J. v. d. Berg te Kloosterhaar; J. A. 'Oosterholt te 3fander; II. Wildeman te Bocholtz; A. de Vries te IJzendijke; J. 3Ioedt te Urmond; W, Wijhholds te Winters wijk, allen (tijd.). i Ingang 16 dezer: K. Niootlai tot rijksklerk 3de kl. ten kr. Purmerend (tijd.)thans part. klerk ten kantore Bergum. De ontvanger J. O. Aarts te Sittard wordt met ingang van 1 Februari, tevens belast met de waarneming van die inspectie. De rijksklerk J. de Jong, ten kantore Tiel wordt met ingang van 1 Februari gedeta cheerd ten kantore Sittard. (De Belasting-ambten.) Bew-Yorkachê Ben». Noteering van: 22 Jan. 23; Jan. Atch. Topeka 95 95 Erie 225/s 225/8 Miss K. en T. IIV2 11% Miss Pao. 11% Rock Isl. Va Va South. Pao. 1 865/g 86% South. RW. 177s Union Pac. 121% 121 Amalg. Copp. 56% Car en Foundry 47 VLAARDINGEN, 23 Jan. Op de voor dracht ter benoeming van een onderiwij- ver nan de schooi voor g.l. o., 3e kl. no. 85, te Rotterdam, koont als no. 2 voor de heer A. Vis, van hier. VLAARDINGEN, 25 Jan. Door de ree dersvereeniging te Vlaardingen is voor liet jaar 1915 een loonlijst vastgesteld voor de bemanning van een zeilschip, verplich tend voor ail© leden der reedersvereeni- ging te Vlaardingen, op die schepen, waar van de bemanning niet bestaat uit Scho- veningers, Katwijkers of Noordwijkers. Bij de haringvisscherij zullen de, gages bedragen: a. voor den stuurmansmaat lVs maal de matrozengage; b. voor elk der matrozen een vast weekloon van f 7 -j- 1 pCt. der netto-besomming tot en met f 15.000, vermeerderd met nog 1 pGt. ext a van hetgeen boven f 15.000 wordt besosnd c. voor elk der oudsten van de ima- trozengage; d. voor den jongste 9/16 van de matrozengage; e. voor den reepschie ter s/s van de matrozengage, met bet recht van de reederij om hem de gage van een jongste te verleenen; f. voor den afhouder 1/4 van de matrozengage, met een garantie van minstens f3.50 per week. De percenten iwoxden berekend na af trek van de koopmanskorting, f25 voering en tonnengeld f 1.85 per val Als handgeld kan,door de reederij1 bij het aannemen van scheepsvolk een bedrag worden uitbetaald van ten hoogste: voor een matroos (20, oudste f 15, jongste f12.50, reepschieter f 12.50 of f10, afhou- der £10. Het handgeld zaJ eerst als ver diend besahoufwd worden, wanneer de sche peling den geheelen tocht met bet schip, waarop hij is aangenomen, volbrengt. Op de zeilschepen, die een z.g. ytprjaars- reis ondernemen, bedragen de gages: voor den stuurman 3 pCt, matroos 2l/s pCt. Oude jongen 5/6 van matrozengage, omtoor 7/12 van matrozengage, inbakker 5/12 van matrozengage, speeljongen 4/12 van matro zengage. 31atrozen trekken vanaf den eersten Za terdag in Februari, mits daaraan minstens 3 dagen in Februari voorafgegaan, f5 per wede, een oude jongen f4.15, een omtoor f290, inbakker f2.05, speeljongen f165, waarvoor de bemanning verplicht ;s vanaf den dag, dien de reederij bepaalt, het schip te komen klaarmaken. Procenten worden berekend van de be somming der viseh' en haring na aftrek der koopmanskorting. OVERSCHIE, 25 Januari. Sedert Vrijdag is voortvluchtig, de 20-jarige A. K., knecht bij den veehouder D. Zeeuw alhier. Bi) onderzoek bleek, dat hij des avonds te voren f275, bij een bakker te Rotterdam, voor zijn baas voor geleverde melk had ontvangen en die hij niet heeft afgedragen. STADSNIEUWS. De Burgemeester van Schiedam heeft, naar aanleiding yan het door den 3Iinister van Landbouw, Nijverheid en Handel tot liem gericht verzoek, met betrekking tot de bereiding van roggebrood, bepaald, dat door de bakkerijen in de Gemeente Schiedam, met ingang van 3Iaandag 1 Februari a.s., roggebrood uitsluitend zal mogen worden bereid uit een mengsel bestaande voor do helft uit rogge en voor de helft uit tarwe; dat deze broodsoort onder geen anderen naam mag worden verkocht, dan onder dien van roggetarwiebrood. Gemeenteraadsstnkken Erfpacht Domeingrond. B. en W. hébben aan den Rand het vol gende schrijven toegezonden In ons voorstel van 4 3Iei 1914, Afd. A. No. 81/28, werd naar de toen bekende gegevens voorgesteld ongeveer 5 86 RA. land of water van den Staat in erfpacht te nemen. Bij het overleg te dezer zake gepleegd, bleek niet alleen een wijziging nooiig van de aangegeven maat, een ■wijziging, die door het woord „ongeveer" gedekt is, maar werd ook gewezen op de mogelijkheid om de Maaskade westwaarts te verlengen en al daar meer zuidwaarts aan te leggen dan de hes taande Maaskade werd aangelegd Het perceel water, groot 64 aren, dat wij reeds in erfpacht hadden, volgens 2 der akte van 27/28 3Iei 1896 en waarvoor een pacht van £19 per jaar betaald wordt, zou begrepen worden in de 147 aren wa ter, die met f 100 voor eens vergalden zouden worden. Verder wenscht het domei nbestuur op zijn naam overgeschreven te hebben het rivierwaarts van de normaallijn gelegen perceel N. No. 137 en gedeelte van N. No. 150. Vermits deze terreinen in het zo nerbed der rivier zijn gelegen en bij de normalisee ring der rivier een belangrijke verandering van bet zomerbed in de naaste toekomst niet te venvachten is, zijn de belangen, die de Gemeente heeft bij het op haar naam houden van die terreinen zeer ge ring. Wij stellen u daarom voor ons te mach tigen: lo. mede te werken tot de overschrij ving ten name van den Staat van de be zuiden de normaallijn gelegen terreinen* N". No. 137 geheel en N. No. 150 gedeel telijk; 2o. onder vervallenverklaring van de erf pacht der opperjflakte sub. 2 omschreven in de onderhandsehe akte d.d. 27 en 28 Mei 1896 van den Staat in erfpacht te nemen aanvankelijk voor 30 jaren de op pervlakten op bijgaande kaart aangegeven en wel: 1 a. de met blauwe kleur aangewezen ge deelten tegen f100 voor éénmaal voor de eerste 147 aren en het meerdere tegen 10 cent per 31.2 per jaar; b. de met gele kleur aangewezen opper vlakten ter weerszijden van de Oude Spui- haven, op de kaart aangegeven als „ka naal", tegen 5 cent per 31.2 per jaar voor de eerste 10 jaren en 10 cent voor de volgende jaren; c. de mede met gele kleur aangewezen oppervlakte ten westen van de Wübelmi- nabaven, op de kaart gedeeltelijk aangege ven als „Spuihaven", tegen 1.0 cent per M.2 per jaar voor de eerste 10 jaren, 15 cent voor de volgende en 20 cent voor de laatste 10 jaren. Steuncomité 1914 Schiedam. Behalve wekelij'ksche bijdragen zijn in den loop der vorige week giften ingekomen van: het personeel der firma Ingelso en Co. 1 a 2 pCt. van zijn weekloon; liet fa- briekspersoneel der S tearine-Kaarsen fabriek „Apollo" £23.01; de sluis- en brugwach ters f2.60; het Begrafenis-Contract „On derlinge zorg" f10. Gedurende de week van 1823 Jam zijn bij de arbeidsbeurs ingeschreven 35' werkzoekenden, geplaatst zijn 5 perso nen. Door het steuncomité werd over die Week aan 336 personen een geldelijke uit- Teeripg gedaan. Vrijwillige Landstorm Schiedam. Bij het Landstorm-Comité is bericht ont vangen dat de heer G. G. Bremer te Rotter dam door den 3[inister van Oorlog is be noemd tot luitenant-commandant van de afdeeling JVrijwtilige Landstorm te Schie dam. |f Zijn beëedigiig door den Territoriaal Be velhebber in H /Hand, zal op een dezer da gen plaats heb jen. Thans is 1 st voorbereidende werk van genoemd cor até in zooverre geslaagd, dat de wielrijders afdeeling deze week haar oefeningen kan beginnen. Door het gemeentebestuur is daarvoor beschikking gegeven over eenige localitei- ten in de Beurs. 1 121/4 171/4 567/8 465/4

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2