Dienstbode, A. TIES A i, Wed.KOOIJPAN, G De Rotterdamsche Bankvereeniginy Buitenlandsche Wissels Melkbezorf ;ers. 2 FLINKE WAGENRIJDERS, Kon nl 1 fee Confederatie, eer Hg cents Casino ariété. Stoombootdensten Expeditie. Declaratie 11 Oe Ned. Landbouw-INetgeving. ZES. MOLT. ADVERTENTIE SCHIEDAMSCHE COURANT, NIEUWE TOONEELEN. voor oud en jong- De Spaarbank, Lange Haven 80 alhier, belast zich met het in bewaring nemen van boven genoemde Obiigatiën. J. F. DÜPQNT. üit de Pers. Commandant Fourie. Prof. Struyoken schrijft in „Van onzen Tijd" Hedenavond in de courant gelezen de beschrijving van hol proces en de terecht Stelling van commandant Fourie Ik weet van den man niets dan «ai de couranten in de laatste dogen over hem hebben ver teld. Honderdduizenden zijn op de .slag velden voor hun vaderland gesneuveld; dagelijks vallen er in West en Oost bij duizenden. Waarom verbleekt thans dat gruwelijk beeld, dat iedoren dal 'opnieuw ons pijnigt, voor het beeld van dien éénen man, als verrader voor den krijgsraad te Pretoria, zonder berouw, zonder wroeging ovei zijne misdaad, ernstig, eenvoudig vertellend, wat hem tot zijne daad be woog, waarom hij, zelf militair, als rebel was opgestaan tegen Z. M. troepen, zich erop verheffend: „Wat ik heb gedaan, deed ik met open oogen en uit vrije over tuiging". geen genade vragend aan den rechter. Genade van mijn God, die mij ge leid heeft, was genoeg"; «cd genade vra gend voor zijn jongen broer: „Hij geloofde in mij", en voor zijne mannen: „Mijn in vloed was sterk over hen"; die man veroordeeld tot den dood. Des nachts van Zaterdag op Zondag in de gevan genis zich herinnerend, dat hij toevalli gerwijze de jongen «-as, die onder de witte vlag uitging om de overgave van dr. Ja- meson, nu sir Starr Jameson, te aanvaar den; wat is dat alles nog kort geleden, de Natalsche veldtocht, dien hij meemaakte onder Joubert, hij Jopie. dien ieder kende uit derr jammerlijken vrijheidsoorlog, tot ieder waagstuk voor de onafhankelijkheid van zijn volk bereid, zijne mannen met hemen hij moet weer zien, wat hij noemt -alen SI achteren ekni oordden „moord" aan de Bloedrivier in Natal en den „moord" op „onze menscken" te Pietre- tief, gepleegd door de kaffers onder aan voering van Engelsche officieren, en de 30.000 vrouwen en kinderen in de kam pen. Na den oorlog was hij de voornaam ste sportman, voetballer, kreupel, een beenwond. Waarom werd bij rebel? Hij «'eet bet nog goed; eene kinderachtige aanleiding. Geschreeuw, gejoel, rotte eieren naai ge neraal Beyers in het Operagebouw bij de herdenking van Kruger's verjaardag. Jopie was hot te veel. Nu is Beyers sma delijk verdionken. De Rey is ook dood, en Jopie wacht op het aanbreken van den morgen; dan zal hij worden doodge schoten, Hij kan het niet anders begrij pen: „Ik moet sterven, omdat ik trouw ben gebleven aan datgene waaronder ik ben geboren en waarvoor ik altijd heb gevochten," En hij zit op den stoel, bindt zich den doek voor de oogen: „Als wij de doodsvallei betreen, laat ons elk aardse vriend alleen." De schoten vallen, Jopie is dood. Waarom dat beeld van dien rebel, ver dringend die ontelbare dapperen, die da gelijks vallen? Een bui van overgevoe ligheid zal het zijn; men moet in deze tijden leeren, zich daartegen te harden. Maar Zuid-Afrika is toch eene zelfbestu rende kolonie? De eigen regeering heeft immers het recht van gratie, „that most amiable prerogative of the Crown"? Zeker, maai- de minister, de eigen mi uister was niet thuis, was niet op zijn (kabinet, men wist niet, waar hij was. En toen men het wist, had hij geen tijd, geen gelegenheid, de deputatie te ont vangen, ook niet de vrouw van Joubert, ook niet de moeder van 'Jopie. Zondag morgen pas kon hij de verzoekschriften in ontvangst nemen, toen Jopie dood was. i Niet weemoedig zijn, Nederlandscho lsta.ni. Transvaal is immers Engelsch. (Maar De Wet, ook rebel, zit nog in de tronk;1 Gemengd Hlenws. Burgemeester en wethouders. i,,Do Meerbode" verneemt, dal de officier van Justitie to Haarlem geen termen hoeft gevonden, om in de zaak van den burge meester van Haarlemmermeer contra don Wethouder Evelein, in zake het „verval- sohen" van stukken, betrekking hebb'ende op de inkwartiering en het aannemen van een valsche hoedanigheid, nl. die van Waarn. burgemeester van Haarlemmermeer, tot een vervolging over te gaan. Een viertal op dezen zaken betrekking hebbende pre ces-verbalen is terzijde gelegd. Ongelukken. Een rondreizend molensteenenscherper uit Weert, Kroeg te Cuyk (N.-Br.) een zwaren mok-nstecn, waaraan hij werkte, doordat deze kantelde, pp: zijn hoofd en borst, die vreeselijk' gekneusd Werden. De onge lukkige is inmiddels, onder vreeselijk lijden, bezweken. Lotgevallen van een gewonde. In het socialistische orgaan te Hallo vindt men het volgende verhaal uit een soldatenbrief: Het was de vierde December, toen een korporaal met twee man op patrouille m'oest. Het weer Was zeer slecht, storm en regen. Door den pikdonkeren nacht kro pen zij voorwaarts. De patrouille verdwaal de en eerde terug. Een kwam echter niet "mee. Het was een landweerman M. ge- naami 's Middags ziet ieinand door een verrekijker, dat vlak voor de vijandelijke loopgraaf een bruine plek ligt. We dach ten onmiddellijk, dat het M. moest zijn en dat hij door de FranscLen neergeschoten was. Den avond van denzolfden lag kro pen vier man naar voren om hem te ha- Jen en te begraven, 't Was tevergoefsch, ize konden hem niet bereiken, werden bescho ten en moesten terug. M. had in den nacht (van den vierden een schot door zijn arm gekregen Den volgenden nacht stond hij PP en wilde naar ons terug keeren. In het donker verdu-anlde Hij, kwam bij een Fran sche loopgraaf terecht en werd weer be schoten Hij riep: ,,lk ben toch genood?", maar de Fransehen verstonden hem met en wierpen nog een handgranaat naar hem Hij kreeg een schampschot van een splintei aan zijn hoofd en viel bewusteloos neer. Toen hij «eer hij gekomen was, begon Jiij «-eer te kruipen Even voor onze prikkel draadversperring stond hij op en riep den naam van zijn regiment. Plotseling kreeg hij «-oor vuur van Fransche zijde en een kogel trof hem in het linkerbeen. Weer viel hij en den boelen dag moert hij voor onze loopgraven liggen. Eerst 's avonds kon hij gehaald Worden. Weer kropen ceni- ge manschappen vooruit, rolden hem in een stuk tentlinnen, knoopten er een touw om en op deze wijze brachten zij hem naar de loopgraven. Hij werd in een schuil plaats gebracht en onmiddellijk verbonden. •Hij liad een wond in het hoofd, in don linkerbovenarm en in de dij Twee dagen en nachten had hij gewond tusschen dc loopgraven gelegen, in storm en regen, Fonder eten en drinken. Ik zou hot ternau wernood gelooven, als ik alios zelf niet meegemaakt en hem verbonden had. Oorlogsvaria. Kapitein Casemir-Perier, de zoon van den vroegeren president der republiek, is bij Soissons door de Duitsehers gevangen genomen. Te Wilhelmshaven warden thans niet minder dan. 24 forten gebouwd, met welk werk de bouwondernemer Ludwig Lange, aldaar, is begonnen. 140 vaklieden, ook uit ons land, vinden daarbij geruimen tijd arbeid, tegen een loon van 60 pfenningc- per uur. In de Duitsche bladen is thans opgeno men een verordening van het Duitsche mi nisterie van oorlog, volgens hetwelk met 1 Febr. opgave moet worden gedaan van alle voorraden koper, nikkel, tin, alumini um, antimonium en lood. Deze metalen moeten in hoofdzaak gereserveerd worden voor het leger. De opperburgemeester van Berlijn heeft Re bevolking op broodrantsoen gesteld. Van 1 Februari af zal elk inwoner der hoofdstad ten hoogste twee Iv.G. brood en meel per «"eek mogen verorberen. liet Fransche Bulletin des Armeés ver zekert, dat de verliezen van do Duitsehers tot begin December bijna 2 millioen man hebben bedragen. Daarna is in Polen lievig gevochten. Als men aanneemt, dat 500 000 gewonden naar het front teruggekeerd zijn, kan men het totaal van het verlies van de Duitsehers op 1% millioen stellen. Vrijdagnacht heeft een Duitsche schild wacht nabij de «Tijk „De Valk" (gemeente Sas van Gent) een smokkelaar doodgescho ten, die niet voldeed aan de herhaalde sommatie om halt te houden. Te Konstantinopcl is dezer dagen Da mo vers van Schiller in Turksche vertaling vertoond. De titel was veranderd in „Over winning of dood". Het succes moet zeer groot zijn geweest. De officieele Engelsche verlieslijst nopens het landingsleger in Noord-Frankrijk en West-Vlaamderen, gepubliceerd in de Engel sche bladen, Bevat de namen van tien offi cieren c-i 864 minderen. De 10 officieren (6 gesneuveld1 aan wonden gestorven, 3 gewond), worden allen vermeld onder dagteckening van 26 Januari. Onder de na men zijn er 445 van minderen, die als „vermist" werden opgegeven. De eerste stappen zijn gedaan om Berlijn tot mode-centrum te maken. Van 1 Februari af houdea do groote modemagazijnen er een tentoonstelling van modellen. Die is echter niet voor het publiek toegankelijk. Ze be oogt, vakmenschcn de noodige aanduidin gen te geven die anders uit Parijs komen. Alle takken van nijverheid, die tot de mode in betrekking staan, werken mee om de proef te doen slagen. Te bekwamer tijd zal men met de uitkomsten in 't volle licht treden. Handel en Bedrijf. AMSTERDAM, 30 Januari. Lijnolie. Februari £41%, Maart £41% 42, April 41%. NEW-YORK, 30 Januari. Jxn. Mei Juli Tarwe: 156 140% ■29 Jan. 1553/8 139% Faillissementen. Uitgesp token: J. Claus, fabrieksarbeider en winkelier, te Hengelo (O.). Rechter-commissarismr. J. L. M. Meckmann; curator: mr. H. G. Veth. J. Tijsma, te Leeuwarden, doch thans afwezig. Rechter-commissaris: mr. P. C. A. J. Boetes; curator: mr. F. G. G. Boer- rigter, te Sneek. "Wegens het overlijden van mr. C. L, Kooiman, curator in hel faillissement van H. de Wijk Lz., zonder beroep, geu'oond hebbende te Utrecht, is benoemd tot cura tor mr. J. II. Vuystingh. A. C. Staedel, winkelier, te Vlissingen.. Rechter-commissarisjhr. mr. W. H. Ilocufft; curator: mr. R. G. Cleveringa Gz. Geëindigd: J. W. de Vink, graanhandelaar, te Mocr- capdle. Hoogwater te Schiedam. Febr. 1vm 5.04 nm. 514 2: 5.4 J 5,i7 3: 6.14 6 20 Hoogte van het water op de rivieren. Berichten van 30 Jan LOB1TH, 11 u rui. 12 03 4 v 0 20 M KOBLENZ, 6 u. ev. M TRIER, 9u Gev. - KEULEN 11 u. Gev M RUHRORT, 8u 'smorg. Gey M Zon en Maan, Zonsopg. Febr. 2 7 44 vm. ond.g. 4 46 am. 3 7.42 4 48 7 Febr. L K. 14 Febr. N M ADVERTENTIES. De Heer en Mevrouw R. GEERDESvan Romunde bedanken voor de belangstelling, bij de geboorte van hun zoon ondervonden. Visites worden bij voorkeur afgewacht Donderdag 4 Februari 2%4 uur. 6636 G Voor de bewijzen van deelneming, ont vangen bij het overlijden van onzen besten Oom, den Heer G. J VAN WESTENDORP, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam: J. H. VAN WESTENDORP J.Dzn, 6633 7 Gevraagd een voor dag en nacht, kunnende koken en v. g. g. v. Aan te melden 's avonds n& 8 aur, A. TIEMAN, Hoofdstraat 61. 6634 9 Gevraagd voor tijdelijk EEN bekend met den algemeenen machinebouw en gewend om op aanwijzingen en schetsen zelfstandig werkteekeningen te maken. Brieven met opgave van verlangd salaris onder letter S aan het Bureau van dit blad. 6623 14 tweemaal per dag van Rotterdam, half elf v,m., 4 uur n.m. 1212 12 noirowBAAT si. tel. ul neemt aan: BaUerdamsehe dyk O 1237 10 Door de Firma H. A. M. ROELANTS, te Schiedam, wordt uitgegeven Toegelicht uit de officieele Parlementaire Bescheiden en de Jurisprudentie, door Mr. Br. K. J. FREDERIKS. Prjjs bij inteekening per vel druks van 16 blz. 6 f O.Zfij. Dezer dagen is van dit werk verschenen Deel B 0E SAN JOSÉ-SCHILDLUISWET. Prjjs 11.50, Vroeger zijn uitgekomen de deelen A Plantenzlr ktcwet, C. Mccldauwwct en De Vogelwe», die, evenals de üan José-ichlldlnlswet, afzonderlijk ver krijgbaar zijn, resp. f 1,80, f 1.30 en f SO. Markt fes. Telefoon IS®. Zooeven verschenen en voor .'handen door Geïllustreerd met 200 groote en kleine platen en met bandteekening van JOH. BRAAKENSIEK. Prijs in prachtband f 1.90. BIJKANTOOR SCHIEDAM. koopt en verkoopt en telegraphische transfers op alle plaatsen der wereld. 6635 40 Voor directe indiensttreding gevraagd tegen genot van vast salaris, provisie en vrije uniform. Leeftijd 25-35 jaar, gehuwd en voorzien van prima getuig schriften. Zich in persoon aan te melden Dinsdagavond 5-7 uur. 6632 40 WESTVEST 4, SCHIEDAM. 6622 40 liet Bestuur. Voor slechts 40 CEMV8 plaatst men eens in de rubriek „KLEINE ABVEBTEKrTIEW" in de nummers van welke Dinsdag., donderdag- en Zaterdagavond verschijnen. Niemand behoett dus op te zien tegen de kosten. Zelfs voor kleine winkelzaken is hierdoor adverteeren moge lik gemaakt en zijn deze in staat met geringe uitgaaf den omzet te vermeerderen. Voor den in- of verkoop van Se-Iiands-artikelen zjjn door de goedkoopte de «Kleine Advertentiën" bijzonder aan te bevelen. Met uitstekend gevolg wordt van deze 40-cents-rubriek gebruik gemaakt door hen, die personeel noodlg hebben of eene betrekking zoeken. Oók dc 40-cents advertentiën hebben bjj de algemeene verspreiding san de Schiedamsche Courant beslist succes. KLEINE ADVERTENTIEN worden uitsluitend aan genomen aan het Bureau der «Schiedamsche Courant", Lange Haven 14zl. (DirectieSOESMAN). coounroEii BOTTBaMU. TELEF. 8400. Vanaf 1 Februari Mevr. DE GROOT. JOH. KöHLEL Hr O VERDIJK'. I. De Ingebrelde Schildwacht. De Broidster D« Schildwacht De Burger II. Eet goeie Hart van Rotterdam. Comitaleden, Dames, Heeren, Vluchtelingen. Zang door Mevr. HOFMAN en den Heer MEEDER. III. Al te goed Is baarauns gek li! De HeerJOHAN BOOD. De VrouwMevr. MEEDER. Medelijdende damesde Dames BONTJE—WICHMAN, HARTEMENK enz. enz. Plsstsen kunnen 2 dagen vooruit besproken worden. 1202 I I I

Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 4